BISSCHOPPENSYNODE GAAT MAAND DUREN NCBO wil minister voor overheidspersoneel Internationaal congres van evangelische kerkmuziek Synagoge krijgt in VS een ander karakter TUSSEN VUF KERKEN Overeenkomst over gemengd huwelijk Tilanus: Senaat rechtstreeks kiezen Dertiende-eeuwse kerk bijna door brand verwoest CNV: loonbeperking voorwaardelijk ton tact kerken M van Brabant en Hessen BEROEPÏNGSWERK COMMENTAAR Drees sr. Buitenlanders vragen zorg Ouderling leidt kerkeraad Achtduizend Noren uit kerk getreden Een woord voor vandaag Gezamenlijke bezinning primair Puzzelhoek UTRECHT De roomskatho- lieke kerk, de Nederlandse her vormde kerk, de gereformeerde kerken, de evangelisch-lutherse kerk en de remonstrantse broe- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het CHU-Tweede- Kamerlid drs. A. D. W. Tilanus is er voorstander van dat de Eerste Kamer direct door de bevolking via een dis trictenstelsel wordt gekozen. Hij meent dat de manier waarop momenteel de Eerste-Kamerleden ge kozen worden, voor de burger vol strekt onbegrijpelijk en ondoorzichtig is. Volgens hem zou het beter zijn als de burger direct de door de politieke partijen in de districten voorgestelde kandidaten kan verkiezen. Het kamerlid heeft deze gedachte naar voren gebracht in een brief aan de Lohmanstichting van de CHU. Als voordelen van een directe verkiezing via een districtenstelsel ziet drs. Tila nus ondermeer dat kandidaten voor de Eerste-Kamer zich meer in een district zullen moeten presenteren en dat de burgers direct bij deze verkie zing betrokken raken. Volgens hem zal door deze procedure ook de sa menstelling van de senaat meer met de actuele politieke verhouding over eenstemmen. Hij meent ook dat men zo de mogelijkheden van een dis- trictsgewijze verkiezing van de Tweede Kamer beter zou kunnen on derzoeken. Drs. Tilanus heeft de Lohmanstich ting verzocht een onderzoek naar de door hem voorgestelde procedure te doen. BOLSWARD De Broerekerk van c!e Hervormde Gemeente in Bolsward die omstreeks het jaar 1230 werd ge bouwd is gisteren bijna door een brand verwoest. Dankzij het snelle optreden van de brandweer, die de kerkdeuren moest forceren omdat de koster onvindbaar was, kon het vuur dat in de dakgoot woedde, gauw wor den geblust. De schade bleef beperkt tot wat houtwerk, enkele leien en een glas-in-lood-raam. De brand moet zijn ontstaan door het stoken van een vuurtje in de na bijheid van de kerk. Door het droge weer van de laatste tijd moet de hou ten goot kurkdroog zijn geweest, waardoor deze gemakkelijk vlam kon vatten door rondvliegende vonken. derschap ondertekenen dezer da gen hun gemeenschappelijke ver klaring over het kerkelijk ge mengde huwelijk. Met deze ondertekening is eindelijk het overleg van deze vijf kerken over deze zaak afgerond, en is er over eenstemming over een gezamenlijke pastorale begeleiding van kerkclijk- gemengd gehuwden. Voorafgaand aan elk kerkelijk-ge- mengd huwelijk zal voortaan met de betrokkenen een pastoraal gesprek gehouden worden, waarbij de bedoe ling van de partners inzake de doop en de opvoeding van hun kinderen uitdrukkelijk ter sprake moet komen. Als er bezwaren bestaan tegen een huwelijkssluiting in rooms-katholieke kanonieke vorm, dan kan de bisschop de burgerlijke huwelijkssluiting als christelijk huwelijk laten gelden voor de rooms-katholieke kerk. Ook is het voortaan mogelijk, om in plaats van een kerkelijke huwelijkssluiting in de rooms-katholieke kerk enkel een ker kelijke inzegening te vragen. De gemeenschappelijke verklaring van de vijf kerken keert zich tegen een inzegening in twee kerken. Van onze soc. economische redactie UTRECHT Als het nog te vor men nieuwe kabinet geen aandacht zal besteden aan uitbreiding van de woningbouw en speciale maatregelen voor vergroting van werkgelegenheid en welvaart voor het noorden van het land en voor Limburg, dan zal het voor de vakbeweging vrijwel onmo gelijk zijn genoegen te nemen met een loonstijging die achterblijft bij de produktiviteit. Dit schrijft het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond in het CNV-blad De Gids naar aanlei ding van het gesprek tussen informa teur vrof. dr. P. Steenkamp en de drie vakcentrales over het nieuwe kabinet. Komt die aandacht voor de genoemde problemen er wel, dan vindt de vakbeweging, aldus het CNV, dat best, want dan worden er weliswaar offers gevraagd, maar van het hele volk en niet alleen van de werknemers. DEN BOSCH Advocaat-generaal mr. Pfeil heeft voor het gerechtshof van Den Bosch bevestiging gevraagd van het vonnis, dat de rechtbank in Maastricht de jezuiet E. Krekelberg oplegde. De rechtbank veroordeelde de pater tot een boete yan 75 omdat hij een steen door de' ruit van een sexboetiek had gegooid. Hij deed dat om te protesteren tegen „de golf van pornografie en zedenbederf" die over ons land zou gaan. Mr. Pfeil had niets tegen de verontrusting van de heer Krekelberg, maar vond dat hij met zijn demonstratie niet zo ver mag gaan. dat die zelf een strafbaar feit inhoudt. Hij achtte overmacht of noodtoestand niet aanwezig. ROME De bisschoppensynode, die op 30 september in het Vaticaan begint, zal één maand duren. Daarvan zullen ongeveer drie weken gewijd worden aan besprekingen over het priesterschap. De resterende week zal gesproken worden over de gerechtigheid in de wereld. Tijdens de bisschoppensynode zul len de bisschoppen ook uitvoerig ge ïnformeerd worden over de stand van zaken met betrekking tot de nieuwe grondwet voor de rooms-katholieke kerk. Het ontwerp voor deze nieuwe grondwet, dat vooral bij de deskundi gen scherpe kritiek heeft uitgelokt, zal echter niet in behandeling komen. Van de zijde van het Vaticaan werd op vragen van journalisten meegedeeld dat de kwestie van het celibaat als onderdeel van de algehele I univers: KASSEL Van 1 tot 6 juni zal in het protestantse seminarie Hofgeis- mar bij Kassei (West-Duitsland) voor het eerst een gemeenschappelij ke pastorale cursus worden gehouden voor rooms-katholieke en protestant se geestelijken, waaraan ook rooms- katholieken uit het Nederlandse bis dom Den Bosch zullen deelnemen. Zijn de ervaringen goed. dan wil men bij latere cursussen ook predikanten uit de Nederlandse hervormde kerk uitnodigen. Dit is het resultaat van het contact, dat de evangelische kerk van Kur- hessen-Waldeck in 1970 heeft aange knoopt met het bisdom Den Bosch, om uit de eerste hand informatie te krijgen over de ontwikkeling van de oecumene in Nederland. Nadat bisschop Bluyssen op uitno diging van de kerkleiding te Kassei een half jaar geleden Hessen bezocht had, was onlangs een delegatie van de Kurhessische kerk onder leiding van bisschop Erich Vellmer voor een tegenbezoek in Nederland. Bisschop Vellmer schonk zijn rooms-katholieke gastheren een zilveren avondmaals- stel, terwijl bisschop Bluyssen boeken en platen, met informatie over het kerkelijk leven in Nederland over handigde. Komende herfst wordt de Bossche bisschop weer in Kassei ver wacht. NED. HERV. KERK Beroepen: te Hillegom: H. L. Boonstra te Haarlem; te Zeist: W. A. B. Hagen te Zwolle. GEREF. KERKEN Beroepen te Wateringen, kand. K. H Wigboldus te Den Haag. Be.roepen: te Huizen: J. C. Lange- veld, voorheen missionair pred. te Buenos Aires, te Soest. Beroepbaar: kand. H. Eendbak, AchiUesstraat 22', te Amsterdam. BAPT. GEMEENTEN Bedankt: voor Assen: A. Visscher te Barendrecht-Dordrecht. DOOPSGEZ. GEMEENTEN Aangenomen: naar Utrecht: J. Noo- ter te Den Haag. Dr. W. Drees sr. heeft voor zijn afscheid van de Partij van de Arbeid een zodanig tijdstip ge kozen dat het de politieke verhoudingen in dit land niet ernstig zal schokken. De verkiezingen zijn al enkele weken voorbij, de volgende, zullen hoe het ook loopt, zo lang op zich laten wachten dat het electorale effect van zijn beslissing te verwaarlozen zal zijn. Het heeft er alle schijn van dat dit de bewuste wens van de heer Drees is geweest. Zijn motivé- ring moet immers al voor 28 april in even sterke mate hebben gegolden. De uitslag van de verkie zingen heeft zijn argumentatie versterkt dit in tegenstelling tot wat het PvdA-bestuur blijkens zijn reactie op het uittreden van de heer Drees meent maar daar niets nieuws aan toegevoegd. De voormalige premier schrijft namelijk dat die uitslag thans de mogelijkhid zou hebben ge geven „van uit een sterke onderhandelingspositie te komen tot de vorming van een aanvaardbare Het Nederlandse bedrijfsleven maakt gebruik van vele tienduizenden buitenlandse werknemers om het gewenste produktieniveau te bereiken en te handhaven. Het totaal aantal buitenlandse ar beidskrachten in ons land bedraagt circa 75.000. Het in 1955 opgezette plan, tijdelijk buitenlanders aan te zoeken om te voorzien in het tekort aan werknemers, heeft zich langzaamaan ontwikkeld tot een situatie, waarin de buitenlander binnen het Nederlandse bedrijfsleven niet meer weg te denken valt. Ondanks de feiten echter, dat het aantal buiten landse arbeidskrachten in ons land tot een hoog aantal is gestegen en de aanwezigheid van deze werknemers geen tijdelijk verschijnsel meer te noe- men valt, kan na de meer dan vijftien jaar erva ring van het bedrijfsleven nog niet gesproken worden van over het algemeen acceptabele arbeids voorwaarden in de ruimste zin van het woord voor deze werkers uit het buitenland. Op het gebied van werving, introductie, opleiding, huisvesting, recre atie, begeleiding, gezondheidszorg enz. moet nog veel gedaan worden. Een gunstig voorbeeld, waarvan zowel over heidsinstanties als maatschappelijke organisaties zich kunnen spiegelen is het beleid van Hoogovens. Ook dit bedrijf heeft- niet het volmaakte bereikt, maar het is indrukwekkend wat hiér in het belang regering op parlementaire basis". Dat die aan vaardbare regering thans niet zou worden ge vormd is te wijten aan het feit dat de PvdA elk overleg weigert met partijen waarmee voor de verkiezingen geen akkoord is bereikt. Dr. Drees betreurt die opstelling van de PvdA terecht, maar al voor 28 april kon ieder verwachten dat de partij zich zou houden aan wat zij tijdens de campagne zonder ophouden had beloofd. Het siert dr. Drees dat hij de PvdA met het opzeggen van zijn lidmaatschap geen extra schade heeft willen berokkenen. Dat siert hem nog te meer daar hij wel zal beseffen dat zijn afscheid definitief het einde betekent van de enorme invloed die hij, op zijn leeftijd, op grond van zijn grote verdienste in het verleden nog had. Dat zijn stem in de PvdA voortaan niet meer zal worden gehoord is niet alleen voor de heer Drees tragisch. Het is een verlies voor de hele Nederlandse politiek. van de buitenlanders wordt gedaan. Het is van be lang kennis te nemen van wat dit bedrijf volgens het jaarverslag over het personeelsbeleid op dit terrein reeds doet. Hoogovens telt 2048 buitenland se werknemers waarvan 1459 Spanjaarden. Het bedrijf, dat gebruik wil maken van buiten landers, zal voor deze mensen ten minste dezelfde sociale zorg moeten hebben als voor elke andere werker in het bedrijf. Het gaat hier om meer voorzieningen dan som mige ondernemers denken. Ook de buitenlandse werknemer moet een duidelijk inzicht krijgen in zijn arbeidsvoorwaarden, die gelijk moeten zijn aan die voor de Nederlandse werknemers. Met cursus sen zal men de buitenlander moeten helpen om thuis te raken in het bedrijf, zich aan te passen aan zijn omgeving en enigermate het Nederlands mach tig te worden. Nodig is het aanbrengen van recrea tieve mogelijkheden zoals bibliotheken, sportzalen en sportvelden, het geven van voldoende genees kundige zorg en het bieden van een verantwoor de huisvesting. Wie meent, dat deze voorzieningen de buiten landse arbeidskracht te duur maken, zal ernstig moeten overwegen, af te zien van buitenlands per soneel in zijn bedrijf. Het werk is er om de mens en niet de mens om het werk. Ook voor de buiten lander. priesterproblematiek beslist ter spra ke kan komen. Gehuwde priesters SAN FRANCISCO „Zolang paus Paulus leeft, zullen de rooms-katho lieke priesters niet mogen trouwen. Wel zullen in oktober reeds gehuwde leken van een rijpere leeftijd tot priester gewijd kunnen worden. Deze ontwikkeling zal beginnen in die lan den waar een tekort aan priesters is, zoals de missielanden." Deze voorspellingen deed prof. dr. E. Schillebeéckx, hoogleraar aan de universiteit van Nijmegen, die een le- hield aan de universiteit van Ca- te Berkeley. Hij zei, dat het grote probleem in de r.k. kerk niet het celibaat, de abortus of de geboortenbeperking is, maar de decentralisatie van de kerk. Hij ziet de toekomst van de r.k. kerk als een gemeenschap van kleine loka le kerken. Verschillen Prof. Schillebeeckx merkte een sterke verandering in de denkwijze van de r.k. kerk in Amerika in ver gelijking met drie jaar geleden. De progressiviteit komt uit de onderste lagen," zei hij. „Ik merk duidelijk dat men in Amerika op verschillende punten vrijzinniger denkt dan in Ne derland. In Nederland tracht men een zekere band met de kerk te behou den. In Amerika streeft men naar volledig vrije gemeenten, waar leken en geestelijken de dienst uitmaken, en niet teveel nadruk wordt gelegd op gewijde priesters." De Nederlandse theoloog kreeg tij dens zijn Amerikaanse verblijf een eredoctoraat van de universiteit van Chicago. EINDHOVEN De centrale kerke raad van de hervormde gemeente te Eindhoven heeft een ouderling be- rrbemd tot praeses. Men is daarmee vooruitgelopen op een kerkordewijzi ging, die mogelijk maakt, dat niet- predikanten de centrale kerkeraad voorzitten. De synode heeft deze wij ziging reeds in eerste lezing aan vaard. De kerkeraad achtte het niet meer mogelijk, om opnieuw één van de predikanten van zijn overige pastora le werk vrij te 'stellen voor het zich uitsluitend wijden aan. centrale-taken. De nu benoemde heer L. Gerritsen heeft ervaring als voorzitter van de hervormde jeugdraad, als ouderling en als ouderling-kerkvoogd. Radioprogramma's kerken voor China SYDNEY Protestanten en rooms-katholieken in Australië gaan samen godsdienstige radioprogram ma's uitzenden naar China. De Australische afdelingen van UNDA, de internationale rooms-ka tholieke organisatie voor radio en te levisie, en WACC. de wereldorganisa tie voor christelijke communicatie, hebben hierover in principe over eenstemming bereikt. De program ma's zullen niet-politiek gericht zijn en handelen over religie in de breedste betekenis. Zij zullen uitge zonden worden via het Philippijnse rooms-katholieke radiostation Veritas. PROF. DR. E. SCHILLEBEECKX eredoctoraat OSLO Verleden jaar hebben bij na achtduizend Noren gebroken met de lutherse staatskerk, meer dan tweemaal zoveel ais in 1969. De meesten die de kerk verlieten, waren tussen de 15 en de 22 jaar. Dit is het gevolg van de campagne van een actiegroep „Anti-staatskerk". Deze groep, bestaande uit letterkun digen, hoogleraren en juristen, plaatsten paginagrote advertenties in dagbladen om de mensen aan te spo ren „hun naam te verwijderen uit het kerkregister". Hoewel 96 pet. van de 3,7 mil joen Noren tot de lutherse kerk be hoort, beschouwt maar een betrekke lijk klein aantal zichzelf als gelovig, aldus de advertentie, waarin verder gezegd werd, dat men vanaf zijn vijf tiende jaar de toestemming van zijn ouders niet meer nodig heeft, om zich als lid te laten schrappen. De adver tentie bevatte een bon, die ingevuld en opgestuurd kon worden aan de kerk. De lutherse bisschop van Oslo dr. Fridtjow Birkeli beschouwt de actie als mislukt. De derde maal dat er sprake is van de Heilige Geest in de bijbel is Exodus 283. Ik weet wel dat onze Nieuwe Vertaling daar het woc „geest"schrijft met een kleine letter. Maar ik meen ten onrechte. De Geest van wijsheid, waarmee God de kleermakers van het nieu priestergeslacht belooft te vervullen in Exodus 283, is even zeer Geest van God, als de Geest die met pinksteren de jonge gemeente Jeruzalem vervulde. Maar let op wat de Geest van God komt doen. Gaat het om zeer gees lijke dingen? Gaat het om vernieuwing van het gebedsleven, om verstaan van Gods Woord of Gods wil? Neen, hét gaat ompriesterh ren. De Heilige Geest komt mensen in hun gewone dagelijkse arbeid te hi Het priesterkleed gaat evenmin buiten God otfi als de priest er die) God maakt geen scheiding tussen het werk van het hart en het werk de handen. Niet ieder is geroepen om te preken, om Gods Woord uit te leggen, de catechisatie te geven. Maar allen hebben we pen taak in deze wen En God belooft ons Zijn Geest om die taak beter te kunnen vervullen. We; lezen vandaag: Handelingen91-9. Nieuwe interesse van jongeren (Van een medewerker) NEW YORK De synagoge de eeuwen door een huis voor studie en van gebed, heeft de laatste jaren een wijziging in functie doorgemaakt. Dit is de conclusie van een onderzoek in gesteld door het American Jewish Committee. Terwijl voorheen de wens was grote synagogen te bezitten, blij ken dc joodse jongeren in dc Ver enigde Staten meer gesteld te zijn op kleine, intieme, soms particuliere hui zen voor samenkomst en gebed. De grote synagogen hebben een an dere functie gekregen. Zij worden be nut voor culturele, sociale en ook re creatieve doeleinden. Volgens het rapport worden vooral jonge jo| zich de joodse religie bewust, ten hun ouders zich ervan afkeren. Jonge joden in de Verenigde Sta raadplegen veelvuldig rabbijnen I de nieuwe gezichtspunten betreffe sex en drugs te toetsen aan de joc opvattingen. Ook de cursussen in dendom die aan dertien universite! in de Verenigde Staten worden ge ven trekken toenemende bclangs ling. Joodse hoogleraren, rabbijnen godsdienstonderwijzers geven gr colleges over vele aspecten van jodendom. De studenten kunnen colleges gratis bijwonen. Enige zenden joodse studenten volgen colleges regelmatig. Van onze soc.-economische redactie AMSTERDAM „Een geza menlijk bezinnen op het bestaans recht van christelijke organisa ties en hun betekenis voor de huidige en toekomstige samen leving zou van wezenlijke bete kenis kunnen zijn. In een tijd van voortgaande secularisatie is zulk een gezamenlijke bezinning van levensbelang". Met deze woorden heeft de heer W. Wierenga, voorzitter van de Neder landse Christelijke bond van Over heidspersoneel, vanmorgen in Am- HPER gelegenheid van haar 25- jarig bestaan organiseert de lutherse werkgroep voor kerkmuziek van 1 tot en met 7 juni aanstaande een Internatio naal Congres voor Evangelische Kerkmuziek in Den Haag en Scheveningen. Dit congres wil een bijdrage leve ren tot verkenning en opheldering van de verworden situatie in kerk en wereld. Juist nu is duidelijkheid ge boden, want tijdens het Haagse con gres wordt de oprichting van een in ternationale vereniging voor evange lische kerkmuziek een feit. Het cen trale congresthema luidt: „Gebonden heid en vrijheid der evangelische mu- ziek in pnze tijd". Dit onderwerp wordt in vier hoofdreferaten in ge bouw De Schak behandeld. Dr. Al fred Bichsel uit Worchester (USA) KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman J. van Hofwegen. spreekt over de geschiedenis en de kerkmuziek. Friedrich Hofmann uit Roth over de gemeente en de kerkmu ziek. Prof. dr. Huilge Nyman uit Abo in Finland over „Eredienst, liturgie en de kerkmuziek" en prof dr. Oskar Söhngen uit Berlijn over „De huidige mu,zikale situatie en de kerkmuziek". In het Kurhaus te Scheveningen vin den korte voordrachten plaars, onder andere over de blijvende betekenis van het oude kerklied. De problema- tiek van het nieuwe kerklied, dr kracht der traditie, de tendensen van de avant-garde enzovoorts. In deze reeks spreekt ook prof. Roger Cotte uit Parijs over de symbolische bete kenis der bijbelse muziekinstrumen ten, terwijl dr. H. L. Oussoren uit "Wassenaar de restauratie van histori sche orgels in Nederland belicht. Samen met dit congres vindt een groot aantal muzikale manifestaties plaats in de pas gerestaureerde lu therse kerk. Rond het middaguur wordt daar het monumentale orgel bespeeld, onder andere door dr. Phi lip Gehring uit Valparaiso, dr. Joa chim Widmann uit München, dr. Wil lem Mudde, organist van de lutherse kerk in Den Haag en dr Enzio Fors- blom uit Helsinki, Laatstgenoemde voert met de Finse organist Markku Heikinheimo deel III van Bachs Klavierübung uit op twee orgels, het grote orgel en het koororgel. Ook verschillende koren zullen het congres opluisteren, onder andere het Valparaiso University Choir, de Spandauer Kantor ei uit Berlijn, samen met de Cappella Voca le. het Utrechts Motetgezelschap, Om roepkoor en het koor van de Slotkerk te Frederiksborg in Denemarken. De gastmusici vertolken zoveel mogelijk werken uit eigen land. sterdam de dertiende algemene ver gadering van deze bond geopend. De NCBO, die momenteel 55.555 leden telt, bestaat dit jaar een kwart eeuw. Het jubileum zal op 16 oktober aan staande worden gevierd. Evangelie Met nadruk stelde de heer Wieren- ga in zijn openingsrede dat de NCBO een algemeen christelijke vakorgani satie, die zich in alle dingen wil laten inspireren en leiden door het evange lie, is én wil blijven. Hij voegde hier aan toe dat de bond wil samenwer ken in het bijzonder met die organi saties die vanuit hetzelfde beginsel hun werk als vakbeweging willen verrichten. Een federatie van bonden van overheids- en onderwijzend personeel binnen de christelijke centrale van overheids- en onderwijzend personeel cn daarbuiten zou zijns inziens niet alleen wenselijk, maar ook een te realiseren gedachte zijn. Voor de eigen organisatie noemde hij het een primaire voorwaarde de eigen gelede ren te versterken. „Zowel binnen het CNV als met het CNV zullen wij onze positie waar moeten maken", aldus de heer Wierenga. Bezinning Ook riep de NCBO-voorzitter op tot bezinning op de structuur van de eigen organisatie en met name op de verdergaande democratisering binnen de bond. Ook het beroepseigene moet volgens hem bij het streven naar concentraties binnen de vakbeweging meer betekenis krijgen. Juist daarom zei de heer Wieringa het zo te be treuren dat na ruim acht jaar samen- spreken een fusie met de Nederlands Christelijke bond van verpleegkundi gen en verzorgenden niet mogelijk bleek. Een fusie, waarbij het beroepseige ne van de verpleegkundige zodanig zou worden gewaarborgd, dat zelfs binnen de NCBO een rechtspersoon lijkheid bezittende vereniging zou worden opgericht. De ledenvergadering van de NCBVVV heeft op 8 mei jongstleden haar hoofdbestuur ontheven van het mandaat te praten met de NCBO over een fusie. „Dit betekent dat de eenheid van beroepsaangelegenheden en de rechtspositiebelangen voortaan een exclusieve zaak is van de groep Volksgezondheid van de NCBO", al dus de heer Wieringa. ■Jr Bewindsman Dc heer Wieringa deed een drin gend beroep op degenen die zich met de kabinetsformatie bezig houden om de overheid als grootste werkgeefster in Nederland de beschikking te geven over ccn afzonderlijke bewindsman voor het overheidspersoneel. Die bewindsman een minister of een staatssecretaris moet tevens voorzitter van het centraal georgi seerd overleg in ambtenarenza zijn. Ook merkte hij op dat het ovei gehonoreerd zal moeten worden, betekent dat aan de bonden overheidspersoneel en hun leden f; liteiten, ook in financieel opzicht, i len moeten worden verleend. De h Wieringa verwacht dat op korte mijn met het nieuwe kabinet ovei over een reële subsidie zal wor gevoerd. Rechtspositie Over de rechtspositie van de ai tenaar zei de NCBO-voorzitter slotte dat bij een verdergaande op heid en democratisering van overheidsbeleid aan de bescherrr van de positie van de ambtenaar zondere aandacht moet worden schonken. Ten slotte merkte hij dat uit het eigen rechtskarakter de ambtenaarsverhouding regelre voortvloeit: geen stakingsrecht arhbtenaren. Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. kever. 4. bloei wijze, 1 vrucht, 8. editie (afk.), 10. ind. dakbedek king, 13. scheik. element, 14. voorvoegse 16. vreemde munt, 17. keur, kern, li plechtige gelofte, 20. voorzetsel, 21. voeg woord, 22. grondsoort, 24. muzieknoot, 2 oprolbaar zonnescherm, 27. groente, 2 keurig. Verticaal. 2. rivier in Rusland, 3. vla» kam. 4. spil vaneen wiel. 9. muziek noot, I slot,#, medelijden. 11. voorzetsel, 12. stol 15. toer, 17. plaats in Gelderland, 18. selt 2L water in Friesland, 23. watering. 2i overblijfsel bij verbranding, 26. volks naam van de kauw. Oplossing vorige puzzel Hor. 2. sloep, 6. Ee, 8. n.m., 10. are, 11 gem. 12. tak, 14. ergens, 16. Eder. 17. dani 18. ren, 19. bete, 21. meer, 23. gil, 25. kern 26. mede. 27. garage, 29. nee, 30. aak, 31. erl 33. Mt., 34. L.S., 35. sleep. Vert. 1. intern, 3. la. 4. ore. 5. eerder. I eens, 7. Ems, 9. Made. 11. genegen, 13. ken merk, 15. gat, 19. bengel. 20. sleets, 22. era 24. idem, 25. kaas, 27. gal, 28. ere, 32. te.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2