Confessionelen: meeil geld voor defensie i m m Zaandammer emigreert met gezin naar Turkije QJ^- V1NU bereid opheffing De Tijd uit te stellen Treinverkeer nog tot vanmiddag gestoord „Je mag hier nog ademhalen, maar verder..." Verkeersdrukte viel wel mee KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES? Stijging uitgaven gekoppeld aan sanerin Ontsporing bij Veenendaal „Emigratie pas in strijd voor leefmilieu" De heer Dimmers met zijn vrouw en twee dochters. Van een onzer verslaggevers ZAANDAM „Je mag in Ne derland nog ademhalen, maar verderDeze hartekreet van de Zaandammer J. Dimmers moet duidelijk maken, waarom hij naar Turkije wil emigreren: het verlangen naar meer vrijheid. Terwijl duizenden Turken in Ne derland werken om geld te verdienen om thuis een bedrijfje te kunnen be ginnen, wil Dimmers het omgekeerde proberen. Hij gaat met vrouw en 1wee kinderen Nederland verlaten om in Turkije een textielzaak te openen. Van een verslaggever DEN HAAG De grote verkeers drukte die op de avond van Hemel vaartsdag uitbleef heeft zich gister middag voorgedaan, toen veel mensen die kennelijk een lang weekeinde er van hadden gemaakt naar huis terug keerden. Maar volgens de rijkspolitie viel het met de opstoppingen toch al lemaal erg mee, vooral gezien het slechte weer. Om acht uur gister avond was de toestand op de wegen al weer normaal. De grootste file van gisteren stond op de snelweg Utrecht - Arnhem: twaalf kilometer. Een kettingbotsing onder Bunnik om half vier 's middags veroorzaakte tot acht uur stagnatie, waar nog bij kwam dat de verkeers stroom werd versterkt door bussen die treinreizigers van Ede naar Drie bergen brachten in verband met de ontsporing bij Veenendaal. Bij de kettingbotsing waarmee de moeilijk heden begonnen, werden drie perso nen gewond. Andere knelpunten in het autover keer gisteren waren de rijksweg Bre da - Rotterdam en het verkeersplein Hoevelaken, met files tussen die en vijf kilometer. Ook daar herstelde de toestand zich in de vooravond. De motieven van de 38-jarige, die 24 jaar als stypeur bij „De Typhoon" in Zaandam heeft gewerkt, berusten op sterke gevoelens van onbehagen over de Nederlandse samenleving. De heer Dimmers: „Mijn vrouw en ik lopen al een jaar of tien met emigra tieplannen rond1. Ik zou een eigen zaak willen, maar dat kan in Neder land alleen als ik krom zou lopen van de papieren. Voor een manufacturen winkel moet ik een middenstandsdi ploma, een textieldiploma en een ves tigingsvergunning hebben. Heb je die papieren eindelijk, dan is er nog minstens een ton nodig. In Turkije hoef je geen papieren te hebben: en daar beschik je voor 25.000 gulden over een winkel. Je koopt daar een stuk grond en je kunt er een winkel of een huis op zetten." Het echtpaar Dimmers, dat in april dit jaar in hun vakantie in Turkije een verkenningstocht maakte, is bo vendien onder de indruk van de menselijkheid, gemoedelijkheid en gastvrijheid van de Turken. Dimmers: „Wie bij een Turks gezin op visite is, komt de deur niet uit, na eerst gegeten te hebben. Mocht je dronken worden van de arak, dan brengen ze je naar bed en wordt er verder niet over gesproken. In Neder land zou je gauw als dronkelap be kend staan. Het rustige levensritme trekt hem ook aan. „Hier moet je je de blubber werken, maar in Turkije is het leven niet gejaagd, maar kalm en nog eens kalm." Waarom heeft hij Turkije als emi- gratieland uitgekozen? „We hebben een Turkse huisvriend. Mesut Sinicki. Hij werkt in Nederland als gastarbei der en brengt ook weieens zijn ken nissen mee. waardoor we veel over Turkije hebben gehoord. Toen Mesut en zijn zwager in april met vakantie naar huis gingen, zijn we meegegaan om er eens te kijken." De kennismaking viel zo in de smaak, dat wérd besloten om met Mesut als compagnon een textiel zaak te openen in de Turkse stad Adana. „Mesut heeft voor hij naar Nederland kwam, een textielzaak gehad en heeft dus ervaring op dit gebied." Inmiddels heeft Dimmers zijn huis in Zaandam verkocht. Wanneer hij hoopt te vertrekken? „Dat kan over drie, maar ook over negen maanden zijn." Vast staat dat de winkel in het Arabische deel van Adana komt. Daarom studeert mevrouw Dimmers Arabisch. Zijn ze niet bang voor aan passingsmoeilijkheden te midden van een Mohammedaanse bevolking? De heer Dimmers: „Mijn vrouw zal er aan moeten wennen dat ze niet alleen de straat op kan; dat is daar onge bruikelijk, evenals het naast ander mans vrouw .zitten in een openbaar vervoermiddel." Mevrouw Dimmers: „De eerste tijd moeten we ons natuurlijk aanpassen. Wat dat over straat gaan betreft: Ik ben toevallig geen type om alleen te gaan winkelen." Politieke of godsdienstige conflicten kan de heer Dimmers zich nauwelijks voorstellen. „Ik bemoei me ook hier nauwelijks met godsdienst of poli tiek." Wat hem wel met enige zorg vervult, is hoe zijn dochtertjes Wilma (7) en Garda (10) dë nieuwe situatie zullen verwerken. >,Het onderwijsni veau verschilt niet veel met dat in Nederland, maar de taal is natuurlijk een probleem. Misschien zullen de kinderen enige tijd terug moeten naar Nederland." UTRECHT De N.V. Ver enigde Nederlandse Uitgeversbe drijven (VNU) is bereid het dag blad De Tijd voorlopig te blijven financieren, mits tenminste nóg iemand gevonden wordt die mee wil doen. De voortgezette steun van de VNU, samen met derden, zal dan in elk geval duren tot de verschijning van het rapport van de commissie bedrijfsfonds voor de pers (dat in het najaar wordt verwacht) en de eventuele re geringsmaatregelen die gaan volgen. Deze toezegging heeft de VNU ge daan aan de heer J. J. van Raalte, voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Journalisten (NVJ). De NVJ hield zaterdag de jaarlijkse ver gadering van de verenigingsraad, die in de middaguren op spectaculaire wijze solidariteit betuigde met de re dactie van De Tijd die vecht voor het voortbestaan van haar krant. Voorge gaan door een harmonie-orkest uit De Kwakel én de redactieleden van De Tijd, marcheerden de ruim 200 aanwezigen over het Jaarbeursplein met spandoeken en borden. (Zie ver der pagina 6). Later zei de heer Van Raalte dat slechts een betrekkelijk klein zetje voor de VNU nodig is om de beslis sing De Tijd te laten vallen, uit te stellen. ,Als de demissionaire rege ring nu niets doet, neemt ze de meest verstrekkende beslissing, want dan verdwijnt De Tijd". De heer Van Raalte bepleitte nu een regeringsbe slissing om De Tijd voorlopig te red den, in elk geval tot de nieuwe rege ring maatregelen gaat nemen voor de financiële positie van de dagbladpers. De voorzitter van de redactiecom missie van De Tijd, de heer N. Schra- ma, noemde directeur Pluygers van de Nederlandse Dagbladunie (uitge ver van Handelsblad/NRC, waarmee De Tijd samenwerkt) een „lijkenpik ker". Eind vorige week zei de heer Pluygers dat de ondergang van De Tijd het verlies van een drukorder betekende voor de NDU maar dat daar tegenover stond een belangrijke aanwas van nieuwe abonnees. Twee zaken brachten op de vereni gingsraad zaterdag flinke discussie. De een ging over toetreding met stemrecht van de leerlingen van 'de School voor de Journalistiek tot de NVJ. Omdat hiervoor statutenwijzi ging nodig is werd een voorstel hier voor ingetrokken. Zo verging het ook het voorstel van Amsterdam om als NVJ aansluiting te zoeken bij het NW. Via een vergaderingstech- Dit kunt u UITSLUITEND OPGEVEN MET DE BON UIT DE KRANT Telefonische opgaven kunnen niet meer worden aangenomen! nische ingreep werd een voorstel van orde aangenomen om het Amster damse voorstel niet in stemming te nemen. Veel verzet kwam tenslotte tegen het interimrapport van een commissie die de structuur van de NVJ wil veranderen. De voorstellen kwamen volgens de vergadering neer op een minder democratische opbouw van de vereniging. De vaak emotionele toespraken op de verenigingsraad van de NVJ over de situatie bij De Tijd, resulteerden in een motie aan rgering, parle ment en politieke partijen, waarin van de VNU wordt geëist een defini tieve beslissing over het voortbestaan, van De Tijd uit te stellen tot een beter perspectief is ontstaan. Op parlement en regering wordt een klemmend beroep gedaan om alle invloed aan te wenden om opheffing van persorganen te voorkomen. Ook wordt een beroep gedaan op het maatschappelijk verantwoordelijk heidsbesef van de dagbladuitgevers. Bij de commissle-Rooij wordt aange drongen op grote spoed met het me morandum voor de kabinetsforma teur. Een pluriforme pers, radio en televisie, wordt in de motie een voor waarde genoemd voor het functione ren van de democratie. Handhaving ervan kan niet worden overgelaten aan het vrije spel van de economi sche krachten. Ngoeyen Thanh Nam, een "kokosnootmonnik"die zich erop beroept inr' 24 jaar niet in bad te zijn geweest, beweert in oktober aan de presidentsdr verkiezingen in Zuid-Vietnam deel te nemen. Hij is ervan overtuigd binnen Jq twee maanden vrede in het land te kunnen brengen. DEN HAAG De drie confessionele partijen zullen zich bij de formatie van een nieuw kabinet sterk maken voor een ver groting van de defensie-inspanning zodat in een periode van vier jaar wordt bereikt dat 3,8 of 3,9 procent van het nationaal im komen naar defensie gaat. Volgens de begroting 1971 wordt 3,6 procent voor defensie uitgegeven. -Het nieuwe percentage van 3,8 e 3,9 staat in een nota van een defensie- kerngroep van KVP, ARP en CHU, die al voor de verkiezingen is opge steld en in de stuurgroep van de christelijke partijen is besproken. Prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp, thans informateur, was lid van de stuurgroep en beschikt daardoor over de nota. De kerngroep bestond uit ge- neraal-majoor G. van Eisen (KVP), luitenant-kolonel M. H. von Meyen- feldt en luitenant-kolonel H. Volten (beiden ARP) en generaal-majoor W. Van een verslaggever UTRECHT De Spoorwegen verwachtten dat pas in de loop van vanmiddag de treinen tussen Utrecht en Arnhem weer normaal zouden kunnen rijden. Gistermiddag omstreeks half drie zijn vijftien wagons van een lege ertstrein tussen Veenendaal en Ede-Wageningen ontspoord. Deze portaalmast ging tegen de grond en de spoorbaan zelf werd een flink eind opgetild bij de ontsporing van de erïstrein op de spoorbaan tussen Veenendaol en Ede. Vijf bovenleidingportalen werden daarbij volledig vernield. Het trein verkeer werd over beide sporen ge stremd. De machinist bleef onge deerd. De locomotief is niet ont spoord. De machinist is volgens een woordvoerder van de Spoorwegen gaan remmen „toen hij merkte dat zijn trein begon te trekken." Sinds gistermiddag reden de trei nen uit het westen van het land tot Utrecht. Daar moesten de passagiers overstappen in treinen die pendelden tussen Utrecht en Driebergen. Tussen Driebergen en Ede reden bussen en tussen Ede en Arnhem werd weer een pendeldienst per trein onderhou den. Het internationale treinverkeer dat normaal via Arnhem - Utrecht rijdt, werd via Amersfoort omgeleid. Over de oorzaak van de ontsporing ter hoogte van de Horsterweg bij De Klomp was gisteravond nog niets be kend. Op de plaats waar het ongeluk gebeurde zijn werkzaamheden voor vernieuwing van de dwarsliggers on der de rails aan de gang, die tijdens het weekeinde stilliggen. Volgens een woordvoerder van' de Spoorwegen kon gisteravond nog niet gezegd wor den of er verband bestaat tussen dit werk en de ontsporing. Naar zijn me ning kan wel als vaststaand worden aangenomen, dat het ongeluk niet is veroorzaakt door gebrek aan mate- rieelonderhoud. De ertstrein pendelt heen en weer tussen IJmuiden en Duitsland, en wordt keer op keer aan de grens gecontroleerd. De Spoorwegen beschouwen het als een uiterst gelukkige omstandigheid, dat de ertstrein niet geladen was. De ravage bij de ontsporing, die nu al niet mis is, zou bij een volle ertstrein helemaal niet te overzien zijn ge weest. De herstel- en opruimings werkzaamheden zouden dan veel lan ger hebben moeten duren. Gistermiddag ontstonden op ver schillende plaatsen treinvertragingen, tengevolge van blikseminslagen Tus sen Utrecht en Amersfoort, op de Gooilijn en tussen Geldermalsen en Zaltbommel functioneerden overweg beveiligingen en seinlichten tijdelijk niet meer tengevolge van bliksemin slag. Het geheim van de geslotenheid van het Hongaarse eethuisje op de Boulevard is opgelost. Nauwelijks had ik mijn klacht over de boule- vardruiven in krantendrukinkt laten vervloeien of daar hoorde ik dat het Hongaarse knusse smulplekje was omgezet in een pannekoekenhuisje. Onmiddellijk er heen gesneld... en ja hoor... pannekoeken. Erg lekker en in zes variaties en niet duur, zeker niet gezien de stevi ge afmetingen. Het was er knap druk. Er is in het interieur bijna niets veranderd. De stoeltjes zijn er met hun bont schilderwerk nog altijd het bekijken waard. Achterin het for nuis met drie grote koekepannen, die vaardig gehanteerd worden. Jammer, dat het Kurhaus, dat dit oud-Hollands gedoetje exploiteert, er niet iets tegen aangegooid heeft om er verder wat sfeer te scheppen. Het is er wat rommelig en de glazen bakjes stroop en suiker, die perma nent op de tafeltjes staan zijn niet bepaald smakelijk, zeker niet als de voorgangers van de klandizie er met een vet mes in rondgetuind hebben. Het bestek is van plastic in kinder formaat. Het ligt wat ijl en onbedui dend in de hand. Maar wat een mens verbazen kan is, dat daar op de boulevard het eerste Lieveheersbeestje van het sei zoen op je arm komt vliegen. Sfeer Hoe komt zo'n diertje daar, waar alleen zand en stenen zijn? Ik ben dol op ze. Kleine krieuwe- laartjes, die verschrikkelijk eigen wijs hun gang gaan. Loodrecht tegen een spiegelruit op klimmen, balance ren op een sprietje en vooral zo ge zellig bij de mensen kunnen blijven. Altijd is de spanning hoe lang het torretje bij me wil blijven. Ze brengen geluk, net als een koe- paard. Maar een koepaard eist dat men stilletjes een wens doet en dan zwijgt tot men het volgende paard ziet. Dat nu is in deze tijd iets on mogelijks bijna. Een koepaard is al een zeldzaamheid, een tweede paard in zwijgensperiode is welhaast onbe staanbaar meer. Wat de koepaarden betreft is er weinig kans meer op de vervulling van stille wensen! Het Lieveheersbeestje is veel min der veeleisend. Die brengt het geluk zonder voorwaarde. En altijd. Het geeft immers onmiddellijk bij zijn verschijnen die tinteling van iets bijzonders, van even uitverko ren zijn om het een rustplaats te bieden. En het vraagt niets. Het snoept niet uit een suikerpot, het duikt niet in een glas. Het is er al leen maar. Stil en ondoorgrondelijk. Tot het begint te pompen, de vleu geltjes spreidt en wegvliegt. Straks bij een ander het geluk brengend. Dan hoop je alleen maar, dat die ander het begrijpen zal. H. de Savornin Lohman (CHU). Het streefcijfer voor de defensie uitgaven 1975 is in de kring der christelijke partijen aanvaard als in breng bij de formatie. Het ligt bedui dend onder het percentage van 4,2 dat de defensietop zelf als nodig heeft voorgesteld. Het sahema van de hui dige politiek^ leiding waarin een op lopende inspanning tot dit percentage van 4,2 wordt bepleit en dat even eens bij de informateur berust wordt in de nota van de confessionele werkgroep „irrationeel optimistisch" genoemd. Overigens wordt in deze nota gezegd dat er een kloof van honderden miljoenen gaapt tussen de bij de NAVO-bijdragen behorende operationele behoeften en de reëel te verwachten financiële middelen. De nota spreekt zelfs van een „failliete boedel". Sanering De confessionele kerngroep heeft een uitgewerkt schema opgesteld voor het defensiebeleid in de komende vier jaar. Het behelst een grondige sane ring van het defensie-apparaat. Het belangrijkste voorstel geldt de depar tementale organisatie. De nota stelt vast dat eqn doelmatig beleid alleen kan worderi bereikt als de leiding van het departement beschikt over een centraal en geïntegreerd beleids orgaan, dat belast wordt met de af weging van de belangen van de krijgsmachtdelen, het financieel be heer. het personeelsbestuur, enz. Dit zou betekenen dat de veelbestreden verticale organisatie van de beleids organen bij defensie verdwijnt. De nota bepleit voorts zo verminde ring van het personeel door het op leggen van personeelsplafonds. De opstellers van de nota menen dat door de normale afvloeiing tot 1975 duizend man per jaar kunnen ver trekken. Voorts kunnen de vijftigdui zend dienstplichtigen die nu functies van het beroepspersoneel vervullen, overbodig worden gemaakt. De perso neelsplafonds moeten mede dienen om te dwingen tot een meer geza menlijke aanpak bij defensie. De kerngroep gelooft dat de dienst plicht ingrijpend verkort zal moeten worden tot maximaal twaalf maan den met een opleidingstijd van twee tot zes maanden en een aansluitende parate diensttijd voor allen van zes maanden. Op deze werkelijke .dienst tijd zal een klein verlofperiode van anderhalf jaar moeten volgen, enkele keren te onderbreken door herha lingsoefeningen. Uitgangspunt zou hierbij moeten zijn dat iedere goed gekeurde en niet-vrij gestelde inge schrevene een militaire opleiding krijgt. Wie niet nodig is voor de NA- VO-bijdrage wordt bestemd voor ver sterking van de nationale reserve. Uitstel wegens studie wordt in de op zet van de nota als regel niet meer verleend. Oefenterrein Andere beleidspunten zijn: de belo ning van -dienstplichtigen wordt niet verder verhoogd, de werving van vrijwilligers wordt uitgebreid; er komt hoogstens één oefenterrein voor de landmacht in Nederland. Als regel zou in het buitenland moeten worden geoefend. Voorgesteld wordt voorts de nu cleaire bombardementstaak van de luchtmacht te laten vervallen. Bij de vervanging van de Starfighter die de komende jaren aan de orde komt. kan dan wel worden volstaan met een eenvoudiger toestel en minder squadrons. De kerngroep meent bo vendien dat het transportsqaudron Friendships moet worden opgeheven, zodra blijkt dat de exploitatie ervan duurder wordt dan de charterprijzen van de nodige vluchten. Wat de marine betreft pleit de nota ervoor de kruisers die straks toch worden vervangen maar niet in de vaart te houden en in elk geval de „De Ruyter" vervroegd af t« stoten. Voorts zou de marine-luchtvaart dienst moeten worden gesaneerd en het squadron in de West zo spoedig mogelijk moeten worden opgeheven. ui De kerngroep heeft uitgerekend da! deze sanering een besparing van it totaal 1,75 miljard kan opleveren. Al- dat uitkomt zal met een groei van budget naar 3,8 procent van het t ionaal inkomen kunnen worden staan. j Dé nota zegt voorts dat het toe komstig defensiebeleid zich zal moe-" ten richten „op het onwtikkeien vat zodanige intermenselijke verhouding gen gebaseerd op medeverant n woordelijkheid, individuele zelfver 0 werkelijking dat de krijgsmach e! een positief uitstralingseffect ver-ei krijgt op de samenleving". Als objec 'e ten voor nader onderzoek in dit ver band worden genoemd: de tuchthand having, vorming en opleiding, d; scheiding tussen werksituatie en vriji nt tijd het functioneren van de perso ,n neelsverenigingen en de rechtspositi a) in het algemeen. De kerngroe be U] schrijft dat dit soort zaken al te lan or ,zijn verwaarloosd. Aan het einde van de nota word gevraagd om „een vaste en doelge- u richte leiding" van het departement De nieuwe bewindslieden zouden zie: n in het begin tijd voor bezinning e: Ie( rustige studie moeten gunnen. „He lijdt geen twijfel dat aan de bereid heid om tegen de wil van de organi satie maatregelen te treffen, ander aspecten van het profiel van de beC windsman ondergeschikt zijn," aldu Ul de nota. Van onze correspondent 't HARDE Het verband tusse leefmilieu en da bevolkingsspreidii kan een nieuwe impuls zijn voor emi gratie. Dat .zei de heer P. C. Elffe rich, voorzitter van de Christelijk Emigratie Centrale op de ledenvergi dering van deze organisatie in 't Ha de. „Wij zijn in Nederland echt tvl toe aan een model om degradatie va het leefmilieu tegen te gaan. Is h< niet gewenst dat er velen zullen ko men die daarvoor hun blik eldel richten, daar waar ruimte is, waar lucht nog helder en fris is, waar natuur vraagt om de mens? Zou hi niet kunnen zijn dat het een nieu facet gaat worden in het emigratie gebeuren?" zo vroeg de heer Elfferi zich af. Hij wees hierbij op de proev van een milieumanifest, uitgeeev* door de ARP, waarin gesprok* wordt over nationale en mondiale b* volkingsspreiding. De gastspreker op de CEC-jaarve gadering, de heer G. D. J Kraan, di recteur voor de emigratie bij het m nisterie van sociale zaken, had hi ook al over de samenhang tussen b volkingsdruk en leefmilieu. „Na oorlog is de bevolkingsdruk door em gratie met driekwart miljoen vermil derd, het is te betreuren, dat de: ontwikkeling zo weinig aandac krijgt," aldus de heer Kraan, Hij zag emigratie verder als e* van de meest beproefde middelen een land tot ontwikkeling te breng* De door de CEC bevorderde emigrat van boeren naar Brazilië achtte van betekenis. „De emigratie dienstbaar, zij het beperkt, voor d ontwikkeling van Latijns-Amöi kaanse landen, zei de heer Kraan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4