SAMEN SCHULD BELIJDEN BETER DAN OPHEFFING LUTHERS BAN niet Confrontatie toont kern van evan papoea elie Klacht van christenei in noordoosten India Kloof werd breder in de Zionistenbond LAATSTE BOEK VAN I. S. KIJNE 9. BEROEPEVGSWERK „Overheid geeft de schoolraden te weinig prkenning" Ec:i woord voor vandaag R.k. theoloogvonnis was zakelijk juist COMMENTAAR Tussen Londen en Parijs Puzzelhoek Uw problee is het onze AMSTERDAM „Het komt allemaal op hetzelfde neer. of je nu christen of boeddhist bent", zei een tandarts tegen de missioloog Walter Hollenweger. ..Dat is te zeggen", antwoordde deze. „Als boeddhist zou u waarschijnlijk nooit tandarts zijn geworden." „Hoezo?" vroeg de tandarts. „Uw advies aan de kiespijnlijder zou dan moeten luiden: laat die kies maar rotten. Oefen u in het dra gen van de pijn, want geestelijk zult u er rijker van worden." Bij de hoog oplaaiende belijdenis discussies in Nederland en Duitsland bekruipt mij nogal eens de vraag, wat nu eigenlijk essentieel is in het christelijk geloof. Ik ben dan altijd geneigd om meteen maar naar de zendingsmensen te hollen, want is het niet in de ontmoeting met de wereld religies en met de natuurgodsdiensten dat de kern van het evangelie zich het scherpst aftekent? Neem bijvoor beeld de hele discussie over Genesis via Barth heb je het unieke van dit scheppingsbericht beleefd; de ont- goddelijking van de toen cultisch vereerde zon en van de natuur. Maar nu moet je ineens weer worden door gemeten of je wel zwaar genoeg aan de zondeval tilt. Dan denk ik: natuurlijk, het is be- rperd genoeg, maar wordt daaraan specifiek het christelijk geloof afge meten? Dat geloven immers de isla mieten ook? En de natuurreligies zijn vol van het besef van een verloren paradijs als gevolg van een menselij ke belediging van de godheid. Waar- om mengen zich niet meer zendings mensen in deze discussies die in rechtstreekse gesprekken met heide nen en met aanhangers van de grote religies het unieke van de bijbelse boodschap hernieuwd ontdekt heb ben? Die gedachte kwam weer sterk op bij het lezen van het derde nummer van „Allerwegen", een serie cahiers die is uitgegeven door de Nederlandse Zendingsraad. In dit nummer zijn on der de titel „Open voor een nieuw verbond'' (1,75 op giro 493248 t.n.v. Ned. Zertdingsraad, Amsterdam) en kele van de prachtige opstellen van ds. I. S. Kijne verzameld, rijpe vruchten van een leven met de pa- poea's van 1923 tot 1958. Kijne is het vorig voorjaar gestorven, maar deze eigenlijk veel te bescheiden uitge geven nalatenschap maakt, zoals ds. I. H. Enklaar zegt, zijn visie dui delijk op „het vernieuwend, door braak verwekkend effect van het evangelie op de gesloten, gebonden levensgemeenschap van de volkeren van West-Irian". Een paar dingen die daarin bijzon der opvallen: hoe gemakkelijk bijbel se kennis kan worden ingekapseld in de natuurreligies zonder dat deze veranderen, hoeveel deze diep-reli- gieuze mensen op ons lijken (dus ook andersom...), waar het beslissende verschil ligt en hoe weinig dit ver schil meespeelt in onze belijdenisdis cussies! Voor de stammen en volken van West-Irian zijn verschillende oudtes tamentische verhalen niets nieuws: een verspeeld paradijs, het plaatsver vangend optreden van een god-mens die de eenheid met de godheid her stelt, een worsteling van een hunner met de Morgenster waarbij hij Hem niet laat gaan „als ge me niet het geheim van het echte heil mede deelt", een zondvloed, een mislukte torenbouw als een poging van de mens uit om het goddelijke te ver werven. Bij een geduldig doorvragen over deze verhalen en Kijne heeft daar de tijd voor genomen, komen de beslis sende verschillen aan het licht. En daarin heeft Kijne het wezenlijke van het christelijk geloof ontdekt. Dat bepaalde zijn prediking. Maar zijn opstellen maken wel duidelijk dat je er daarmee nog niet bent: het eigenlijke gevaar van de inkapseling van het evangelie in de magische le venswijze moet dan nog komen. Dat merken de goeroes, de godsdienstle raars, die maar al te vaak zijn be zweken voor de verleiding „om toe te geven aan de eis van de mensen en te zeggen, dat de kerk in staat is om het heil te maken en vast te houden, zelfs op het gebied van varkens jacht en bescherming van tuinen tegen dief stal en van het verwerven van een hoger levenspeil met baadjes en broe ken en petroleum of elektrische lam pen. En in de tweede plaats om te zeggen: deze kerk is voortaan jullie heil, wij gaan dat beschermen met een nieuwe adat, met regels en voor schriften en verboden. Het geheim van de doop brengt jullie in dat heilsgebied, et geheim van het avond maal vernieuwt en bindt opnieuw wat mocht vergaan en losraken, de orde van de kerk en de tucht houden alles bijeen en... dat is voldoende". Een pracht-oplossing, want alles wat die mensen willen is immers ze kerheid en duurzaamheid van leven. Zij weten, heel goed, dat zij sinds de belediging van de godheid in een ge broken wereld leven en het hele zoe ken is een ritueel dat de mens weer op weg naar zijn bestemming brengt. Want die is er niet vanzelf, er moet iets gedaan worden voor het bijeen houden van de familie of de stam en tegelijk voor het voortbestaan en de vruchtbaarheid. Het gaat hen in de godsdienst om de heilsgarantie en als het christendom die bieden kan dan is het welkom. „Religie is het door beelden of tieeldmatige handelingen verwerven van het heil het binden van lieil onder vreesachtige erken ning van afhankelijkheid", schreef Kijne. Vandaar ook zijn olijke op merking: „Waarom worden zij christen? Dikwijls aanvankelijk door misverstand." Men verwacht van het christendom een nieuwe bindingsreli gie: een kerk als heilig huis, de bijbel met nieuwe regels en tegelijk als hei lig boek dat zekerheid geeft en zegen en afweer van onheil. „De evangelie verkondiging moet steeds doorgaan om tegenover dit misverstand de zuurdesem van het ware heil te bren gen", aldus ds. Kijne. Waar komt het in de evangeliever kondiging dan op aan. „Op de door braak van een gesloten leven. Door het oordeel heen worden wij door Je zus Christus gedragen naar het open leven in de gemeenschap van de Hei lige Geest." En verder: „De volken willen in de strijd met de andere we reld zekerheid grijpen. De weg Tiaar Israël is de weg van het geloof. Daardoor worden wij geroepen om blijmoedig in de onzekerheid te le ven. maar open voor Gods Geest." Dat is het dus, het unieke waar die heidenen niet aan willen. Neem dan ons in het christelijke westen. Want afgezien van de zekerheden die wij hebben in ons handelsprotectionisme, in de nucleare afschrikkingsbalans. en een indrukwekkend gebouw van sociale verzekeringen moeten wij toch hoofdschuddend die schuwe hei denen met hun peniskokers gade slaan; die mensen zoeken zekerheden in het geloof hoe kunnen ze? Ook Kijne was zich in het laatst van zijn levpn pijnlijk bewust van de massieve tegenspraak tussen wat de zendelingen uit het westen prediken en de hele rest van kennismaking met het westen politiek, econo misch. militair. Maar hij ging er niet onder gebukt omdat hij de leiding der geschiedenis in goede handen wist. En als het Woord machtig is om het gesloten levensverband van pa- poea's open te breken, waarom dan niet het gesloten levensverband van een westerse consumptiemaatschap pij? Ds. I. S. Kijne NED. HERVORMDE KERK Bedankt: voor St. Annaland (toez.), J. Kooien te Werkendam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te 's-Gravenzande. J. C. Langeveld, voorheen miss. pred. te Buenos Aires. Argentinië, te Soest; te Winschoten, 'J. van Wattum te Nun- speet. Benoemd: tot bijstand i.h. pastoraat te Wassenaar, E. Verburg, a.s.em. te Winschoten (verb. ber.). GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt voor Emmen. R. T. Urban te Fervverd/Hallum. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Borssele, M. G. Mouw te Oudemirdum. Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlandse Katholieke Schoolraad en de Neder lands Protestants-Christelijke School raad krijgen van de overheid niet de erkenning, waarop ze recht hebben. Dat is de mening van de heer T. M- Knippen. waarnemend voorzitter van de katholieke schoolraad. In zijn rede op de algemene jaarvergadering ver telde de heer Knippen, dat er in de stuurgroep voor schooladvieswerk maar één van de 21 plaatsen gereser veerd is voor de NKS, terwijl deze raad toch 40 procent van het Neder lands onderwijs vertegenwoordigt. Voorts vroeg de NKS mee te mogen doen aan het overleg over de uit gangspunten voor de wet op het ba sisonderwijs. Dit werd geweigerd. „Ook financieel blijkt weinig van een daadwerkelijke bijstand van over heidswege voor de overkoepelende organisaties, die voor de overheid een niet onbelangrijk deel van haar werkzaamheden verrichten," aldus de heer Knippen. In zijn rede onderstreepte de heer Knippen nog eens het standpunt van de NKS, dat samenwerkingsscholen voorlopig als experimenteel moeten Worden gezien. Gods Geest openbaart Zich in Genesis 1 als een vernieuwende Geej Genesis 63 ontmoeten we Hem weer: „Mijn Geest zal niet aldoor mens blijven". In wezen vinden we hier een herhaling van Genesis 1. Daar echter h nadruk op chaos, duisternis en afgrond in de schepping, hier i chaos, of vernietiging van het zedelijk leven van de mens, op de du nis van zijn hart, op de afgronden van zijn wezen, waaruit zulk schrikwekkende dingen kunnen opborrelen. Maar ook hier is de er weer als hoop. Maar het accent ligt anders. In Genesis 1 zien we de vernieuw kracht van de Geest. Hier zien we dat Gods Geest niet buiten de i om werkt. De Geest twist met, vecht als het ware om de mens. De wil ons leven veranderen, vernieuwen, maar vraagt ons om toestemn Hier gaat het om ons „Ja". De Geest wil slechts komen als wij willen ontvangen. We lezen vandaag: Handelingen 826-40. SOESTERBERG Vertegen woordigers van christelijke ge meenschappen uit het district Siang in het noordoosten van In dia hebben bij de regering ge klaagd, dat in verscheidene dor pen christelijke kerken zjjn ver woest en christenen bedreigd. Dit meldt het r.k. missieblad BijEEN. Eind 1970 kwam een „cultuurgroep" in het dorp Magi. Ze dwongen de Nog nooit is de kans op toetreding van Engeland tot de EEG zo groot geweest als nu. Dat is wel het minste dat geconcludeerd kan worden uit de verklaringen die president Pompidou en premier Heath na afloop van hun Parijse tête-a-têtes heb ben afgelegd. Nadat wijlen generaal de Gaulle Engeland tot tweemaal toe een blauwtje had laten lopen, hebben nu de Franse en Engelse regeringsleiders ver enigd aan dezelfde tafel waarachter de Gaulle zijn befaamde, als persconferenties vermomde alleen spraken placht te houden te kennen gegeven, dat de tijd rijp is voor een Brits-Westeuropees huwelijk. Zeker, er moeten nog enkele huwelijkse voorwaarden worden vastgesteld, waarvan de kwestie van de Nieuwzeelandse boter- en vlees- uitvoer en de Britse bijdragen tot het budget van de Gemeenschap wel de belangrijkste zijn. Maar als de Franse president en de Britse eerste minis ter, politiek gesproken, inderdaad zozeer door trouwlust zijn bevangen als hun uitspraken vrij dagavond deden vermoeden, dan kunnen deze en andere hindernissen niet onoverkomelijk zijn. Maar het blijven hindernissen en de opruiming ervan moet, als Frankrijk en Engeland de brui loftssfeer voor de vergrote Europese Gemeenschap niet willen bederven, niet moeilijker worden ge maakt dan ze stellig al is. Daarom is het jammer, dat de Franse president die obstakels vorige week nog met één heeft vermeerderd. In een vraag gesprek met het Brusselse dagblad Le Soir heeft Pompidou weliswaar niet met zoveel woorden gezegd, maar toch wel gesuggereerd, dat Frank rijk niet met uitbreiding van de EEG zal instem men, indien het Frans niet de 'eerste werktaal' van de gemeenschap blijft. Wie vindt, dat de gevolgen van de torenbouw van Babel de samenwerking tussen de naties zo weinig mogelijk moeten belemmeren, kan met dit Franse standpunt niet ingenomen zijn. De Euro pese Gemeenschap zal, als de voortekenen niet bedriegen, binnen afzienbare tijd bestaan uit de 'zes' van nu, aangevuld met Engeland, Ierland. Denemarken en Noorwegen. Binnen deze uitge breide gemeenschap zal het aantal Europeanen dat zich van het Engels als eerste of tweede taal bedient, het getal van hen die in het Frans ge verseerd zijn, verre overtreffen. Op praktische gronden verdient het dan ook de voorkeur, de positie van Westeuropese hoofdtaal toe te kennen aan het Engels. Wie daar aardigheid in heeft, zou ook op taalkundige gronden kunnen verdedigen, dat het Engels de Westeuropese taal bij uitstek is. en wel omdat het Engels vocabulaire voor de ene helft van germaanse (Engelse en Scandinavische) en voor de andere helft van romaanse (Franse en Latijnse) oorsprong is. Het valt niet moeilijk, te vermoeden wat de Franse regering hiertegen zou willen aanvoeren. In zijn interview met Le Soir heeft Pompidou het Frans aangeprezen als een 'bijzondere cultuurtaal'. Van een onzer verslaggevers BONN De Duitse rooms-katholieke theoloog Erwin Iserloh heeft zich uitgesproken tegen opheffing vaf! de ban over Maar ten Luther. Om deze opheffing is gevraagd door de r.k.-bevolking van Worms in een memorandum aan de paus naar aanleiding van de Luther-herdenking in deze stad. Iserloh, hoogleraar oecumenica aan de universiteit van Munster, erkent, dat opheffing van de ban grote in druk zou maken en de verhouding tussen beide kerken psychologisch geweldig zou ontlasten. Toch schrijft hij in de oecumenische informatie dienst van het Duitse r.k. persbureau KNA, dat zo'n daad zakelijk bezien niet zinvol of redelijk zou zijn. Het is om te beginnen al de vraag, of iemand na zijn dood nog van de ban kan worden ontslagen, ook al zou de excommunicatie ten onrechte zijn geweest. Men kan echter volgens Iserloh niet zeggen, dat Luther ten onrechte in de ban gedaan is. „Eerder dient erkend te worden, dat Luther zich door een destijds nu niet meer bestaande polemiek heeft laten verleiden tot posities, die de kerk wel moest veroordelen die ook door de lutheranen vandaag niet meer ge handhaafd worden, zoals met betrek king tot het ambt en het misoffer." Wel erkent Iserloh, dat de rooms- katholieke kerk zware schuld aan de scheuring van de christenheid op zich geladen, heeft door de praktijken, die Luthers protest hebben opgeroepen, en door de manier waarop zij op zijn actie heeft gereageerd. Een belijdenis Die kenschets is juist, maar heeft als argument weinig te betekenen, zolang niet aangetoond is, dat het Engels niet, of in mindere mate, een bij zondere cultuurtaal is. En wie zal een buitenstaan der ervan kunnen overtuigen, dat de taal van Shakespeare, Pope, Hume. Dickens. Bertrand Russell en de Beatles op deze benaming minder recht kan doen gelden dan de taal van Racine. Molière, Rousseau, Voltaire, Sartre en Brassens? Men moet trouwens vrezen, dat die Franse cul tuur waarop Pompidou kennelijk doelde, slechts een levende werkelijkheid is voor sommige buiten landers, en, in Frankrijk zelf, voor een zeer be perkte minderheid, die, ten gevolge van het eli taire Franse onderwijsstelsel, kunstmatig klein wordt gehouden. Als de Franse regering aan de verbreiding van die cultuur hecht, bereikt ze waarschijnlijk meer met een reorganisatie van haar onderwijssysteem dan met pogingen om de Franse taal aan buitenlanders op te dringen. Dat zulke pogingen van een bijzondere liefde voor het Frans zouden getuigen, is overigens maar een beperkt houdbare stelling. In vele gevallen is het immers het lot van het Frans, dat het, zodra een buitenlander zich eraan bezondigt, tot onher kenbaar wordens toe wordt geradbraakt. Wie dit proces wil bevorderen, kan zich moeilijk een min naar noemen van deze bijzondere cultuurtaal. De belangrijkste reden waarom Pompidou het Frans als eerste werktaal van West-Europa ge handhaafd wil zien, ligt echter hierin, dat zijn voornaamste concurrent, het Engels, Vooral de taal van Amerika' is. West-Europa behoort zich, ook op het gebied van de taal, van Amerika te onderscheiden, meent de Franse president. Ook wie het over de wenselijkheid van een Westeuro- pees-Amerikaans onderscheid met Pompidou eens is, zal geneigd zijn, dat verschil minder te zoeken in de talen die Westeuropeanen en Amerikanen spreken, als wel in wat ze in die talen aan anderen bijvoorbeeld aan de Sowjet-Unie en de Derde Wereld hebben mee te delen. Pompidou's pleidooi is in feite een staaltje van ongerechtvaardigd cultuur-imperialisme en een stellig vergeefse poging om de klok terug te zetten naar de tijd tussen de kruistochten en de Napoleontische oorlogen, toen het Frans de eerste taal van Europa was. en daarmee in zeker opzicht ook van de wereld. Tegenwoordig neemt het op de ranglijst van 's werelds talen de elfde plaats in. na het Chinees, Engels, Hindi-Oerdoe, Russisch, Spaans, Duits, Japans, Arabisch, Bengaals en Portugees. Conclusie: hopelijk zal bij toekomstige onder handelingen in Brussel'zowel de Europese samen werking als het contact met de rest van de wereld niet onnodig worden bemoeilijkt door aanvaarding het het Franse plan. in de EEG een bevoorrechte positie te blijven toekennen aan een taal die voor teveel Europeanen een welluidend soort abraca dabra is. Iserloh pleit voor herhaling van deze schuldbekentenis, maar nodigt dan ook de lutherse kerk uit. „Is het fari- zees te vragen, of zij ook niet in dit opzicht het antwoord op Vaticanum II nog schuldig is gebleven?" Belediging van déze schuld lijkt Iserloh zinvoller dan de opheffing van een ban, die „betreurenswaardig, maar zakelijk juist" was. Deze schuldbekentenis is al afge legd door paus Paulus en. in het con ciliedekreet over het oecumenisme, hoewel misschien nog onvolkomen. ROME Fernando Vittoria Joan nes, franciscanerpater en een van de bekendste theologen in Italië, hcct't een eventuele opheffing van de ban over Luther een belediging genoemd van de nazaten van de reformatie. In het protestantse weekblad „War and Peace" schrijft hij, dat opheffing van de ban een typisch romeinse, ju ridische daad zou zijn, die voorbij zou gaan aan de werkelijke draagwijdte van de door Luther gestelde vragen. Wat voor zin heeft dat, zolang van daag nog altijd in Rome of door Ro me aangespoord iedere rooms-katho- liek praktisch met de ban bedreigd wordt, die eerlijk en loyaal tegenover de kerk de zin van de reformatie doordenkt? Pater Joannes denkt daarbij met name aan de theoloog Hans Küng. „Luther wordt beter geëerd door konkreet te verwerkelij ken, wat hij ons heeft geleerd over de waardigheid en de vrijheid van de christen", schrijft hij. Van een medewerker AMSTERDAM Op de gisteren te Amsterdam voortgezette jaarvergade ring van de Nederlandse Zionisten bond, die in februari werd verdaagd, is de kloof tussen de groepen jonge re en oudere zionisten breder ge worden. Nadat op verzoek van de vergade ring het bestuur tussentijds was af getreden en tot de nieuwe in het na jaar te houden vergadering de lopen de zaken in handen werden gelegd van de heer S. Cohen uit Den Haag, deelde de heer M. Reisir. voorzitter^ ran de Nederlandse Zionistische Stu-' dentenorganisatie, mede dat hij de gang van zaken dermate onbevredi gend vond dat alle contacten tussen de zionistische studenten en de Ne derlandse Zionistenbond worden op geschort. KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie J de Berg (voorzitter), H. P Ester. G. J Brinkman J. van Hofwegen. Voordien had de woordvoerder van de jeugdige Kritiese Tsionisten te ken nen gegeven dat alle voorstellen tot een nieuw zionistisch beleid door zijn groep werden ingetrokken Deze voorstellen waren er ook al de oor zaak van dat de gisteren voortgezette jaarvergadering werd gehouden. Op de in februari gehouden verga dering hadden de Kritiese Tsionisten een 26 punten tellend beleidsplan in gediend waarin onder meer wordt ge zegd dat solidariteit moet worden be tracht met alle onderdrukten over de gehele wereld, toegespitst op joden in de Sowjet-Unie en onderdrukte groe pen in het Midden-Oosten als joden. Koerden. Zuid-Soedanezen en Pales- tijnen. Ook werd de wens geuit dat halfjaarlijks een ideologisch congres zou worden gehouden en dat de be stuursvergaderingen openbaar zullen ziin. Bij het begin van de gisteren ge houden vergadering gaf de voorzitter van de zionistenbond, prof. ir. M. Tels, te verstaan dat hij tussentijds zou aftreden, wegens gezondheidsre denen en meningsverschillen. Ook de secretaresse van de NZB, stelde haar mandaat beschikbaar. Aangezien het onmogelijk bleef, ter vergadering een nieuw bestuur te be noemen, werd op voorstel van enige bestuursleden een motie aangenomen, waarin het gehele bestuur werd op- eedragen, de zetels tussentijds ter be schikking te stellen. Vervolgens werd de heer S. Cohen als enig bestuurslid verzocht, de lopende zaken van de NZB waar te nemen tot de nieuwe jaarvergadering. Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 2. vaartuig, 6. water in Friesland. 8. maanstand, 10. vlaktemaat, 11. gesneden steen. 12. deel van een boom, 14. op enige plaats, 16. rivier in Duitsland, 17. rythmische beweging. 18. kippenloop. 19. hap, 21. natuurlijk waterbekken, 23. kreet. 25. pit, 26. honingdrank, 27. auto stalling, 29. ontkenning, 30. vaartuig, 31. peulvrucht, 33. Mount (afk.), 34. staat soms boven drukwerk, 35. afhangend deel van een kleed. Verticaal. 1. inwendig, 3. bergplaats, 4. vreemde munt, 5. vroeger, 6. eenmaal, 7. plaats in Duitsland, 9. plaats in N.Br., 11. gunstig gezind, 13. kenteken, 15. opening, 19. deugniet, 20. vlug slijtend, 22. tijdre kening, 24. hetzelfde, 25. zuivelprodukt, 27. bitter vocht, 28. eer32. voorzetsel Oplossing vorige puzzel Hor. 1. resultaat, 8. ka, 9. onder, 10. es. 12. Ali, 13. net, 15. nar. 17. ent, 19. oor, 21. tram. 23. eest, 24. ei. 25. april, 26. p.e., 27. leep, 29. ster, 3L olm, 32. mak, 34. Eli, 35. sté, 37. eer, 39. pa, 41. anker, 43. eg, 44. si multaan. Vert. 1Ra. 2. sol, 3. unie, 4. Ld., 5. tent, 6. are, 7. te, 8. kanteloep. II. sortering, 12. ara. 14. toe, 16. Ariel. 18. noria, 20. Ospel, 22. map. 23. els. 28. Ems, 30. ter, 32. menu, 33. keet, 36. tam, 38. era, 40. as, 42. kl., 43. en. christenen een verklaring te tek waarin zij hun geloof afzwoeren moesten zich verplichten het do: verlaten, als zij hun verklaring na zouden komen. In Likabali, in hetzelfde dis besloten leden van de Adi-stam in hun gebied geen christenep mochten blijven wonen. Ze zeidei in India alleen leden van de la; kaste christen mochten worden, lid van de Adi-stam mocht dus niet het geloof van zijn voorvat verloochenen. Fanatiek Volgens BijEEN zijn dit op zici staande gevallen, maar zijn zij tekenend voor de fanatieke hindo weging, die het christendom terug te dringen. Een lid van de Sanghpartij heeft in het pariemei regering ervan beschuldigd chr nen voor getrokken te hebben, minderheid van christenen heef tot 70 procent van de aan de van de Adi-stam geresèrve hoogste posten in handen. In de Noordindiase deelstaat i halaya, dat bijna voor de helft cl telijk is, zijn alle ministers chri evenals 96 van de honderd kami den in de deelstaat Nagaland. Va 36 stamafgevaardigden in het p ment behoren er zes tot de ee andere christelijke kerk. Twee hen brachten het tot minister. Ook als deze cijfers niet exact staat volgens BijEEN vast; dat et, ten-stamleden de beste posten b^ ten. Niet omdat ze door de regt, voorgetrokken worden, maar o»] ze een betere opleiding hebben gj, ten op de missie- en zendingsschk 1 Brieven die niet zijn voorz van naam en adres kunnen niet nchandPllnE worden genomen, ncimhouding Is verzekerd. Vra die nlei onderling met elkaar verband staan moeten In afzond lijke brieven worden gesteld, irlef dient oen gulden aan po! eels te worden ingesloten. Vraag: Wij wonen in een b denwoning (4.10 bij 3.60 metei slaapkamer, douche en keuken den. De keuken is 2.60 bij 1. met gang van 2.60 bij 0.95 m. twee slaapkamers en een overgang, ook genaamd hergi Deze is in 1954 gebouwd en een kamerlicht en vóór 12 uur zon. Wij zijn beide boven de Mogen ze nu iedere huuropsla bijtrekken? In 1954 was de 8,75 per week en nu is die ge tot 18,05. Antwoord: Gezien de huui 1954 lijkt de tegenwoordige niet te hoog, maar we zouden gegevens moeten hebben om de te huur te kunnen meedelen andere kwestie is of de toestan de woning de huur rechtvaard de woning eigendom van eei ningbouwvereniging of van - meente? In dat geval zou u uv eens kunnen opsteken bij ee meenteraadslid. Onder welke huurregelingei uw woning? Wanneer u dit weet, kunt u zich het beste w tot de huuradviescommissie. Vraag: Bij onze bungalow bossen hebben we veel last va nijnen. Vele van de door m plante struiken en bomen kaal gevreten. Een volledif afdoende omheining is niet mo Er moeten middelen in de zijn, die door hun geur de kol op een afstand houden. Welk dit? Ook zijn er bepaalde soorten ten, struiken en bloemen, die nen niet lusten en waar ze di aan komen. Kunt u ons daarv; lijst geven? Antwoord: Naar ons werd gedeeld, is het enige afdoendfi del, het terrein met gaas af te ren, liefst tot 50 cm. onder de Nu u schrijft dat dit niet d( ls. is het enige middel het gt van A protect, te bestellen bij bouwbureau M. Wiersum N.V.. jesingel 6. Groningen, telefoon 34489. Het is echter een h werk om dit middel met van paaltjes en draden wer te maken. Bepaalde beplantir konijnen niet lusten, is niet b Een felle hond lijkt ons het afschrikmiddel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2