SOWJETLEIDER NAAR CAÏRO Aardbeving in Turkije zeker 1000 doden Moskou bezorgd over gevolgen arrestaties iteenkamp: 't Ligt an de vijf heren Ontvoerde consul vermoord Vliegtuigongeluk bij Rijeka eist 78 doden Het Kwartet Crita) hit weer Regenval bemoeilijkt reddingswerk inclervoeding en dekens naar Turkije Akkoord nog niet in zicht Baby-dolfijntje van Harderwijk verongelukt Man doodgestoken 32 doden bij felle brand op Noors schip HEROPENING „HET RINGENHUIS" Nieuwe Leidse Couramnt CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Maandag 24 mei 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen dkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,41, p. m. f 6,0^, P- kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Een heleboel mensen teren op reputatie van de reputatie die misschien hadden kunnen aken. OLIVER WENDELL HOLMES We krijgen altijd zo'n honger nadat ipa een verhaaltje-voor-het-slapen- an over Roodkapje en de boze wolf eeft voorgelezen Het weer in Europa is minder aai. Met uitzondering van onze ïgeving en West-Duitsland, aar het kwik overdag tot 18 a graden oploopt, blyven in En- land, Frankrijk en het Alpen- bied de temperaturen by 15 17 aden steken. In Skandinavië is het nog koud. Nachts vallen er plaatselijk eeuwbuien en overdag komen temperaturen nauwelijks boven 12 graden. In het komende etmaal zal een eine depressie by Zuidwest-En- land zich naar West-Frankryk rplaatsen, waardoor in onze om ving de oostelijke stroming aan- oudt. Hiermede dringt weer wat ogere lucht binnen, maar er lijft veel bewolking, waaruit af toe wat regen kan vallen. Barometerstand: heden 10 uur cm (1000 millibar), stabiel. Zon en maan mei zon op 4.34, onder 20.41; n op 4.31, onder 22.38; 1 juni water Hoog water, 24 mei: Rotterdam getij 3.54, 2e getij 16.34; Sche- jnlngen 2 28-14.56; Vlissingen 15-13.44; Haringvliet a.d. Zeezij- 2.57-15.22 CAÏRO (UPI, Reuter, AP, AFP) President Nikolai W. Podgorny van de Sowjetunie zal woensdag in Cairo aankomen. Verwacht wordt dat hij duidelijke toezeggingen wenst, dat de arrestatie van met de Sowjetunie sympathiserende Egyptische leiders niet tot poli tieke verwijdering tussen Cairo en Moskou zal leiden. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven voor de wigwam van de padvinder-indianen bij kasteel Oud Poelgeest in Oegstgeest ter gelegenheid van het Sint-Jorisfeest. IN HAAG Drieduizend dekens en gTote partij baby- en kleuter ing gaan als eerste Nederlandse per vliegtuig naar de slachtof- van de aardbeving in Turkije, heeft het Nedcrlandsche Roode is zondagochtend besloten. De ing heeft een waarde van ooo. GENÈVE, ISTANBOEL (Reuter, AP) Volgens officiële mede delingen zijn tot dusver 729 lijken geborgen uit de puinhopen rond Bingol, het gebied, dat het zwaarst is getroffen bij de aardbeving in Turkije van ,het afgelopen weekend. Aangenomen wordt, dat tenminste duizend mensen zijn omgekomen, zo heeft het Rode Kruis meegedeeld. De Rode Kruis-liga is onmiddellijk een internationale actie voor geld en hulpgoederen begonnen. Reddingswerkzaamheden worden bemoeilijkt door een gestage regenval. Negentig procent van de stad Bin gol is vernield, ook het ziekenhuis, de gevangenis en de middelbare school. De helft van het totaal aantal slacht offers zou in de gebieden rond Bingol zijn gevallen. Het gebied van Bingol ligt op een breuklijn van de aarde, Van onze parlementsredactie EN HAAG De kabinetsinformateur heeft zijn zondag besteed het uitwerken van een aantal voorstellen, dat hij morgen aan •actieleiders in de Tweede Kamer van de KVP, ARP, CHU, VVD )S'70 zal voorleggen. dr. P. A. M. Steenkamp stelde suggesties voor het programma het nieuwe kabinet op na 19 ekken gevoerd te hebben met mdigen en vertegenwoordigers iet bedrijfsleven. Zijn laatste gesprekken, alvorens de politie- iders aan het woord te laten, zou binetsinformateur vandaag voe- let de staatssecretaris van fi ll uit het demissionaire kabinet, rapperhaus, en met drs. Middel de directeur van de rijksbegro- Het gesprek met de vijf fractie- 'S, dat morgenochtend om tien >egint, betekent niet, dat er nu al ht bestaat op een vijfpartijen- ïet. „We zijn nog lang niet aan akkoord van Wassenaar toe", e het commentaar van de infor- ir. „Er komt geen pinksterkabi- lit", voorspelde hij. „En of er ooit wintet komt, durf ik ook nief te t is voor prof. Steenkamp overl ook nog een vraag of er een ird als dat van Wassenaar uit de noet komen. Het is best mogelijk hen het wil proberen met een -akkoord. „Het ligt echt aan de heren", verzekerde de kabinets- ateur. Het slagen van zijn infor- ipoging, zo liet hij duidelijk blij- zal ook aan de heren liggen en zij meewerken aan het orde op si stellen. Over dat „orde op zaken stellen het terugbrengen van de inflatie, de medewerking van het bedrijfsleven hieraan en de bereidheid tot offers, gingen vooral de gesprekken van dc informateur. Vlak voor prof. Steen kamp zaterdagavond naar Eindhoven terugkeerde, had hij nog een gesprek met prof. C. A. van de Beid, directeur van het Centraal Planbureau, die hem de laatste cijfers overhandigde over de kosten van de ontwikkelings hulp en over de mogelijkheden en noodzakelijkheden voor het verhogen van de belastingdruk (met 2 pet, in vier jaar) en de verhoging van de premiedruk yoor sociale verzekerin gen (3 pet. in vier jaar). De voorstellen, die prof. Steenkamp heeft uitgewerkt voor de vijf fractie leiders wil hij zien als een uitgangs punt voor de onderhandelingen cn een kader waarbinnen uit gesprek zich kan bewegen. Hoewel de infor mateur in zijn negentien gesprekken niet veel materiaal heeft verzameld („Het was enorm leerzaam"), is hij niet alleen een man van cijfers. Voor hem bestaan wel degelijk ook andere problemen. Er zijn zoveel kwesties. Maar de informateur verlangt niet van de vijf fractieleiders, dat ze alle kwesties in één regeerakkoord opne men. (voor vervolg zie pag. 7) waar aardbevingen sinds mensenheu genis steden en beschavingen hebben vernietigd. Het lot van de bewoners van ongeveer 300 dorpen in de pro vincie Bingol, die meer dan 150.000 mensen telt is nog niet bekend. In het sinds 1966 jaarlijks door een zware aardbeving getroffen Turkije is de reddings- en hulpverleningsac tie snel op gang gekomen. Vooral uit Elazig, hoofdkwartier van het achtste legerkorps, wordt over de weg een grote hoeveelheid materieel aange voerd, waaronder tenten, mobiele ho spitaals, gaarkeukens, voedsel, water en medicamenten. De Turkse premier Nihat Erim heeft gisteren met zijn ministers voor gezondheid, bouw en binnenlandse zaken een bezoek gebracht aan het rampgebied. Voor zijn vertrek uit Ankara zei Erim dat het land was getroffen door een dubbele tragedie: de aardbeving en de moord op de Israëlische consul-generaal Efraim Elrom. De Turkse radiozenders bren gen de gehele dag ernstige muziek ten gehore. Na zijn bezoek aan het rampgêbied verklaarde Erim dat het aantal slachtoffers zo hoog was uitgevallen, doordat de meeste woningen in het rampgebied van leem waren opge- HARDERWIJK Het begin vorige week in het dolfinarium te Harder wijk geboren dolfijntje is in de nacht van zondag op maandag verdronken. De aan het dolfinarium verbonden bioloog dr. W. H. Dudok van Heel vermoedt dat het zes dagen oude beestje door een oorzaak van buitenaf om het leven is gekomen. Het dolfijn tje verkeerde volgens hem in een pui ke lichamelijke conditie. Het onder kunstmatige omstandig heden in gevangenschap geboren diertje, op zichzelf een uniek feit, moet tussen twee nachtelijke contro les een ongeluk zijn overkomen. Hoe wel geen uitwendige letsels te zien waren sluit dr. Dudok van Heel het niet uit dat het dolfijntje een tik heeft gekregen van de staart van de moederdolfijn waardoor het bewuste loos geraakt en daarna verdronken ls. Hij acht het ook mogelijk dat de moe der na een sprong op het kind terecht gekomen is, wat in andere dolfinaria meer dan een keer is gebeurd. trokken en de hevige schokken niet hadden kunnen weerstaan. „Ik kan slechts hopen dat wij niet meer door dit soort rampen worden bezocht", zei hij. Vandaag moeten alle daklozen on dergebracht zijn in tenten. Voor het uitbreken van epidemieën hoeft vol gens de premier niet te worden ge vreesd. AMSTERDAM De 32-jarige Turk Attila Balaban is zaterdagavond in een café in de Eerste Jan Steen straat in Amsterdam neergestoken door de 31-jarige O.F. Het slachtoffer is kort na de steekpartij overleden in het Wilhelmina Gasthuis. De dader is na het gebeurde naar Rotterdam ge vlucht. Hij heeft daar een pension bezocht en is direct daarna weer ver trokken. De politie denkt, dat hij pro beert naar het buitenland te ontko men. Zijn signalement is doorgegeven naar alle grensposten. Voorzieningen voor Podgorny's be zoek werden vrijdag getroffen tijdens een ontmoeting van president Anwar Sadat met de Sow jetambassadeur Wladimir Winogradow de eerste sinds het aftreden van zes ministers en drie leiders van de Arabische So cialistische Unie, die prompt werden gearresteerd. Hiertoe behoren ex-vi- ce-president Ali Sabry, beschouwd als 'Moskou's man in Cairo', ex-mini ster van binnenlandse zaken Sjarawi Gomaa en de vroegere minister voor presidentiële zaken, Sami Sjaraf. Het is niet bekend, of Podgorny zijn bezoek heeft laten aankondigen, of dat het initiatief van president Sa- dat is uitgegaan. Wat dit laatste be treft: Sadat heeft donderdag in een rede voor de Nationale vergadering tot driemaal toe hulde gebracht aan de Sowjet-Unie als een 'eerlijke vriend'. Mogelijk wil de Egyptische president Moskou ook geruststellen wat de contacten aangaat, die Egypte met de Verenigde Staten heeft om een interimoplossing voor het Midden- Oosten uit te werken. Intussen worden steeds meer mensen gearresteerd, die iets te maken had den met de mislukte staatsgreep te gen Sadat. Twee van hen, Isjak Han- na en Mohammed Ghzali waren hoofd van de nieuwsdienst van resp. radio en televisie. Anderen zijn jour nalisten, zoals Fathi Ghanem van het dagblad Al Gomhoereia, die een hele reeks artikelen van de nu gearres teerde leiders had gepubliceerd, maar nu beweert, niets met de staatsgreep te maken te hebben. Ook zouden hon derden officieren zijn gearresteei'd of overgeplaatst naar het front aan het Suezkanaal. In Jordanië hebben drie ministers om persoonlijke redenen ontslag ge vraagd. Tot hen behoort de minister van binnenlandse zaken Mazzio Al- jouni. Aan hun aftreden zou geen politieke betekenis gehecht moeten worden. De drie namen ontslag om gezondheidsredenen of om hun eigen zaken te kunnen behartigen, 'zo is in Amman meegedeeld. Uit Londen wordt gemeld, dat En geland vier jaar lang geen munitie meer zal leveren voor de Centurion- tanks. die in de landen van het Mid den-Oosten worden gebruikt (zowel in Israël als in Arabische landen). DE Israëlische televisie heeft een reportage uitgezonden over de oplei ding van Libische piloten voor de Mirages, die Frankrijk aan Libië zal leveren. De Israëlische correspondent Yaron London wist zich op de Franse vliegbasis 102 voor te doen als een Nederlandse journalist. Op de basis worden 136 piloten of technici opge leid. De Libische luchtmacht zou een waar 'vreemdelingenlegioen' zijn, om dat er ook Egyptenaren, Marokkanen en Tunesiërs aan toegevoegd zijn. Commentator Leonid Oeznetsow heeft in de Prawda (het blad van de communistische partij van de Sow jet-Unie) beweerd dat Amerikaanse piloten uit Vietnam waarschijnlijk in de juni-oorlog van 1967 deelgenomen hebben aan luchtaanvallen op Ara bisch grondgebied. De bewuste pilo ten zouden daags tevoren via Genève naar Israël zijn gereisd om 'uit te rusten'. VANCOUVER (Reuter) Een ontploffing, gevolgd door een brand aan boord van het Noorse passagiersschip Meteor heeft aan 32 bemanningsleden het leven gekost. Vier bemannings leden liepen verwondingen op. Alle 66 passagiers bleven onge deerd. Het 2.856 ton metende schip be vond zich op 60 mijl ten noordwesten van Vancouver, op weg naar Alaska, toen zich zaterdagmiddag in het voor schip een explosie voordeed. Hier door ontstond brand. Toen het vaar tuig slagzij begon te maken, gingen de passagiers in de boten. Zij werden door een passerende veerboot naar Vancouver gebracht. De achtergebleven bemanning slaag de er in het vuur te bedwingen, dank zij schuimblusmateriaal dat met heli kopters was aangevoerd. Zondag werd de Meteor de haven van Vancouver binnengesleept. Aanvankelijk was gemeld dat er geen slachtoffers te betreuren waren. Later bleek echter dat in elk geval veertien bemanningsleden bij de ont ploffing om het leven waren geko men. Het aantal doden steeg tot 32, t oen ook van achttien vermisten de stoffelijke resten werden gevonden. De Meteor was op de terugweg van de eerste van 16 geplande cruises vanuit Vancouver naar Alaska. Het schip is eigendom van Meteor cruises a/s, Bergen. De directeur van de Noorse rederij, de Bergen-lijn, wordt vandaag alhier verwacht om deel te nemen aan het onderzoek. Aan boord was geen paniek ontstaan en de passagiers waren vol lof over het gedrag van de bemanning. Het hele van boord gaan was kalm en ordelijk gebeurd, „als betrof het een oefening". Tijdens de ontscheping kreeg iedereen koffie en de scheepspianist droeg het zijne tot het geheel bij, door beheerst en vakkundig „Darktown strutters ball" te gaan spelen. TEL AVIV, ANKARA (Reuter, UPI, AP) Het lichaam van dm vermoorde Israëlische consul- generaal in Istanboel, Ephraim Elrom, is gisteravond per vlieg tuig in Israël gearriveerd, waar het vandaag met miltaire eer zal worden begraven. In de vroege ochtend was het in een verlatai huis aangetroffen op enkele hon derden meters van de woning, waaruit Elrom was ontvoerd. Na het bekend worden van de moord veroordeelde de Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, de zinloosheid ervan. Waardering had zij voor de Turkse regering, die van het begin af alles heeft gedaan dm Elrom levend terug te vinden. De Israëlische boulevardbladen brachten het nieuws over de /ondst van het lichaam van Elrom met grote koppen. Maariv schreef in een hoofd artikel dat het moeilijk is aan het wanhopige gevoel te ontkomen, dat de consul als slachtoffer werd geko zen, omdat hij een Israëliër was. De banden van de ontvoerders met de Arabische terreurorganisaties zouden bekend zijn. De 58-jarige diplomaat werd ge vonden met een schot door de linker slaap. Zijn handen waren op de rug gebonden. Naar verluidt hadden vier mannen de woning zaterdagavond voor het van kracht worden van een uitgaansverbod verlaten. Gisteroch tend merkte de conciërge van het ge bouw, dat de deur van het apparte ment open was. Nadat hij het lijk ontdekt had, alarmeerde hij de mili tairen die 30.000 man sterk Is tanboel hadden afgezet en met groot scheepse huiszoekingen bezig waren. Elrom, een vroegere politiechef, die destijds de ondervraging van Adolf Eichmann leidde, was maandag ont voerd door vier mannen, die zeiden te behoren tot het uiterst linkse 'volks bevrijdingsleger'. Zij hadden gewaar schuwd Elrom te zullen doden, als donderdag jl. geen politieke gevange nen in vrijheid zouden zijn gesteld. De Turkse regering weigerde te on derhandelen en ging over tot arresta ties op grote schaal. Mevrouw Elrom had via de Turkse radio een" beroep op de ontvoerders gedaan, haar man te sparen. Vorig jaar verloor mevrouw Elrom haar enige zoon. Hij kwam op 27-jarige leeftijd om bij een vliegtuigongeluk. MORGEN, 25 MEI van onze geheel verbouwde zaak BIJ IEDERE AANKOOP EEN LEUKE VERRASSING J. D. Hoogervorst - Morsstraat 9 - Leiden Telefoon (01710) - 24920 Aangesloten bij Kado Expres, Wereldgeschenkendienst en Nationaal Hartspaarzegelplan. Koningin Juliana mocht zaterdagmiddag even het stuurwiel van het hospitaalkerkschip 'De Hoop' in handen houden. Zij maakte met dit schip een korte tocht langs de kust bij Scheveningen, nadat zij de nieuwe havenmond van Scheveningen officieel in gebruik had gesteld. BELGRADO De Joegosla vische luchtvaart is zondag avond getroffen door het ernstig ste ongeluk uit haar geschiede nis. Een Toepolew-134a van de Joegoslavische luchtvaartmaat schappij Aviogenex, met 72 Britse toeristen aan boord, is bij de landing op het vliegveld van Rijeka in brand gevlogen en ontploft. Alle 72 Engelsen, drie stewardes sen en drie employees van de maatschappij kwamen om het leven. Vier bemanningsleden en een em ployee overleefden de ramp, omdat de cockpit van de romp werd weg geslingerd. De passagiers zijn, ter wijl zij de veiligheidsriemen al had den omgegord voor de landing, om gekomen in de vlammen. De meeste passagiers waren op weg naar het eiland Krk om daar hun vakantie door te brengen. Er waren elf kinderen aan boord. Het toestel verloor bij het naderen van het vliegveld plotseling snelheid, raakte met zijn toestel de grond en rolde ongeveer 200 meter voort. Daarna brak de linkervleugel af, draaide het toestel 180 graden en vloog over de kop. Na de explosie bood de omgeving een gruwelijke aanblik. Het totaal aantal doden is 78. Er was een overlevende passagier, een Joegoslaviër, die op het juiste ogenblik zijn gordel had losgemaakt en door een gat in de romp naar bui ten kon komen. Het aantal inzittenden was totaal 83. In 1966 is een Brits toestel met 98 toeristen aan boord neergestort bij het vliegveld Brnik van Lju- blana. Medische autoriteiten hebben ver klaard dat het identiceren der slachtoffers zeer moeilijk zal zijn cn dagen kan duren. De vier beman ningsleden, die slechts lichte ver wonding opliepen, hebben een shock gekregen. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1