Staatscommissie wil wijziging van abortuswetgeving Wetsontwerp tegen piraten verwacht Zwarte Panters gaan kerkbezoek onder negers stimuleren Basso spriiitwiniiaar eerste etappe Giro Griezeligheid Leden verdeeld over aard van ivijzigingen iilver voor judoploeg Zelfde straf voor Johnnv S. Vier mini-omroepen verliezen hun zendtijd Debat gevraagd over dagbladen Holland Sport en ADO gaan fuseren Kwart van bevolking wil Biesheuvel als minister-president 9 ZATERDAG 22 MEI 1971 We kregen gisteravond wat je oemt televisie-voor-de-millions. Het i niet op: voetbal, Sammy Davis, Wrekers en Duys met daartussen- een beetje per ongeluk leek het el, Brandpunt. We keken voor het rst sinds tamelijk lang weer eens aar De Wrekers. Het karakter van serie lijkt onverwoestbaar: Steed Tara, voorzien \van gezonde Engel humor, nemen het op tegen de encefictionmisdaad. Een vleugje sa- sme, een snuifje geweld terwille in de knaleffecten en wat vaag ge- iezel. Dat was trouwens deze keer zwakke schakel. Tara die voor een geworden militair niet bang was stierf het bij het zien van een paar linnetjes. Het beeld dat de vrouw in media heeft, is even onverwoest- tflr als de formule van De Wrekers. bt bleek maar weer. Het is maar bed dat de Wereldraad van erken [ch binnenkort over dit probleem zal Ligen. Verder bekeken we een groot iel van Duys. In tegenstelling tot De Irekers liet het de griezeligheid van irtge keer rusten en hield, hij zich torbeeldig op de terreinen waar hij ersterk is: bij een nieuw type kruk gehandicapten, bij Maria Zamo- bij Lau van Ravens en bij zijn gen standbeeld. Geen terugblik op in uitspattingen van vorige keer en was verstandig van Willem, ra ridpunt maakte de uitkomsten ienbaar van een onderzoek dat na verkiezingen is gehouden. Het hteraf enqueteren bleek aanzienlijk nder boeiend dan vooraf. De aar- gste uitslag vonden we nog die over leden van de confessionele vak- De helft van hen bleek te iben gestemd op confessionele par en. Een kwart op de linkse combi- üe en een ander kwart op andere rtijen. C. J. L. ft vc ftrti -Jee 'mn vooruitzichten leken na de eers tij zo zonnig. Bondscoach Anton Ink had tevoren nog gezegd: „In- p een van de lichte jongens weet 'innen geef ik ons team een goede En zie, Karei Gietelink won didelijk op beslissing (vijf pun- van lawrence. maar daarna ist de een na de ander het hoofd ;en voor de tegenstander. Hetzij minder kunde, zoals Van der die zich twee keer door Cassidy overgenomen, eh Poglajen, die Starbrook geen enkele kans g, het zij door zwak optreden van Belgische scheidsrechter Cornel is- Deze arbiter, die in Nederland dt geboycot, onthield halfzwaar- icht Ernst Eügster een waza ari gaf de Nederlander, die zeker be- as dan parisi in de laatste mi- zelfs een chui (waarschuwing), ster verloor toen deze sleutelpar- p beslissing met vijf punten. Voor Ruska, die overigens bekwaam Renfry won, was er toen weinig meer te behalen (23). En dat te ken, dat Nederland eerder dit n een landenwedstrijd tegen 3t-Brittannië nog met 12 won. lagen Poule A: Frankrijk - Joegosla- -0, Frankrijk - Engeland 3—2, Fran- - Oostenrijk 50, Engeland - Joego- i 5o, Engeland - Oostenrijk 40. B: Polen - West Duitsland 3—2. Rus- - Bulgarije 50, Nederland - Finland Rusland - Polen 50. Nederland - en 5—0, Rusland - Nederland 3—0, Po- Bulgarije 5—0, Nederland - Polen halve finale: Nederland - Frankrij Engeland - Rusland 2—2. Finale: En- d - Nederland 3—2 (Ilchtgew. Lawren- rslaag Gietelink, halfmiddengew. Cas- verslaat Van der Pol, mlddengew rook verliest van Poglajen, half- gew. parisi verslaag Eugster, zwaar- Remfrey verliest van Ruska). Om de plaats: Rusland - Frankrijk 3—2. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De staatscommissie, die de opdracht heeft te adviseren over de wijziging van de abortuswetgeving is verdeeld. Zeven leden van de commissie dringen op een dergelijke wetswijzi ging aan. Vijf leden zeggen hun oordeel nog niet te hebben afgerond. jOTENBURG (ANP) De versla- iheid in het Nederlandse kamp s aan het eind van de eerste dag de strijd om de Europese judoti- s, groot. De laatste twee jaren had derland op ongelukkige wijze in de ale van de teamwedstrijden verlo- Daarvotr haalde men vijf jaar ereen een bronzen medaille. En Ie gouden plak meer dan ooit bin- bereik leek, omdat de verrassen- outsider Groot-Brittanië in de hal finales favoriet en titelverdediger sland uitschakelde, moest oranje iieuw genoegen nemen met de ede plaats. In een tussentijds rapport aan de minister van sociale zaken en "olks- gezondheid en aan de minister van justitie schrijft de commissie, dat het verschil van opvattingen binnen de Nederlandse samenleving in haar midden werd weerspiegeld. De commissie, waarvan het rapport door de ministers naar de Tweede Kamer is gestuurd, was het er wel geheel over eens, dat de tegenwoordi ge wetgeving wel ruimte biedt voor medische "hulpverlening in de vorm van abortus provocatus. Alle leden vinden de tegenwoordige wetgeving niet in alle opzichten bevredigend. De vijf ]eden, die nog geen oordeel hebben over de wetswijziging (prof. mr. A. A. M. van Agt, mevr. dr. F. T. Diemer-Lindeboom, mej. drs. C. L. Overweel, mej. zuster H. T. C. T. Pe ters en prof dr. C. P. Sporken) zijn er wel voor, dat de strafbepalingen tegen de vrouw zelf uit de wet wor den geschrapt. Ook staan deze leden positief tegenover de gedachte, dat bij overtreding van de bepalingen be treffende de abortus, men zich niet schuldig maakt aan zedenmisdrijf. De minderheid van de commissie maakt er ernstig .bezwaar tegen, dat degene, die de bevoegdheid heeft tot het uitoefenen van de geneeskunst buiten de strafwet wordt geplaatst. Het strafrecht kan niet worden ver vangen door het medisch tuchtrecht, want het vernietigen van menselijk leven in ontwikkeling, anders dan in noodsituaties, gaat de gehele gemeen schap aan. Niet te snel Prof. dr. G J. Kloosterman, de voorzitter van de commissie, mevr. mr. E. Veder-Smit en mevr. J. H. Se- verijnen-Cals erkennen, dat de ont wikkeling van de meningsvorming over het abortusvraagstuk nog in vol le gang is. Zij zijn daarom tegen een overhaaste wetswijziging. Door on voldoende kennis bij het publiek van doel- en strekking van de wetswijzi ging kan de verwarring alleen maar groter worden. Het aantal verzoeken om abortus, zonder redelijke grond, zal toenemen. Een tweede argument om niet te haastig te zijn met de wetswijziging is, dat een herziening van het medisch tuchtrecht en de wetgeving op het gebied van de transplantatie-geneeskunde in voor bereiding zijn. De abortus provocatus als medische ingreep vertoont immers naar haar aard overeenkomst. Over een half jaar zal de commissie haar eindrapport uitbrengen. Daarna moet het wetsontwerp worden voor bereid, ingediend en aanvaard. De tijd, die dit alles vraagt vindt dit deel van de commissie wel voldoende. De suggestie van deze commissiele den is om in de wet vast te leggen, Van onze coorespondkent ARNHEM Johnny S., de nu 20-jarige Arnhemmer die vorig jaar september zonder de minste aanlei ding van een meter afstand de 33-ja rige Enno van der Sijde voor diens "broodjeshuis in Arnhem doodschoot, houdt de drie jaar gevangenisstraf en de t.b.r. die de rechtbank in Arnhem hem oplegde. Veertien dagen geleden bepleitte Johnny, bij het hof in hoger beroep gegaan omdat hij van de terbeschik kingstelling af wilde, zijn zaak door losweg te constateren dat de figuren in het Spijkerkwartier nu wel voor hem opzij zouden gaan. „Als ze nog niet weten wie ik ben, zijn ze gek". IERKELEY (AP) Huey Newton, oprichter van de Zwarte- nterpartij en thans leider van de „rechtervleugel", heeft zegd dat de partij bezig is haar tactiek grondig te herzien door nfrontaties met de politie te vermijden, het kerkbezoek te muieren en nieuwe steun te zoeken binnen de zwarte gemeen- ïap. Cleaver, de leider van de militante vleugel, is voorstander n ondergrondse aanvallen op de establishment. >e partij had „het helemaal aan verkeerde eind door te denken zij de politiemacht kon veran- en op de manier, die wij gepro- rd hebben. Het enige wat wif irdoor kregen was oorlog en een bloedvergieten", zo bekende »ton. „Wij van de Panter-partij ren zo arrogant om te zeggen: t de kerk vallen. Toen wij bui de kerk traden, lieten wij ook e gemeenschap in de steek, om- de kerk de enige instelling is, irbij de gehele zwarte gemeen- ap op de een of andere manier etrokken". 'ewton, eén domineeszoon, hield toespraak tot theologische stu iten. „Wij hebben de gunst van zwarte gemeenschap verloren en haar in de steek gelaten. Nu is er een wijziging geweest in de sa menstelling van het centrale comité en een verandering in het denken. Wij zullen naar de kerk gaan en betrokken raken bij de kerk en de zwarte gemeenschap. Wij willen de steun en de gunst van de zwarte gemeenschap welke wij ook nodig hebben", aldus Newton. De Panter-leider zei dat er 38 af delingen van de Panters in Ameri ka zijn, waarvan er slechts twee achter Cleaver staan. Verder maak te Newton plannen bekend om in je omgeving van Oakland kleding- ;n schoenfabrieken te openen. Het maken van schoenen is, zo vervolgde hij „een vak. dat wij i">. de gevangenis geleerd hebben". dat de abortus-bepalingen worden voorgeschreven bij algemene maatre gel van bestuur. Voorgesteld wordt dan te bepalen, dat de besluitvorming tot het yerrichten van een abortus aan grote zorgvuldigheid moet wor den voldaan. De behandelende arts zal daarom van geval tot geval moe ten overwegen andere deskundigen te raadplegen. Dan zou voorgeschreven moeten worden, dat elk geval wordt gedocu menteerd en geregistreerd en ook ge meld bij de inspectie van de volksge zondheid (naam van vrouw blijft ge heim). De inspectie kan controleren in hoeverre aan de verplichtingen is voldaan en desnoods de zaak aan de medische tuchtrechter voorleggen. Mevr. mr. A. A. L. Minkenhof, mevr. mr. M. Rood-de Boer en prof. dr. A. Querido zijn het met deze zienswijze wel ongeveer eens. Maar die bepaling over de „zorgvuldigheid" vinden zij overbodig. Een medicus handelt altijd zorgvuldig, zeggen deze commissiele den. Twee van deze leden menen ver der, dat er niet langer geaarzeld moet worden: de wet dient zo snel moge lijk te worden gewijzigd. Begrip In het rapport wordt onder abortus provocatus verstaan: het afbreken van menselijk leven in ontwikkeling, dat naar verwacht mag worden, zelfs met optimale behandeling niet in staat is buiten het moederlichaam in leven te blijven. Bij de tegenwoordige stand van de medische wetenschap valt de verwij dering van een vrucht met een zwan- gerschapsduur van 26 weken onder deze beschrijving. Wanneer de vrucht ouder is moet gesproken worden van (kinder)doodslag of kindermoord. De commissie geeft toe, dat de grens tus sen een late abortus provocatus en het doden van een levensvatbare pas-, geborene mogelijk vaag kan zijn. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat abortus altijd een noodmaatregel is, omdat altijd men selijk leven wordt opgeofferd. De vraag om hulp voor de vrouw wordt legitiem genoemd. Het is echter een hoogst onbevredigende situatie, dat nu vele vrouwen van de noodzakelij ke hulp blijven verstoken. Alleen zij, die in gunstige sociale omstandighe den verkeren, kunnen elders hulp vinden. Als argument voor de wetswijzi ging wordt genoemd, dat de strafwet geving niet meer door de rechtsover tuiging van de meerderheid van het volk wordt gedragen. Juist door de tegenwoordige bepa lingen durven vele vrouwen zich niet tot hun arts te wenden. Zo wordt de kwalijke illegale abortus bevorderd. Wetswijziging zal ook tot gevolg neb ben, dat vrouwen met ongewenste zwangerschap zich zullen wenden tot de medici, die haar ook heeft geadvi seerd over de anti-conceptie. De me dici worden dus geconfronteerd met het falen van hun adviezen. Menselijke waarden Tegen wijziging van de abortus wetgeving pleit, dat de bescherming en de beschermwaardigheid van het menselijk leven in het geding is. Meer of minder van dat allerhoogste rechtsgoed dat overeenkomstig iedere levensbeschouwing verschil lend geladen is wordt prijsgege ven. De commissie schrijft: dit kan een thans reeds op gang zijnde cul- tuurslijtage bevorderen, waarbij steeds meer menselijke waarden wor den opgeofferd: een toelaten van het doden van ernstig misvormd ter we reld gekomen kinderen, ongeneeslijk zieken of demente bejaarden komt in het verschiet. Een ander tegenargument is, dat nergens in de wereld de „liberalise ring" van de wetgeving de criminele abortus heeft teruesedrnngen. Het te gendeel (Engeland) is het geval. De scheidsrechters Dorpmans, Van de Kroft en Brouwers (v.l.n.r.) werden vrijdagmiddag op Schiphol gesignaleerd met een groot pak, inhoudende de Europacup 1. De drie mannen zouden ervoor zorgen dat de beker veilig in Londen komt voor de bekerfinale AjaxPanathinaikos. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering heeft besloten om de zendmachtiging van de NVSH, de HIRO, de Bond zonder Naam en Morele Herbewapening per 1 okto ber in te trekken. De motieven van de regering rijn evenals de beslissing nog niet officieel bekend. Wel is bekend dat van de zijde van de vaste Tweede kamercommissie voor CRM in het verleden herhaaldelijk is aangedrongen om de kleine om roepen onder te brengen in het NOS-programma, afhankelijk van de behoefte aan de voorlichting die deze verenigingen geven en voor zover die niet wordt verzorgd door de grote omroepverenigingen. Drie andere mini-omroepen, de Orde van Vrijmetselaren, de Vereniging De Vrije Gedachte en Christian Science behouden hun zendmachtiging voorlo pig- De NVSH heeft al aangekondigd om tegen de beslissing van de regering in beroep te zullen gaan. Het is nog niet bekend of de drie andere mini's dit voor beeld zullen volgen. De Bond zonder Naam zou per 1 oktober nog wel een zendmachtiging voor de radio krijgen. Door het laten aflopen van een reuzenwekker heeft prinses Beatrix vrijdagochtend de Nationale Landbouwmanifesta- tie Flevohofgeopend. Van een onzer verslaggevers. AMSTERDAM/DEN HAAG De re gering heeft het met de ondergang bedreigde dagblad De Tijd in de steek gelaten. Dit concluderen de so cialistische Tweede kamerleden Roet hof en Vrolijk uit het antwoord van minister Nelissen (economische zaken) die heeft laten weten dat De Tijd niet op korte termijn uit de financiële el lende kan worden geholpen. Gisteren heeft de heer Roethof schriftelijk gevraagd om een open baar debat over de financiële crisis in de dagbladwereld op dinsdag aan staande. Hij wil weten hoe de nega tieve beslissing van minister Nelissen zich verdraagt met de herhaaldelijk door premier De Jong en minister Klompé geaccentueerde regeringsver antwoordelijkheid voor het behoud van een zo veelvormig mogelijke dag bladpers. In het televisie-programma Ter zij de zei minister Klompé gisteravond dat een overbruggingskrediet op dit Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de NOS-tv-uitzending Ter visie heeft het Tweede-Kamerlid Van Schaik (KVP) gisteravond gezegd over aan- wijzingen te beschikken dat de demissionaire regering-De Jong nog met een wetsontwerp inzake de bekrachtiging van het verdrag van Straatsburg zal komen. Die bekrachtiging zou het einde be tekenen van piretenzenders als Radio Veronica en Radio Nordsee. De heer Van Schaik zei verder te weten dat er gewerkt wordt aan een mogelijk heid dat Hilversum het verdwijnen van piratenzenders zal opvangen. Het socialistische Tweede-Kamerlid ogenblik aan De Tijd onmogelijk is drs. J. J. Voogd heeft de ministers omdat niet bekend is welke criteria dan in acht zouden genomen moeten worden. De minister meende dat, hoewel het erg naar is, het geld in een bodemloze put zou worden be- stopt". De kamerleden Roethof en Vrolijk wijzen er in hun vragen op dat op dit ogenblik juist allerlei besprekingen in de dagbladwereld gaande zijn om tot samenwerkingsvormen te komen. van CRM- en van Verkeer en Water staat in deze zin vragen gesteld. Het D'66 Kamerlid Rfjkstra meent dat ra- tiicatie van het verdrag hoe'dan ook zo snel mogelijk moet gebeuren, doch wil daar niet aan verbinden, dat daarmee het einde van Veronica zou worden .bezegeld. Een doirbreking van het huidige omroepsbestel en in stelling van een nationale omroep zou het opnemen van Veronica in dat be- BARI (ANP) De eerste etappe van de Ronde van Italië is ge ëindigd in een massale sprint. Waaruit Marino Bassa als overwinnaar te voorschijn kwam. Basso versloeg Bitossi met banddikte en pas na bestudering van de finishfilm durfde de jury de winnaar aan te wijzen. en perurena konden geen scheiding te weeg brengen. Een valpartij deed dat wel en verkleinde de kansen op de eindzege van Herman van Springel. De Belg, een van de favorieten, werd opgewacht door zijn volledige ploeg, onder wie Rini Wagtmans, alleen Ma rino Basso bleef voor om te proberen via zijn messcherpe eindsprint de val en het verlies van Van Springel wat te vergulden. Dat lukte Basso. Uitslag van de eerste etappe: 1. Basso <It) 175 km. In 4 uur 2 minuten 42 secon den, 2. Bitossi <It> z.t.. 3. Motta (It) z.t., 4. Mori (It) z.t., 5. Van Viierberghe (Bel) z.t., 6. Delia Torre (It) z.t., 7. Dencelli (It) z.t., 8 Polldorl (It) z.t.. 9. Chemello (lt) z.t., 10. Hitter (Den) z.t., 11. Moser (lt) z.t.. Met ingang van 1 juli a.s. O Aan de sprint in Bari nam overi gens slechts ongeveer de helft van het peloton deel. De andere renners hadden een achteretand van bijna een minuut gekregen door een val partij midden in het peloton op 25 km van de eindstreep. De honderd deelnemers aan 'de Giro begonnen hun karwei in een Uiterst rustig tempo, niet onbegrijpelijk ge zien de infernale hitte die rond het middaguur heerste in Zuid-Italië. En ENIGE Nederlandse deelnemer, die herhaaldelijk aanvallen opzette, het tempo omhoog joeg, maar steeds weer werd teruggehaald, waarna de snel heid van het veld onmiddellijk terug zakte. Na ruim honderd kilometer slaagde Wagtmans er uiteindelijk toch in een gaatje te maken. Samen met de ita- liaan Atilio Rota nam hij een voor sprong van 20 seconden. Twaalf kilo meter kon Waglmans de illusie van een geslaagde vlucht koesteren, toen werd hij weer ingelopen, de plaagsto ten van onder meer panizza, Moser Hockeyteam gelijk NUNCHEN (ANP) „Donner und Blitz", gepaard gaande met hevige regenbuien uit een loodgrijs tot diep zwart wolkendek, hebben de hockey wedstrijd Nederland-Spanje in het landentoernooi te München gisteren tot een onwezenlijk schouwspel ge maakt, waartoe mede bijdroeg de voor interlandhockey totaal ontoer eikende accommodatie. Op een speel weide, lommerijk begrensd door bo men en heesters, was een hockeyveld uitgezet en als service aan het pu bliek waren er aan een lange zijde zo'n veertig stoelen geplaatst. Een weinig inspirerende omgeving op zich al en dan nog slechts enkele tiental len toeschouwers langs de lijnen, die ineengedoken onder de parapluies, of verscholen onder het nog enigszins tegen het regenwater beschermende lover van de bomen, toeschouwers, die bovendien meer versteend dan tot enthousiasme raakten. Dat het onder deze omstandigheden voor beide ploe gen bijzonder moeilijk was om naar internationale maatstaven tot aan vaardbaar hockey te komen, akkoord, maar wat de Nederlanders ervan te recht brachten, was dit keer wel zeer weinig. Desondanks werd het geen nederlaag. Na zelfs tot twee keer toe te hebben voorgestaan, eindigde de wedstrijd gelijk: 22. voor Nederland scoorden Nico en Frans Spits. In de andere wedstrijd won West- Duitsland makkelijk (4—0) van Cana da. DEN HAAG De fusie van de Haagse eredivisieclub ADO en Hol land Sport vindt doorgang. Het ak koord. dat in de afgelopen week in zake de fusie bereikt werd tussen het bestuur van ADO en het stich tingsbestuur van Holland Sport is vanmorgen in alle vroegte bekrach tigd door de verenigingsraad van ADÖ. Deze raad. die urenlang jver de fusie sprak, was niet eenstemmig. Voor stemden 34 leden, en tegen 6, terwyl een lid van de verenigings raad rich van stemming onthield. Het is de bedoeling, aldus deelde ir. W. Kauw, algemeen voorzitter van ADO, mee op een in de nachtelijke uren gehouden persconferentie, uat de fusie op 1 juli a.s. werkelijkheid wordt. De gefuseerde vereniging zal de naam FC Den Haag/ADO dragen. De toevoeging ADO wordt evenwel in de publiciteit niet gebruikt. De ama teursectie zal evenwel onder de naam ADO in het veld komen. In het bestuur van FC Den Haag neemt de heer L. Kroesemeijer, be stuurslid van Holland Sport zitting. De heer H. Kattenburg, eveneens be stuurslid van Holland Sport, heeft zich teruggetrokken. Nu de besprekingen over de fusie zijn afgerond, kunnen de onderhan delingen met de gemeente Den Haag worden voortgezet, aldus ir. Kauw. Het is de bedoeling, dat de gemeente het cpmplex an ADO in het Zuider park aankoopt en uitbouwt tot een sportcentrum. Dit centrum zal dan aan FC Den Haag worden verhuurd. stel mogelijk moeten maken. -Naar zijn mening is het duidelijk de wens van het publiek om Veronica te be houden, al hebben de jongste gebeur tenissen de positie van Veronica ze ker niet verstrekt. De wilde tonelen hebben .echter zijn standpunt te n aanzien van Veronica als omroep niet gewijzigd en mogen geen basis zijn tot uitsluiting van deze radiopiraat in eer ander omroepbestel. De heer Engels (KVP) staat op het standpunt dat de ratiicatie fmoet doorgaan en Veronica, Nordsee en el ke .andere eventeule .piratenzender het uitzenden moet worden belet. Hilversum III kan. zonder de recla me, het muzikale gedeelte op vangen. Ook het AR-Kamerlid Boertien is deze mening toegesaan. Elke commer ciële omroep is in strijd met de wet en bovendien verschrikkelijk verve lend". De heer Tilanus (CHU) meent dat .radio Veronica .een bepaalde functie heeft waaraan behoefte is. Er moet volgens hem een manier zijn om die functie op legale wijze te doen vervullen op het derde net. Uit de VVD-fractie is deze week een commissie gevormd, die moet na gaan hoe de juridische mogelijkheden liggen. Aan de ratificatie .van het verdrag van Straatsburg moet men niet te zwaar tillen. Dat betekent im mers niet meer dan dat de nationale wetgeving aan het verdrag moet wor den aangepast. Voor de heer Vonhoff is het pro bleem dat een dergelijke aanpassing uitermate .onsympathieke maatrege len zou vergen. De" schepen van de piratenzenders immers liggen buiten de territoriale wateren. De straf baarstelling zou dus gericht moete» worden op degenen op het vasteland, die de zender steunen. Van een onzer verslaggeefsters HILVERSUM Een kwart van de Nederlandse bevolking is nu na de verkiezingen van oordeel dat de heer Biesheuvel de nieuwe minister president moet worden. 15 procent vindt dat Den Uyl het moet worden, 11 procent kiest De Jong (voor de verkiezingen scoorde deze veel hoger) en 2.5 procent kiest voor Veringa en Drees jr. Dit is gebleken uit een zevende po litieke enquête, die door het Tilburgs Instituut voor Arbeidsvraagstukken een week na de verkiezingen is ge houden in aansluiting op de zes voor afgaande politieke Brandpunt-enquê tes. Een andere vraag, die dit instituut gesteld heeft was: had ude uitslag van de verkiezingen verwacht of kwam deze als een verrassing. Het antwoord hierop was, dat 32 procent de huidige uitslag niet verwacht had, maar 52 procent wel. Of ze tevreden of ontevreden met de uitslag waren? 48,5 procent zei tevreden te zijn en 30 procent was teleurgesteld over de uit slag (Bij de confessionele kiezers wa ren de meeste ontevreden.) Opmerkelijk was de uitslag van de vraag: wanneer hebt uuw keuze ge maakt; 72 procent zei al lang van tevoren besloten te hebben op welke politieke partij men zou stemmen, 11 procent had zijn keuze een paar maanden voor de verkiezingen ge maakt, 9 procetn een paar weken er voor en 8 procent tijdens de laatste dagen voor de verkiezingen. Over het optreden van het schaduwkabinet: 37 procent vond dit zinvol en 45 procent niet. Tenslotte was er de vraag naar de politieke keuze v.an de vakbondsle den: van de NVV-leden had 1 procent op de confessionele partijen gestemd en 68 procent op de linkse combina tie, van de NKV-CNV-leden had 50 procent op de confessionele partijen gestemd en 23 procent op de linkse combinatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9