Over drie maanden kan Rabika weer terug naar Jordanië BALLONVAREN IS EEN AVONTUUR P. Hoogkamer (30) maakt carrière met sateh en worst Regeling v.oor brandveiligheid «van tehuizen jnbtenaren akkoord over ziektekosten Holland Festival verliest ballet Nederlands-Pools seheepvaartverdrag Ben Steeman over zijn sport: 5 ZATERDAG 22 MEI 1971 'egsn onze parlementsredactie [DEN HAAG Voor de beveiliging n bejaarden in de tehuizen tegen andgevaar is een wettelijke rege- g nodig. Op grond van deze rege- g kunnen dan de nodige voor- H iriften worden gemaakt. 1 )e door de minister van cultuur, i :reatie en maatschappelijk werk jestelde commissie „brandbeveili- ig voor bejaarden" is voorlopig tot ie conclusie gekomen, zo antwoordt minister aan ir. H. Vredeling (soc.) l over de veiligheid van de bejaar- rëii vragen heeft gesteld. e commissie pleit voor een alge- rd ne regeling die ook geschikt is loir verpleegtehuizen, tehuizen voor landicapten en kindertehuizen. Van een verslaggever )EN HAAG De vergadering van centraal georganiseerd overleg in B btenarenzaken, onder voorzitter- ap van de staatssecretaris van nenlandse aken, mr. C. van veen, overeenstemming bereikt over interimregeling ziektekosten amb- 1971. Ie tegemoetkoming voor de onge- ^%den werd voor 1971 gesteld op 1,40 voor de gehuwden op ƒ562,80 voor studerende en minder-valide deren van 16 tot 27 'jaar op k|5,60. Üfevens werd besloten per 1 juli een begin Van uitvoering te ge- aan de maatregelen, die in het Ier van de voorgenomen structure- herziening van het B B R A (be- bi ligingsbesluit rijksambtenaren) dzakelijk zijn. Hiervoor werd met evl grootst mogelijke meerderheid van centrale commissie overeenstem- ig bereikt. lit begin bevat in het bijzonder de egratie van de zg loongroepen in salarisschalen. DEN HAAG „Oorlog" en „moeder natuur" verschillen alleen gradueel. Oorlogsverwondingen zijn erg, omdat ze door mensen aan medemensen worden toegebracht. Maar wat de natuur de mens aandoet is ook niet gering. Aangeboren deforma ties, verlammingen, kankergezwellen zijn niet minder verschrikkelijk". Een opmerkelijke uit spraak uit de mond van de Haagse plastisch chi rurg A. M. P. Janssen de Limpens, die, naast zijn drukke, praktijk, kosteloos slachtoffers van het conflict in het Midden-Oosten behandelt. Zonder veel ophef overigens. Net als meer Nederlandse artsen, die door Terre des Hommes twee jaar geleden om medewerking zijn gevraagd. Een journaalflits van de aankomst op Schiphol enkele weken terug van drie nieuwe Arabische patiëntjes, met deerlijk verbrande gezichten en ver minkte ledematen, is de summiere pu bliciteit, die hun titanenwerk kreeg. Een van deze nieuw aangekomen slachtoffers, de vijftienjarige Rabika Naji Issa Youssef Ajjawai uit de Ga- zastrook, werd de zesde oorlogspa- tiënte van de Haagse chirurg. In het Rode Kruisziekenhuis dat permanent een gratis bed beschikbaar heeft voor Terre des Hommes het Juliana kin derziekenhuis stelde twee bedjes kos teloos ter beschikking heeft ze in middels de eerste operatie ondergaan. Bij een ontploffing in 1968 van een spiritusbrander in het vluchtelingen kamp, waar ze met haar ouders er. acht broertjes en zusjes gehuisvest was, verloor ze de macht, over beide handen. Niet het ergste „Rabika", zegt dokter Janssen de Limpens is beslist niet het ergste ge- Vijf jour geleden de nu 30-jarige P. Hoog- met als basis een ulo- en agersopleiding en wat ge geid een piepklein slaqe- in Oude Wetering. Nu, an- is hij de eigenaar van opgezette sateh- en en vijf slagerijen, staat hij aan het van vijftien man personeel, ijl zijn hoofd nog boordevol uitbreidingsplannen zit. arrière-wonderen zijn ds we- nog niet uit als vakvian- s: p en koopmanschap elkaar and reiken. r het onderbrengen van zijn groeiende vleeswarenfabriek de heer Hoogkamer Sit jaar de Haarlemmerweg in "Leiden voormalige wasserij vloerop- akte 2000 m2 en voor veel (meer dan de helft van de koop- liet hij daar een moderne vlees- "fabriek van maken. In de eer- 'aats om te kunnen voldoen aan {feeds groter wordende vraag fiaar sateh. Hij ontwierp hiervoor zelf een vol automatische machine, waarin de stukjes sateh automatisch aan stokjes worden geregen vakgeheim zegt hij van die machine. Per dag komen duizenden vacuüm verpakte stokjes sateh uit de machine om hun weg te vinden naar grootwinkelbe drijven. Per roeek worden daarvoor enkele tonnen varkensvlees verr werkt. Omdat hij nu toch goed in zijn ruimte zit, opende de heer Hoogka mer deze week in zijn „Lucky-Meat" fabriekbovendien een wnrstafdeling voor de bevoorrading van zijn eigen slagerijen (in Katwijk, Wassenaar. Voorschoten. Bodegraven en Oude Wetering) en voor de groothandel. We blijven doorgaan, zegt hij, ook met het stichten van slagerijen. In zijn met stijlmeubeltjes gevuld privékantoor hangt een groot geschil derd portret van wijlen president Kennedy. Een groot voorbeeld, zegt de heer Hoogkamer. AMSTERDAM De artistieke lei der van Het Nationale Ballet Rudi van Dantzig is tijdens een repetitie gevallen en hij heeft daarbij een her- senschuddig opgelopen. Daardoor is het hem onmogelijk voorlopig de leiding op zich te nem,en van de repetities van zijn tijdens het Holland Festival uit te brengen bal let, daarvoor hij muziek gebruikt van Castiglioni en Bach. Na het bekende Romeo en Julia zal dit Van Dantzigs grootste ballet wor den. Over de première zal een nieuwe beslissing moeten worden genomen. In ieder geval valt dit ballet nu bui ten het Holland Festival. Haags chirurg helpt oorlogs slachtoffers weer op iveg val. Over drie maanden kan ze weer terug naar Jordanië. Hiervoor heb ik een achttienjarige Arabier uit Jeru zalem behandeld, een geval van na palmverbranding. Zijn gezicht was ge heel geschonden. Door verbrandingen aan de oksels kon hij zijn armen niet opheffen. Zeven maal in één jaar heb ik hem geopereerd. Toen hij begin dit jaar terug ging, kon hij zijn mond weer sluiten, zijn armen weer bewe gen. Kunstoren vervingen de oor schelprestanten. „Of ik nog schrik van de napalm verbrandingen, de afgrijselijke defor maties, de tropische infecties, de ver wondingen? Nee, ik ben wel wat ge wend. In Nederland zijn weliswaar deze vormen zeldzaam geworden, dank zij een snellere behandeling. Maar in Amerika, waar ik zeven jaar voor mijn opleiding gewerkt heb, kwamen afwijkingen in deze erge graad ook zonder oorlog voor. De na tuur kan voor de mens ook verschrik kelijk hard zijn." Zwijgend toont hij ter illustratie van zijn woorden een aantal kleuren dia's. Afbeeldingen van napalmver brandingen, voor en na de operatie, van kankergezwellen aan neus en zoals het ontbreken van een duim, van zoals hetontbreken van een duim, van softenonkinderen. Het een niet min der verbijsterend dan het ander. Doen Zwijgend ook reageert dokter Janssen de Limpens op de vraag of zijn visie op de oorlog veranderd is, nu hij door zijn Arabische patiënten meer dan ooit met de gevolgen ervan gecon fronteerd wordt. Na enkele minuten: „Met spandoeken tegen de oorlog in Vietnam loop ik ook nu nog niet. Ik doe wat ik kan. Het is geen politieke keuze dat we alleen Arabische slacht offers helpen. Maar de Israëli's hebben zelf uitstekende chirurgen en goed uitgeruste ziekenhuizen. Kinderen uit Biafra zijn hier ook behandeld. Terre des Hommes brengt alleen kinderen uit die landen naar Nederland, die in hun "eigen land door gebrek aan des kundige medici en hospitalen niet ge holpen kunnen worden. In Peru heb ik laatst voor Terre des Hommes de mogelijkheid voor hulp aan slachtof fers van de natuurrampen onderzocht. Het bleek niet nodig. Goede artsen en ziekenhuizen waren er voldoende. Wat ontbrak was het instrumentarium. Het is dan goedkoper een set chirurgische instrumenten te sturen, dan Peruvi aanse kinderen in Nederland te hel pen." Hoewel artsen en ziekenhuizen gra tis werken, blijven de kosten per pa tiënt nog onaantrekkelijk hoog. De vliegreis wordt door Terre des Hom mes betaald. Kunstledematen, zoals handèn en oren, kunnen niet hele maal gratis vérstrekt worden. Het ma teriaal wordt door Terre des Hommes vergoed. Kostenbesparend zijn ook de vele gastgezinnen, die een patiëntje tijdelijk adopteren en het ook tussen de operaties door opnemen. „Aan een lang verblijf in Nederland kleeft nog een groot bezwaar," aldus dokter Janssen de Limpens. „De gast gezinnen beschermen de verminkte Van een onzer verslaggeefsters DEN IIAAG Op hel ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag is vrijdag een Nederlands-Pools scheepvaart verdrag getekend, waar bij beide landen overeen komen de scheepvaart te bevorderen en even tuele belemmeringen uit de weg te ruimen. In het verdrag, dat uitgaat van de principiële erkenning van de vrijheid van handelsscheepvaart, zijn bepa lingen opgenomen omtrent de we derzijdse erkenning van scheepspa pieren en omtrent het vermijden van dubbele belasting. De overeenkomst, die getekend werd door staatssecre taris De Koster en de Poolse vice- minister van scheepvaart Perkowicz, zal geen betrekking hebben op vis sersschepen en fabrieksschepen. Bij de overeenkomst, die op initia tief van de Nederlandse regering tot stand is gekomen, behoort een proto col volgens hetwelk opleidingssche pen van de koopvaardij niet ongun stiger zullen worden behandeld dan de overige schepen die onder de werking van de overeenkomst val len. De overeenkomst treedt in wer king na parlementaire goedkeuring en zal dan voor het gehele konink rijk gelden. slachtoffers in zekere mate tegen de opdringerige blikken, die ze m hun eigen land niet langer konden ontlo pen. Vergeet niet dat ook na de vele operaties zo'n achttienjarige Arabier nog geen plezierige aanblik biedt. Voor hem zelf was het beter, dat hij zo snel als medisch verantwoord was, naar zjjn land terugkeerde. Neder land wordt voor veel van deze pa tiënten synoniem aan het land van melk en honin-r. Blijven ze te lang, dan willen ze niet meer terug." Nederlandse plastische chirurgen be handelen sinds een jaar of twee Ara bische oorlogsslachtoffers. Zonder veel tamtam. Meer in het nieuws ko-. men de borstverfraaiingsoperaties en de chirurgische creatie van filmster- neuzen. Dokter Janssen de Limpens, tevens bestuurslid van de Nederlandse vereniging voor Plastische en Recon structie Chirurgie: „Esthetische chi rurgie maakt maar een deel uit van ons werk. Wat de mensen vergeten is, dat dank zij de ervaring zoals we die Opdoen met Arabische gewonden, borstverfraaiingen mogelijk zijn ge worden. Men mag niet uit het oog verliezen, dat bij de meeste recon structieve operaties naast herstel van de functie, ook een esthetisch verant woord resultaat gewenst of vereist is en vice versa." Duizenden kilometers van huis geneest Rabika van haar oorlogsverwondingen. ROTTERDAM „ledereen kijkt tegen een ballonvaar der aan alsof het een ontzettend dure troep is. Dat is helemaal niet zo. Ballonvaren is een redelijk dure sport. Nu wordt er alleen nog maar gevaren op waterstofgas, dat gebruikt wordt bij de verwerking van boter. Op zich is dat niet duur. Het dure zit hem in het transport. Het gas moet in grote cylinders worden vervoerd. De sport wordt duur gemaakt door de kostbare transportkosten. We proberen dat op te vangen met reclame". Voordat de tweeënvijfig- jarige Rotterdammer Ben Steenman iets over het ballon varen beoefent als status-smybool. Hij doet het om de sport dat hij tot de groep dure jongens behoort, die het ballon varen beoeent als status-symbool. Hij doet het om de sport en om niets anders. Ben Steeman is een van de vier Ballonvaarders met brevet zijn ook Nederlandse gebrevetteerde captains. en niet het minst bekend Jo en Nini Boesman en Jacques Demenint uit Den Haag. Voordat Ben Steeman zich uitlaat over de ballonvaarderskwaliteiten van Jo en Nini praat hij eerst over het ballonvaren van vandaag. Het ligt voor de hand dat daarbij de vraag wordt gesteld of het ballonvaren als sport nog enige toekomst heeft bij de steeds snellere ontwikkeling van alle andere vormen 'van luchtvaart. Dat de sport het bij de beoefening moeilijker heeft dan ooit tevoren blijkt buiten kijf. De echte ballon vaarders vrezen dat hun sport de beste jaren achter de rug heeft. Die vrees bekruipt ook Ben Steeman een Rotterdammer, die bij velen en zeker bij Rotterdammers geen nadere introductie behoeft vanwege zijn vele activiteiten op zakelijk en sociaal ter rein. Zijn verklaring voor het terug lopen van de belangstelling voor de ballonvaart zijn van verschillende aard. Enerzijds zijn het de moeilijk heden die de ballonvaarder op zijn weg door het -luchtruim ontmoet. De beperkingen in de lucht worden hoe langer hoe stringenter. Op de jeugd blijkt het ballonvaren weinig indruk te maken. Ben Stee man gelooft dat het komt omdat de jongeren misschien meer de snelheid zoeken. Snelheid is meer spectaculair dan het langzaam vlieden door het zwerk. De ballonvaarder is anders in gesteld. Avontuur Hij zoekt de snelheid niet. Hij wil het avontuur. Ben Steeman: „Ballon varen is veel avontuurlijker. Je weet niet waar je heen gaat. Je kunt ner gens naar toe. Je kunt alleen van richting veranderen. Maar je kunt niet van tevoren bepalen: ik wil in dat stadion terechtkomen." Filosofe rend over de jeugd van vandaag zegt hij: „De jeugd is zo bezeten van snel heid en van machines dat zij niet meer toe komt aan het zoeken naar de rust als de ballonvaarder." Toch gelooft hij dat er nog toe komst is voor het ballonvaren. In verschillende Europese landen met name West-Duitsland en Zwitserland met twintig tot dertig piloten „hang me niet op aan de exacte ge tallen" wordt de sport een beetje ■gesubsidieerd. Hoewel de Nederlandse ballonvaar ders slechts vier in getal zijn als het gaat om een brevet lijkt het dat de ouderen hun liefde voor de sport kunnen overdragen aan op zijn minst één jongere. Frans Verbunt staat op het punt zijn brevet te halen. Stee man haalde zijn brevet in 1959. Zijn eerste ballonvaart dateert van april 1957. Het behalen van het brevet is geen sinecure. Je moet er bepaald iets voor over hebben. Het komt neer op een winter studeren. De vakken zijn luchtvaartwetskennis, meteologie (weerkunde), de studie van de theore tische ballonkennis, het materiaal, de bewegingen en de wijze waarop je een ballon bouwt. Verdere eisen zijn daarna tien praktijkvaarten als pas sagier en leerling er tenslotte komt dan de examenvaart samen met een rijksgecommitteerde, benoemd door de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart. Het genees kundig onderzoek dat de gebreveteer- de ballonvaarder moet ondergaan staat gelijk met dat van een sport vlieger A. Het is in een gesprek met Ben Steeman niet mogelijk de neiging te onderdrukken hem te vragen hoe hij denkt over de nestors van de Neder landse ballonvaart. Jo en Nini Boes man hebben voor de oorlog het bal lonvaren in Nederland weer inge voerd. Het echtpaar was en is volgens Steeman bezeten van ballonvaren, heeft de sport gedragen en er voor gezorgd dat die in stand bleef. Over zichzelf is Ben Steeman moei lijk aan het praten te krijgen. Met moeite komt er een verhaal over een van zijn avonturen uit. „Avonturen", zegt hij, „heb ik zoveel meegemaakt. Een aardig avontuur, niet spectacu lair, vindt hij een ervaring van tien jaar geleden. Opgestegen van Ypen- burg bij prachtig weer in de richting Brabant varend kwam er halverwege in de buurt van Dordrecht van de kant van Utrecht een onweersbui aan. „Wij zijn als de dood van on weer", verlevendigt hij zijn verhaal. „Onze enige gedachte was zo gauw mogelijk tegen de grond zien te ko men. Achter Dordrecht zagen we een groene vlakte. We gingen half kopje onder in die vlakte want het was de Biesbosch, waar we in plensten. Ie mand met een motorvlet had ons gezien en ging in het half-donker zoeken. Terwijl wij de ballon aan het demon teren waren vond hij ons. Die kerel bracht ons naar de wal. We zijn daarna naar Hillegersberg gereden en heb ik iedereen van pakken en on derkleren voorzien. Na een week had ik mijn kleren weer terug." Hard werken Voor een ballonvaarder als Stee man een leuk avontuurtje om tegen vrienden en kennissen te vertellen maar niet om iemand de schrik in de benen te jagen. Steeman zegt van zichzelf: „Ik ben een hardwerkend mens en leef me een beetje uit in de ballonvaart." Zijn ijzersterke antwoord op de vraag wanneer je met ballonvaren ophoudt is: „Stoppen doe je nooit. Normaal tenminste niet. Tenzij je medisch wordt afgekeurd. Anders kun je tot je tachtigste doorgaan". Aan de vele trofeeën die hij ge wonnen heeft hoopt hij er nog een toe te voegen. Dat is de vergulde „wisselballon" van St. Niklaas. St. Niklaas is een plaatsje in België dat sinds de bevrijding ieder jaar vijfen twintig ballonvaarders uit de hele wereld uitnodigt en laat opstijgen. De laatste twee jaar heeft Ben Steeman de eerste prijs, de „wisselballon" ge wonnen. Nog een keer en dan mag hij hem voorgoed houden. „Ik ben bang dat ik het deze keer in septem ber niet red. Sportief gunnen ze je dat niet. Voor mij is het een sportieve uitdaging. Winnen is voor een kwart kunde en voor drie-vierde geluk." Of de jeugd de ballonvaart als sport in ons land zal behouden ligt volgens Ben Steeman aan de jeugd zelf. Om als captain in een ballon te varen moet je voor die tijd een heleboel vervelende kar weitjes opknappen zoals zakjes zand sjouwen. Kortom, je moet er hard aan werken en beginnen met de minst interessante konten van het ballonvaren. Zo is ook Ben Steeman begonnen. Zegt hij tot besluit: „Het is een verfijnde sport, een delicatesse, waar je veel voor over moet hebben. Ik ben begeesterd door een lezing van Boesman."

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5