Discussie om bijdrage aan generale kas Pluriformiteit pers laat directies koud Doopsgezinden boos op raad van kerken Uw probleem is het onze. Afscheidnemende bejaarde vraagt diakonale zorg Alfrink met 250 naar Lourdes COMMENTAAR T roepenvermindering Vrijheid voor joden op Cuba Ec:i woord voor vandaag Nieuwe Katechismi 1,2 min. exemplari BEROEPÏNGSWE Brieven die niet zlln voorzien van naam en adres kunnen niet In nehandellng worden genomen. Ge- delmhoudlng Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke blieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. UW PROBLEEM IS T NZE Vraag: Kan de groei van timmer hout in de w/ereld de behoefte bij houden? Waar komt het meeste werkhout vandaan? Antwoord: Volgens de FAO. (Food and Agriculture Organisation, de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties) te Rome groeit de wereldhoutbehoefte nog steeds. Een tekort dreigt. Ook in Europa staat dat voor de deur. Op het ogenblik is er nog wel vol doende. maar als men de uitvoercij- fers ziet dalen en de invoerkosten omhoog gaan, dan is dat wel een veeg teken. Natuurlijk probeert men maatre gelen te treffen tegen ontbossing. In 'verschillende landen bestaat de ver plichting bij het vellen van een boom, deze te vervangen door aan plant van een andere. In Nederland staat het er niet zo btst voor met het hoge hout. Onze bossen zijn bij na altijd op slechte grond geplant. Ons werkhout komt voornamelijk uit Duitsland en Scandinavië. Ook de papierindustrie vraagt steeds meer. maar mijnhout is er bijna niet meer nodig. Er wordt scherp toegezien dat er niet onnodig gekapt wordt bij nieuwbouw of uitbreidingsplannen. Bepaalde bomen worden bijzonder beschermd als hun aanwezigheid ty perend is voor de sfeer van een be paalde gemeente, dorp of stadsge deelte. Veel goed werk doen en de den de gebroeders Copijn voor herstel en behoud van oude bomen. Toch gebeurt het maar al te vaak, dat een oude eik of andere boom verdwijnt, een schade, die in geen 10 jaar te vervangen is. De bomen van de Middachter allee werden geschat op 175 jaar of meer. Een populier wordt in 25 jaar een behoorlijke boom en er zijn soorten, die in 15 jaar al een behoorlijke omvang heb ben. Vraag: Ik heb veel last van worm- stekerigheid in mijn appelen en pe ren. Is daar iets tegen te doen? Antwoord: Wormstekerigheid wordt veroorzaakt door de larve van de vlinder carpo capsa pomnella. Het wijfje legt in juni. juli, soms augustus eitjes oo de nog jonge vruchtjes met alle gevolgen van dien. Na zes weken is de rups vol wassen en laat zich aan een spin seldraad zakken om te overwinteren in de schors. De bestrijding geschiedt door in juni vangbanden aan te leggen. Dit zijn banden van geribd karton, aan de buitenkant omgeven met geolied papier. Met de vouw naar boven om de stam binden, met behulp van dun ijzerdraad. Alle insecten, die -naar boven klimmen, komen hierin. Eind november moet u dit verbranden. Omstreeks 20 juni moet u de vruchten bespuiten met een oplos sing van 0,3 pet. loodarseen en 1 pet. sproeikalk. Half juli en soms begin augustus dient u dit te herhalen. Wesseldijk: 43 procent gerei, hond doet al mee Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bijna de helft van de hervormde gemeenten van gereformeerde-bondsrichting draagt nu al vrijwillig bij aan de generale kas. Tegen deze achtergrond lijkt het ds. H. J. F. Wesseldijk, de secretaris van de generale financiële raad van de hervormde kerk, niet gerechtvaardigd, om de bezwaren in gerefor- meerdc-bondskring tegen de generale kas al te zeer te accentueren. Ds. Wesseldijk reageert in het weekblad „Hervormd Nederland" op de verklaring van het hoofdbestuur van de gereformeerde bond, waarin bezwaar gemaakt wordt tegen een voorgenomen wijziging van de kerk orde, ingevolge waarvan alle gemeen ten verplicht zullen worden, van hun belijdende lidmaten tien gulden per jaar in te vorderen voor de generale kas. In deze verklaring werd gezegd, dat Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT De voorjaars conferentie van de generale diakonale raad der hervormde kerk, gisteren in Amersfoort gehouden, hield zich bezit met de kwestie van het bejaard-zijn. Dat gebeurde aan de hand van een verhaal van drs. J. Matse, weten schappelijk medewerker in de sociale geneeskunde aan de Vrije Universi teit te Amsterdam, die speciaal atten deerde op het probleem van het veel vuldig afscheid-nemen. In de vorige eeuw was de situatie zo dat de weduwe of weduwnaar met het gezin verbonden bleef: alle kin deren waren nog niet de deur uit. Maar in 1950 leefde een echtpaar ge middeld nog veertien Jaar zelfstandig voort nadat het laatste kind het huis verliet: pas daarna overleed een der echtgenoten; de ander bleef alleen over en het was iets auitengewoons wanneer hij of zij bij een van de gehuwde kinderen introl: (kon intrek ken). Nu de gemiddelde levensduur 73 jaar is drukt het volle gewicht van de confrontatie met de dood op de leef tijdsgroep der bejaarden, die niet meer zoals voorheen een heel leven hadden om met de dood vertrouwd te geraken; in de jongere leeftijdsgroep is de dood immers sporadisch gewor- cnlnitPfl den. Naar drs. Matse's mening is er oUlilcllCII veel te weinig aandacht voor het pro bleem van het veelvuldig afscheid- nemen derbejaardenvan de kinde ren. \'an eig'èn omgeving, van plgen meubels, van een dode in hun directe nabiiheid. De omgeving van de be jaarde die een zwaar verlies leed. heeft vaak nauwelijks enige notie van de noodzaak van de rouw. we zitten in een maatschappij waarin de dood vèr uit ons blikveld is verwij derd. de gemeenten, die dit nog niet doen, grotendeels in de hervormd-gerefor- meerde sector van de kerk te vinden zijn. In werkelijkheid zijn er onder de 360 gemeenten ,die niet bijdragen, slechts 120 van hervormd-gerefor- meerde modaliteit. Van „grotendeels" is dus geen sprake, aldus ds. Wessel dijk. Van de 210 gemeenten van her- vormd-gereformeerde modaliteit dra gen er 90 (43 procent) wel bij aan de generale kas. Waardering Ds. Wesseldijk stelt voorop, dat hij veel waardering heeft voor het werk van de hervormd-gereformeerde ge meenten en dat hij een grotere in breng van hun kant in het geheel van het kerkelijk bestuur en beleid wen selijk acht. Hij vindt het echter over dreven, als in de verklaring wordt gesteld, dat deze gemeenten relatief zwaar door de maatregel van de sy node zouden worden getroffen, omdat zij zoveel lidmaten meer tellen. Dat zij nu in de stijging een rela tief groter aandeel zullen hebben, hangt samen met de onthouding tot dusver van een relatief groter aantal gemeenten, dan in andere groepen. Ds. Wesseldijk schat het aantal gere- formeerde-bondslidmaten in de her vormde kerk op 15,9 procent. Van het totaal der geraamde stijging van 1.565.000 gulden zal 446.000 gulden (28,5 procent) van de hervormd-gere formeerden komen. Dit rechtvaardigt volgens ds. Wesseldijk niet het zeg gen, dat de lasten eenzijdig worden afgeschoven op de hervormd-gerefor- meerde gemeenten. Geen inv loed Het betoog, dat de kerkekas door de maatregel zou worden getroffen en dat predikantsplaatsen in gevaar zou- DEN HAAG (KNP) De jaarlijkse militaire bedevaart naar Lourdes is per trein vanuit Roosendaal vertrok ken; 250 militairen zijn samen met hun legerbisschop kardinaal Alfrink naar het Franse Maria-oord getogen. Volgende week woensdag keren zij weer in Nederland terug. Het voorstel van senator Mike Mansfield om de Amerikaanse troepen in Europa voor het einde van dit jaar met vijftig procent te verminderen, is door de Senaat verworpen. Dit betekent echter niet dat dit onderwerp nu voorlopig van de agenda is. Hoe ongelukkig het voorstel van Mansfield op dit ogenblik ook was. hij heeft daarmee in elk geval de discussie over de relatie tussen Amerika en West-Europa opnieuw op gang gebracht. Deze discussie zal ongetwijfeld nog lange tijd voortduren en kan niet worden stopgezet door een kribbige verklaring als president Nixon uitgaf ten aanzien van het voorstel van Mansfield. Hij sprak van een vergissing van historische afmetingen om op dit moment Amerikaanse troepen uit Europa te gaan terugtrekken. Een toenemend aantal Amerikanen, blijkt daar heel anders over te denken. En voor het geval het gesprek over de Amerikaanse militaire presentie in Europa weer zou verstommen, heeft de partijleider van de Sowjet-Unie. Leonid Breznjew, op het goed gekozen ogenblik ervoor gezorgd dat dit thema uitermate actueel blijft. Met zijn voorstel om te gaan onderhandelen over weder zijdse troepenvermindering in Europa, verleende hij weliswaar een zekere steun aan Nixon om het plan- Mansfield te torpederen, maar heeft hij de presi dent van de Verenigde Staten tevens gedwongen zijn politiek ten aanzien van Europa duidelijker te gaan formuleren dan tot nog toe is gebeurd. Er bevinden zich momenteel 310.000 Ameri kaanse militairen in Europa. De meesten van hen, en wel 215.000, zijn gelegerd in de Bondsrepubliek Duitsland. Daarnaast zijn er 40.000 Amerikaanse soldaten aanwezig in Engeland. Italië en Turkije tesamen en bevinden zich 45.000 Amerikaanse mili tairen op de schepen van de Amerikaanse Zesde Vloot, die in de Middellandse Zee patrouilleert. Er zyn 10.000 Amerikaanse soldaten gelegerd in Spanje, dat geen deel uitmaakt van de NAVO, al zouden heel wat Amerikaanse generaals dat gaarne wensen. Een vermindering van het aantal Amerikaanse troepen in Europa heeft slechts geringe militaire betekenis. De aanwezigheid van de Amerikaanse militairen vervult in de allereerste plaats een sym bolische functie. Zij vormen de voortdurende en zichtbare garantie dat de Verenigde Staten een aanval op West-Europa onmiddellijk zullen be schouwen als een aanval op eigen grondgebied en dan ook dienovereenkomstig zullen handelen. Deze garantie is voor de veiligheid van West-Europa van levensbelang. President Nixon vreest ongetwijfeld dat een plotselinge reductie van de Amerikaanse troepen macht, zoals senator Mansfield wil, eerder politieke dan militaire gevolgen zou hebben. Het symbool van de Amerikaanse verbondenheid met Europa zou op manifeste wijze verzwakt worden en daar mee zou ook de Amerikaanse invloed in Europa wel eens kunnen gaan dalen. De Sowjet-Unie streeft er naar om de banden tussen Amerika en West-Europa zoveel mogelijk te verbreken en in deze strategie past het voorstel van partijleider Breznjew om over wederzijdse'troepenverminde ring te gaan onderhandelen. De inval in Tsjecho- slowakije heeft de landen van Oost-Euorpa op nieuw getoond dat zij hun nauwe relatie met de Sowjet-Unie op geen enkele wijze kunnen herzien. Breznjew kan dan ook het aantal Russische troepen in Centraal-Europa aanzienlijk verminderen zonder het risico te lopen dat de positie van de Sowjet- Unie in Europa ook maar enigszins wordt aan getast. De Verenigde Staten lopen dat risico wel, ook al omdat zij zich momenteel niet in de positie be vinden om de betrekkingen met West-Euorpa op nieuw te formuleren. Het aanzien van Amerika als militaire krachtpatser is de laatste jaren niet ver minderd in West-Europa, maar het morele prestige van de VS is door de desastreuze politiek in Indo- China meer en meer gedaald. Ondanks de gehand haafde sterkte van het aantal troepen in Europa is de relatie AmerikaWest-Europa dan ook aanzien lijk koeler geworden dan aanvankelijk het geval was en voor de veiligheid van West-Europa wense lijk zou zijn. Amerika heeft zijn invloed in Europa zelf meer schade toegebracht dan de Sowjet-Unie ooit zou kunnen. „Waarom Europa, waarom niet Vietnam?", zo heeft The Washington Post ten aanzien van het voorstel van senator Mansfield gevraagd. En terecht. De terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam zal niet alleen een einde maken aan de oorlog, die de Verenigde Staten allang hebben verloren, maar zal bovendien de buitenlandse politiek van Amerika verlossen van een gevaarlijk immobilisme. Pas na de beëindiging van dit conflict kunnen Amerika en West-Europa er met succes naar gaan streven hun betrekkingen een nieuwe inhoud te geven, waarbij wederzijds vertrouwen een belang rijker rol zal spelen dan de aanwezigheid van een flinke Amerikaanse strijdmacht in Europa. Al te veel leidende politici in West-Europa heb ben steeds gedaan alsof zij met de oorlog in Indo- China niets te maken hadden. Als het voorstel van senator Mansfield hen er op hardhandige wijze aan herinnerd heeft welke gevolgen dit conflict heeft voor de betrekkingen tussen Amerika en Europa, dan is het van groter belang dan de indiener mogelijk zelf bedoeld heeft. Ds. H. J. F. Wesseldijk den komen, stemt volgens ds. Wessel dijk niet met de werkelijkheid over een. De ervaring is, dat de inning van de bijdragen voor de generale kas geen invloed uitoefent op de hoogte van de kerkelijke bijdragen van de leden, terwijl de restituties in de meeste gevallen juist de kerkekas ten goede komen. Van de zijde van de gereformeer de bond in de hervormde kerk wordt tegenover het betoog van ds. Wes seldijk om te beginnen opgemerkt dat in de 90 wèl bijdragende hervormd- gereformeerde gemeenten in bepaalde gevallen sprake is van een gedeelte lijke collecte en in andere gevallen van bijdragen van een gering aantal ge meenteleden, die een bedrag op de plaatselijke folder voor vrijwillige kerkelijke bijdragen hebben ingevuld. Voorts gaat, aldus onze zegsman van de gereformeerde bond, ds. Wesseldijk als hij spreekt over een percentage van 15,9 gereformeerde bondslidma- t^n, voorbij aan het feit dat een groot deel van de overige lidmaten woont inu gebieden, die wellicht in de toe komst tot noodgebied zullen worden verklaard, omdat de gemeenten ge let de graad van meelevendheid der leden, de bijdragen niet kunnen vol doen, wat dan toch een relatief sterke belasting van hervormd-gereformeer- de gemeenten zal meebrengen. Voorts betrekt-ds. Wesseldijk in zijn beschou wing niet dat in verscheidene gemeen ten de openbare belijdenis niet of nau welijks meer funktioneert, mèt ge volgen voor het ledenbestand. Van een onzer verslaggevers PRINCETON (VS) Van de tien duizend joden, die op Cuba waren toen Fidel Castro in 1959 de macht overnam, zijn er nog maar duizend over. De rest is naar de Verenigde Staten verhuisd. De achtergeblevenen genieten echter volledige vrijheid van godsdienst en ontplooien een vitali teit, zoals d.ie verder alleen maar in Israël te vinden is. Dit berichtte Everitt Gendler. de eerste Amerikaanse rabbijn, die sinds 1963 een bezoek aan het suikereiland heeft kunnen brengen. Hij wees er vooral op, dat Cuba volledig diplo matieke betrekkingen met Israël on derhoudt. De joden op Cuba kunnen ongehinderd diensten houden in de Spaanse. Engelse of Hebreeuwse taal. Afgezien van enkele distributieperio den hebben zij deze twaalf jaar nooit moeite gehad om aan kosjer voedsel te komen. Van uitreismoeilijkheden is geen sprake. Er is volgens Gendler in de joodse gemeenten op Cuba nog wel oppositie tegen Castro, maar de meestcn heb ben zich aan de omstandigheden aan gepast en staan positief tegenover de Cubaanse nieuwe maatschappij. Steeds meer mensen keren kerk in Duitsland rug toe HANNOVER In de Bondsrepu bliek en in West-Berlijn is het aantal uittredingen uit de Evangeli sche Kerk sind« 1966 voortdurend toegenomen. In 1969 werd met 108.844 een top bereikt, naar gedacht werd. Maar de tot nu toe beschikbare gege vens wijzen erop, dat het getal voor 1970 dicht tegen de 200.000 aan zal liggen. In 1965 traden er nog maar 37.437 mensen uit. De uittredingen liggen het hoogst in Hamburg, gevolgd door West-Ber- lijn en Bremen. In het zuiden en westen verloopt de ontwikkeling veel tustiger. Tegelijk komen er elk jaar minder mensen uit andere kerken over. Bisschop Hanns Lilje heeft in een foespraak tot de landssynode van Hannover gezegd, dat christenen niet 'net recht hebben om pessimistisch te denken over de toekomst van de kerk. „Wel zullen wij moeten accep teren. dat de kerk niet meer zo'n be langrijke plaats in ons land inneemt als twintig jaar geleden. Het is niet erg. als wij een vals triomfalisme kwijt raken", zei hij. BERLIJN (AP) - - Ondei handelaars van Oost- en West-Duitsland zijn gisteren voor de twaalfde maal bijeen geweest ter bespreking van de nor malisering van de relaties tussen bei de Duitse staten. De besprekingen werden in Oost- Berlijn gehouden. Op 9 juni komt men weer bijeen in Bonn. Als we aan het scheppingsverhaal denken, denken we aan iets dat m is en steeds mooier wordt. A Is een refrein komen telkens weer de wen den terug: God zag dat het goed was. En dan komt ineens het sloti koord: En zie, het was zeer goed. De eerste zinnen geven Gods reai weer, maar dan ineens roept Hij heel de wereld erbij: Zie, zie, het zeer goed. Maar we vergeten vaak dat donkere moment: De aarde was woest en ledig, en duisternis lag op de afgrond. In deze zin vim we drie woorden die niet bij God passen: chaos, terwijl God een God i orde is; duisternis, terwijl er in God slechts licht is; afgrond, terwijl G in hoogheid gezeten is. Die drie woorden komen in de bijbel steeds w terug. Ze zijn dan steeds het tegenovergestelde van wat God is en zijn. Op die drie negatieve woorden heeft God één positief antwoord: Geest Gods zweefde boven de wateren. En waar Gods Geest komt kan er voor het negatieve geen plaats m zijn. Hoe groot de chaos ook, hoe zwart de duisternis ook, hoe diep afgrond ook, er is hoop, want Gods Geest is er. Gods Geest is een gt van orde, Gods Geest verlicht, Gods Geest verheft. Uit wat afzichtelijk, vreselijk, angstaanjagend is groeit iets moois, diezelfde Geest komt tot ons. We lezen vandaag: Marcus 16:14—20. Welezenmorgen: Handelingen8:14—25. NVJ gebogen over journalistieke zorgen UTRECHT Als de overheid op grond van haar verantwoor delijkheid wat betreft de demo cratie een minimum aan plurifor miteit van de pers noodzakelijk acht en als dit betekent dat zij het voortbestaan van thans ern stig bedreigde bladen nodig acht, dan is het haar plicht, dat ook mogelijk te maken. Als dit voortbestaan door bedrijfs economische oorzaken wordt be dreigd ligt het voor de hand dat wordt gezocht naar middelen om dit te ondervangen. Ook de NVJ beseft dat hiervoor in eerste aanleg een be drijfseconomische sanering in aan merking komt. Maar onze vereniging is tevens en met grote nadruk van mening, dat dit beslist niet een sane ring met de botte bijl van de be drijfseconomische macht zal mogen zijn. Aldus voorzitter J. J. van Raalte op de jaarvergadering van de Neder landse Vereniging van Journalisten die vandaag in Utrecht wordt gehou den. De steunverlening, waarom de Ne derlandse Journalisten Vereniging de regering heeft verzocht betekent geen aantasting van de onafhankelijkheid van de pres. Drijfveer voor het memo randum van de NVJ noemde voorzit ter Van Raalte juist handhaving van een optimale onafhankelijke pers. Akkoord in Utrecht over hartchirurgie Van een verslaggever UTRECHT De stuurgroep hart chirurgie, die werkt aan een advies over de mogelijkheden tot samenwer king tussen het Academisch Zieken huis en het St. Antonii^ziekenhuis in Utrecht op het gebied van de hartchi rurgie, heeft in principe overeenstem ming bereikt voor wat betreft de me dische facetten van een dergelijke sa menwerking. Nagegaan wordt nog welke vormgeving daarvoor op juri disch, organisatorisch en economisch oogpunt, het best kan worden geko zen. In hoeverre, met het oog op deze samenwerking, het aantrekken van buitenlandse chirurgen nodig en mo gelijk is. vormt nog een punt van gezamenlijk overleg. De afdeling voorlichting van de universiteit neeft medegedeeld dat in dit verband mis schien binnenkort onder andere met een Zuidafrikaans chirurg zal worden gesproken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Algemeen Doopsgezind Weekblad is ont stemd over het feit, dat de doopsgezinden buiten de overeenkomst over het gemengde huwelijk worden gehouden. Binnenkort zal deze overeenkomst worden gepubliceerd tussen de rooms-katholieke kerk, de Nederland se hervormde kerk, de gereformeerde kerken en de evangelisch-lutherse kerk, met aantekening dat ook de re monstrantse broederschap aan de tot standkoming van de overeenkomst heeft meegewerkt. Hoofdredacteur ds. A. G. van Gilse schrijft, dat na de oprichting van de raad van kerken ook de andere ker- KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman. J. van Hofwegen. ken, die lid van deze raad zijn, de kans kregen, zich bij deze overeen komst aan te sluiten. Men wilde ech ter niet lang meer wachten met een officiële'publikatie waar de stand punten van die andere kerken dan in zouden worden opgenomen en drong dus op spoed aan. De doopsge zinden voldeden aan dat verzoek en deelden hun standpunt snel in een duidelijke verklaring aan de raad van kerken mee. Iets dergelijks moe ten ook de andere kerken hebben ge daan. Ds. Van Gilse: „Daarna viel er een stilte die onlangs werd verbroken door een lakoniek briefje van de se cretaris van de raad van kerken, dat er op neer kwam, dat het allemaal niet door zou gaan, omdat de oor spronkelijke partners hadden beslo ten, de zaak toch maar op eigen hout je te doen." „Dergelijk op zijn zachtst onelegant te noemen gedrag is niet bevorderlijk voor het onderling vertrouwen bin nen de raad van kerken. Helaas: ko ren op de molen van degenen die in oecumenische samenwerking niets zien en wat erger is, een zoveelste deuk In het beeld van de kerk(en) in de Nederlandse samenleving", aldus ds. Van Gilse Dat directeuren van dagbladonder nemingen oprecht op de bres staan voor handhaving van de pluriformi teit van de pers was de heer Van Raalte, althans wat betreft het dag blad De Tijd niet gebleken. 'Toen de vereniging De Nederlandse Dagblad pers vorige week haar jaarlijkse openbare vergadering hield repte voorzitter Houwert met geen woord over het juist die dag hakend gewor den nieuws over De Tijd. Kritiek als zou de NVJ geen reke ning houden met economische facto ren, legde de voorzitter naast zich neer. „De NVJ is echter van mening, dat het bedrijfseconomisch rendement niet uitsluitend bepalend mag zijn voor de vraag of een dagblad, nieuwsblad of tijdschrift al of niet zal blijven verschijnen. Dat is iets heel anders". De NVJ stelt gich op het standpunt, dat niet het bedrijfseconomisch, maar het maatschappelijk rendement bepa lend moet zijn. Ook dat is economie. De heer Van Raalte achtte het on aanvaardbaar, dat het voortbestaan van dagbladen, nieuwsbladen en tijd schriften in zeer aanzienlijke mate afhankelijk is van de macht van de adverteerders, ook al bestaat er een correlatie tussen de oplagen en de be reidheid tot adverteren. (Maandag hopen we op de jaarvergadering van de NVJ terug te komen). Beroepsonderwijs over middenschool Van een verslaggever UTRECHT De vereniging van directies bij het beroepsonderwijs (VDB) heeft zich op haar congres dat gisteren en vandaag in Utrecht ge houden wordt, gebogen over de vraag welke de best mogelijke inrichting van het onderwijs is, dat aansluit op het basisonderwijs. De voorzitter van de VDB, de heer H. J:- F. Jansen merkte in zijn ope ningsrede op dat men in kringen van het beroepsonderwijs wel eens het gevoel heeft dat in de te creëren mid denschool het grootste gedeelte van de leerlingen die thans het beroeps onderwijs volgen, straks niet opti maal kan functioneren. Daarbij wees hij op de leermoeheid. Hij vroeg zich af of het niet beter is om alle leerlin gen onverdeeld een tussengchool te laten doorlopen op voorwaarde dat het intelligente kind niet geremd en het minder intelligente kind niet moedeloos en daardoor leermoe wordt. Zo'n onderwijsperiode zag de heer Jansen op drie jaren vastgesteld. Hij hield het congres de vraag voor of er dan nog aan gericht beroepsonderwijs moet worden begonnen of dat de leerling die dan ortgeveerl5 jaar is het bedrijfsleven in gaat en daarbij nog een of twee dagen per week naar school gaat. Dit laatste zou volgens de heer Jansen een verarming betekenen voor het kind dat nu het beroepson derwijs kiest. Ir. W. C. M. van Lieshout, directeur van de hts in Eindhoven, hield voor de VDB een inleiding over de mid denschool. Boven zijn hoofd stond op de muur: „Middenschool gewenst of verwenst?" Ir. Van Lieshout koos duidelijk voor: „gewerist". Het huidi ge schoolbestel sluit volgens hem niet meer aan op de complexe eisen van de maatschappij en op de leerlingen, en houdt onvoldoende rekening met hun sociaal-culturele herkomst. Ir. Van Lieshout meende dat eerst een duidelijke visie op de middenschool ontwikkeld moet worden voordat tot experimenten wordt overgegaan en dat die experimenten dan ook goed moeten worden voorbereid, begeleid en geëvalueerd op basis van weten schappelijk onderzoek, wil men zich niet in een duister avontuur storten. WASHINGTON (AFP) De Ver enigde Staten hebben bekend ge maakt, dat zij in overeenstemming met Engeland en de Wereldbank al leen nieuwe ontwikkelingsleningen aan Pakistan zullen verstrekken, als de regering van dat land een nieuw economisch plan indient, waarin re kening wordt gehouden met de toe stand in het gehele land. Deze mede deling van het State Department be tekent een gedeeltelijke bevestiging van een bericht in de New York Ti mes, dat Amerika zijn hulp pas zal hervatten, als de Pakistaanse rege ring tot een politieke regeling is ge komen met oost-Pakistan. Kaare Westergaar afscheid 31 mei Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Commissioner mevrouw Kaare Westergaard nen op Tweede Pinksterdag, 31 mei, scheid van het Nederlandse territi van het Leger des Heils. Dat zal gebeuren in een sam komst om 19 uur in het RAI-congi centrum te Amsterdam. In deze menkomst zal tevens een groep joi mannen en vrouwen, die werden geleid in de William Booth Kwe school te Amstelveen, worden bev derd tot heilsofficier en hun eei aanstelling ontvangen. Commissioner Westergaard, die 1 d jaar territoriaal leider van het Le d des Heils in Nederland was, is B noemd tot internationaal secreti k van het Leger des Heils in Amer en Austraal-Azië. Wanneer zijn i volger, de Canadese lieutenant-co missioner Leslie Pask Pindred. n Nederland zal komen, is nog niet kend. NIJMEGEN In totaal zijn* meer dan 1,2 miljoen exernjta verkocht van de Nieuwd Katecnlsa voor volwassenen, die nu vijf j| eeleden in opdracht van de Nel landse r.k. bisschoppen werd gepit ceerd. De laatste oplagecijfers luiden: derland 513.998; Duitsland 248. Verenigde Staten 229.279; Sp 56.525; Frankrijk 55.276; Enge#" 52.513; Italië 50.000 en Portfrt 24.297. NED. HERV. KERK Beroepen: te Dokkum: J. G. per, reformed church Toronto, O da; te Marssum c.a.: mevr. H. PoEl1 tra-Gunster, kand. te Marum, die "s beroep heeft aangenomen; te Het kerk: D. Verhoef te Biddinghuizenft Aangenomen: naar Appelscha; Faas te Hemelum. Bedankt: voor Stiens: C. Smi Ruinerwold; voor Putten (toez.) Kooien te Werkendam. Benoemd: tot bijstand in het pa raat te Wassenaar: E. Verburg, pred. te Winschoten. GEREF. KERKEN Beroepen: te Almelo: A. Ridder te Heemstede. Aangenomen: naar Enkhuizen: Zwaan te Zaamslag; naar Bornef"1 van Zuidam te Oudemirdum: Schoonoord, kand. J. Vrolijk alc Beroepbaar: J. Jonker, (oud) le predikant, Denneweg 6, 't Harde. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Bergentheim: S. C sen te Vollenhove-Kadoelen; te +<rp: J. Geersing te Rouveen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Hilversum: A. gerland te Werkendam; voor Nor (Canada): J. van Haaren te Arft) foort. BAPT. GEMEENTEN Beroepen: te Assen: A. Vissche^A Alblasserdam-Dordrecht. NED. HERV. KERK (ijli Afscheid: van Driesum: M. Bfid ma, ber. te Wieringermeer. Intrede: te Kollum: J. Breeuv i uit Hoogeveen; te Oostwold, Mid' ji en Hauwert: mej. I. C. Jansen tj< Kwadijk-Middelie-Oosthuizen-B^ofc Oudendijk - Etersheim - Wa en Scharndam (past. verbond io Zeevang); te Ransdorp en Holys C. J. Meilink uit Badhoevedorp-' den; te Katwijk a d. Rijn: M. I mans uit Varsseveld; te Genne; e' Cuyk en Grave, en tevens als p 'ff verz. van het provinciaal psyc trisch ziekenhuis te Grave: kano J. S. Jonker uit Bilthoven. GEREF. KERKEN Afscheid: van Metslawler: •1 m C >e Pt Bruning, ber. te Meppel; van Ba|s' D. Krijger, ber. te Winterswijk; w Lexmond en Ameide: Tj. Ausma, rc1l te Monster. 12( Intrede: te Eindhoven: P. C. 1 Jager uit Rotterdam-Katendrech!^s Velp: P. Wijbenga uit Vijfhuizen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Afscheid: van Bergentheim: Bomhof. ber. te Harderwijk. Intrede: te Rotterdam-Delfshl iss J. van Nieuwkoop uit Scheven» im GEREF. KERKEN (VRIJG. B- Intrede: te Gorinchem-Harc n veld-Giessendam: G. van Atten ud. Zwijndrecht-Groote Lindt.; te wijk G. Roukema uit Ede. REM. BROEDERSCHAP Afscheid: van Amsterdam: mf J. W. Modderman wegens emer CHR. GEREF. KERKEN 27 mei 1971 Intrede: te Hoogel A Hilbers uit Zwolle. loc

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2