Uithoudingsvermogen Chelsea geeft doorslag Er wordt niet meer vrijblijvend geluisterd Bevredigend jaar Amfas vooral door beleggingen Furness had nadeel van havenstaking Fischer in topvorm Britten veroveren Europa Cup II door 2-1 zege op Real Madrid Gist Brocades ziet toekomst met reserve tegemoet Ajax mogelijk rechtstreeks in achtste finales F eijenoord-jeugd versloeg Schalke Ebben vierde Henk de Kleine stijgt naar tweede plaats Omzet Alb. Heijn gestegen ZATERDAG 22 MEI 1971 Van onze speciale verslaggever ATHENE/AMSTERDAM ai traditie is verbroken. Real ^drid zal volgend seizoen niet de top van het Europese top- jetbal vertegenwoordigd zijn. lor de (21) nederlaag in de tergespeelde finale van het [rnooi om de Europa Cup voor kerwinnaars tegen het Engelse (elsea, moet de eens zo be- jmde en gevreesde Spaanse hnatie straks met een scha de troostprijs genoegen nemen: elname aan de strijd om de JFA-beker. Chelsea heeft gis- javond in Athene definitief een putatie weggevaagd. Via twee Llpunten in de eerste helft van Impsey en Osgood, die na rust phts door één tegentreffer ïn Fleitas) door de Spanjaar- (i beantwoord werden, ver- prde de Londense brigade voor eerst in zijn bestaan de Euro- 'Cup 2. 1 in de eerste helft forceerde Isea een schitterend uitzicht op de begeerde tweede beker van Euro- En verdiend. Zeer bewust en vol vertrouwen, eigenschappen die e dagen eerder in diezelfde fase duidelijk- hadden ontbroken, zette formatie van manager Dave Sex- de angstige Madrilenen met de tegen de muur. Tempo, via direct bleek het eerste wapen waarmee onder zware druk werd gezet. Isea demonstreerde onmiddellijk het zich veel sneller van de slij- islag hersteld had dan de Span den. Dit verschil, dat bij voorbaat geweldige mentale injectie t betekend, heeft Chelsea dan ook p uitgebuit. Manuel Velazques, de ige bouwer van de Zuideuropea- heeft de stormlopen van de Vrit- al direct na de eerste confrontatie iet fraaie Karaiskakisstadion van ine aangekondigd. „De uitgangss- van Chelsea voor de replay veel gunstiger. Ik weet maar één, a te verwaarlozen, voordee voolr het veld, dat kurkdroog en kei- is. Maar in deze omstandigheden de conditie veel sterker. En die nu eenmaal voor Chelsea veel •tiger, britse voetballers zijn ge- d zware wedstrijden kort achter ar te spelen. Hun mentaliteit, concept en lichaamsbouw is na- tkelijker op conditie afgestemd. :®i replay is geen wedstrijd voor spelers." ;n Gelijk |t gelijk van Velazques, de rea- bleek voor Real pijnlijk. Al in de le helft werden de pupillen van ^jer Miguel Munoz op een bijna k-iloze 20 achterstand gezet. Dave ion slaagde daarmee in de opzet hij zijn spelers voor de wedstrijd verkondigd. „We zullen snel toe inlen slaan", luidde zijn opdracht. le|n volgelingen gehoorzaamden, il het centrum van de verdedi- met 'libero' Zocco (de man die ■t eerste duel Real op het laatste nog naast Chelsea bracht) in de Madrilenen het erg zwaar 'erduren. Met overrompelende werd de bal door de buiten- Houseman en Weller en de lende verdedigers Harris en hoog in het strafschopgebied Éatst. Real mocht nog van geluk pen dat de verdediging in die :e periode aanmerkelijk beter I dan twee dagen eerder in die- He periode. Isondanks hield de afweerlinie Jle Spanjaarden niet langer dan lalf uur stand. En uitgerekend Dempsey, de 24-jarige Ierse in- .lional van de Londenaren, zorg- or de openingstreffer. Chelsea's liger, die zich ook in de eerste loeting sterk manifesteerde, maar laatste minuut mede schuldig aan de gelijkmaker van Zocco, Icheerde zich prachtig. Real Jian Borja keerde in eerste in- |e zijn sterke kopstoot. De afge- h bal kwam echter opnieuw bin- lereik van Dempsey, die uit vrije ie vanaf de rand het het straf- gebied keihard inknalde. minuten later kwamen de hard lende Engelsen zelfs al op rui- afstand. Via Peter Osgood, de ico-ganger", die na een geraffi- kort passje van Bldwin (ver van de woensdagavond ge- erd geraakte moddenvelder is) met een prachtig, laag schot effend afrondde. Real kwam in rste 45 minuten nauwelijks aan llen toe. Alleen de technisch •egaafde Amancio manoeuvreer- h door een snelle uitval binnen ea's strafschopgebied in goede Aanvoerder Harris maakte ;chter met een (te) harde door tserse scheidsrechter Anton Bu niet bestrafte charge onschade- wanhopige Mdrilenen ant- den in de tweede episode toch opvallend zelfvrzekerd. Maar dan één tegendoelpunt kwa- ij niet. Ondanks de wanhoops- egelen, die Miguel Munoz heeft oen. De trainer van Real veroor- het zich zelfs de aan zijn lin- hn zwaar geblesseerde topscorer de gehele wedstrijd in actie te i. Prri, met een speciaal ver- om zijn onderarm, kon uite- niet naar hetzelfde ibeau rei- 'aarop hij tijdens de eerste ont- ig heeft gespeeld. Zijn (begrij- angst en onzekerheid vond ïeerslag op de gehele formatie, genstelling tot woensdagavond istreerde Real nauwelijks zijn sche vaardigheden op het mid- DELFT Gist-Brocades ziet de ontwikkeling van het bedrijf in de komende tijd met reserve tegemoet. De resultaten over het eerste kwar taal van dit jaar zijn niet achterge bleven bij die van de overeenkom stige periode van 1970. Dit jaar moet echter rekening gehouden worden met o.m. aanzienlijke kostenstijgin gen en onvoorziene gebeurtenissen zoals de terugslag in de enzymen sector in 1970, zo is tijdens de jaar vergadering meegedeeld. Een aantal aandeelhouders was duidelijk ontevreden met het divi- dendvoorstel. De raad van bestuur voelde echter niets voor een divi dendverhoging en achtte het in het belang van aandeelhouders de winst voor een groot gedeelte (65.9) (65,9 pet) in het bedrijf te steken. Er zal dit jaar flink geïnvesteerd moeten worden. De samenwerking met Bayer stemt tot optimisme. Ondanks de integratie garandeerde het bestuur de onafhan kelijkheid van beide ondernemingen. Verzekerd bedrag f 7,8 miljard ROTTERDAM De Amfas-groep, waarin samenwerken de levensverze keringsmaatschappij RVS en de As surantiemaatschappij De Zeven pro vinciën, heeft in 1970 bevredigende bedrijfsresultaten geboekt. Dit is vooral te danken aan een toeneming van de opbrengsten van de beleggingen die de sterke stijging van de kosten kon opvangen. De netto winst beliep 13,4 (12,7) min. Eerder werd voorgesteld het dividend te be palen op onveranderd 4 per aandeel. De produktie van het levenbedrijf bedroeg 1394 min tegen 1248 min. De netto-vooruitgang in 1970 was 873 min, waardoor de stand van het verzekerde bedrag werd gebracht op 7,8 miljard. Het totale premie-inkomen van het concern nam in 1970 toe met bijna 9 pet tot ƒ319 min. In het schadebedrijf steeg i het premie-inkomen met ƒ10 Komende jaren minder investeringen Aanvoerder Ron Harris van Chelsea op de schouders van zijn ploeggenoten na de overwinning op Real Madrid denveld. Daarvoor ook kreeg het van Chelsea te weinig gelegenheid. Vooral Charley Cooke, de Schotse internatio nal, toonde op fraaie wijze zijn grote capaciteiten, door zowel aanvallend als verdedigend een „one-man-show" van allure op te voeren. De „kloof" van twee doelputen bloeek dan ook te groot voor Real. Munoz verving in de tweede helft weliswaar Benito en Bueno door respectievelijk de aanval lend ingestelde middenvelder Grande en linker spits Gento, maar het ren dement bleef teleurstellend, het op treden van de 37-jarige ex-schutter bleek tekenend voor de problemen, die het huidige Real met zich mee draagt. De Soanjaarden, eens zesvou dig winnaar voor de Europa Cup voor landskampioenen, bleken ook in dit duel niet in staat hun grote capacitei ten op technisch gebied tegen een sterk op conditie ingestelde tegen stander uit te buiten. Ral is slechts mentaal sterker geworden. Getuige ook de inzet en de moed, waarmee de ploeg in de tweede helft uit vrijwel geslagen positie heeft geprobeerd overeind te krabbe len. Chelsea kwam, precies zoals twee avonden daarvoor, nog opvallend in de verdrukking. De Londenaren lie ten zich echter niet meer dan één keer verrassen. Een kwartier voor tijd, toen spits Fleitas twee verdedi gers met een reeks handige bewegi- gen naar zich toe lokte en daarna scherp en laag inschoot. Doelman Pe ter Bonetti was jasloos. Even wanhopig als in het „norma le" duel vocht Real in de slotfase voor de gelijkmaker. Dit keer echter zonder resultaat. Al kwam Zocco (weer) met een venijnig draaiende kopbal gevaarlijk dacht bij de Lon dense veste. De brigade van Dave Sexton, door zeer recente ervaring rijker geworden, liet zich echter niet meer verrassen. Zeer attent verdedig de Chelsea, met de uitblinkende Dempsey als dirigent, zijn 21 voor sprong. Voor de eerste keer heeft de roemruchte Londense ploeg ook inter nationaal de top bereikt. Al gebeurde dat kwalitatief weinig overtui gend en zelfverzekerd. Chelsea - Real Madrid 21 (2—0) 31: Dempseu 1—0, 39: Osgood 2—0, 75: Fleitas 2—1. Scheidsrechter: BUcheli (Zwi). Toe schouwers: 24.000. Celsea: Bnettl; Boyle, Harris, Cooke, Dmpsey; Webb, Weller, Baldwin; Osgood (Hollins), Hudson, Houseman. Real Madrid: Borja; Joé Luis, Zunzun- qul, Plrri. Bnito (Gento): Zocco, Felltas, Aanclo; Grosso, Velasquez, Bueno (Gran de). GERRIT DEN AMBTMAN ROTTERDAM De aanvankelijke verwachting dat Furness (transport, rederij etc.) de resultaten over 1969 zou kunnen verbeteren is door de Rotterdamse havenstaking en de daarop volgende loonontwikkeling teniet gedaan. Ondanks de nadelige factoren werd 1970 afgesloten met een betrekkelijk geringe achteruit gang van het resultaat. De nettowinst daalde van bijna ƒ5,7 min tot ƒ5,3 min. Dat het boekjaar met slechts een bescheiden achteruitgang in de netto winst moest worden afgesloten dankt men aan de betere resultaten van de Belgische vestigingen. Voorts door het bereiken van goede resultaten in de sector techniek en handel. De netto investeringen zijn in 1970 belangrijk hoger geweest dan in het voorafgaande jaar. Het investerings- peil zal echter in de komende drie jaar lager zijn. Men wil dit jaar de concernpolitiek naast rendementsver betering voornamelijk richten op eventuele uitbreiding van de bestaan de activiteiten in de haven- en ver voerssector. Ook wordt gesproken over voorzichtige expansie in de nieuwe activiteiten in de overige sec toren. Jan de Vries (voorzitter Topsport Contact Commissie) ter reden over samenspraak met KNAU Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Sport is, zo stelde volleybaltrainer Hidde van der Ploeg, toen hij vorig jaar na een teleurstellend wereldkampioen schap in Bulgarije en gezagsmoeilijkheden met zijn spelers op straat werd gezet, per definitie rechts. De bewijzen voor deze stelling liggen voor het oprapen. In een samenleving die op veel onderdelen in be weging is, draagt de sportgemeenschap een bestendigend karakter en manifesteert zich bij herhaling als conservatief. Wat dat conservatisme inhoudt, kan vooral de topsporter aan den lij ve ondervinden. Hij weet' he streng de gezagsverhoudingen liggen en hoe absoluut de macht van de autoriteit is, hij weet hoe rechteloos ztjn positie is (de sportrechtspraak loopt ver ach ter bij het burgerlijk recht), hij weet ook hoe grot de sexuele betutteling is en hoever de emancipatie van de vrou wachterblijft. Hij moet nog te vaak zijn mond houden en lopen in de status van amateur met als belo ning een lintje, een medaille of een handdruk. Jan de Vries („Ik heb me nooit top sporter gevoeld,h oewel ik het vol gens de ranglijsten wel zou moeten zijn") is de derde voorzitter van de TCC. Zijn voorgangers waren Eef Kamerbeek, en Piet van der Kruk. Met zijn komst mag dan de verhou ding verbeterd zijn, de uitgangspun ten van de TCC zijn nauwelijks ge wijzigd. Jan de Vries: „De TCC is in de eerste plaats als spreekbuis voor de top bedoeld, om problemen naar voren te brengen en te zorgen dat ze aandacht krijgen. De TCC weet wel ke wegen daartoe kunnen worden be wandeld. Daarnaast echter wil de TCC ook meedenken over allerlei problemen rond de topsport, zoals problemen op begeleidingsgebied, over de centrale training, over het indoorprogramma, over massagerege lingen". Een moeilijkheid die zich kan voor doen bij het vormen van een TCC is de overbezetting van een topsporter, die in het seizoen vaak geen tijd vrij kan maken voor dergelijke extra ac tiviteiten. Jan de Vries: „In het be stuur van zo een TCC moet een be paalde diversiteit zijn. De actieve topsporters zijn meer een soort rap porteurs door het contact dat ze met de problematiek hebben. Daarnaast moeten er mensen inzitten die zich net hebben teruggetrokken uit de ac tieve sport of net aan de top zitten. Die kunnen de motor zijn van de TCC, omdat ze minder kwetsbaar zijn: hun uitzending kan niet in ge- Opstand Maar hoewel de voorwaarden tot vlammende protesten rijkelijk aan wezig zijn, is een opstand in de sport wereld moeilijk denkbaar. Want veel tpsporters onderwerpen zich kritie kloos aan de autoriteit die hen wordt opgelegd. Het is dan ook geen toeval dat juist de sportorganisaties geen greep hebben op de jongeren die zich kritisch willen opstellen tegenover of in conflict leven met de maatschap- Pij- Toch is de tendens tot democratise ring niet aan de topsporters voorbij gegaan. De wens om zelf mee te den ken en zelf mee te beslissen wordt ook in de sportwereld duidelijker ge voeld en vaker geuit. Inspraak is bij voorbeeld reeds mogelijk voor de ka novaarders, de waterpoloërs (via een spelersraad) en de judoka's (via een contactpersoon). Bovendien is de zwembond bereid inspraak te geven, maar de zeer jeugdige leeftijd van degenen die aan de top staan, levert specifieke problemen. Samenwerking Het belangrijkste functionerende inspraakorgaan echter kent de bond, waarin zich de laatste jaren grote conflicten hebben geopenbaard: de atletiekunie. In het begin was de ver houding tussen het inspraakorgaan, de topsportcontactcommissie (TCC) en de KNAU niet zo best, maar het laatste half jaar is de samenwerking opmerkelijk verbeterd. TCC-voorzit- ter Jan de Vries (27 jaar, biochemisch doctrandus, werkzaam op het Neder lands Kankerinstituut): „De verhou ding met de KNAU is goed. Wij wor den uitgenodigd voor de vergaderin gen van de belangrijkste commissies en hebben stemrecht in de nationaal technische commissie. Maar we wer ken niet alleen goed samen, we heb ben ook invloed. Er wordt niet meer, zoals vroeger, maar vrijblijvend naar ons geluisterd, maar er wordt ook aan onze wensen, hoewel nog niet al- tegemoet gekomen" vaar komen. Want in de meeste bon den doet iemand liever niet zijn mond open uit angst niet uitgezonden te worden". Jan de Vries is niet alleen de voor zitter van de TCC, hij is ook pen ningmeester van het comité topsport. In dat comité wordt het TCC als een bruikbaar inspraakorgaan gezien. „Het streven is om in iedere sport bond een TCC te krijgen, het Comité, Topsport kan dan als overkoepelende organisatie functioneren. Je krijgt dan, dwars door alle afzonderlijek or ganisaties heen. een belangenbunde ling op een niveau. Die bundeling hoeft niet alleen voor de topsport te gelden, het kan op alle niveaus ge beuren". Het Comité topsport heeft begin maart besloten een vereniging van topsporters in het leven te roepen, hierbij werd de mogelijkheid overwo gen zich bij de WCS (en daardoor ook bij het NW) aan te sluiten. Het NOC ontstak in woede en kondigde een breuk aan. Jan de Vries: „De sta tuten van die vereniging zijn bijna opgesteld. Binnen korte tijd kan iede re topsporter een brief verwachten. De contacten met het NWhouden we op het moment nog in studie. Het belangrijkste voor ons is een bureau met mankrachten te krijgen. Dat kan misschien van het NVV komen, ook van de NSF. Het NOC is van onze flirt met het NVV erg geschrokken. Wij hebben, via een achterdeur, toch nog wel contact. We wachten echter af hoe het zich verder ontwikkelt. Van onze sportredactie ATHENE Wanner het bestuur van de UEFA er mee akkoord gaat tijdens de vergadering van 7 juni in Genève zullen de halve finalisten van de toernooien om de Europa Cup voor landskampioenen en bekerwin naars, indien zij weer kampioen wor de of beslag leggen op de nationale beker, direkt bij de laatste zestien worden geplaats. Het organisatie comité van de UEFA heeft deze maatregel, welke in het nieuwe Eu ropa Cup-seizoen indien goedge keurd van kracht wordt, in Athene voorgesteld. Voor het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen betekent dit dat alleen Ajax nu die kans heeft. Panathinaikos, Rode Ster Belgrado en Atletico zijn alle uitgeschakeld voor de nationale titel. Alleen Ajax heeft nog een kans op het kampioen schap. De vier halve-finalisten van het bekertoernooi komen niet voor plaat sing in aanmerking. Chelsea en Man chester City niet omdat Arsenal de Engelse beker won. Real Madrid niet omdat de ploeg in de tweede ronde van de Spaanse bekercompetitie door Coruna is uitgeschakeld. En PSV ten slotte niet. omdat Ajax de KNVB- beker heeft gewonnen. Furness acht het uitspreken van. een winstverwachting moeilijk in verband met de niet erg gunstige economische vooruitzichten van dit jaar. Zoals gemeld, wordt een onver anderd dividend van ƒ6 voorgesteld waarvan al f2 als interim is uitge keerd. ROTTERDAM De uitslagen van de wedtrijden van het jeugdtornooi van Feijenoord, dat gisteravond in Rotterdam is begonnen zijn: SpartaNewcastle United 00, Tot- 20 (doelpunten voor de Spurs: Clarke en Flanigan), Schalke '04 Feijenoord 12 (doelpunten voor Feijenoord: Feteris en Breuer, Schal ke: Wagher), Norrkóping—Standard Luik 1—1 (doepunt Norrkóping: Mansson, Standard: Gerets). LUDWIGSBURG (ANP) De Ne-» derlandse ruiter Anton Ebben is met zijn paard „Kairtuan" tijdens de eerste kwalificatiewedstrijd voor de morgen te Ludwigsburg plaats vin dende finale om de „Grote Prijs van de Stad Ludwigsburg" als vierde geëindigd. De combinatie bleef fout loos in een tijd van 70.4 sec. Winnaar werd de Westduitser Hendrik Snoek met „Shirokko", die in 64.2 sec rond kwam. Snoek (met „Faustus") eindig de ook nog als derde, achter zijn landgenoot Michael Gockel met „Gra- no". EUPEN (ANP) Henk de Kleine verdient een pluim voor de wijze waarop hij gisteren in de derde xonde van het toernooi om het Europees kampioenschap bandstoten in Eupen de Spaanse grootgrondbezitter Edu- ardo Brufau versloeg. Want het is geen sinecure als je zelf van acquit mist en je tegenstander dan pardoes met 43 ziet vertrekken. In die situ atie kwam de Nederlander te verke ren maar desondanks behaalde hij tenslotte een ruime overwinning: £00 f^-162 in 22 beurten. De Kleine, die op een algemeen gemiddelde van 7.66 is gekomen, d2ed een bekentenis: „Het is toch mrek- waardig. Nu speel ik al veertien lot vijftien jaar mee in het bandstoten en pas de laatste maanden ben ik er achter gekomen hoe ik nu eigenlijk de één band-trekstoten moet spelen. Dat is een ernorme steun voor mijn seriespel". Wat afgunstig voegde hij er aan toe: „Die jonge knullen van tegenwoordig hebben daar geen last van. Ze krijgen les van Vingerhoedt als ze pak weg twintig jaar zijn en die wijst hun wel op de fouten. Wij oudjes (De Kleine is 37 jaar) hebben het zelf moeten uitvinden". Door zijn fraaie winstpartij, een remise van Ludo Dielis tegen Roland Dufetelle en een moeilijke overwin ning van Johann Scherz tegen zijn landgenoot Stenzei steeg Henk de Kleine op de ranglijst naar de wee- de plaats. Leider bleef uiteraard Raymond Ceulemans, die tegen Sie- bert met 107 punten in de eerste drie beurten begon en in de tiende beurt aan de finish was. De Vlaming schroefde daarmee zijn algemeen ge middelde op tot 16.66'dat is even noog als het Nederlands record partijge middelde van Hans Vultink. Scherz Dufetelle De Kleine Siebert Ceulemans Brufau Dielis Stenzei Scherz Stenzei De Kleine Siebert Ceulemans Dielis Dufetelle Stand: Ceulemans De Kleine Scherz Dlells Dufetelle Brufau Siebert TWEEDE RONDE 200 23 78 135 25 20 300 12 85 54 12 15 200 18 81 92 18 26 DERDE RONDE 200 28 36 8.00 5.10 16.66 4.50 11.11 105 28 200 22 42 9.09 162 22 43 7.36 79 10 19 7.00 200 10 52 20.— 200 18 72 11.11 200 18 56 11.11 6 101 16.66 6 78 7.66 6 36 7.22 5 81 11.11 1 56 7.01 min tot ƒ134 min. Het totaal van de beleggingen bedroeg per 31 december 1970 bijna 1,5 miljard. Aan hypothe ken en onderhandse leningen stond een bedrag uit van rond ƒ820 min. (777). ZAANDAM De omzet van het detailhandelsbedrijf van Albert Hejjn is in de eerste 16 weken van dit jaar met ongeveer 14 procent gestegen in vergelijking met dezelfde periode van 1970. Deze stijging noemt het bedrijf duidelijk hoger dan de gemiddelde omzetstijging in deze branche. De totale omzet steeg met ongeveer 13 pet en de nettowinst vóór belasting tam met ongeveer 6 pet toe. On danks de hogere procentuele ven nootschapsbelasting is de nettowinst ten gunste van de gewone aandeel houders tot dusver 5 pet hoger. Daarbij speelt o.a. ook de lagere uitkering aan houders van oprich tersaandelen een rol. zo is verklaard in de jaarvergadering. Hoewel men de gang van zaken in de eerste maanden niet meer dan een indicatie voor de resultaten over het gehele boekjaar noemt, bestaat er vertrouwen over de te verwachten rentabilit^t van de onderneming. De geplande omzet van het eerste Miro-Zelfbedieningswarenhuis in Vlissingen werd ruimschoots gehaald. Een tweede Miro zal in september in Maastricht worden geopend. VANCOUVER (AP. ANP) Bobby Fischer, het voormalige wonderkind van het Amerikaanse schaken, is hard op weg zich als eerste te plaat sen voor de halve finales van het kandidatentoernooi. Zijn derde partij van de tweekamp in Vancouver tegen de Rus Taimanov werd weliswaar bij de 41ste zet afgebroken, maar biedt hem uitstekende perspectieven op winst. Fischer won de eerste partij en staat in de tweede na twee zittin gen en 73 zetten een pion voor. In de partij van donderdag koos Fischer, die met zwart speelde, voor de Konings-Indische verdediging, het speltype waarmee hij ook het eerste duel tot winst had gevoerd. Hoewel Taimanov in zijn tegenspel enkele verbeteringen aanbracht, kon hij niet voorkomen dat hij allengs onder druk kwam te slaan. Vooral na de 20e zet, waarover hij niet minder dan 74 mi nuten nadacht. De Amerikaan dwong vervolgens de Rus tot opgave van de dame in ruil voor twee lichte stukken en beheerste daarna de partij volko men. Naar verwacht zal Taimanov zich zonder verder spelen gewonnen geven. DE Westduitser Robert Hübner en de Rus Tigran Petrosjan hebben hun vijfde partij in de kwartfinales van het kandidatentoernooi evenals de voorgaande vier met remise beëin- De stand in deze tweekamp die in Sevilla in Spanje wordt gespeeld is nu 2'/t2Vt. De vijfde partij duurde precies veertien zetten. Petrosjan die een Siciliaanse verdediging had opge bouwd, bood Hübner remise aan. De Westduitser accepteerde vlot. De tweede matchpartij tussen Fi scher (wit) en Taimanov (zwart) wel ke op de 45ste zet van zwart werd afgebroken, is opnieuw afgebroken na de 72ste zet van wit. De stand was toen: Wit: Kg3, toren b5. loper g4, pion h3 Zwart: Ke4. paard e5, toren g8. Zwart heeft zijn 73ste zet onder couvert afgegeven. Derde partij kwartfinale kandidatentoer nooi. Wit: M. Taimanov. Zwart: B. Fischer. 1. d2-d«. Pg8-t6 2. C2-C4, R7-86 3. Pbl-C3. Lf8-g7 4. e2-e4, d7-d6 5. Pgl-f3, 0-0 6. Lfl-e2. e7-e5 7. 0-0, Pb8-c6 8. d4-d5, Pc6-e7 9. I.cl-d2, Pf6-e8 10. Tat-cl. f7-f5 11. Ddl-b3, Pf6xd5 17 P3xd5. Pe7xd5 18. c5xb6, a7xb 19 Tclc6. Kg8-h8 20. P5-13. Lc8-b7 21. Tc6-g6. Pd5-f4 22. Ld2xf4. e5xf4 23. Tfl-dl. D8-e7 24 Tf6-e6. De7-c5t 25 Kgl-fl. Tf8-d8 26. Tdlxd8/t. Ta8xd8 27. Db3-a4. Dc5-clt 28. Kfl-f2, Lg7-f8 29. b2-b4. Lb7-e4 30. Te6-e8. Le4-C6 31 Da4xc6. Dclxc6 32. Te8xd8. Dc6-f6 33 Td8-C8. Df6-e7 34. Kf2-fl. Kh8-h7 35. Pf3-d4. Lf8-g7 36. Pd4-b5. Lg7-e5 37. a2-a3. De7-d7 38 Tc8-a8, f«-f3 39. g2xf3. Le5xh2 40 Kfl-g2. Dd7-g7t41. KcCxh2, D7-e5, afgebro ken. Vierde partij kwartfinale kandldatentoer- Wlt: W. Uhlmann (O-Dld). Zwart: B. Larsen (Den). 1. C2-C4. Pg8-f6 2. Pbl-c3, 7-e6 3. Pgl-f3. d7-d5 4. d2-d4, C7-C6 5. e2-e3, Pb8-d7 6. Lfl-d3, d5xc4 7. Ld3xc4, b7-b5 8. Lc4-d3. I,c8-b7 9 3-e4, b5-b4 10. Pc3-a4, C6-C5 11. c4-e5, Pf6-d5 12. Pa4xcs, T.,f8xc5 13. d4xc3. Dd8 a5 14. Ddl-e2, Pd7xc5 15 Ld3-b5t. Ke8-(8 18 00. h7-h6 17 Lcl-e3. Pd5xe3 18. f2xe3. Kf8-g8 19. Tal-Cl. Pc5-e4 20. L-C6. Lb7xc6 21. Tclxc6, D3xa2 22. De2-c2. Pe4-g3 23. Pf3-d4, Do2-dS 34 Tc8-c5. Dd5-d8 25. TC5-C7. b4-b3 26. Dc2-c6. Dd8-d5 27. h2-h4. DdSxes 28 Dcsxast. K*8-h7 29. Da8xa7. D- 5xe3t 30. Kgl-h2. Th8-d8 31 Pd4-f3. De3-f4+ 32 Kh2-gl, PgSxf3t 33. Tflxf3. Td8-dlt 34. Kgl-f2. Df4xh4t 35. B2-g3. Dh4-h2t 36. Kf2-e3. Dh2-d2» 37 Ke3-e4. Dd2-d5t 38 K4-e3, Tl-d3, Ulmann geeft zich gewon nen. vierde partij kwartfinale kandidatentoer nooi. Wit: E. Geiler (Rusl) Zwart: V. Kortsjnoi (rusl) 1. e2-e4, C7-C5 2. Pgl-f3, d7-d6 3. d2-d4. C5Xd4 4. Pf3xd4, Pg8-f6 5. Pbl-c3, g7-g6 6. LC1-B3. Lf8-g6 7. f2-f3. 0-0 8. Ddl-d2. Pb8-cfl 9. Lfl-4. L8-d7 10. L4-b3. Ta8-C8 U. Pc6-eS. Pc6-e5 12. h4-h5. Pf6xh5 13. o-o-o. Pe5-o4 14. Lcb3x4. Tc6xc4 15. g2-g4. Ph5-M 16. Le3-h6, Pf6xe4 17 Dd2-e3. Tc4xe3 18. B2xc3. P*4-f6 19 Lh6xg7, Kg9xg7 20. Thl-h2, Dd8-a5 21. Pd4-b3. Da5xa2 22. De3xe7. Da2-a3f 23. Kcl-bl. Tf8-e6 24. De7xd6. Da3xd6 25. Tdlxd6, h7-h6 26. Pb3-d4. Te8-e5 27. Kbl-b2. Ld7-b5 28. 26. Th2-d2. Lb5-C4 29. Td2-dl. Pf6-d5 30. Tdl-al. pd5-b6 31. Td6-a8. Lo4-a6 32. Kb2-b3, Te5-«3 33. Tal-aö. Te3-ci 34. 35-C5 el-e7 35. d8-d6. Te7-ci 36. Tc5-C7. La6-o4t 37. Kb3-b2. Pb6- a4t 38. Kb3-a3, b7-b5 39. Tc7c4, Tel-alf 40. Ka3-b4. b5xc4 41 Td6-a6, h6-hB 42. G4xh5, Ta- l-blt.Geller eheft zijn 43ste zet onder cou vert afgegeven. Vijfde partij kwartfinale kandidatentoer nooi. Wil: R. Hübner (Wdld) Zwart: T. Petrosjan (Rust) 1. e2-e4, C7-CS 2. Pgl-Q, d7-d6 2. Pbl-c3. PK8-M 4. e4-e5. d6xe5 5. Pf3xes. e7-es 6. g2-g3. Pb8-d7 7. pe5-c4. pd7-b6; 8. Dd]-e2. Pb6xc4 9. De2xc4. Lc8-d7 10. Lfl-g2. Dd8-c8 II. a2-a4. Ld7-C6 12 Hg2xc«. Do8xc6 13. D04-Ö6. Ta6-c6 14. <H-dS. remise.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 21