schaak Dit jaar veel Dürer-zegels Liefde maakt vindingrijk rs M I fcl m 2 s m m A A m t fl Klassieke wals in topvorm dialoog Langharig I i ZATERDAG 22 MEI 1971 De grote Duitse kunstenaar Albrecht Dürer werd 21 mei 1471 in Neurenberg geboren. Zijn vader, een goudsmid, was in 1455 uit Hongarije weggetrokken. Hoewel de zoon was voorbestemd in het ambacht van zijn vader te worden opgeleid, ging hij wegens zijn uitzonderlijk tekentalent enige tijd lessen volgen bij Michael Wolgemut. Naar het ge bruik van die dagen maakte de jonge Dürer als gezel een trektocht door West-Europa. Terug in Neurenberg huwde hij in 1494 Agnes Frey, maar vertrok weer spoedig voor een korte studiereis naar Venetië. Hoewel Dürer al eerder een monogram gebruikte ter bescherming van zijn eigendomsrechten, is het thans bekende in zwang sedert het jaar 1497. Een tweede studiereis naar Italië volgde van 1504—1506. Dürer is een kunstenaar, die als een bezetene moet hebben gewerkt. Hij maakte tekeningen, houtsneden, gravures en schilderijen. Daarnaast heeft hij op latere leef tijd nog een aantal kunsttheoretische studies geschreven. In 1512 kreeg Dürer belangrijke opdrachten van keizer Maximiliaan, alsmede een jaargeld. Toen de kei zer in 1519 gestorven was. trok hij naar de Nederlanden om bij Karei V de continuïteit van zijn inkomsten veilig te stellen. Bij die gelegen heid heeft hij de bekende tekening van Erasmus gemaakt. Dürer stierf te Neurenberg op 6 april 1528 op 57-jarige leeftijd. In de loop der jaren zijn reeds vele werken van Albrecht Dürer op postzegels gereproduceerd. Ter ge legenheid van de herdenking van het feit. dat Dürer 500 jaar geleden geboren werd, is in een aantal lan den aan deze uitzonderlijke kunste naar ook door middel van postze geluitgiften aandacht bestead. En er zullen dit jaar heus nog wel meer postzegels voor hem ver schijnen. Zijn geboorteland Duitsland loopt terzake en terecht vooraan. De Bondsrepubliekelijke posterijen zijn deze keer wel heel bijzonder voor de dag gekomen. Behalve dat een 30 pf-zegel, waar op het befaamde monogram van Dürer. is verschenen, heeft Bonn ook vijf prentbriefkaarten met be kende en minder bekende werken ter ere van hem uitgegeven. Aan de adreezljde Is de frankering voorbedrukt door middel /an een monogramzegel van 20 pf. Een beetje tè gekunsteld is dat de eer ste stok van de letter A en die van de D van dat monogram !n rood gedrukt zijn. terwijl de rest de groene kleur heeft, zodat het cijfer '71 naar voren komt. West-BerlIJn heeft van de fraaie gravure „De doedelzakspeler" een detail op zijn postzegel weergege ven. In de serie Westduitse toeris tenplaatsen, waarin al panorama's van Rothenburg. Oberammergau, Cochem en Freiburg zijn versche nen, komt nu mede als bijdrage tot de viering van het Düreriaar ook een zegel van de stad Neurenberg in omloop. Al deze Westduitse uit giften zijn 21 mei in de verkoop gekomen. „Zowel te Bonn. West- Berlijn en Neurenberg zijn of wa ren bijzondere afstempelingen in gebruik; in het Berlijnse stempel komt het monogram voor; de ande re hebben alleen teksten. Ook Oost-Duitsland bleef niet achter in het filatelistisch eren van de grote landgenoot. Sinds dinsdag 18 mei zijn daar drie herdenkings zegels in omloop gekomen. De af beeldingen zijn: een zelfportret uit 1500, de „Drie pratende boeren" uit dezelfde periode en een portret van Melanchthon (1526). Oostenrijk heeft begin van deze maand in de serie „Oostenrijkse kunstschatten" dat bijzonder fraaie portret „De jonge Venetiaanse" voor een zegel van 3.50 S geno men. Dürer maakte dit portret in opdracht tijdens zijn tweede Ve netiaanse reis. Het portret is overi gens al een paar maal op postze gels gereproduceerd; namelijk op een toeslagzegel van Duitsland in 1939, in Ecuador in 1967 en on langs nog ten behoeve van een zegel van het Zuid-Arabische staatje Kathiri. Bovendien kunt u de Venetiaanse schone op de te genwoordige muntbiljetten van 5 mark van de Duitse Bondsrepu bliek terugvinden. Zoals ik u hierboven aanqaf. zijn al vele werken van Albrecht Dürer op postzegels weergegeven. Te veel om allemaal op te noemen. Voor de verzamelaars van het the ma „postgeschiedenis" wijs ik er nog op dat in Frankrijk en Algerije uitgegeven postzegels ter qelegen- heid van de „Dag van de Postze gel 1956" de beeltenis van Frans van Tassis te zien is. Dat is een werk van Dürer; zij waren tijdgeno ten. „Albrecht Dürer op postzegels" is een thema dat u zeker zal beval len. J. J. M. KIGGEN Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goud rtï nets tra at 125, Den Haag Zwari in mineur Deze keer drie stellingen, waarin telkens de zwartspeler aan het kortste eind trekt, terwijl het hele maal niet voor de hand lag dat de door zwart gespeelde zet zo duide lijk en zo radicaal tot zijn onder gang zou leiden. Wie zou vermoeden dat de zo op het oog vrij onschuldige zet c7-c5 (diagram 1) een fatale mis greep zou zijn? In diagramstelling 2 ligt de zaak iets anders, maar ook daar had de zwartspeler iets redelijks uitgedacht. Hij dacht na melijk met 1.... g5 na 2. hxg5 Pxg5 3. Txg5 Thxf6 voordeel te behalen. Misschien een beetje optimistisch in een stelling die er toch niet al te leuk uitziet, maar daar blijft het dan ook bij. In zijn optimisme had hij echter toch iets over het hoofd gezien; de opgave vraagt U eigen lijk dat „iets" te ontdekken. In opgave 3 maakte de wrtspeler gebruik van een mogelijkheid die reeds in de diagramstelling duide lijk klaar ligt. Achteraf zegt men natuurlijk altijd: Dat ligt toch voor de hand?l Maar als men achter het bord zit dan liggen die zaken min der eenvoudig, zelfs als men we reldkampioen is. Het lot dat de drie zwartspelers in de diagramstellingen trof, moge U enerzijds troosten, maar U aan de andere kant aansporen om altijd bedacht te zijn op onverwachte ri postes van de tegenstander. OPLOSSINGEN TxcS Txc8 2. Lxd5 exd5 3. Ph6t I D«7* kg? 5. «61! (Daar ia de v«rraas«n- de zet 5. Lxb2 6. txb6 axb6 7. Pg4 Lc6 8. Pe5 LxeS 9. Dxe5» Kg8 10. «4 Te8 11. Dd4 bS 12.85 (En p.iet I2.axb5 Lxb5 13. Dxd5? Tel* 14. kg2 Lc6) 12. Te6 13. f4 h6 14.Kf2 Kh7 15.g4 f6 16. Db6 en zwart overschreed in deze hopeloze stelling de hem toegestane bedenktijd. (2) Moroni-Fletcher. Hier komt de offer orgie: 1. Td7!Dxal 2. Txg7t Kxg7 3. Lh- 6t Kh8 4. Pg6tl hxo6 5. fxg6l (En nu zelfs en stille zetl) 5. Itl Kxg7 8. Dh7 r (3) Popp-Bauer. En hier gaat het ook warm toe: 1.Pe5 De6 2.Lc4l bxc4 3.f5! Dxe5 4. Pg6tl hxg6 5. fxg6l! Dxg5 6. Thlt Kg8 7. Dc4l Dd5 8. Th8t Kxh8 9. Dh4t Kg8 10.Dh7 mat. 111 1 1 I 1 1 ufSOQO 1 X r i 1 JL m m IT 1 I JL T A A i J A -T-i lï A1 'r# H JsL j ji] A IP U1 i X X ji I'S' j i Zwart aan zet speelde 1. g5 en hoop te daarmee voordeel te bereiken. Was dat juist of onjuist? Waarom? Zwart aan zet speelde 1. f6 en hoopte daarmee een goede stelling te bereiken. De tegenstander echter door kruiste dit voornemen. Hoe ging dat? Correspondentie aan de heer A. i. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. Kampioensspel De strijd om de provinciale titel en die om de belangrijke tweede plaats voor de halve finale lands kampioenschap is over de helft Conform onze prognose Is het ge drang hevig. Na de vijfde ronde begint er echter enige tekening In de ranglijst te komen. Holstvoogd en Ivens Jr. voeren de lijst aan, op de voet gevolgd door titelhouder Toet en studenten kampioen Riesenkamp. Een verras sing was de nederlaag van Toet tegen de jeugdkampioen Jan Storm. Laaststgenoemde heeft de goede mentaliteit te spelen voor wat hij waard is zonder vrees voor verlies. Niettemin kan de wedstrijd voor hem niet meer dan een zeer goede training betekenen. Tegen Toet stond hij onder zware druk en had het moeilijk totdat zijn tegenstan der een misrekening maakte en ge lijk capituleerde. Dat Is misschien wel karakteris- C. BAKKER tiek voor het tomooi. Er doen vele gereputeerde, sterke en niet oude spelers mee, die hun partijen veel al goed opzetten. Maar dan komt er in menig geval een in dit milieu niet verwachte fout, waardoor de partij niet meer voor een schoon heidsprijs in aanmerking komt. Enige fragmenten: (1) Zwart: 2. 9. 10, 11. 12. 13, 15. 17. 18, 22. 23. 27 Wit: 26. 29. 3133. 34. 36/40. 43. 49. Spelverloop; 37-32. 2-7; 32x21. 22-28; 33x22, 18x16: 29x18. 12x23; 39-33, 17-22. 38-32, 11-17; 43-38. 7-12; 49-43. 13-18; 32-281. 23x32; 38x27 9-13; 40-35, 10-14; 34-30. 15-20 (Het lijkt dat 14-20 meer ver dediging geeft); 33-29. 20-25; 30-24, 25-30; 24-20, 14x25; 35x24. 16-21. 27x16 p 1. L. P. KAÏN (2) Zwart: 1/4, 6, 8. 10/13, 15, 17. 18. 20. 23. 25, 26 Wit: 24, 27, 29, 32, 34, 3>/42. 44, 45, 47/50. 7-12?; 37-311, 26x46 beste; 49-43, 46x28; 27-22, 18x27; 29x16, 20x29; 34x12, 8x17 en wit heeft een schijf gewonnen. Echter niet de partij, want even later ontstond deze positie (3) Zwart: 16/19, 24. 29 Wit: 27,30, 32, 33. 35. 38. 41 Het is de vraag of in deze stand, ondanks het materiele voordeel, nog winst aanwezig. Wit speelde hier 41-37 waarna zwart er als de kippen bij was om de remise af te dwingen door 16-21; 27x16, 19-23; 30x28, 18-22; 33x24, 22x31 A. J. Ivens ÖSTERR^ICH Onder de titel „Grande Valse Bril- lante" is een DGG-langspeler uit gekomen waarop een aantal be roemde walsen zijn vastgelegd. De onsterfelijke wals, de enige dansvorm die in de negentiende eeuw zijn klassieke indicaties kreeg. Tevoren hadden vele ze delijkheidsapostelen gefulmineerd tegen deze „ongezonde" dans. doch niettemin kreeg zij vaste voet en verdrong hij zelfs het hoofse menuet. Een voorbeeld daarvan werd het Vredescongres in Wenen (1814/'15) waar de wals, door lieden die er vroeger niet over gepeinsd zouden hebben, vol esprit en extase werd gedanst. Het was ook in deze eeuw dat de wals haar klassieke impulsen kreeg waaraan de namen zijn ver bonden van o.a. Mozart, Haydn, Beethoven en Schubert en niet het minst die van Weber die met zijn bekende „Aufforderung zum Tanz" voor piano een wereldschla ger schiep die later door Berlioz meesterlijk werd geïnstrumenteerd. Zeer juist heeft men voor deze l.p. de walsen uit de genoemde periode gekozen die stuk voor stuk voorbeelden zijn van de klas sieke vorm. Van Léo Delibes uit de Coppélia Balletsuite. Van Fre deric Chopin twee walsen, de be kende Valse Triste van Sibelius en de wals uit Berlioz' Symphonie Fantastique. Hekkensluiters zijn Tsjaikofsky's Bloemenwals en de wals uit zijn bekende strijkers- serenade en de onsterflijke wals „An der schonen blauen Donau" van Joh. Strauss, de walsenkoning bij uitstek. De werken zijn uitgevoerd door de Berliner Philharmoniker o.l.v. grootmeester Herbert von Karajan, die ze tot in de fijnste details en In prachtig beheerste tempi tot een feestelijk klinken brengt. Ro mantische ontspanningsmuziek in de schoonste vorm. De kwaliteit van deze l.p. is bijzonder goed. (DGG stereo 2538 095) Charles Lloyd „Charles Lloyd in the Soviet Union", op de markt gebracht door Atlantic (SD 1571), ia be paald geen succes. Vreemd dat niet de man opvalt die zijn naam gaf aan de plaat, maar meer zijn begeleiders. Dat zijn pianist Keith Jarrett en de rhythme sectie be staande uit Ron McCure op de bass en Jack DeJohnette met slagwerk. Charles Lloyd zelf kan zijn fluit beter thuis laten. Met zijn tenor sax zou hij het evenwel nog eens kunnen proberen. Maar op deze plaat bespeelt hij dit instrument ook middelmatig. MEVROUW N. N. TE SCHE- VENINGEN heeft een aantrek kelijk huis voor logees, vlak bij zee. „Aan mensen die het niet kunnen betalen, verleen ik van zelfsprekend gratis onderdak. Een cadeautje kan er altijd wel af. Toch heb ik liever geld. Dat gireer ik naar: de Ondergrond se Kerk te Amsterdam, giro 249300. Met logees, die goed bij kas zijn, regel ik het bedrag van tevoren, dat geeft nooit moeilijkheden. Ze mogen de keuken gebruiken en houden hun eigen slaapkamer schoon, anders zou het me te druk wor den. Ik schrijf dit om dat er vast wel meer mensen zijn die gunstig wonen en op deze ma nier iets willen doen voor de christenen achter het IJzeren Gordijn". Geloven, zegt die jongen van zeventien in dialoog, is: wat kan ik voor mijn naaste doen. „Dat brengen ongelovigen soms beter in de praktijk dan gelovi gen. Daar ben ik het mee eens. wij moeten met de hand ons gelovig zijn tot uitdrukking brengen. Geloven, zonder God als onze hemelse vader te er kennen kan niet. Een mens die nergens aan doet. kan veel voor zijn medemens betekenen, hij doet het echter niet omdat hij God liefheeft. Bij de gelovi ge dringt de liefde tot God tot goede werken", aldus mevrouw Fontijn, Werkendam. Mevrouw Eiseling, Rijswijk kreeg op haar stukje in dialoog een telefonische reactie die drie kwartier duurde. „De „op beller" was een volgeling van de heer Maasbach: je moet zie ke mensen van hun bed afhalen en de duivel uitdrijvenl Volgens deze meneer genezen ze zelfs zeer ernstige zieken net als Je zus dat deed. of liever gezegd, doet Jezus dat ook vandaag nog door middel van,deze men sen zoals hij. Waarom lees ik in mijn christelijke krant nooit over deze genezingen? Dat zou toch de moeite waard moeten zijn!" „Ik geloof helemaal niet, dat mensen omdat ze ziek zijn, door de duivel bezeten zijn, daarvoor heb ik teveel zieken gezien met een goed en fijn karakter zonder een spoor van iets demonisch in zich. Ik mis hier ook de liefde, wanneer je tegen een ziek mens gaat zeg gen dat zij of hij van de duivel bezeten is! Die meneer kwam maar steeds terug op God als een soort boze boeman die klaar staat om straffen uit te delen, daar somde hij weer bij belteksten voor op". „Als ik op die manier in God moest geloven, was ik ,iog lie ver een vrijdenker, op gevaar af dat ik na mijn dood door een God wordt opgewacht met de .roe in Zijn hand. Geloven kan men echter niet onder dwang. Wat ik persoonlijk qeloof. doe ik vrijwillig, daar wil ik ook zelf de verantwoording tegenover God voor dragen „Geloven met de daad heb ben we vrijdagavond kunnen zien aan dat moedertje dat zo in zorg en verdriet zit om wat haar kind is overkomen. Ze kon toch nog aan de dader denken en pleiten: doé er iets aan dat die man genezen wordt. Ze heeft nog heel wat steun nodig om straks haar kind te helpen er over heen te komen, maar dan moeten wij niet ach en wee roepen", aldus mevrouw J. de Weerd-De Haan, Hoogvliet. „Als wij alleen op zo.ndag christen zijn en in de week on ze medemensen laten verkom meren, dan heeft dat geen waarde voor God, dan zijn wij huichelaars. Geloof moet je in daden omzetten. We zijn vaak zo vervuld van onszelf dat we de nood niet (willen) zien, noch daadwerkelijk helpen", schri|ft mevrouw S, Dordrecht. „Als je een kind hebt dat geen honderd procent is en je verzorgt het met liefde, met ge stoorde mensen optrekken, een zamen opzoeken, dat zijn moei lijke opdrachten. Mensen op vrolijken, naar hen luisteren, hen te eten vragen (al zijn ze soms niet gemakkelijk.). Auto bezitters kunnen met qebrekki- gen een tochtje gaan maken, die mensen kunnen zo intens genieten dat je er zelf schik in hebt. Het loont de moeite het te proberen, want wat we aan an deren doen, doen we aan Hem", zo ziet mevrouw van Es, Dubbeldam, het daadwerkelijke geloof. Rudi Pijper dicht over ons onderwerp: geloof is doen ge hoorzamen niet zeggen amen maar gaan - gelijk Abraham geloof is ov.ergave vertrouwen dat het goed is wat Vader wil. Zend mij Heer opdat ik ga opdat Ik - open ogen open handen - blijde in Uw wereld „Langharig werkschuw tuig". Deze generaliserende en on barmhartige betiteling wordt niet zelden gebezigd door ie mand die weinig vertrouwen heeft in de jeugd van vandaag. Een onderwerp voor onze dia loog. Graag uw mening en er varingen, uw hoop en verdriet als het gaat om de jonge gene ratie. Na plaatsing van uw bij drage ontvangt U een pakje: Dokter I of II, tipparade of een verrassing naar keuze. Igor ron Percha 156 Voor hem, die een nieuwe reld wil opbouwen mag er niets ónaantastbaars zijn. Misschien - sprak hij na een pauze verder, "misschien moeten wij het op dc manier bewijzen. Misschien moeten de mensen op deze manier in dat de oude wereld dood is." "Ilec waren kinderen... Kleine meisjes. Kinderen, hoor je? die jonge knaap die geen soldaat wilde worden, - was hij soms o< een symbool? Was hij dat?" "Waar wil je heen?" "Naar huis." "Met - Vera?" "Ik wil met haar naar huis, als je ons laat gaan." "Waar heb je haar gevonden? In Samara?" "Nee. Niet in Samara. Ze moet naar huis. Ze verwacht een kind." "Wie is de vader?" "Dat is niet belangrijk. Ze krijgt een kind." "Is het - Berckheim?" "Nee." "Wanneer?" "Gauw. Over drie weken. We moeten ons haasten. Geef ons papieren en Iaat ons gaan, Andrej! Andrej Paddas balde zijn handen tot vuisten en preste die teg het raam, tot hij dacht dat dit zou springen. "Ik heb haar al keer laten gaan", zei hij. "Kun jij je herinneren wat je eens tegen gezegd hebt, toen ik met haar met de bal wilde spelen? Zij is nit11 voor jou. Zij is jouw meesteres. Waarom? yroeg ik mijzelf af. Bi n ik minder waard dan die leeghoofden van landgoedbezitterszone e alleen maar omdat mijn vader een bediende is?" "En daarom ben jij commandant van deze trein geworden? idioot! Jij armzalige, egoïstische idioot!" "Houdt je tong een beetje in bedwang, vader!" "Wil je mij li ten doodschieten?" vroeg de oude man. Zijn st« Ij klonk moe van medelijden. "Nee. Ik zal je niet laten doodschieten. Je krijgt je papieren.' "En Vera?" "Zij niet." "Wat ben je van plan, Andrej?" "Haar kind gaat naar een tehuis. Dan zal ik met haar trouwi Hoor je? De dochter van jouw meester. Ik, de zoon van een tuinma die nooit de moed vond te bekennen dat hij een slaaf was." "Je houdt dus niet van*haar?" vroeg de oude man rustig. "Is voor jou ook niet meer dan een symbool? Begrijp ik dat goed, A drej?" Andrej Paddas gaf geen antwoord. Hij keek naar Vera's gezic1 achter het glas terwijl hij zichzelf vervolgens bij het raam van ht tuinmanshuisje zag staan kijken naar het landhuis. Hij zag Vera d grote trap af komen, een slanke, vrolijke gestalte met de glanc v. de zon op haar haar. De hoofdingang is alleen voor de heren. Jij m de dienstdeur aan de achterkant gebruiken. Het leek hem alsof die woorden van toen van zijn vader hoorde en hij voelde de 01 bitterheid en de oude haat in zichzelf opwellen. "Een symbool?" zei hij. "Misschien." "Je bent machtig geworden, Andrej zei de oude man; woorden vielen als druppels gesmolten staal in de stilte. (WORDT VERV( PLAN Het plan voor het afspel kan veelal wor den gevormd nadat de uitkomst is bepaald. Met dat gegeven moet verder worden ge werkt. zodat het contract op een veilige en verantwoorde wijze kan worden bereikt. Nu is het eindcontract natuurlijk niet zo maar uit de lucht komen vallen, doch gebaseerd op informatie. verkregen tijdens het bied- verloop. Die informatie is niet altijd zo dui delijk dat het eindcontract inderdaad het juis te is. In dat geval moet een corrigerend af spel worden gevonden. Ook dat lukt vanzelfsprekend niet in alle gevallen; des te meer voldoening geeft het wanneer ten slotte het beoogde doel wordt bereikt, zoals in onderstaand spel. Na schoppen en klaveren duidelijk te hebben aangegeven, vonden noord en zuid elkaar m vijf ruiten, een nogal hoog uitge vallen bod als men de kaartverdellng be kijkt. Gesteld dat de troeven snel vallen, dan iog blijft er een pijnlijk matige bijkaart over. Zuid vond nu een plan dat de problemen onderving. West was nl. met harten uitge komen voor de aas van noord. Het zal de A V 4 2 10876 O 874 B 8 lezer Inmiddels duidelijk zijn dat de enige kans ligt In over en weer introeven, al zal dat met beleid moeten gebeuren. Zuid ba seerde zijn hoop op schoppen aas en vrouw bij west, die dan fraai gedwongen kunnen worden, waarna noord die slagen aftroeft. Inderdaad is dat de winnende speelwijze. Na harten aas volgde In de tweede slag kla veren aas en een klaveren getroefd. In de Correspondentie aan de heer B. Burg. Baumannlaan 163c, Rotterda vierde slag zette zuid schoppen boer v na de vrouw volgde een troef. Andermaal werd een kleine klaver getroefd, waarna in de zesde slag sd 3as werd gedwongen. Daarna werd maal een klaveren hoog ingetroefd, zo schoppen tien noord een hartenv kwijt kon. Verder verloopt de zaak soepel. Een pen getroefd en daarna een klavei //eer een schoppen getroefd, doen h cal slagen op elf belanden, waarna v resterende slagen mag incasseren n overgebleven troeven. Heeft oost sc aas-vrouw, dan kan vijf ruiten nooit gemaakt, evenmin wanneer zuid beslu de troeven te verwijderen Ook vier pen door zuid te spelen is niet hi dat contract gaat down. Resumerend is er dus maar één om vijf ruiten down te laten gaan en aen uitkomst in troef, waarmee het weer introeven wordt tegengegaan. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR.: 1. Ens. 3. kalis. 7. kat, 10. ra, 11. air. 12. kor. 14. la. 15. agent. 18 polls. 20. aek. 21. aak, 23. tod. 24. els. 25. selep, 27. gal. 29. tulp. 31 terne, 33 ma. 34. lo. 35. ka. 36. en. 37. slep. 39. oele. 41 ren. 43. plkol. 45. rag. 47. sen. ■>9. lak. 50. eng. 51. steel. S3 traan. 55 p e. 56. lee. 53. rat. 59. ml. 60 ark. 61 kreek. 62. mis. VERT.: 1 era, 2. nagel. 3 kit, 4 ar 5. ik. 6. sop. 8. Altda. 9. tas. 11. ank. 13 rot, 16. eest. 17. bal. 19. loge. 21. aap. 22. kei, 24. emmer, 25. sloep. 26. pekel, lenig, 30. uil, 32. mal. 37. snee, 38. gil. 39. ook, 40. Ema. 42. ester. 44. kam, 46 agsml, 48, nel. 50. ert, 51. Spa, 52 lek, 53. tak, 54. nia, 57. er. 58. re INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart. worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f5. PUZZEL VAN DE WEE KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal: 1. hagedisachtig dier, 6. foedraal, 11. muzieknoot, handig dier, 14. vreemde munt, 16. slede, 18. wijnmaat, 20. titel (i soort hond, 22. Spaanse vloot, 23. scheik. element, 24. familii lengtemaat (afk.). 27. water in N.Br., 28. voorrang, 30. vod, 3 peaan. 34. muzieknoot, 35. volksnaam van de kauw, 37. aardrijk! aanduiding, 38. overblijfsel bij verbranding, 40. vrucht, 41. sd opmerking, 42. selderij, 43. Chin, lengtemaat, 44. muzieknoot, bouwwerktuig, 47. dierengeluid, 49. plaats in België. 51. jong scf lof, 56. voorzetsel, 58. familielid, 59. tot (Lat.), 61. foei, 62. spel vertrouwelijk, 65. water in Friesland, 66. bedelaar, 69. lidwoord, hond. 72. smalle weg, 73. boom, 75. verzekeringsbrief, 67. suik( Verticaal: 2. bouwland, 3. bewaarder van een kerk, 4. klasse sloom, 7. rund, 8. volksvermaak, 9. voegwoord, 10. betaalplaats, jesnaam, 13. per expresse (afk.), 15. langzaam, 17. kippenloop, hoeftig, 19. teken in de dierenriem, 20. meisjesnaam, 25. reeds,1 (afk.), 28. Myth, figuur, 29. maanstand, 31. Griekse letter, 32. ou| temaat, 33. woudkoe, 34. hevig, 36. Noorse god, 37. vreemde H graafwerktulg, 44. rondhout, 46. pers. voornaamw., 48. soort ha wachtwoord, 51. muzieknoot, 52. familielid, 54. ingang, 55. wei kweekgras (Z.N.), 58. zware kleverige stof, 60. eettafel, 61. rust niet gespannen, 67. waterstand, 68. afk. van Idem, 70. radio oi bouwkundig ingenieur (afk.), 73. muzieknoot, 74. namelijk (afk.). IIIIM

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 14