Consul met de dood bedreigd I Vakcentrales blijven bouwbonden steunen Aanslag Mebo door Veronica bekostigd Het Kwartet Ongekende arrestatiegolf in Turkije ET WEER Zonnig Communisten in Libanon bezorgd over Egypte Bobbies kr ijgen genoeg van het salueren Acties opnieuw scherper Snel besluit gevraagd over 40 miljoen voor kranten VN kan bijna personeel niet meer betalen Nederland geeft 100.000 voor Oost-Pakistani 0 IS 11 Leidse Courant Woensdag 19 mei 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh is ghebleven mijn hort in teghenspoet!" kantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,41, p. m. f 6,05, p. kw. f 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur TANBOEL (TJPI, Reuter, AP) Turkse politiemannen en militairen hebben gisteren bij lopjaclit op de ontvoerders van de Israëlische consul Ephraim Elrom enkele honderden linkse een opgepakt. Een hunner zou direct bij de ontvoering betrokken zijn geweest. Verder hebben 'urkse autoriteiten elk overleg met de ontvoerders, die de nog altijd onvindbare consul donder- niddag dreigden te doden, als voordien niet alle gevangenzittende „revolutionairen" zijn be- Turkse 'Volksbevrijdingsleger, erk sympathiseert met de Ara- guerrilla-strijd tegen de staat heeft zich verantwoordelijk d voor de ontvoering van consul im Elrom, die enkele jaren ge- als politiefunctionaris nog zeer bijgedragen aan de veroordeling nassa-moordenaar Adolf Eich- In een brief die gisteren door ïrkse politie werd ontvangen, het volksbevrijdingsleger de morgenmiddag om drie uur te als voor die tijd niet alle „re- onairen" uit de Turkse gevan- en zijn bevrijd. Maar vice-pre- Kocas verklaarde in de Turkse senaat: „Wij zullen laten zien, dat er een Turkse staat is. Ik herhaal, dat wij niet voornemens zijn te onder handelen met een stelletje avontu riers." Arrestatiegolf De Turkse regering, die kan steu nen op de bepalingen van de staat van beleg in elf provincies, heeft op de dreigementen van het Volksbevrij dingsleger gereageerd met de op dracht aan politie e n leger enkele honderden linkse Turken, van wie 49 nationale bekendheid genieten, te ar resteren. Tot de arrestanten behoren an een onzer verslaggevers SSUM/AMSTERDAM bedrag van 10.000 gulden lee de bomaanslag op het hip Mebo II van Radio pee International werd be is afkomstig uit de kas adio Veronica. Bull Ver leen van de twee directeu- in Veronica, heeft dit gis- w tuinparasol is in goede handen, Ik maak mijn rondje voor een est) meeting en we willen niet arden. iet alleen veel zonnige perio- maar ook wordt hier en daar bui verwacht. Er is matig reinig wind. De hoogste tein turen zijn 20 graden. Koelere is in aantocht vanuit de ^streek. >rgen worden zonnige perio- verwacht, plaatselijk regen kans op onweer en tempera- i meest boven normaal. rometerstand: heden 10 uur d (1013 millibar), stijgend. Zon en maan mei zon op 4.40, onder 20.34; n op 2.29, onder 15.34; 24 mei water 'og water, 20 mei: Rotterdam tij 12.59, 2e getij Scheve- at 11.09-23.38; Vlissingen •22.45; Haringvliet ad. Zee 10.25-23.03 tëravond toegegeven in een ge sprek met AVRO's Televizier. Zoals bekend ontvingen de drie duikers die de aanslag uitvoerden, dit bedrag van de maandag aangehouden Veronica-medewerker Norbert C. J. Buil Verwey zei gisteravond dat J. van hem een bedrag van-10 a 12 mille had ontvangen. Hij gaf verder toe dat de beloning van 25.000 gulden per man/die de duikers in het voor uitzicht was gesteld, ook uit zijn zak zou zijn gekomen. In een verklaring, uitgegeven in de nacht van maandag op dinsdag, zegt de directie van Veronica niets met de overval op de Mebo II te maken te hebben. De overval, aldus de verkla ring, wordt door de directie betreurd en ten zeerste afgekeurd. De drie duikers en J. zullen aan de Haagse officier van justitie, mr. dr. H. van 't Veer, worden voorgeleid en ook door de Haagse rechtbank worden berecht. De Amsterdamse officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker heeft daartoe besloten, omdat het rechtsge bied van de Haagse rechtbank aan de territoriale zee grenst. De duikers verschijnen vanmiddag al voor de Haagse officier, die ze daarna, met een vordering tot inbewaringstelling, zal doorzenden naar de rechter-com- missaris. Naar aanleiding van de brandstich ting op het radioschip Mebo 2 van Radio Nordsee heeft het Kamerlid Spaanderman (DS'70) minister mr. C. H. F. Polak van justitie schriftelijk gevraagd of hij niet van mening is dat politie en justitie onvoldoende mo gelijkheden en bevoegdheden hebben om op te treden tegen dit soort zaken. Het betreft immers een schip van onbekende nationaliteit dat buiten de territoriale wateren ligt. BEIROET (ADN) Het orgaan van de communistische partij van Li banon. Al Nida, toont zich bezorgd over de ontwikkelingen in Egypte. Het schrijft: ,.De laatste jaren en vooral na het overlijden van Gamal Abdel Nasser hebben rechtsgerichte krachten in Egypte meer dan eens geprobeerd, de klok terug te zetten en te zwichten voor de Amerikaanse imperialisten en de zionistische agressors. Zulke po gingen strandden op verzet van de massa, die opkomt voor de bescher ming en stabilisering van haar ver worvenheden. Helaas kan men niet zeggen, dat de jongste ingrijpende gebeurtenissen in Egypte er op gericht zijn, de koers te bevestigen, die gericht is op verwe zenlijking van de wil van de volks massa. zoals die in de verklaringen van '9 en 10 juni 1967 en bij de begra fenis van Nasser tot uiting kwam. Veeleer moeten deze gebeurtenissen aanleiding geven tot bezorgdheid in veri»and met hun samenhang met de situatie in de Arabische wereld en bepaalde ontwikkelingen in de laatste tijd. Hiertoe behoort het verdachte Ro- gers-bezoek, waarvan het doel was. de positie van de rechtse krachten in de Arabische landen te consolideren, de progressieve regimes in deze lan den te verzwakken, de Palestijnse zaak en het Palestijnse verzet te li quideren, de Arabische volken tot ca pitulatie voor de Amerikaanse voor waarden te dwingen en de vooruit strevende krachten in de afzonderlij ke landen op pan-Arabisch niveau te splitsen. KOM NAAR HET \POLFIROPAM VÓÓR 'NDOLFIJNE SHOW! in het enige drijvende Dolfijnen stadion ter wereld met 1.000 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur. DOLFIRODAM - Rotterdam LEUVEHAVEN1 BIJ METROSTATION BEURS TEL. 137800. LONDEN (ap) De Britse bob- bies hebben met algemene stemmen en in niet mis te verstane bewoor dingen verklaard, dat zij niet langer voor Jan en alleman willen salueren. Zij zijn het moe soldaatje te spe len door voor elke superieur en po liticus de hand naar de helm te moe ten brengen, zo verklaarden de deel nemers aan een conferentie van de politiebond. Wij willen toestemming om ons werk te doen zonder soldaatje te spelen ter bevrediging van het ego van allerlei zwakke figuren. Het salueren is een overblijfsel uit de tijd, dat van de agent verwacht werd, dat hij van de keukeningang gebruik maakte, zei hij. prominente linkse politieke leiders, enkele professoren, een groot aantal studenten, journalisten, vakbondslei ders en de bekende schrijver Yassar Kemal, wiens boeken over de moeilij ke situatie van de Turkse boeren ook in het buitenaland veel waardering hebben gevonden. Over de grootscheepse arrestatie golf de grootste sinds de oprichting van de Rurkse republiek zei vice- premier Kocas in de senaat: ..Een groot aantal mensen is of wordt in het hele land in hechtenis genomen- Ik verwacht, dat een groot aantal van hen na ondervraging weer kan wor den vrijgelaten. In de huidige situatie moet de overheid wel zulke maatre gelen nemen". Hij maakte ook be kend, dat een van de vermoedeliike ontvoerders, de student Ayhan Yalin, is opgepakt. Doodstraf Premier 'Nihat Erim, 'die op '12 maart onder druk van de Turkse mi litairen Suleyman Demirel opvolgde, verklaarde later, dat de regering een wetsontwerp voorbereidt, dat de doodstraf stelt op ontvoering. Ook meldde hij, dat de politie is gemach tigd familieleden van guerrilla's zon der meer op te pakken. In het gehele land werd gisteren het wegverkeer gecontroleerd. De Turkse veiligheids dienst zoekt in het bijzonder naar zestien personen veertien Turken en twee Arabieren die regelrecht •bij de ontvoering zouden zijn betrok ken. De ontvoering van de 60-jarige Ephraim Elrom was niet de eerste anti-Israëlische activiteit van het Turkse Volksbevrijdingsleger. Zij hebben onlangs een aanslag gepleegd op het kantoor van El Al in Istanboel en schilderden op talloze plaatsen an ti-zionistische leuzen. Volgens waar nemers maakt de ontvoering van El rom deel uit van de strijd van het Volksbevrijdingsleger tegen het „Amerikaanse imperialisme en zijn handlangers", waarbij Israël als een van de voornaamste „handlangers" wordt gezien. Veel leden van de Turkse guerrilla-organisatie zijn opge leid door het ultra-linkse Arabische Volksbevrijdingsfront van dr. Habasj. Het Israëlische kabinet is gisteren in spoedzitting bijeengekomen om de ontvoering van consul Elrom en de mogelijke Arabische betrokkenheid bij deze zaak te bespreken. Na afloop van het beraad werd de ontvoering scherp veroordeeld, maar werd ook tevredenheid uitgesproken over 'de reactie van de Turkse overheid. Luitenant Alan Hogarth (33) doet een aanval op de honderd yard-slag op de Theems tegen de achtergrond van de Tower Bridge in Londen. Hij verrichtte dit kunststuk vandaag nadat hij eerder dit jaar al een geslaagde poging had gedaan op het wateroppervlak van de haven van Plymouth te lopen. Hierna werden zijn polystyrene schoenen nog verbeterd door constructeurs van de marine. ROTTERDAM De voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mer- tens, heeft de actievoerende bouwvakkers dinsdagavond op hun demonstratieve bijeenkomst in Rot terdam mede namens NVV en CNV meegedeeld, dat de vakcentrales hun strijd blijven steunen en dat de weerstandskassen van de vakcentrales open blijven zolang de strijd in de bouw dat noodzakelijk maakt. Van een verslaggever AMSTERDAM Het bestuur van de Nederlandse Dagbladpers (NDP) dringt in een telegram aan premier De Jong en aan in formateur Steenkamp aan op een onverwijld besluit over de door de NDP gevraagde jaarlijkse bij drage van 40 miljoen voor de dagbladen. Die 40 miljoen zouden moeten ko men uit de opbrengst van de radio en tv-reclame en/of de algemene midde len. De NDP legde vorige week tien wensen per brief voor aan de toen nog aan te wijzen kabinets(in)forma- teur. De verwezenlijking van die wensen is volgens de NDP noodzake lijk om de structurele moeilijkheden van de dagbladen te boven te komen De NDP wijst er in het telegram op dat de situatie bij De Tijd en enige andere kranten de betrokken uitge vers weinig of geen uitstel van in grijpende beleidsbeslissingen laat. Intussen dreigt door de plotselinge vloed van nieuwe abonnees bij het met de ondergang bedreigde dagblad De Tijd een chaotische situatie te ontstaan bij de administratie en de bezorgingsdienst van deze krant. De directie heeft aan alle agenten en be zorgers een dringend beroep gedaan de krant overal correct te bezorgen, omdat het voortbestaan van De Tijd ook van hun medewerking afhangt. Onder de nieuwe abonnees die zich in de afgelopen dagen hebben gemeld, behoren ook prinses Beatrix en prins Claus. Morgen HEMELVAARTSDAG zal ons blad niet verschijnen; onze kantoren zijn die dag gesloten. De vakcentrales en hun 1,2 miljoen leden, aldus de heer Mertens, reali seren zich dat u de eerste klappen opvangt en dat u het werkgevers front, dat zich tegen alle werknemers richt, moet doorbreken. De Neder landse vakbeweging steunt de bouw vakkers omdat hun eisen terecht en redelijk zijn. „Er is beslist geen sprake van", zo zei de heer Mertens, „dat ze de eco nomie naar de knoppen helpen, zoals de bouwpatroons zeggen". De gevaren die de economie bedrei gen zijn volgens de NKV-voorzitter niet door de vakbeweging ontstaan. Hij noemde het dan ook „uitermate goedkoop en in strijd met de waar heid" om de vakbeweging te betich ten van ondermijning van de econo mie. „Diezelfde bouwpatroons overigens", zo voegde hij hieraan toe „die u geen NEW YORK (Reuter) De Ver enigde Naties hebben ernstige geld zorgen. Er is een tekort van 188 mil joen gulden. De situatie is zelfs zo kritiek, dat het VN-secretariaat de eerste vier maanden van dit jaar de grootste moeite heeft gehad de sa larissen van het VN-personcel uit te betalen. De financiële toestand van de VN- is de laatste tijd nog erger geworden door de herwaardering van een aan tal Europese valuta's. Dit kost de VN negen tot tien miljoen gulden per jaar. Om enige verbetering in de toe stand te brengen hebben secretaris generaal Oe Thant en voorzitter van de algemene vergadering, de Noor Edvard Hambro, de ledenstaten van daag een plan voorgelegd dat een einde wil maken aan de schulden last voor de volkerenorganisatie. Men wil extra vrijwillige bijdra gen van de aangesloten landen. Voorts moeten de zeventien landen die militaire steun leveren voor de vredestaken van de VN in Kongo- Kinsjasa en het Midden-Oosten af stand doen van hun financiële aan spraken op de Verenigde Naties. De ze steun bedraagt ongeveer 122 mil joen gulden. Naast voorziening in het onmiddel lijk tekort worden ook wegen ge zocht om te komen tot een algehele oplossing van de financiële proble men der Verenigde Naties. Daartoe behoort onder meer de liquilatie van het niet-geamortiseerde deel van de VN-obligatielening ten bedrage van ongeveer 428 miljoen gulden. behoorlijk contract gunnen, zitten kennelijk zo goed in de financiën dat ze wel tienduizenden guldens kunnen uitgeven voor kruiperige adverten ties". (zie elders) De heer Mertens heeft de indruk, dat de werkgevers van alle bedrijfs takken front maken in de bouw. „De loonpauze is Bakkenist en de bouw patroons De Groot en Prins nog niet genoeg. Ze willen meer, nou, dat kun nen ze krijgen: in deze strijd staan de 300.000 bouwvakkers niet alleen". Op de werkgevers deed de heer Mertens het beroep, redelijkheid te betrachten. Hij sprak de hoop uit, dat niet zo'n langdurige strijd nodig zal zijn als in 1960, toen de vakbe weging heeft gewonnen. Maar ook als het lang gaat duren zijn de weer standskassen sterk genoeg. Beroep opnieuw worden verscherpt, als de vakbonden voor die tijd met de werkgevers geen overeen stemming hebben bereikt over de nieuwe cao. „Het gaat alle fatsoen te buiten als de werkgevers beweren, dat de werk nemers door hun acties de woning nood verergeren en werkloosheid in de bouw bevorderen", aldus de heer A. Buijs van het NW tijdens de bij eenkomst. De vakbondsbestuurder zei zich met de werkgevers best te kun nen voorstellen, dat een aantal aan nemers in Nederland door de acties op het punt staat te verdwijnen. „Dat hebben de werkgevers dan aan zich zelf te danken. Sanering „Veel bedrijven hebben de laatste jaren ver boven hun stand geleefd", aldus de heer Buijs, die eraan toe voegde, dat een wat hij noemde kou de sanering onder de 18.000 Neder landse bouwbedrijven dringend ge wenst is. 4 1 Gezellig opblaasbeest in opvallende I AJ kleuren. Leuk voor uw kleuters. Wel zal in een verdere fase van de strijd eventueel een beroep moeten worden gedaan op de daadwerkelijke hulp van bonden en leden in andere bedrijfstakken. De heer Mertens zwaaide de bouw bonden lof toe voor hun democrati sche en gedisciplineerde acties, waar bij de woningbouw zoveel mogelijk wordt ontzien. Als hier en daar toch een enkel woningobject wordt aange pakt, zo zei hij, is dat vaak de schuld van de werkgevers die acties uitlok ken door onredelijk gedrag. Wie zich werkelijk bezorgd maakt over de woningbouw, moet vólgens hem niet de bouwvakkers aanpakken maar de krachten die op het ogenblik bezig zijn, het actieprogramma van de vak centrales waarin de woningbouw centraal staat onder tafel te wer ken. Scherper De stakings- en prikacties in de bouw zullen volgende week DEN HAAG De Nederlandse regering zal 100 00u beschikbaar r^l opbla„baUe„. voot awembad of stellen voor hulpverlening aan Oost- s Pakistaanse burgers, die naar India zijn gevlucht. Men pleegt nog overleg met andere hulpverlenende regeringen hoe het geld het best kan worden besteed. Het Eerste-Kamerlid mr. J. H. van Wijk heeft minister drs. B. J. Udink van ontwikkelingssamenwerking ge vraagd of het waar is, dat de regering van Pakistan thans reeds 55 procent van haar gehele begroting besteedt aan oorlogsuitgaven. De senator heeft eveneens gevraagd of het bekend is. dat in Pakistan ontwikkelingsgelden bestemd worden voor oorlogsdoel einden. Het antwoord van drs. Udink luid de. dat de Nederlandse regering niet over recente gegevens beschikt. Geluidshinder door militaire oefening niet te vermijden DEN HAAG De luchtmachten die in West-Europa deel uitmaken van de NAVO-strijdkrachten zullen van 25 tot 27 mei een grote luchtver dedigingsoefening houden, die de co denaam Coop '71 heeft gekregen. Van de Koninklijke luchtmacht zal onder meer ook de vliegbasis Leeu warden deelnemen en met name de hier gestationeerde F-104 G starfigh- ters van het commando luchtverdedi ging. In de oefening is een intensief vliegprogramma opgenomen, zowel bij dag als bij nacht, waarbij vluch ten op grote en geringe hoogte zijn te verwachten. Tijdens de daguren kan de geluidssnelheid worden overschre den. Het is niet te vermijden dat de bevolking enige last zal ondervinden van het geluid. Doel van de oefening is de integra tie van de luchtverdediging en de sa menwerking van vliegers, radarsta tions en gevechtsleidingscentra te be proeven. j strand. 2 stuks voor 1 abonnee! 1 Snelle zwemvliezen. Doen het even goed in Castricum als aan de Costa cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef op als nieuwe abonnee: Betaalt per Okwartaal Omaand plaats: lk kies cadeautje nr.: aankruisen wat u wenst Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1