Remm Sleutelpositie voor commissaris bij benoeming burgemeesters f" Bouw- en schildersbazen: één lijn tegen bonden e postgiro ele maanden wachten op uitspraak beroep W A O- beschikki o g het remiaat, het remiaat Prins Bernhard opende congres mondchirurgen PvdA wil debat in Kamer over dagbladen Rol van politieke partijen achter schermen verborgen ardbeien zijn ager houdbaar na bestraling n tot tien jaar eist tegen negen len in Leningrad Voordelig uit gedurende de feestdagen in mei Weekendretour Avondretour 2-Pluskaart Opnieuw cao-gesprek vastgelopen Uit de Haagse hof geplukt Vlug DINSDAG 18 MEI 1971 tijk, stde girobetaalkaart kunt u al in Europese landen zonder kosten valuta opnemen! als makkelijk! Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De gemeenteraad van Leiden wordt sinds vorige week voorgezeten door een burgemeester, die voor een groot aantal raadsleden onaanvaardbaar is op die post. Dat hadden die raadsleden vantevoren ook wel gezegd, maar de regering vond, dat de liberale Noordhollandse gedeputeerde dr. Vis naar Leiden moest, en zo go- schiedde. De gang van zaken in Leiden legt weer eens duidelijk bloot wat voor een machtspositie de regering (meer in het bijzonder de minister van binnenlandse zaken) heeft bij burgemeestersbenoemin gen. IN HAAG Tienduizend kilo beien zullen door de Stichting fbedrijf voedselbestraling in Wa lgen bestraald worden. De aard- kunnen daarna een aantal da- anger houdbaar blijven, staatssecretaris van sociale za ai volksgezondheid heeft, ook uit i van de minister van landbouw sserij toestemming gegeven voor estraling. De goedkeuring is ge- rd op een advies van de com- e voedselbestraling van d. ge- ïeidsraad. de verpakking van de aardbeien duidelijk een hiervoor ontwor- beeld staan om aan te geven dat iaat om een bestraald produkt. «staking in Parijs RIJS (AFP) In de Franse Istad rijden thans nog slechts an de 1600 bussen. Maandag re- nog een kleine duizend bussen, metro-verkeer daarentegen is taal. De regering kan in feite benoemen wie zij wil. Ze hoeft zich niets aan te trekken van de wil van de gemeente raad en ook niet van de voorkeur van de commissaris der koningin, die uit de kandidaten voor een burgemees terspost een voordracht samenstelt. De regering hoeft de raad en de com missaris ook helemaal niet te vertel len, waarom ze afwijkt van haar of zijn voorkeur. Wat precies de reden is geweest om kandidaat A in ge meente B tot burgemeester te benoe men kan altijd verborgen blijven. Trouwens, ook de commissaris hoeft niet te vertellen hoe hij tot zijn voordracht komt. De rol van de com missaris (ook een door de kroon be noemde) bij burgemeestersbenoemin gen wordt algemeen geacht bijzonder belangrijk te zijn. Bij hem komen de sollicitaties binnen en hij kan daaruit een keuze maken, zonder dat hij daar iemand anders in kent. In de meeste gevallen, zo wordt aangenomen, zal de minister niet afwijken van de voordracht van de commissaris. Drs. S. Faber, als bestuurskundige verbonden aan de Eryske Akademy in Leeuwarden, had voor een weten schappelijke studie een langdurig ge sprek met alle 44 Friese burgemees ters. Zijn conclusie: „De commissaris heeft een sleutelpositie bij burge meestersbenoemingen. Dat wordt door alle burgemeesters onderkend. Ze zijn er dan ook op uit er voor te zorgen, dat hun verhouding met de n onze soc.-econ. redactie 'RECHT Iemand, die in :p gaat van een WAO-be- :ing, moet gemiddeld meer in half jaar wachten op een raak van de Raad van Be- Bij drie van de tien Raden Beroep is de gemiddelde van een beroepsprocedure negen maanden of meer. blijkt uit een publikatie in Zicht, het officiële orgaan van lederlands Katholiek Vakver- NKV. Het blad maakt daarbij k van nog niet gepubliceerde van het Centraal Bureau voor itistiek over 1970. In dit over- s de situatie bij de Amsterdam- ad van Beroep buiten beschou- gelaten, omdat van deze raad de nog niet beschikbaar waren, de negen andere Raden is de delde duur van een beroep in AO-zaak 6.6 maanden. Van alle iszaken samen is de gemiddelde sduur 3.9 maanden. WAO-za- uren het langst in Groningen, ond en Den Bosch (gemiddeld negen maanden). In totaal zijn er bij dc Raden van Beroep (zonder Am sterdam! 16.578 zaken behandeld, waaronder 5151 WAO-zaken. Op 1 ja nuari waren er bij de Raden nog 2847 WAO-zaken in behandeling, 116 min der dan op 1 januari vorig jaar. Er is dus over het geheel genomen nauwe lijks sprake van een inlopen van de achterstand. In een commentaar schrijft Ruim Zicht dat de betrokkenen door het lange uitblijven van een beschikking behalve het leed van hun invaliditeit ook nog het leed van maatschappe lijke en financiële onzekerheid te dragen krijgen. Het knelpunt lijkt te liggen bij de rapportering van de me dische en arbeidstechnische specialis ten, die vaak druk bezet zijn met an der werk. Het probleem is daarvan volgens Ruim Zicht misschien op te lossen door het stichten van een landelijk of regionaal centrum ten behoeve van de Raden van Beroep met deskundi gen in vaste dienst. ISKOU (AFP, AP, Reuter) officier van justitie in het dat in Leningrad wordt |rd tegen negen Sow jet die werden beschuldigd vliegtuigkaping en anti- Jt-agitatie. heeft gisteren ^idsstraffen geëist variërend ^jen tot tien jaar. Dit meldde lussische persbureau TASS avond. (ens TASS wees de officier van mevrouw Katoekowa ook op legale contacten van de groep lonistische kringen in Israël", htte alle beschuldigingen bewe- Katoekowa eiste tien jaar ge- pisstraf tegen Hillel Boetman, aar tegen Mikhail Korenblit. aar tegen Wladimir Mogilever, ar tegen Solomon Dreizner, zes Jen l.assal Kaminski, vijf jaar •ew Jagman, drie jaar tegen irenblit, evenveel tegen Viktor ,g||lawski en een jaar voor Viktor ™is", aldus TASS. De laatste 'hte zou niets met de vliegtuig- waarvoor eerder reeds twaalf :he Joden zijn veroordeeld, te hebben gehad, maar zich schuldig hebben gemaakt aan 5°wjet-agitatie". •isen tegen de huidige negen Men zijn aanzienlijk lager uit- M dan die tegen de hierboven pde twaalf reeds eerder veroor- Joden. Tijdens hun proces, dat par november in Leningrad phd, werd tegen twee ver- aanvankelijk de doodstraf Later werd dit omgezet tot 1 jaar dwangarbeid. Het proces «—•teren met het requisitoir zijn week in. Vermoedelijk vallen if« op al mijn verse groene blaadjes. Saus van Remia, Sla-saus. Gemaakt van zonnebloemolie. De énige sla-saus die van zonne- bloemoljp is gemaakt. Zo vers uit de vacuumfles. De fles waarin de sla-saus vers blijft. Tijdelijk van 170 ct voor 140 ct. Maak me lekker met sla-saus van Remia. Dan smaak ik veel lekkerder. zonnebloem sla-saus commissaris goed is! Opvallend was ook, dat burgemeesters, die eigenlijk wel van gemeente zouden willen ver anderen. vaak een intensiever contact hadden met de commissaris''. De commissaris kan dus via de burgemeesters een flinke greep krij gen op het bestuur van zijn pro vincie. Want vooral in de kleinere ge meenten is de burgemeester een machtig figuur. Drs. Faber: „Hij is het hart van dc gemeente. In kleine gemeenten is hij dikwijls de enige full-time bestuurder. Daardoor heeft hij het meeste contact met bijvoor beeld de ambtenaren, Hij weet daardoor het meest. In de vergaderingen van het college draagt hij zijn kennis over op de wethouders, die op hun beurt tegeno ver de raadsfracties en -commissies weer het best geïnformeerd zijn. Op die manier loopt de meeste informatie via één centraal punt! Niet erg gelukkig Drs. Faber sprak met zijn studie objecten ook over de benoemingspro cedure. Daar bleek eigenlijk niemand erg ongelukkig mee te zijn. Wel ga ven verscheidenen toe. dat ze niet in de gemeente van hun voorkeur te recht waren gekomen. Het omgekeer de, dat de bevolking de burgemeester van haar voorkeur kreeg, kwam nog minder voor, zo bleek drs. Faber, die ook een onderzoek instelde naar het beeld, dat bij de burgers over hun burgemeester bestaal. Uit dit onder zoek bleek ook weer, dat de meerder heid van de mensen wel voelt voor het systeem van de gekozen burge meester. Drs. Faber staat hier zonder meer afwijzend tegenover. Hij meent dat het in grote steden misschien wel zou kunnen, maar gelooft dat het in (de zeer veel) kleinere gemeenten vee! nadelen heeft. In veel gevallen zou de voorkeur van de bevolking uitgaan naar een bekende gemeentenaar. Maar dat hoeft nu juist niet de man te zijn. die ook het meeste voor zijn gemeente kan doen. Het komt nu nog wel eens voor. dót gemeenten een burgemeester krijgen, die praktisch voor de gehele bevol king, de wethouders en raadsleden incluis, een volslagen onbekende is. Dat wil nog niet zegeen. dat de man na ver'oop van tiid geen soede bur gemeester kan blijken te zijn. die ook een groot vertrouwen van de bevol king geniet. Een ander bezwaar is, dat de po,;- tieke partijen zich direct messter zouden rra "en van burgerreest^'-cv--- kiezineen. Da' zou bijvoorbeeld zeer veel T r'^se toec4avJen (dc burge meester - |!emand. die een dcc1 van de bevo'lr'n" maar I'fvp- d4rcc* z-g vertrekken) kunnen opleveren. Partijen Ook bij het huidige systeem hebben de partijen een zeer grote belangstel ling voor burgemeestersposten. Wat voor rol de partijen spelen bij de be noemingen ligt ook in het donker van de achterkamers verborgen, maar ze schijnen wel nauwlettend in de gaten te houden of ze wel voldoende aan hun trekken komen. De samenstelling van het Neder landse burgervadercorps laat een aardige weerspiegeling van de poli tieke verhoudingen in Nederland zien, waarbij de confessionelen wat oververtegenwoordigd zijn. De eerste burgers kunnen voor de partijen niet veel meer zijn dan prestige-objecten, want ze spelen zelden een actieve rol in hun club. Het verdelen van ambts ketens aan de hand van de politieke kaart van Nederland moet wel tot ge schipper leiden. Pas- en meetwerk Er zijn immers vrijwel geen ge meenten, waar de VVD de grootste zijn. En waarschijnlijk ook voor dc gemeentenaren. Uit het onderzoek van drs'. Faber bleek, dat de meeste mensen wel aardig kunnen formule ren wat het ambtsgedrag van een burgemeester volgens hen moet zijn. Maar ze weten niet wat hun eigen burgemeester nu eigenlijlk doet. Het gekke is, dat hun burgemeester in de meeste gevallen wel aardig vol doet aan hun verlangens. Drs. Faber: „Ze hebben wie ze willen, maar ze weten het niet". De gemeentenaren zijn dus gewoon slecht geïnformeerd over hun burgemeester. Ze zouden er misschien wat meer inzicht in kun nen krijgen als de bevolking al tij dens de benoemingsprocedure wat meer verteld werd. Dr. A. J. Vis gemeenteraadsfractie heeft. Toch moet ook de VVD zijn burgemeesters hebben en er moet dus maar een mouw aan worden gepast. Dat vraagt wat pas- en meetwerk, maar dat kan achter dichte deuren en gesloten gor dijnen gedaan worden. Aan dit gescharrel, dat soms zo slecht uitvalt dat er een conflict over ontstaat (zie Leiden) kan een eind worden gemaakt als de gemeenteraad mee mag praten. Totnutoe kan een raad alleen maar een soort profiel van de door haar gewenste burge meester geven. De commissaris en de minister hoeven bij de voordracht en benoeming niet zoveel te letten op dit profiel, want ze kunnen immers altijd zeggen, dat er bij de sollicitanten nie mand was. die eraan voldeed. Dat zou anders zijn als de raad in zage had in de sollicitaties. Dan zou de raad een duidelijke voorkeur voor een bepaaldp kandidaat kunnen uit spreken. Het logisch vervolg zou zijn. dat de commissaris zou moeten uit leggen waarom hij die man niet nummer één plaatst op zijn voor dracht. als hij niet met de wensen van de raad mee kan gaan. en dat de minister ook vertelt wat zijn overwe gingen zijn geweest bij zijn benoe ming. Te voorkomen Zonder de huidige benoemingspro cedure te veranderen zouden on die nvrrfr effp'rrs als in Leiden waar schijnlijk al zijn voorkomen. In elk pcval 7"U h-' YP°" "~rn-U- ledrn wat meer bevredigend kunnen (prijs dagretour -f f 1.-) zaterdag 29 mei heen, zondag of maandag terug; zondag 30 mei heen, maandag terug. (prijs van een enkele reis -f één kwartje) ook geldig op zondag 30 mei vanaf 18.00 uur. onbeperkt geldig op donderdag 20 mei en maandag 31 mei. voordelig uit met NS De 17-jarige kat Toffee is waarschijnlijk de enige kat in Engeland met een eigen bankrekening. De eigenaar van de kat, de hotelier en flateigenaar Geoffrey Loftus besloot korte tijd geleden met zijn gezin naar Australië te emigreren, maar vond de reis voor de 17-jarige Toffee te inspannend. De familie besloot om Toffee in het kattenpension, Torbay Cats Hotel, in Enge land te laten en zette geld op een rekening bij een plaatselijke bank voor het onderhoud van Toffee tot aan zijn dood. Als toffee nog 9 jaar leeft, zal dit dit ongeveer f 9.000,kosten. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM ,.Ik heb in totaal twee jaar in ziekenhuizen doorge bracht in verband met twintig chi rurgische ingrepen, dus ik voel mij redelijk gekwalificeerd om hier het woord te voeren", zei prins Bernhard gisteren toen hij het vierde interna tionale congres voor mondchirurgie opende. Er zijn congressen die door de bur gemeester worden geopend, en er zijn Van onze so c.-economische redactje DEN HAAG/UTRECHT Het conflict in de bouw is opnieuw verscherpt nu de werkgevers organisaties in de bouwnijverheid hebben laten weten één lijn te zullen trekken met de werkgevers in het schildersbedrijf. De vakbonden hebben op hun beurt verklaard dat de acties volgens plan zullen worden uitgebreid. Inmiddels zijn er opnieuw onder handelingen over een bouw-CAO vastgelopen. De bouwbonden in de sector Bolegbo (grondborings- en bui- zenleggersbedrijf) eisten per 1 juli 7,5 procent loonsverhoging en per 1 ja nuari aanstaande 2.75 procent. De werkgevers hebben deze eis van de hand gewezen. De voorzitter van de onderhande lingsdelegatie van de werkgevers in het bouwbedrijf, de heer J. de Groot, verklaarde gisteren in Den Haag dat de werkgevers in het schildersbedrijf en de bouwnijverheid gezamenlijk tot een eensluidend resultaat tijdens de onderhandelingen willen komen. Naar de mening van de heer De Groot stu ren de vakbonden op een loonexplosie aan. Woordvoerders van de bonden ver klaarden gisteren dat het aantal bouw- objecten waar voor onbepaalde tijd wordt gestaakt met 40 tot ongeveer 200 is uitgebreid. Het aantal stakende bouwvakkers is daarmee boven de achtduizend man gebracht. Ook het aantal prikacties is volgens de bon den uitgebreid. Tot de bouwwerken die voor onbe paalde tijd werden stilgelegd behoren onder andere het binnenziekenhuis in Eindhoven (142 man), een belasting kantoor (35) en een bejaardenflat (25) in Nijmegen. De bouw van een brug over de Dieze (32 man) is voor drie dagen gestaakt. Het Zwarte Korps, de vakvereniging voor machinepersoneel in de wegenbouw, heeft besloten de stakingen deze week te consolideren. Stakingsmeldingen in de bouw kwamen gisteren binnen uit: Haar lem, Zaandam, Groningen, Termun- terzijl, Winschoten, Landsmeer, Vlis- singen, Bergen op Zoom, Roosendaal, Natuurlijk vond de eigenaar van de fijne groentenzaak in ons Haagje het enorm leuk, dat een oude trouwe klant, die jaren geleden naar het noorden des lands was verhuisd, hem opbelde. Ze kreeg gasten en wilde een bijzonder diner voorscho telen. Het verhaal speelt al enige weken geleden, in de tijd, dat de as perges nog heel exclusief waren. En nu had ze in het hoofd gezét om asperges te geven. In haar woon plaats echter waren ze nog niet doorgedrongen en of meneer...? Meneer had ze! De bestelling werd geplaatst. Het vervoer leek geen probleem. ,.Ik stuur ze met de trein", zei hij. „Veilig, vlug en voordelig", grapte mevrouw terug. „Ik ga ze zelf wel halen van het station". De asperges werden liefdevol in gepakt. Het was een uur of negen in de ochtend. „Ik breng .ze meteen weg", riep hij en stapte in zijn auto om naar station S.S. te rijden. De treinen naar het Noorden vertrekken immers vandaar „Maar op station S.S. kon hij het pakje niet kwijt. „Alleen op station Hollands Spoor". Dus naar het andere station. „Hier is een pakje, dat ik wilde verzenden". „Kan niet, meneer". „Maar... ,:Het gaat toch niet weg voor de posttrein'. De man met het pakje haalde ver licht adem. Het kon dus wel weg. Stel je voor, hij dacht ook al- Opgewekt lachte hij: „Nou ja als het vandaag maar gaat..." „Met de nachtposttrein pas". „Ja, ja, goed. als het er morgen ochtend maar is..." De man achter de balie draaide zich af. Hij vond de zaak kennelijk voltooid. ..Het pakje" riep de klant. „Na drieën". „Wat...?" „Na drie uur nemen we het aan. Komt u vanmiddag may terug". En er hielp niets aan. Het kon beslist niet voor drie uur worden afgege ven. Het kon niet bewaard worden, on danks alle ruimte en het formulier kon niet ingevuld worden, ondanks alle tijd. Bijna had de man het pakje per soonlijk naar het noorden gebracht, maar tenslotte is hij toch maar naar huis en zaak gegaan en des middags gedwee teruggekeerd naar Hollands Spoor. Toen kostte het verzenden acht gulden en twee gulden de verzeke ring. Het is nog in het hoge noorden aangekomen ook... Veilig, inderdaad. Vlug en voorde- lig is een andere kwestie Souburg. Almelo, Hengelo, Rotterdam, Dordrecht, Roden, Foxhol, Amersfoort, Utrecht, Delft, Wassenaar, Hilversum, Bussum, Enschede, Apeldoorn, Zwolle, Lelystad, Leeuwarden, Drachten en IJlst WONINGBOUW Opvallend was de toeneming van de acties in de sector woningbouw projecten, (in Vlissingen bijvoorbeeld zeven objecten met in totaal 300 werknemers). „Tot nu toe hebben wij onze acties zoveel mogelijk kunnen beperken tot de utiliteitsbouw, maar als er sprake is van uitbreiding van de prikacties is het onontkoombaar dat ook woning- bouwobjecten worden stilgelegd", verklaarden woordvoerders van de bonden. Ook werd gezegd dat de bouwvakkers verbitterd raken door de halsstarrige houding van de werk gevers. Van NV V-zijde werd daarbij opgemerkt dat de loonmaatregel van de regering geheel is opgesoupeerd door prijsverhogingen. „Wij zullen ons zelf moeten beraden of we met de looneis van 7.5 procent per 1 juli nog wel goed zitten", zo werd gezegd. De ongeveer 200 regionale actielei ders van de drie bouwbonden hebben gisteren een legitimatiebewijs ont- congressen die door de minister wor den geopend, maar de mondchirurgen kregen de hoogste behandeling die beschikbaar is: prins Bernhard, en feestmuziek van de koninklijke mili taire kapel. De prins bracht in het kort de ge schiedenis van de mondchirurgie in herinnering, een nog jong specialisme (de internationale vereniging dateert van 1965; in Nederland werd in 1956 de eerste vereniging van deze specia listen in Europa opgericht). Vooral voor gewonden in de tweede wereldoorlog ontstond behoefte aan tandartsen met chirurgische oplei ding. Op het ogenblik zijn het vooral verwondingen door verkeersongeluk ken die dit soort ingrepen nodig ma ken. Verder houden mondchirurgen zich bezig met aangeboren afwijkin gen; gezwellen, en gevallen waarin een onjuiste stand van kaken of tan den zo ernstig is dat tandregulatie geen uitkomst biedt. Op het congres zal ook over trans plantatie van tanden worden gespro ken. Ook verloren gegane delen van het kaakbot kunnen door transplan tatie worden vervangen met botst uk - jes die de patiënt elders zelf kan mis sen. Daardoor ontloopt men de afsto tingsreactie die nog wel last geeft bij de transplantatie van (uiteraard an dermans) tanden. Voorzitter T. G. Ward van de inter nationale mondchirurgen was zo be leefd. in zijn antwoordtoespraak te veronderstellen dat de twintig opera ties van de prins niet allemaal voor dezelfde aandoening waren verricht, zoveel vertrouwen had hij wel in de Nederlandse geneeskunde. Hij be noemde prins Bernhard prompt tot erelid van zijn vereniging, en over handigde hem de daarbij behorende manchetknopen met de waarschu wing dat hij ze vóór het verrichten van operaties moest afdoen. Kapitein A. Posthumus liet zijn ka pel een laatste fanfare blazen, de deelnemers gingen op de koffie en de oude kennissen van het vorige con gres (drie jaar geleden) af. de con gresmachine draaide. Zij blijft draai en tot en met vrijdag. Gistermiddag werd er al ernstig gediscussieerd over aandoeningen van de kaakholte. vangen, waarvan ze gel/ruik kunnen maken Indien bij bouwvakkers twij fels ontstaan over de identiteit van een „vakbondsbestuurder", die de bouwvakkers opwekt tot staken. De bouwbonden hebben tot invoering van dit legitimatiebewijs besloten, omdat „extreme groeperingen als Ar beidersmacht" zich op de bouwwer ken aandienen als vertegenwoordi gers van de bouwenden en misbruik maken van de conflictsituatie. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Partij van de Arbeid overweegt volgende week dinsdag in de Tweede Kamer de moeilijkheden in de dagblad pers aan de orde te stellen. Tijdens deze zitting zal dan in het bij zonder de dreigende ondergang van De Tijd worden besproken. binnenkomt wordt omgezet in kennis makingsabonnementen die door de overleggroep „Vrienden van De Tijd" naar mensen worden gezonden die nog geen Tijd-lezers zijn. Op het Binnenhof hebben gisteren parlementaire redacteuren van De Tijd informateur prof. Steenkamp op de moeilijkheden gewezen die hun krant op dit ogenblik doormaakt. Ge wapend met demonstratieborden vroegen de journalisten de informa teur de problematiek in de kranten wereld, in het bijzonder die van De Tijd, in het informatiegesprek te be trekken. Het in de Tweede Kamer brengen van de dagbladmoeilijkheden zal mondeling gebeuren, aldus gisteren het PvdA-Tweede-Kamerlid drs. J. Voogd. Volgende week dinsdag is de eerstvolgende vergadering van de Tweede Kamer, die dan op instignatie van de heer Vondeling bijeen komt om de monetaire situatie in ons land te bespreken. Intussen hoeft één weekeinde actie voort te kunnen zetten. Het geld dat voeren De Tijd 3.000 abonenes opge leverd en is veel geld binnengekomen waaronder een gift van ƒ8 000 om de strijd voor behoud van De Tijd

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9