mm&m Profetieën Jesaja kroon op levenswerk Moordrecht Belangstelling voor AIC tot ver buiten Rijnmond Gevangenis definitief in „Werken aan morgen met een glimlach" JOEP NICOLAES WACHT OP LAATSTE OPDRACHT VOOR ZIJN RAMEN IN HISTORISCHE OUDE KERK ATA Service aan mini-principalen Leen Post HansW. Lecfeboer Reeuwijk kreeg eigen home Streekschool voor werkende jongeren Chr. Plattelandsjongeren bijeen Deltajadein Oud-Beijerland El 5 DINSDAG 18 MEI 1971 w w» «rwr wm uA./ aft -r ÉiÜr DELFT Joep Nicolaes, de bekende glazenier uit liet zuiden, heeft nog maar een wens: een laatste gebrand schilderd raam in de Oude Kerk! „Daarmee beschouw ik mijn levenswerk, dat ik altijd in de ramen in deze historische kerk heb gezien, als voltooid", zegt kunstenaar Nicolaes indringend. Niet minder dan vierentwintig ramen heeft deze glazenier van formaat in dit Bedehuis in de afgelopen jaren gecreëerd. Het laatste raam, dat een afsluiting van deze serie zou worden en gebaseerd is op de profetieën van Jesaja, vormt, hoe banaal het ook mag klinken, momenteel de inzet van tal van discussies over de financiën. Want hoe hemelhoog ook voorstellingen van niveau de Oude Kerk mogen sieren, het aardse slijk en de alledaagse centjes zijn van fun damentele betekenis voor de realisering van deze prachtige werken. Voor het laatste raam is niet minder dan een halve ton nodig. „Het moet toch mogelijk zijn, dat het geld er gens vandaan komt" zegt Joep Nicolaes hoop vol, niet gelovend, dat het laatste raam in de Oude Kerk gewoon blank zal blijven. Met een ongekend geduld en grote toewijding heeft deze bekende kunstenaar bijzonder fraaie ramen in deze kerk gemaakt. Tal van publicaties, vooral ook in de buitenlandse bladen, zijn over deze ge brandschilderde ramen verschenen en ook de dagelijkse toeristenstroom naar dit mooiste stuk je Delft spreken boekdelen waardering en be wondering voor het werk van deze glazenier. Het eerste raam, dat Nicolaes in de Oude Kerk realiseerde, was een gedenkraam der Bevrijding. Het kunstwerk stelt de eeuwige strijd voor tussen tirannie en onrechtvaardige overheersing ener zijds en de triomferende machten der gerechtig heid anderzijds. De draak met de zeven koppen, zinnebeeld van alle euvel wordt verslagen door 't heir van Michael met de hemelse legioenen. Dit raam werd geschonken door de gemeente Delft. Het tweede raam stelt Mozes voor, water- slaand uit de rots. Befaamd is ook het Eliaraam en het raam, gewijd aan de Herbouw van de Tempel. Dit laatste raam werd geschonken door de Hervormde Gemeente van Delft. Het vieren twintigste raam vormt het prachtige Willem de Zwijgerraam, geschonken door mevrouw A. H. E. Philips de Jonge. Ook het Wilhelminaraam, dat het moment uitbeeldt, waarop koningin Wilhel- mina de Nederlandse bodem bij Aardenberg in Zeeland na vijf jaar ballingschap betreedt, is fas cinerend. van de fraaiste ramen van de historische Oxide Kerk is ongetwijfeld het Willem de Zwijger-raam, dat bij de opvoering van het middeleeuwse spel Elckerlyc een belangrijke rol gaat spelen en dat indertijd ge schonken werd door mevrouw A. E. H. Philips-de Jonge. Kleuren Het Willem de Zwijgerraam. dat volgende maand bij de opvoering van het middeleeuwse spel Elckerlyc een belangrijke rol gaat spelen, is bijzon der boeiend. Op de onderste rij be vinden zich zeven figuren, links de ouders van Willem van Oranje, Wil lem de Rijke en Juliana van Stolberg. In de drie middelste nissen bevinden zich de personen, waaraan de Zwijger zijn gezag ontleende en wier opvolger hij was als leider van het volk dei- Nederlanden. De twee rechternissen bevatten beeltenissen van Willems zonen. Voor al deze figuren heeft Ni colaes gebruik gemaakt van portret ten, verstrekt door het Iconografisch Instituut. De kostuums zijn gearran geerd in overleg met prof. Fritjof van Thienen in Amsterdam. ROTTERDAM „Kijk, we zijn er in mei van het vorige jaar mee gonnen", vertélt de Rotterdamse architect H. B. Koldewijn. Wij dden een gesprek met hem in het Bouwcentrum te Rotterdam. Het derwerp van dat gesprek was het in dat Bouwcentrum gevestigde chitecten Informatie-Centrum. De heer Koldewijn is een van de initiatiefnemers tot dit merk- lardige instituut, waarmee hij een stukje moderne openheid wil engen binnen het métier van de architect. )e kring Rotterdam van de BNA ildc er veel voor, het Bouwcen- m deed graag mee en nu houdt in AIC op de begane grond van Bouwcentrum, vlak achter de re- tie, gemarkeerd met een reusach- letter i elke donderdagmiddag toerbeurt een van de architecten het Rijnmondgebied ..spreekuur", elefonisch is dat AIC te bereiken nummer 010 - 116181, toestel 2047. 'aar het allemaal om draait? De Koldewijn legt het ons uit: „Er hondsrd-en-één klusjes op bouw- lig gebied, die voor bewoners. :igenaren en ook voor hun omge- belangrijke aspecten hebben. De len hebben een „drempelvrees"' naar een architect te lopen. Den- dan meteeh aan enorme kapi- suitgaven, ingewikkelde gesprek- tekeningen. cijferreeksen en wat al. foor al die „mini-principalen" meeste particulieren weten niet s wat een principaal is! zijn wij service-winkeltje begonnen. En na wat aarzelend begin bleek bet sachtig goed aan te slaan. We gen bezoekers van ver buiten het Unondgebied. nu Pij krijgen vooral veel huisvrou- te zien. Dat is niet voor niets, it die zijn vee! meer met het huis rbonden" dan de mannen, die de dag buitenshuis werken." 'at die huisvrouwen dan willen? n keuken vergroten door in de i uit te bouwen. Op een zolder een nte maken om daar te zonnen. Nu, komen daar de vragen op of lts bouwkundig kan gaan en hoe zit met achterrooilijnen en ver- 'ningen met welstandseisen. ONTACT LEGGEN 1 veel gevallen wordt er contact gd tussen een aanvrager en een hitect. De mensen krijgen dan in- in het bekende „gele boekje" algemene regels voor honorering de architect en de rechtsverhou- n in diens vak Voor de partial is dat ..gele boekje" helemaal on- *nd. in het AIC ontdekt de bezoe ker die met een bouwprobleem zit, dat architecten ook maar heel gewone mensen zijn, die óók voor hun boter ham werken! Onderwerpen, die in het afgelopen jaar de revue passeerden: opschilde ren van een huis (welke kleur accep teert de welstandscommissie), een nieuw plafond in de woonkamer, ver groting van tuindeuren, verplaatsing van een achtergevel, vergroting van dakvensters, herindeling van een wo ning, combineren van twee woningen tot één. GOEDKOPER NIEUW Voor wat betreft het laatste pro bleem leverde een becijfering een verrassende uitslag. Het advies werd: verkoop die twee woningen en bouw een nieuw huis. Dat is heel wat goed koper. Andere onderwerpen werden: een heel nieuwe verdieping, zelfbouw van volkstuinhuisjes, vergroting van een zolder door een nieuwe kap op het huis, overschrijding opleveringster mijn, honorariumgeschillen. REEUWIJK De voor twee jaar geleden opgerichte Motorboot en Wa tersportvereniging Reeuwijk heeft za terdagmiddag het eigen home in ge bruik genomen. Varend in een luxueuze speedboot met voorop de politie, omringd door een escorte van speedboten, werd na een rondvaart een lint stuk gevaren onder geloei van sirenes en toeters. De locoburgemeester hees de club- vlag ..Voor dergelijke geschillen hebben wij een arbitrage-instituut", zegt de heer Koldewijn. En een interessante aanvraag was die van een aantal Amerikaanse ar- cnitectuur-studenten, die uitgebreide informatie wensten over de architec tuur in Nederland. VERSLAGEN Van de tweehonderd in Rijnmond gevestigde architecten doen er nu zestig mee, van elke middag wordt een verslag gemaakt. „Dat is voor ons nuttig, want zo krijgen'we een overzicht van de pro blemen en ook een goed statistisch inzicht. Onze hulp is gratis, wij ver wijzen gewoonlijk de mensen naar een architect in hun buurt. Maar clan hebben wij de mensen gewapend met allerlei kennis, zodat ze niet vreemd staan tegenover het gesprek met de architect. Soms geven wij ze zelfs een schetstekening mee Waar de mensen allemaal vandaan komen? Natuurlijk, vooral uit het Rijnmondgebied. Maar er zijn ook mensen komen praten uit Leiden, Sassenheim Jutfaas en zelfs Emmen. Kroon „Wanneer ik opdracht krijg om dit laatste en vijfentwintigste raam voor deze Oude Kerk te maken, bete kent dit een prachtige kroon op mijn levenswerk", zegt Joep Nicolaes, die als katholiek kunstenaar er nooit moeite mee heeft gehad om in protes tantse kerken, zoals in de Oude Kerk in Delft, versieringen aan te brengen. Die religieuze instelling heeft Joep Nicolaes vaak voor bijzonder aardige verrassingen, gesteld. Zo vroeg eens een niet onbemiddelde dame aan de kunstenaar om ter nagedachtenis aan haar man een gebrandschilderd raam te maken. Toen Joep Nicolaes zei wel gelegenheid te weten, waar een raam als schenking ^eer welkom zou zijn en de Oude Kerk in Delft noemde, zei de vrouw: „Ja, maar ik ben gerefor meerd". „Maar wat denkt U dan wel van mij", antwoordde Nicolaes ad- rem, „ik ben katholiek en ben alleen maar blij met mijn religieuze voor stellingen in protestantse kerken Daar had deze dame geen weerwoord op en schonk een raam voor de Oude Kerk. IJ ET Architecten Informatie- Centrum in het Bouwcen trum te Rotterdam draait, nu een jaar en krijgt het steeds drukker. Belangstellenden ko men er uit heel Nederland naar toe. Reizen Het had niet veel gescheeld of gla zenier Nicolaes en zijn geesteskinde ren waren voor ons land verloren ge gaan. Na de oorlog voelden hij en zijn vrouw er niet zoveel voor om in ons land te blijven. Het oude Holland van voor de oorlog was er niet meer. Zo vertrok hij met zijn gezin naar Ame rika. Het was een opdracht van de gemeente Delft, die hem terug naar ons land haalde en er ook deed blij ven. Want na die eerste opdracht zouden er nog eens vierentwintig uit Delft komen. Joep Nicolaes heeft zeer veel ge reisd. Zijn talloze schilderstukken vormen daar tastbare impressies van. Zijn lievelingslanden zijn Guatemala en Mexico. Vooral in dit laatste land heeft hij vele zonnige dagen beleefd. Ook zijn vrouw heeft als beeldhouw ster veel inspiratie in het buitenland opgedaan. Maar ook in ons land is veel van deze talentvolle vrouw terug te vinden, zoals de versieringen aan de KRO-studio in Hilversum. Joep Nicolaes wacht op zijn laatste opdracht! In principe is 'de stichting Delfesta al bereid om vijfentwintigduizend gulden bijeen te brengen. Verder worden er door vrienden van glazenier Nicolaes, waaronder de echtgeno te van de commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht al landelijke besprekingen ge voerd om tot een aktie te komen. „Maar als die opdracht komt, Contact „Vrienden Rhodesia zending*' DORDRECHT In het gebouw Patrimonium, Lange Breestraat, wordt zaterdagmiddag een contactbij eenkomst gehouden van de „Vrienden van de Rhodesia-gending". Het ope ningswoord spreekt ds. H. v. d. Post uit Bergambacht. Het verhaal voor de jeugd wordt verteld door de heer A. Labruyère uit St.-Philipsland en het slotwoord verzorgt ds. H. C. v. d. Ent uit Katwijk aan Zee. De contactbij eenkomst begint om 2 uur. Joep Nicolaes. de bekende glaze nier uit het zuiden van ons lend. wacht op zijn laatste opdracht. Deze opdracht zou het maken van het vijfentwintigste gebrandschilderde raam van de Oude Kerk moeten zijn, hetgeen deze kunstenaar als de vol tooiing van zijn levenswerk be schouwt. moet die wel een beetje gauw komen", zegt de bejaarde kunste naar, die vandaag nog met de voltooiing van zijn levenswerk zou willen beginnen. GOUDA Het regionaal peniten tiair centrum, dat al jaren geleden achter het stadsdeel Oostcrwci II is geprojecteerd, komt definitief niet in Gouda. Na langdurige onderhandelin gen hebben het ministerie van justi tie. het provinciaal bestuur en de provinciale planologische dienst hun fiat gegeven aan de stichting van de ze open gevangenis in de Zuidpias- polder in de gemeente Moordrecht. De met het oog op de uitbreidings plannen in oostelijke richting voor Gouda zo van groot belang zijnde verplaatsing van het gevangeniscom plex naar Moordrecht zal op basis van een grondruil met het rijk plaatshebben. Gouda zal voor de aan koop van de voor de bouw van de open gevangenis nodige grond in de Zuidplaspolder moeten zorgdragen. Zodra alle percelen terrein zijn aangekocht, zal Gouda deze grond aan het rijk overdragen en daarvoor in de plaats de 62 hectare in Ooster wei terugkrijgen. Deze grond zal dan worden benut voor de woningbouw ter afsluiting van de oostflank van de stad. In het plan „Gouda 2000" is deze stadsuitbreiding van essentieel belang genoemd. De gemeente Gouda heeft zich ver plicht de groenomplanting van de open gevangenis voor haar rekening te nemen. Van het totale gebied in de Zuidplaspolder (111.65.90 hectare) be houdt 17.80.00 hectare een agrarische bestemming, terwijl 30.90.00 hectare voor sportvoorziening of andere re creatieve bestemming beschikbaar komen. Voor het gevangeniscomplex resteert dan nog een terrein van 62.95.90 hectare. DEN HAAG Na enige jaren van voorbereidende werkzaamheden, ver richt door de stichting Regionaal Or gaan voor het leerlingwezen in Zuid- Holland Noord in samenwerking met de besturen van de Lagere Tech nische Scholen in Den Haag, Rijs wijk, Voorburg, Leidschendam, Zoe- termeer en Delft, werd besloten tot oprichting van de „Stichting beroeps begeleidend onderwijs Zuid-Holland West". Hiermee wordt bedoeld de op richting van een z.g. streekschool voor werkende jongeren, die o.a. via het leerlingwezen worden opgeleid en gevormd. Deze jongeren volgen nu meestal aan de hand van een leer overeenkomst één dag per week alge meen en op het beroep gericht onder wijs aan een Lagere Technische School. De bedoeling is om hen, die nu verspreid hun opleiding volgen, op één concentratiepunt. nl. de ..streekschool" hun opleiding en vor ming te laten volgen. In het dagelijks bestuur ad hoe werden benoemd M. Pulle, voorzitter, namens het Lager Technisch Onder wijs, A. A. M. van Zijl, secretaris, namens het leerlingwezen, adres: Prins Mauritslaan 94, Den Haag, tele foon 556484 - 544021 (070), A. J. Laffe- ber, penningmeester, namens de werkende jongeren. BOSKOOP „Werken aan morgen met een glimlach" Over dit onder werp heeft voorzitter Tonny Verhage op de Cépéjade tijdens een landelijke ontmoetingsdag van Christelijke Plat telands Jongeren gesproken. „Een ac tief mens is waardevol. Om dc sa menleving leefbaar te houden en eventueel te verbeteren is werken de enige remedie", aldus spreker. „We zijn met z'n allen onderweg en op die reis heeft ieder z'n taak. Er zijn genoeg problemen. Onder meer: een democratie, die dreigt te stranden op ongeïnteresseerdheid van de men sen en het steeds sterker worden van machtsgroepen, die het recht van de sterkste weer doen herleven. Hij leg de de vraag in het midden of de mens weer teruggegroeid is naar de jungle toe. naar het vechten voor het eigen bestaan, the struggle for life, waarbij het geloof op de tweede plaats dreigt te komen. Gebeurt dit nu eigenlijk niet. In dit verband wees spreker op de aktiviteiten van b.v. de vakbeweging, de studenten en die van de boeren. Politieke partijen dreigen steeds meer belangengroepen te worden. Als je de menselijke verhoudingen bin nen de meeste partijen ziet, clan zie je dat de scherpe tegenstellingen en wedijver overal liggen Dit juist op het punt. waar de christelijke solida riteit moet blijken, aldus beklemtoon de spreker. Zoals voor de christelijke partijen is het voor de 'maatschappe lijke organisaties ook 'taak zich op nieuw in hun opstelling te bezinnen. Een herwaardering van het christe lijk handelen in de maatschappij is hard nodig en dit zal door de mensen Dolfijntje geboren in Harderwijk HARDERWIJK In het dolfina rium in Harderwijk is vanochtend vroeg een dolfijntje geboren. Het is de eerste dolfijn die in Nederland in gevangenschap het levenslicht zag. Het zoogdiertje heeft de bevalling, dié zich in het water afspeelde, goed doorstaan. zelf moeten gebeuren. Ook wij CPJ- ers, als we iets willen bereiken in de samenleving, dan moet dit gericht zijn op de onderlinge solidariteit om iets tot stand te brengen door daarbij je eigen stoffelijk belang niet op de eerste plaats te zetten," aldus Tonny Verhage. De C.P.J.'ers hebben zich 's avonds volop vermaakt met een zgn. dans- zitprogramma, dat door Sipje van der Land aan elkaar is gepraat. OUD-BEIJERLAND Op zaterdag 10 juli organiseert de Christelijke Plattelands Jongeren Organisatie Zuid-Holland haar „Provinciade 71", een sportieve ontmoetingsdag voor haar leden. Onder het motto „Delta jade" wordt deze dag op de sportvel den in Oud-Beijerland gehouden. In een sportieve sfeer gaat men het tegen elkaar opnemen. Er is een voet en volleybalcompetitie, wedstrijden in vee-beoordelen, bloemenschikken, handenarbeid, trekkerbehendigheid, hardlopen, verspringen. Tussen de afdelingen staat er een grandioze vierkamp op het program ma. Deze middag wordt besloten met een gezamenlijke maaltijd en een prijsuitreiking. 's Avonds wordt er een programma gepresenteerd in garage Duifhuizen onder de titel „Vrolijkheid in zomer tijd".

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5