Biesbosch - treurige nog zomer vuil - gaat tegemoet Bij dreigende autobotsing niet in paniek raken V-commentaar Zeventien koeien door olie aangetast Advies van rijkspolitie bijverkeerstentoonstelling DINSOAG 18 M€l 1571 HILVERSUM I KRO Boertjes van Buuten Semi-klassieke muziek Dinsdagavondtheater Context, magazine Sticker HILVERSUM II AVRO uur Amateurs musiceren: lonie-orkest en symfonie-orkest uur Vanavond.gevarieerd pro- ma uur Zin-tuig, kunstrubriek Misplaatste triomf ichter het Nieuws (VARA) kwam teravond nog even terug op de idagavond door de NVSH vertoon- voorlichtingsfilm van de Britse ifessor Cole. In de reportage stak r en daar een zekere triomf de kop want het Nederlandse tv-puMiek schokvrij gebleken. Prof. Cole ht dat dat wel eens zou kunnen nen doordat Nederland klein van rang is en dat zijn bewoners heb- moeten leren makke schapen te (ie schouderklopjes leken ons nog- nisplaatst. De televisie is zeer goed staat de kijkers te hoop te doen De bewuste uitzending van dagavond had alles mee, om dat dit geval niet te laten gebeuren. eerste werd ze zeer laat op de nd uitgezonden. Op het andere net niets meer te zien, zodat wie de wilde zien, er speciaal voor st opblijven. at is geen ideale positie om daar- te gaan klagen dat je je geschokt t gevoeld. Dat. was trouwens toch noeilijk, want Hans Baaij had van Dren duidelijk gewaarschuwd wat ging komen. Wie het niet wilde i, moest het toestel maar uitdoen, hij. Dan werd de film bovendien I nabeschouwd. Voor het ontstaan h een rel is aanzienlijk minder pvukligheid vereist. De actie Kunstenaars voor Viet- h, eveneens door de VARA uitge- Hen, droeg een nogal rommelig pkter, in de slechte zin van het prd. Op zijn best zou je nog kun- zeggen dat we eventjes getuige "iten zijn van een uitheems kttafereel, waarvan de samen- g je ontging, maar waarvan de gids zei dat de bedoeling goed Het beste onderdeel van de avond den we de bijdrage van Hier Nu's Brandsma over het drugge in de strijdkrachten. We kun- ons niet herinneren dat de verge- ing drug-drankgebruik zo merk- rdig in één programma werd sa- jgebracht. m van de ondervraagde drugge- kers zei bijvoorbeeld dat een af- ige houding na het roken, niet zo- opzien baarde bij de meerderen at die wel zijn gewend aan afwe- eid door het drinken van pils. ier werd gezegd dat ook het stplichtig kader niet vies is van stickie. De arts Van der Veen zei er geen sprake is van een drug- ;id bij de legerleiding, maar dat wordt gereageerd volgens pa tprikkels. De marechaussee wordt tleid in het opsporen van drugge- ikers. en bijna even goed onderdeel in elfde Hier en Nu was dat van Heizenberg over de Biesbosch. a een half jaar na de olieramp hij weer gaan kijken. Hij consta- ie dat er practisch geen vogel te zien is: over een afstand van kilometer nam hij één water tje waar. En van die vogel kon worden vastgesteld of hij van Wen vrij was gebleven. C.J.L. Vanavond te zien PERLAND I AVRO f (K) De schat op het kasteel zdh- i der naam. tv-serie TopPop: show voor de jeugd Peyton Place, tv-feuilleton (K) Muziek is troef, muziek programma AVRO's Televizier Magazine •ERI AND II KRO (K) Kunstsignalering (NOS) (K) Felix de kat. tekenfilm (K) Het verre Westen, tv-serie (K) Andy Williams Show Brandpunt Dr. A. Terruwe en het mense- selijk geluk, documentaire (K) Paul Vlaanderen, tv-serie -Vanavond te horen Van een onzer verslaggever» DRIMMELEN De Biesbosch gaat een treurig zomerseizoen tegemoet. Ondanks alle geruststel lende mare van autoriteiten en schoonmakers, zijn nog altijd kilometers wallekant dik besmeurd met plakkaten stookolie. Tot verdriet van de middenstand, vissers en dagjesmensen die da®*- lijks de olieresten aan den lijve ondervinden. Tot wanhoop van boer Jan Saarloos. die diep in de Biesbosch 45 koeien weidt. Eind vorige week vond hij er zeven, stijf van de olie. uitgeput ann de dijk liggen. zetten. Dan had alle olie naar zee gestroomd". Strand bedekt Gematigder in z'n kritiek is caféhouder W. Ph. Vos die pal aan de Amer het 'Veerhuis' exploiteert en 55 boten voor verhuur in bezit heeft. Die boten moeten, sinds december vorig jaar toen een meter hoge oliegolf het water in de Amer overspoelde, weke lijks een reinigingsbeurt \ebben om dat dikke klonters olieresten zir/i aan de kielen vasthechten. De reden waarom hij niettemin niet grove verwijten spuit aan de PNEM i- zo vertrouwt hij me toe. dat hij een goede klant heeft aan de elektri citeitsmaatschappij die regelmatig sleepwerkzaamheden voor Vos heeft en soms gasten op een etentje in het Veerhuis tracteert. Vos heeft tot dusver één voorlopige claim bij de PNEM ingediend, waaro ver hij overigens nog niets heeft ge hoord. 'Hij zegt: „Ik wacht met m'n definitieve claim. Als blijkt dat dit seizoen het aantal toeristen terugloopt ga ik een nieuwe claim indienen. Het vervelende is natuurlijk dat je zoiets aan moet tonen. Maar ik kan natuur lijk moeilijk aan de hand van m'n boeken laten zien dat het dit jaar Tien andere koeien waren in wat lichtere mate besmet. Het vee van landbouwer Saarloos (38) graast aan de dijk van de 32 ha grote Visch- plaat-polder, pal aan het water van het derde gat van de Amer. Met het ritme van elke golfslag wordt een dunne laag olie tegen de dijk gewor pen. Als de wind het water heftiger beweegt ligt er al snel een oliedam. Bovendien is een deel van de oliebrij aan de oevers, naar de bodem gezakt. Om van het water te kunnen drinken moeten de koeien eerst door deze olielagen waden, poten, borst en uiers besmettend met olie. Later brengen ze olieresten in het gras dat op de Vischplaat nu bruin gekleurd is. Zaterdag heeft schoon- rr.aakexpert L. Jans van het vogel rampenfonds. met chemische midde len de tien koeien die er het ergst aan toe waren schoongemaakt. Jan Saarloos: „Die rommel is niet alleen erg vervelend, je weet niet wat de bijwerking is. Die koeien drinken van het water waar allemaal olie in ligt. Het gras zit np ook vol met plekken olie en daar vreten die beesten weer van. Misschien dat er straks nog wel doden vallen ook." Ik heb er politiewerk van gemaakt en gezegd dat de PNEM (Provinciale Noordbrabantse elektriciteitsmaat schappij) de schuldige is. Maar die zie je niet. Een paar keer zijn ze bij ons geweest om de boel schoon te maken. Maar dan belde er weer iemand anders en zag je ze niet meer. Ir. de Biesbosch is het nog één grote troep. Alle kanten liggen nog vol met olie, overal zie je weer velden drij ven. Ik woon 38 jaar in de Biesbosch maar ik heb nog nooit zoiets meege maakt. Van december af hebben we die rommel nu al in huis. Ik heb vier kinderen die elke dag naar de vaste wal moeten om naar school te gaan. Regelmatig moeten we ze weer met benzine te lijf om ze schoon te krij gen." De schuldige? Jan Saarloos laat er geen twijfel aan bestaan: „Rijkswa terstaat had de boel af moeten sluiten toen het ijs ging dooien. Ze hadden heel gemakkelijk alle grote gaten van de Biesbosch kunnen dichtmaken om te voorkomen dat er olie in ging. Maar rijkswaterstaat was eigenwijs. Die wist het beter. Ze had ook een boel narigheid kunnen voorkomen door de sluizen van de pas gedichte Haringvlietdam een week open te veel drukker zou zijn geworden dan andere jaren, als er geen olie geweest was". Intussen wijst Wim Vos droevig op een zandstrandje. dat dicht bij zijn café andere jaren speelplaats was voor tientallen kinderen. Dat strandje is nu permanent overdekt met een olielaag, waar geen schoonmaak aan helnt. Elke keer voert het water na melijk weer nieuwe olieresten aan en caféhouder Vos meent dat dit nog wel jaren kan doorgaan. „Met die warme dagen kwamen hier. evenals andere jaren weer moeders met kinderen. Je moest er als een waakhond bij gaan staan om te zorgen dat ze niet naar het zand toegingen", zegt hij terloops wijzend op de vloerbedekking van het Veerhuis waar steeds nieuwe oliespikkels bijkomen. Opspuiten Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Na twaalf sensationele autobotsingen, waarbij drie van de tien auto's volledig total-loss werden gereden, hebben vijf Porsche-rijders van het stunt team van de rijkspolitie nog geen schrammetje opgelopen. Hooguit een paar blauwe plekken. Ook wat dat betreft is het klapstuk van Alex "71, de grote demonstratieve tentoonstelling van de verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen, die sinds donderdag vele duizenden be zoekers heeft getrokken (vandaag is de laatste dag), een succes geworden. Want zelfs in kringen van ervaren Porsche-rijders wordt het toch wel als een huzarenstuk aangemerkt een klc-ine week lang tweemaal per dag vijf auto's met een snelheid van 50 kilometer op elkaar te laten inrijden, een pracht van een show weg te ge ven inclusief rondvliegende wieldop pen, deuken en totaal verfrommelde spatborden, en daar steeds opnieuw •ongehavend uit te komen. Hoe waardeert leider van het team (allen instructeurs) opper H. H. Koet- jé, die lauwerkransen van collega's? Terwijl hij een bij de laatste aan rijding verkreukeld portier met ijzer- draad probeert te herstellen: ,,We hebben er natuurlijk wel voor moe ten oefenen. Eerst op grasland en toen het provisorisch aangelegd stuk autobaan er eenmaal lag, op de weg, tussen de vangrails. Het is alleen een kwestie van goed timen en koppetje erbij houden." Waarmee hij wil zeggen dateer voor ervaren rijders geen vuiltje aan de lucht hoeft te zijn als zij verzeild ra ken in een gecompliceerde ketting botsing. Wat wij hier demonstreren is het vertrouwde beeld, de oorzaak van bijna de helft van alle ongelukken op snelwegen: het te kort afstand hou den. Daarom hebben we dat ook als instructief voorbeeld gekozen. Van de vluchtstrook rijdt veel te langzaam en veel te abrupt een auto de weg op. Daarachter nadert op de rechterrijstrook een andere wagen en daarachter, maar dan op de linker helft. weer drie vlak achter elkaar rijdende auto's. Wat gebeurt er nu? De aanstuivende auto, die de vlucht strookpiraat uit de weg wil gaan, wijkt uit naar links en komt daar door, natuurlijk, in conflict met de drie inhalenden. Het gevolg daarvan is een stereotype kettingbotsing met veel lawaai en veel consternatie." „Maar," zegt hij erbij, „zo hoeft het natuurlijk niet altijd te gaan. Wan neer een automobilist bij zijn positie ven blijft en niet direct in paniek raakt, kan er veel narigheid worden voorkomen. In de eerste plaats door afstand te bewaren. Maar ook als dat niet gebeurt, kunnen de gevolgen worden beperkt. Hoe? Door direct van de plaats van het gevaar af te sturen en meteen krachtig pompend remmen. En dan: Probeer altijd te voorkomen dat je je voorganger vol raakt. Veel beter is het, wanneer een botsing onvermijdelijk is, met je lin- kervoorkant de rechterachterkant van je voorrijder te raken. De klap komt dan veel minder hard aan. Daarmee krijg je een remmend effect en voorkom je nekbreuken." Een ander advies van stuntrijder Koet jé: „Zak wanneer je een botsing ziet aankomen bnderuit en hou de ar men gestrekt aan het stuur. Daardoor heb je meer kans het naar voren ko mende dashboard en stuur te ontwij ken. Je glijdt er onderdoor. Misschien kost het je een paar knieschijven, maar dat is altijd minder erg dan een gebroken nekwervel." En voor hen, die helemaal voorbe reid wil'en zijn: gebruik een veilig heidsgordel. Opper Koetjé ziet het meest in de driepuntsgordel, al wii hij daarbij wel aangetekend zien niet het politiestandpunt te verdedigen. „De politie kan daarover geen aanbe- vilingen doen, maar mijn mening is. dat heupgordel; moordenaars zijn en dat schoudergordels je de keel kun nen afsnijden. De beste constructie tot nu toe is de driepuntsgordel." Wim Vos vertelt dat hij de Horeca- organisaties heeft gewonnen voor een plan om zandbanken in de Biesbosch. die door het stilleggen van het getij door de afdamming van de grote zee armen onder water zijn komen te staan, ov te spuiten om er zo strandjes van te maken. Er zijn. zegt hii. drie grote platen van 100 bii 200 meter te vinden *die zich uitstekend voor dit doel zouden lenen. „Mis schien dat daar de toeristen mee ge baat zouden zijn. Nu kunnen ze ner gens heen, zonder onder de olie te komen. Ik heb begreoen ''at rijkswa terstaat erg in is voor mijn plan. Een week sou'ten met een kleine zandzui ger. en het is voor elkaar". Vos zegt al eerder h'erover met de burgemeester van Made en Drimme- len te heKben ?eor=3t. maar h" neemt het hem niet kwalijk dat er nadien nog weinig van terecht geko men is. „Kijk. die burgemeester wil r">*uurll'k ook °-aa- ^oede maaties blijven met de PNEM. Dagelijks moet hij met de centrale onderhandelen over uitbreidingen en zo. De directeur is een goede vriend van de burge meester. Samen drinken ze sherry en riaiT|"a?na. N-''uurl'ik wi' r,~ burge meester de relatie met de PNEM diet vr -troebelen". Hulde ^e* 's inmiddels vijf maanden ge leden dat een opengescheurde tank *'-n ie Amercentrale een oliegolf in de Biesbosch braakte. Ruim twee maanden geleden verklaarde de PNEM-directie dat de Biesbosch schoon was. Honderd soldaten die een paar weken in de olie-misère hadden rondgeploeterd, werden gehuldigd. De PNEM-directie. kreeg een pluim van rijkswaterstaat, omdat alles zo netjes was opgeruimd. Rijkswaterstaat kreeg lof toegezwaaid van de PNEM, omdat de opruiming zo keurig- was georganiseerd. Maar in Made en Drimmelen is niet één tevreden mens te vinden. Alleen heeft de enige win kel in huishoudelijke artikelen een flinke vooruitgang in de verkoop van kleine jerrycans geboekt, bestemd voor benzine en andere schoonmaak middelen die tegenwoordig voor vis sers en dagjesmensen tot de vaste ba gage behoren. 153 Even later kwam de Tsjekaman terug, zei iets tegen de soldaat die knikte, salueerde en naar buiteD rende. Vervolgens ging de Tsjeka- ambtenaar weer door met zijn controle alsof er niets was gebeurd. Weer even later werd dc buitendeur wild opengetrokken terwijl er een opgeschoten, ongelooflijk sjofele knaap naar binnen kwam ren nen. "Buiten hebben ze iemand doodgeriep hij hard. Toen hij de in het leer geklede mannen zag, bleef hij midden in zijn woord steken, slikte, schuifelde ruggelings weer naar achteren en verdween. De Tsjeka-ambtenaar keek hem na en zei toen met een vluchtig glimlachje tegen Vera bij wie hij inmiddels was terechtgekomen: "Een Besprisorni*)Uw papieren, kameraad 1" "Wij hebben geen papieren, mijn zoon", zei de oude Paddas be daard. "Hoort u bij elkaar?" vroeg de Tsjeka-ambtenaar. "Hij is mijn vader", zei Vera. "Waar willen jullie heen?" "Naar Noworsjew. Naar huis", zei de oude Paddas. "Ze krijgt gauw een kind", zei de jonge boerin. "Noworsjew?" vroeg de Tsjeka-ambtenaar terwijl hij zijn blik on derzoekend langs Vera's lichaam liet glijden. "Waar ligt dat?" "In de provincie Witebsk", zei de oude Paddas. "En waar komen jullie vandaan? Waarom hebben jullie geen pa pieren?" "Zie je, mijn zoon begon de oude Paddas gelaten, tecwijl hij uit zijn zak krantepapier en zijn machorkabuidel pakte en een siga ret begon te draaien. "De zaak zit zo. Wij komen uit het dorp Wladi- mirowska aan de Wolga. Daar was zij getrouwd. Met Grigory Iwa- nowitsj Praximow, een onderwijzer. Maar wat zal ik je zeggen? Gri gory is dood. De Witten hebben hem vermoord. Dus schreef zij mij en ben ik haar gaan halen. Nog net op tijd moet je weten. Want Wladimirowska bestaat niet meer. De ene keer heeft de ene partij het beschoten, de andere keer de andere partij en dat duurde net zo lang tot het laatste huis in vlammen opging. Waar echter, vraag ik je, moet zij haar kind ter wereld brengen? In de open lucht? En verder, zo vraag ik je, wie had onze papieren moeten maken die jij verlangt? Toen er geen dorp meer was, was er ook niemand meer met ambte lijke bevoegdheden. Zo zit de zaak in elkaar, zie je." De oude Paddas beet het krantepapicr af, plakte de sigaret, stak haar aan en keek de Tsjeka-ambtenaar met samengeknepen ogen aan door de blauwe rookwolken. "Maar misschien kun jij zulke papieren voor ons maken? Zeg - jij hebt vast en zeker ambtelijke bevoegdheden? Jij zou ons er dus bij kunnen helpen dat wij zo snel mogelijk weer thuis komen. Want zie je: het duurt niet lang meer voor haar tijd is gekomen." "Als jouw verhaal kloptzei de Tsjeka-ambtenaar aarzelend. "Waarom zou dat niet kloppen? Zou er een andere reden kunnen zijn waarom twee mensen als wij door het grote Rusland reizen in plaats van thuis te zitten waar wij thuishoren? Smerige, luizige wacht kamers. Treinen waar je voor een plaatsje niet veel groter dan de palm van mijn hand moet vechten. Ik, een oude man - en zij, een jonge vrouw, in haar toestand. Wij hebben niets misdaan, zie je. Wij willen alleen maar naar huis." 1 "Goed. Misschien krijg je je papieren. Hoe heet je?" "Ik heet Georg Iwanowitsj Paddas en zij heet Irina en is mijn dochter. (Worth :<l Smidje Verholen en de veedieven van Texas I TELEVISIE v wvvovn 'edcrland I - NOS/NOT: '5-11.35 en 14.00-14.50 School- ;0, evisle. NOS: 18 45 (K) De fbeltjeskrant. STER: 18.50 (K) Vlame. NOS: 18.55 (K) Jour al. STER: 19.00 (K) Reclame. *0: 19.05 (K) De schat van kasteel zonder naam. TV- voor de Jeugd. 19.30 Pop- v voor de Jeugd. STER: >5 (K) Reclame. NOS: 20.00 Journaal STER: 20.15 (K) dame. AVRO: 20.21 Peyton ■ice. TV-feullleton. 21.10 (K) ziek is Troef, muziekpro- - mma met Kegelkwls. 22.00 «iplO's Televizier Magazine. 22.50 (K) Journaal. TE- AC: 22.55-23.25 Nascholing «artsen - les 4 (laatste les). 'ïdorland II - NOS: 18.45 De Fabeltjeskrant STER: <K) Reclame NOR: 18 55 Journaal. STER: 19.00 (K) dame. NOS: 19.05 Den Haag Waag. 19.10 (K) Kunstslg- 'ering. KRO: 19 .30 (K) Felix kat. tekenfilm. 19.37 (K) verre Westen (The Amerl- West). TV-serie. STER: (K) Reclame NOS: 20 00 Journaal. STER: 20.15 (K) ame. KRO: 20.21 (K) Andy 'lams show. 21.11 Brand- 21.21 Dr. A. Terruwe en menselijk geluk, documen- e. 22 00 (K) Paul Vlaande- TV-serie. NOS: 22 50 GO rnnaal. TELEAC: 2I.5S-23.25 En Francais - les 18 (herh.) JdEië-Nedcrlands - 18.00 (K) «tjeskrant. 18.05 (K) Skip- py (7). 18.30 Tienerklanken. 19.05 Alledag 19.35 Hier spreekt men Nederlands - zoeklicht. 19.43 Mededelingen 19.45 Nieuws. 20.10 Wachtwoord. quizpro gramma. 20.40 (K) Het eenza me kind. film 22.00 Gastpro- gramma: De Socialistische Ge dachte. 22.30 Nieuws. 22.35 Ten nis: samenvattende reportage van de wedstrijden die van daag gespeeld werden ln het tennistournooi van de Leo- poldsclub in Brussel. Hilversum I 402 18.30 Nieuws 18.41 Actualitei ten. 19.00 (S) Linht ensemble x„aalx XXJL 2i-etm^0liSten' 19-'*Ü (So «i"ichte van hct 'and: 12 26 Mededelln- volg). 9.00 Radloweekblad. met om: 9.00 Ons nummer is...: 9.35 Waterstanden: 9 40 Schoolra dio: 10.15 Koning Klant: 10.30 De weekbladen; 11.00 Nieuws: 11.03 R.V.U.: Kinderbescher ming. 11.33 Op de koffie: in formatie en commentaar. 12.00 (S) Licht strijkorkest. 12.25 Amsterdamse Polltiekapel. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualitei ten. 13.25 Speelruimte, met om: ca 13.45 Gesproken Por tret: ca 14.00 Operettewereld; ca 14.35 Kinderkoor; ca 14.50 De avonturen van Allee: voor dracht en muziek: ca 15.40 Een grote naam van toen; 16.00 Nieuws; 16.03 In mijn tijd. ge- sprek: ca 16.30 In de Toonzaal: muziek voor en door de Jeugd. NOS 17.02 Vonken onder de as: Nederlandse volksverhalen en 17.20 (S) Me- Concert Music: Metropole Orkest. 17.40 toeristische Infor- Van twaall tot Se" (SS Wij 35 Mededellnttan. Hilversum I. 402 m - NCRV 7.00 Nieuws. 7 11 Het levende woord. 7.16 (S) Op het eerste gehoor: klassieke muziek (gr). (7.25 Horen en zien; 7.30 Nieuws; 7.32-7.50 Hier en Nu: actualiteiten) TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Verzoekplatenpro- gramma voor de militairen (8.30-8.32 Nieuws: 9.00-9.10 gym nastiek voor de hulsvrouw). 9.35 Voor de kleuters. 9.50 Vier eeuwen muziek: componisten en hun werken toegelicht. ri miivfiM rpnnrtattpc (S) 2130 <S) Klassieke foonmuziek. 21.55 Voordracht van gedichten. 22.25 Overwe ging. 22.30 Nieuw Haag vandaag. 22.50 Kontekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.15 (S) Sticker: This is the first day of the rest of your life. 23.55-24.00 Nieuws gen land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Actualltei- grajnma. 10.00 Nieuws. Hilversum II 298 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.25 (S) De Johan Willem Frl- so Kapel. 18.55 Amateurs musi ceren: Harmonie-orkest en symfonie-orkest 19.25 Paris vous parle. 19.30 Nieuws. 19.35 nastlëk Vanavond gevarieerd pro gramma 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.45 Radiojour naal. NOS: 22.55 Zintuig nr. 41. 23.55 Nieuws. 24.00 Sluiting. grammo- ten: 13.00-13.05 Raden maar...) Radiojournaal. 10.06 Arbeldsvi- -*-* 14.00 Huisbezoek: pastoraal ge- taminen. (11.00 Nieuws) 12.00 sprek van mens tot mens. Nieuws. 12.03 Licht platenpro- Dcn NCRV: 14.10 (S) Symfonie or- fja"ln'a- (1,300 Nieuws: kest van de Russische Radio 13.03-13.06 Radiojournaal) 14.00 (gr). 15.00 In "t zilver; Voor JJ®3 „9'?}n?lc£" oudere luisteraars. 16.00 Nieuws. 16.03 Voor de kl< 16.15 Voor de kinderen. 16.10 (S) Jeugdland: gevarieerd pro gramma voor de Jeugd. 17.30 18.00 NCRV en Bloc: actueel pro gramma met muzikale illustra- -15.00 Bp. Nieuws. 15.03 Muziek boetiek. 3 Voor de kleuters. 16-00 Nieuws. 16.03-18.00 Licht platenprogramma. (17.00 Nieuws: 17.02-17.05 Radiojour naal). Hilversum II. 298 m - VARA: .00 Nieuws en ochtendgym- (A) Dag woens dag: muziek en informatie (plm 7.33 Van de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.no Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.22 (S) Dag woensdag (ver- Nederland I NOS/NOT: 10.45-11.10 School-tv AVRO 17.00-17.30 (K) Kinderprogram- 57: „Nou moeten ze op houden," dacht Lucky Ba by. „Een kampioenstier als paard gebruiken, dat is een belediging, die om wraak roept!" Dus riep de stier om wraak. Hij boog zijn machtige kop. snoof eens wild door de neusgaten en liet toen een machtig en woest gebrul horen. „'IJ doet wel een beetje raar." vond Sjarl. „Helemaal niet," zei platvink-Jantje. „Dat doen koebeeste altijd, als je op hun rug gaat zitte. Ik ken ze precies, die beessies." „A's dat ies waar, waarom kaa jij d^n niet rijden? Het beest blijft staan eelemaal stiel," zei Sjarl. „Zal iek jou eens 'elpen een 'andje?" En de schurk plukte een grote, stekelige cactus uit de grond en diende er de stier een hevige slag mee toe. ie prikkels kwamen behoorlijk aan en nu had Lucky Baby er genoeg van. Onder een gruwelijk gebrul stortte hij zich naar voren, alles vernielend wat hij op zijn weg tegenkwam. „Help!!" brulde Jantje en hij klemde zich in paniek aan de horens van het woeste beest vast. Maar het beest luisterde niet, doorbrak de hekken van zijn kraal, wierp te hulp snellende cowboys omver, trapte schuttingen plat. kraakte boompjes en liet een overvloedig spoor van vernielingen achter. Dit was in elk geval voor Franse Sjarl nog wel handig, want die kon nu zonder moeite h-=t spon'- var het dier vb'gen„O. o. o, hoe mot dat aflopekreunde Platvink- Jantje. de koene berijder van de woeste stier. Nu. dat zou hem gauw duidelijk worden, want het wilde dier stoof blind van woede regelrecht op de muur af. die een deel vormde van Andy Malone's kantoortje FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13