Budobond: begeleiding moet snel beter worden HAL investeert meer buiten scheepvaart Oplossing nog lang niet in valuta-crisis zicht Van Hattum en Blankevoort gaat Stevin-groep heten Lode wijk Prins door KNSB uitgesloten „Wat we nu doen is in feite niet meer dan pleisterwerk en snelverband aanleggen reinig tekening schaakstrijd RUDI LUBBERS WON OP PUNTEN 11 DINSDAG 18 MEI 1971 Van onze speciale verslaggever TRECHT De maatschappelijke begeleiding van topsporters be- steeds meer aandacht te krijgen van de landelijke sportorgani- ;s. Niet voor een onbelangrijk deel is dat te danken aan de werk- nheden van de pas begin februari dit jaar in het leven geroepen titing Maatschappelijke Begeleiding Topsport (beginkapitaal u 100 gulden). De stichting heeft zich echter nog maar nauwelijks daadwerkelijke steun aan topsporters bezig kunnen houden. Het .4en tevoren via een 32 overwinning op het Limburgse Maasbree ic t beperkt zich nog voornamelijk tot oriëntatie. q toch is er rond de bemoeiingen de Stichting Maatschappelijke» eiding Topsport al enige beroe- ontstaan. Zeker zoals afgelopen - lag, toen de secretaris van de >nd, Wim Luiten ernstige ver- i liet horen. Aanleiding tot Lui- woorden was een brief van de ing, (ondertekend door professor waarin alle sportbonden •land werd verweten de Stich- Maatschappelijke Begeleiding lort voorbij te gaan als het om jeleiding gaat. „Maar", zo ver- Ie de Budobond-secretaris, „wij ilemaal niet voorbijgegaan aan :hting. Wij hebben over deze iterie een lijvig rapport opge lat ook aan de stichting is toe- ird. Op dat rapport hebben wij niets meer vernomen. Wij zou- hebben gezien dat er door ichting een prioriteitenschema le Olympische Spelen van Mün- was opgesteld. Ook dat is niet rd". Inventarisatie imd is het echter niet dat de ing Maatschappelijke Begelei- Topsport niet met zo'n schema schijn is gekomen. Directeur Westra: „Een prioriteiten kan men van ons niet ver in. Het schrijven van professor was meer bedoeld als een po ot inventarisatie. We willen de taak van de begeleiding eerst goed onderzoeken. Wat echter egneemt, dat ik wel een beetje an voelen met Budobond. In dit eval speelt natuurlijk ook een t gefrustreerde topsporters dik- n de publiciteit komen. We zit- et twee zaken. Ten eerste de w op lange termijn. Ten twee- nning op korte termijn, dus be- "ide de huidige topsporters. Wat de mensen die in aanmerking voor de Olympische Spelen in en, kunnen wij helemaal niets pat valt geheel onder het Ne- Olympisch Comité. Ik heb feze materie een gesprek gehad le heer Luiten en hij heeft me Ézegd dat hij zijn ideeën nader werken en totesuren, zodat we s kunnen gaan pratne". r Budobond (ex-Nederlandse Judo Jitsubond) zit echter met het robleem van de maatschappe- egeleiding van de topjudoka's in de maag. De judoka's berei- :h immers niet alleen voor op ropische Spelen van volgend ar ook nog op de dit jaart Europese Kampioenschappen leze week in Gothenburg) en [COUVER (ANP) In de pnales van het kandidatentoer- i de wereldtitel schaken is nog jgeheel geen tekening gekomen. Petrosjan en Robert Hübner evilla spelen zijn het verst in nooi. De drie partijen die zij [elkaar hebben gespeeld zijn lie in remise geëindigd. Tn de partij leek Petrosjan na de zet winstkansen te veroveren. Siciliaan slaagde Hübner er |iin een remisestelling te force- br de dame te ruilen tegen to- jloper kostduitser Wolfgang Uhlmann Las Palmas de tweede partij ..Se Deense vechtjas Bent Lar- M|hv onnen. Omdat Larsen de partij in winst om had weten tn is ook hier de stand gelijk: wereldkampioenschappen (later in het jaar in Ludwigshafen). Voor de grote groep die zich op deze evene menten voorbereidt moet doof de Bu dobond nu iets gedaan worden. Sponsors Wim Luiten: „Voor de huidige top hebben we in ieder geval zoveel kun nen bereiken, dat de wens van Anton Geesink (wekelijks zes uur trainen met daarnaast nog een aparte condi tietraining in het bos) werkelijkheid kon worden. Daarvoor hebben we twee sponsors gevonden. Neckermann vliegreizen en Rucanor. Maar wat we nu allemaal doen is in feite niet meer dan pleisterwerk en snelverband aan leggen. Het had niet zo ver mogen komen. Het was ook niet zo ver geko men, als de begeleiding vanaf de jeugd goed geweest was. Daar moeten we nu ook aan gaan werken. Dus niet alleen de mensen die nu aan de top staan, maar ook zij die onderweg zijn naar die top. En dan, als de roem voorbij is, dan zal moeten blijken of de maatschappelijke positie niet in het gedrang is gekomen door de beoefening van topsport". Voor de toekomstige verbetering van de begeleiding heeft Luiten („de ze zaak zou je een privé-hobby van mij kunnen noemen") een plan opge steld. „We moeten ervan doordrongen raken, dat medische begeleiding die in alle takken van sport heel normaal is geworden even belangrijk is als maatschappelijke begeleiding. Daar om zullen we al op de scholen moeten beginnen. Daar het jonge talent op zoeken. Er zal gecoördineerd moeten worden. Ik stel me zo voor dat bij voorbeeld een van de mensen in de gemeenten van het bureau sportzaken of de gemeentelijke sportraad zich bezig zal gaan houden met die men sen. Ook bijvoorbeeld met de begelei ding van de studie. We moeten daar naast een klimaat krijgen, waarbij werkgevers van grote bedrijven top sportmensen in hun dienst gewoon vrij geven voor de training, zonder dat, zoals nu veel gebeurt, dat in kor ting wordt gebracht op hun salaris". AMSTERDAM Rudi Lubbers is gisteravond in het Amsterdamse Car ré kampoien van Nederland in het zwaargewicht geworden. De Amster dammer versloeg zijn „stalgenoot" Bas van Duivenbode op punten. Lub bers neemt de titel over van Wim Snoek die in 1966 ongeslagen als kampioen uit de ring stapte. De jury- scores waren: jurylid nummer een: Lubbers 57, Van Duivenbode 53, nummer twee 57-55, en nummer drie 58-55. De nederlaag van Van Duivenbode betekent waarschijnlijk dat hij met de bokssport zal stoppen. Rudi Lub bers heeft nu een kans om volgend jaar uit te komen tegen Cassius Clay die dan een aantal partijen in West- Duitsland gaat boksen. Het vaststel len van een gevecht tussen dit duo is overigens nog zeer dubieus. Dorpmans verhuist Feijenoords Cup DEN HAAG (ANP) Feijenoords Europa Cup zal deze week uit Neder land verdwijnen. De Europese voet balunie heeft de Rotterdammers ver zocht de Cup terug te sturen opdat hij beschikbaar is voor de uitreiking Den Haag stopt gesprek over voetbal-fusie DEN HAAG (ANP) De ge meente Den Haag heeft aan ADO en Holland Sport laten weten dat het de onderhandelingen over een fusie tussen beide clubs staakt. De gemeente had in geval van samengaan van ADO en Holland Sport volledige medewerking in uitzicht gesteld en is bereid de besprekingen te heropenen indien zowel ADO als Holland Sport be reid zijn tot complete overeen stemming te komen. Deze bereid heid dient echter te blijken uit de overlegging aan de gemeente van alle voor een dergelijk samen gaan vereiste en door de bevoeg de personen ondertekende ver klaringen van de beide vereni gingen. op 2 juni te Londen aan Ajax of Pa- nathinaikos. De beker zal naar Londen worden vervoerd door het arbitrale trio dat zaterdag in Wembley de wedstrijd Engeland - Schotland zal leiden, scheidsrechter Sjef Dorpmans en de grensrechters Leo van der Kroft en Koen Brouwer. Sjef Dorpmans vond het op zich een leuke gedachte met de Europa Cup op reis te gaan, „maar", zei hij, „het is eigenlijk over bodig hem eerst naar Engeland te brengen." Premières tijdens kerkmuziekeongres DEN HAAG Tijdens het interna tionaal Congres voor Kerkmuziek van de Lutherse WerkgVoep voor Kerk muziek, vraagt een tiental muzikale manifestaties bijzondere aandacht. Een eerste uitvoering in Nederland van het oratorium „Ezzolid" van Joh. Nepomuk David door solisten, koor en Radio Kamerorkest o.l.v. Roelof Krol staat wel het meest in de be langstelling. De zogenaamde „Orgel- mis" van Bach, die voor het eerst in Nederland in een dialogische uitvoe ring op twee orgels wordt gebracht (door twee Finse organisten) trekt ook de aandacht. Verder komt het „Passionsbericht des Matthaeus" van Ernst Pepping tot uitvoering; hiervoor komt de Spandauer Kantorei en de Cappella Vocale uit Hamburg naar Nederland. Eén van de middagprogramma's zal geheel gewijd zijn aan de werken van Helmut Bornefeld, met o.a. zijn Atlanta-litanie. Het congres wordt van 1 t/m 7 juni in het Kurhaus in Scheveningen gehouden. IBB-De Kondor ziet weer opgaande lijn LEIDEN De totale prognose bij IBB-De Kondor wijst voor 1971 in de richting van een opgaande lijn. Hoe wel een voorspelling wordt bemoei lijkt door de situatie op de arbeids markt, ziet de directie alle elementen aanwezig om te komen tot een herstel van de winstcapaciteit. Resultaten te laag in traditionele sectoren ROTTERDAM In de vracht- en passagiersvaart, de traditionele activiteiten van de Holland-Amerika Lijn, zijn de resultaten de laat ste jaren uitgesproken te laag geweest. De rederij heeft daarom vorig .jaar in versterkte mate geïnvesteerd in aanverwante bedrijfs takken, waarin bepaalde factoren, die de scheepvaart nadelig be- invloeden minder zwaar tellen. Dit schrijft de directie in het jaar verslag: SCHELTEN WESTRA Brief En dan komt de Stichting Maat schappelijke Begeleidnig Topsport weer naar boven. Want in dat proces lijkt juist voor deze stichting een be langrijke taak weggelegd. Luiten: „Wij dachten: er zal wel een plan komen. Ik dacht dat het een zaak was, dat we nu eens met alel bonden rondom de tafel gaan zitten om dit door te praten. De stichting is met die brief gekomen, waarin werd ge steld dat als wij niet met de proble men naar voren komen, de atleten afzonderlijke benaderd zullenworden. Zoiets kunnen wij natuurlijk niet toestaan. Wij staat op het standpunt, niemand komt de bond binnen zonder het bestuur daarvan in kennis gesteld te hebben. Als het toch gebeurde zou ik teleurgesteld zijn." De Stichting Maatschappelijke Be geleiding Topsport blijkt echter niet buiten de bonden om te werk willen gaan. Directeur Westra: „Wil je een maatschappelijke begeleiding op touw gaan zetten, dan zul je toch moeten gaar registreren. De medewerking moet van de bonden komen. Maar vele daarvan beschikken niet over de gegevens die wij nodig hebben. Als het dus zo niet kan, zullen we naar de topsporters zelf toe moeten gaan. Overigens ben ik wel blij met dit conflictje. De zaak komt langzaam aan het rollen, er komt aktiviteit. De reakties op de brief van ons moeten we ook niet in al z'n hevigheid zien. Van onze kant staat de begeleiding van de topsporters toch steeds voor op." Voorop in dit alles staat natuurlijk ook dat het een verheugende ontwik keling is, als sportbonden zich zo in tensief als de Judobond dat althans lijkt te doen, met de maatschappelij ke begeleiding bezig houden. Teveel zijn er al topsporters in hun maat schappelijke ontwikkeling geremd door hun sportbeoefening. Wim Lui ten kijkt dan ook verder dan de Bu dobond zelf. „Ik zou het een goede oplossing vinden, als er een soort top sport-paspoort zou komen. Iets waardoor mensen die aan topsport doen bepaalde faciliteiten ook wat studie of werk aangaat zouden krij gen. Op zori paspoort moet dan de betreffende sport, maar ook bijvoor beeld het aantal trainingsuren staan aangegeven.Er moet op dit punt een nationaal beleid komen. Ik heb tegen Westra gezegd laten we met alle ban den gaan praten. Ik heb er nooit meer iets op gehoord. Als dit het sntwoord is, dan moeten we het zelf maar gaan doen. Wij hebben in de Budobond in ieder geval geen kre- peergevallen meer." Een van de redenen dat de Budo bond zonder krepeergevallen zit is dat de bond sinds kort over twee sponsors beschikt. Daarbij is de ama- teurstatus van de judoka's gewaar borgd. Luiten: „Wij hebben een kont- rakt gesloten met de sponsors Nec- kermann-vliegreizen en Rucanor. Daarbij zijn we er van uit gegaan, dat wij niet in dienst willen staan van de sponsor. Dat is gelukt. Onze mogelijkheden zijn nu weer een stuk groter geworden." Als uitvloeisel van 'de belangen- spreiding heeft de HAL in de afgelo pen tijd verscheidene bedrijven over genomen. Zo werden Hoogerwerff Co in Alblasserdam en Mennens Handelmaatschappij verworven, bei de ondernemingen die scheepsbeno- digdheden leveren. In november nam de HAL het bevoorradingsbedrijf Hans K. Madsen over. Nog recenter is de overneming van de zeilmakerij Bingham Co en het samen met Bos en Kalis exploiteren van het Engelse bedrijf Westminster Gravels, dat ^gegrind wint. Toch betekent deze accentver schuiving niet, dat de HAL zich ge leidelijk uit de vracht en cruisevaart terugtrekt. De directie ziet een groei ende vraag naar vrachtruimte en naar zeereizen van toeristen. Aan de andere kant verwacht men een toenemend aanbod van tonnage met als gevolg een blijvende scherpe concurrentie. De HAL denkt die con currentie slechts door een kosten voordeel op anderen te kunnen vol houden, maar juist in dat opzicht acht men de vooruitzichten van de Nederlandse scheepvaart ongunstig. In de omliggende landen vindt con currentievervalsing plaats door steunmaatregelen van de overheid en verder is het fiscale regime aantrek kelijker dan in Nederand. Daarbij komen de Westerse zeevarende landen door loonstijgingen en de be langstelling voor de zeevaart als be roep ten opzichte van de rest van de wereld steeds meer in het nadeel. Het bedrijfsresultaat van de HAL vertoont over 1970 een negatief cijfer van ƒ4,5 min., waarmee het bedrijf aanzienlijk achterbleef bij het posi- •if ;L irde partij tussen de Oostduit- lfgang Uhlmann en de Deen irsen werd na 40 zetten en 5Vs len afgebroken. De stand tus- e twee blijft 11. Fischer tenslotte, is eindelijk Taimanov aan het oord tten De Amerikaan die met £en konings-indische verdedi- -3 efereerde kreeg tegen Taima- ime-pion opening na enkele icht voordeel. Fischer behield ^Ihet afbreken van de partij, bij zet. inov heeft zonder verder spe- :erste partij tegen de Ameri- ischer gewonnen gegeven. Fi- idt nu met 10. rde partij tussen de Russische esters Jefim Geiler en Viktor >|}j is ook in remise geëindigd, etten werd in Moskou tot de- i het punt besloten. Kortsnoj de tweekamp een voorsprong punt. 2—1. "k Taimanov (Rusland) •p, Robert Fischer (Ver. Staten). a 'artij .- f6 2 C2-C4. ST7-P6 3 Pbl-C3, «2-e4. d7-d6 5 Pgl-13, 0-0 6 Lfl-e2, Pb8-c6 8 d4-d5. Pc6-e7 9 LCl-d2. RTal-cl. H-f5 11 c4xf5, g6xf5 12 "•h6 13 Pg5-e6, Lc8xe6 14 d5xe6. Ddi-b3. C7-C6 16 Le2-h5 Dc8xe6 17 ve 'e8-f6 13 Lh5-e2. Tf8-b8 19 Db7-a6. l0<) Tfi-di. e5-e4 21 Da6-a3. Tb2-b7 22 23 C4xd5, C6xd5 24 Pc3-b5. Pb»-d4. D6-d7 26 Da3-e3, Kg8-h7 27 «-(8 28 Le2-a6. Tb7-b6 29 TC1-C7. T* Tc7xg7+. Kh7xg7 31 L«xh6+. La6-e2. T18-b8 33 Pd4xtS. Tb6—bl n Tb8xbl+ 35 Kgl-h2. Da4-d7 36 37 g2-g3, Dd6-b4 38 Pd4-c6. Pc6xa7. Db6xc3 40 Lh6xe3. Tbl-el. of"- AMSTERDAM (ANP) De Koninklijke Nederlandse Schaakbond heeft alle kontakten met schaakmeester Prins verbroken. Dit is mee gedeeld na de zaterdag gehouden bestuursvergadering. Het bestuur van de KNSB heeft in deze vergadering onder andere een schrijven van meester Prins behandeld, benevens de in persorganen geuite be schuldigingen, onder meer aan het adres van de plaatsingscommissie. De belangrijkste zinsneden uit een daarna door het bestuur aan meester Prins gestuurde brief luiden: „Una niem is het bestuur de mening toege daan, dat de beschuldigingen laster lijk, ongemotiveerd en bovendien zeer beledigend voor de leden van de commissie zijn. Wij hebben in ver band hiermede besloten om, zolang u de onjuistheid van uw handelswijze niet kenbaar hebt gemaakt, alle kon takten met u te verbreken. Het boven staande impliceert, dat u op morele gronden voorshands geen uitnodiging meer voor deelname aan wedstrijden zult ontvangen". In de zomer van 1970 had de plaatsingscommissie tot taak het team samen te stellen, dat in de herfst zou uitkomen in de „Schaakolympiade" te Siegen (Wdl.). De opzet was zes spe lers te zenden, benevens bondscoach Bouwmeester als niet spelend aan voerder. In volgorde van speelsterkte bedankten enkele genodigden, waar na volgens de stand van de ranglijst meester Prins zou kunnen zijn ge in viteerd. De plaatsingscommissie besloot toen echter, dat er in totaal zes personen zouden vertrekken, met Bouwmeester als spelend aanvoerder. De argumen tatie daarvoor was, dat een team met Prins zwakker zou zijn dan verant woord was. Bouwmeester stond hoger op de lijst dan Prins. Om die reden werd het gemelde besluit tot het uit zenden van zes personen genomen. Meester Prins heeft hiertegen in ge bracht, dat de spelers aldus werden bevoordeeld, omdat de beschikbare som geld aan „vergoeding of honora rium", aldus aan zes personen ten deel zou vallen, in plaats van aan zeven. Een tweede bezwaar van Prins te gen de gang van zaken is, dat de leden van de plaatsingscommissie, die dit besluit namen, in sterke mate be langhebbenden zijn. In de commissie hebben namelijk vooraanstaande toernooispelers zitting, die in de si tuatie kunnen komen te verkeren (hetgeen praktisch gebeurt), dat zij over zichzelf een besluit moeten ne men. Na een discussie op de najaarsver gadering heeft de bondsraad de plaatsingscommissie in het gelijk ge steld. Het KNSB-bestuur is van me ning, dat daarmede de kwestie langs democratische weg is afgehandeld. Enkele weken geleden bleek de heer Prins evenwel de conclusie van de bondsraad nog steeds onjuist te ach ten. In een interview zei hij onder andere: „Maar mijn zwart op wit kenbaar gemaakte ernstige grieven zijn door de bondsraad en hoofdbe stuur van de tafel geveegd". (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Ruim een week geleden viel o.m. het be sluit de gulden en de mark tijde lijk zwevend te maken. Dit in een poging aldus aan één van de ern stigste valutacrises van na de oorlog het hoofd te bieden. Nu de kruitdamp wat is opgetrokken is het wellicht goed bij de jongste gebeurtenissen nog eens stil te staan. En dan moet allereerst worden vastgesteld, dat de door Duitsland en Nederland met de rug tegen de muur genomen besluiten weliswaar goed bedoeld zijn, maar dat zij het eigen lijke probleem waar het om draait, nl. een teveel aan dollars in de we reld, allerminst tot een definitieve oplossing hebben gebracht. Indien dan tevens wordt bedacht, dat beide landen t.z.t. willen terugkeren tot de vaste wisselkoersen van voor de re cente crisis, dan mag men zich toch wel afvragen of daarmede al niet weer de basis wordt gelegd voor een volgende valutacrisis. Vast staat, dat we er met de thans genomen maatregelen niet uitkomen. Het blijft een voortploeteren zonder uitzicht op verbetering. Een werke lijke oplossing is dan ook wel bijzon der moeilijk, zolang er nog steeds zo'n 40 a 50 miljard dollars buiten de VS circuleren. De helft hiervan be vindt zich in handen van de centrale banken. Van deze zijde is het kwaad niet direct te duchten. Anders is het evenwel met de andere helft, die zich bij de zgn. non-official holders (be drijven, particulieren enz.) bevindt. Het zijn deze dollars, die de proble men veroorzaken. Nu zou men kunnen zeggen, goed, laten we dan de dollar die in wezen overgewaardeerd is aanpakken en de valueren. Dat is echter makkelijker gezegd dan gedaan. Het is ook min of meer een politieke zaak, die o.m. van wege de positie van de VS in de we reld en de te verwachten tegenstand geen haalbare kaart is. Natuurlijk kan de VS tot zo'n maatregel worden gedwongen als de landen met grote dollartegoeden te gen de VS gaan zeggen geef mij goud voor deze dollars. Een zwevende dol lar zou hiervan het gevolg zijn. Maar de landen doen dit niet. durven dit ook niet. In ieder geval Duitsland en Japan niet. Beide landen zijn nl. be vreesd de Amerikaanse bescherming in de vorm van troepen dan te zullen kwijtraken. Er zullen dus andere wegen moeten worden bewandeld. In Brussel zal het comité van monetaire gouverneurs zich in de komende tijd intensief met de zaken bezig houden. Met name zal worden bekeken of de systemen van Frankrijk (deviezenbeperkingen) en van België (twee valutamarkten; één met vaste en één met vrije wissel koersen) goede mogelijkheden in zich bergen om de boot in het kapitaal verkeer af te houden. Nederland kent thans tot het tegen gaan van ongewenste kapitaalinvoer twee maatregelen, t.w. 1. Nederlandse ingezetenen mogen in het buitenland geen kredieten opnemen en 2. de banken mogen per saldo geen netto passief (geen schulden) hebben in het betalingsverkeer met het buitenland. De laatste maatregel is echter weinig effectief gebleken, omdat het toege stroomde buitenlands kapitaal zijn toevlucht zocht in Nederlandse obli gaties. Duitsland overweegt thans geen rente te vergoeden op creditsaldi van niet-ingezetenen. Het is echter de vraag of een dergelijke maatregel helpt. Voor grote internationale be drijven met filialen in Duitsland gaat hij nauwelijks op. Ook de te bereiken resultaten met het verplichten van de banken een tegoed in marken bij de centrale bank aan te houden voor die bedragen in buitenlandse valuta die zij accepteren zijn twijfelachtig. Betalingsbalans Duitsland en Nederland hebben, zoals gezegd, verklaard dat zij te zij ner tijd naar de oude pariteit terug willen. Om te weten hoe men zich deze procedure voorstelt, dient men te bedenken dat onze betalingsbalans indien er geen sprake zou zijn van een grote kapitaaltoevloed zonder meer slecht zou zijn. Van enige appreciatie van de gul den zou dan beslist geen sprake zijn. Als door de genomen en wellicht nog te nemen maatregelen de ka pitaalinvoer dus terugloopt zal duide lijker aan het licht treden dat wij er bepaald minder goed voorstaan. De appreciatie van de gulden zal dan in het tegendeel verkeren en de gulden zal weer in het gareel komen. Een soort zelfregulerend mechanisme der halve. Voor de mark zal dit mechanisme niet zo gemakkelijk werken. De mark wordt al tot op zekere hoogte in de wereld gezien als een soort reserve valuta. En wat de eventueel door dit land te nemen maatregelen aangaat, minister Schiller is niet iemand die dirigisme (zoals Frankrijk dat kent) voorstaat. Een de facto revaluatie van Duits land is dan ook niet uitgesloten. Voor Nederland zullen, als wij mochten besluiten een dergelijke stap van Duitsland te volgen, de gevolgen groot zijn. Onze positie kan een reva luatie van de gulden allerminst ver dragen. Maar ook zonder mee te gaan zou een revaluatie van de mark al aanlei ding zijn tot ng grotere spanningen in onze economie dan er thans al zijn. tieve resultaat van ƒ4,1 min. over 1969. Dat men toch nog een vrijwel onveranderd winstsaldo van ƒ6,2 min. kon boeken dankt de onderne ming aan hogere opbrengsten uit deelnemingen en door de boekwinst op de verkoop van enige belangen. De aarzelende Amerikaanse econo mie en niet te compenseren kosten stijgingen werkten ongunstig voor de groep toerisme, waarin de omzet daalde tot 138 (140) min. De exploi tatie van Mailschip Rotterdam, een aparte dochtervennootschap van de HAL, sloot met een verlies van j 840.000. De korte cruises in het Caraïbisch gaven nog het beste resultaat te zien, maar onbevredigend waren de uit komsten van de lange cruises. De groep overige bedrijven (dus niet- scheepvaart) leverde echter een be vredigende bijdrage tot het resultaat. De omzet liep in deze sektor op van ƒ37 min. tot 90 min. Die in de vrachtsektor daalde echter tot 111 (117) min. Per saldo nam de omzet toe van ƒ290 min. tot ƒ344 min. Als ge volg van de concurrentie wordt ver wacht, dat de opbrengsten in de groep toerisme weinig zullen verbete ren, terwijl de kosten zorgen blijven baren. Met de verdere ontwikkeling van het ,.fly-cruise"-concept meent de HAL nieuwe markten te kunnen aanboren. Door het verkrijgen van een meerderheidsbelang in het veel omvattende reisbedrijf Westours in Seattle is de basis in het toeristische vlak verbreed. In de groep vracht wordt verwacht dat in 1971 bij de conventionele vaart door geleidelijke vrachtverhogingen hogere opbrengsten kunnen worden bereikt. Voor vele diensten op de VS kunnen de resultaten in sterke mate worden beïnvloed door de mogelijke grote havenstaking ten gevolge van het aflopen van de contracten met de bonden van havenwerkers in de loop van dit jaar. De groepen handel en overige be drijven zullen, voor zover thans kan worden overzien, in 1971 een wat hoger resultaat opleveren dan in 1970. Gezien de grote onzekerheden in de sociale en economische verhoudingen, meent de raad van bestuur over het eindresultaat van 1971 thans geen en kele uitspraak te kunnen doen. Zoals gemeld stelt de HAL een onveran derd dividend van 9 pet. voor. AMSTERDAM Van Hattum en Blankevoort Beheer gaat „Ste- vin-Groep" heten. Een naams verandering was bij de fusie met de bagger-collega's Aannemings bedrijf Boele Van Eesteren en Van Splunder 's Aanneming-Mij. al aangekondigd. De nieuwe naam maakt deel uit van een statutenwijziging, die aandeel houders in de jaarvergadering zal worden voorgelegd. Blijkens het jaarverslag, wordt de fusie beschouwd te zijn ingegaan per 1 januari 1970, zodat de resultaten over dat jaar van Boele &Van Eeste ren en van Van Splunder geheel aan de vennootschap ten goede zullen ko men, waartegenover de nieuw uit te geven aandelen (zoals bekend 4.74 min.) geheel gerechtigd zullen zijn tot het reeds gemelde onveranderde divi dend van 4 per aandeel van ƒ20.-. Op de Nederlandse markt wist de werkmaatschappij Van Hattum en Blankevoort (nu dus een „dochter" van de Stevin-Groep), samen met dochtermaatschappijen en deelnemin gen, een omzet te behalen van 216,9 miljoen. Dit betekent ten opzichte van 1969 een groei van bijna 35 pro cent. Ook de in het buitenland behaalde omzet was'-met ƒ102,4 miljoen aan zienlijk hoger dan die van 1969, t.w. 87.5 miljoen. De totale omzet in 1970 was ƒ319,3 miljoen, ruim 28 procent hoger dan in 1969. De binnenlandse omzet beliep 68 procent van de totale omzet. De groei van het exploitatiesaldo (van ƒ22 min. tot ƒ23 min.) bleef door de sterk toegenomen kosten ach ter bij de verhoging van de activitei ten. De uiteindelijke netto winst van bijna 5,9 min. is nagenoeg gelijk aan die over 1969. iHet geconsolideer de exploitatiesaldo van de Stevin- groep steeg nauwelijks tot bijna 29,8 min. en de netto winst vertoonde een daling met ruim 3 ton tot ƒ10,5 min. De winst per aandeel daalde >van ƒ14,14 tot 13,69. De werkmaatschappij Van Hattum en Blankevoort is 1971 ingegaan met een goedgevulde orderportefeuille. Het nog niet uitgevoerde deel van de ontvangen opdrachten was eind 1970 in totaal 268 min, tegen 230 min, bij het begin van 1970. Boele Van Eesteren en Van Splunder hadden aan het begin van dit jaar een goed gevulde orderportefeuille en gunstige verwachtingen van de bedrijfsresul taten. „Doordat in de meeste opzichten de drie bedrijven complementair zijn, valt een gunstige ontwikkeling van de omzet van het nieuwe concern te verwachten", aldus Van Hattum en Blankevoort. De grote voordelen van uitbreiding van de activiteiten zullen dit jaar nog weinig in de resultaten tot uitdrukking kunnen komen. Op wat langere termijn zullen deze fac toren een gunstige invloed op de winst uitoefenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11