TOP IN CAÏRO VALT UITEEN miree Dagblad ,De Tijd' zou strijd om bestaan opgeven Labour behaalt grote overwinning Ernstige politieke crisis in Egypte Weigeraars volkstelling nog niet voor rechter Het Kwartet HST WEER Bewolkt ientallen doden bij atersnood Z.-Afrika Redacteuren ingelicht DO Commandant van vliegbasis stort met NF-5a neer Benoeming van informateur niet voor zaterdag Pompidou spreekt voor Britse tv Serveerster door hoofd geschoten Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Vrijdag 14 mei 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,41, p. m. f6,05, p. kw. f 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Wij lasteren gewoonlijk meer lit ijdelheid dan uit kwaaiaar- ligheid. LA ROCHEFOUCAULD Ik denk dat de poes naar buiten uil om iets te doen... 0 De BILT De drukverdeling oven West-Europa verandert lechts weinig. Een gebied waar- n vrij veel bewolking voorkwam waaruit af en toe enkele uien vielen ligt vandaag boven ns land. Plaatselijk gingen deze buien in onweer vergezeld. Inmid- els trekt over de Britse eilanden en frontensysteem naar het oos- sn. Achter dit front bevindt zich oele lucht. Het laat zich echter anzien dat het front ons land aterdag nog niet zal bereiken, odat in het temperatuurverloop liet veel verandering komt. BAROMETERSTAND: heden 10 ur: 76 cm (1013 millibar) stabiel. Zon en maan 14 mei zon op 4.49, onder 20.25; Baan op 0.17, onder 7.10; 17 mei K. loog water Hoog water, 14 mei: Rotterdam e getij 6.51, 2e getij 19.10; Sche eningen 5.15-17.42; Vlissingen .04-16.27; Haringvliet a.d. Zeezij- Ie 5.48-18.17 CAÏRO (UPl/ AP. Reuter) In Egypte ie gisteren een ernstige politieke crisis uitgebroken met het aftreden van zes ministers en drie topleden van de Egyptische Socialistische Unie, de enige le gale partij in het land. Volgens sommige politieke waarnemers lijkt de huidige crisis het meest op een revolutie sinds de omwen teling in 1952, toen koning Faroek werd verjaagd. JURBAN (Reuter) Bij de over- omingen in het gebied van de Zui- ikaanse stad Durban en het meer Drdelijk gelegen Zoeloeland zijn ze- 60 mensen, merendeels negers, het leven gekomen Ongeveer 41 nsen kwamen woensdag om toen n bus van een brug in een buiten n oevers getreden rivier stortte en meter werd meegesleurd. Sommige in de 22 geredde passagiers waren taal in paniek, omdat ze hun toe- ucht hadden moeten zoeken in bo- die ze moesten delen met slan- n die ook voor het stijgende water aren gevlucht. Radio Cairo meldde, dat behalve vice-premier en minister van buiten landse zaken Sjarawi Gomaa de vol gende ministers zijn afgetreden: Mi nister van defensie Mohammed Faw- zi; minister van staat en van presi dentiële zaken, Sami Sjaraf; minister van energie Hilmi ai-Said; minister van voorlichting. Mohammed Fajek en minister van huisvesting Saad Za- jed. Zeker is. dat president Sadat het ontslag van Gomaa heeft aanvaard. De drie topleden van de socialisti sche Unie zijn: secretaris-generaal Abdel Mohseji Aboel Noer. parle mentsvoorzitter Labib Shoekeir en het lid van 't centrale comité Dia Ed- din Dawood. In Beiroet zijn onbevestigde be richten verschenen, als zouden ln Caïro tegen Sadat gerichte pamflet ten in de straten zijn aangetroffen. Op 2 mei had Sadat reeds de zeer Moskou-gezinde vice-president Ali Sabry ontslagen, nadat hij een dag tevoren een aanval had gelanceerd op „individuen en groepen, die machtscentra vormden". Een van de opmerkelijkste feiten is het (vertrek van generaal Fawzi als minister van oorlog. In 1967 werd deze veteraan uit de Palestijnse veld tocht van 1948 aangewezen om de na de nederlaag tegen Israël gede moraliseerde strijdkrachten te reor ganiseren. In juni 1970 verklaarde Fawzi, die sinds 1968 minister van oorlog werd, dat hij nu een nieuw leger had gecreëerd, dat in staat zou/ zijn Israël te verslaan. President Sadat heeft inmiddels een opvolger aangewezen voor Faw zi. Het is luitenant-generaal Moham med Achmed Sadek. stafchef van de strijdkrachten. Sadek kreeg tevens de post van bevelhebber. Hij werd ook tot generaal bevorderd. President Sadat heeft gisteravond de gouverneur van Alexandrië, Mach- moed Salem als opvolger van de af getreden Gomaa tot vice-premier en Voorde moderne jonge vrouw die de boetiek ontgroeid is maar haar tochniet wil missen... Mirelle presenteert de mode die haar past! minister van binnenlandse zaken be noemd. Voorts kreeg minister van justitie Hassan Fahmi al Badawi op dracht te beginnen met de verhoren van elementen wier acties hebben aangetoond dat zij tegen de belangen en de veiligheid van het volk hebben gewerkt; een zaak, die het thuisfront raakt op een tijdstip, waarop de noodzaak van de strijd noopt een houding van eenheid, vertrouwen en betrouwbaarheid om de strijdkrach ten te steunen, die zijn verwikkeld in een gevecht voor eer en waardig heid". MACICTSSTRUD Politieke waarnemers menen, dat het ontslag van Sabrv, de huidige kabinetscrisis en het feit, dat presi dent Sadat het afgelopen weekeinde drie toespraken heeft uitgesteld, evenveel indicaties zijn voor het gro te belang van de huidige machts strijd in Egypte. Het persbureau voor het Midden- Oosten heeft gisteravond gemeld, dat Sadat een „onmiddellijke beëindi ging heeft bevolen van de beperking door de politie van de burgerlijke vrijheden". Het aftappen van tele foonlijnen is verboden, tenzij dit op gerechtelijk bevel gebeurt. De presi dent heeft voorts opdracht gegeven een lichaam in te stellen, dat „alle kwesties,- die de openbare vrijheid van de burgers raken" moet onder zoeken. Zondag zal de Egyptische president een speciale kabinetszit ting houden om de jongste ontwikke ling te bespreken, aldus het persbu reau voor het Midden-Oosten. LIBERALISATIE Waarnemers menen, dat de ver anderingen, die zich thans in de Egyptische top voltrekken nog groter zijn, dan die welke plaats vonden na de voor Egypte desas treus afgelopen juni-oorlog van 1967. Zij geloven ook, dat de po litici, die hun ontslag hebben aangeboden, in het algemeen 'zwaargewichten' zijn. Het was gisteravond nog niet bekend of de aangeboden ontslagen een ge volg waren van het vertrek van minister Gomaa, dat algemeen wordt uitgelegd als een poging van president Sadat om het leven in Egypte te liberaliseren. In linkse Arabische kringen werd gesproken over „een rechtse coup". President Sadat zal vanmiddag om drie uur een belangrijke rede voor het Egyptische volk houden, zo deelde het persbureau voor het Midden-Oos ten gisteren mee. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De 70 redacteuren van „De Tfjd" zien met grote vrees een voor vanmiddag geplande bijeenkomst met de lop van het VNU-concern tegemoet, waarop zij zullen worden ingelicht over de toekomst van hun krant. Koning Boudewijn heeft giste ren in Brussel de prijs de Ne derlandse lettteren uitgereikt aan de weduwe van de onlangs overleden auteur Simon Vest dijk. f KOM MAAR HET \üOLFIROPAM VOO* A V DOLFIJNE SHOW! Algemeen wordt aangenomen dat die toekomst niet rooskleurig is. Er wordt zelfs rekening mee gehouden dat de opheffing van „De Tijd" aan staande is. Al lange tijd circuleren berichten op de Amsterdamse Nieu- wezijds (voormalig krantencentrum van Alpsterdam) dat De Tijd gaat verdwijnen. Deze berichten zijn verstrekt nu gisteren, tijdens een bijeenkomst op het kantoor van de Nederlandse Dag- Haarlemmerstraat,hoek Mare BRUSSEL De van moord op twee Belgische agenten verdachte Van S. heeft tijdens de verhoren, die r.iet van een leien dakje verlopen, ge zegd dat hij in paniek heeft gehan deld. Het wapen had hij verborgen in een zak die tussen zijn kniëen was geklemd. iHij heeft het plotseling te voorschijn gehaald, maar hij zegt al leen om er de agenten mee te bedrei gen. Plotseling heeft hij er toen toch mee gevuurd, aldus zijn lezing. De jongeman weigert verder inlichtingen te verschaffen over de omstandighe den waaronder de schietpartij plaats vond. Gisteren is een reconstructie gehouden, waarbij verdachte Van S. (in afwijking van de normale gang van zaken) niet aanwezig was. 1 Gezellig opblaasbeest in opvallende J kleuren. Leuk voor uw kleuters. cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uit deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef op als nieuwe abonnee: Betaalt per Okwartaal Dmaand 1 Knots opblaasballen, voor zwembad of strand, 2 stuks voor 1 abonnee! Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het kan nog wel 'fle maanden duren voor de eerste iferaar van de volkstelling voor de "ter komt. Het Openbaar Ministe- beeft kort geleden een commissie fsteld. die gaat bestuderen welk tfd zal moeten worden gevolgd bij strafvervolging van de weigeraars. foorzitter van de commissie is de "C!er van justitie in Utrecht mr. J. van de Berg. Hij zal samen met de andere commissieleden de procu reurs-generaal van advies gaan die- nen. De gegevens over de volkstelling zijn nog niet allemaal binnen. Vooral die van de grote steden niet. Volgens het CBS zijn de gegevens van bijna zes miljoen mensen nu be kend. De voorlopige schatting is dat 50.000 mensen de telling geweigerd hebben. Voor strafvervolging zouden ongeveer 15 tot 20.000 personen in aanmerking komen. Dat zijn dan de „hoofden van gezinnen". aankruisen wat u wenst M Postzegel is niet nodig als u op I Snelle zwemvliezen. Doen hel even de. enveloP «hnjft: 31 goed in Caslricum als aan de Costa Nieuwe Leidse Courant, 1—11 Brava. antwoordnummer 267, Leiden bladpers NDP-functionarissen en vertegenwoordigers van de Neder landse Vereniging van Journalisten door de directie van de Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven nv (VNU) zijn ingelicht over de situatie bij De Tijd. Deze bijeenkomst én de voor van middag aangekondigde vergadering van de VNU-top met de onderne mingsraad en de redactie-commissie van De Tijd versterkt de indruk dal het rooms-katholieke avondblad in een precaire positie is beland. Vooral omdat wordt aangenomen dat deze plotselinge activiteit in verband staat met het jaarverslag van de VNU dat half mei gaat verschijnen. GEEN VERBETERING Vorig jaar mei, toen het jaarverslag over 1969 uitkwam, meldde de VNU dat de exploitatie-uitkomsten van ..De Tijd" geen verbetering toonden door het achterwege blijven van vol doende groei in de advertentie-in komsten. Er werd toen aangekondigd te onderzoeken of het mogelijk zou zijn, de gang van zaken bij het dag blad te verbeteren. Inmiddels is de advertentiemarkt blijkens een onlangs vprschenen memorandum van de NVJ en blijkens het NDP-jaarverslag verder ineen gestort en zijn over de gehele linie de kosten drastisch gestegen. Ook blij ken de pogingen van de VNU om de gang van zaken bij De Tijd „te ver beteren" weinig succes te hebben ge had. Vorig jaar oktober begon De Tijd met een aanvankelijk technische, la ter redactionele samenwerking met de gefusioneerde avondbladen Alge meen Handelsblad/NRC. Door deze samenwerking zou evenwel slechts twee tot drie ton zijn bezuinigd, een bedrag dat weinig of niets uitmaakt op de miljoenen-verliezen die De Tijd jaarlijks lijdt. De Raad van Bestuur van de VNU heeft de afgelopen weken enkele ma len vergaderd over de „zorgelijke si tuatie" bij De Tijd. Enkele weken ge leden schreef de redactie van het avondblad een brief aan de Raad van Bestuur met verzoek om opheldering in de onzekere situatie. Dat antwoord zou vandaag gegeven worden. Er werd gisteren zowel van NDP- zijde als van NVJ geen commentaar gegeven op de bespreking met de VNU-directie. Er was zelfs sprake van een grote terughoudendheid en geheimzinnigheid, die het ergste doen vrezen voor de toekomst van De Tijd. In het enige drijvende Dolfijnen stadion ter wereld met 1.000 zft- plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur. DOLFIRODAM - Rotterdam LEUVEHAVEN1 BIJ METROSTATION BEURS TEL. 137800. Van een verslaggever DEN HAAG De 45-jarige luite nant-kolonel W. P. Vogelaar, eerste officier van de vliegbasis Twen te. is gistermiddag om het leven ge komen. De straaljager, die hij bestuurde, een eenpersoonstoestel NF 5a, stortte neer op 20 kilometer ten zuidoosten van Bremen. Sinds 1969, het jaar dat de Koninklijke Luchtmacht de NF 5a in gebruik heeft, is dit het eerste on geluk met dit type. Het toestel is ver moedelijk tegen een tv-mast gevlo gen. Een boerderij en een woonhuis raakten als gevolg van het neerstor ten in brand. Het slachtoffer was ge huwd en vader van twee zoons. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Koningin Juliana zal naar verwachting niet voor zater dag overgaan tot het benoemen van een informateur prof. dr. P. A. J. Stcenkamp die de mogelijkheden zal moeten onderzoeken van de vor ming van een kabinet, dat samenge steld zou zijn door de drie comfessio- nele partijen, de VVD en DS'70. De Koningin heeft gisteren haar belangrijkste adviseurs ontvangen: de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, respectievelijk mr. M. de Niet Gzn. en mr. F. J. F. M. van thiel, de vice-president van de Raad van State prof. dr. L. J. M. Beel en de fractie voorzitters van de vier grootste par tijen: drs. J. M. den Uyl (PvdA), dr. G. H. Veringa (KVP-, mr. W. J. Geertsema (WD) en mr. B. W. Bies heuvel (ARP). Vandaag zijn op Huis ten Bosch in Den Haag de leiders van de kleinere partijen geraadpleegd onder wie mr. M. van Mierlo (D'66) en drs. B. .J Udink (CHU). De Koningin zal daarna wachten op de ontvangst van de schriftelijke be vestiging van de adviezen, zodat niet voor zaterdag de opdracht aan de in formateur zal kunnen worden ver strekt. Prof. Steenkamp zal daarom waarschijnlijk pas maandag met zijn werk kunnen beginnen. LONDEN (Reuter/DPA) Bij de gemeenteraadsverkie zingen in Engeland en Wales heeft de Britse labourpartij, na het mooie resultaat vorige week in Schotland, opnieuw een eclatante overwinning geboekt. Hoewel vanochtend nog niet de helft van alle stemmen was geteld had Labour reeds alle 1320 zetels die zij in 1968 aan de Conservatieven had verloren teruggewonnen. Labour haalde de grootste oogst binnen in het industriële noorden van het land en in Londen. Volgens de laatste telling heeft Labour een nettowinst behaald van 2.035 zetels en hebben de conservatieven een netto-verlies geleden van 1.853 zetels. Een in juichstemming verkerende Roy Jenkins, vice-voorzitter van de Labourpartij, gaf als eerste com mentaar. Hij zei dat de resultaten ver uitgingen boven de verwach- LONDEN (AP) De BBC-televisie zal aanstaande maandag een exclusief interview uitzenden met de Franse president Pompidou. Het onderhoud wordt morgen opge- nomen in het presidentiële paleis te Parijs. Het is de eerste keer. dat een niet-Franse televisieonderneming in het Elysee opnamen mag maken. Hét interview wordt uitgezonden in het programma „Panorama". De on dervrager is Michael Charlton. tingen die zijn partij gesteld had. „Het is een duidelijke stem van wan trouwen in het regeringsbeleid over de afgelopen elf maanden", zo zei htf. „De Conservatieven zijn vorig jaar juni gekozen op valse beloften van het in de hand houden van de prijzen en het verminderen van de werkeloosheid. Die kiezers hebben nu aangetoond dat ze weten dat die beloften vals waren." AMSTERDAM Bij een „vriend schappelijk stoeipartijtje" achter een eetsalon in de Molensteeg in Amster dam heeft de eigenaar van het etablis sement, de 24-jarige W. E. K., de 21- jarige serveerster Hendrika Maria Verhoef die bij hem werkte vannacht door het hoofd geschoten. Het meisje is in zorgwekkende toe stand opgenomen in het ziekenhuis. Het drama speelde zich af op de bin nenplaats achter het cafetaria, waar de eigenaar van de eetsalon zijn per soneelslid, ,voor de grap" dreigde met een vierloopsrevolver kaliber 22. Tij dens de stoeipartij die daarop volgde is het schot afgegaan. Het onderzoek wordt bemoeilijkt doordat er geen getuigen zijn van de de stoeipartij, die zich buiten het ge zicht van de bezoekers van de eetsa lon afspeelde. Wel hebben bezoekers verklaard dat de verstandhouding tussen K. en het slachtoffer ogen schijnlijk niets te wensen overliet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1