PONTIAC internationaal congres over het scheel-zien mnn Vijftien bewindslieden ook lid van parlement Dag der verpleging' met (veel) grieven geef een T i UITZONDERLIJKE TOESTAND Kabouters gesommeerd klooster te verlaten iet weer in Europa Bijna een op de drie mannen rookt niet meer een heel jaar halve prijs 2 dagen gratis in mei VVD en CHU bijeen WOENSDAG 12 MEI 1971 examen diploma examen ]yec/er/a71c/ l00pt niet voorop met ortlioptie' fijn om te krijgen 1 1 1 fiin nm t.p Hrncfpn "W 7" yv lx-* /~iT I T~~W~I "■✓"fc fijn om te krijgen fijn om te dragen voorjaren en jaren en jaren..- Pontiac Simpatico Het solide Pontiac uurwerk geeft U de juiste tijd en de datum. Profect'us 105.-. Doublé 110.- vwvvv' Pontiac Simpatica Modieus Pontiac dameshorloge met doublé band. Zgn Breguet wijzerplaat en wijzers 179.- PONTIAC TIJD JUISTE TIJD weer max. min. neer temp. temp. slag gist. gist. msterdam 1 bew. 23 12 0 I. bew. 25 15 0 ankfort onbew. 26 12 0 enève regenbui 23 13 6 openhagen onbew. 21 10 0 ocamo 17 12 3 onden onbew. 24 11 0 uxemburg onbew. 24 12 0 adrld zw. bew. 24 13 0 ajorca h. bew. 24 14 0 Inchen onbew. 22 7 0 ce zw. bew. 24 16 0.3 ïrljs onbew. 11 0 mie 1. bew. 26 14 0 Zéïli h. bew 23 11 1 Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Een gezond mens bekijkt de wereld met twee ogen die op hetzelfde punt gericht zijn. Dat is erg nuttig voor bij voorbeeld. het beoordelen van afstanden, en daarom is het verheu gend dat er voor mensen die hun ogen niet op één punt kunnen rich ten. en dus scheel kijken, steeds meer mogelijkheden komen om dat te verhelpen. Aan die mogelijkheden is het tweede internationale orthoptische congres gewijd, dat gisteren in Amsterdam begon. Het had geopend zullen worden door staatssecretaris Kruisinga, maar die had gisteren als (tijdelijk?) lid van de christelijk-historische Twee de-kamerfractie andere beslommerin gen. Hij had de plaatsvervangend se cretaris-generaal van zijn departe ment dokter W. B. Gerritsen afge vaardigd, die in zijn openingstoe spraak de geschiedenis van de orth- optie beschreef, waarin Nederland geen gering aandeel heeft gehad. Al in 1943 werd hier een syposium over scheelzien gehouden, dat naar de spreker meende misschien wel' het eerste ter wereld was. Sinds vorig jaar is een commissie bezig met orth- optie tot een erkend en wettelijk ge regeld para-medisch beroep te ma ken. Erkenning O Daarmee lopen we in ieder geval niet voorop, bleek uit de toespraak van congresvoorzitster mej. A. S. van Paassen, want zij vertelde dat die er kenning in veel landen al rond is. Zij behandelde de geschiedenis van haar beroep in meer details De oudste zin nige ideeën dateren al uit 1722, toen werd voorgesteld het gezichtsvermo gen van het scheefkijkende oog van de patiënt, dat vaak „lui" wordt, te activeren door het andere oog af te dekken. Dat lijkt nu een vanzelfspre kende zaak, maar honderd of zelfs vijftig jaar geleden werd het nog niet algemeen toegepast. De orthoptie begon in alle ernst toen een Franse arts in 1875 oefenin gen ontwierp om scheelzien op te heffen. In 1930 werd in Engeland de eerste opleiding voor orthoptistes ge sticht, in 1956 kwam de eerste ia Ne derland. De orthoptiste doet eigenlijk het werk waar de oogarts geen tijd voor heeft, want de oefeningen waarmee de oogstand wordt gecorrigeerd ver eisen geduld en veel tact. Vooral ook serie kleine prisma'tjes naast elkaar aangebracht, die hetzelfde effect heb ben zonder dat het dik, groot en zwaar wordt. Hetzelfde idee is ook voor lenzen uitgewerkt, waarvan het bijgaande plaatje een indruk geeft. In deze dwarsdoorsnede blijkt hoe de wer king van een dikke bolle lens (boven) ook bereikt kan worden door een dun plaatje (onder waarvan het oppervlak op elk punt (ongeveer) dezelfde hel ling heeft als het lensoppervlak. Van voren bekeken vertoont zo'n press-on lens ringen (of, in het geval van een prisma, evenwijdige lijntjes) waar de gebruiker snel aan went en die nau welijks opvallen. Vooral voor heel sterke lenzen, bij ernstige oogafwijkingen dus, is dit een prettiger alternatief voor erg dik ke brilleglaze.i. De press-on lenzen, die tot sterktes van dertig dioptrie gemaakt worden, kosten ongeveer twintig gulden per stuk. De techniek is ongeveer een jaar oud. De ploeg van DS'70 zat gisteren voor het eerst in de banken van de Tweede Kamer. Vooraan de heer Pors. Tweede rij: v.l.n.r. de heer Berger, mevrouw van Vee- nendaal en de heer Drees jr. Derde rij: de heren Ver- woert, Keuning en Schuitemaker. Vierde rij: de heer Spaanderman. Naast hem de heer Te Pas van de (eveneens nieuw optredende) Middenstandspartij. Van een verslaggever HENGELO Bijna één op de drie mannen rookt niet meer. Ook het aantal sigarettenrokers loopt belang rijk terug. Het dalende gemiddelde is vooral te danken aan jongeren, die er kennelijk niet meer aan beginnen. De cijfers zijn gisteravond bekend ge maakt door dr. L. Meinsma op een vergadering in Hengelo. Uit een in maart gehouden onder zoek van het Nipo blijkt dat 31 pro cent van de mannen van 15 jaar en ouder niet rookt (59 voor de vrou wen). Uit een in 1966 gehouden soort gelijk onderzoek waren die percenta ges nog resp. 19 en 60. In de totale tabaksconsumptie neemt de sigaret een steeds kleinere plaats in In de periode 1966 - 1971 daalde het percentage sigarettenro kers van 33 tot 25 Press-on-lenzen, op het congres in Amsterdam tentoongesteld omdat als het goed is de patiënt in de categorie jonge kinderen valt. Juist bij vroegtijdige opsporing en behan deling zijn de vooruitzichten op her stel gunstig. Een betrekkelijk nieuwe ontwikke ling is de behandeling van onjuiste oogstand ten gevolge van zenuwaf wijkingen en ongevallen. Behalve met de oogarts krijgt de orthoptiste hierdoor met verschillende medische specialisten te maken. In de pauzes van het congres, dat mers een tentoonstelling van appara Kort geding voor Arnhemse rechtbank tuur bekijken. Voor onderzoek en be- handeling zijn vaak ingewikkelde op tische instrumenten nodig. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Vijftien (thans demissionaire) ministers en staatssecretarissen zijn lid van het parlement geworden. Dat is een uitzonderlijke toestand, daar de grondwet uitdrukkelijk voor schrijft dat een lid van het ka binet geen lid van het parlement kan zijn. Een kleine uitzondering wordt gemaakt voor een demis sionair kabinet, maar die uitzon dering kan dan ook niet langer dan drie maanden duren. Press-on Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Elk jaar op 2 mei wordt de dag van de ver- ileging gevierd. Veel inhoud leeft die dag niet, maar dit jaar [rijpen zo'n 100 verpleegsters de ans enkele grieven en wensen aar voren te brengen. Vandaag werd aan de poorten an enkele tientallen ziekenhuizen m krantje uitgereikt, dat de aan- icht wil vestigen op de situatie in ziekenhuizen die volgens het Ver- egingskollektief wel enige verbete- ng behoeft. Het kollektief bestaat uit medische udenten, kritische artsen, verpleeg- ers en Dolle Mina's. Het werd twee ar geleden opgericht en wil probe- n de grote massa van verpleegsters verplegers mondig te maken. werkgroep Geen revolutie, want die term is een ziekenhuis taboe. Daarom lemt de groep zich ook niet aktie- (dat klinkt als een vloek), maar irkgroep. Wat staat er in het krantje, op wei- punten richt zich het „werk" van kollektief? van de belangrijkste punten 1 de hiërarchie in het ziekenhuis", ïrteilen de verpleegsters Marjet Bos p). Joy Arps (39) en Aafkc van Es- i (31). „Iedereen wil omhoog klim- i in die hiërarchie: dat uit zich in fe verlangen van „de zaal" af te ko- n een functie te veroveren waar je een nog maar hoeft te delegeren". GODEN n dan de positie van verpleegsters i opzit hte van de artsen, die ge- |>on goden .zijn. Verpleegsters wor- 1 wel betrokken bij besprekingen, fear nooit bij de belangrijke dingen, 'ovijl zij toch het meest directe con- met de patiënten hebben. Aan I verhoudingen moet nodig wat fanderd worden". "Sen ander punt is het dienstrooster, t worden lange werktijden gemaakt, v er mede de oorzaak van zijn dat een ontstellend tekort aan ver- ?sters is. Werktijden moeten ver worden. verpleegsters moeten )Praak in het rooster hebben Er een duidelijke taakverdeling !"ien, waardoor de situatie waarbij «Ingen dingen moeten doen die ze aankunnen, vermeden wordt, i trekken nu gastarbeiders aan, ®jes uit het buitenland, maar dat a slechte oplossing, zolang ze die niet goed begeleiden" heet hangijzer begeleiding van leerlingen is 1 volgend heet hangijzer. „Ze wor- n niet begeleid, hun persoonlijk le ven valt weg. doordat ze intern moe ten wonen. Leerlingen hebben geen rechten, kunnen geen hobbies beoefe nen, omdat het ziekenhuis hen nau welijks vrijlaat". Staatssecretaris Kruisinga, die op de voorkant van het krantje via vouw- en knipwerk in een soort zie kenhuisbed komt te liggen, net met zijn hoofd boven de lakens uit, heeft een voorstel gedaan om tot een tucht raad voor verplegend personeel te ko men. Dat wijst het Verplegingskollektief af. Het moet een arbitragecommissie worden, waar ook buitenstaanders, patiënten in moeten zitten. Een tuchtraad bergt het gevaar in zich dat moeilijke zaken de doofpot in gaan. BETALING „En dan tenslotte komt de betaling. We willen dat absoluut niet als het belangrijkste punt beschouwen, hoe wel de betaling slecht is. Later willen we over de salarissen praten". Overigens staat de dag van de ver pleging dit jaar in het teken van de man in de verpleging. (van de enkele reis) Jaarkaart f50.- voor echtparen f75- 3-Maandskaart f 20.- voor echtparen f30.- Vraag folder voor volledige inlichtingen. Koop uw 65+kaart nu Veel aandacht trokken hier de „Press-On" lenzen en prima's van de Amerikaanse Optical Sciences Group Inc. In de loop van de behandeling van scheelzien is het soms nodig, het beeld voor één of beide ogen tijdelijk „recht te zetten" door voor het bril- leglas een prisma aan te brengen. Zo'n glazen wig is zwaar, log en on ooglijk, maar de Amerikaanse groep bereikt hetzelfde met een laagje plas tic van een millimeter dik, dat op de achterkant van het brilleglas wordt vastgekleefd. In dat laagje is een hele Van onze correspondent ARNHEM De Nijmeegse ka bouters. die eind maart in het voormalig klooster van de Pa ters Assumptionisten aan de So- phiaweg in Nijmegen hun „alter natieve universiteit" vestigden, zijn gisteren tijdens een kort ge- M. PETERS en Zn. VERKRIJGBAAR BIJ: HORLOGEMAKERS GOUDSMEDEN KATENDRECHTSE LAGEDIJK 341a, TELEFOON 27 09 99 Geen Prinsjesdag, maar wel uren van zenuwen rond het Binnenhof. De nieuwgekozen volksvertegen woordigers, oude rotten in het par lementaire spel en zelfverzekerde nieuwkomers zijn begonnen aan een taak. waar zij normaal vier jaar voor hebben, maar die nu even ongewis is als de zonneschijn, die onze dagen zo eindeloos schijnt te belichten. Den Haag was gisteren in het hart een vreemd stukje filmdecor. IJzeren dranghekken alom zon der dringend publiek er achter. Stoe ten blauwgebroekte politiemannen, die om twaalf uur al wachten op dat, wat hopelijk niet gebeuren zou. De televisieploegen, die nog ge wichtiger zijn dan de schrijvende persmensen. En in een kring daar- Binnenhok* langs de voortglijdende bussen met toeristen uit Duitsland, Zweden, Zwitserland, waar voor de raampjes alle hoofden draaiden naar het vreemde spectakel, dat zelfs de gid sen niet verklaren konden. De Hagenaars trouwens ook lang niet allemaal. Verschrikt vroegen ze elkaar af, wat er toch stond te gebeuren. „De Koningin komt" wist één. Maar een ander kwam met de nuch tere werkelijkheid, dat er dan niet zoveel hekken aan te pas komen. „Er zal wel weer een vreemd staatshoofd komen", probeerde een ander. Maar de vlagloosheid vim de dag weerlegde dat. Een man. die het wist, vertelde wat er gaande was. Algemene teleurstelling Anders niet? Neen anders niet. Ze gaan weer vergaderen. Nou ja, nog geen wet ten maken. We zijn. wete het wel. regerings loos, al draven en vergaderen de mi nisters in het fnuikend tempo van hun vorige vier jaren voort. Veer tien volle dagen is er al gebroed en gepraat door de politiekelingen hoe het nu verder moet. Wie wat zal worden. De oude Tweede Kamer wist het zo goed. Ze zouden het wel even voor elkaar boksen. Formateur aan wijzen, minister-president kant en klaar op het Catshuis afleveren. En nou valt dat allemaal wat te gen. Wat de Koningin anders in en kele dagen moet uitpluizen, daar broeden de parlijbroeders nog over. Ik geloof niet, dat ons Nederlandse volk er de adem bij inhoudt. Maar gisteren op en rond het Bin nenhof, daar was het toch allemaal even anders dan gewoon. Och. opeens ontdekte ik het. Het was niet de politieke spanning, het zwaarwegend landsbelang, dat die sfeer van machtig gebeuren opriep. Het was heel gewoon, omdat het carreé tussen poort en Ridderzaal, Tweede Kamer en de Senaat, zo blank en vrij, onbesmuikt door blik van vehikels daar lag. Wat onze parlementsleden ook voor elkaar zullen boksen in de ko mende periode, zo zuiver als de eer ste uren zal het helaas niet meer zijn, want in al hun ijver brengen ze niet op. hun auto's op het Malie veld te laten staan en binnenstad- waarts te wandelen. ding, dat diende voor de presi dent van de Arnhemse recht bank, mr. W. J. Borgerhoff Mul der, gesommeerd dat kapitale pand te verlaten. De familie Beijnes uit Aerdenhout zegt hun voormalig ouderlijk huis, dat na het vertrek van de paters al jaren leegstaat, te hebben verkocht aan de Nijmegenaar ir. M. M. Rutgers van der Loeff. De laatste heeft .zie dend door de telefoon gezegd er niets mee te maken te hebben", zoals ka bouter-procureur mr. A. L. Pieper gisteren zei. Mr. Pieper vroeg niet ontvankelijk- verklaring van de vordering omdat één van de twee gedagvaarde kabou ters voor een ander was aangezien en de tweede slechts te boek stond als sympatisant maar niet in het ex- klooster woonde. De naamsverwisseling in het eerste geval was ontstaan doordat de familie Beijnes in een kranteknipsel las over een persconferentie, die kabouter hoofdman Fred Ruijssenaars had ge geven: in zijn plaats werd per onge luk zijn jongere broer Frans gedag vaard Aan de andere naam, die van de Tilburgenaar Adriaan Spijkers, kwam men doordat de laatste een te legram opgaf bij de P TT. waarin de familie Beijnes gevraagd werd te ko men praten over huur of verkoop van de villa. Op dat telegram is nooit ant woord gekomen. „Terwijl de kabou ters het pand best willen kopen. Ze hebben ook geld", aldus mr. Pieper. De nieuw beëdigde "bewindslieden- Kamerleden" zullen dus binnenkort moeten kiezen of delen. Het Nederlandse parlementaire stelsel is gebaseerd op het zogenaam de dualisme. Dat wil zeggen dat het kabinet volstrekt onafhankelijk staat tegenover de beide Kamers. De de missionaire bewindslieden die nu een tijd met een dubbelfunktie tegemoet- gaan kunnen er natuurlijk op gokken dat ze in het nieuwe kabinet weer minister of staatssecretaris worden. Maar het zal als het nieuwe kabi net tenminste meer dan drie maan den op zich laat wachten straks een moeilijke keus worden. Thorheeke tegen Reeds Thorbeeke was er fel op te gen, dat een minister, parlementslid werd. Een argument was, behalve dat van het dualisme, hét gevaah dat juist de stemmen van de kabinetsle den in de toen veel kleinere Tweede Kamer de doorslag zouden geven. Het principe van apartheid kwam pas in 1938 in de grondwet. In de parlementaire praktijk van de vorige eeuw en het begin van deze eeuw kwam de combinatie van het minis terschap en het kamerlidmaatschap echter nauwelijks voor. Alleen minis ter Goeman Borgesius bleef parle mentslid. omdat hij een electorale te genstander dwars wilde zitten en ook minister J. D. Veegens (kabinet De Meester) combineerde de functies. In zo'n uitzonderingsperiode, dat het dualisme niet functioneert (Niet temin kan een demissionair kabinet belangrijke beslissingen nemen in het belang van het land. Denk aan de zwevende gulden) beleven de Kamer leden-bewindslieden sparj-ir-de tij den. Zal het nieuwe kabinet in de toegestane drie maanden in elkaar getimmerd kunnen worden? ■jc Spannende tijd „Geen verkoop'" Volgens de kabouterpleiter is er geen sprake van verkoop aan ir. Rut gers van der Loeff omdat er binnen kort een snelweg door het klooster zou worden aangelegd. De familie Beijnes procedeert over de koop met de Nijmegenaar. De Kabouters laten ondertussen het klooster opknappen door nieuwe wa terleiding en niéuwe vloeren aan te leggen. „Men hoeft dus niet bang te zijn dat het huis wordt uitgewoond" Mr H. J F. M. Hüffer, die optrad voor de familie Beijnes, vorderde dat de kabouters verdwijnen. „Het zijn geen kerels. Ze verstoppen zich. Maar het gaat hier om een voorlopig koop- kontrakt van 6'/t ton; dat is geen peuleschil- Het was een stunt, dit al les, maar het moet nu weT voorbij zijn." Hij bestreed overigens dat er in de Nijmeegse bestemmingplannen spra ke zou zijn van een weg dwars door het klooster, hoogstens ervoor- langs." Uitspraak volgende week dinsdag. De leden van het demissionaire ka- binet-Drees, die in 1956 lid waren ge worden van het parlement wetgn er alles van. De kabinetsformatie duur de dat jaar bijzonder lang. 2 Oktober waren drie maanden voorbij. De mi nisters en staatssecretarissen bedank ten voor het kamerlidmaatschap, elf dagen later zaten ze evenwel weer veilig in het nieuwe kabinet. De Tweede Kamer werd toen na het aanvaarden van de tweede lezing van de grondwetswijziging tot 150 leden uitgebreid. Minister Staf zag het in 1959 ook wel zitten. Hij werd benoemd tot lid van de Eerste Kamer, maar kon deze benoeming niet aanvaarden vanwege zijn ministerschap. Maar de bewinds man zag het einde van de kabinet? periode naderen en liet het onder zoek van zijn geloofsbrieven uit stel len tot hij minister af was. Ir. Staf kon de Eerste Kamer bin nenstappen niet gehinderd door zijn ministerschap. -fa Niet waterdicht Geen combinatie van functies. Maar de regel in de grondwet ter handhaving van het dualisme is niet waterdicht. De leden van het in 1963 aftredende kabinet-De Quay, die zich in de kamer hadden laten kiezen, hadden dat door. Zij wachtten ge woon een maandje met'het inzenden van hun geloofsbrieven en lieten zich pas later beëdigen. Zo verlengden zij kunstmatig de termijn van drie maanden. Dat was formeel juist, maar wel in strijd met de geest van de grondwet. Alleen mr Toxopeus. die minister van binnenlandse zaken was en frac tieleider van de WD werd dit toch wat al te dol. Hij zond zijn geloofs brieven sneller in. Alle ministers en staatssecretarissen hebben zich trou wens in die formatieperiode nog laten beëdigen als Kamerlid, met uitzonde ring van minister Luns Veringa, Luns, De Jong. Polak en Witteveen en de staatssecretarissen Grosheide, Kruisinga, Van Son, Van Veen en De Koster niet uitgehaald. Alles was keurig voor elkaar en zij wachten meer dan welke Nederlander ook het verloop van de kabinetsfor matie af. Drie maanden hebben ze respijt om te kiezen. Deze termijn is billijk hoe groot het bezwaar ook kan zijn, dat een demissionair maar toch regerend kabinet, te sterk aan de Kamer is gekoppeld. Een minister die aftreedt, valt in een vacuüm. De ene dag staat dé chauffeur met de grote auto voor de deur en de andere dag is men weer aangewezen op desnoods de fiets. Dat is het nadeel van de poli tiek. Wachtgeld De materiële verandering is niet zo hard en plotseling, maar komt op de lange duur toch wel stevig aan. De wachtregeling komt er op neer, dat de uitkering even lang duurt als men minister is geweest met een minimum van twee jaar en een maximum van zes jaar. Het wachtgeld bedraagt het eerste jaar tachtig procent. Na een jaar is het 65 pet van de laatstgeno ten wedden en na twee jaar is het wachtgeld gezakt op het niveau van 50 pet. De pensioenregeling is zo, dat de afgetreden minister op zijn 65ste jaar vijf pet krijgt van de laatst genoten wedde voor .ieder jaar van zijn periode. Nog lang niet Maar aan de toepassing van deze regeling waren de bewinds lieden gisteren nog lang niet toe. De zwarte auto's met chauffeurs voor de bewindslieden-Kamer leden stonden gisteren nog gedul dig te wachten op het Binnen hof want na afloop van de vergaderingen wachtten de de partementen weer. Keurig Deze niet zo fraaie grap met de geloofsbrieven hebben de ministers Bakker, Nelissen, Roolvink, .Udink, De 86-jarige schrijver Maurice De- kobra heeft zijn 100ste boek uitge geven "Un banco de deux milliards". De Fransman, wiens boeken in 32 ta len zijn vertaald, heeft ook veel voor Franse dagbladen geschreven. Op de foto: Dekobra met zijn nieuwste boek. DEN HAAG De partijraad van de VVD en de unieraad van de CHU zullen zaterdagmiddag de politieke toestand bespreken. De partijraad van de WD doet dit in een openbare vergadering in Hil versum. De unieraad, het politiek ad viescollege van de CHU, komt te Rot terdam in besloten vergadering bij een.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9