Verolme zet met zijn gerechtelijke acties hele fusie op 't spel Mansfield wil halvering VS-troepen in Europa Personeel Bartiméus niet gekend in benoeming nieuwe functionarissen Weinig voortgang in gesprek met Britten Bezinningsconferentie evangelische politiek Heinemann naar Roemenië Diplomaten Hanoi geslagen in Laos Gift prins Claus voor invaliden t Poging om SST toch te redden Athene begint civiel proces Gesubsidieerden willen betere rechtspositie Aardbeving in Turkije Drastisch ontwerp-amendement in Senaat: Kabinet tegen vervroeging Prinsjesdag Voor nieuwbouw vrijstellin« van dienstplicht? WOENSDAG 12 M« 1971 Willem Duys (2) De spontane reactie van Willem uys op het lugubere verhaal van Es- iers moeder was treffend en uit menig irt gegrepen. Eigen rechter spelen is romer de beste reactie, maar ik sem aan dat vele vaders zo'n zieke- jke aanrander zouden kraken. Gelukkig heeft het verschrikkelijke obleem weer ieders aandacht en ho- Elijk zullen de medici en psychiaters, ie deze ziekelijke mensen begeleiden, i niet meer en zeker niet na vier Ijcten vrij en zonder medische greep de maatschappij insturen. OORBURG G. C. Severyn Willem Duys (3) Waarom schrijft u wel over Willem egatief en over die moeder niet posi- ef? Is bij u de vraag niet opgekomen oe zij een dergelijke vergevingsgezin- luding heeft kunnen opbrengen en it wij als christenen van haar het praktijk brengen van het gebod van naastenliefde hebben kunnen le- _a? Alle lof voor deze vrouw en ook oor Willem, want dank zij hem heb- in wij van deze vrouw veel kunnen Dat was de inhoud en de waar van deze „Vuist". JNSBURG G. v. d. Vijver Fluoridering Ook in de Hoekse Waard zijn er annen om fluor aan het drinkwater e te voegen. In de ons omringende nden wordt dit middel vrijwel niet sgepast zolang de onschadelijkheid et is bewezen. Volgens tal van geleerden is fluor n van de gevaarlijkste vergiften, t heeft de neiging zich te verbinden it calcium een levensbelangrijk ment in ons bloed en onze weefsels om zich op te hopen in ons beende- ïstelsel en onze organen en ze te schadigen. Het innemen van fluoride kan bo ndien schadelijk zijn voor die pro- in ons lichaam waarbij enzy- en een belangrijke rol spelen in de van kettingreacties. Door fluor innen dergelijke processen tot stil- md komen en dus ziekten veroorza- IVat voor het verkeer geldt, nl. „bij ijfel niet inhalen", dient toch ook in geval te worden toegepast. Zolang wetenschap zelf twijfelt en tal van derzoekers zelfs waarschuwen, mag 1 fluoride in het drinkwater wor- gemengd. UTTERSHOEK G. van Aalst J Hemel of opstanding (3) I Het is volgens de bijbel niet hemel -o! opstanding maar: hemel èn opstan- ding. Duidelijk is er sprake van een jlwen na de dood, zie Philippenzen 1: M, 2 Cor. 5:8 en over ons geestelijk rham spreekt Jezus in Luc. 23: 42 45. Bij de opneming van Zijn ge- entt zullen wij volgens Paulus in 1 r- 5 en 1 Thess. 4: 13-18, een ver kijkt lichaam ontvangen gelijk aan opstandingslichaam van Christus, 3: 20-21, -Luc. 15: 39-43. Daarna einde, 1 Cor. 15: 20-24. RNIS H. K. 't Hart Van een onzer verslaggevers ZEIST Tot opvolger van de vorige maand vertrokken ad junct-directeur van het Chris telijk blindeninstituut Barti méus in Zeist, dr. K. Heslinga, is met ingang van 1 augustus benoemd de heer J. van der Mheen uit Groesbeek. Per 1 augustus krijgt Bartiméus -ook een economisch directeur; daar toe is drs. A. G. Vette uit Leiden benoemd. Dr. Heslinga, een nationaal en in ternationaal erkende autoriteit op het gebied van de blindenpedagogie, nam eind vorig jaar ontslag na een sle pend conflict met de algemeen direc- BOEKAREST (DPA) President Gusrav Heinemann van West-Duits- land brengt van 17 tot 20 mei een bezoek aan Roemenië. Het is voor het eerst, dat een Westduits staatshoofd officieel in een Oosteuropees land wordt ontvangen. Heinemann zal onderscheidingen uitreiken aan partijleider Nicolai Ceausescu en diens echtgenote en aan premier Ion Gheroghe Maurer. Op zijn beurt wordt de president bedacht met de hoogste onderscheiding, die Roemenië aan buitenlanders uitreikt. De reis naar Roemenië wordt ge maakt in een toestel van de Bundes- wehr. Bij aankomst zal het Duitse volkslied worden gespeeld, dat sinds 1944 vanwege de eerste strofe (die al lang „afgeschaft" is) bepaald niet ge liefd was. Heinemann zal ook een kerkdienst bijwonen van de evangeli sche staatskerk van Boekarest. VIENTIANE (AP) Laotiaanse soldaten en politiemannen hebben gisteren vier Noordvietnamese diplo maten, die wegliepen bij een rede voering van premier Prins Soevanna Phoema, gestenigd en gewond. De diplomaten onder wie de Noordvietnamese zaakgelastigde Ngoejen Giap -r- hadden kennelijk bezwaar tegen een passage in de re de,. die Soevanna ter gelegenheid van de grondwetsdag uitsprak en waarin hij Noord-Vietnam hekelde wegens het zenden van troepen naar zijn neutrale koninkrijk. teur van het blindeninstituut, ds. A. de Vries. Hij is nu in een adviserende functie verbonden aan de Neder landse vereniging voor revalidatie. De ontslagaanvrage van de heer Heslinga veroorzaakte destijds grote onrust onder ihet internaatspersoneel van Bartiméus, dat zijn progressieve aanpak van het blindenwerk bijzon der waardeerde. Met de benoeming van zijn opvolger, op het ogenblik adjunct-directeur van de Groesbeekse tehuizen voor moeilijk opvoedbare kinderen, is die onrust bepaald niet weggenomen. In de benoeming van de heren Van der Mheen (44) en Vette (29), mede werker op de afdeling garantieverle ningen van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, is het per soneel niet gekend. Het moet ook maar afwachten wie de medische taak van dr. Heslinga zal overnemen; voorlopig is een van diens vroegere medewerkers daarmee belast. De heer Van der Mheen is, anders dan zijn voorganger, uitsluitend pedagoog. ONBEVREDIGEND Het internaatspersoneel is niet van plan zich bij de onbevredigende si tuatie neer te leggen. Begin volgende maand zal het personeel bestuur en directie van Bartiméus confronteren met de resultaten van een enquête, die op het ogenblik wordt gehouden. Bii de enauête wordt onder meer geïnformeerd naar de werkomstan digheden, de verhouding met supe rieuren en het contact met het be stuur. De uitslag zal. naar mag wor den aangenomen, onderwerp van be- SDreking ziin op de bestuursvergade ring die op 8 juni wordt gehouden en op de een dag later te houden jaar vergadering. De voorzitter van het bestuur van Bartiméus, prof dr. I. A. Diepenhorst, heeft het personeel inmiddels al laten weten ervan overtuigd te ziin dat de enauête een onzuiver beeld zal ople veren. Het uit groepsleiders en afde lingshoofden bestaande intemaat- snersoneel laat zich door deze reactie met ontmoedigen Mocht hpt. bestuur straks He resultaten van de enquête naast zich ne. rlpsreen. dan zal er. pen van ne^on eels' eden zegt, --öVpr Wat. gebeuren". LAGE VUURSCHE Prins Claus heeft dinsdag op kasteel Drakensteyn een gift gedaan aan de vereniging AVO. De AVO houdt tot 15 mei een lan-, delijke collecte voor haar werk voor, mindervalidêryen,invaliden,! H,et hoofddoel is gehandicapten zinvolle arbeid te geven en daartoe beschikt de AVO over een werkplaats en di verse sociëteiten. WASHINGTON (Reuter, UPI) Voorstanders van het supersone ver keersvliegtuig SST hebben, gesteund door de regering, naar een overrom pelingstactiek gegrepen om het al dood verklaarde project tocly nog te redden. Gisteren werd een amendement in gediend op het wetsontwerp dat de afwikkelingskosten voor het project teschikbaar stelt, een bedrag van 245 miljoen gulden. Volgens het amende ment zou dit bedrag juist gebruikt moeten worden om de ontwikkeling van de SST alsnog op gang te hou den. Omdat de stemming over het wets ontwerp dezelfde dag nog zou plaats vinden, stonden de tegenstanders van de. SST,voor de opgaaf, binnen zeer korte, tijd opnieuw de meerderheid •an .de afgevaardigde^ achter zich te •rijgèh: Bij het ter perse gaan van deze editie was de uitslag van de stem ming nog niet bekend. Deze Russische maestro iverd op voorbeeldige wijze bijge staan door zijn leerling tijdens een muziekuitvoering 'n de Sowjet-republiek Georgië, die dezer dagen vijftig jaar be stond. NEW YORK (AFP) De trompet tist Louis Armstrong, wiens gezond heidstoestand enkele weken ernstige zorgen baarde, is gisteravond weer opgetreden en wel in een televisie show met David Frost. De 70-jarige .Satchmo', die door een hartkwaal ze ven weken lang aan bed gekluisterd was, toonde zich in uitstekende vorm. BRUSSEL Op de eerste dag van de onderhandelingen in Brussel over de Britse toetreding tot de EEG, zijn de partijen niet veel opgeschoten. Aan de vooravond van de confe rentie was de stemming hoopvol, om dat Frankrijk een zeer belangrijke concessie had gedaan. De Fransen hadden geen bezwaar meer tegen En gelse invoer van suiker uit het Carai- bisch gebied. Gisteren struikelde men echter over de Engelse bijdrage aan de geldmiddelen van de Europese ge meenschap. De Zes zijn het over de hoogte van die bijdrage onderling niet eens, onder meer niet over het bedrag, dat Engeland in het eerste jaar zou moeten betalen. Uiteindelijk kwamen er twee voor stellen: een van de Europese com missie, dat er op neerkomt, dat de definitieve bijdrage wordt vastge steld, maar achteraf wordt bekeken of de bijdragen in de overgangsperio de niet te hoog zijn geweest en een van Duitsland, dat in het laatste jaar van de overgangsperiode wil kijken of de sprong naar de definitieve bij drage niet te hoog is. Met andere wóórden: de aanloopperiode zou dan langer duren. ATHENE (UPI) In Athene is voor het eerst sinds de militaire couy van 1967 een proces begonnen voor een niet-militaire rechtbank tegen 34 personen, die worden beschuldigd van pogingen het huidige regime om ver te werpen. De beklaagden zullen in twee groe pen voor de rechter worden gebracht onder een speciale anti-opruiingswet, die het vellen van een eventueel doodvonnis mogelijk maakt. Een maand geleden heeft premier George Papadopoelos bekend gemaakt dat personen, die van activiteiten tegen het bewind worden beschuldigd, voortaan door een civiele rechtbank worden behandeld, in plaats van door krijgsraden, zoals dal tevoren gebeur de. De grootste groep beklaagden is een groep van 25 studenten, onder wie vijf vrouwen, die zouden hebben be hoord tot de verzetsbeweging Rigas Ferreas. Rigas Ferreas was een Griekse verzetsheld, die in de 18de eeuw opriep tot strijd tegen de Turk se overheersers. In de ochtenduren zijn er gisteren wel vorderingen gemaakt. Men werd het in grote lijnen eens over de Eura tom. Maar daarna zijn de Britten prak tisch niet meer aan bod gekomen, 's Middags werd de Britse onderhande laar Rippon op eigen verzoek door de Zes ontvangen, maar minister Luns en staatssecretaris De Koster waren toen al lang naar Nederland vertrok ken. „Collega Witteveen houdt het fort", zei minister Luns. Van een verslaggever AMSTERDAM De Nederlandse Jeugd Gemeenschap (NJG) en tien andere gesubsidieerde instellingen hebben er in een verklaring voor ge pleit de rechtszekerheid van gesubsi dieerde instellingen te verbeteren. Volgens de instellingen, die het ko mende kabinet vragen om op dit punt maatregelen te nemen, heeft de in trekking van toegekende en reeds ge deeltelijk uitgegeven subsidies aan het Nederlands Komitee voor Inter nationaal Jongerenwerk (voor het in maart gehouden de-kolonisatlecon- gres) bij veel gesubsidieerde instan ties ongerustheid en gevoelens van onzekerheid opgewekt. Deze onzekerheid is niet weggeno men door verklaringen van premier De Jong en minister Klompé dat geen subsidie geweigerd wordt wanneer meningen ter discussie komen die van regeringsopvattingen afwijken of wel het gevoerde beleid disqualificeren. Volgens de elf instellingen is het gevoel blijven bestaan dat de over heid zich gerechtigd acht subsidies in te trekken zonder enig overleg met de betrokkenen. Zij doen enige voor stellen om tot tussentijdse verbete ring te komen: instelling van een door de rijksoverheid erkende be roepscommissie, die zonodig beschik ken kan over een eigen bescheiden bureau, en samenstelling van een be knopte voorlichtingsbrochure over de gedragscode waaraan subsidieontvan ger en subsidieverstrekker zich moe ten houdén. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De gerechterlijke acties van scheepsbouwer ornelis Verolme hebben de fusie tussen zijn concern en de Rijn- helde-groep op het spel gezet. Worden zijn eisen ingewilligd dan in kan de fusie wel worden vergeten, omdat geen der partijen de dan ontstane chaos op korte termijn een uitweg zal weten te nden. 'e staat der Nederlanden, de 'Ver- ie beheersmaatschappij en de Rijn- elde-groep hebben gisteren met e waarschuwing een ernstig be- p gedaan op de president van de< agse rechtbank de eisen van de r Verolme naast zich neer te Ieg- Zij voerden het woord in een t geding dat de heer Verolme tegen 1 had aangespannen en dat giste- voor de president van de Haagse itbank diende, waarover wij in een I van onze edities hebben bericht, e heer Verolme meent dat de ge- vaarde partijen zich schuldig heb- gemaakt aan contractbreuk, op id waarvan het fusie-advies van commissie niet bindend behoeft te voor de partijen. Om dit doel te :iken heeft hij inmiddels een nor- e gerechtelijke procedure aanhan- gemaakt voor de Rotterdamse 'tbank. Omdat een dergelijke pro- we een a twee jaar kan duren 'de gisteren het kort geding, dat gende de uitslag van de procedu- 'e bindendheid van net fusie-ad- moei opschorten, amens zijn raadsman mr. J. van 'el spuide de heer Verolme als zijn maamste grief, dat de commissie semius een fusie advies heeft uit- fccht, nog voor onafhankelijke ex- de inbreng van de bij de fusie be lten partijen op hun juiste waarde den getaxeerd. Het eerder tus- de partijen gesloten convenant zou als voorwaarde hebben gesteld. Jan Andel liet doorschemeren dat dergelijke gang van zaken vooral "in-Schelde-groep eenzijdig voor- bezorgt: de winsten zijn de fusie iet verlies blijft geïsoleerd bij het Wihe-concem. aldus de heer Van r- Van Andel liet weten dat een E alleen verantwoord is op basis ^n retabiliteitsberekening, d.w.z. dat er bij de inbreng van de partijen rekening moet worden gehouden met de mogelijke winsten of verliezen in de toekomst. Een berekening op deze basis zou naar de mening van de heer Van Andel zeker in het voordeel van de heer Verolme uitvallen. Volgens een prognose van Verolme-accoun- tants zou het bedrijf zelfs in staat zijn zelfstandig te kunnen blijven voortbe staan. Verontwaardigd wees hij het gument van de hand dat met een in williging van de eis tot uitstel de fusie niet doorgaat: „Dat had de commissie Winsemius dan eerder moeten beden ken," riep hij uit. De tegenpleiters kwamen tot de conclusie dat het niet tot de taak van de experts behoort om een rentabili- teitsberekening te produceren op basis van een toekomst-prognose. Boven dien zo werd van die zijde aange voerd, zou een goede rentabiliteitsbe- rekening eerst mogelijk zijn wanneer ANKARA (AP) De Zuidturkse provincie Burdur is vanmorgen door een krachtige aardbeving getroffen. Volgens het ministerie van huis vesting in Ankara zijn er doden, ge wonden en grote schade te melden. Gevreesd wordt dat het dodental hoog zal zijn. In de stad Burdur. 360 kilometer ten zuidwesten van Ankara, werden veel huizen en overheidsge bouwen ernstig beschadigd. De tele foonverbindingen met Ankara zijn verbroken. de fusie dèfinitief vaststaat. Zolang daarover geen zekerheid bestaat is een juiste waardering niet mogelijk. Mr. E. Drooglever Fortuyn, die na mens de staat optrad constateerde in zijn betoog dat de overheid het Verol- me-concem te hulp is gekomen om de Nederlandse scheepsbouw als geheel voor de ondergang te behoeden. Voor op stond een duurzame oplossing voor alle partijen. Om die te bereiken was het nodig de heer Verolme buiten spel te zetten. Het karakter van de scheepsbouwer i- namelijk weinig ge schikt voor een samenwerking. Ove rigens zijn zijn belangen in de com missie Winsemius uitstekend behar tigd door zijn rechterhand hoofddirec teur mr. Schwencke, die zitting had in de commissie. Zijn neen zou niet tot de vereiste unanimiteit hebben ge leid, aldus de heer Fortuyn. Resultaat Mr. G. de Groot verklaarde namens de Verolme Beheersmaatschappij dat het werk van de commissie een billijk resultaat heeft opgeleverd. Zelfs al zou de commisie ten onrechte geen rentabiliteitberekening hebben ge maakt dan zijn we tevreden met het resultaat, aldus de heer De Groot. Vol gens deze raadsman is met een zelf standig voortbestaan van het Verolme- concem het bedrijf niet gediend. De winsten die voor de komende jaren worden verwacht zijn misschien vol doende om de staatsschuld af te los sen, maar laten geen ruimte voor een aantal noodzakelijke diepte-investe ringen en de vereiste diversificatie van de scheepsbouw. Een duurzame oplossing is daarom alleen te bereiken met een fusie. Het uitstellen van de fusie betekent een ontkrachting van de voorstellen van de commissie Win semius, het zal opnieuw onrust ver wekken en een ongunstige indruk ma ken op de opdrachtgevers. De heer De Groot onderstreepte nog eens dat de werknemers van het Verolme-concem en de vakbonden zich achter de fusie hebben gesteld. mr. J. L. Burema zei namens de Rijn-Schelde-groep dat de moeilijk heden die de heer Verolme nu maakt niet een gevolg zijn van het advies van de commissie Winsemius, maar zijn te herleiden tot het eerder door Straffen voor sabotage aan legervoertuigen DEN HAAG Het hoog militair gerechtshof heeft de 21-jarige Ed van den W. uit Amersfoort en de 23- jarige Willem de V. uit Den Bosch, beiden soldaat bij de luchtmacht, wegens het onklaar maken van mili taire voertuigen veroordeeld tot- veertien weken militaire detentie met aftrek van voorrarrest. De advocaat fiscaal had vier maanden militaire detentie gevorderd. De krijgsraad in Den Bosch had hen in eerste aanleg veroordeeld tot twee maanden. op een eis van de Rijn-Schelde groep Mr. Van Andel ko ndaarom tot geen andere conclusie komen dan dat de fusie de ondergang betekent voor het Verolme-concm. Typerend vond hij het dat in de afgelopen maanden de koers van de Rijn-Schelde-aandelen belangrijk is gestegen. De beurs heeft een fijne neus voor voordelen die in dit geval duidelijk aan de kant van de Rijn-Schelde groep zijn, aldus mr. Van Andel. Het grootste bezwaar bleef de. heer Van Andel echter vinden dat de com- missie-Winsemius zelf de waarde van de bedrijven heeft getaxeerd. Naar zijn mennig zou het cijfermateriaal van de deskundigen bindend hebben moeten zijn voor de commissie en niet omgekeerd. In dit verband wees de heer Van Andel op een prognose van Verolme-accountants waaruit zou blij ken dat het Verolme-concern zelfstan dig kan blijven voortbestaan, hem ondertekend convenant. Het Verolme-concern was toen failliet I-Iij moest toen of hij wilde of niet in stemmen met de voorwaarden die de overheid terecht aan haar miljoenen- krediet verbond. Overigens consta teerde de heer Burema ook dat het de heer Verolme vrij staat om nu dwars te liggen. HTij geloofde echtr echter niet dat zijn houding veel indruk op de par tijen zal maken. ..Wij als Rijn-Schcl- de-groep voeren het fusie-voorstel in ieder geval uit. In principe kan nie mand ons dat verbieden, want er is geen sprake van wanprestatie of vap een onrechtmatige daad." aldus de heer Burema. De heer Fortuyn constateerde ook dat met het doorgaan van de fusie in feite niets onherstelbaars geschiedt. Mocht uit de gerechtelijke procedure blijken dat de heer Verolme onrede lijke schade heeft" geleden, dan kan alsnog een schadevergoeding worden overeengekomen. De Verolme-partij lanceerde in dit geding bij monde van mr. J. van An del een groot aantal grieven. Zo wees de heer Van Andel erop dat de fusie verhouding Verolme (1) en Rijn-Schel de (2) louter en alleen is gebaseerd WASHINGTON (Reuter) Senator Mike Mansfield, leider van de Democratische meerder heid in de Amerikaanse Senaat, heeft gisteren een amendement ingediend dat beoogt de troe pensterkte van de Verenigde Staten in West-Europa met vijf tig procent te verminderen. Dit zou betekenen dat 150.000 mili tairen worden teruggetrokken. Mansfield wil dit bereiken door de financiële middelen voor de overzeese troepenmacht te beknotten, hetgeen volgens hem een gunstig effect op de Amerikaanse betalingsbalans zal heb ben. De veiligheid van het Westen zou er niet door in het gevaar worden gebracht. Het kost de VS jaarlijks ongeveer 14 miljard dollar om hun NAVO- strijdkrachten op peil te houden, hoe wel niet alles daarvan voor rekening van Europa komt. Ongeveer twee derde van de 300.000 Amerikaanse troepen in Europa ligt in West- Duitsland. Crisis In de Senaat zei Mansfield dat het voor de regering nu te laat is nog hoop te koesteren dat zich spoedig iets zal voordoen dat de instandhou ding van de Westeuropese troepen macht zou rechtvaardigen. „Er heeft zich wel iets voorgedaan: een gewel dige monetaire crisis, die voor een groot deel is ontstaan door ons falen iets te doen aan onze enorme beta lingsbalanstekorten". Deze waren volgens de senator hoofdzakelijk het gevolg van de mili taire 'geldsmijterij' in Vietnam, Euro pa en elders in de wereld. Volgens Mansfield moeten ongeveer twee divisies in Europa blijven als symbool van de Amerikaanse vast beslotenheid Europa te beschermen. „Het is tijd geworden voor drasti sche maatregelen daar en in Viet nam", aldus Mansfield. Hoge kosten „Ik ben van mening dat met de helft van de huidige troepen wij twee keer zo effectief zouden kunnen zijn", aldus Mansfield. Hij klaagde dat de Amerikaanse contingenten in Europa te veel generaals en kolonels hebben en teveel hoofdkwartieren, hetgeen alleen maar leidt tot exorbitante kos ten. Uitdaging De verklaring van Mansfield vormt een ernstige uitdaging voor de rege ring Nixon die ervan uitgaat dat er geen inkrimping van de Amerikaanse bijdrage aan de NAVO mag plaats vinden zonder gelijktijdige inkrim ping van de Russische strijdkrachten in Europa. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het demissionaire kabinet De Jong heeft zich alsnog uitgesproken tegen de vervroeging van prinsjesdag van de derde dinsdag in september naar eind augustus. Eerder dit jaar ging minister Beer- nink (binnenlandse zaken) akkoord met een initiatiefvoorstel om de da tum te vervroegen, dat door beide Kamers werd aangenomen. De behoefte van het parlement aan meer tijd om de begroting voor het nieuwe jaar af te kunnen handelen was het belangrijkste argument voor dit voorstel. Daar het om een grond wetswijziging gaat moeten de nieuwe Eerste en Tweede Kamer het nog maals en dan met tweederde meer derheid aannemen De regering raadt nu de aanneming van het voorstel af, omdat de ver vroeging van prinsjesdag niet past in het streven de begrotingen van de EEG-landen, wat tijdsduur betreft, op elkaar af te stemmen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De drie chris telijke partijen zullen, mogelijk in de winter van 1971-1972 een gemeenschappelijke studieconfe rentie wijden aan het onderwerp „evangelische politiek". Als eerste voorbereiding zal een groep van voormalige radicalen uit KVP-, AR-, en CH- kring de komen de weken een stuk opstellen dat de gedachtenvorming voer de grondslag van de christelijke partijformatie zal analyseren en inventariseren. Dit is bekend geworden na een gesprek dat de groep van ex-radicalen, die kort geleden in Amersfoort de verkie- uitslag heeft besproken, heeft gehad met de drie partij voorzitters. Be sproken is dat het dokument over vier weken zal worden ingeleverd. Binnen veertien dagen daarna zal er een bespreking aan worden gewijd en dan begint volgens de afspraak het beraad in de drie partijen. Volgens Mr. A. G. Smallenbroek, woordvoerder van de groep, die met partijvoorzitters heeft overlegd, wordt het tijd, dat er in de KVP, ARP en CHU klaarheid komt over de betekenis die aan de partijgrondslag wordt gehecht. Hij constateerde dat er op dit moment duidelijk geen een heid van opinie bestaat. De Amersfoortse groep heeft tegen over de partijvoorzitters voorts als haar mening uitgesproken dat, als het mocht komen tot een kabinet met de VVD en DS70, het gemeenschappe lijke urgentieprogramma van de con fessionele 'partijen de kern van het regeringsprogramma zal moeten zijn. Ook werd aangevoerd dat ministers uit KVP, ARP en CHU die in dat kabinet zitting zullen nemen, afkom stig zullen moeten zijn uit de „linker vleugels" van hun partijen omdat de uitvoering van het confessionele pro gramma alleen in hun handen veilig wordt geacht. Van een verslaggever DEN HAAG Het KVP-Kamerlid ir. P. A. M. Cornelissen heeft minister Den Toom gevraagd, of nog deze week beslist zal kunnen worden of voor de dienstplichtige militairen van de lichting 1972, die werkzaam zijn in de woningnieuwbouw, dezelfde vrij stellingsregeling zal gelden als voor de lichtingen 1970 en 1971. Het Kamerlid acht een zeer spoedi ge beslissing nodig, nu vele dienst plichtigen van de lichting 1972 reeds in de week van 17 mei moeten opko men Een spoedige beslissing noemt hij in het belang van de woning- bouworoïecten. de m'litaire onderde len en niet in het minst van de be trokkenen zelf. UTRECHT Gisteravond is beslo ten het werk aan de nieuwe rijks weg E-8 onder Ugchelen bij Utrecht in elk geval voor de rest van de week stil te leggen. Aan dit spoedproject wordt normaal dag en nacht gewerkt. Dit heeft een woordvoerder van het Zwarte Korps, de vakvereniging van machinisten in de wegenbouw, meege deeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7