Jeugdwerk in de Geref. gemeenten breidt zich uit De vraaff naar „nut" va vraag verzet is te zakelijk r Voorzitter noemt Van Dis in wash,nrt<)n aartsvader van Kamer Zilveren NCVVV helpt evangelisch hospitaal Mgr. Alfrink waarschuwt tegen wapenwedloop Zangexperimenten oj geslaagde Bondsdag Vrije evangelischeni praten over oecumeri AFSCHEID VAN 53 LEDEN Pro-oorlog betoging Amnesty start jubileumactie BEROEPINGSWERK COMMENTAAR Zwevend De Antillen Centrale hoger personeel nu 10.000 leden Een woord voor var VERBITTERING OUD-STRIJDERS NIET JUIS1 Puzzelhoek 6 8 9 7 Van onze parlementsredactie DEN HAAG In zijn afscheids woord tot de kamerleden die in de niéuwe zittingsperiode niet meer te rugkeren, heeft de voorzitter zaterdag ir. C. N. van Dis van de SGP de aartsvader genoemd van de Tweede Kamer. De heer Van Dis is sinds 1929 lid van de Tweede Kamer. Mr. F. J. F. M. van Thiel had de griffie laten uitrekenen, dat er van 1929 af 11.929 kamerdagen zijn ge weest. De heer Van Dis moet ze alle maal hebben meegemaakt, want hij was geen enkele dag ziek. Ondanks zijn leeftijd van 77 jaar zal ir. Van Dis in de politiek blijven. „De aarts vader van de Kamer wordt nu nestor van de senatoren", zei mr. Van Thiel. De Tweede Kamer nam afscheid van de 53 leden, onder wie vijf frac tievoorzitters. Het scheidende lid van het presidium, drs. G. M. Nederhorst van de PvdA werd benoemd tot com mandeur in de Orde van Oranje-Nas- sau. Voorzitter mr. Van Thiel over handigde hem aan het slot van de vergadering de versierselen, behorend bij deze onderscheiding. Na deze vergadering en afscheids receptie volgde in de Ridderzaal nog een gezamenlijke vergadering van Tweede en Eerste Kamer voor de sluiting van de zittingsperiode. Na- Van een verslaggever DEN HAAG Amnesty Interna tional, dat 28 mei tien jaar bestaat, gaat ter gelegenheid daarvan een ex tra actie voeren voor gevangenen die al tien jaar of langer vastzitten we gens hun politieke, sociale of gods dienstige overtuiging. De Nederlandse sympathisanten van de organisatie, die ruim 18.000 leden in veertig lan den telt. worden opgeroepen een kaart te sturen aan gevangenen in Taiwan, Spanje, Cuba, Paraguay en de Sowjet-Unie. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Erica, kand. A. J. Damsma aldaar. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Uddel. A. Hooger- land te Werkendam; voor Amster dam-Centrum. W. C. Lamain te Grand Rapids (VS). mens koningin Juliana sprak de mi nister van binnenlandse zaken Beer- nink hier de sluitingsrede uit. De scheidende ondervoorzitter van de Eerste Kamer, KVP-senator ir. Kraaijvanger, zei zaterdagmiddag tij dens het afscheid dat een aantal se natoren die moeten verdwijnen hoe wel zij een mandaat hadden tot 1975, hun vertrek onnodig vinden. De Eerste Kamer wordt geheel ver nieuwd omdat in nieuwe samenstel ling opnieuw over een grondwetswij ziging moet worden beslist. Volgens deze senatoren heeft deze grondwets wijziging echter in het geheel geen rol gespeeld bij de verkiezingen Ir. Kraaijvanger hoopte dat het systeem zo gewijzigd kan worden dat de se naatsverkiezingen niet langer een kansspel vol speculaties zijn. WASHINGTON (AP) Ongeveer 14.000 voorstanders van de oorlog in Vietnam hebben zaterdag een demon stratieve optocht gehouden naar het monument van Washington. De demonstranten, die een tegen wicht /wilden bieden tegen wek*n van protest door „hippie-oproerkraai ers" waren over het algemeen van middelbare leeftijd en keurig gekleed. Mclntire, een radiopredikant uit New 'Jersey, die al twee keer eerder dergelijke demonstraties in Washing ton heeft georganiseerd, had gehoopt op meer demonstranten dan de 175.000 anti-oorlogsdemonstranten van vorige week. ANKARA (AFP) Turkije en de Chinese Volksrepubliek gaan bespre kingen beginnen over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen. Daarmee zijn de ambassadeurs van de twee landen in Parijs belast. Dit is zaterdag gelijktijdig in Ankara en Peking bekendgemaakt. AMSTERDAM De Nederlandse christelijke vereniging van verpleeg kundigen en verzorgenden, die 4.000 leden telt, heeft zaterdag in de Blau we Zaal van het RAI-congrescentrum het zilveren jubileum gevierd. Ter gelegenheid van dit jubileum voert deze vereniging een actie voor het evangelisch hospitaal te Barcelona in Spanje dat breder armslag heeft ge kregen voor zijn arbeid, maar heel zwak in de financiële middelen zit. De NCVW wilde daarom de in richting van een operatiekamer aan bieden, waarvoor 12.000 gulden nodig is. Binnen enkele weken is reeds 4.000 gulden bijeengebracht. Deze actie gaat voorlopig nog door. giften zijn welkom op giro 430381 ten name van de NCWV te Amsterdam. Het jubileum is onder grote belang stelling gevierd. Tijdens de jaarver gadering stond men 's morgens voor de noodzaak een definitieve beslissing te nemen over een fusie met de be roepsgroep verpleegkundigen en ver zorgenden binnen de Nederlandse christelijke bond van overheidsperso neel. Besprekingen daarover zijn reeds een paar jaar gaande Volledige overeenstemming kon niet worden bereikt. Met meerderheid van stemmen werd besloten het hoofdbestuur te ontheffen van de op dracht om door samenspreking met Toen het eenmaal vaststond dat de Westduitse regering de wisselkoers van de mark zou loslaten, was het vrijwel niet meer te vermijden, dat Neder land zou volgen. Als Nederland nl. vastgehouden zou hebben aan een vaste waardeverhouding ten opzichte van de dollar, zou de omvangrijke stroom dollars die de afgelopen tijd over enkele West- Europese landen kwam. zich voornamelijk op Nederland geconcentreerd hebben. Met als gevolg dat het toch al zo hevige inflatievuur nog aan gewakkerd zou zijn. Er is nog een belangrijke overweging. Algemeen wordt verwacht, dat de koers van de mark, na een periode van schommelingen op een hoger niveau zal komen dan tot nog toe het geval was. Voor Nederland heeft dit belangrijke gevolgen, omdat een derde van onze uitvoer naar de Bondsrepubliek gaat en omgekeerd een derde van onze import uit West-Duitsland komt. Was de koers van de gulden op het oude pijl gehandhaafd, dan zou de vraag uit de Bondsrepubliek zijn toegenomen en zouden anderzijds de Duitse goederen duurder voor ons Een paar elementen vallen op in de uitslagen van de vrijdag op de Antillen gehouden verkiezin gen voor de eilandsraden. Het eerste is dat de pas drie maanden oude (en onder nogal zorgelijke omstandigheden gevormde) regering van premier Isa haar meerderheid in het land kwijt is als deze uitslagen zouden worden omgerekend in Staten- zetels. Formeel is er geen reden voor nieuwe, vervroeg de verkiezingen voor de Staten. Het thans zittende centrale parlement heeft een mandaat tot 1973 en de zetelverdeling was bij deze verkiezingen op geen enkele wijze in het geding. Maar er gaat natuurlijk wel een psychologische werking van deze uitslagen uit, vooral omdat de hechte positie van de sterk op tradities en traditionele groepen steunende Democratische Partij steeds meer blijkt af te brokkelen. Al in februari van dit jaar, vlak na het optreden van de regeringsploeg van Isa. waarschuwde Ciro Kroon voor revolutie als Isa de uitslagen van de eilandsraadverkiezingen zou negeren. En Ciro Kroon is niet de eerste de beste: oud-voorzitter van de Democratische Partij en vooral ook premier van de regering, die op 30 mei 1969 de revolutie onder ogen moest zien toen Willemstad brandde. Nu komt daar nog bij dat hij als leider van de Beweging van de Sociale Vooruitgang de morele winnaar van deze verkiezingen kan worden gezien. En ook al zou dat allemaal «slechts verkiezings taai geweest zijn het is toch ook wel boeiend de reactie af te wachten van de Arubaanse Volks partij één van de regeringspartijen, maar op Aruba zelf tot een marginaal bestaan terugge drongen. Als de leiders van deze partij zich flink zouden willen houden, dan zijn er nog wel de bewoners en de partijen van Curasao die al eerder blijk hebben gegeven van ergernis over de sterke positie van Aruba in het landsbestuur veel sterker dan ooit met cijfers waar gemaakt had kunnen worden. In de tweede plaats valt weer op de geweldige worden. Beide factoren werken prijsverhogend op de toch al zo aan prijsstijgingen onderhevige Neder landse economie. Wat zal Nederland ervan merken als de koers van de gulden na een periode van zweven voor het buitenland hoger wordt? Goederen uit landen die hun munt op het oude peil houden worden goedkoper. Anderzijds wordt de Neder landse concurrentiepositie in die landen moeilijker, omdat importeurs uit die landen meer voor Neder landse produkten moeten betalen. Of dit nadelig is voor onze industrie en daarmee voor de werk gelegenheid is op het ogenblik moeilijk te overzien. Het is goed, dat minister Witteveen de gulden maar voor een korte periode laat zweven. Wanneer de koers van de gulden voorgoed zou zijn los gelaten, kon onze munt nl. wel een interessant object voor speculanten worden. In zo'n geval kunnen geldmiddelen uit het buitenland in groten getale het land binnenkomen en er evensnel weer uit wegvloeien. verbrokkeldheid van de Antilliaanse partijverhou dingen. Het regionalisme viert er hoogtij en alleen de zeer nauw bij het gebeuren betrokkene, die alle subtiliteiten kent, zal het belang van deze partij vernieuwingen kunnen wegen. Wat dat regionalisme betreft: zeker bij eilands raadverkiezingen hoeft een dergelijke opstelling niet zwaarder te worden gewogen dan nodig is, maar er zit toch wel een griezelige kant aan. De Antillianen zelf hebben deze verkiezingen in lan delijke verhoudingen gezien en bovendien blijkt, dat dit regionalisme in de landelijke verhoudingen aan een diep verlangen (en onderling wantrouwen tussen de eilanden) tegemoet komt. In zekere zin ligt de opbouw als statenbond, waarvoor in de staatsregeling van de Antillen is gekozen, voor de hand voor dit gebied met meer rassen, meer talen en meer culturen. Maar ook hier dreigt zich een door de geschiedenis geleerde consequentie van een logische federale opbouw te herhalen, namelijk dat de toch al aanwezige ex centrische krachten worden versterkt. Een Nederlander past over deze zaken de groot ste terughoudendheid bij het uitspreken van een oordeel. Wie bij wijze van spel probeert uit te vinden hoe straks de nieuwe partijcombinaties bij de eilandbesturen in de Antillen er zullen moeten uitzien, voelt de analogie met de nu in Den Haag actuele formatiepogingen van traditionele en nieuwe regerings- en oppositiepartijen te duidelijk om over de veelheid van partijen op de Antillen de staf te breken. Maar veel belangrijker is dat Nederland, histo risch gezien, mede schuld heeft aan de volstrekt willekeurige opbouw van de staten in het Cari- bisch gebied: aan de versplintering van deze kleine en arme stukjes rots en rif boven de zeespiegel. Hoogstens kan de Nederlander zich enigszins verschuilen achter de historische Westeuropese cultuur, maar dan ook inderdaad maar ..enigszins", want vormt en vormde Nederland geen integre rend deel van dat West-Europa? de NCBO-groep te geraken tot sa mengaan. In de middagvergadering sprak de presidente mevrouw G. Lievaart tot de aanwezige NCBO-vertegenwoor digers de hoop uit dat door deze, voor de NCBO stellig teleurstellende, be slissing contacten in de toekomst toch tot de mogelijkheden zullen blijven behoren. Een van de hoogtepunten van de jubileumviering was het referaat, ge volgd door een forumdiscussie, van mevrouw Prof. Dr. W. F. van Stege- ren, hoogleraar aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam, over het onder werp „Moet alles anders". Bij dit onderwerp kwamen tal van beroepsaspecten der verpleegkundi gen en verzorgenden ter sprake. Het beroepsbeeld van de verpleegkundi gen is vaag, en het gaat er juist in onze dagen om een duidelijk beroeps beeld over te dragen aan de jongeren. Een van de slotconclusies was, dat de verenigingen die samenwerken in de Federatie te bevorderen van de verpleging en andere delen van de gezondheidszorg zich in de komende tijd sterk zullen moeten maken om tot een duidelijk beroepsbeeld te ge raken. Een drukbezochte receptie en een diner vormden het sluitstuk van deze feestelijke dag. Alle leden die 25 jaar lid van de vereniging zijn kregen een herinneringsgeschenk en dat waren er meer dan honderd. ROTTERDAM De laatste tien jaar mag het jeugdwerk binnen de Geref. gemeenten zich in een groeien de belangstelling verheugen. Momen teel zijn er ongeveer 80 plaatselijke verenigingen, een apart deputaat- schap vooor Jeugdzorg sinds 1968, een full-time jeugdwerkleider duiden ook in de richting van een toenemende in teresse. Men heeft veel weerstanden moeten overwninen binnen de Geref. gemeenten om de noodzaak van ver antwoord jeugdwerk te doen inzien. Zaterdag herdacht de geref. ge meente jeugd in groten getale in „De Doelen" in Rotterdam het 40-jarig bestaan van de Bood van Jeugdver enigingen. Tevens werd een landelijk gehouden actie afgesloten t.b.v. de jeugdzorg, die niet minder dan ruim 40 duizend gulden ombracht. Bezinning De gehele vergadering stond in het teken van de bezinning op de achter grond en het doel van het jeugdwerk, belicht vanuit de afgelopen 40 jaar. Na een mislukte poging in 1920 kwam men ki 1931 vooral door de bezielende invloed van wijlen ds. A. Verhagen tot oprichting van een Jeugdbond. Ds. G. H. Kersten, de man, die zo'n cen trale plaats binnen de geref. gemeen ten innam, reageerde ook positief op dit initiatief, onder de voorwaarde dat de jeugdzorg onder ambtelijke leiding zou staan en een duidelijk omschreven doel zou hebben, de be studering van het Woord en de beij- denis. Geheel in deze lijn hield ds. R. Boogaard uit Leiden 's middags een klemmend betoog, waarin hij o.m. op merkte: de bezwaren die men in het verleden had tegen het jeugdwerk, waren begrijpelijk. Wanneer er geen goede leiding is, vooral ook van amb telijke zijde, dan is er een reëel ge vaar. Dan gaat men er eigengerech tigde mensen door vormen. De prak tijk van Christus moet in ons zijn: dienend bouwen; samen met de oudere generatie weten waar de plaats van onze gemeente is temidden van ker kelijk Nederland Jeugdwerk bete kent: dienen èn bouwen. Aldus ds. Boogaard in een appellerend referaat. Ds. G. J.van de Noort uit Zeist vertolkte het deputaatschap voor Jeugdzorg in de ochtendvergadering, door de jongelui op te roepen biddend werkzaam te zijn met Woord en belij denis en zich te hoedeo voor dor in tellectualisme of horizontaal activis me. Kennis van en leven uit het Woord is broodnodig in dezee tijd; daarbij kan het jeugdwerk een niet te verwaarlozen middel zijn. ANRHEM Het ledental van de Nederlandse Centrale van Hoger Per soneel is dit jaar de 10 000-grens ge passeerd. Op 1 januari 1970 telde de centrale nog geen 8000 leden. De snelle groei is mede te danken aan de aansluiting van de landelijke vereni ging van artsen in dienstverband bij de centrale. Dit is zaterdag op de jaarvergadering in Arnhem meege deeld. Over het kabinet-De Jong zei de voorzitter, de heer Schuttevaer, dat het er onvoldoende in is geslaagd, de inflatie te bestrijden. „Maar", zo vroeg hij zich af, „zijn zij die in het uiten van kritiek voorop lopen er wel zeker van, dat zij niet tevens hebben gefungeerd als gangmakers bij het stimuleren van maatregelen die de oververhitting in de hand hebben ge werkt?" Hij voegde hier aan toe, dat de laatste jaren op wetgevend gebied zeer veel is gepresteerd en dat met name de ministers Roolvink, Polak en Witteveen en staatssecretaris Grap- perhaus in dit verband met ere mo gen worden genoemd. De gehele herdeokingsmanifestatie in „De Doelen", die o.l.v. de jeugd werkleider M. Golverdingen uit Amersfoort perfekt georganiseerd was, werd omlijst door enkele koren en de organist Arie J. Keijzeer. Uit het openingswoord van de voorzitter van de Jeugdbond ds. H. Rijksen uit Gouda bleek o.m. nog, dat vertegen woordigd waren: het Ministerie van C.R.M., de Jeugdbond van de Chr. Geref. kerken en de herv. geref. jeugdbond. Verder werd nog het woord ge voerd door ds. D. Hakkenberg uit Dordrecht en ds. Baaijens uit Gel- dermalsen die 18 jaar bestuurslid van de Jeugdbond geweest is. Ver meldenswaard is nog, dat er t.g.v. dit jubileum een boek is uitgebracht „fa cetten van het leven en werk van ds. G. H. Kersten", door M. Golverdin gen. Als Paulus later zijn Damascus-ervaring vertelt, zegt hij: „Ik 2 koning, midden op de dag onderweg een licht, schitterender dan de der zon.Paulus meende het licht te zien, en zag dat er een veel g licht is. Christus openbaart Zich altijd als een direct antwoord op problemen. Paulus was een man van de wet. Hij had gezeten aan de voetei Gamaliël. Maar toch was hij het niet eens met zijn leerme Gamaliel raadde aan om de christenen niet te vervolgen, om hun oc aan God Zelf over te laten. Maar Paulus, die meende zo duidelijk wil te verstaan, zag zichzelf ook als de zweep in Gods hand om een die anders dacht te straffen. Paulus meende het licht te hebben gezien. Maar het was het licht vc verstand, van de traditie, van eigen geweten. De wet des Heren wai hem alles, maar de Heer van de wel kende hij niet. Als Paulus het Licht gezien heeft is hij blind. Hij ziet ineens zit zoals God hem zag. We lezen vandaag Handelingen 5 12-16. Van een verslaggever OVERLOON Dr. L. de Jong, directeur van het rijks instituut voor oorlogsdocumen tatie, heeft zaterdagmiddag bij de herdenking van 25 jaar natio naal oorlogs- en verzetsmuseum in Overloon de vraag gesteld naar „het nut" van het verzet in de jaren '40-'45. Dr. De Jong, die overigens het woord „nut" te zakelijk vond klinken, signa leerde dat bij oud-illegalen na de oorlog een teleurstelling is ontstaan, die tot verbittering is uitgegroeid. „Dit is een verschijnsel dat niet al leen van deze tijd is, maar in de ge 1 2 3 4 5 |7 2 3 U 5 10 6 ,2 Invul-puzzel Hor. Vert. 1 i cypergras 2 2handelen 3 3 heerser over Rusland 4 4 bloem 5 5 generaal (afk.) 6 6 meisjesnaam 7 7 nakomeling 8 12 te koop (afk.) 9 11 door 10 10 romeins keizer 11 9jongensnaam 12 8oplopendevlakte Oplossing vorige puzzel l.Iast-stal 2oker-roek 3baar-Raab 4eker-reek 5leek-keel 6 idem-demi 7aard-daar LOBELIA schiedenis telkens is ontstaan nadat een oorlog was afgelopen." Het begrip „nut" afwegende, merk te dr. De Jong op dat iemand niet in het ver,zet is gegaan, nadat hij of zij eerst een opstelling had gemaakt van het voor en tegen, met aan de ene kant risico's en aan de andere kant de resultaten. Het verzet is spontaan gegroeid. De vraag naar het nut van het verzet, vind ik niet wenselijk bij het beoor delen van het menselijk handelen, dat zich in dat verzet heeft geuit, al dus dr. De Jong. Verliezen Hij schetste vervolgens de verlie zen: tienduizend verzetsstrijders, eni ge duizenden mensen die hun leven verloren tengevolge van represailles tegen verzetsdaden; moeilijkheden voor de burgerij. Het bereikte resul taat: het vinden van schuilplaatsen voor 20.000 joodse landgenoten, het redden van het leven van 10.000 jo den, het beschermen van duizenden die door de SD werden gezocht, het bevrijden uit gevangenschap van honderden verzetsstrijders, het ont houden aan de Duitse oorlogsinspan ning van ongeveer 300.000 Neder landse arbeidskrachten, het doen ont snappen van duizenden Belgische en Franse krijgsgevangenen en vele honderden geallieerde militairen, het geven van een stroom van militaire en civiele gegevens aan „Londen." en vooral het stellen van een norm voor ons volk, waardoor is voorkomen dat velen afgleden in dienstbaarheid aan de vijand en de groep nationaalsocia- VENRAY (ANP) De wereld geeft per uur 75 miljoen gulden voor bewapening uit, dat is ze ven procent van het wereldin komen of een bedrag, waarvan tweederde van de mensheid moet leven. Dit alles om te voor komen, dat wij betrokken raken bij een conflict, waarbij de ver nielingskracht kan losbarsten. Kardinaal Alfrink zei dit gisteren in Venray, waar een groot vredes- monument werd ingewijd, dat door internationale bijdragen tot stand is gekomen. Het carillon is een geschenk van West-Berlijn. De kardinaal ont- KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D^rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman J. van Hofwegen. stak bij het monument een lamp der broederschap, die altijd zal blijven branden. Mgr. Alfrink waarschuwde: „Als men bedenkt dat de thans aanwezige vernielingskracht al voldoende is el kaar tienmaal uit te roeien, zou mogen worden verondersteld, dat iedereen de absurditeit van deze situatie moet inzien. GEWETEN Toch lijkt het alsof we ons hiervan nauwelijks bewust zijn, de geleidelijk gegroeide verhoudingen accepteren en ons niet afvragen of deze ontwik keling vanuit onze christelijke over tuiging in geweten aanvaardbaar is." Iedereen is wel voor de vrede, aldus karinaal Alfrink, maar er zijn er zeer weinigen die zich het werken ervoor bewust als taak stellen. De problematiek is inderdaad ingewik keld, men krijgt al gauw een gevoel van scepticisme en machteloosheid. Bovendien zijn er op korte termijn nimmer spectaculaire resultaten te behalen. SPIRAALEFFECT Maar van volharding zal het toch moeten komen, zo ging de kardinaal voort, die verder zei: „Zonder de op lossing te willen vinden in eenzijdige ontwapening, zullen wij de richting moeten zoeken in het loskomen van het spiraaleffect van de wapenwed loop." listen in Nederland groter werd zij was. Onleefbaar Met het begrip „als" kan mi de geschiedenis niet veel begi vervolgde dr. De Jong 1 als we ons er eens een keer wagen: „als" Hitier de oorlog gewonnen, zou op de vervol van de joden een christenvei ging zijn gevolgd, zouden miljo Nederlander» naar onherbergj streken in Oost-Europa zijn g porteerd, zouden de concentr kampen voller dan ooit zijn weest, zou er voor ons volk onleefbare situatie zijn ontstaan Dankbaar Alle nederlagen en tegensla ten spijt is het daarom, zijl voor velen te laat, een zegera wij de Tweede Wereldoq hebben gewonnen. Het zou dankbaar stemmen be drukte dr. De Jong indien die verzetsstrijders, die tv# len aan dë betekenis van s werk tijdens de bezetting, overdenkingen op zich lieten werken. Prinses Beatrix, prins Cl en de demissionaire minister defensie W. den Toom wi aanwezig bij de herdenking! ting in de kerk van Overloon ALPHEN AAN DEN RIJN De 85e jaarvergadering van de Konink lijke Bond"-van Christelijke Zang- en Oratoriumverenigingen mocht zien zaterdag in het vogelpark Avi Fauna te Alphen aan den Rijn in een grote belangstelling van koorvertegenwoor digers uit het gehele land verheugen. Het gesproken woord werd veel en intensief onderbroken door de samen zang onder leiding van Chris Hane- graaff, binnen enkele ogenblikken zong men al vierstemmig. De voorzitter, de heer H. F. Brune, kon zijn jaarrede zowel in mi neur- als in majeurstemming houden. Verheugd over de grote opkomst, over de toeneming van koren momen teel staan 1093 koren bij de bond als lid ingeschreven over de groei- iende kwalitiet van Vocal, het maand blad van de bond en over de aandacht van radio en tv voor de amateur koren. Reden tot bezorgdheid had de heer Brune echter ook. Helaas zijn er poli tieke partijen die van mening iyn dat in de subsidie het mes moet wor den gezet, terwijl de vrijetijdsbeste ding in onze samenleving een steeds grotere rol gaat spelen. Ook ligt er voor het rijk een taak in het verstrekken van richtlijnen inzake het subsidiebeleid. Nog te veel gemeenten blijven achter in de sub sidieverstrekking of stellen die subsi die afhankelijk van het winnen van prijzen op concoursen. Het muziekonderwijs op de li scholen is doorgaans bedroeven! onderwijzer draait een plaatj! daarbij meent hij het te kunnen 1 Voor het tweede gedeelte van 'vergadering' was de componist nard van Beurden uitgenodigd, hartstochtelijk pleitbezorger vai hedendaagse muziek. Het experi om alle aanwezigen mee te laten met het voortbrengen van allerle luiden die ook in de hedendaagse ziek voorkomen, slaagde dank z inzet van een ieder volkomen. Natuurlijk werd er aanvankelij lachen om het onbekende. Doch Beurden en de zangeres Anne Hi wisten de zal te activeren. In enthousiasme stelde Van Beurdi technische moeilijkheden die voordoen bij de vertolking van h daagse muziek zeker voor ama wel wat al te simpel voor, do< 'confrontatie met dit nieuwe eo bekende heeft bij vele deeln< ongetwijfeld interesse gewekt. Van Beurdens uitspraak 'alle ziekscholen leven nog in de 19e zal bij menigeen verzet wekken probleem is namelijk niet of de ziekscholen 19e of 20e-eeuws de het probllem ligt in het feit dl jeugd in ons land niet of onvoldi in kennis wordt gebracht met mi Of die muziek hedendaags of kla is. is niet primair. Wel dat de m op onze scholen een vak moet w en dan niet facultatief. Van c 1 onzer verslaggevers UTRECHT De bond van vr(je evangelische gemeenten gaat op bondsvergadering, 15 en 16 juni in De Lage Vuursche, opnieuw praten haar oecumenische koers. Het gaat konkreet om de vraag, of de bond ziel aansluiten bij de raad van kerken in Nederland en weer zal terugkeren t wereldraad, waaruit zjj zich enkele jaren geleden terugtrok. Een studiecommissie is met een genuanceerd rapport gekomen en ste bondsvergadering voor, om konkreet een van de volgende vier mogelijkl te kiezen: a. toetreden tot de raad van kerken in Nederland en tot de raad van kerken; b. het gastlidmaatschap van deze raden aanvragen; beide raden corresponderen over de mogelijkheid tot deelname onder be de voorwaarden; d. niet toetreden, maar die gemeenten en personen bond, die wel contacten met andere kerken wensen en zich bijvoorbeeld sluiten bij een plaatselijke raad van kerken, daarin vrij te laten. Het laatste punt lijkt de meeste kans te maken. Er zijn ook voorstelle dit jaar nog geen beslissing te nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2