NEDERLANDSE GULDEN ZWEVEND" Bouw woensdag één uur plat Vredeskansen in Midden-Oosten iets verbeterd Witteveen na zondags kabinetsberaad: Confessionele fracties bepalen standpunt in formatiedebat morgen Explosies in Belfast Het Kwartet Zwembad 't Harde weer gekraakt Twee gewonden bij steekpartij Klacht tegen Liz Taylor Janam blijft op uriname vliegen Zestig doden bij usongeluk in Seoel Bestand in Vietnam vaak geschonden Optimisme na reis Rogers Acht kosmossen in de ruimte ONDERZ ETTEGEL ("^SStÜ1) OF PLACE-MAT k„„, Utrechter brengt zijn vrouw 20 messteken toe crita) het weer Vrij zonnig Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven bert ia teghenspoeU" Maandag 10 mei 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT De drie bouw- jonden en de wegenbouwers hebben besloten woensdag een algemene staking van een uur, aansluitend op de middagpauze, 't HARDE Voor de 16e maal is istermiddag het openluchtzwembad de Hokseber" in het 't Harde ge raakt. Naar schatting 60 mensen mommen illegaal in het, volgens een emeentelijke bepaling, op zondag of- icieel gesloten bad Vorig seizoen werd net bad 14 maal ekraakt en dit seizoen 2 maal. Vori- week zwommen ruim 100 mensen het bad maar gisteren waren er ioor de slechte weersomstandigheden anmerkelijk minder. Tegen twee rakers, die vorig seizoen werden ge- erbaliseerd, zal de Zwolse rechtbank Insdag aanstaande vonnis wijzen. De beide krakers werden in eerste 'intie door de Hardenvijkse kan- :hter mr. W. Briët vrijgespro- Hij achtte 'het gemeentelijk verbod in strijd met.de zon- /et. De officier van justitie ging deze uitspraak in hoger beroep. AMSTERDAM In de Paul Schol- nstraat in de tuinstad Slotermeer ebben gisteravond een 21-jarige ngeman en een 24-parige uitvoer- steekwonden opgelopen tijdens aanval die zeven mannen op en deden nabij en in een woning. De zeven aanvallers kwamen in vee auto's, waarvan een met een elgisch nummerbord, bij het huis orrijden. Zij openden de aanval tor een vuilnisemmer door de ruit in de huisdeur te gooien. Bij het erna volgende gevecht werd ook n autokrik als wapen gebruikt. Beide slachtoffers moesten in een ikenhuis worden verbonden, maar nden naar huis terug keren. De aanleiding tot de vechtpartij is lgens de politie het uitlenen van t pants. Door wie aan wie was ïdagavond nog niet bekend. J CUERNAVACA (AFP) Een foto- aaf van het Amerikaanse tijdschrift fe heeft een aanklacht ingediend ;en de Britse filmactrice Liz Tay- Zij zou drie van haar medewer- rs hebben aangezet tot vernieling n films en foto-apparatuur ter arde van 15.000 dollar. Dat ge urde in het Mexicaanse Cuema- ca, waar Liz en haar echtgenoot i film maken. Het drietal zou de telkamer van de fotograaf zijn nengedrongen, nadat Liz kort oren in woede tegen hem was stoken. 'ARAMARIBO (ANP) De Pan lerican World Airways heeft beslo- i om haar vluchten op Suriname »rt te zetten. Zoals gemeld, besloot PANAM uit economische overwe gen, onlangs de vluchten uit New rk naar Paramaribo en Belem azilië) te staken. 'et ingang van 1 juni tot 8 sep- 'ber vertrekt een PANAM-toestel ke dinsdag en donderdag uit New 'k naar Antiqua, Trinidad, Guyana Suriname. Ia de nacht in Suriname vliegt het ;stel de volgende dag via dezelfde "'e terug naar New York. SEOEL (Reuter) Bij de Zuid- eaanse hoofdstad Seoel is van- &t een bus met 70 mensen in een meter diep waterreservoir ge- kn. Slechts elf inzittenden konden Wen gerd. uit te roepen. Bovendien zullen met ingang van vandaag een aan tal bouwobjecten voor onbe paalde tijd worden stilgelegd. Ook de prikacties en de model acties zullen een omvangrijke uitbreiding ondergaan. Deze beslissing is zaterdag meege deeld na afloop van een vergadering van de drie bouwbonden, een delega tie van het Zwarte Korps en de ver tegenwoordigers van de twaalf regio nale actiecentra van de bonden. De bonden hebben tot deze maatregel besloten „omdaf de werkgevers nog steeds blijven weigeren met de bon den een behoorlijke CAO af te slui ten". De werkonderbreking van een uur woensdag aanstaande wordt uitgeroe pen „gezien de duidelijk gebleken be hoefte van de nog niet in de acties betrokken bouwwerknemers om soli dariteit te betuigen", aldus de bouw bonden en het Zwarte Korps. Het is de bedoeling dat er per rayon drie a vier bouwobjecten lot nader order worden stilgelegd. In to taal gaat het dus om ongeveer veertig bouwplaatsen. Pari j zenaars betoogden tegen Vietnamese oorlog PARIJS (AFP) Enkele tiendui zenden mensen hebben zaterdag in Parijs deelgenomen aan een betoging voor ..onmiddellijke terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit In- do-China". Tot deze manifestatie hadden 41 organisaties opgeroepen. Op een plein las de acteur Michel Piccoli een tekst voor, waarin steun wordt betuigd aan de Amerikaanse pacifisten. Aan het einde van de betoging de den zich botsingen voor tussen de po litie en enkele honderden uiterst linkse betogers. De politie voerde en kele charges uit en demonstranten gooiden met straatstenen en stukken plaveisel. an onze financiële redaetie DEN IIAAG De koers van de Nederlandse gulden is gisteren, in navolging van de \^estduitse mark 'zwevend' gemaakt. Dal wil zeggen: zonder vaste koers ten opziehte van de Amerikaanse dollar. Deze maatregel zal waarschijnlijk enige maanden van kracht blijven en heeft tot doel de steeds groter wordende stroom 'speculatie-dollars' naar Europa af te remmen. Minister Witteveen tijdens de gisteravond in Den Haag gehouden pers conferentie, waar de beslissing van het kabhiet de koers van de gulden te laten zweven", werd toegelicht. Dit heeft minister Witteveen gisteravond na afloop van het ka binetsberaad bekend gemaakt. Zwitserland en Oostenrijk heb ben hun munteenheden gere valueerd. Algemeen wordt aangenomen, dat de Duitse mark en de Nederlandse gulden na afloop van de 'zwevende periode' op een hogere koers dan thans tot rust zullen komen en dat dus nu reeds gerekend kan worden met een opwaardering van deze mun ten in de nabije toekomst. „Wanneer de dollarstroom naar Europa ophoudt, is er geen enkele re den meer om een hogere koers te creëren, omdat daaraan geen behoefte meer zal bestaan. Ik verwacht daar om dat de uiteindelijke koers van de gulden niet veel hoger zal uitkomen SAIGON (Reuter, UPI. AP) Het bestand, dat de partijen in de Vietna mese oorlog zaterdag ter herdenking van Boeddha's 2515-ste geboortedag hebben afgekondigd, is, volgens een militaire woordvoerder in Saigon 51 keer door de Viet Cong geschonden. Daarbij kwamen twee Amerikanen en 53 Zuidvietnamezen om het leven. Een jonge boeddhistische monnik heeft zichzelf gisteren in Hue ver brand. De monnik, Thich Tsjoeong, overgoot zich met benzine en stak zich in brand terwijl een boeddhisti sche processie door de stad trok. Er zijn geen aanwijzingen, dat zijn zelf moord politiek gemotiveerd was. In de Laotiaanse hoofdstad Vien tiane is zaterdag een speciale afge zant van de pro-communistische Pat- het Lao-beweging aangekomen met een nieuw vredesvoorstel van prins Soephanoevong. Over de inhoud wil de hij niets meedelen. ROME (Reuter, UPI, AP) ~r Na een reis van twee weken door het Midden-Oosten is de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken William Rogers een beetje optimistischer over de kans op een vreedzame regeling van de geschillen tussen Israël en de Arabische wereld. Minister Rogers zei dit zaterdag in Rome nadt hij uit Israël was aange komen. Egypte en Israël zolden het in principe eens zijn dat het Suezka- naal heropend moet worden. De standpunten met betrekking tot deze kwestie zouden iets dichter bij elkaar gekomen zijn. Egypte blijft echter vasthouden aan zijn eis dat Israël zich moet terug trekken van de oever van het kanaal en dat Egyptische troepen gelegerd moeten worden op de oostelijke oever. Israël zou bereid zijn Egypti sche technici en deskundigen toe te laten in de Sinaiwoestijn. maar niel van plan zijn de stellingen langs hel kanaal te ontruimen. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken. Joseph Sisco. is zaterdag naar Cairo teruggekeerd vanuit Rome. Hij heeft de Egyptische leiders verslag uitgebracht van de be sprekingen die Rogers in Tel Aviv heeft gevoerd. Sisco heeft vier uur lang gesproken met president Sadal van Egypte. Na afloop.noemde hij de besprekingen buitengewoon nuttig. Egypte liet officieel weten, dat Sis co duidelijk had gemaakt, dat de standpunten van Israël niet veran derd zijn. Volgens Cairo i.s de kloof tussen Egypte en Israël nog even groot, als voor de reis van Rogers naar het Midden-Oosten Na aankomst in Rome verklaarde minister Rogers zaterdag, dat hij „be moedigd" was door de vooruitzichten op een tussentijds akkoord over de heropening van het Suezkanaal. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Abba Eban, zei gister avond voor de Israëlische televisie dat de kans op een akkoord met Cai ro over de opening van het Suezka naal nog niet verloren waren. Het zou Van onze partementsredactie DEN HAAG r De tweede-kamer fracties van ARP. CHU en KVP heb ben nog geen standpunt bepaald voor het kamerdebat van 11 en 12 mei. Zij zijn zaterdagmiddag ingelicht over de besprekingen van hun fractieleiders met de voorlieden van VVD en DS'70, maar zij zullen pas morgenochtend vlak voor het debat in dc Tweede Kamer begint hun houding bepa len. Het staat evenwel nu al wel vrij wel vast, dat de kamer deze week niet zal besluiten tot het voordragen van een formateur aan de koningin. De verkennende besprekingen lussen de drie confessionele partijleiders en dr. W. Drees jr. (DS'70) en mr. W. J Geertsema (VVD) hebben namelijk niet uitgewezen dat een onmiddellijk akkoord tussen de vijf voor een nieu we regeringscoalitie mogelijk is. In deze situatie zal een informateur moeten proberen een programma voor een nieuw kabinet samen te stellen. INFORMATEUR Het schijnt intussen ook wel zeker te zijn dat de Tweede Kamer aan de voordracht van een informateur geen debat zal wijden. Vrij algemeen leeft de opvatting dat het kamerdebat af wezig moet blijven indien niet met een een kansrijke formateur aan wijsbaar is. Dit betekent dat de in formateur zonder voordracht van de kamer door de koningin zal worden benoemd. Welke figuur hiervoor naar voren zal worden geschoven, is dan ook nog niet precies te zeggen. Drs. J. W. de Pous, M. Ruppert en prof. dr. P. Steenkamp zijn kansrijke kandida ten. KVP Intussen is bekend geworden dat het KVP-bestuur dat vrijdagavond langdurig heeft vergaderd weinig voelt voor een coalitie met WD en DS'70, al wil het een dergelijke vijf- partijen-samenwerking in een nieuwe regering niet van tevoren in de weg staan. In KVP-kring bestaat nog steeds grote twijfel over de kans dat het eigen programma in een coalitie met WD en DS'70 aan zijn trekken komt. Bij de KVP groeit daarom de voorkeur voor een minderheidskabi net dat alleen door de drie grote con fessionele partijen wordt gesteund. MOSKOU (Reuter. UPI) Met één draagraket heeft de Sowjet-Unie vrijdag acht kunstmanen in de ruim te gebracht, de Kosmos-411 tot en met 418, die op een kluitje hun banen om de aarde beschrijven op een hoogte van ongeveer 1500 kilometer. Zoals gebruikelijk werd alleen meegedeeld dat de satellieten dienen voor verder onderzoek van de ruimte. Met de naam Kosmos duidt de Sow jet-Unie bijna al haar kunstmanen aan, of zij nu dienen voor onderzoek van de ruimte, voor het onderhouden van radioverbindingen, voor militaire waarnemingen of voor proeven met ruimtewapens. Uit de baangegevens leiden des kundigen af dat de acht Kosmossen bedoeld kunnen zijn voor weerkun dige Waarnemingen, voor navigatie- doeleinden of als militaire fotosatel lieten. Verwacht wordt dat zij na en kele weken uit elkaar zullen drijven om elk een eigen baan om de aarde te gaan beschrijven. Deskundigen zien geen verband tussen deze lancering en het pro gramma voor bemande ruimtesta tions. Het station Saljoet beschrijft een veel lagere baan, op ongeveer 270 kilometer hoogte en onder een andere hoek met de evenaar. wal u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzenden aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: bataalt: par kwartaal par maand plaats als betoning voor mijn akfiviteil kies ik 1 ONDERZET-TEGEl 1 PLACE-MAT Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden dan de huidige waarde," aldus mini ster Witteveen. In een marathonzitting heeft de Europese ministerraad besloten dat. dinsdag moet worden getracht voor de boeren in de EEG geschikte maat regelen te treffen. Een van de voorstellen die op tafel komen, is van minister Lardinois. Hij wil binnen de EEG lijdelijk op be paalde produkten 'tol' gaan heffen. De opbrengsten daarvan zou moeten worden gebruikt om boeren, die door de "zwevende koersen' in moeilijkhe den komen, steun te geven. DOLLAR Minister Witteveen vergeleek de nieuwe maatregel met de revaluatie van de Duitse mark in 1969. 'De Amerikaanse betalingsbalans ver toonde toen een enorm tekort, terwijl de Duitse balans een overschot ver toonde. De Duitse mark werd daar door veel te sterk ten opzichte van de Amerikaanse dollar. De dollar is echter een 'reserveva- Iuta' en kan dus niet devalueren, wat eigenlijk had moeten gebeuren. Daardoor moest de mark meer waard worden. De situatie is nu anders, om dat dc Duitse betalingsbalans geen overschot meer vertoont. „Daarom geloof ik niet, dat een revaluatie voor de deur staat". Minister Witteveen voegde hieraan toe, dat de oorzaak van de monetaire moeilijkheden nog steeds gezien moet worden in de zwakke Amerikaanse betalingsbalans. De nieuwe Europese maatregelen zijn dan ook 'tijdelijk' en moeten door 'andere maatregelen' worden gevolgd. Welke dat zullen zijn, wist de minister nog niet te ver tellen. Hij zei wel dat de maatregelen voor 1 juli door de raad van minis ters zullen moeten worden genomen. D-MARK Hoe lang de koersvorming van de Duitse mark vrij zal blijven en hoe groot de marge in de koersverhouding tussen mark en dollar zal worden, is niet vastgesteld. De Westduitse mini ster van financiën Schiller sloot niet uit. dat de mark tot na 15 juni zal blijven zweven. De regering is niet van plan aan het eind van die perio de de mark te revalueren. Dit is mee- KflUTflOBIHRICHTIHE BBflHDKflSTfH UTRECHT De 34-jarige beton werker S. uit Utrecht heeft in de nacht van zaterdag op zondag zijn 25-jarige vrouw, van wie hij gesehei den leefde, ongeveer 20 messteken in gezicht, hals en armen toegebracht. De vrouw is zwaar gewond, maar buiten levensgevaar opgenomen in een Utrechts ziekenhuis. S heeft zich kort na het gebeurde bij de politie gemeld. Hij is ingeslo ten, verdacht van poging tot moord, c.q. doodslag. Volgens de politie is S. de woning van zijn vrouw aan de Adenauerlaan binnengedrongen via de achterzijde en met behulp van een* ladder. Bin nengekomen sneed hij de draad van de telefoon door. vervolgens ging hij naar de slaapkamer waar zijn vrouw lag te slapen, pakte zijn mes en stak haar. De politie heeft het mes bij S. thuis gevonden. BELFAST (DPA) Belfast is gis termorgen na enige betrekkelijk rustige weken, weer opgeschrikt door ontploffingen. Een vrouw werd ge dood t oen haar woning door een springlading volkomen werd ver woest. Britse militairen hebben de omgeving afgezocht, maar konden geen verdachte personen ontdekken. Bij de tweede aanslag werd een brug in dc Noordierse hoofdstad zwaar beschadigd. DJAKARTA De Indonesische re gering verbiedt buitenlanders tot na de verkiezing van 3 joli buiten de grote steden te verblijven. Deze maatregel, aanvankelijk alleen van toepassing op diplomaten, treft thans alle buitenlanders. gedeeld aan de regeringen van de an dere EEG-landen. Van belang is, dat dc ministerraad van de Bondsrepubliek besloten heeft tot volledige compensatie aan dc grens voor de Duitse boeren. Verder zullen de Westduitsers hun belasting ontvangsten niet verder laten toene men en zullen zij overgaan tot beper king van hun overheidsuitgaven! De Westduitsers hadden in de EEG-minjsterraad voorgesteld alle EEG-valuta's te laten zweven, maar hij kreeg voor dit plan alleen de steun van minister Witteveen. De an dere landen met Frankrijk voorop voelden niets voor het loslaten van de vaste wisselkoersen van hun valuta. De Zwitserse frank is met 7 pro cent gerevalueerd. Met deze poging om de toevloed van de dollars, die een crisis heeft veroorzaakt op de in ternationale geldmarkten tegen te houden, is de pariteit van het Zwitser se geld voor het eerst veranderd sinds 1936, toen het land de gouden standaard verliet. De waarde van de Zwitserse frank bedraagt met ingang van vandaag 4,08 per dollar tegen 4.37 voordien. De op waardering met 7 pet. betekent niet dat de Zwitserse frank ook t.o.v. de gulden 7 pet duurder wordt, omdat de koers van de gulden nu 'zweeft'. Ook de Oostenrijkse schilling is ge revalueerd en wel met 5,05 pet. De pariteit wordt 4,04 dollar per 100 schilling. Zij bedroeg 3,84 dollar per 100 schilling. De revaluatie in Zwit serland en Oostenrijk Is volgens mi nister Witteveen niet van invloed op de koers van de munteenheden in de EEG. (Zie ook elders in dit blad). Wij prijzen veel meer wat ge prezen wordtdan wat prijzens waardig is. JEAN DE LA BRUYÈRE We zijn aan het oefenen om het raam niet te raken. Een rug van hogeluchtdruk bracht ons vandaag droog en vrij zonnig weer, waarbij de tempe raturen in het binnenland tot bo ven de 20 graden stegen. In de zuidwestelijke stroming waar West-Europa zich in bevindt en die in stand gehouden wordt door een vrij diepe en weinig van plaats veranderende depressie ten zuiden van Ierland en het eerder genoemde hogedrukgebied. berei ken de temperaturen in de ons omringende landen vergelijkbare waarden. Een front van de de pressie veroorzaakt op de Britse eilanden echter somber en regen achtig weer. zodat de temperatu ren daar enkele graden lager zijn dan bij ons. In ons land is de aanwezigheid van het front merkbaar door wolkensluiers in de hogere niveaus. Doordat de druksystemen nog niet van zins blijken te zijn om veel van plaats te veranderen, komt het front voorlopig nog niet dichterbij, zo dat hel vrij zonnige weer en de aangename temperatuur nog zal aanhouden. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.6 cm (10.21 millibar). Stügend. Zon en maan 10 mei zon op 4.55, onder 20.18; maan op 21.05, onder 4.16; Volle Maan Hoog water Hoog water. 10 mei: Rotterdam le getij 4.21, 2e getij 16.52; Sche- veningen 3.02-15.22; Vlissingen 1.41-13.59; Haringvliet a.d. Zeezij de 3.26-15.44

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1