VERDEELD SER-ADVIES ROB VAN IN EIGEN S. GEPAKT KAZERNE ieen van revaluatie D-Mark Mogelijk eerst informateur Onenigheid over omvang staatsuitgaven Het Kwartet ools-Amerikaanse pion veroordeeld Stakingsleiders mochten Philips- terrein niet op Met handgranaten op zak Salarissen van ambtenaren 4 pet. omhoog Produktie gifgas roept vragen op Crita) HET WEER Onweer Uiterst moeilijk" overleg ONDERZETTEGEL OF PLACE-MAT n. kumumn ieuwe Leidse CoeramU CHRISTELIJK OAGBIAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn bert in «eghenspoet!M Vrijdag 7 mei 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen >fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,41, p. m. f 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad is vanmorgen be nnen aan een uiterste poging een eenstemmig advies uit te bren- over het sociaal-economische beleid in de komende kabinets- mode. JVerkgevers en werknemers in SER zijn het oneens over de vang van de staatsuitgaven behoeve van de collectieve irzieningen. De werkgevers an op het standpunt dat de rheidsuitgaven niet verder evoerd kunnen worden. j zien zich hierin gesteund door president van de Nederlandsche k, dr. J. Zijlstra, die voor alles sanering van de nationale eco- ie wenst. Volgens dr. Zijlstra ten overbesteding en inflatie zo mogelijk worden teruggedrongen dat betekent dat er ook in zijn eptie geen ruimte is voor ver- ng van de staatsuitgaven. werknemers en met hen de tieke partijen hebben in hun ïa's aangedrongen op aan- jke uitbreidingen van de col- voorziehingen. Het verlenen kRSCHAU (Reuter) De in geboren Amerikaanse inge- Adam Müller is gisteren door rechtbank in Warschau tot vijf rangenisstraf veroordeeld ens het verstrekken van mili- Justriële inlichtingen aan elijke geheime diensten. De bare aanklager had zeven jaar van medewerking aan een ingrijpen de sanering van de nationale econo mie zou met name voor de vakbonden betekenen dat ze moeten afzien van de uitvoering van hun aktieprogram- ma, dat voorziet in een verhoging van de belastingdruk ten behoeve van de collectieve voorzieningen met 0.5 procent per jaar. Ook in het advies inzake de nota economische contouren voor de jaren 1972 t/m 1975 dat nu bij de SER- leden op tafel ligt. is de eventuele opvoering van de belastingdruk het breekpunt. De kans dat men vandaag toch overeenstemming zal bereiken, wordt uiterst klein geacht. wenst een exclusief interieur U wenst stijl en comfort U verlangt een goede kleurcombinatie van tapijt - gordijn - decor en de juiste toepassing van het meubel, zó dat het een volkomen persoonlijke sfeer wordt BULTHUIS interieurkunst - Botermarkt 23 Shows in Leiden: Nieuwe Rijn 25, Oegstgeest: Rhijngeesterstraat- weg 56. na tel. afspraak 20854 of 52352. Marechaussees begeleiden de vanmorgen vroeg gearresteerde Rob var- S.. de vermoedelijke moordenaar van twee BeBlgische politieagenten. Hij werd vanmorgen in geestelijk ontredderde staal aangetroffen in de Arthur Koolkazerne in Ede. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De Philips-direc- tie in Stadskanaal heeft gisteren ge weigerd stakingsleiders van de vak bonden toe te laten bij een bouw project midden in het Stadskanaalse Philips-complex. Eén van de twee bouwprojecten op het terrein betreft de bouw van een kantoor in het centrum en om de tien bouwvakkers die daaraan werken te kunnen bereiken, moest men de slag boom passeren. De portier mocht de vakbondsleiders echter niet doorlaten. De vakbondsleiders moesten de werknemers toen toeschreeuwen. De pioeg ging daarna in staking. Daarvoor was er al enige woorden wisseling tot stand gekomen bij het andere project, waar zestien werkne mers vlak bij het helt aan het beton- storten waren. Er was al besloten dat deze zestien mensen in staking zou den gaan, waarbij ze het betonstorten in de steek lieten Dit jaagt de aannemer nogal op kosten. Men zou het hier wellicht bij hebben gelaten, zodat het incident bij de poort dan niet zou hebben plaats gevonden, ware het niet dat de uit voerder iret w'lde beloven dat hij de andere tien werknemers niet bij het betonstorten aan het werk wilde zet ten. ..We moesten toen dat 'iental mid den op het Philips-terrein er wel bij betrekken. Dat zou niet zijn gebeurd a'.s de uitvoerder akkoord segaan was met een besmet verk'aren van het o'at gr'esde werk", aldus districts bestuurder C. Vollbe'nr van het CNV kom haar het s \DOLF!ROPAM voae 'h dolfijne show! DEN HAAG Rob van S., die ervan wordt verdacht twee agenten uit de Belgische gemeente Knokke te hebben doodgeschoten, is van nacht na een felle klopjacht gearresteerd op het terrein van de Arthur Kool kazerne in Ede. Een niet ernstig auto-ongeluk op de weg Utrecht-Arnhem onder Ede. dat Van S. veroorzaakte in zijn Alfa Romeo was gisteren aanleiding tot een speurjacht. Hij werd herkend door mensen, die alarm sloegen, waarna enkele honderden mannen NN (AP) De Westduitse regering zal de Westduitse mark revalueren. Dat heeft de regeringswoordvoerder Conrad Ahlers ■avond meegedeeld na een vergadering van het kernkabinet. irs voegde eraan toe dat het et waarschijnlijk is dat de va- van een van de andere EEG- rs gerevalueerd zullen worden, t punt zal namelijk geen over timing kunnen worden bereikt, Thiers. uitspraken, stonden in schrille elling tot eerdere uitspraken, s welke de Westduitse regering m zins was voor zaterdag be ien te nemen die de monetaire boeten bezweren. Die beslissin- jn gisteravond kennelijk wel m. rs legde zijn verklaring af na- hdskanselier Willy Brandt met nkabinet had vergaderd. VOORSTELLEN fs zei nog dat de monetaire fcie van de EEG gisteren een voorstellen had uitgewerkt e wijze waarop de monetaire n de inflatie in de EEG-landen i worden bestreden. agmorgen zal het Westduitse t bespreken welke specifieke gelen de Bondsrepubliek ver nemen. is zeker dal de Westduitse va lutamarkten maandag weer open gaan", aldus Ahlers. Bondskanselier Brandt had eerder op de dag verklaard dat revaluatie een van de mogelijke maatregelen zou zijn. Het kernkabinet heeft deze knoop gisteravond echter doorgehakt. EEG De ministers van financiën en van economische zaken van de EEG-lan den komen morgen in Brussel bijeen om de monetaire crisis te bespreken. Brandt verklaarde gisteren dat Wesl- Duitsland zijn uiterste best zal doen met de EEG-partners tot overeen stemming te komen. Hoewel hij niet in bijzonderheden wilde treden, had hij aanvankelijk een viertal mogelijke maatregelen ge noemd. De eerste daarvan was een revaluatie van de mark. Dit punt is gisteravond echter al beslist. De andere maatregelen die Brandt noemde zijn: 1. Vrijlaten van de koers van de mark, 2. toezicht op de deviezenhandel. De vierde mogelijk heid, namelijk een revaluatie van de valuta's van de EEG-landen geza menlijk, heeft Ahlers gisteravond dus eveneens bij voorbaat tot de onmoge lijkheden verklaard. werden ingezet om Van S. op te spo ren. Van S. is- toen blijkbaar naar de Arthur Kool kazerne gegaan, waar hij zelfs de munitieopslagplaats be zocht. Een paar soldaten viel het op, dat een toilet steeds bezet bleef. Ge wapende militairen riepen de man op liet toilet toe eruit te komen. Het bleek Van S. te zijn, die met de han den omhoog naar buiten kwam. Toen hij door deze militairen werd opgebracht liet hij ineens zijn han den zakken en rende weg. De mili tairen zonden hem enkele schoten achterna, zonder te raken. Van S. kon in het donker ontkomen. DEN HAAG In het centraal ge organiseerd ambtenarenoverleg is overeenstemming bereikt over een salarisverhoging van 4 procent per 1 juli aanslaande. Deze verhoging is een voorschot op de uiteindelijke salarisverhoging die het overheids personeel zal krijgen op basis van de loonontwikkeling in het tijdvak juli 1971-'72. Afgesproken is dit voorschoiper- centage reeds voor 1 januari 1972 bij te stellen, indien een excessieve prijs- en loonontwikkeling daartoe aanleiding geeft. Ook is overeenstemming bereikt oevr uitbreiding van het minimum aantal vakantiedagen voor de lage- gere en middengroepen, die nu recht hebben op respectievelijk 17 en 29 dagen. De vakantie-uitkering is per mei 1972 verhoogd van 6 tot 6.5 pro cent. Staatssecretaris mr. C. van Veen heeft zich tijdens het overleg be reid verklaard om vandaag in het kabine. de mogelijkheid ter sprake te brengen het voorschotpercentage per 1 juli a.s. nog iets te verhogen. De gebruikelijke nacalculatie over dc periode juli '70-juli71 volgt in september of oktober. Enige tijd daarna werd Van S. op nieuw op het kazerneterrein gesigna leerd. Er waren inmiddels patrouilles op en buiten het kazerneterrein aan wezig. Het gelukte tenslotte enige mi litairen de vluchteling te pakken. Het was toen tien over vier. De hoogstgevaarlijke arrestant bleek in zijn broekzakken twee ver dedigingshandgranaten te hebben. Wanneer hij die naar zijn achtervol gers had geworpen zouden de gevol gen zeer ernstig zijn geweest. Volgens woordvoerders maakte hij de indruk of hij geestelijk aan zijn eind was. Na zijn arrestatie werd Van S. over gebracht naar de marechaussee kazerne te Ede. De commandant van de marechaussee liet direct een dok ter waarschuwen omdat de jongen ge wond was. Hij bloedde aan zijn neus en arm. Het onderzoek zal verder worden geleid door luitenant-kolonel Weeken- stroo, hoofd van het bureau bijzon dere criminele onderzoeken van de staf koninklijke marechaussee. Dc marachaussee verwacht dat er tüdens de verhoren van de jongeman veel andere zaken aan het licht zul len komen. In het enige drijvende Dolfijnen stadion ter wereld met 1.000 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur. DOLFIRODAM - Rotterdam LEUVEHAVEN1 BIJ METROSTATION BEURS w TEL. 137800. DEN HAAG De PvdA-Kanier- leden mej. Barendrecht en de lieer Lamberts hebben staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid) u tge- daagd te verklaren dat het produce ren, opslaan en vervoeren van het gifgas fosgeen door I.C.I. in de nabij heid van Rozenburg geen gevaar kan opleveren voor de bevolking. De uitdaging is vervat in schrifte lijke vragen aan de staatssecretaris. De Kamerleden willen voorts weten of er zodanige veiligheidsmaatrege len kunnen worden getroffen dat ont snapping van het gas onmogelijk wordt. De dingen die men het beste roeet zijn die welke men niet van anderen geleerd heeft. Wil je nog een keer „Ah" zeggen, dan kan ik m'n vinger terug krijgen. Zou en maau 8 mei zon op 4.59, onder 20.15; maan op 18.34, onder 3.44; 10 mei V.M. Hoog water Hoog water 8 mei: Rotterdam le getij 3.18 2e getij 15.49; Sche- veningen 1.55-14.15; Vlissingen 0.38-13.00; Haringvliet a.d. Zeezij de 2.24-14.38 DE BILT Het ziet er naar uit, dat de standvastigheid van het weer wat gaat verminderen. Wel handhaaft zich nog steeds een krachtige hogedrukgordel die zich van Skandinavië lot o- ver Groenland uitstrekt, maar een front van een vrijwel sta tionaire depressie ten zuidwes ten van Ierland is er toch in ge slaagd ons land geleidelijk dicht te naderen. Het front bevond vzich van morgen boven noordwestelijk Frankrijk en de Engelse oost kust en veroorzaakte in deze ge bieden talrijke regen- en on weersbuien. Over onze omgeving staat voor het front een zuidoostelijke stro ming, die warme lucht aanvoert Doordat het front nog wat ver der opdringt neemt ook in ons land de kans op een regen- ot onweersbui toe. het eerst in het zuidwesten van het land. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.8 cm (1010 millibar), dalend. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De vorming van een regeringscoalitie door de drie grote conl^ssionele partijen, de VVD en DS'70 wordt in Den Haag nog steeds uiterst moei lijk' genoemd, ook na het eerste contact dat de vijf fractieleiders gisteren in Den Haag hebben ge had. Hel wordt steeds waarschijnlijker geacht dat de Tweede Kamer vol gende week woensdag geen voor dracht voor de benoeming van een kabinetsformateur aan de Koningin zal kunnen opstellen en dat hetzij op voordracht van de Kamer, het zij rechtstreeks door de Koningin eerst een informateur zal moeten worden benoemd. De eerste oriënterende bespreking van dr. G. H. Veringa, mr W. J Geertsema, mr. B, W. Biesheuvel, drs. B. J. Udink en dr. W. Drees jr. heeft al diepgaande meningsverschillen geopenbaard, niet zozeer over het fi- nancieel-economisch beleid, dat op korte termijn nodig is, maar wel over het beleid dat moet worden gevoerd, als de onmiddellijke economische noodtoestand zal zijn bezworen. Sober beleid Wat de korte termijn betreft, wordt steeds meer duidelijk, dat afremmen de maatregelen nodig zijn. De part ners in het overleg zijn het er over eens, dat een nieuw kabinet met een bijzonder sober beleid zal moeten be ginnen. Nog altijd zitten we in een situatie van ernstige overbesteding, die nog wordt gecompenseerd door de buitenlandse kapitaalverstrekkers. Deze compensatie houdt echter op, zodra de valuta-crisis van het mo ment wordt opgelost. Dan zal onze nationale economie met de gevolgen van de overbesteding worden gecon fronteerd. In politieke kring wordt gezegd dat tussen de vijf eventuele coalitiepart- wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! ners wel een gemeenschappelijk standpunt mogelijk zal zijn over de vraag, hoe deze onmiddellijke proble men het hoofd moet worden geboden Het is volgens deskundigen duidelijk, dat afremming nodig is. ook van de overheidsbestedingen. Dit laatste klemt te meer, waar langzamerhand duidelijk wordt dat de financiële ge volgen van het ongewijzigde beleid van het kabinet-De Jong veel te opti mistisch zijn getaxeerd in de nota, die minister Witteveen enige weken voor de verkiezingen heeft gepresen teerd. Hogere koslen Het schijnt dal. een voortzetting van dit beleid enkele honderden mil joenen meer zal kosten dan het vori ge kabinet heeft (kunnen) voorzien Naar het lijkt, zal het voor de lei ders van de drie confessionele par tijen. VVD en DS'70 niet moeilijk zijn, voor deze acute vraagstukken een gemeenschappelijke oplossing te vinden. Maar dc meningsverschillen over het beleid, dat daarna moet worden gevoerd staan, zo verluidt in politieke kring, nog overeind. Zo meent dr. Drees nog steeds, dat ook over enkele jaren bezuiniging van overheidsuitgaven en zelfs verla ging van belastingtarieven mogelijk zal zijn. Zoals bekend, staat in het gemeenschappelijke urgentieprogram ma van de drie confessionele partijen, dat de belastingdruk de komende ka binetsperiode van vier jaar met twee procent zou moeten worden ver zwaard. Met name uit KVP-kring komt nu de mening naar voren dat bij nader inzien deze drukverzwaring te ver gaat. In deze hoek komt de neiging op, te zoeken naar een per centage, dat ligt tussen de twee pro cent van het confessionele program ma en de 1.2 procent, waarmee de druk zou worden verzwaard, indien de overheid de reële progressie van de loon- en inkomstenbelasting in kas zou houden Verder Intussen zullen de vijf fractielei ders morgen het terrein-verkennend gesprek voortzetten. Nu al zou duide lijk zijn, dat daarna niet onmiddellijk een voordracht aan de Koningin voor de benoeming van een formateur mo gelijk zal zijn. Daarom is de kans groot, dat eerst een informateur zal moeten worden benoemd, die met programmatisch overleg de formatie zou moeten voorbereiden Sommige politici menen dat deze informateur niet door de Tweede Kamer moet worden voorgedragen Zijn kandida tuur zou door slechts vijf partijen worden gesteund, en dat zou zijn be wegingsvrijheid al te zeer beperken, zo wordt in Den Haag overwogen. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden AUTO'S FIAT 600 '67 '68 '69 FIAT 850 '67 '68 '69 FIAT 124 '67 FIAT 125 '68 Al deze auto's van le eigenaar. 3 mnd. Bovag garantie. Vlotte financiering scherpe prijzen. GEBR. HUISMAN Levendaal 80 OFFTCIAL FLAT DEALER telefoon 34000

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1