leuk r Uitgeversechtpaar Jaarsma bestrijdt ontslag na fusie K; I Kleinere groente-oogst gevreesd door droogte R*' Slagerspatroons kritiseren looneisen werknemers ■de postgiro De gangmaker. PAARSE DEUR wil isolement doorbreken KORT GEDING VOOR HAAGSE RECHTBANK Mirages voor Indonesië 1 Slwla Uit de Haagse hof geplukt dak makkelijk! wal verwoest bos Istizin Vier maanden voor man die kind van trap gooide Twee doden bij frontale botsing; Inbrekersbende opgerold 9 DINSDAG 4 MSI 1971 dat de postgiro al uw regelmatige Betalingen gratis kan regelen, zoals abonnementen, huur gas, licht. ir DJAKARTA (AP) De bevelheb- ;r van de Indonesische luchtmacht, :-luchtmaarschalk Soewoto Soe- jndar. heeft hier bekendgemaakt, men met Frankrijk onderhandelt rer de aankoop van Franse Mirages. 1SI ril Indonesische minister van eco- lische zaken, financiën en de in- ie, Sultan Hamengkoe Boewono. eft deze zaak verleden week te Pa- met de Franse minister van de- iie, Michel Debré besproken. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Dat fusies van bedrijven vaak onverkwikkelijke gevolgen hebben voor het personeel van die bedrijven, is wel bekend. Hoe gedupeerd zelfstandige bedrijven kunnen worden, als ze op genomen worden in een groter geheel, bleek gisteren bij de behande ling van een kort geding voor de Haagse arrondissementsrechtbank, dat het echtpaar Jaarsma, directeuren van uitgeverij Moussault had aangespannen tegen Edicon NV, de houdstermaatschappij, waarin via het Van Goor-concern Moussault is opgenomen. Moussault ging anderhalf jaar ge leden naar hel Van Goor concern, waarin o.a. ook uitgeverijen als Man- teau. H. J. Paris. Boekerij Baarn zijn ondergebracht. Boven Van Goor staat de houdstermaatschappij Edicon NV. waarvan directeuren zijn dr. P.A.F van Veen (Van Goor), en J. Boerwin kel (Manteau en Paris). ONTSLAG De Jaarsma's werden op 6 april tij dens een commissarissenvergadering geschorst en tijdens eea algemene vergadering op 20 april ontslagen als directeuren van Moussault. Redenen voor dat ontslag: volgens Edicon NV incompetentie en het niet loyaal wil- len meewerken binnen het grote uit geversbedrijf. Maar die ontslaggrond bestrijden de Jaarsma's via hun ad vocaat mr. J. W. Verduin. Omdat vol gens hen het ontslag ongeldig is, spanden ze een kort gedinig aan. De voortgang van het werk zou ernstig gefrustreerd worden, aldus Van Veen, als de Jaarsma's niet ge schorst werden. Twee weken later werd de schorsing in een algemene vergadering omgezet in ontslag. De manier waarop over schorsing en ontslag is besloten, is volgens mr. Verduin niet volgens de wet. De no tulen van deze bijeenkomsten klop pen niet, er werden geen geldige mo tiveringen voor het ontslag aange voerd. „INBRAAK" Vlak na de schorsing, toen de Jaarsma's hun kantoor hadden verla ten. werd de hele zaak leeggehaald. Kasten werden weggehaald, bureau laden leeggemaakt. Alles wat met de produktie te maken had, was weg. Toen het personeel de volgende mor gen op kantoor kwam, dacht men aan inbraak en werd direct de politie ge- Hogere prijzen voor consument vernacht Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Veel groentetelers, met name in het midden j noorden van het land, vrezen op het ogenblik een kleinere op- ingst van allerlei zomergroenten door de reeds enige weken jende droogte. Eind april en begin mei zijn namelijk.de aangewezen om allerlei groenten, zoals spinazie, witlof, koolsoorten, peen, ten etc. te zaaien, maar deze groenten hebben in hun zaaitijd een 1 vochtige grond nodig. gevolgen van de huidige droogte dat de gewassen ofwel later lid worden (wanneer het weer igeslagen) ofwel dat ze nu in té grond gezaaid worden. In bei- ïvallen moet men rekenen met [echte opkomst van het gewas, leinere omzet van de groentete- in op den duur een hoge prijs de consument. |ral in het midden en noorden flederland is de grond op het jlik veel en veel te droog voor Te groei van allerlei grosnte- In het noorden heeft het paar weken niet meer gere- n Limburg is vorige week nog regen gevallen, zodat de klachten hier nog niet bestaan. Dat de grond op het ogenblik zo erg droog is, is niet alleen te wijten aan het uitblijven van de regen ge durende de laatste weken. In 1969 en 1970 heeft Nederland twee droge zo mers gehad. Nu daar een droog voor jaar op volgt, betekent dat, dat het grondwaterpeil, dat toch al laag was. nog lager :zakt. Op verschillende groenteteelt be drijven in Nederland heeft men niet zo veel last van de droogte, omdat er gebruik gemaakt wordt van kunst matige regeninstallaties. Bij het proefstation Alkmaar, een proefstation voor de groenteteelt in de volle grond, bevestigt men de klachten van veel groentetelers ten volle. ll' :1c hik p: n 1 lemel of opstanding jdachte dat de mens direct na 'naar de hemel gaat, is vrijwel li de leer der kerken. Of deze bijbels is. valt te bezien. Het gevallen dat Paulus steeds ar de opstanding der doden bij Érkomst van Christus (bijv. 32 en 33). Ik vraag mij af •••'hij dit deed als hij vist, dat tt na zijn dood ten hemel zou eien in 2 Cor. 5 een bewijs dal afgestorvenen in dc hémel weet dat de brieven van Pau- jn pk te verstaan zijn, wat on- tpitden onstandvastige mensen er- deze en ook andere ge- VOOf.te verdraaien (tot hun eigen Ik zie dit dogma van de on- k heid dat zijn oorsprong W de Griekse filosofie en in christelijke kerken is tfln- )en als het treffendste be- 4 het verkeerd verstaan van Vant vergelijkt men 1 Cor. 15: -^53 en 2 Cor. 5: 1-9. dan be- in dat Paulus ernaar verlang- ondeelbaar ogenblik te wov- bij de laatste bazuin- jbang. dat de mens geneigd is jekregen opvattingen als de e te zien en andere zienswij- een omwenteling van be- gedachten en levenshouding IDEN;en als ongewenst van de RAATVijzen' De Genestet heeft dit peerd ln de volgende regels: ttredinjWel waar, doch in 't systeem |u 'l volstrekt niet deugen; H 'at ik de v"jheid neem te gp Is een leugen. P1 II. van Hotten aamheo ikening an een verslaggever LeidelpK In de uitgestrekte de buurt van Blerick zijn zes hectaren natuurge- brand verwoest. (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM „De werk nemers in het slagers bed rijf heb ben looneisen op tafel gelegd, die de loonkosten met 25 procent zullen doen stijgen. Ik vraag me af of CAO-onderhandelingen op basis van dergelijke eisen nog wel, zin hebben." Dit verklaarde de voorzitter van de Bond van christelijke slagerspatroons, de heer H. de Mooy, tevens Tweede Kamerlid voor de ARP en voorzitter van het Nederlands Christelijk On dernemers Verbond, gisteren op de jaarvergadering van deze bond in Amsterdam. WAAGSCHAAL Volgens de heer De Mooy is het bedrijfseconomisch onmogelijk en in het kader van de inflatiebestrijding ongewenst een dergelijke last op het middenstandsbedrijf te leggen. „Je kunt wel zeggen dat de consument het uiteindelijk zal moeten opbren gen. Maar op deze manier stellen we onze welvaart we hebben de top bereikt; in de waagschaal. Ook de afspraak tussen werkgevers en werknemers dat de loonstijging achter zal moeten blijven bij de pro- duktiviteitsstijging heeft op deze ma nier geen zin", aldus de heer De Mooy. KRITIEK Kritiek uitte hij op de aangekon digde wijziging van de vestigingswet per 1 januari 1972. „Met het slagers diploma in je zak mag je dan zo goed als alles verkopen tot en met stofzui gers toe. maar daar staat tegenover dat anderen vers verpakt vlees zullen mogen verkopen", zei de heer De Mooy. I LEES Naar zijn mening dreigt het gevaar dat het artikel vlees in diskrediet zal raken, wanneer het niet langer wordt beschermd. „Wanneer je bedenkt aan hoeveel voorschriften de slager met betrekking tot de hygiëne is gebon den, kan het zonder vakkennis verko pen van vlees een gevaar voor de volksgezondheid inhouden. Ook het afschaffen van de voorcontrole op het vlees kan om dezelfde reden gevaar lijk zijn", aldus de heer De Mooy. De uitspraak van het Kamerlid Den Uyl (PvdA) dat er behoefte bestaat aan een prijsstop bestreed de heer De Mooy. „Invoering van een prijsstop ,zou opnieuw betekenen dat de moei lijkheden op de rug van de onderne mer wordeij afgewenteld. Daar be danken we voor." Op de vraag van een van de bonds leden of het mogelijk is het verbod om natriumsulfiet in het vlees te doen (om het bij te kleuren - red.) opnieuw aan de orde te stellen, antwoordde de heer De Mooy dat vooral nu gebleken is dat dit middel bacteriën dodend werkt en dat het bij een goede dose ring voor menselijk gebruik onge vaarlijk is een gesprek hierover zal worden aangevraagd bij de nieuwe staatssecretaris voor volksgezondheid. waarschuwd, maar de heren van Edi con waren ook vroeg en verklaarden dat het om een interne zaak ging. Het bedrijf, waarover Van Veen voorlopig het beheer zou voeren en waarvoor Boerwinkel als zaakgelas tigde zou optreden, werd zo goed als stil gelegd. Auteurs die hierdoor ge dupeerd werden, vroegen of ze toch nog met de Jaarsma's door kopden gaan. Dat fwerd in twee gevallen toege staan door Eidcon, maar de Jaars ma's mochten er geen juridische consequenties aan verbinden. Auteurs die bij Edicon gingen informeren over de reden voor het ontslag kre gen te horen, dat het niet om fraude ging, ook niet om onzedelijke hande lingen, maar dat het vergeleken moest worden met een huwelijk, dat niet zo goed gaat. NIET PASSEND In de ontslagbrief aan mevr. Jaars ma komt te staan, dat haar be kwaamheden niet in genoegzame wij ze overeenstemmen met wat ze voor haar functie nodig heeft. Bovendien zou ze zich niet passend gedragen hebben. Haar rhan wordt ontslagen, omdat hij niet goed heeft samenge werkt. en omdat zijn financiële ges ties" de zaken in moeilijkheden ge bracht hebben. Bovendien zat hij als echtgenoot van zijn vrouw ook niet zo lekker, zei mr. Verduin, die alle ontslagredenen er met de haren bij gesleept vindt. De ware reden is een heel andere. Het bleek, dat bij Van Goor de auteurs lang niet allemaal het geld kregen waarop ze recht hadden. Bij Van Goor was bewust onjuist afreke nen ,i.n zwang". Toen ook de auteurs van Moussault hiervan de dupe dreigden te worden, ging 'net mis tus sen de Jaarsma's en Edicon. Een circulaire die Van Veen rond stuurde over de moeilijkheden, „aan allen die het aangaat", had mr. Ver- duin niet tegen kunnen houden, maar hij meende dat dit onrechtmatig was. De president, mr. J. H. C. Slotemaker moest daar een uitspraak over doen. Bovendien moet het ontslag o-.igedaan gemaakt worden, en de Jaarsma's moeten hun werk kunnen hervatten, was mr Verduins oordeel. Zo'n 60 auteurs van Moussault. die een comité gevormd hebben, vinden dat ook. De visie die de advocaat van Edi con NV, mr. R. W, baron de Vos van SteenWijk op de zaak heeft, wijkt nogal af van die van mr. Verduin. Mr. de Vos noemde Jaarsma iemand die „korte tijd uitgever speelde", maar de eindjes niet aan elkaar kon knopen. Met een ruim gebaar veegt hij het verhaal van tafel, dat Van Goor te weinig uitbetaald zou hebben aan zijn auteurs. Van Goor betaalde eer der té veel. Dat de Jaarsma's met bedenkingen tegen Van Goor verha len aan derden gingen vertellen, vond mr. De Vos een bewijs van hun il- ioyale houding. Mevr. Jaarsma stookte vuurtjes, maakte aanmerkingen op boekjes van andere uitgeverijen, waarschuwde een Vlaamse uitgeverij tegen een fas cistische andere uitgeverij bkinen het concern en mevr. Jaarsma had zich ook eens erg onhoffelijk uitgelaten over iemand anders van het concern De advocaat kon deze vreselijke on hoffelijkheden nauwelijks over de lippen krijgen, maar als hij het zegt. blijkt hel allemaal wel mee te vallen. REL De Jaarsma's zijn er alleen maar op uit een rel te maken, zei mr. De Vos van Steenwijk. Een bewijs daar voor was volgens hem de aanwezige pers, die hij desondanks ruim en mild hartelijk welkom heette. Omdat hij niet alle papieren bij zich had die het gelijk van Edicon bewijzen, en omdat hij niet urenlang over het gebrek aan souplesse bij de Jaarsma's wilde spreken vroeg hij de president "grosso modo" te beslissen. of Edicon een willekeurige beslissing genomen had of niet. Wat de circulaire betrof .zou de president wel met hem eens zijn, dat die helemaal niet onrechtmatig was. Mr. Verduin kon. in ieder geval een lijn in het verhaal van zijn tegenplei- ter aanduiden: zodra Moussault was overgenomen, bleek de directie niets meer te zeggen te hebben. Soortge lijke problemen hadden zich met uit geverij Manteau voorgedaan, toen die bij Van Goor kwam. AXIOMA'S Directeur Van Veen tenslotte pro beerde iets van zijn ingewikkelde boekhouding duidelijk te maken. Soms betaalde Van Goor de auteurs van te voren, toen er een computer kwam achteraf, en weer later weer van te voren. Van Goor ging bij die berekeningen van axioma's uit, maar die klopten niet altijd. Maar dat kon je geen fraude noemen volgens Van Veen. Het was volgens hem onjuist om concluises over dit soort dingen te trekken zonder over de fiscale kant van de zaak na te denken. De helft van een oplage afrekenen met de auteurs noemde hij in dit verband juist de grap. GEEN GRAP Ontslagen uitgever Boon vond het niet zo'n grap, wilde niet'spreken van fraude, maar wel van een slechte ge woonte, waar hij Van Goor voortdu rend op gewezen had. Met als resul taat dat hij ontslagen werd. Omdat dat gediscussieer zolang duurde en er te weinig tot stand kwam. volgens Van Veen. Over twee weken zal de president uitspraak doen. Gisteravond is in het paleis op de Dam te Amsterdam een proefconcert gegeven door hei Ned. Kamerorkest en het Ned. Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel. Dit gebeurde met liet doel het paleis zoveel mogelijk te betrekken in het culturele en sociale leven van Amsterdam. Op de foto: prinses Beatrix en prins Claus genieten van de muziek Brand in KLM-kantoor Van een verslaggever PARIJS In Parijs is een groot deel van het kantoor van de KLM aan de Avenue de l'Opéra door brand verwoest. Er zijn geen slacht offers. Vermoed wordt, dat de orand door kortsluiting in het KLM-gebouw is veroorzaakt. Als de stoelgang meer 'n moeilijke zit wordt, doet hij zijn voortreffelijk werk. De gangmaker van Istizin. Laxerende tabletten met 'n beschermend laagje. Aktief op de plaats waar 'n beetje hulp dringend nodig is. Istizin tabletten in doordrukstrip. Gewoon de beste oplossing. BREDA De 29-jarige Bredanaar A. V. K. is conform de eis door de rechtbank te Breda veroordeeld tot vier maanden met aftrek en voor waardelijke t.b.r. met een proeftijd van drie jaar en toezicht van een psychiater. De man gooide 25 maart, uit wan hoop over zijn slechte woonsituatie, zijn 10 maanden oude baby de trap af. Het kind werd opgevangen door een buurman. HARDENBERG Een verkeerson geluk in Hardenberg heeft gistermid dag het leven gekost aan de 57-jarige ir. II. N. Coolman uit Steenwijk en de 28-jarige mevrouw H. R. Hoogland- Van der Veen uit Coevorden, die als liftster meereed. De auto, waarin zij zaten, werd frontaal geraakt door een truck, die bij een inhaalmanoeuvre op de linkerweghelft kwam. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Verf je voordeur paars met een groot, vriendelijk geel sleutelgat in het midden om duidelijk te maken, dat iedereen, die gezelligheid, eventueel iets te eten of onderdak zoekt, bij je kan aanbellen. Met dit advies wendt de werkgroep „Paarse Deur" zich tot het Nederlandse volk. In een maatschappij, waarin dorp jes veranderen in steden, kleine be drijven in grote ondernemingen, hori zontaal wonen in verticaal wonen, vervreemden de mensen van elkaar, aldus de werkgroep De onpersoon lijke sfeer van de buitenwereld maakt, dat men steeds meer de veili ge beslotenheid van de eigen woon- en leefruimte zoekt. Deze neiging, die ook nog ander oorzaken heeft als Een dagje rustig boodschapper, doen overkomt me nu niet zo heel vaak. Meestal gaat het op een holletje. Trefzeker de adressen af. waar ik mijn voorkeur weet te vinden. Maar het nu eens stapvoets ge daan. Snuffelen en beschouwen. Heb me daarbij, misschien kinderlijk, toch wel verbaasd. De vooroorlogse slogan: „Koop Ne derlandse waar, dan helpen we el kaar", is reeds lang bewust afge schaft. We zijn internationaal denkend geworden. Alle hulde. Maar die winkelronde heeft me loch wel tot verbazing gebracht. Bij de groenteman tomaten en komkommers, niet uit ons vertrouw de Westland, maar van achter het IJzeren Gordijn. Het werd me uitge legd waarom. Heel eenvoudig: ze- zijn goedkoper. In die landen is de staat de koop man. die de telers hun prijs geeft en de standaard is er nu eenmaal lager dan hier. De winst behoeft vrijwel niets te" zijn. want net buitenland betaalt in dollars en die zijn de staat bijzonder lief. Dc asperges kwamen uit Marokko en de aardappeltjes ook. Ik heb toen nog maar eens een zak eigen vertrouwde bintjes geno men. Bij de visman ontdekte ik Noorse garnalen. Spaanse mosselen en Deense viskuit. Mijn reactie was een gestoomde makreel.... Bij de poelier hing een groot aan plakbiljet: Koop Israëlische produk- len.... ■tonde Of mijn kippebout op Nederlandse bodem tot wasdom is gekomen weet ik niet. De ronde werd voortgezet via de kruidenier, die Franse kazen heeft in alle soorten. Maar mijn bui was uiterst princi pieel en dus vertrok ik met een blok Friese nagelkaas en een stuk blonde edammer. Om het feest rond te maken be loofde ik mezelf een nieuwe jurk. Een allervriendelijkste verkoop ster lichtte mij voor. Nou ben ik geen gemakkelijke. Maat, prijs, kleur, kwaliteit.... Tenslotte stond ik te aarzelen tus sen twee exemplaren. Waarschijnlijk terecht begon het de verkoopdame knap te vervelen. In ieder geval meende ze mij het laatste duwtje naar het besluit te moeten geven. Ze nam plooiend de ene jurk op haar arm en hield die me voor: „Kijkt u toch eens.... een echt Zwit sers jurkje...." Ze zal niet begrepen hebben, dat er toen een alarmlichtje bij me ging schijnen en waarom ik met een ko lossale smoes de winkel kooploos uitgewandeld ben. Later bedacht ik me. dat die ande re misschien puur Hollands was, maar ja als men eenmaal aan het demonstreren is, verliest men gauw de redelijkheid. Om de dag te voltooien ben ik naar de bakker gegaan en heb er Hollandse chocolade gekocht, hoewel er juist een reclame van Belgische bonbons was. automatisering en het stérk geschei den houden van arbeid-vrije tijd, stuurt aan op volledig isolement. •fo Stickers Voor mensen, die geen eigen bui tendeur hebben, heeft de actiegroep stickers laten maken, waarop naam een aantal keren bellen vermeld kun nen worden. De stickers zijn (uiter aard) paars met een geel sleutelgat in het midden en dragen het op schrift: zoveel huizen, zoveel cellen, mensen, die zich afsluiten met hun eigen sleutels, paarse deuren, open deuren, vrij om je te ontvangen, vrij om je te weigeren, valse vriendelijk heid is geen vriendelijkheid. Het is de bedoeling, dat zo'n sticker op de bui tendeur wordt geplakt. •fe Vrijheden De actiegroep, bestaande uil Ge rard, Carlene, Anja en Tom. laat ie dereen de vrijheid hel plan naar eigen goeddunken in praktijk te brengen. Mensen, die een paarse voordeur hebben, zijn niet verpik lil iemand te ontvangen. Als er iemand aanbelt, die je om welke reden dan ook niet wilt binnenlaten, zeg je ge woon: nee. Dat is voldoende, want er zijn veel redenen voor weigering, die niet kunnen worden uitgesproken. Beleefdheid Er bestaat in Nederland een vast geroest idee over beleefdheid, dat niet veel meer met eerlijkheid heeft te maken. Als er veel paarse deuren zijn en een „vreemde" moet bij tien ervan aanbellen voor hij gelegen komt. is dat erg weinig. On,ze bedoeling, aldus de werkgroep, is: geen weerstanden en geen omhaal bij het weigeren. Een paarse deur geeft geen verplichtin gen. Contact Als de actie bevalt, kan men zieh meer vrijheden gaan veroorloven, zoals eten en overnachten. Men komt in ieder geval met meer mensen in contact. Binnen een straal van 500 meter van onze woning leven vaak duizenden onbekenden. De werkgroep wil met de actie Paarse Deur een oud plan van het blad Hitweek (nu Aloha) nieuw leven inblazen en verder uitbreiden. Het contactadres is A. van Leeuwen, Soe- rabajastraat 13 bisA, Utrecht, waar ook stickers te verkrijgen zijn Voor verf moet zelf worden gezorgd. 20VEEL HUi2EN. ZOVEEL CELLEN WENSEN, 0:E ZICH APSLUlTEN MET HUN EIGEN SLEUTELS PAARSE DEUREN. OPEN DEUREN VRIJ OM JE TE ONTVANGEN VRIJ OW JE TE WEIGEREN VALSE VRIENDELIJKHEID IS GEEN VRIENDELIJKHEID Van een verslaggever VENLO Dc recherche van Venlo heeft vijf man van een inbrekersben de aangehouden en daarmee 32 in braken opgehelderd in Noord-Lim burg. Helmond, Eindhoven, Luik en drie DuiLse grensplaatsen. Aangehouden zijn de 31-jarige kas- senbouwer W.V.M.. dc 25-jarige chauffeur T.L., de 26-jarige vertegen woordiger J.K.. de 26-jarize vertegen woordiger J.D.B. en de 25-jarige koopman WS. allen uit Venlo. Naar de 28-iariee G.E.. zonder beroep en afkomstig uit Rotterdam, wordt noe gezocht. Bij de inbraken, die eind 1970 en begin 1971 werden gepleegd, werden grote vernielingen aangericht. De diefstallen betroffen contant geld tot bedragen van 4.000 gulden, voor dui zenden guldens aan koper, rookarti kelen en ook auto's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9