Ulbricht: man van de Berlijnse muur Egypte wacht op Rogers komst PENTAGON VERRAST DOOR ORGANISATIE BETOGERS lonecker al iroonprins' V ietnam-betogers konden Washington niet ontwrichten Zwarte apartheid" kan Zuid.Afrika parten spelen Tito gaat strijden tegen defaitisme Voortgezet gesprek met DDR zinvol*' WHO Lat nadruk fnr» "iSn«,e mankracht Moordenaars Joden voor gerecht Kunstgebit? 7 DINSDAG 4 ME, 197i BERLIJN (Reuter) Ernst 'aul Walter Ulbricht, die op 30 mi 1893 in Leipzig als zoon van en kleermaker werd geboren, al de geschiedenis ingaan als de ouwer van de Berlijnse muur, West-Duitsland ook wel „Ul- ichts muur" genaamd. |Hij was vanaf zijn jeugd de com- listische zaak toegedaan en dit Ide ertoe, dat hij aan het einde van tweede Wereldoorlog door de toen- lige Russische machthebber, Stalin uitgekozen om de „Sowjetise- van Oost-Duitsland te doen uit- ERLIJN (DPA) De opvolger i Walter Ulbricht als leider van de imunistischc partij van Oosl- tsland, de 58-jarige Erich Honec- i£ al vele jaren de „kroonprins" de Oostduitse partijorganisatie, eeds als Ulbricht door ziekte zijn uële functies niet kon uitoefenen, de naam van Honecker ge- pd bij de discussies over de op- er van de partijleider van de bnecker, een voormalige dakdek- eerling, is afkomstig uit Neun- |ien in Saarland, waar hij op 25 ptus 1912 werd geboren. Als se- iris van het centrale comité en an het politburo, waarin hij be- tvas met militaire en veiligheids- jstukken, heeft hij zich een positie kunnen verwerven, die werd overtroffen door Ui voeren. Zijn absolute leiderschap is binnen het communistische blok nooit een ernstig punt van dispuut geweest. Zowel tijdens de gevaarlijke na oorlogse jaren onder Stalin, als ge durende de daarna ingetreden „dooi" onder Chroesjtsjow en diens opvol gers, wist Ulbricht zich als leider van Oost-Duitsland te handhaven. Van 1945 tot 1960 werd Oost-Duits land geleid door een driemanschap bestaande uit de oude president Wil helm Pieck, Otto Grotewohl, als pre mier en de onverzettelijke Walter Ul bricht, wiens woord wet was. Toen Pieck in 1960 overleed, be noemde Walter Ulbricht zich tot voor zitter van de staatsraad, waardoor hij in feite meer macht kreeg, dan hij als president gehad zou hebben. Een jaar later, toen Grotewohl ernstig ziek naar Moskou werd overgebracht, werd diudelijk dat Ulbricht in het vervolg de enige leider van Oost- Duitsland zou zijn. Na zijn benoeming tot voorzitter van de staatsraad legde hij zijn grim migheid af en werden pogingen in het werk gesteld hem tot een vaderlijke figuur te maken. Hij mat zich een brede lach aan. In 1951 trad Walter Ulbricht in het diepste geheim in het huwelijk met zijn secretaresse Lotte Kühn, die hij in Rusland had leren kennen. Op 19-jarige leeftijd was Walter Ul bricht reeds toegetreden tot de so ciaal-democratische partij, toentertijd de meest linkse organisatie in Duits land. Toen enkele radicalen, onder wie Karl Liebknecht en Rosa Luxem burg, de partij verlieten om de Spar- takus Bund waaruit in 1918 de Duitse communistische partij voort kwam op te richten, behoorde Ul bricht tot hun volgelingen. In 1923 werd hij lid van het cen trale comité van de communistische partij. In 1928 werd hij na de vol tooiing van zijn ópleiding in Rusland tot lid van de Rijksdag gekozen als communistische afgevaardigde voor Potsdam. Hij werd toen ook partij secretaris voor Brandenburg, waartoe ook Berlijn behoorde1. 1958 (februari) was hij de man jp de 35ste plenaire zitting van irtij de rede moest uitspreken, |n drie vooraanstaande leden let centrale comité van afwij- werden beschuldigd. Het wa- Itari Schirdewan, de kaderchef (ie partij, Ernst Wollweber, de linister van staatsveiligheid, en plaatsvervangend pre- partij-theoreticus. Nadat de- je voor hem gevaarlijke rivalen I uitgeschakeld, waren er voor fker naast Willi Stoph geen ern- hedgdingers in het partij-appa- tteer. ecker, "een -fcnappe tacticus., voortaan op partij bi jeenkomS-- belangrijkste toespraken en de Oostduitse delegaties naar ere socialistische landen. Ö61 belastte Ulbricht hem met van de Berlijnse muur. „kroonDrins" leverde in het openbaar kritiek o-« (ïië, de Chinese Volksreoubbek egbereiders van de „Praagse Erich Honecker - YORK (Reuter) Een ;n groeiende ontevreden- ader de niet-blanke be- van Zuid-Afrika heeft teen artikel in het Ame- magazine Newsweek 4>t een „zwart ontwaken", ilezierige gevolgen kan voor de blanke Zuid artikel, geschreven door Pe- febb, wordt gezegd dat de te leiders dit ontwaken zien jngzame, maar bijzonder be- beweging, die het beeld van jka in de komende jaren kan h. Een ontwikkeling van I is de vervaging van de sen zwarten en kleurlin- •aking' is volgens Webb (anken zelf bevorderd. „Ja- ebben zij beide gemeen- gezegd, dat zij afzonderlijk »ven en hun eigen identiteit htwikke'en. Nu houden dp [ders, die integratie niet Ajelijk achten, de blanken Moord. Zij hebben de apart- ek (of die van de geschei- kkeiing) als de hunne aan- Is Webb. brpën het oude ideaal van pciale staat, gebaseerd cp Intussen heeft de premier van Transkei, Kaiser Mantanzima, ver klaard dat zijn Bantoestan in dit sta dium niet van plan is naar onafhan kelijkheid te streven of zich eenzijdig onafhankelijk te verklaren. Hiermede sprak hij geruchten tegen, als zou hij „sinistere motieven hebben". Wel herhaalde hij, dat Zuid-Afrika meer werkelijkheidszin moet krijgen. De belangen van de negers vallen niet altijd samen met die van de blanken. Na zeven jaren van gesta dige vooruitgang behoren nu bepaal de bevoegdheden en verantwoorde lijkheden aan de regering van Trans kei te worden overgedragen". Na de komst van Hitler in 1933 werd Ulbricht door de partij naar Rusland gezonden. Volgens officiële gegevens geschiedde dit voor zijn vei ligheid. In 1936 was hij in Spanje, waar hij tijdens de burgeroorlog als politiek commissaris werkte op het hoofdkwartier van het republikeinse leger. Na de inval van de Duitsers in Rus land in 1942 zorgde hij voor de ver breiding van het communisme onder de Duitse krijgsgevangenen. Dit leid de tot de vorming van een door de Russen gesteund „nationaal comité voor vrij-Duitsland". In mei 1945 keerde Ulbricht na een afwezig heid van 12 jaar naar Berlijn terug als politiek adviseur van maarschalk Zjoekov. In oktober 1949 werd de Duitse De mocratische Republiek uitgeroepen. Pieck en Grotewohl werden respectie velijk tot president en premier geko zen en Ulbricht werd eerste vice-pre mier. Enige maanden later werd hij secretaris-generaal van de socialisti sche eenheidspartij (of gewoon com munistische partij). Ulbricht heeft zich steeds een groot voorstander getoond van nauwe inte gratie van Oost-Duitsland met Rus land en de andere Oosteuropese lan den. In verband met deze politiek van integratie sloot Ulbricht in 1950 cul turele en handelsakkoorden met Po len, Tsjechoslowakije, Hongarije, Roemenië en Bulgerije. Bij het ver drag met Polen werd de Oder-Neis- segrens aanvaard als grens tussen Oost-Duitsland en Polen. In 1948 had Ulbricht een tweeja renplan opgesteld om de industriële produktie op te voeren en de indu strie op communistische leest te schoeien. Ulbricht zelf hield ook toezicht op de uitvoering van zijn plan. In 1950 ontwierp hij het eerste vijfjarenplan voor Oost-Duitsland, waarvan de uit voering samenviel met de campagne voor „Sowjetisering" van het land. Hiertegen bestond echter veel verzet. Onder druk van deze ondergrondse oppositie werd de Oostduitse regering begin 1953 gedwongen een mildere politiek toe te passen, die leidde tot vertraging bij de sitvoering van het Sowjetiseringsprogram. Na Stalins dood in maart 1953 schafte Ulbricht de titel secretaris generaal van de socialistische een heidspartij af en liet hij zich eerste secretaris noemen van de partij, die onder hem nog vier secretarissen kende. Deze manoeuvre was in over eenstemming met het pricipe van het collectieve leiderschap, dat toen in de Sowjet-Unie gestalte kreeg. Tussen 1953 en 1958 voerde Ul bricht verscheidene zuiveringen in de partij uit. Hij schakelde zijn tegen standers uit en wijzigde de-partijpoli tiek diverse malen zonder ooit zijn greep op het "land te verliezen Chroesjtsjo's nieuwe aanval op Sta lin tijdens het congres van de Rus sische communistische partiji n okto ber 1961 scheen voor vele buiten landse waarnemers het sein voor Ul- brichts val. Maar de slimme politicus volgde het voorbeeld van Chroesjtsjow en liet een reusachtig standbeeld van Stalin in de Stalinal- lee in Oost-Berlijn neerhalen. De naam van de straat werd veranderd in Karl Marx-allee en het werd spoe dig duidelijk dat Ulbrichts macht on aangetast was gebleven. In het ij,zeren keurslijf van de communistische planeconomie gelukte het Ulbricht Oost-Duitsland na de Sowjetunie tot het economisch sterkste land van het oostelijk blok te maken. In het Westen hebben tenslotte de economische prestaties, het uitste kende opleidingssysteem en de goed georganiseerde gezondheidszorg van Oost-Duitsland erkenning gevonden. Onder leiding van Ulbricht slaag den de Oostduitse autoriteiten er ook in de internationale handel tot bloei te brengen. Tegelijkertijd poogde Oost-DuTtsland erkenning te krijgen op basis van het volkenrecht. Op het ogenblik onderhoudt Oost-Duitsland al diplomatieke betrekkingen met 29 landen. Eind 1969 liet Ulbricht president Heinemann een brief overhandigen, waarbij een ontwerp-verdrag ter re geling van de betrekkingen tussen Oost-Duitsland en West-Duitsland was gevoegd. Hiermee werd de basis gelegd voor de dialoog tussen de twee Duitslanden. Jn gerechtigheid. In navol gde militante zwarten in (roclameren zij dat 'zwart leggen zij de nadruk op .entiteit' en in sommige gs- JP 'zwarte macht'. Vijftien firten en 2.3 miljoen kleur- volgens- Webb 'ontwaakt' een groot probleem voor a( 3 6 miljoen blanken, blanke leiders maken zich over het effect van 'he pen' in andere Afrikaan- £ij realiseren zich. dat het •rVoe front legen Zuid-Afrika i en dat sommige Afr;- gezwicht zijn voor de premier Vorster heeft rkziet art;k"t worden ni?;n- de kleurlingen en de e pder een 'niet-lV->"he na- Ti le brengen. Er zouden i dat met name de meer kleurlingen wel voor sa- I voelen. O BELGRADO (UPI. Reuter. AP, AFP) De Communistische Liga van Joegoslavië moet ge zuiverd worden van defaitisti sche en ongedisciplineerde ele menten. De pers moeten we weer in de pas leren lopen en de uni versiteiten moeten worden ont daan van degenen, die leugens en laster verspreiden. Aldus pre sident Tito in een rede in Labin op het schiereiland Istrië. Tito zei, dat men van woorden tot daden zal overgaan: „De vijanden van Joeglslavië hebben het land de laatste tijd onder ongelooflijke druk gezet. Zij proberen voor hun onder mijnende activiteit bepaalde ver draaiingen te gebruiken." „In het buitenland huilt men kro kodillentranen over onze moeilijkhe den. In werkelijkheid is het om ons internationale aanzien te ondergra ven. Deze onheilsprofeten zullen zich belachelijk maken Want als de de centralisatie van de federale structu ren zal zijn uitgevoerd, zal de positie van Joegoslavië solider zijn dan ooit", aldus Tito. Over de op het eiland Brioni ge houden bijeenkomst van de Commu nistische Liga zei de president dat ofschoon de discussie in het begin nogal hevig was, tenslotte de eenheid onder de communisten heeft gezege vierd: „Er is in het land geen volk. geen groepering, geen republiek, die buiten onze gemeenschap zou willen staan." Volgens Tito moet men in een si tuatie. die „niet goed" is, geen zwak heid in de communistische gelederen dulden. „Zij die niet de last van hun verantwoordelijkheid kunnen dragen moeten heengaan", riep de president onder applaus van zijn toehoorders uit. En hij voegde er aan toe dat zij, die de besluiten van de Communisti sche Liga niet uitvoeren, niet alleen hun partijlidmaatschap, maar ook hun baan kunnen verliezen. Tito kondigde aan, dat er wijzigingen aangebracht worden in het bestuur en met name in de federale regering. Hij pleitte voor amendering van de grondwet om van het land een nieu we federatie te maken, waarin de zes republieken volledige soevereine rechten zullen hebben. Met nadruk zei hij. dat een deel van de jeugd zich laat beïnvloeden 'door fabels en leugens: „Ik verzet me er tegen, dat men op onze universitei ten docenten duldt., die tegen ons stelsel ageren, die onze leiders belas teren. die in één woord buitenlandse belangen en niet die van ons land dienen". Politiemannen voeren hier twee jeugdige betogers tegen de oorlog in Vietnam af, nadat zij hadden gepoogd het verkeer van Washington lam te leggen. Om dezelfde reden werden in totaal zesduizend demonstranten op gepakt. WASHINGTON (UPI, AP. DPA) Door massale inzet van politie, mili tairen en het gebruik van traangas is gisteren in Washington het doel van ongeveer 20.000 Vietnam-demonstran- ten. door het blokkeren van het ver keer „de regeringsmaehine te verlam men en te hinderen bij het voortzet ten van de oorlog", grotendeels ver ijdeld. Het gelukte hun slechts korte tijd de stroom auto's uit de voorsteden van de Amerikaanse hoofdstad tegen te houden. De politie, die van presi dent Nixon opdracht had gekregen „sportief maar vastbesloten" op te treden, had in de loop van de middag meer dan zesduizend arrestaties ver richt. Nadat de gevangenissen waren volgelopen, begon de politie de arres tanten per bus over te brengen naar het oefenterrein van de football club de Reskins en naar de sportterreinen van de gevangenissen. Tot in de late middag deden zich geen ernstige inci denten voor en werden geen mensen ernstig gewond. Washington leek gistermorgen vroeg op een belegerde veste. Op de vijf voornaamste bruggen over de Potomac-rivier stonden leden van de nationale garde en mariniers i met de karabijn aan de schouder. Twee uur na het begin van de demonstratie landden zes reusachtige Chinookheli kopters met tweehonderd tot de tan den gewapende mariniers op het grasveld bij de Washington-obelisk in het centrum van de stad. Volgens het Pentagonwaren onge veer vierduizend soldaten op verzoek van het hoofd van de politie, Jerry Wilson, naar Washington overge bracht om de bruggen en belangrijke verkeerspunten te bewaken. Deze troepen hadden scherpe munitie bij zich, die echter in afgesloten trans portwagens onder toezicht van offi cieren werd gehouden. Al kort voor zeven uur in de och tend had de bekende kinderarts en tegenstander van de oorlog. Benjamin Spock. een groep van ongeveer zes honderd demonstranten naar de 14-ih Street Bridge gebracht, waarover in het ochtendspitsuur zo'n zevendui zend auto's per uur de stad inrijden. Spock ging met de jongelui op de rijbaan zitten en kon het verkeer zo ongeveer 'ien minuten tegenhouden, voordat dichte traanga^volken een einde maakt aan de demonstratie. CAIRO (Reuter. UPI, AP. AFP) Het Egyptische kabinet heet gister avond onder leiding van president Sadat nog gesproken over het bezoek, dal de Amerikaanse minister William Rogers vandaag en mrorgen aan Cairo brengt. In politieke 'kringen vraagt men zich af, of de verwijdering van de BONN (DPA) De Westduitse re gering vindt voortzetting van de ge sprekken tussen Egon Bahr en zijn Oostduitse ambtgenoot Michael Kohl zinvol. Het is niet uitgesloten, dat na het afwerken van verkeersvraagstuk- ken ook andere onderwerpen behan deld worden. Bahr heeft zijn laatste gesprek met de Oostduitse onderhandelaar als zeer moeilijk gekenschetst. Bahr voegde er evenwel aan toe, dat de behandeling van verkeersvraagstukken In een sta dium van „intensieve zakelijke be sprekingen" is beland. Het begin van de twaalfde ge spreksronde is op 21 mei in Oost- Berlijn vastgesteld. GENVE (Reuter) Hulp aan ont wikkelingslanden bij het opbouwen van een eigen medisch apparaat met mensen die getraind zijn voor werk onder de plaatselijke omstandighe den, is een van de hoofddoelen van het vijfjarenprogramma dat de alge mene vergadering van de Wereldge zondheidsorganisatie in Genève gaat behandelen. Op de zitting, die vandaag begint, zal ook het lidmaatschap van Oost- Duitsland weer aan de orde komen, dat vorig jaar met 70 tegen 26 stem men werd afgewezen. West-Duitsland is wél lid van de organisatie. Op liet zakeliike vlak zullen dit "ar geen nieuwe programma's wor den ontwikkeld, maar sommige be lande zullen meer aandacht krijgen dan in het verleden. Directeur-gene raal Candeau noemde met name ge- boortenbeperking. misbruik van en milieuproblemen. Nieuwe aanvallen guerrilla's op Cevlon COLOMBO (Reuter) Linkse op standelingen op Ceylon hebben zon dag 1n noordelijke districten van het land opnieuw postkantoren, politiebu reaus, winkels en openbare gebouwen aangevallen, zo is gisteren bekendge maakt. Het leger, dat niet is opgetre den tiidens de amnestietermijn van vier dagen, die vandaag afloopt, kwam snel en doeltreffend in actie, aldus een officiële woordvoerder. Honderden opstandelingen hebben zich al overgegeven, verwacht wordt, dat het er tegen het aflopen van het ultimatum van premier Bandaranaike zeker tweeduizend zullen zijn. Bij de gevechten van zondag heb ben de militairen grote hoeveelheden wapens en munitie in beslag geno men. In het Sinharaja-woud in Cen- traal-Ceylon trachten guerrilla-lei- hun aanhangers te hergroeperen en doen zij wanhopig pogingen om over gave te voorkomen. zeer pro-Russisc'ne vice-president Ali Sabri invloed zal hebben op de tot- dusver onverzoenlijke houding van Egypte, die als gevolg van een al even halsstarrige weigering van Israëlische zijde een gedeeltelijk akkoord over heropening van het Suezkanaal on mogelijk kan maken. En meer wes ters gezinde politiek wordt niet uit gesloten geacht. Jordanië Minister Rogers beëindigde gisteren zijn bezoek aan 'Jordanië en vloog vervolgens naar Beiroet. Hij kwam volgens Amerikaanse kringen met koning Hoessein overeen, dat de con sultaties tussen beide landen geïnten siveerd moeten worden. In afwijking van het programma maakte Rogers een vlucht van twee en een half uur met een helikopter boven het Jor- daandal. Israël was van tevoren er van in kennis gesteld. Koning Hoessein reed Rogers per soonlijk door Amman, waarbij ook wijken werden bezocht, die vroeger bolwerken van de Palestijnse com mando's waren. Libanon Ook de regering van Libanon wilde tonen, dat zij baas in eigen hius is. Rogers werd niet per helikopter, maar per auto naar het presidentiële paleis gebracht. Pnus Intussen heeft de paus een nieuw beroep gedaan op de Arabische lan den en Israël, te tonen, dat hun wijs heid even groot is als hun moed en van het Middellandse zeegebied ha ven van vrede te maken. De paus zei dit, toen de nieuwe Egyptische am bassadeur bij het Vaticaan zijn'ge loofsbrieven overhandigde. REGENSBURG (DPA) In Re gensburg is gisteren het proces be gonnen tegen drie voormalige Duitse politie-officieren, die mede-schuldig geacht worden aan de slachting van meer dan 40.000 joden in Babi-Jar in het zuiden van de Sowjet-Unie, tij dens de Tweede Wereldoorlog. Beklaagden zijn de 79-jarige Marin Besser, Engelbert Kreuzer (56) en Fritz Forberg (66). De voormalige overste René Rosenbauer wordt niet vervolgd, omdat deze 82-jarige niet in staat meer is een proces te volgen en niet verhoord kan worden. Verwacht wordt dat het proces drie maanden ;zal duren. Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zil prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk aebi». Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den- lofix houdt ook ae adem fris. Geen onaan gename smaak, of hinderlijk gevoel. Prijs per slrooibus slechts f. 2,67 bil apotheken en drogisterijen. Door Edward K. Long Militaire beroepsofficieren bezien met bewondering het professionalis me van een „Taktisch Handboek", dat militante anti-oorlog-demonstran ten hebben samengesteld voor een nvassale poging deze week dc rege ringszaken in Washington lam te leg gen. Zij denken, dat het boekje van 24 bladzijden door één van hun eigen mensen is gemaakt, mogelijk door een ex-officier, die werd opgeleid in het organiseren van troepenbewegin gen. Het handboek bevat foto's van 21 ..sleutelplaatsen", waar demonstran ten tijdens de ochtendspitsuren het verkeer moesten blokkeren. Ook be schrijft het, hoe een „sociale chaos" in de hoofdstad kon worden gescha pen en maakt hel een schatting van de kracht cn dc aard van politie-acti- viteiten. die dc chaos moesten voor komen. Omvang Exemplaren van het boekje circu leerden vorige week door het Penta gon. waar officieren, die zich een oor deel trachtten tc vormen van de om vang van de actie, verrast waren door wat zij zagen. Een infantcrie- koloncl zei: „Dit is door iemand ge daan, die dc beste training kreeg, die er is: in het Amerikaanse leger". Het is naar zijn mening een miniatuur versie van een plan voor een werke lijke militaire operatie. Alleen ont breken details over de manier, waar op dc operatie nvoet worden uitge voerd. Het handboek is uitgegeven door de zogenoemde „Mayday Tribe", een mi litantc groep van dc „Volkscoalitie voor vrede cn gerechtigheid", die al een week aan het demonstreren is. Het doel van de groep %vas, het ver keer in Washington lam leggen, zodat federale ambtenaren niet naar hun werk zouden kunnen gaan en dc re geringszaken stil komen te liggen. In militaire kringen meende men, dat de demonstranten er niet in zou den slagen, zoveel chaos te veroorza ken als zij van plan waren. Zij zou de niet over voldoende mensen be schikken en een slechte organisatie cn gebrek aan discipline zouden uit voering van hun plannen in de weg staan. Maar de militaire zegslieden gaven toe, dat zij niet zeker wisten, wat hun te wachten stond. Het handboek gaat er van uit, dat 35.000 demonstranten nodig zijn om 's morgens uit te rukken 3.000 op elk van de zeven belangrijkste verkeers punten en bruggen, die geblokkeerd moeten worden en tenminste 1.000 op elk van de veertien minder belang rijke plaatsen. Dit keer heeft het Pentagon zich vrijwel geheel builen de planning gehouden, hoe tegen de ordeverstoringen moet worden opge treden. Bovendien heeft het leger een aantal weken geleden opdracht ge kregen, op te houden met het bespio neren van burgers, met inbegrip van anti-oorlogsgroeflen. „We weten niet wat er aan de hand is, zoals vroeger", zei een officier. Als gevolg daarvan zijn dc autoriteiten aangewezen op het handboekje. „In het kort is het doel van de „Mayday"-acties. de sociale kosten van de oorlog op te voeren tot een peil, dat onaanvaardbaar is voor dc Amerikaanse heersers. Om dit te be reiken. scheppen we een sociale chaos, terwijl wc de steun, of op zi.in minst dc tolerantie, van de brede massa van het Amerikaanse volk be houden", zo wordt in het handhoek gezegd. Verder: „We praten over het ge bruik van een taktiek om een doel tc bereiken. Dc taktiek is geweldloze burgerlijke ongehoorzaamheid. Het doel is, liet werk van de federale re gering te Washington onmogelijk te maken, door de verkeersaders te ver stoppen in de vroege ochtend-spitsu ren van 3 en 4 mei". Degenen die geweld wilden gebruiken werd aan geraden, thuis te blijven. Zij, die van plan waren te komen, kregen te ver staan, dat zij op hun post moesten blijven, tot hun opzet geslaagd was, of tot zij gearresteerd zouden worden. Discipline Dit soort discipline is volgens leger officieren de moeilijkste opgave voor de demonstranten. Een ander pro bleem is dc hardnekkigheid, die nodig is om instructies op tc volgen, om tien cl vi jftien nran tegelijk in een „menselijke golf" een weg op te ITpmrllirif>lf gaan om het de andere demonstran- ten mogelijk te maken, in kleinere groepen te volgen, als de politie beto gers heeft verwijderd, die op dc weg zaten om het verkeer te blokkeren. Functionarissen meenden echter, dat het handboek te ver ging bij zi»n voorspellingen over de acties van de politic. De schrijvers van het hand boek zeggen dat het waarschijnlijk is dat troepen zul'en worden gebruikt om de bruggen af te schermen en om hard op te treden tegen de betogers. De regering heeft wel bulldozers en vrachtwagens in gereedheid gebracht om eventuele barricaden onmiddellijk af te breken. Ook werden haastig wetten in werking gesteld, die voet gangers verbieden gebruik tc maken van dc bruggen, die Washington met de grote voorsteden in Virginia ver binden. Ook de selectie van de „doelgebie den" dwingt bewondering af. „Zij maakten ccn gedegen studie van dc verkeerssituaties in de ochtend. En zij kozen plaatsen uit. die het meest kwetsbaar zijn". Hoge ogen gooit ook de taktiek van dc psychologische oor logvoering, die in het handboek is te vinden. De samenstellers gaan ervan uit, dat de chaos het gevolg is van een staking van het overheidsperso neel tegen de oorlog". Iedere ambte naar weet dat hij als hij probeert naar zijn werk te gaan een ver keersopstopping van zes uur ris keert". zo schrijft het handboek. „Iedere ambtenaar, die in een ver keersopstopping terecht komt zal dit zichzelf moeten verwijten, omdat hij naar zijn werk wilde". De opstellers van het handboek schrijven in het hoofdstuk „Inlichtingen" (terecht) dat voor het eerst leger-helikopters kun nen worden gebruikt om de mobiliteit van de politie te verhogen. In hel verleden werden ze gebruikt voor het gadeslaan „van betogingen en voor hel eerst werd'dit in Washington ook ge daan. Het handboek was zo precies, dat hel de betogers opriep transistorra dio's mee te nemen om af te stemmen op de golflengte van het radio-ver keer van politie en leger. Demon stranten werd verder aangeraden zichzelf in groepen op tc splitsen en aan de hand van de kaart uit te zoe ken welke van de 21 doelgebieden ze willen blokkeren. Er zal geen cen traal commando zijn, zo schrijft het handboek. Volgens de militairen is dit één van de mooiste staaltjes van de strategie, omdat op deze manier op een breed front „gestreden" wordt, zonder het gevaar te lopen dat met het uitschakelen van het „zenuwcen trum" de gehele betoging uitgescha keld wordt. Een functionaris van het Pentagon schrijft deze maatregel toe aan de re gering, die immers de zogenaamde fe derale samenzweringswet heeft uitge schreven. „Zij hebben ook juristen in hun staf", verklaarde hij: „Zij weten dat ze zelfs moeilijkheden kunnen krijgen ook al doen ze verder niets vanwege de samenzweringswet". Edtvard K. Long is verslagge ver van het Amerikaanse persbu reau United Press International

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7