Een miljoen Nederlanders verpozen zich in Delta Verbetering van tuinbouw dank zij Fins ,It 400' Als uw zoontje niet thuis hij verdronken dan is ANGSTIG AVONTUUR NA CRUE MEDEDELING Rond magische jaar tweeduizend Koffie-actie op »1 bevrijdingsdag 'tpïl-Naaldwijker in heflerika benoemd Sot hoogleraar _I Dr. Couwenberg: confessionelen conservatief Zoete liedjes van muzikale playboy 9 9- IS, 99 Heroine in Vietnam WERSHAVEN Rond het magische jaartal tweedui- vArn»mr 7 aansluit op de dam door tv j 1 1 i 1 i wershavense Gat. Een dan DINSDAG 4 MEI 1971 BROUWERSHAVEN Rond het magische jaartal tweedui zend zullen één miljoen Nederlanders per zomerse day verpozing zoeken in het centrale deltagebied! En al mag dan dit jaartal nog ver achter de horizon verborgen zijn, dat neemt niet weg dat de voortekenen van een immense invasie van recreanten al zichtbaar worden. Een zeer belangrijke nijlpaal tot de ontsluiting van een nieuw stuk natuurgebied werd. we reeds meldden, zaterdag bereikt, toen de afsluiting van het Brouwershavense Gat een feit werd. De naam van dit stuk recre atiegebied: het Grevelingenbekken. Het karwei gaat honderdvijftig iljoen kosten! Verkeer en Waterstaat verwacht, dat dit terrein tussen de eilanden Goeree-Overflakkee in het noorden en Schouwen-Duiveland in het zuiden in de toekomst op een normale zomer se dag verpozing en rust zal schen ken aan 250.000 bezoekers, verdeeld in 150.000 dagrecreanten en 100.000 weekeind- en vakantierecreanten. Harmonisch Het Grevelingenbekken gaat straks een bijzonder belangrijke rol spelen in de naar recreatiemogelijkheden hunkerende mens van de twintigste eeuw. Weliswaar zullen de slikken en gorzen hieraan moeten worden aan gepast en de wijde ruimten van het bekken zo harmonisch mogelijk en^ met behoud van het natuurlijke ka-' rakter een nieuwe indeling krijgen. Een ruimte ook, die de gelegenheid schept om bungalow- en kampeerter reinen, jachthavens, plassen voor de watersport, eilandjes en rust- en broedplaatsen voor trekkende vogels aan te leggen. Ook zullen er gronden voor agra rische doeleinden moeten komen. En verder ook kan het Grevelingenbek ken, zowel buiten als binnen de dam, zich ontwikkelen tot een interessant natuurgebied. Ook in de waterhuis houding van Nederland speelt het bekken een niet onbelangrijke rol. Periode Men schat, dat de eerste fase van de herindeling en de inrichting van het bekken ongeveer tien tot vijftien jaar zal duren. Dit veelomvattende en tijdvergende karwei gaat zo'n slor dige honderdvijftig miljoen gulden kosten. De toeristen, die straks bij duizenden zullen komen, zullen voor namelijk langs de Dammemveg en de Zeeuwseweg komen. De Dammenweg, die in een aantal fasen wordt uitge voerd, zal naar verwachting in 1978 Walcheren hebben bereikt. Daarmee zullen dan de aantrekkelijke kustge bieden van Goeree en Schouwen met die van Voorne en Walcheren zijn verbonden. Een kuststrook met een lengte van meer dan 90 km. is dan van de randstad uit sneller en ge makkelijker bereikbaar dan voor heen. Ook de watersport vormt een be langrijke aangelegenheid. De sluis bij Bruinissse staat reeds direct ter be schikking van de watersporters. Maar het Grevelingenbekken zal straks nog meer grote nieuwe mogelijkheden aan de watersport bieden. Het meer beschutte gebied in het noordwesten bijvoorbeeld leent zich uitstekend vooij watersport met kleine boten, <erwij] het meer open water in het westelijk deel en het centrum ge schikt is voor grotere vaartuigen. Het is niet uitgesloten, dat de aanleg van een spaarbekken in het oostelijke deel van het Grevelingenbekken aan deze uitgestrekte watervlakte het ta melijk onherbergzame karakter zal ontnemen. Ook hier zouden dan voor de watersport kleinere aantrekkelijke mogelijkheden ontstaan. Ook zal de watersport in het bekken gediend zijn met het wegbaggeren van enkele ondiepten. aansluit op de dam door het Brou- wershavense Gat. Een dam overigens, die in de recreatie een belangrijke rol speelt. Uiteraard door de verbinding, die hiermee tussen Goeree en Schou wen ontstaat, maar ook door de mo gelijkheid aan de dam een strand en parkeerstroken te bcheppen. Binnen de Brouwersdam ontstaat een strand met een breedte van ca. 300 meter. Speelvijvers ROTTERDAM Woensdag middag start met het aanbieden van een „afscheid skoffieboon" fan minister Udïnk met als motto Ifioontje komt om z'n loontje" :ctie koffie-actie, die in heel Ne derland wordt gehouden, maar vaarvan het centrum is gevestigd ')ij de werkgroep „Denken en id )oen" in Rotterdam. Een van de t ieel nauw bij deze actie betrok- Ven organisaties is Sjaloom Odijk m de centrale figuur van deze 'Vtctie is de van de televisie-recla- Ine zo bekende Juan Valdez, de offieplanter uit Colombia. En a^ief opzet is Bevrijdingsdag ge- lozen als uitgangspunt. In Schiedam wordt een staml- eld onthuld van deze Cólom- anse koffieplanter. |Juan Valdez is een schepping ■in een aantal koffie-verko- ei%rs. De werkgroep Denken en vindt, dat het glundere ge- Slcht waarmee Juan Valdez zijn \ffie plukt en klaarmaakt hele- laai niet overeenkomt met de erkelijkheid Denken den Doen stelt, dat de Iffie voornamelijk wordt ver- oo*uiüd in arme landen en vooral irdt berbruikt in rijke landen dat de weg van producent dc 9ebruilcer !uia de wereld- ndel loopt, welke handel vooral rr>ri kapitalistische zin wordt gere bedoeling van de koffie-ac- b is dan ook duidelijk partij ?zen voor de arme landen, voor Jn bevrijding van diktatoriale anjimes en voor de verlossing uit armoe. enken en doen stelt, dat er nu |ed aan de koffie zit. actie bestaat daaruit, dal g "kr die mee wil werken bij phjer pak koffie, dat hij koopi va kwartje betaalt in een spe ll potje als „vrijwillige belas- Die kwartjes worden op- r 3laard en dan naar de werk- istaCp gestuurd: Postbus 9019, terdam. e werkgroep stuurt dat geld E^ier naar de bevrijdingsbewe- in de koffielanden. da) Vooral in het westelijk deel van het bekken komen hier kansen! Dit ook in verband met de hygiënische kwali teit van het water. Het bekken wordt in de toekomst gevoed met Rijnwater, maar de deltawateren beschikken over een aanzienlijk zelfreinigend vermogen. Daarbij komt nog, dat in de toekomst de kwaliteit van het Rijnwater verbeterd zal worden. En als het mogelijk blijkt, heeft men de beschikking over nog meer aanvul lende middelen om de kwaliteit van het water eventueel te verbeteren. Verpozing De recreatieve voorzieningen zullen in het algemeen aan de randen'van het bekken een plaats moeten krij gen. Echter kan de inrichting van de ze oevers niet los worden gezien van de aanpassing en inrichting van het centrale eilanden gebied in het Greve lingenbekken. De plaat de Hompel voet bijvoorbeeld zal door zijn ligging een recreatieve funktie krijgen als lo gische aanvulling op de projecten aan de kust. Andere platen, zoals de Veermansplaat, zullen geheel als na tuurgebied beschouwd kunnen wor den. De aandacht van de bezoeker zal zich al vrij spoedig richten op na tuur- en landschap rond de Punt van Goeree. Ditzelfde geldt ook voor het deel van Schouwen en Duiveland, dat Een aantal speelvijvers kan de gro te oppervlakte van dit strand breken. Ook de Kabbelaarsbank zal snel voor recreatie gereed moeten worden ge maakt. Zo denkt men om op ondiep ten rond de bank eilandjes aan te leggen, terwijl tevens wordt gedacht aan bosaanplant en kampeerterrein. De tamelijk diepe werkhaven op deze bank kan na voltooiing van de dam als jachthaven ingericht worden. Positief Plannen en wensen rond de inrich ting van het Grevelingenbekken zijn verzameld in een rapport „De inrich ting van het Grevelingenbekken". Dit rapport werd samengesteld door de commissie Inrichting Deltawateren, waarin vertegenwoordigers van het rijk en de provincie zitting hadden. Dit rapport is inmiddels behandeld door de betrokken provincies en ge meenten. Hun commentaar op het plan was in het algemeen genomen zeer positief. Overigens is het hele plan niet meer dan een schets. Dat wil zeggen, dat er ruimte open ge houden is voor afwijkingen, wanneer dit nodig mocht zijn. Al met al wordt er zeer intensief gewerkt aan de recreatiemogelijkhe den van morgen! Want de behoefte daaraan groeit met de dag. Een mil joen Nederlanders kunnen straks te recht in een ontsloten recreatiegebied, dat zijn weerga in ons land nog niet kent. in 'SUÏELEY. California (ANP) *ïi7ersiteit van Californië te Ber- Bg _\ecft in samenwerking met de 32r^ndse regering een leerstoel in u •ierlan^se taal, letterkunde en bun ingesteld. Met ingang van s eiwe cursusjaar, dat In septem- zal het nu mogelijk zijn liddlledige studie Nederlands te idertot en met de te vergelijken ndse graad van doctorandus. De H in de bedoeling van de uni- )p <j in de zeer naaste toekomst erkdnoties mogelijk te maken, .diversiteit, die het grootste ge- 3n de kosten van de leerstoel rtir rekening zal nemen, heeft aoni,Nederlandse regering toezeg- eenjregen dat deze de helft van d*r Tis van de hoogleraar, die de gaat bezetten, zal betalen, ede^rlandse leerstoel is onderge- de Duitse faculteit van de stacfeit. Tot hoogleraar is be- -r. Johan fleter Snapper, een genaturaliseerd Ne- seert. Dr. Snapper werd in 1935 econwijk geboren als zoon van de ie au van het gemeentelijk ar- ool bau. Na emigratie van de he- vê in 1949 kreeg hij zijn uni- >rd opleiding in Amerika, waar »ndel66 aan de universiteit van te Los Angeles promo veer- litse letterkunde van de 18e "*t als bijvak Nederlandse V.rtpper werd kort na zijn pro- I agleraar aan de universiteit te Berkeley in de 18e rVfuhse literatuur en Neder- «sohjl en letterkunde. Onder zijn steeg het aantal studenten a telljs van 9 tot 124. van Ber- alit al ongeveer 80.000 boe- gedeA Nederlands. Engels en an- jaarl op het gebied van de Ne- katt« letterkunde, taal, geschie- jaict >sofie, theologie, geografie, elafdeling moderne Ned^r- ieren> atuur- waarvoor dr, Snap- iar benoeming in 1966 ruim liar (80.000 gulden) voor de h^P®11 uitgaf, wordt als de •iendfht in de Verenisde -Staten neme' Jachthavens Ongetwijfeld zal een toenemende aktiviteit van watersporters gevolgen hebben voor de jachthavenaccommo datie. Zo zullen bestaande havens en haventjes moeten worden aangepast en verder zullen er nieuwe jachtha vens bij moeten komen. Neem nou het haventje van Oud dorp eens! Het haventje zal welis waar als aanloophaven voor de be roepsvaart gehandhaafd blijven, maar kan daarnaast worden aangepast als aanloophaven voor de watersport en rondvaartboten. Er is nog wat! Jacht havens maken echter ook andere voorzieningen noodzakelijk, zoals op de watersport gerichte kampeerter reinen, botenbouw en de berging van boten. Bij al deze mogelijkheden zal men trachten te voorkomen, dat de oevers van het bekken door min of meer permanente woonboten en voor bewoning geschikte grote jachten zul len worden ontsierd. Ook zullen snel le motorboten en de beoefening van het waterskiën in sommige delen van het bekken aan beperkingen moeten worden gebonden. Overigens is de to tale ruimte zo groot, dat deze laatste sporten gemakkelijk weer elders aan bod kunnen komen. Zwemmen Ook voor zwemmers en baders zija er straks talrijke mogelijkheden. •s-GRAVENZANDE St 400" een begrip worden voor de Neder landse bloemen- en groentetelers. Deze aanduiding staat ivoor het Fin se Spagnummosveen, een mos, dat grote verbetering voor de tuinbouw kan gaan betekenen. De firma Brinkman NV, die het mos naar Nederland brengt, heeft voor 56 kwekers uit het Westland, Aalsmeer en Roelofarendsveen een reis georganiseerd naar Finland, waar zij met eigen ogen de ontwik keling van deze nieuwe grond kon den aanschouwen. Toen het potgrondbedrijf DEGA, een dochteronderneming van Brink man NV op zoek was naar grond van hoogwaardige kwaliteit, kwam men in contact met. de firma Sato- turve Oy uit Hyryld in Finland, die de supervisie heeft over de gehele ontwikkeling en de uitvoer van het Spagnummos. In het laboratorium en in de 20.000 m2 kassen in Hyryld, een plaatsje bij Helsinki, worden in tensieve proeben genomen met „St 400". Het proefbedrijf beschikt bo vendien over een tiental glastuin bouwbedrijven. Reeds een aantal ja ren is men in Finland afgestapt van teelt op gewone grond. Men gebruikt „St 400" en met veel succes. Ook in Finland worden komkommers, toma ten, anjers, rozen, gerbera's en fre sia's geteelt. Naar Amerika en Japan worden al enige tijd enorme hoeveelheden „St 400" geëxporteerd. Toch is het mos hier in Nederland niet geheel onbe kend. Het wordt al gebruikt voor structuurverbetering, potplanten teelt en als basis in teeltsubstraat. Ook potgronden worden met „St 400 verbeterd. Regelmatig komen in Maassluis schepen aan met 14.000 balen Spagnummos. De algemene ervaring was, dat dit mos voor de Nederlandse tuinbouw van groot belang kan zijn. De omzet van „St 400" wordt groter en onder de naam ST-press en St-Mix bereikt men met deze potgrond steeds betere resultaten. Op de foto: Het proefbedrijf land. in Fin- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Om dc teleurstel lende verkiezingsuitslag van de KVP te bespreken wil het Democratisch Centrum Nederland op korte termijn een vergadering van de partijraad. Het is nu weer duidelijk gebleken, zegt dr. S. W. Couwenberg, die voor zitter is van het Democratisch Cen trum. dat er geen enkele wervings kracht is litgegaan van de samen werking tussen de KVP, ARP en CHU. Het bezwaar van dr. Couwenberg is, dat de confessionele partijen maar blijven mikken op de traditioneel ge bonden mensen. Ze manoeuvreren zich in een conservatieve hoek. De confessionele partijen, zo betoogt de voorzitter van het Democratisch Cen trum, drijven op het behoudend deel van de bevolking. En dat deel wordt steeds kleiner. Dr. Couwenberg ontkent, dat hij een deconfessionalisering van de par tijen wil. De politici van de confessio nele partijen, zegt het lid van de KNP, blijven onder de maat. De KVP moet een nieuwe koers volgen. Dr. Couwenberg vindt de vorm van de tegenwoordige samenwerking tus sen KVP, ARP en CHU alleen maar reactionair. Ze heeft niet meer in houd dan de coalitie voor de oorlog. Odeaal van het Democratisch Cen trum is dan ook een nieuwe alge meen-christelijke volkspartij van vooruitstrevende signatuur. Commando: Generaal-majoor H. J. Ame- link heeft in de Koning Willem III-kazerne in Apeldoorn het commando over het wa pen der Koninklijke Marechaussee over gedragen aan brigade-generaal N. Meijer. ROTTERDAM Het Duitse zangi dool Udo Jürgens is nog net voor Moederdag naar de Lage Landen ge komen om zijn muzikale playboy kunsten op zijn trouwe publiek jong en oud uit te spelen. In De Doelen waar hij maandagavond voor ROTTERDAM Nog hele maal beduusd en nog niet be seffend wat er allemaal gebeurd is zit de Rotterdamse mevrouw M. R. Schalk, wonende aan de Mathenesserdijk in Rotterdam voor zich uit te staren. De ge beurtenissen van maandagmid dag zal zij niet gauw vergeten. Naast haar zit haar achtjarige zoon Freddy slaperig tegen zijn moeder aangevleid. Moeder en zoon zijn weer verenigd na een angstig avontuur. Mevrouw Schalk vertelt dat er te gen een uur of half zes werd gebeld. „Ik deed de deur open en hoorde be neden stemmen. „Er stonden twee oude dames voor de deur en een an hen riep naar boven of mijn zoon Freddy thuis was. Ik antwoordde dat hij op straat speelde waarop het mens antwoordde dat hij dan ver dronken was bij de Mathcnesserbrug. Letterlijk riep ze: „Is uw zoon thuis" en na mijn antwoord „oh, dan Is hij verdronken" waarop ze de deur dichttrok en wegliep, vertelt me vrouw Schalk. Versuft van angst liep mevrouw Schalk zo hard ze kon naar de Mat- henesserbrug waar zij de verkeersa gent waarschuwde. Deze klom uit zijn hokje, ongeveer 25 meter van de plaats af waar haar zoon verdronken zou zijn, en liep met haar mee naar de waterkant. Daarvoor had hij de brandweer gebeld en politieassistentie gevraagd. Binnen enkele minuten waren alle gewaarschuwde instanties ter plaatse en bogon het dreggen. Mevrouw Schalk zat overmand door verdriet in een politieauto ter wijl een agent haar probeerde te troosten. De emoties waren haar te machtig geworden en de tranen lie pen over haar wangen. Voor haar stond het vast, na de crue mededeling van de twee bejaarde dames, dat haar zoon verdronken was. „Ik kon de gedachte maar niet van mij af zetten, zegt zij, terwijl zij haar zoon aankijkt, dat ik hem 's morgens, toen hij fikkie aan het stoken was in de woonkamer geen standje had moeten geven terwijl hij dat toch echt wel verdiend had." Niemand twijfelde aan het woord van de twee dames die op een bankje aan de waterkant hadden gezeten en die volgens hun zeggen Freddy had den zien verdrinken. De verkeersa gent liep wel vertwijfeld over straat terwijl hij zich afvroeg waarom de twee dames hem niet ineens hadden gewaarschuwd, alvorens de ongeveer een kwartier durende tocht naar de woning van mevrouw Schalk te be ginnen. Mogelijk zou daarmee Freddy gered kunnen zijn. De brandweer die nog steeds aan het dreggen was haalde een kinder fietsje boven water. De honderden toeschouwers op de kade keken in spanning toe. Een paar meter verder zat de moeder in de politiewagen te wachten op het resultaat van het dreggen. En toen gebeurde voor haar het wonder. Ineens stond haar zoon voor haar neus. lachend en gezond.. Freddy was op het gehuil van de sirenes van de brandweerwagens af gekomen en dacht dat er een woon boot in brand stond. Terwijl de brandweer aan het dreggen was, stond hij langs de waterkant toe te zien, niet beseffend dat het om hem ging. Hij had geen zin meer gehad om met zijn vriendjes te spelen en was weggegaan. De oude dame had daaruit de conclusie getrokken dat hij verdronken was. Van Freddv kan je alles verwachten, zegt zijn moeder, twee weken geleden kwam een vriendje waarschuwen dat hij over de kop geslagen was met zijn race fiets, en dat hij met zijn oogjes dicht op straat lag. Haar zoon, die gister middag voor zoveel consternatie ge zorgd heeft, lacht. WASHINGTON (AP) News and World Report berichtte gisteren dat de juridische afdeling van het Ame rikaanse opperbevel in Saigon ervan overtuigd is dat hoge Zuid-Vietname- se regeringsfunctionarissen betrokken zijn bij de handel in heroïne, waar van het gebruik onder Amerikaanse soldaten in Vietnam tot epidemische proporties is gestegen. een halfvolle zaal optrad, werd Udo, wiens grote schlager „Deine Einsam- keit" de hele dag in de ether is, ent housiast toegeklapt. Ook deden zich ouderwetse taferelen voor want toen de slanke, in perfect gesneden cos- tuum geklede zanger, zijn lied over de rode rozen inzette, boden enkele jeugdige bewonderaarsters hem kleu rige bloemen aan. Dit verschijnsel is een vast onderdeel op zijn toernee door de gehele wereld geworden. On danks dat Udo op het zoete, wiegende genre mikt met liedjes over liefdes, loftuitingen op de natuur, waarbij zon en maan een onafscheidelijk duo vormen, moet worden onderstreept dat hij vocaal en vooral showtech- nisch een meester in zijn vak is. Juist de wat onbeholpen bewegingen en opmerkingen, die overigens geraf fineerd getimed zijn, doen hem sym pathiek voorkomen. „Spiel, Zigan" en „Matador" die op de plaat zijn gezet, waren nummers die uitblonken, waarbij hij zich ook een instru mentaal virtuoos toonde. Zeker de helft van de gezongen lie deren bracht een schok van herken ning teweeg bij het publiek dat de teksten zacht meeneuriede en inci denteel met ritmisch handgeklap be geleidde. Zijn protestlied „Lieb' Va- terland", waarover vooral oudere Duitsers woedend zijn, ontbrak uiter aard niet op het repertoire, waarbij ik me heb afgevraagd of Udo wel de juiste man is om deze tekst vocaal te vertolken. Thema is het welvarende, protserige Duitsland met zijn bank en verzekeringspaleizen. Wat zal de jeugd hierin voor toekomst hebben? Zijn eigen compositie „Jenny" waarmee hii in 1960 de persprijs op het Songfestival in Knokke won, zong hij wat vaak en ongeïnspireerd, waar mee eens te meer is bewezen dat een artiest gemakkelijk op routine terug valt. De muzikale begeleiding was uitstekend, wat met name geldt voor de organist. Udo. Oostenrijker van geboorte en vader van twee kinderen, treedt woensdagavond 5 mei in het Haagse Congresgebouw op,

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5