Nieuwe testament in Frans van vandaag Europese kerken in Nyborg willen vredesconferentie ruim Geref. Gemeenten miljoen voor zending Prof. Van Strien wil niets zeggen over andere kerk Uw probleem is het onze Bijbelvertaling doorbreekt cultuurbarrière Vlaggen halfstok en 2 minuten stilte BEROEPINGSWERK Bondgenootschap tot handhaving van apartheid Polen onderhandel! met het Vatikaan i'r^ndelük verzoek En woord voor vandaag 14 gulden per lid per jaar DE KLOKKENBERG 125 JAAR Y< Man door aanF warren doodsed*^ Brieven die niet 7ljn voorzien van naam en adres kunnen niet In nehandellne worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per orlef dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: Ik ben 15 jaar en zit voor het eindexamen tuinbouwschool. Mijn rapport was met Kerst aan de zwakke kant. En ik Kvil zo liefst mo gelijk de handel in. dus moet ik een soort handelsschool volgen, liefst een dagschool, weet u een dergelijke school als ik slaag? Antwoord: Na informatie bij het ministerie van onderwijs is dit het resultaat: Het eindexamen van je school geeft nog geen recht van toelating tot het MEAO (middelbaar econo misch en administratief onderwijs). Dientengevolge is het nodig nog een poosje op het LEAO (lager, enz.) te gaan. Hoeveel jaren zal afhangen van de vraag of je geslaagd bent en hoe de cijfers zijn. Het beste is dus inlichtingen in te winnen bij de di recteur van een LEAO. Vraag de vooruitzichten en de kosten aan les geld en boeken. Vraag tevens wat je kunt doen met het einddiploma, dat gelijk staat in waarde met het MA- VO-examen. Vraag: Waar kan ik inlichtingen krijgen betreffende opleiding voor het diploma zuiveringstechniek van de Nederlandse vereniging van af valwaterzuivering, zowel een schrif telijke al een mondelinge cursus? Waar kan ik vakliteratuur over af valwaterzuivering krijgen? Antwoord: Het beste adres is Rijksinstituut voor zuivering van af valwater, Westeinde 3a, Voorburg. Vraag: Is de eigenaar verplicht, de achtertuin te verhogen na verzak king van de grond, en het tegelpad, of is dat voor rekening van de huur der? Antwoord: Kleine en dagelijkse reparaties zijn voor rekening van de huurder, grote reparaties en repara ties, die veroorzaakt worden door de verouderde of vervallen staat van het gehuurde, voor rekening van de verhuurder. Nu doen' zich in uw ge meente zeer veel verzakkingen voor. Het hangt er nu vanaf of de verzak king grote kosten meebrengt en of deze inderdaad een zeer groot be zwaar en gevaar oplevert, of de eigenaar verplicht is de zaak weer in goede staat te brengen. door Jan J. van Capelleveen PARIJS* Het nieuwe testament in het Frans-van-vandaag is verschenen. Een beetje jaloers zei de rooms-katholieke priester Francois Refoule bij de presentatie ervan: ,JDe bijbelgenootschappen hebben eerst de financiële barrière doorbroken door betaalbare bijbels te produceren. Daarna doorbraken zij de taalbarrière door in alle talen bijbels te gaan vertalen. En nu hebben zij de cultuur barrière doorbroken met dit nieuwe testament, dat bestemd is voor iedereen." Naar zijn mening was de rooms katholieke kerk in Frankrijk op dit moment niet in staat om een dergelijke bijbel uit te geven, omdat de juiste mensen ontbreken. De uitgave van deze Franse bijbel krijgt een eigen plaats in een serie uitgaven. Het ziet er naar uit dat 1971 het jaar wordt van de nieuwe testamenten in de taal van vandaag. Op 1 april verscheen in de Verenigde Staten de derde en opnieuw verbeter de druk van Good News for Modern Man, de immens populaire vertaling in hedendaags Engels. Ondanks het feit dat zij door Amerikanen gemaakt is, blijkt ook de Engelsman geïnteres seerd. Van deze vertaling zijn er al ruim 28 miljoen exemplaren versche nen. In april ging bovendien het nieuwe testament in hedendaags Spaans ter perse. Eigenlijk is dit de oudste van deze serie geheel nieuwe vertalingen die alle specifiek kerke lijke termen proberen te vermijden en gebruik maken van de beperkte woordenschat van de doorsnee mens. Hedendaags Spaans verscheen al in 1966, maar was speciaal voor Latijns- Amerika gemaakt. Daar is het enorm goed ontvangen en het wordt op het ogenblik op grote schaal verspreid door rooms-katholieken. Er zijn al twee miljoen exemplaren van ver kocht. Voor Spanje moest echter het Latijnsamerikaanse Spaans worden aangepast Deze "verspaansing" van dit nieuwe testament is nu k'aar en het drukken is begonnen. Nog dit jaar zal ook hef heden- daags-Duits verschijnen. Op het ogenblik z'in in dertig ♦a1'" derge- liike verta'ingen in voorbereiding. Zij zijn in het Nederlands te verge'iïktn met de serie boekjes van het Neder lands bijbelgenootschap in heden daags Nederlands die allemaal een eigen titel gekregen hebben. De laat ste uitgave verscheen net voor Kerst mis 1970. Het was het evangelie van Maar in Afrika wonen nu reeds meer dan drie maal zoveel Frans sprekende protestanten als in geheel Europa. In Afrika werden ook de eer ste pogingen ondernomen om tot een dergelijke uitgave in eenvoudig Frans te komen, omdat de gemiddelde ge schoolde Afrikaan zijn Frans toch niet voldoende spreekt om een tradi tionele Franse bijbel te lezen en te begrijpen. Voor hem werd het evan gelie van Johannes vertaald, maar het Frans was dermate vereenvou digd, dat het eigenlijk geen Frans meer was. Die poging is toen opgege ven. DEN HAAG Vandaag vindt in Nederland de herdenking plaats van de in de oorlogsjaren gevallenen. De rijksoverheid zal, conform de richtlij nen „van het Comité nationale her denking gevallenen, evenals andere jaren het geval was, om zes uur na middag van de rijksgebouwen de vlag halfstok doen uithangen. Om 8 uur namiddag worden twee minuten stilte in acht genomen, waarna de vlaggen gehesen worden en tot zonsondergang voluit blijven wapperèn. Aan de provinciale en gemeente lijke overheden is verzocht de richt lijnen van het Comité nationale her denking gevallenen te volgen. Het comité op haar beurt verwacht, dat de bevolking de vlaggen halfstok hangt en om acht uur de twee minu ten stilte in acht neemt. Op de Dam te Amsterdam vindt, om vier uur namiddag, de officiële kranslegging bij het nationale monu ment plaats. Koningin Juliana en prins Bernhard zullen als eersten een krans leggen, gevolgd door de rege ring. Spanning GRONINGEN Professor dr. P. J. van Strien te Groningen wil zich niet uitlaten over de vraag of hij, na zijn uittreden uit de gereformeerde kerk, toe zal treden tot een andere kerk. „Mijn uittreden uit de gereformeer de kerk heeft een duidelijk protest- karakter". aldus de Groningse psy choloog. die uit de gereformeerde kerk trad wegens het preekverbod dat ds. R. J. van der Veen werd op gelegd in verband met diens stemad vies ten gunste van de PPR. „De keuze voor een eventuele an dere kerk is iets van mij en mijn gezin en ik voel er niet voor dat in de publiciteit tc brengen. Het is niet mijn bedoeling om de kerken tegen elkaar uit te spelen. Wat ik met deze open brief heb getracht te bereiken is dat men wakker schrikt". De professor wil niet het protestka rakter van zijn uittreden verder zelf stimuleren. ..Ik heb gezegd wat ik zeggen wilde. Eventueel verder pro test zal van anderen moeten komen". Prof. Van Strien heeft niet willen po gen een protest-groep te formeren positief Gevraagd of zijn uittreden gezien moet worden als een protest dat al leen betrekking heeft op het bewuste preekverbod, zegt professor Van Strien dat er wel meer situaties zijn die hij niet kon waarderen, maar dat hij anderzijds ook wel een positieve ontwikkeling ziet. In dit verband wijst hij op de hou- EVANG. LUTHERSE KERK Beroepen: te Alkmaar - Beverwijk - De Rijp: J. Mostert te Rotterdam BAPT. GEMEENTEN Beroepen: te Stadskanaal: P d Werf te Rotterdam-Z GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Norwich (Canada), J van Haaren te Amersfoort. KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D..rdt« Dagblad Trouw Commissie van hoofd redact m I de Berg (voorzitter) H P Ester G J Brinkman van Hofwegen ding van de gereformeerden tegen over de wereldraad van kerken, dt kerkelijke samenwerking en derge lijke. geen rancune „Het is niet zo dat het preekverbod de druppel was die de emmer deed overlopen of zo" aldus prof. Van Strien die ons voorts zei dat hij er geen behoefte aan had zich rancuneus op te stellen tegenover de gerefor meerde kerk. NEW YORK (AP) Sekretaris- generaal Oe Thant van de VN heeft gisteren verklaard, dat de regerin gen van Zuid-Afrika. Portugal en Rhodesië een gemeenschappelijk ak koord hebben bereikt om de VN- pogingen ter bestrijding van de blan ke suprematie in Zuid-Afrika aan te vechten. Hij legde deze verklaring af op de eerste gemeenschappelijke vergade ring van de drie VN-commissies, die het apartheidsprobleem behandelen. Thant zei, dat de apartheid één van de schandelijkste massaschen dingen van de mensenrechten in de hedendaagse wereld vormde. Hij be toogde, dat de rassenminderheden hun toevlucht hadden genomen tot wapengeweld om hun gezag te hand haven. Het was niet verbazingwekkend, voegde hij hieraan toe, dat de rege ringen van rassenminderheden ge meenschappelijk front hebben ge maakt tegen de Afrikaanse vrijheids bewegingen en dat zij een bondge nootschap hebben gevormd om de pogingen van de VN ter opheffing van de apartheid aan te vechten. Thant verklaarde, dat de veilig heidsraad niet in staat was om zijn besluiten tegen de apartheid ten uit voer te brengen als gevolg van on enigheid tussen de permanente leden de VS, Groot-Brittannië, Frank rijk. de Sowjetunie en nationalistisch China. VATIKAANSTAD (AFP) De normalisering van de betrekkingen tussen kerk en staat in Polen is on derwerp geweest van de eerste on derhandelingen, die ooit in Rome zijn gehouden tussen de Poolse volksrepu bliek en het Vatikaan. De onderhandelingen werden ge voerd in de nunciatuur van het Vati kaan. De Poolse delegatie stond onder leiding van Alexander Skarzynski, vice-minister van eredienst. Van de zijde van het Vatikaan onderhandel de mgr. Agostino Casaroli, die on langs Moskou bezocht. Emmanuel Njike, Kameroense zen dingsarbeider in Frankrijk, spreek', bij de presentatie van het nieuw3 testament in hedendaags Frans. Lucas onder de titel „Vrij!", waarvan er nu reeds bijna 10.000 zijn verkocht Het Franse bijbelgenootschap gaf de verschijning van deze nieuwe ver taling een feestelijk tintje. Al zei pa ter Refoule dat deze uitgave de cultuurbarrière doorbroken had, de eerste exemplaren werden uitgereikt in een typisch culturele en tegelijker tijd toch traditioneel-kerkelijke sfeer Het bijbelgenootschap mocht gebruik maken van het Nationaal Museum. Er werd een lopende lunch geserveerd met een enorme Henri Matisse als achtergrond. Een select gezelschap van professoren en Parijse predikan ten aangevuld met vertegenwoordi gers van bijbelgenootschappen van Europa en Afrika waren bijeen om de eerste, goud op snee exemnlanoï in ontvangst te nemen. De prijs die zij ervoor moesten betalen bestond uit zes lange redevoeringen, want niet alleen moesten de voorzitter van de wereldbond van bijbelgenoot schappen en de vertaler sprekerf, maar ook moesten een rooms-katho lieke priester, een Grieks-orthodoxe bisschop #.n een protestantse praeses van de raad van kerken uitvoerig hun blijdschap uiten over de verta ling. De eerste oplage van dit nieuwe testament bestaat uit 100.000 exem plaren, waarvan er al 20 000 klaar zijn. Volgens de secretaris-generaal van het Franse biibelgenootschap P. Marcel zal het nog wel vijf weken duren eer het boek in Nederland te koop zal ziin. Het kan echter al wel besteld worden bii het Nederlands biibelgenootschap. Overigens zal deze uitgave veel belangrijker ziin voor Afrika dan voor Europa. Het was een beetje iammer dat daarvan zo weinig b'eek in Pari'= Zelfs de Kameroense zendin2sarbe;da" in Frankriik, Em manuel Niike. die iarpnlane de theo logische school van Ndoungé leidde waar veel Nederlanders doceerden schonk ?ee^ aandacht aar ziin e:"Pn continer' Het was en bleef een affai re voor Frankrijk. De bijbelgenootschappen in Frans sprekend Afrika wachten met span ning op de uitgave van dit nieuwe testament. Voor hen is een geheel eigen omslag ontworpen. De Neder lander O. van Luyn, die het bijbelge nootschap van Kongo helpt, zegt dat dat land minstens 100-000 exemplaren van deze vertaling per jaar zal kun nen gebruiken. En voor geheel Afrika wordt gerekend op 400 000 exempla ren per jaar. Maar dan zullen ze wel gesubsidieerd moeten worden. Dit nieuwe testament kost zes Franse franken, of 50 Belgische (bijna vier gulden) en dat is voor de gemiddelde Afrikaan te veel. Op ieder exemplaar zal ongeveer twee gulden subsidie moeten worden verstrekt. Vertaler Jean-Claude Margot wacht met een beetje spanning af. hoe de kritici in Frankrijk zullen reageren. Zullen zij, met hun voor liefde voor culturele uitgaven en hun hang naar filosofie, deze poging om de cultuurbarrière te doorbreken en de bijbel open in handen te leggen van de doorsnee Fransman en de doorsnee Afrikaan waarderen? En is de bijbelse boodschap werkelijk be grijpelijker geworden? Deze vertaling leest gemakkelijk. De tekst spreekt aan. ..Maar", zei pater Refoule. ..Ik heb gisteren de brief van Paulus aan de Romeinen in deze vertaling ge'c- zen. maar ik begreep toch niet alle? wat er stond. Maar dat. was niet de fout van de vertaler, maar van de schrijver"! Daarentegen zei ds. Jean Courvoi- sier: „Deze vertaling nodigt ons uit om uit onze ivoren torens vandaan te komen en de mensen iets te zeggen wat ze kunnen begrijpen". Het ziet er naar uit dat de bijbelgenootschappen er weer een bestseller bij gekregen hebben. om niet zelf het abonnementsgeld te qlreren. maar de eccept-glrokaart af te wachten, en uitsluitend daarmee te betalen. Vanavond herdenken wij de velen die hun leven gaven voor onze vrij heid Eigenlijk is dat tegelijkertijd het thema van Jesaja 54, waar ge sproken wordt over het recht van de knechten des Heren, van hen dit gered zijn door het offer en de opstanding van Christus, beschreven ii Jesaja 53. Ons leven mag nooit geleefd worden ten koste van anderen. Een chrii ten moet zich verre weten van onderdrukking, dan dat blijkt uit d rest van dit hoofdstuk zal hij de zegen des Heren ervaren. Hij maj zich niet verheffen boven die anderhem als minder zien. Ook dat is et vorm van onderdrukking. Onderdrukking is ook het voedsel verspillen wat de ander toeko\ Wij eten teveel, terwijl duizenden hongerig gaan. Wij zijn rijk, lerwi miljoenen nauwelijks genoeg verdienen om in leven te blijven. Wij kennen dan zijn recht op voedsel niet. Gelukkig beginnen we dat meer en meer te beseffen, maar. we liebbt nog maarzo weinig gedaan om dit onrecht te herstellen. Welezenvandaag Handelingen 3.. 17-26. Van een onzer redacteuren HILVERSUM De betrekkelijk kleine groep van de Gerefor meerde Gemeenten (75.000 zielen) heeft in 1970 ruim een miljoen gulden bijeengebracht voor het zendingswerk. Dat komt neer op veertien gulden per ziel. Mede hierdoor is het mogelijk .geworden, om in betrekkelijk korte tijd een derde zendingsterreiri te openen. gaan met onderwijs en medische hulp. Ds. Vergunst maakte dit bekend op de zendingsdag van de Gereformeer de Gemeenten in de Hilversumse Ex- pohal, die door maar liefst negendui zend mensen werd bezocht. De col lecten op deze dag brachten ruim 40.000 gulden op. Op deze dag werd ook het zendings team in West-Irian uitgebreidde heren H. Looyen en J. Louwers wer den uitgezonden, respectievelijk als technicus en als landbouwkundige. „Het is geen ambtelijk werk. dat u gaat verrichten, maar ook dit niet- kerkelijke werk zal de voortgang van het evangelie moeten bevorderen", zei ds. H. Rijken, die als voorzitter van zendingsdeputaten de uitzending ver richtte. De eerste zendeling van de Gere formeerde Gemeenten op West-Irian, Na West-Irian en Nigeria zal in Swaziland, in zuidelijk Afrika, het zendingswerk ter hand worden geno men. Dit voorjaar hebben de secreta ris en de penningmeester van zen dingsdeputaten, drs. A. Vergunst uit Rotterdam en ds. L. Huisman uit Vlaardingen. een reis door Afrika ge maakt. Het ligt in de bedoeling, om in Swaziland het evangelie te ver kondigen aan een nomadenstam van een miljoen mensen. Dit zal gepaard Van één onzer verslaggevers NIJMEGEN De Klokken- berg te Nijmegen, oudste protes tants-christelijke opleidingsschool voor onderwijzers en onderwijze ressen van Nederland, nu naar modern gebruik pedagogische akademie geheten, bestaat begin mei 125 jaar. De oprichting in 1844 is een vervolg geweest op de eerste christelijke la gere school van Nederland. Wie De Klokkenberg zegt en onder deze verzamelnaam vallen thans ook nog een havo- en een mavoschool zegt mr. J. J. L. van der Brugghen. Deze man (in die dagen rechter te Nijme gen, later minister), was de grondleg ger van De Klokkenberg. Het hoofd bezwaar van Van der Brugghen en zijn Reveil-vrienden, was dat op de bestavide scholen in opdracht van de staat godsdienstonderwijs werd gege ven. De kleur werd door de wetgever 'bepaald; zij was die van de verlich ting. Wat in conflict kwam met ge zond verstand werd uitgebannen, en Jezus Christus was hét voorbeeld voor een deugdzaam leven. Maar ook wanneer de kleur van het godsdienstonderwijs anders was geweest, zou Van der Brugghen er geen vrede mee gehad hebben. Gods dienstonderwijs was, volgens hem. principieel geen zaak van de staat maar van de ouders, die het goddelijk mandaat van de opvoeding hebben. Zes kinderen Het eerste christelijke schooltje, uitgerekend gesticht in het rooms- katholieke Nijmegen, begon met zes kinderen. De verschillende instituten van De Klokkenberg hebben nu een aantal leerlingen en studenten dat rond de 1.000 ligt. De pedagogische akademie leverde in de loop der ja ren meer dan 2.000 onderwijzers en onderwijzeressen af. Tot de studen ten, die in een al wat grijs wordend verleden, de school bezochten, beho ren oud-minister Bolkestein, en oud kamerlid Roosjen. Vele jaren was de Klokkenberg een landelijke school, ook omdat het de enige protestants- christelijke onderwijsopleiding was. Later toen er meer kwamen, is het een regionale school geworden. Nog niet zo lang geleden is het internaat, dat een wezenlijk element in het ge heel vormde, opgeheven. Sommige tegenstanders van Van der Brugghen achtten De Klokken berg wel eens wat te ethisch. De heer Braakhekke vindt dat de school nooit in welke richting ook sectarisch is geweest. Er werd steeds opgeleid tot christen-onderwijzer. Men moest zelf uitmaken of men naar het christelijk onderwijs of naar het openbaar on- NYBORG (ANP-AP) De zesde Europese kerkenconferentie, een or ganisatie die ruim honderd kerken uit Oost- en West-Europa omvat, heeft op de laatste dag van haar zit ting in de Deense badplaats Nyborg verklaard dat een Europese vredes conferentie dringend nodig is. Aan de kerken zal worden gevraagd er bij hun regeringen op aan te dringen dat zo'n vredesconferentie zo spoedig mo gelijk zal worden gehouden. De regering van Finland heeft als conferentie-oord Helsinki aangebo den. Niet alleen de Oost- en West- Europese landen, maar ook de V.S. en Canada zouden aan deze vredesconfe rentie moeten deelnemen. De Europese kerkenconferentie vergaderde in Nyborg onder voorzit terschap van dr W. A Visser 't Hooft, oud-secretaris-generaal van de We reldraad. Ondanks haar grote waar dering voor het verdrag tot het niet verspreiden van atoomwapens pleit de conferentie in Nyborg dringend voor een internationaal verdrag dat de produktie en het gebruik van nu cleaire, chemische en bacteriologische wapens verbiedt. Het sectierapport over kerk en sa menlevingsvraagstukken werd om formele reden in de conferentie niet aangenomen maar het zal wel als werkdocument aan de kerken worden aangeboden. Het bleek dat met name de Russisch-Orthodoxe kerk ernstige bezwaren had tegen sommige passa ges, zoals de verhouding van het wes ten tot de derde wereld en de alinea's over sexuele- en huwelijksvraagstuk ken. Derde wereld De kerken in Europa wordt op het hart gebonden ernst te maken met de oproep van de wereldraad van ker ken in Uppsala om zich in te zetten voor de ontwikkeling van de derde wereld, daarvoor een offer te bren gen, en in eigen land de geesten rijp te maken voor meer ontwikkelings hulp. Dat moet, aldus het rapport, ge beuren in samenwerking met de spe cialisten en politici. Het wereldraads programma ter bestrijding van het racisme dienen kerken en christenen met alle kracht te ondersteunen. Memorandum Voordat de conferentie haar uitspraak over een vredescon ferentie deed, had de Russisch- orthodoxe delegatie onder de gedele geerden en verslaggevers daarbij het secretariaat passerend een me morandum verspreid waarin werd betoogd dat het streven van de ver gadering „in de eerste plaats gericht moet zijn op het vinden van een op lossing voor het probleem van de Europese veiligheid", vervolgens riep zij op tot benoeming van een plaats vervangend secretaris-generaal van de Europese kerkconferentie, die beslist van orthodoxe huize moest zijn en dan nog uit Oost-Europa moest ko men. In het memorandum werd ook voorgesteld de conferentie te fuseren met de in Praag gevestigde christe lijke vredesconferentie, die als gevolg van de interne splijting na de invasie in Tsjechoslowakije alleen Oosteuro- pese leden telt. Het memorandum kreeg de volle dige steun van de andere Oosteurope- se delegaties, die in grote getale naar Nyborg waren gekomen. Afgevaar digden van het Westen vreesden dat als het Russische memorandum in de plenaire vergadering zou komen, het een scheuring zou veroorzaken en dat sommige aangesloten kerken uit de conferentie zouden treden. President President Tob, een van de zes pre sidenten van de Europese kerkenconfe rentie is gekozen. Dr. P. G. Kunst uit Amstelveen, praeses van de gerefor meerde synode en voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland. Dr. E. Emmen uit Den Haag, oud-secreta ris-generaal van de hervormde kerk werd benoemd tot erepresident. ds. G. Kuyt, die er sinds 1962 kortgeleden naar een nieuw vertrokken. In het gebied, we negen jaar geleden kwam, is ni kerk ontstaan en andere zend werkers, die er in 1969 en 197( komen zijn, onder leiding van Chr. Fahner, hebben het werk' overgenomen. pionier «- Hen helikopter heeft ds. Kuj iVi derwijs wilde. Van de studenten is thans 5 pet. rooms-katholiek; er zijn ook enige rooms-katholieke docenten. Het is vele decennia zo geweest dat de leraren uit eigen kring werden ge- recruteerd. Ook wat het bestuur aan gaat, hield men het gaarne een wei nig „in de familie". Tegenwoordige voorzitter dr. C. C. Oosterlee bij voorbeeld, is de vijfde van een fami lie die de jaren door mee leiding gal aan de school. Akademieraad Met het benoemingsbeleid ligt het op het moment wel wat anders. De heer Braakhekke vertelt dat de stu denten nu zelfs meepraten over de benoeming van docenten. Er is een akademieraad, waarin zij ook verte genwoordigd zijn. Hoewel een aantal Klokkenbergers de jubileumdag bij voorkeur onopge merkt wilden laten voobijgaan, is er toch nog een vrij lijvig feestprogram ma uit de bus gekomen. Een van de hoogtepunten is hét colloquium dat op 7 en 8 mei wordt gehouden. Inlei ders zijn dan prof. dr. J. M. G. Theurlings, hoogleraar sociologie aan de katholieke Universiteit van Nijme gen, dr. F. Boerwinkel, directeur van de sociale academie De Horst te Drie bergen en dr. J. M. van Minnen, do cent aan de christelijke pedagogische akademie Rehoboth te Utrecht. zijn zesjarig zoontje onlangs laten in Xipsanma, een nog vi woest gebied, waar nog enkele geleden twee zendelingen (een rikaan en een Australiër) veri. en opgegeten zjjn. Twee dagen hoorde de andere zendingsmenl West-Irian niets van ds. Kuyt, kwam de tijding, dat hy door i volking vriendelijk ontvangen Inmiddels is zijn vrouw ook bi gekomen en hun eerste zorg is lopig het leren van de taal, di komen onbekend is, en het aaiïinirj\ van een vliegveldje. 1 Over het zendingswerk in het ee& degebied in Nigeria vertelde P bin; ling J. Commelin de negenduia vooi de Expohal. Zijn voomnamste thar.s het onderwijs aan de rorsl school. Twee jaar geleden is P'cr onderwijs begonnen, omdat dt mensen het zendingswerk nidens di aan konden. Idernei Twaalf Nigeriaanse jongen gaat worden thans door de heer Coleek ee opgeleid tot hulpprediker. OV waar zei hij ,,Ik vind het moeilijk, tond-pi deze jonge mannen een bekerüenstad haal te verwachten. Als wij lge wee de resultaten, mogen wij woezighe hoop koesteren. Zij hebben H een g hun akkers in de steek gelalw Der de biibelschool te kunnen' fcfat het en wij kunnen ze ook geen int goederen geven." zoek ve Andere sprekers op deze (jou voo ren ds. A. Hoogerland uit \>avond dam, die sprak over de gelijkigenomf het zaad in de akker („Wijl heer4 zaaien, maar wij zijn onmacj een te zorgen voor het zaad als gevolgd komt. Dan kunnen wij aR%handp zaam afwachten. De resultata^, j. wij kennen aan de aar.") eL'2gj' 1€ Boogaard uit Leiden. Deze Js f een revolutiegeest zich uits^ amhf de volken. Daartegenover sta£d t te een handjevol predikers. TocL ,p één levend lid van Christus'^ e s kochte kerk achterblijven. R on..® frouw L. Commelin, verplet,.evnjd Nigeria, vertelde een zendin^®1"^.^1- zouden .hertelde voor de jeugd. VINKEVEEN De grondhandelaar C. Voornevejv D termiddag in zijn woonplaade Orgel veen tijdens het los- en aa^terda °av van aanhangwagens doodgefoor Wirr man hielp zijn zoon, diei werken vrachtwagen met aanhang Vierne j vreerde, de zoon merkte nie|SOn. Frar vader de aanhangwagen h I koppeld, die tijdens het ac! -rj den het slachtoffer verplev ii" v 1*1 man was op slag dood. eronderwijs er staa rs op de aar en dat vertelde de 1 Lok in zi ■vergadering Wijk zag he Invul-puzze uit samen Horizontaal woorden int rf^!u° verticaal dezelfde betekenis lL_,f 1. zacht paars, 2. uur, 3. ze OPLOSSING VORIGE Pfen bouwen 1..amper, 2. ester. 3. titel,'°ewel b en leder, 6. regen, 7. malie. 8. k aan de bou MO. agger, 1L snaak. 12h, omdat da ïvrouw Ston.il -®ad bedankt &uw S. van V

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2