Studenten bezetten instituut Onrust in bouw neemt snel toe in randstad Ulbricht geeft de leiding uit handen GOOCHELAAR IN MILJOENEN GAAT VRIJUIT UW TOEKOMST Het Kwartet Crita) Kr Blijft mooi ,g' 0* Ir Dogmaticus Honecker opvolger Aanmerkingen op rondvluchten Kamerlid Fors bedankt voor nevenfuncties ONDERZETTEGEL(««^ Of PLACE-MAT [antel Specialist ieowe Leidse Courant Dinsdag 4 mei 1971 —58ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,41, p. m. 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur AMSTERDAM Studenten n de economische faculteit van universiteit van Amsterdam ibben sinds gisteravond het in- ie genotzucht verslindt alles, het \efst echter het geluk. Marie von Ebner-Eschenbacli I. V :rs schreeuwt hij zo hard dat en ik niet rustig kunnen spe- BILT Ook vannacht op meerdere plaatsen de >eratuur bij het aardopper- c weer onder het vriespunt. De lende .nacht is bij aanvoer van vochtiger lucht de kans op ptvorst kleiner. i het drukpatroon boven West- opa verandert de eerstkomen- !4 uur weinig. Over de Oost- trekt een zwak front naar het èn. Plaatselijk kan dit boven land enkele wolkenvelden (orzaken. Overigens wordt de tende dagen hetzelf weertype racht. IROMETERSTAND: heden lur 76.2 cm (1015 millibar), El ZOD en maan mei zon op 5.04, onder 20.10; i op 15.02, onder 3.11; 10 mei g water og water, 5 mei: Rotterdam Itij 0.49, 2e getij 13.43; Sche- ïgen 12.04- -.-; Vlissingen •23.17; Haringvliet a.d. Zee- \12.25. stituut voor bedrijfseconomie en accountancy aan de Herengracht in de hoofdstad bezet. De actie, waaraan zo'n 50 man zou den deelnemen, is ondernomen uit protest tegen de invoering van de ideeën Posthumus (regeringscom missaris voor het onderwijs). Een ander doel is op langere termijn de oppositie binnen de faculteit te or ganiseren. De bezetters hebben een aantal ro de vlaggen en een witte uitgestoken. De laatste draagt in rode letters het opschrift „bezet". Hun woordvoerder verklaarde dat aan de faculteit een- reorganisatie van de studie aan de gang is met de bedoeling „Posthumus" definitief aan deze faculteit in te voeren. Volgens hem was besloten de kandidaatsstu die na een propaedeuse van 1 jaar tot l'l jaar „samen te persen" en wor den er plannen uitgewerkt om de doctoraalstudie tot Pi jaar te beper ken. Samen levert dat een officiële studieduur op van vier jaar. De invoering van de regelingen worden voorbereid door een commis sie onder leiding van het staflid Mor- reau. Volgens een woordvoerder eist de oppositie aan de faculteit: Wijziging van het besluit van de faculteitsraadsvergadering tot in voering van de regeling-Morreau over de kandidaatsstudie. Koningin Juliana heeft gisteren de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en de cive-voor- zitler van de Raad van State, prof .dr. L. J. M. Beelop het Paleis Huis ten Bosch in Den Haag ontvangen om de politieke situatie na de recente verkiezin gen te bespreken. Projectgroepen dienen tentamens geheel of gedeeltelijk te vervan gen. Stopzetting van de commissie- Mörreau. --—7 HAAG Een tunnel in de Kil bij 's Gravendeel ver- •rkcur boven een brug op '\l- kustvaart- en rïjnvaart- Ged. Staten van Zuid- Hol- Itwoorden dit op vragen van tenlid, mevrouw M. Epema- n (soc) uit Puttershoek. fraagstuk van de verdeling kosten van een tunnel, te we- jaarlijkse lasten van onder- iventuele tolgaring, rente en ring, is nog slechts in grote sr sprake geweest. Er is dan dit moment nog niets te zeg- de bijdrage van .het rijk in kosten. Van onze soc.-econ. redacteur UTRECHT De onrust in de bouw neemt met name in de randstad van uur tot uur toe. Op een groot aantal bouwobjecten in het gehele land hebben bouw vakkers gisteren gediscussieerd over het voeren van eventuele acties. Gewerkt is er op deze bouwplaatsen nauwelijks. De drie bouwbonden hebben laten weten dat de totnogtoe gevoerde tac tiek het telkens op een andere plaats afkondigen van prikacties zal worden voortgezet. Hoewel giste ren het aantal stakingsobjecten in vergelijking met vorige week don derdag duidelijk is toegenomen, heb ben de bonden voor vandaag opnieuw een, uitbreiding van de acties in het vooruitzicht gesteld. Wegenbouw Sinds gisteren is ook de wegen bouw bij de acties betrokken. Be stuurders van de drie bouwbonden zijn met collega's van het zogenaam de Zwarte korps (een categorale bond van machinepersoneel in de wegen bouw) het land ingegaan om aan wijzingen te geven en met de mensen te overleggen. Terwijl uit het hele land de prik acties modelacties, langzaam-aan- acties. verlenging van de schafturen etc. worden gemeld, neemt ook het aantal stakingsobjecten toe. De sta kingsleiding heeft bekend gemaakt dat vandaag onder andere zal wor den gestaakt in Den Haag, Rotter dam, Groningen, Utrecht, Breda, As sen, Delfzijl, Almelo, Amsterdam. Eindhoven en Nijmegen. ïns rabbi Meir moest dc man God dagclyks ervoor danken dat hy vrouw (en evenmin als heiden of dwaas) geboren was. Ook Thales Hete dacht er zo over: de man moet het noodlot dankbaar zijn dal hij |n en niet als vrouw (evenmin als dier of barbaar) geboren is. Iiaar het Nederlandse onderwijs en naar dc maatschappelijke rol- ng tussen man en vrouw kijkt, komt mogelijk tot soortgelijke les. Vandaar het thema van ons toekomst-nummer: man/vrouw/ beroep. Met artikelen over Zweden, part-time banen, fusie l.t.s.- idschool, wat willen kinderen worden, promotiekansen van de werkende meisjes, enz. Verder negen pagina's met de uitwerking *lo- en v.h.m.o.-examens (om technische redenen ontbreekt bock- ■ndo). tekomstunmmcr wordt dezer dagen bezorgd. Volgens NVV-voorzitter A. Buys loopt de actie „als gesmeerd". Op tal van plaatsen wordt overleg gepleegd over stakingen en over hervatting van het werk daar waar het al heeft stil gelegen. Dat laatste dreigt overi gens wel moeilijkheden op te leveren. ..Het is niet eenvoudig om weer met frisse moed de zaak te gaan aanpak ken zolang er geen enkel vooruitzicht bestaat op een verbetering van de situatie," aldus de heer Buys. De Raad van bestuur bouwbedrijf heeft inmiddels aan de leden-werk gevers een circulaire gestuurd „ter ondersteuning van de reeds versterk te informatie en ter staving van de door de werkgevers ingenomen stand punten in de thans afgebroken loonon derhandeling." In de circulaire wordt uiteengezet dat de bonden in feite meer willen dan de gegarandeerde verbetering van het reële inkomen met 2.75 procent. De eerste reactie van de bonden was dat de werkge vers het „bekende verhaal" hebben afgestoken. Demonstratieve bijeenkomsten wer den er gisteren gehouden in Gronin gen, Hengelo, Enschede en Amster dam. DEN iHAAG De organisatie van rondvluchten boven het vliegveld midden-Zeeland, heeft gisteren voor de raad voor de luchtvaart vrij veel kritiek ontlokt. Behandeld werd de ramp met een twee-motorig vliegtuig in augustus vorig'jaar iboven het iVeerse Meer, waarbij twee mensen om het leven kwamen. Op het vliegveld ontbrak een be hoorlijke gewichtscontrole. Door het niet aanwezig zijn vap een benzine pomp kwam het voor de rondvluch ten gebruikte vliegtuig met een volle tank uit Rotterdam. Het brandstofgebruik was tussen de tachtig en honderd liter per uur. Naarmate er meer rondvluchten wer den gemaakt en de brandstoftanks le ger werden, kon het aantal passagiers worden opgevoerd. Maar dat gebeur de schattenderwijs. Tijdens het,ongeluk was het toestel 35 kg overbeladen, hoewel die factor volgens de raad niet wezenlijk tot het ongeluk heeft bijgedragen. Voor de rondvluchten werd 'aan de .vliegers geen richtlijnen gegeven en wa< er geen zorgvuldige vluchtvoorbereiding. Een van de vliegers bleek tijdens vluchten naast het maximum van ze ven passagiers, soms zjn vriendin mee te nerrien. Ir. C. A. F. Falkenha- gen, fungerend directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst merkte tijdens de zitting dan ook op dat de organisatie voor commentaar vatbaar was DEN HAAG Het vorige week gekozen Kamerlid H. Pors jr. (DS'70) heeft voor een aantal nevenfuncties bedankt. Hij heeft zijn ontslag aan geboden als plaatsvervangend lid van de SER, ontheffing gevraagd van zijn functie van vice-voorzitter van het koninklijk verbond van on dernemers en bedankt als voorzitter van de redactieraad van „modern ondernemerschap". De heer Pors meent dat het on juist is, wanneer een Kamerlid op treedt als spreekbuis van een belan genorganisatie. BERLIJN (UPI, AP. Reuter, DPA, ADN) Walter Ulbricht is gisteren afgetreden als leider van de communistische partij van Oost-Duitsland. Hjj wordt opgevolgd door de 58-jarige Erich Honecker, die bekend staat als een nog dogmatischer communist dan zijn voorganger. De bijna 78-jarige Ulbricht bood zijn ontslag gisteren aan op een bij eenkomst van het centrale comité van de Oostduitse communistische partij. Hij meende, dat hij op grond van zijn leeftijd en .zijn .gezondheidstoestand niet meer op bevredigende wijze zou kunnen dienen als eerste secretaris van de partij. Het centrale comité willigde Ul- brichts verzoek met algemene stem men in en koos hem vervolgens „we gens zijn verdiensten" tot voorzitter van de Oostduitse partij. De hoogbe jaarde ex-leider blijft ook voorzitter van de Oostduitse staatsraad (presi dent)! Beide functies zijn in het Oost duitse staatsbestel echter van relatief weinig belang. Het centrale comité gaf Ulbricht de verzekering, dat de tot dusver ge voerde politiek zal worden voortgezet Westerse waarnmers neigen tot de gedachte, dat dit ook inderdaad zal gebeuren. Het aftreden van Walter Ulbricht komt niet als een verrassing. Hij was fysiek en geestelijk niet meer in staat het vele werk te verrichten dat ver bonden was aan de twee hoofdfunc ties in de DDR, die hij reeds zolang bekleedde: leider van de SED (de So cialistische Eenheidspartij van Duits land) en voorzitter van de Staatraad. wat in gewone taal betekent presi dent van de Duitse Democratische Republiek. Ulbricht, die op 30 juni 78 jaar wordt, had de laatste tijd met etn zeer slechte gezondheid te kampen. Binnen de hoogste gelederen van de Oostduitse partij wist ledereen de laatste tijd, dat zijn vertrek als par tijleider aanstaande was, maar men sprak er liever niet over. Hij werd nog altijd beschouwd als een gematigd man, vergeleken met de partijbureaucraat, die hij het liefst als zijn partijopvolger zag: de fana tieke Stalinist Erich Honecker. Het merkwaardige verschijnsel doet zich voor dat Ulbricht in de DDR popu lairder werd naarmate men meer en meer ging beseffen dat er spoedig een periode zonder Ulbricht zou aanbre ken. Hoewel Ulbricht een belangrijk deel van zijn propagandamachine heeft ingezet om zichzelf geliefd te maken als de vader des vaderlands van de DDR, is hij nooit een geliefde leider geworden. Niet bij de bevolking, maar ook niet bij zijn partij. Daar voor was hij al te zeer de kille, dog matisch ingestelde partijfunctionaris, die uitsluitend in termen van organi satie en nog eens organisatie dacht. BEKWAAM Als communistisch organisator was hij een uitermate bekwaam man. In het Westen heeft men dikwijls een karikaturaal beeld gegeven van Ul bricht en is men daarbij vergeten, dat hij een van de kundigste leiders in de socialistische wereld was. Als men hem met iemand in de na-oorlogse politiek in Duitsland wil vergelijken, dan kan men hem uit sluitend stellen tegenover de figuur van Konrad Adenauer. Wat Adenauer voor de Bondsrepubliek was, dat heeft Ulbricht voor de DDR berekend. Men kan zeggen dat de DDR in de eerste plaats zijn staat is. De grote periode in het leven van Ulbricht begon aan het einde van de Tweede Wereldoorlog, die hij had doorgebracht in Moskou als een fi- wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzenden aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuweabonnee: betaalt: per kwartaal per maand plaats als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEl 1 PLACE-MAT Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden guur, die volledig vertrouwen had in Stalin. In het kielzog van het Rode Leger arriveerde hij op 29 april 1945 in het verwoeste Oost-Duitsland, waar hij met een ongekende energie aan het werk ging om de bevelen van Stalin uit te voeren. De eerste jaren was hij in alle op zichten niet anders dan een soort stadhouder van de Man van Staal. Hij werd het symbool van een gehaat regime, dat duizenden Oostduitsévs ontvluchtten. Zelf heeft hij maar al te vaak laten weten dat het hem zonder de actieve steun van het Russische leger niet gelukt zou zijn om datgene, dat hij socialisme noemt, in althans een deel van Duitsland te verwezenlijken. Het heeft Ulbricht altijd dwars gezeten, dat de heerschappij maar tot een deel van Duitsland beperkt bleef. EIGEN GEZICHT Pas na de dood van Stalin begon Ulbricht zich langzaam te ontwikke len tot een leider met een eigen ge zicht. Zijn grote kans kwam pas. toen in augustus 1961 de Muur in Berlijn werd gebouwd en hij zich niet langer bedreigd hoefde te voelen als leider van de wat hij noemt: Duitse Ar beider- en Boerenstaat. Hij liet toen de teugels wat vieren, maar zijn regime bleef hard en vijandig tegenover de Westerse bui tenwereld. Hij wist de Oostduitse be volking echter tot hard en creatief werken te brengen en zonder enige concessie van fundamentele aard te doen. wist Ulbricht in een recordtijd de DDR op te bouwen tot het meest- welvarende Van de socialistische lan den. Walter Ulbricht Het vertrek van Ulbricht als partijleider betekent in feite het einde van een periode, al zal die periode nog niet definitief zijn afgesloten, zolang hij nog leeft en op de hem eigen bazige wijze blijft toekijken. De DDR zal dan ook nog wel enige tijd het Duits land van Ulbricht blijven, (Zie ook elders in dit blad). Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De Gronin ger Walter Voss die in 1968 ons land verliet met een schuld van zes miljoen en sindsdien ver dacht werd van oplichting, vals heid in geschrifte en verduiste ring, wordt in Nederland geen strobreed meer in de weg ge legd. Zijn zaak is geseponeerd en het opsporingsbevel dat tegen hem liep is ingetrokken. De reden is dat de Groninger ex- rijschoolhouder en later door het le ven gaand als beleggingsdeskundige Voss, er de laatste tijd in slaagt vrij grote geldbedragen over te maken aan de curator mr. J. de Vries ter delging van zijn schulden. Om deze ontwikkeling niet 'te frustreren' heeft de officier van justitie jhr. mr. A. H. S. van der Wijck besloten de zaak tegen Voss te seponeren. De heer Voss vluchtte in 1968 naar Italië. In de achterliggende jaren blijkt hij er opnieuw in geslaagd te zijn grote sommen geld te verdienen, waarmee hij oude schulden kan beta len. Welkom Ook in België schijnt Voss straks weer welkom te zijn, omdat hier een justitieel onderzoek tegen hem op niets is uitgelopen. Hier ging het om de beleggingsmaatschappij Intercam- bio Internacional Bancario, die met succes er in slaagde Belgen voor be leggingen te interesseren. Dat ge beurde vanuit Sluis in Zeeuws Vlaanderen. Intercambio is een in Panama geregistreerde maatschappij waarin Voss een topfunctie bekleedt, hoewel hij dat zelf ontkent. Engeland. Op dit ogenblik is Voss met zijn beleggingsmaatschappij Intercambio bijzonder actief in de Engelse bad plaats Brighton. Het Engelse parle mentslid Sir Gerald Nabarro kwam vorig-jaar herfst zelfs in actie om een gloedvol pleidooi te houden voor dc beleggingsmaatschappij. Ook zorgde Voss voor opschudding door een voorstel te doen om tot aan delenruil te komen met de IOS-be leggingsmaatschappij die in zware moeilijkheden verkeert. Vliegtuigjes De Engelse zondagskrant 'Sunday Mirror', die mei een staf van mensen de afgelopen maanden de gangen van Walter Voss heeft gevolgd, heeft zon dag ondermeer gemeld dat Voss zijn aspirant-verkoopagenten behalve een goed salaris ook auto's en vliegtuigjes in het vooruitzicht stelde als zij hun zaken goed zouden doen. Deze ver koopmethodiek roept overeenkomsten op met de praktijken van de uitge rangeerde IÓS-topman .Bernie' Corn- feld. UITZONDERLIJK maten 40 t/m 50 LODEN Haarlemmerstraat 163 VRIENDELIJK VERZOEK om niet zelf het abonnementegeld te gireren, maar de acceptgirokaart at te wachten, en uitaluitend daarmee te beulen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1