hasj-handeiaren Noord-Brabant wil toch vliegveld Steenbergen Veel vertegenwoordigers door fusies in de knel Radicalen willen met partijleiding praten Blad Woningzoekenden no de dupe van bouwstakiw Politie pakt in Utrecht vier Statenleden besluiten na aarzeling: Rus en Roemeen bij herdenking Polen in Breda h ir r I Verkoopstaf als handelswaar beschouwd Uit de Haagse hof geplukt Verband Huisvestingsnood: 4 MAANDAG 3 MEI 1971 (Van een verslaggever) UTRECHT De Utrechtse politie heeft in de nacht van vrijdag op za terdag tijdens een inval drie hasj handelaren gearresteerd en een aan zienlijke hoeveelheid verdovende middelen in beslag ge-nomen. Een vierde handelaar werd later na hun verhoor aangehouden. Op het politiebureau was 's avonds de tip binnengekomen dat in een pand aan de Moreelsestraat hasjisj verhandeld zou worden. Ze troffen er drie Surinamers aan die bezig waren de hasj te verdelen en af te wegen op een l*ievenweger. Eén van hen trachtte te ontsnappen, maar kon la ter door de politie, die het huis had omsingeld, worden gegrepen. De totale hoeveelheid verdovende middelen bleek te bestaan uit onge veer 700 gram hasjisj en nog •een kleine hoeveelheid lsd. Na het verhoor kon de politie nog dezelfde nacht een vierde man arres teren, een 23-jarige student. In zijn kamer vond de politie 6.300 gulden, een aantal kasboeken, twee kilo has jisj. 165 gram marihuana, 1 gram opium, en lsd-trips. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH Hoewel zij „onvoldoende inzicht heeft in de problemen van geluidshinder en andere bezwaren van milieu-hygië nische aard" heeft zaterdag de meerderheid van de provinciale staten van Noord-Brabant aan het college van gedeputeerde staten volmacht gegeven om plannen voor een tweede nationale luchthaven bij Steenbergen verder te ontwikkelen. en Roosendaal zich unaniem uitge sproken tégen een verdere ontwikke ling van de luchthavenplannen in hun gebied. De gemeenten zeggen dat op dit ogenblik er nog in het geheel geen weet is van de nadelen die een luchthaven in het gewest kan oproe pen. De gemeenten menen dat een be sluit van de provincie, zoals dat za terdagmorgen genomen is, veel te voorbarig is. Ook de provincie Zee land heeft zich uitgesproken tégen Deze goedkeuring kwam na twee dagen discussiëren en grote aarzeling bij de statenleden. Tegen stemden de leden van 't PAK (PvdA, PPR en D'66) en de Boerenpartij. De confes sionele partijen en de liberalen waren vóór. eWel vonden de ja-stemmers dat een rapport van deskundigen hun nog duidelijkheid zal moeten brengen over de nadelen van de vestiging van een luchthaven in West-Brabant Vorige week hebben de gemeenten in de regio's Breda, Bergen op Zoom verdere besprekingen over de lucht haven bij Steenbergen, zolang de mi lieu-problematiek niet zorgvuldiger is bestudeerd. De vereniging van natuurbehoud (afdeling Nederland) en de vereniging milieubeheer en leefbaarheid (afde ling West-Brabant) hebben zaterdag in een telegram de statenleden gewe zen op hun verantwoordelijkheid bij het nemen van besluiten over de tweede nationale luchthaven. Carte blanche'' Het „ja" van de staten impliceert volgens het telegram dat de minister van verkeer en waterstaat „carte blanche" krijgt om met gebruikma king van enige artikelen van de luchtvaartwet „exclusief" over de vestiging van de tweede nationale luchthaven te beslissen. Volgens de twee verenigingen kan de minister nu, met voorbijgaan van instanties als gemeenteraden, provinciale sta ten en zelfs de Hoge Raad, bepalen waar de tweede luchthaven zal ko men. Overigens blijft het fiat van de sta tenleden aan GS, voorlopig slechts een zet in het papieren gevecht om de luchthaven. Volgens deskundigen zou de Markerwaard voorlopig nog steeds favoriet zijn voor de com- missie-Falkenhagen, die naar ver wacht wordt deze week haar studie zal laten verschijnen over de tweede nationale luchthaven. Spoed Acht mensen kwamen om het leven toen zaterdagmorgen tn Oostenrijk door een seinfout een expresstrem op een goederentrein reed. Op de foto bergers in actie om de slachtoffers uit de wrakstukken te halen. Israël en profetie Waarom bestaat er in de christelijke kerken zoveel verschil van mening over de functie van Israël? In het al gemeen ziet men in de terugkeer van het Joodse volk naar Israël een ver vulling van de bijbelse profetie. De uitleggingen zijn vaak tendentieus, het rapport van de Herv. Kerk over Israël vraagt zelfs de christen achter het Joodse volk te gaan staan in het con flict met de Arabieren. Op grond waarvan komt men eigen lijk tot dergelijke conclusies? Alle aangehaalde profetiën betreffende Israël uit het O.T. zouden in vervul ling zijn gegaan indien Israël zijn roe ping had volbracht en de Messias zou hebben aangenomen. De profetiën zijn immers steeds voorwaardelijk en be ginnen vaak met: ..Indien gij luistert naar de stem van de Here, uw God... Deut 28:2. Ook in Jer. 31 spreekt God de hoop uit dat het volk na de ballingschap zal willen luisteren naar Zijn stem en op nieuw het verbond met Hem zal wil len aangaan. Hij spreekt dan zelfs over het schrijven van Zijn wet in hart en verstand. Uit het boek Maleachi. de laatste profeet van het OT. blijkt duidelijk dat deze relatie niet tot stand is geko men en tenslotte moet Christus in Zijn tijd tegen de joodse leiders zeggen: „Daarom, Ik zeg u, dat het Koninkrijk Gods van u zal weggenomen worden en het zal gegeven worden aan een volk. dat de vruchten daarvan op brengt" Matt 21:43 Wie dat volk is. wordt duidelijk in de brieven van de apostelen. In 1 Petr 2:9,10 wordt de roeping van Israël in Ex.19:5,6 zonder meer overgedragen op de christelijke gemeente Paulus brengt de gemeente in de nieuwe ver- bondsrelatie van Jer.31 in Hfbr. 8:1-10 Waar Israël niet aan toe kwam wordt het erfdeel van de gemeente van Christus ..Wie in Christus is. is zaad van Abraham en erfsenaam naar de belofte..." Gal.3:29. Zo staat in Rom 11 de boom Israël in de aarde met Joodse en heidense tak ken en komt Gods belofte aan Israël op deze wijze tot haar vervulling. „Er is geen onderscheid tussen Griek en Jood, besneden of onbesneden luidt de boodschap van Paulus in Col 3:10.11. Wie 'se dan zo ve-mete' om aan Israël in de nieuwtestament'sche be- del'rs eer b'^cd-re n'aats toe te kennen, a's de B"be! hierover niets weet? In het 'and aan He MlH-ie"and®e Zee is s'cchts rrn vn'k he*'" te zi'n en w:i br"fn van herte dat het na a'le vr-vo'c'ne en vervu'z'ne hierin ma» slagen met inachtneming van a"e vfd<-«roe'nt»en en met be°rio voor het probleem van de Palestijnse vluchtelingen. DORDRECHT ds. H. J. Smit Van onze parlementsredactie AMERSFOORT Een groep van 25 voormalige radicalen uit ARP, CHU en KVP onder wie professor dr. P. Steenkamp wil binnenkort een gesprek met de leiding van de drie partijen over de wijze waarop de programma's in de komende kabinets periode zullen worden uitgevoerd. De 25 hebben tijdens een beraad, dat zaterdag in Amersfoort is gehouden, besloten op een gesprek met de par tijleiders aan te sturen. De 25 hebben zich beraden om de situatie, zoals die nu na de verkiezin- Ook Constant Nieuwenhuys weigert onderscheiding Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ook de in Am sterdam wonende kunstenaar Con stant Nieuwenhuys heeft de hem ter gelegenheid van Koninginnedag ver leende onderscheiding geweigerd. Hij heeft verklaard dat zijn opva ting van de maatschappij en de cultuur niet te verenigen is met het beeld van een autoriteit die een waarde ringsoordeel over individuen uit spreekt. De heer Nieuwenhuys was benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Zoals bekend weigerde ook de kun stenaar Escher een onderscheiding. Brandkast opengesneden: Ö000 gulden Van een correspondent GOES De brandkast van de Ap paraten- en ketelfabriek te Goes is opengebroken en uit een geldkistje is ongeveer 5.000 gulden meegenomen. Een nachtwaker ontdekte zondagoch tend dat in een wagentje uit de fa briek brand- en snijapparatuur la? en dat in de deur van de brandkast die op de eerste verdieping in een afgesloten ruimte stond, een groot gat gesneden was. Verpleegster verongelukt Van een verslaggever HILVARENBEEK De 35-jarige verpleegster A. J A. Rademakers uit Tilburg is overleden, nadat zij in Hil- varenbeek bij een ongeluk gewond was: zij werd met haar personenauto voor het Leeuwenpark aangereden door een haar tegemoetkomende vrachtauto, die plotseling moest rem men. Haar auto schoot onder de vrachtwagen en het slachtoffer moest door de brandweer uit de auto wor den bevrijd. gen is ontstaan. Zij noemen het on waarschijnlijk dat de confessionele programma's zullen kunnen worden uitgevoerd in een coalitie met de WD en DS'70. Zij vrezen dat dan op wezenlijke punten concessies moeten worden gedaan. Anderzijds werd geconstateerd dat er geen of nauwelijks kans is op sa menwerking met de linkse combina tie, 'voor wie „de partijstrategie merkbaar zwaarder weegt dan de uitvoering van een progressief be leid", zodat de vorming van een min derheids- of zakenkabinet mogelijk de aangewezen weg zal zijn. Ten slot te wil de groep van 25 een bezinning op de grondslag van de christelijke partijformatie Voor het overige deden de woord voerders van de groep, onder wie mr. J. Hollander, mr. P. J. A. Idenburg, mr. A. G. Smallenbroek en Paul Beu gels, hun best om van hun loyaliteit met hun partijen te doen blijken. Beugels zei dat er zelfs niet is ge speeld met de gedachte uit de confes sionele partijen te treden. Hij ont kende namens prof. mr. D. H. M. Meuwissen dat deze er over denkt de KVP te verlaten, zoals zaterdag een krant had gemeld. De spoed die het provinciaal be stuur van Noord-Brabant achter de principe-uitspraak over Steenbergen heeft gezet is een poging de com- missie-Falkenhagen nog op een laat ste manier te beïnvloeden. De actie van Noord-Brabant is op een belangrijke wijze geïnspireerd door de provincie Zuid-IIolland en niet name de gemeente Rotterdam die grote waarde hecht aan een grote luchthaven dicht bij het Europoortge- bied. (Van een verslaggever) BREDA De dodenherdenking op het Poolse ereveld in Breda, waar 200 Poolse strijders uit de Tweede We reldoorlog begraven liggen, is gisteren voor het eerst bijgewoond door verte genwoordigers van drie andere lan den achter het IJzeren Gordijn. Be halve de Poolse ambassadeur en de Poolse militaire attaché -waren ook (hoewel zij niet uitgenodigd waren) aanwezig de ambassadeurs van de Sowjet-Unie en van Roemenië en een attaché van de Bulgaarse ambassade. De burgemeester van Breda en af gevaardigden van de Oorlogsgraven stichting en het Oorlogsgravencomité legden kransen en bloemen, evenals vele in Nederland wonende Poolse o.ud-strijders en de genoemde Poolse diplomaten. Aanwezig waren ook 44 familieleden van gesneuvelde Polen, die een week hier zijn op uitnodiging van de Oorlogsgravenstichting. De meesten hadden het graf van hun zoon, hun broer of hun vader nog nooit gezien. Bij het monument aan de bosrand in Odiliapeel (gem. Uden) werden zondag de militairen herdacht die in de meidagen van 1940 in de Brabant se Peelstellingen zijn gesneuveld. Bij het monument voor de gevallenen sprak luchtmachtpredikant majoor K. van den Braak, een herdenkingsrede. I» i Wr€ Varken als levensredder Varkenshuid kan als we berich ten uit Hessen kunnen geloven mensenlevens redden. Ernstige verbranding van onze huid betekent levensgevaar. Dodelijke afloop is vrijwel zeker als meer dan zestig procent van onze huid is verbrand. Chirurgen van een kliniek in Hessen hebben opzienbarende resultaten be reikt met het gebruik van verse var kenshuid bij gevallen van ernstige verbranding. Zes kinderen bij wie meer dan 60 procent der huid was verbrand, kon den met succes worden behandeld. De wonden werden afgedekt met varkenshuid, zodanig, dat geen vochtverlies kon optreden en infectie onmogelijk werd. Na vijftien dagen stootte het lichaam de varkenshuid af. Onder de getransplanteerde var kenshuid had zich intussen goed he lend weefsel gevormd. Alle kinderen behielden het leven. Zv Geboorte lepels Historisch verantwoorde Oud-Hol landse en Oud-Friese lepels zijn bij zonder in trek als cadeautje voor kinderen en kleinkinderen. Ze zijn namelijk vervaardigd van echt zil ver, dat gekeurd is. Hier ziet u van links naör rechts respectievelijk 88,-, 121,- en ruim 100,-. Er is een assortiment van veertig soorten geboortelepels. Heeft u ju welier ze niet, dan geeft Visser, Noordeinde 156 Den Haag alle in lichtingen. De aankoop wordt vaak gedaan in verband met... oe geld ontwaarding. Hot-pants-tassen Bizarre verkeringen in de vorm van handschoenen, handen, ogen, la chende monden trekken de aandacht op deze hot-pants-tassen die zeker een schot in de roos zullen zijn bij teeners en hippe jonge vrouwen. Co- hen, Amsterdam volgt hiermee de mode op de voet (of op de rug, want het zijn schoudertassen). Deze fabrikant brengt ook tassen met een gebloemde garnering in vi- stram. en mini-midi-maxitassen van jute. Grappig zijn de nieuwe para plu's, die volgestrooid zijn met boe ketjes bloemen, ze zullen het tijdens een voorjaarsbuitje goed doen. Olympisch München 1972: voor het eerst sinds 1960 vinden de Olympische spelen weer in Europa plaats. Grote dingen werpen hun schaduw voor uit, in dit geval de relatiegeschenken die opgesierd zijn met het olympisch embleem. De bezoekers aan de vakbeurs voor Reclame konden deze paraplu bewonderen, in de speciale Olympi sche Spelenstand de plu in blauw en groene banen (let op hoe or gineel ze zijn aangebracht) met daarop het officiële embleem. Er komen natuur lijk ook speldjes, stickers, asbakken, potloden, enfin de hele santekraaf aan relatiecadeautjes. Fijn voor ver woede verzamelaars. Nieuwe groente: groenlof Het vormt een groene krop eni staat ongeveer tussen andijvie en| witlof in. De van buiten groene ei inwendig lichtgele krop (die goed, gesloten is) wordt fijngesneden als" sla klaar gemaakt of gekookt als an-.; dijvie gegeten. l; Groenlof is gauw gaar vergelekenr met andijvie, de smaak is na hetk' koken niet bitter. Misschien eens een afwisseling op „zware tabak;'^, zoals lang-gekookte andijvie ge-J noemd wordt. U zaait in juni, oog-f sten van oktober tot december. Eeq_ pakje zaad kost ƒ1.50. Groenlof kaï^ tot 5 gr. vorst verdragen. t Van onze soc.-ccon. redactie UTRECHT Het toenemend aantal fusies in Nederland heeft veel handelsvertegenwoordigers in moeilijkheden gebracht. Wij zullen blijven protesteren tegen de bedrijven, die menen dat ook een verkoopstaf als handelswaar kan worden beschouwd. Dit zei de voorzitter van de Neder landse Vereniging van christelijke handelsvertegenwoordigers, handelsa genten en verzekeringsinspecteurs, NCHV, de heer J. de Gans, zaterdag op de algemene jaarvergadering van deze vereniging in Utrecht. Volgens de heer De Gans neemt het aantal klachten over de manier waar op sommige buitenlandse vestigingen in Nederland hun handelsvertegen woordigers ontslaan toe. i -■*- Minister Luns heeft een boze brief ontvangen. En niet van de eerste de beste. De brief is geschreven door Carlos Maristany Sanchez, ambassadeur van Cuba en Deken van het Corps Diplomatique in Den Haag. De brief is het resultaat van een „protestvergadering" van de ambas sadeurs tegen het besluit van het ministerie van Buitenlandse Zaken de protocolaire rangorde van amtfes- sadeurs en rechters van het Interna tionaal Gerechtshof te wijzigen. Bij dit besluit werd bepaald, dat de pre sident van het Hof in het vervolg voor de Deken van het Corps zou komen, dan de Deken en vervolgens de vicre-president van het Hof, dan de plaatsvervangend Deken en zo verder om en om naar anciënniteit de dertien overige rechters en de ambassadeurs. Voor de directie protocol van Bui tenlandse Zaken een moeilijk pro bleem. Reeds lang waren de rechters on tevreden over hun status op het ni veau van gezant, die zij sinds de oprichting van het Permanente Hof van Internationale Justitie in 1920 bekleedden. Toen was dat heel ge woon, want de hoofden der diplo matieke missies hadden ook de rang van gezant. Na de Tweede Wereldoorlog wer den langzamerhand alle legaties tot ambassades verheven en kregen de ambassadeurs automatisch voorrang op de rechters. Op het ogenblik telt het Haagse Corps Diplomatique 87 ambassa deurs en één gezant, namelijk Victor graaf de Lesseps van Monaco, resi derend in Brussel. Maar in 1946 werd er ook iets Boze brief veranderd ten aanzien van de rech ters. Het Permanente Hof werd omge zet in het Internationaal Gerechts hof, waarvoor de leden niet langer door de nationale regeringen werden benoemd maar door de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties en de Veiligheidsraad. Hun status werd dus verhoogd. Protocolair echter bleef hun posi tie in Den Haag op gezantenniveau en dus.... onderaan de ranglijst. Daar is nu verandering ingekomen na zorgvuldige bestudering van de directie protocol. Ongetwijfeld heeft Den Haag willen doen blijken zeer gesteld te zijn op de handhaving van de vestiging van het Internationaal Gerechtshof in Den Haag, waar reeds de voorloper van het Hof, het in 1899 opgerichte Permanente Hof van Arbitrage huisvesting vond. Al was dat toen nog maar in een ge woon huis, Prinsegracht 71. Een huisvesting, die velen beneden de waardigheid van dit hoofdcollege vonden, men sprak zelfs van „een snoepwinkeltje in recht". Juist daardoor is het idee van een Tempel des Vredes, omringd door bomen, in het brein van de Rus de Martens gekomen en kon Carnegie bewogen worden zijn vorstelijk gift van anderhalf miljoen dollar te doen, de grondslag voor het Vredes paleis dat op 28 augustus 1913 ge opend werd. Maar nu zijn de ambassadeurs boos en dat is evenmin prettig voor Den Haag. Minister Luns, de grote beminne lijke man, krijgt zo op het eind van zijn ministriële rit nog een heel moeilijk karweitje op te knappen. De ambassadeurs wachten zijn antwoord en zullen op 25 mei we derom vergaderen, indien dit ant woord voor hen niet bevredigend is. „Zonder zich te storen aan het in Nederland geldende ontslagrecht meent men handelsvertegenwoordi- gers, van wie er sommigen langdurig in dienst zijn, van vandaag op mor gen de laan uit te kunnen sturen. Wij Mensen dat deze bedrijven reeds bij hun aanvraag tot vestiging verplicht worden gesteld het Neder landse recht voor werknemers toe te passen en dat er geen vergunning zal worden toegekend indien deze bedrij ven niet aan deze voorwaarde wensen te voldoen", aldus de heer De Gans. In dit verband wees hij op de be reidheid van de Internationale liga van handelsvertegenwoordigers en handelsagenten om in urgente geval len pa gezamenlijk overleg massaal op te treden. PENSIOEN Kritiek uitte de heer De Gans op de belangenbehartiging van de han delsvertegenwoordigers bij het sluiten van het pensioen-ak-koord inzake de 70 procent-regeling. Bij de pensioen voorziening voor handelsvertegen woordigers wordt volgens de heer De Gans te weinig rekening gehouden met het feit dat een deel van het inkomen van een handelsvertegen woordiger bestaat uit auto,- telef -, kleding en hotelvergoedingen. Hij deed een beroep op de 12 georganiseerde en in het bijzondei de 28 000 ongeorganiseerde vertej woordigers om niet langer werkjrc een ontwikkeling gade te slaan wf van zij zelf het slachtoffer zir worden. E ERETEKEN Namens het Commissariaat-Gi raai van de Belgische regering tj handigde de heer A. Vanderkeler NVCH-voorzitter De Gans het zi ren ereteken der beroepsverenï gen. Deze onderscheiding wordt tol kend aan personen die ten voor van hun vakgenoten hun vrije j opofferen en die zich verdienstl maken bij de stichting, de organij of het beheer van sociale organ is|-C/ of beroepsverenigingen. De zelf kende aan 14 leden die 25 ja) langer lid van de vereniging een oorkonde met bijbehorend ren draaginsigne toe, den na een 40-jarig lidmaatschap gouden insigne van ontvingen. jbehorend z terwijl vijst lidmaatschap I de verenl (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het Landelijk Werk verband Huisvestingsnood heeft er in een brief bij de Centrale Commissie Bouwnijverheid (werknemers) en de Stichting Raad van Bestuur Bouwbe drijf (werkgevers) op aangedrongen te voorkomen dat woningbouwprojec ten worden vertraagd door het con flict over de bouw-cao. „Het gevecht tegen de woningnood die voor een ieder ongerijmd en onaanvaardbaar wordt genoemd dient niet door stakingen in de bouw nog moeilijker te worden," aldus het werkverband. „Alleen het stilleggen van de bouw van 1000 woningen be tekent dat 3000 mensen nog langer woonruimte ontberen, afgezien nog van het uitstel voor een nog veel gro ter aantal wachtenden achter hen als gevolg van het opschuivingseffect." Het werkverband hoopt dat partijen zich zullen realiserei£Sj niet de woningzoekenden de Ln van het geschil mogen word%j] vertrouwt erop dat zowel wiie mers als werkgevers bij hun cf c de consequenties voor de woni*en kenden het zwaarst zullen latef gen en dat partijen alles zulk !r dernemen om stakingen in dn ningbouw te vermijden. j Intussen heeft ook het bestui de vakvereniging "Het 2^ Korps" besloten vandaag over t lel, tot acties in de wegenbouw. D dat de raad van bestuur bouw niet heeft gereageerd op een te e waarin het korps hogere lone ,n^ dan de werkgevers hebben aa ,j0 den. Het ongeveer 5000 leden t zwarte korps is een vakver<n j. van machinepersoneel in de jst spoor- wegen- en utiliteitsbouw^ bl ivf

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4