Afscheid van Prinses Armgard in overvolle kerk van Goor Acties in de bouw maandag uitgebreid Jongen slaat onbekende met balk het hoofd in Vliegende Hollander: triest dieptepunt Chirurg, in functie bij de Utrechtse universiteit, had jaren niets te doen Meer openheid voor Raad voor de Kunst VER Vandaag begrafenis in familiegraf te Detmold Zeeland neemt deel in oeververbinding Westerschelde Vaderrol Eis: Nietig verklaren van ontslag Het weer in Europa Ontwerp nieuwe wet gepubliceerd Défilé RING Wereldprem ière werk Kurt Weill in Utrecht Officier eist twee jaar cel Psychiater staat voor raadsel ZATERDAG 1 MEI 1971 Van een onzer verslaggevers GOOR Prinses Armgard heeft het de laatste jaren van haar leven heel moeilijk gehad. Moei lijk omdat ze als levenslustige vrouw tot op hoge verbeten bleef vechten tegen ouderdomskwalen. Haar wil om te leven maakte het haar niet licht haar laatste ziekte te aanvaarden. Zij was wel be reid om te sterven. Zij had zich op de dood voor bereid, diep religieus als ze was. Dit zei pater B. Bot onder meer gisteren in de rooms-katholieke kerk in Goor, waar voor de dinsdag overle den moeder van prins Bernhard een requiemmis werd gecelebreerd. De pater, die de prinses jarenlang van nabij meegemaakt heeft, vertelde hoe ziekten en kwalen haar leven te kenden. „Dat ze desondanks zo een sportieve vrouw is geworden, is type rend voor haar vitaliteit". Pater Bot maakte gisteren ook een eind aan de verhalen die sedert lang de ronde doen over prinses Armgard en de in april 1968 overleden kolonel Pantchoulidzew. -„Het huwelijk van Armgard met prins Bernhard zur Lippe Biesterfeld, een rustig, ruim denkende man, is gelukkig geweest. In 1922 deed Alexis P»ptchoulidzew jzijn intreden als vriend in de familie. te vrouw, typisch een grande dame, maar volstrekt niet volmaakt of een soort heilige. „Haar scherpe oordeel leidde soms tot te scherpe en spontane reacties ten opzichte van mensen die haar ir riteerden. Ze kon zich maar moeilijk aan de kritische moderne 'maat schappij aanpassen. De huidige socia le regeling vond zij een hinderlijk gereglementeer. Maar een egoïste was ze allesbehalve. Als zij kon helpen, zette zij zich er helemaal voor in. Ze behandelde ieder-mens volledig'als mens, ook als die niet van haar eigen kring was. Voor haar die op latere leeftijd rooms-katholiek was geworden, was het een diepe teleurstelling dat er na het Tweede Vaticaans Concilie zo veel op drift raakte in de kerk. Een half jaar geleden was zij daar over heen. Ze merkte toen dat essentieel was gebleven wat zij als essentieel aan voelde." waar de kist stond opgebaard in de kerk tijdens de dienst werd meege maakt door haar twee zonen prins Bernhard en prins Arschwin. De belangstelling bij de kerk was bijzonder groot. De politie, die was versterkt met rijkspolitie uit vele inti-nazi „In de oorlog was Armgard fel an- (ti-naai. Ze heeft vele Nederlanders [geholpen die in Duitsland dwangar- D beid moesten verrichten. Dat haar DelailgSteilmg pudste zoon Prins der Nederlanden was geworden, maakte het voor haar Vrijdagochtend om half negen was [niet gemakkelijker dit te doen." de overledene uitgedragen op War- Pater Bot schetste haar als een gro- melo. De tocht naar de kerk in Goor Van een correspondent MIDDELBURG Provinciale aten van Zeeland zijn unaniem kkoord gegaan met het voor tel van gedeputeerden om deel e nemen aan een op te richten •V. Westerschelde Oeverver- inding. Zoals gemeld hebben de tudies over de tracébepaling ge- id tot een keuze voor een ver- nding tussen Kruiningen en erkpolder. De vorm. waarin deze verbinding ït best tot stand zou kunnen komen, We schreven al eerder dat de >RO wat onhandig lijkt om te ringen met haar successerie „De •en 2030". Die wordt van de zo- >.r meteen alweer herhaald. Don- rdag kregen we bij het kijken ar „De jaren 6070" de indruk de VPRO al te moeilijk af leid kan nemen van de manier i programma maken zoals die in jaren 2030" werd toegepast, werd naar dit model een over- ht gegeven van de afgelopen 20 25 jaar. jat overzicht moest uitmonden in verkiezingen van woensdag. Het :helijke was, dat de uitslag van verkiezingen nog niet bekend toen Verhoeff en Blokker, zeg procent van het programma sa- nstelden. Vandaar wellicht dat vaderthema van de laatste af- ering van „De jaren '20'30" op- uw werd opgevat. Wint vader de kiezingen, dan zeg je dat er niets veranderd; verliest vader, dan zeg lat „de redelijkheid in opmars is". irbij waren de confessionelen name de rooms-katholieken) er. Ze verloren. et ongeluk was alleen dat de nende redelijkheid bij deze ver ingen Den Uyl was. Uitgerekend is de politicus die het meest van i een vaderrol, bij hem thuis Imd. werd aangetroffen. De ?0 was vorige week nog op ui- bij moeder Den Uyl. Ondanks alles kan natuurlijk worden vol- ouden dat dit soort programma's aande uit archief film en com- itaar van Blokker, in hoge mate - aanzien waard zijn. Als we het 1 hebben, ondersteunt bij het life tv-programma het beeld de proken tekst en omgekeerd. Uit hoek bezien is de formule van gramma's als „De jaren '60'70" rsterk. is volgens gedeputeerden een combi natie van een brug en een tunnel. Het project is voorbereid door enkele technische werkgroepen, alsmede 'n project- en stuurgroep, ingesteld door de minister van verkeer en water staat. In deze werkgroepen zijn naast vertegenwoordigers van het rijk, be stuurders en ambtenaren van de pro vincie opgenomen, alsmede deskundi gen van de aannemerscombinatie, die een initiatiefplan voor deze vaste oeververbinding hadden gelanceerd. Met het oog op het zuiver houden van de verantwoordelijkheden stel den gedeputeerden voor om een sa menwerkingsvorm op te richten, waar naast de provincie nog plaats zou zijn voor andere publiekrechte lijke organen. Hierbij werd vooral gedacht aan de gemeentebesturen van Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beve land. Zeeland heeft eerder een soort gelijke N.V. opgericht voor de bouw van de Zeelandbrug. Gedeputeerden zijn met hun voorstel gekomen omdat zij meenden dat het Rijk deze ver binding voorlopig nog niet tot stand zou brengen en dit werd' onlangs door de betrokken minister bevestigd. Volgens gedeputeerde J. Kaland, zou het apparaat van de NV tijdens de bouwperiode en de ingebruikstel ling van de verbinding zeer beperkt kunnen zijn. Rijkswaterstaat vervult hierin een zeer belangrijke functie. Zij treedt namelijk op als architect. Er bestaat een nauwe samenwerking tussen de aannemerscombinatie en Rijkswaterstaat. Binnenkort zal de raad van com missarissen benoemd worden. Er moet haast worden gemaakt met het aantrekken van financiële adviseurs: het gaat hier namelijk om een inves tering van enige honderden miljoenen guldens. Gedeputeerde Kaland hoopte dat de uiteindelijke beslissing over de oververbinding in 1972 zal vallen. Twee maten Los van de al achter ons liggende verkiezingen wil ik een ander facet belichten van de houding van die pre dikanten die hun gelovigen het 'advies hebben gegeven, niet op een van de christelijke politieke partijen te stem men omdat deze, naar hun mening, al leen maar mooi praten en er nauwe lijks daden te zien zijn. Deze predikanten meten namelijk met twee maten, want zij weten heel goed, dat in de laatste jaren ook zij alleen maar praten en dat hun daden en resultaten nagenoeg nihil zijn. De kerkgang gaat steeds meer achteruit, de mens wordt egoïstischer en dus een materialist en de invloed van alle do mineeswoorden, op welk terrein ook, nauwelijks merkbaar Wat moet ik nu de gelovigen advise ren? Niet meer naar de kerk te gaan? De knop van radio en televisie om draaien als er een predikant staat te praten? Of dat men zijn vertier maar moet gaan zoeken op die terreinen waar God als heerser van de schep ping niet wordt erkend? MAASLAND A. Noordam Helpt toch niet Bij uw commentaar op de regerings maatregelen tegen het roken, wil ik enkele kanttekeningen plaatsen. Het is iedereen nu wel voldoende duidelijk dat roken schadelijk is voor de gezondheid. Iedere roker onder vindt dit bovendien aan den lijve: kortademigheid, rökershoest, vermin derde eetlust, enz Zou iemand die dit alles weet en desondanks doorgaat met roken, zich laten beïnvloeden door een regeringsmededeling op het pakje? Op de vergadering van drankbestrij ders verklaarde staatssecretaris Krui- singa dat het sigarettenverbruik in ons land vrijwel niet toeneemt, waar schijnlijk dank zij de acties van dr Meinsma. Dit in tegenstelling met Italië, hoewel er in dat land een recla meverbod voor sigaretten is. Ik geloof daarom dat mededelingen op pakjes en een reclameverbod weinig zin hebben omliggende plaatsen, was al vroeg in touw. Met de vele genodigden, onder wie# minister-president De Jong, kar dinaal Alfrink en prof. Beel, was de kerk al grotendeels gevuld. Toen de deuren van de kerk open gingen ontstond er een groot gedrang bij de ingang van de kerk. Opperce- remoniemeester Van Zinnic Bergman zag het zorgelijk in. Hij maande de dringende mensenkluwen tot kalmte nadat rijkspolitie een cordon voor de kerkdeur had gelegd. „Het is een be grafenis, vergeet u dat toch niet", riep de hofmaarschlak. Zijn woorden haalden weinig uit, want degenen die achteraan stonden probeerden koste was het kost, bin nen te komen. Toen de koninklijke familie arriveerde was de rust weer gekeerd. Personeel In de kerk was een centrale plaats ingeruimd voor het personeel van Warmelo. Ze waren er allemaal. Ook Victor, de chauffeur en Elsie, de ka menierster van de prinses, die trouw met haar meekwam als zij de diens ten in Goor bezocht Vorig jaar juni was de prinses er voor het laatst, op de dag dat het 36 jaar geleden was dat haar man over leed. Er werden voor de dienst begon ve le herinneringen opgehaald door kerkgangers. Na de dienst, die werd besloten met het zingen van een cou plet van het Wilhelmus, werd een druk gebruik gemaakt van de gele genheid de Koninklijke Familie te condoleren, in de naast de kerk gele gen pastorie. Om één uur vertrok de koninklijke familie weer naar War melo. De auto met het stoffelijk over schot van prinses Armgard was toen al op weg naar Detmold, waar van daag na een dienst in de slotkapel de bijzetting in het familiegraf zou plaatsvinden. De Amerikaanse zangeres Frida Payne, die op Schiphol is aange komen om in ons land vier t.v.- programma's te maken. Ze zullen deze zomer door de TROS worden uitgezonden. Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT De acties in de bouw, die tot nu toe een gedis ciplineerd verloop hebben, zul len maandag worden uitgebreid. Deze uitbreiding betreft niet al leen het aantal prikacties en stakingen, maar ook de wegen bouw zal bij het conflict tussen werkgevers en werknemers wor den betrokken. Tot dusver zijn de acties in de bouw beperkt gebleven tot modelacties. SCHEVEN1NGEN Het buitenlandse solistenbeleid van de Nederlandse Opera Stichting heeft in de voorstelling van Wagners opera „Der Fliegende Hollander" op ontstellende wijze gefaald. De première donderdag avond in het Scheveningse Cir custheater was een dieptepunt in het bestaan van de opera-instel ling. Het geheel was een vol maakte misgreep. Eigenlijk te slecht om je kwaad te maken. Het was meer lachwekkend. De ouverture voorspelde reeds wei nig goeds. Dirigent Franz Baqer- Theussel had aanvankelijk in het ge heel geen contact met het Radio Phil- harmonisch Orkest. De vertolking was bepaald niet vlekkeloos, waarbij men zich afvroeg of men wel gestemd had (de instrumenten wel te ver staan), doch bovendien was de weer gave onrustig, nerveus, onevenwich- DEN HAAG A. Fraanje max. min. temp. temp. gist. gist. Amsterdam Brussel Frankfort Genève Innsbruck Kopenhagen Locamo Londen Madrid Majorca München Nice Parijs Rome Wenen Zürich licht bew. zw. bew. zw. bew. regen regen onbew. regen licht bew, half bew. zw. bew. regen regen zw. bew. onbew. regen zw. bew. Vanneer er geen verslag kan wor- gegeven van het défilé voor Bfdijfc, dan kun je de Koninginne- i-viering op televisie maar beter fmaal vergeten. Het défilé is elk t weer een tamelijk lange mani- \atie van vrije expressie. We zagen leralvond, dat er bij gebrek aan dit leuren, onmiddellijk geijkte patro- i opdoken. Het journaal bestond zelfs, de voorzitter van de Fede- \eve Oranjeverenigingen te onder gen. Dat was instituionalisering top. Het meest aan het défilé ver- it was nog Ted de Braak, die een mensen vaderlandse liederen liet en van het kaliber: Piet Hein en lands Vlag. Er werd bij ons in de kamer uit volle borst meegezon- Dat was iets, maar toch aanzien- minder dan het bekijken van die \derliike stoet, die andere jaren Soestdijk voorbijtrekt. C. J. L. RIJSWIJK De commissie tot herziening van de wet op de Raad voor de kunst heeft 'n rapport, dat ondermeer een ontwerp voor een nieuwe wet bevat, gepubliceerd. De minister van CRM, aan wie het rap port nog moet worden aangeboden, zal worden voorgesteld het werkstuk ter discussie te stellen bij alle betrok kenen: kustenaarsorganisaties, de Raad voor de kunst, instellingen op het gebied van kunst enzovoort. Het werkveld zal volgens het ont werp van het strikte terrein van de kunst worden verbreed tot het terrein van de cultuur in meer algemene zin. De raad zou ook meer aandacht moe ten kunnen schenken aan de coördinatie van het landelijk kunst beleid met het kunstbeleid op regio naal en lokaal niveau, in overleg met de daarbij betrokken instanties. De samenstelling en de werkwijze van de Raad zijn ook veranderd. Ge dacht wordt aan een beknopte kern raad van tenminste 25 en ten hoogste 40 leden. Hij zal worden benoemd door de kroon, op voordracht van een samenstellingscommissie. Deze wordt benoemd op voordracht van door de minister aan te wijzen organisaties en instellingen. De Raad zal ruime mogelijkheden hebben om de mening van organisa ties. groepen en deskundigen te be trekken in de besluitvorming over hel adviseringsbeleld. Op deze manier zal de raad, hoewel beperkt in zijn sa menstelling, de flexibiliteit en toe gankelijkheid verkrijgen, die voor zijn taak noodzakelijk is, aldus het rapport. Een bijdrage tot die openheid is ook de openbaarheid, waarin de raad zal werken. Zowel de vergaderingen als de adviezen zullen met uitzonde ring van enkele speciale omstandig heden openbaar zijn. De stukken zullen voor ieder ter inzage liggen. auto-inzittenden brand redt stonn ■■■■■lüB wettelijke acuipmkdijkheid voor particulieren m ....om-zéker te zijn1. U r'd»m3 tti.<mi-aT33* Van een verslaggever UTRECHT „Wat hier is ge beurd is een tragedie. Deze zaak houdt verband met de destijds slechte verhoudingen binnen de medische faculteit van de rijks universiteit in Utrecht. De zaak Zaaijer is even onverkwikkelijk als de affaire Wieberdink. „Door het falend beleid van de uni versiteit is een schitterende medische carrière van mijn cliënt afgekapt en is zijn gang naar het professoraat af gesneden", aldus de Haagse advocaat mr. F. N. Meijer donderdag voor het ambtenarengerecht in Utrecht. Zijn cliënt was de Voorburgse chi rurg dr. J. Zaaijer, die in beroep was gegaan tegen het aan hem per 1 ja nuari j.l. door het curatorium van de Utrechtse universiteit verleende eer vol ontslag. Dr. Zaaijer wil dat het ontslag nietig wordt verklaard. Ook eist hij een schadevergoeding van 131.518 gulden wegens geleden materiële schade. Opstapje Als „opstapje" naar een mogelijk hoogleraarschap aan de VU in Am sterdam, waar prof. Michael in 1963 zou weggaan, kreeg dr. Zaaijer in 1959 van de Utrechtse universiteit de post van chef de clinique aangeboden van een op te richten tweede chirur gische afdeling in het academisch zie kenhuis (AZU). Die tweede chirurgische afdeling, op initiatief van prof. dr J. F. Nu- boer gesticht, bleek niet levensvat baar. Er waren te weinig patiënten, de outillage was slecht. Er was nau welijks iets te doen. In tien maanden verrichtte dr. Zaaijer maar 12 opera ties. terwijl één operatie per dag heel gewoon is. De farce van de kliniek werd in medische kringen als een groot schandaal beschouwd en dat zou er, volgens de advocaat mr. Meij er, de oorzaaJc van zijn geweest dat dr. Zaaijer. per 1 oktober 1960 tevens als hoofdambtenaar in dienst getre den bij de VU in de Utrechtse kliniek was toch niets meer te doeo naast het professoraat aan de VU greep. In 1960 diende hij bij 'de VU teleurgesteld zijn ontslag in. Werkloos Dr. Zaaijer werkte na zijn ontslag bij de VU bij de Holland Amerika- Lijn, nam een praktijk van een colle ga waar en werd tenslotte in 1964 benoemd tot chirurg bij het pas in 1966 voltooide Diaconesenziekenhuis in Voorburg. Twee jaar was hij prak tisch werkloos. Al die tijd bleef hij in dienst bij de Universiteit in Utrecht. De curatoren, die wel begrip hadden voor de on aangename positie waarin hij ver keerde, besloten hem in die tijd zijn Utrechtse salaris te laten behouden, zolang zijn neveninkomsten niet ge lijk zouden zijn aan dat salaris. Tot 1965 was dat inderdaad niet het ge val, maar daarna begon de chirurgen- praktijk van dr. Zaaijer in Voorburg aardig te lopen. Volgens mr. M. E. Korthal* Altes, raadsman van het curatorium van de Universiteit van Utrecht, hield klager er in 1965 een ton netto aan over In 1966 verdiende hij viermaal zoveel als fci zijn oude functie. Na veel heen en weer gepraat besloot het curatorium om de salarisbetaling per 1 maart 1966 te staken en op 30 september 1968 werd besloten om dr. Zaaijer per 1 januari j.l. eervol te ontslaan „we gens opheffing van zijn functie". Een onjuiste grond voor ontslag, meende mr. Meijer. Mr. Korthals Altes stelde daar te genover, dat klager vijfeneenhalf jaar was gehandhaafd als ambtenaar met een aanstelling maar zonder functie, „een toch zeer irreële situ- tie". De eis tot schadevergoeding mo tiveerde mr. Meijer als volgt: „Door dat de kliniek buiten zijn schuld een farce werd, werd mijn cliënt toch de dupe. Het professoraat ging aan zijn neus voorbij". Uitspraak op 20 mei. tig, waardoor Wagners muziek in het geheel niet kon opbloeien. De aanblik van het podium na de ouverture tartte elke beschrijving. Het is ondoendlijk op papier weer te geven hoeveel onwaarachtigs men bij elkaar had weten te verzinnen. Tien tallen lampjes gingen aan en uit en moesten door een golvende beweging van het schip de stormnacht suggere ren. Na verloop van tijd zag men een ijzeren toestel in meniekleur, waaruit de fantasierijke toeschouwers het spookschip moest ontwaren. Om het geheel te vervolmaken was een aan tal mannen bezig- een-luchtballon op te laten, doch dat bleken de matrozen te zijn. Kurt Horres (regie) en Wil- fried Sakowitz (decors en costuums) werken nauw samen, dat bleek uit alles. De Hollander kwam op in een wan- delkostruum met stropdas. Doch het dieptepunt was het decor bij het tweede bedrijf: weer de achterwand met lampjes, doch in het midden een grote glazen bol als een soort hang lamp met daarin de kop van de Vlie gende Hollander. Terecht verwekte deze aanblik hilariteit in de zaal, het was belachelijk. Tot overmaat van ramp bleven ook de buitenlandse vocalisten onder de maat. De mannelijke solisten stelden stuk voor stuk teleur, doch ook Senta was geen ontdekking. De rol werd gebracht door Ursula Schröder-feinen, de enige die drama tisch talent toonde, doch over een scherpe, weinig egale stem beschikte. Peter Lager als Daland bleef te mo notoon, Erik door Werner Götz kwam als een overspannen jongeling over het voetlicht, waarbij hij veel geluid produceerde. De Hollander werd gepresenteerd door Hubert Hofmann. in het eerste bedrijf was hij bijzonder zwak, later herstelde hij zich, doch groots werd hij geen moment. Ook qua spel bleef hij teveel aan de oppervlakte, men kon niet in deze figuur geloven. Matti Juhani als stuurman rechtvaardigde zijn keus in het geheel niet. Elsa Lio- ni als Mary was niet onverdienstelijk. Het koor was op dreef, zelfs nadat de bus te laat arriveerde. De volgende voorstellingen van Der Fliegende Hollander zijn: 1 meii (Scheveningen), 3 mei (Rotterdam) en 5, 7, 9, 10, 12 en 13 mei in Amster dam. Adr. Hager PRAAG. (AP) De regering van Tsjechoslowakije heeft prijsverlagin gen, variërend van 10 tot 30 percent, aangekondigd voor onder meer huis houdelijke apparaten en synthetische materialen. of tot verlenging van de schafturen. Er werd slechts incidenteel gestaakt. De voorzitter van de christelijke touwbond, de heer J. Hazes, ver klaarde dat het niet de bedoeling ia geweest de hele bouw plat te leggen. „De acties zijn spontaan ontstaan en hebben een beweeglijk en gevarieerd karakter, zoals trouwens ook de be doeling was." Ook de twee andere bondsvoorzit ters zijn tevreden. De heren Buys en L. Brouwer noemden het verheugend dat de op produktiematiging gerichte acties grotendeels zijn gevoerd op de utiliteitsobjecten. Stakingsmeldingen kwamen binnen uit Alkmaar (PTT-centrale) IJmuiden (het zeesluizencomplex) Breda (Hema) Amsterdam (nieuwbouw Sociaal Fonds Bouwnijverheid), Utrecht (uni versiteitscomplex De Uithof) en Lei den (PTT-gebouw)De prikacties, die elders in het land werden gevoerd, begonnen -vrijwel alle met drukke discussies op de bouwplaats. De plaatselijke en districtsbestuur ders hebban in feite de leiding van de acties. Alleen over werkstakingen en tijdelijke werkonderbrekingen moet overleg met de bondsbesturen worden gepleegd. De heer Buys heeft naar aanleiding van de oproep van de maatschappij van Nederlandse architecten om de woningbouw buiten de stakingsacties te houden verklaard dat de bouwbon den inderdaad proberen de woning bouw te ontzien. „Ik deel de bezorgdheid aldus de heer Buys, „maar ik verwonder mij enigszins over de uitgangspunten van de architecten, die zich opeens op werpen als beschermers van de wo ningbouw, terwijl ze zich de laatst jaren in meerderheid meer zorgen hebben gemaakt over de bouw van bungalows en villa's voor de beter gesitueerden." UTRECHT In het kader van het Holland Festival beleeft een koor werk van de in 1959 overleden Duitse componist Kurt Weill op 2 juli in de Utrechtse Pieterskerk zijn wereldpremière. Het werk werd vorig jaar ontdekt door zijn weduwe Lotte Lenya. Het is vermoedelijk in de jaren dertig ont staan ter nagedachtenis van de broer van Kurt Weill. De tekst voor deze compositie be staat uit Klaagliederen van Jeremia op bijbelteksten. Het wordt in Utrecht uitgevoerd door het NCRV- Vocaal Ensemble samen met het Haags Matrozenkoor en met mede werking van het Utrechts Symfonie Orkest Marinus Voorberg en Paul Hupperts hebben de muzikale leiding. Deze "eigen" Utrechtse inbreng in het Holland Festival ergens anders wordt het concert niet gegeven vindt plaats in de uit 1054 daterende Pieterskerk. Utrecht heeft tijdens het Holland Festival de laatste drie jaar verstek laten gaan. De belangstelling was te gering. Ditmaal1 doet de Stichting Cultureel Overleg Utrecht een nieuwe poging om het Festival in het Sticht tot nieuw leven te brengen. DEN HAAG Zuid-Vietnam heeft Nederland voorgesteld door te gaan met initiatieven die beogen een inter nationale conferentie over Indo-China bijeen te roepen. Minister van bui tenlandse zaken Tran van Lam zei dit donderdag bij zijn aankomst in Nederland op zijn toernee door Euro pa. DEN BOSCH Tweeëndertig glazen bier waren niet genoeg voor de 20-jarige dakbedekker Henk B. uit Valkenswaard om hem de wrok die hij had tegen de ouders van zijn meisje te doen vergeten en na een café-estafette alleen omdat zij niet met hem mee mocht sloeg hij op 27 september 1970 een hem volslagen onbekende jongen, die hem niets had gedaan met een balk het hoofd in. Sleepte hem naar een kuil en liftte vervolgens naar Veldhoven, waar hij aan gifte deed van zijn daad. Dronken was hij niet en de officier van justitie, mr. W. Moors vindt dan ook dat hij gelegenheid genoeg heeft gehad om de gevolgen van zijn daad te overwegen, hoewel hij .rekening wil houden met het feit dat enk op het bewuste moment in 'zekere mate verminderd toerekeningsvabaar was. Hij acht zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbende, bewezen en eist een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van het voorarrest. enk .was 's middags met -zijn meisje naar het wielrennen in Leende geweest. Aan het begin van de avond zette hij haar op de bus naar huis en trok "vervolgens van kroeg naar kroeg. Toen hij tegen middernacht naar huis wilde gaan. liep voor hem een jongen. „Ik kreeg ineens de nei ging hem pijn te doen, te slaan", ver klaart hij voor de rechtbank. „Waar om weet ik niet." Hij greep een eind hout en sloeg drie maal met volle kracht. Het slachtoffer overleed aan een schedelbasisfractuur en ernstige in wendige bloedingen. TWEEDE KEER Binnen een half jaar was dit de tweede gewelddaad van Henk. In mei 1970 viel hij een meisje lastig, omdat hij zijn zin niet kreeg. Reden voor de president, mr. Th. M.Geense, om hem te vragen hoeveel slacht offers er nog moeten vallen. Garantie dat het nu afgelopen is, schijnt ver dachte hem niet te kunnen geven. „Het lijkt wel of u uw opgekropte wrok koelt op anderen", markt mr. Geens op. De psychiaters staan voor een raadsel. Ogenschijnlijk lijkt Henk een onopvallénde, rustige jongen, die zeker niet duidelijk gestoord is. Hij heeft een redelijk verstand en er zijn geen problemen in verband met mi lieu, opvoeding of school. Toch ver klaart prof. dr. J. A. Kloek van de psychiatrische observatiekliniek in Utrecht dat Henk op het bewuste moment nagenoeg ontoerekenbaar was. „Het is heel goed mogelijk", zo ver telt hij. „dat verdachte tijdens het gepleegde feit een ziekelijke storing had, zodat het hem slechts in sterk verminderde mate kan worden toege rekend." Prof. Kloek spreekt van een pathologische bewustzijnsverande ring. Hij pleit voor een korte vrij heidsstraf en een voorwaardelijke ter beschikking stelling van de rege ring, waarbij hij scherp in het oog zou moeten worden gehouden. Geen alcohol zou een voorwaarde moeten zijn. Het is echter de vraag of de 20-jarige Henk dit zou kunnen op brengen. De raadsman, mr. F. I. M. de Haes, sluit zich bij dit pleidooi aan. „Even tuele ziektesymptomen kunnen tij dens een normaal leven in vrijheid makkelijker worden ontdekt." Even als prof Kloek acht hij herhaling niet waarschijnlijk, zolang de jongen re gelmatig onder toezicht staat. De rechtbank doet op 13 mei uitspraak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7