Nog meerderheid voor „regeringspartijen" in nieuwe Eerste Kamer Een huis aap in is een m arteling Brutowinst PTT gaat 60 omlaag Voorstel voor betere rechtsbescherming burger tegen overheid Geef soft drugs niet ongelimiteerd vrij „Bind handel in gebruikte auto's aan keuringen" Advies: roulerende vakanties in 1972 Drie ministers in Senaat gekozen Bossche Mariaomgang afgeschaft Resolutie vrouwenbond CNV: een heel jaar halve prijs 2 dagen gratis in mei 4 ZATERDAG 1 MEI 1971 door Huib Goudriaan BILTHOVEN De aanslag van de westerse industrielanden op exotische dieren als apeft, schilpadden, vogels en reptielen begint op uitroeiing, zelfs op directe moord te lijken. Vooral de apen zijn het slachtoffer. In sommige gebieden komen deze dieren bijna niet meer voor. Desondanks worden de tropische wouden steeds meer uitge kamd met een boosaardige doelbewustheid, die herinnert aan de uit roeiing van de bison in het negentiende-eeuwse Noord-Amerika. Niettemin voert Nederland jaarlijks onbekommerd 70.000 apen in, waar van er naar schatting 35.000 worden „verbruikt" 'als huisdier. Minstens 10.000 apen sterven elk jaar een vroegtijdige dood, omdat hun bazer en bazinnen ze onoordeelkundig ot wreed behandelen. „Een aap is nu eenmaal geen huisdier", zegt me vrouw A. P. Sicherer-Frij'link uit Bilthoven, die in haar eentje een ac- is begonnen voor de ontheemde en apen, waarvan er maar elf een onderdak in haar huis gevonden. I Na drie uitzendingen over haar in Bert Garthofs radiopro „Weer of geen weer" en een haar initiatief 'bijeengeroepen ver van onder meer vertegen- voordigers van Dierenbescherming tn Wereldnatuurfonds, beginnen er 'esultaten te komen. Het hoofdbestuur van de Neder- andsche Vereeniging tot Bescher ming van Dieren 'heeft in een brief an het ministerie van CRM ge- 'raagd de invoer en handel van exo- ische dieren te binden aan een ver- unnings- en quarantainestelsel. En na contact met mevrouw Sicherer bracht* het liberale Eerste-KamerJid mevrouw drs. J. F. Schouwenaar- Franssen de zaak onder de aandacht van staatssecretaris Kruisinga (volks gezondheid). Deze laat nu een onder zoek instellen. Bovendien werd woensdag bekend dat het Tweede- Kamerlid ir. C. N. van Dis (SGP) de ministeries van justitie, economische zaken, volksgezondheid en ORM heeft gevraagd de verkoop van apen door handelaren te verbieden. De actie van mevrouw Sicherer be gon eigenlijk vijf jaar geleden toen ze in Utrecht uit medelijden een ver waarloosde en zieke aap van een handelaar kocht. Ze kreeg steeds meer ervaring in het houden van apen en verwierf zo'n vermaardheid op dit gebied dat mensen, die geen raad meer weten met hun aap haar om advies vragen. Hierdoor is ze ge sterkt in haar mening dat apen hou den als huisdier in uit de boze is. Onberekenbaar „Een aap als huisdier is door de welvaart een statussymbool gewor- Mevrouw Sicherer met een van haar elf apen: We zijn in ons gezin er zo bij betrokken dat we spreken van ape-weer als het vochtig-warm is en als de telefoon gaat zeggen we „alweer een aap." den, maar een aap is geen hond. Apen zijn en blijven onberekenbaar, bovendien worden de meeste als jong dier gekocht van een handelaar, die vaak uit onkunde niet vertelt hoe groot het dier kan worden. Zo is een chimpansee na zijn vijfde jaar levensgevaarlijk. De handelaren ge ven ook geen voorlichting over de voeding: op enkele goede uitzonderin- Wim en Martine Veen: een asiel beginnen Van een verslaggever !DEN HAAG Wie zich recht- ^•eeks in zijn belang voelt ge- ikt door een weigering van rgemeester en wethouders om woonruimtevergunning te drlenen, of door een bevel van -1 burgemeester tot inbewaring- dling krachtens de krankzinni- wet, zal hiertegen in hoger •oep kunnen gaan, indien het ns bij de Kamer ingediende jtwerp tot wetswijziging van cht wordt. hiervoor genoemde gevallen zijn :ele van de vele beschikkingen van re overheidslichamen, waarvoor het ontwerp een aanvullende be- isregeling wordt getroffen. Er be- nu wel verschillende afzonder- te regelingen voor beroep tegen la- e overheidsbesluiten, maar die al- ïene regeling ontbreekt tot nog toe. >e wetswijziging is volgens de com- sie-Wiarda, op wier voorstellen ontwerp is gebaseerd, vooral van mg voor autonome beschikkingen provincie en gemeente. Maar ook vele gevallen, waarin die organen chtens een wet optreden, heeft de rgestelde wijziging betekenis. De imissie-Wiarda noemt bijvoorbeeld besluit van de commissaris der lingin, een vergunning in te tr.ek- tot openbaar vergaderen in de n lucht. De weigering van een ver- ning tot kansspelen door B. en W., rijwillig ontslag van een wethou- door de gemeenteraad, en de be- iing in hoger beroep van de com- saris der Koningin over een mach_ ng tot het hebben van vuurwape- In beroep II c-t is al mogelijk om van beschik- U jen van de centrale overheid, daarvoor geen speciale regeling is offen, in beroep te gaan bij de d van State. Deze mogelijkheid, die Beernink hebben nu nog net vóór- bepaalde beperkingen is onder worpen, ligt verankerd in de „wet - beroep administratieve beschikkingen" (wet-BAB). Minister Polak en mini3- dat hun kabinet demissionair werd, een ontwerp ingediend waarbij deze wet-BAB wordt uitgebreid met een soortgelijke aanvullende beroepsmo gelijkheid tegen beschikkingen van lagere overheidsorganen. Behalve pro vincie en gemeente zijn dat bijvoor beeld de waterschappen en openbare lichamen als Rijnmond en de zuidelij ke IJsselmeerpolders. Het beroep verloopt volgens het ont werp in twee fasen. Eerst moet men bij het lagere overheidsorgaan zelf, dat de aangevochten beschikking gaf, in beroep. Dat gebeurt door een be zwaarschrift in te dienen. Is klager met de nieuwe beschikking van dat orgaan nog steeds ontevreden, dan kan hij beroep aantekenen bij de Raad van State. Deze toetst de beschikkirtg op rechtmatigheid volgens een viertal in de wet-BAB genoemde criteria. Van een verslaggever DEN HAAG Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft, onge veer acht weken voor het begin van de vakantieperiode in dit jaar. een advies uitgebracht over de vakantie- spreiding voor het volgende jaar. Het bestuur adviseert tot het volgende rouleringsschema. Eerste periode: 1 juli t/m 15 juli 1972: het oosten en het noorden van ons land plus de bouw- en nevenbe- drijven en de textielindustrie: Tweede periode: 15 juli t/m 29 juli 1972: het gedeelte ten zuiden van de grote rivieren (Noord-Brabant, Lim burg, Zeeland): Derde periode: 29 juli t/m 12 augustus 1972. Het westen van ons land (Noord- en Zuid-Holland. Utrecht, Gelderland ten westen en ten noorden van de rivieren) plus de metaalindustrie, Van een verslaggever DEN HAAG De ANWB is voor stander van een sanering van de han del in gebruikte auto's. Het is de hoogste tijd dat de overheid maatre gelen neemt door bij verkoop van ge bruikte wagens een voorafgaande keuring verplicht te stellen. Dit laatste hebben de ANWB en de Consumentenbond geschreven in een brief aan de leden van de Tweede kamer. Aanleiding was een uitgebreid on derzoek naar de gangbare praktijken van enige met name genoemde han delaren in de streek van Tilburg en Eindhoven. Vooral uit deze omgeving bereikten de organisaties een groot aantal klachten. De resultaten van het onderzoek liegen er dan ook niet om. Een aantal kopers bezocht op verzoek van beide bonden een viertal garages om daar langs de gebruikelijke weg tweede hands auto's te kopen. Deze kopers die niet bepaald deskundig waren, volgden de gedragslijn van de door snee koper. De wagens lagen in een prijsklasse van omstreeks de 3000 gulden. Voor deze prijs moet een wa- en in behoorlijke staat geleverd kunnen worden, met zekere garantie bepalingen. De rapporten van de kopers zijn zo volledig mogelijk opgenomen in de Autokampioen en de Consumenten gids van deze week. In de Vara-tele- visie-uitzending Koning Klant van vanavond zal aan de praktijken die de kopers ondervonden aandacht worden besteed. Het rouleringsschema, dat elk jaar vastgesteld, is een poging te voorko- voor een periode van zes jaar wordt men dat de werknemers van bedrij ven en bedrijfstakken die collectief sluiten voor vakantie, allen in de zelfde periode met vakantie zouden moeten. Het advies is niet bedoeld voor bedrijven, die buiten de vakan tieperiode van juli tot en met half augustus een vakantiesluiting wen sen. noch voor bedrijven die niet sluiten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM, De meerderheid die de regeringspartijen woensdag in de Tweede Kamer verspeelden, hebben zij één dag later in de Eerste Kamer ruim behouden. Toen de leden van de provinciale staten hun stem uitgebracht hadden voor 75 senatoren (in verband met de grondwetsherziening treedt de hele Eerste Kamer ditmaal af), kwamen er voor de regeringscombinatie 44 zetels uit de bus, ruiin de helft dus. gen na weten ze niets en zeggen ze niets. Ze weten alleen de apen voor een tientje in te kopen en voor hon derden guldens te verkopen." Mevrouw Sicherer is opgegroeid in Indonesië en kan daarom met een ze kere nostalgie vertellen over de le vendige en vrolijke apen in vrijheid in de oerwouden. „Apen hebben ruimte nodig en kniezen zich dood in kleine kooitjes. Schandalig is het dat sommige mensen deze óieren in pape- gaaiekooien stoppen. Ik heb een aapje gekregen, die in een kooi van 40x40x40 centimeter zat. En dan te weten dat het kleinsie aapje nog sprongen van zes meter maakt! In ons klimaat hebben apen ook 's zo mers verwarmde hokken nodig èn een vochtige warmte. Ze kunnen ver der niet tegen rokerige kamers." Gebeten Afgezien van de dierentuinen en misschien enkele liefhebbers zijn Ne derlanders niet in staat apen te hou den. Een aap in huis betekent een marteling voor het dier en dikwijls een gevaar voor de mens. Vorige week werd een Amsterdamse door haar twee apen gebeten. De vrouw behoefde niet in het ziekenhuis te worden opgenomen. Of het altijd zo goed zal aflopen? Deskundigen vrezen dat er pas een invoerverbod komt, nadat er slachtoffers zijn gevallen. Maar omdat de apen al jarenlang slachtoffer zijn, bepleit mevrouw Si cherer een invoerverbod of -beper king en in elk geval het in quarantai ne stellen van alle te importeren apen. Bovendien wil ze geld inzame len voor het bouwen van een apena- siel. Hierin kunnen mensen die een aap niet langer kunnen of willen ver zorgen. het dier onderbrengen. Die rentuinen hebben namelijk nauwe lijks plaats voor deze apen, waarvan de meesten psychisch ongeschikt zijn geraakt voor samenleving met andere apen. Een met mevrouw Sicherer be vriend echtpaar. Wim en Martine Veen, zijn bereid een dergelijk asiel te gaan leiden en grond daarvoor te kopen in of bij Utrecht. Wim Veen: „De twee ton nodig voor het bouwen, zou via een nationale actie bijeen moeten worden gebracht. Alleen een asiel kan een eind maken aan de lij densweg die voor duizenden apen eindigt met: „afmaken". In de nieuwe Eerste Kamer zijn drie inmiddels demissionair geworden ministers gekozen: Witteveeen en Po lak voor de WD en minister-presi dent De Jong voor de KVP. Ook wer den gekozen: het aftredende a.r. Tweede Kamerlid prof. mr. J. A. Diepenhorst, de burgemeester van Wonseradeel (oud CNV-man) P. Tjeerdsma (ook a.r.), de voorzitter van de P.P.R. J. G. Tonnaer, de frac tieleider van de KVP in de „oude" Tweede Kamer drs Schmelzer, en K.V.P.-voorzitter mr. Van der Stee. Ook het nu aftredende Tweede-Ka merlid ir. C. N. van Dis komt in de Eerste Kamer Zijn partij, de SGP, had tot nog toe geen zitting in de senaat. Tjeerdsma De verkiezingsuitslagen van don derdag stonden in soms scherpe te genstelling tot die van woensdag. Boekte de Partij van de Arbeid woensdag winst, donderdag verspeel de zij twee senaatszetels: verloor de C.P.N. woensdag een deel van de vo rig jaar gemaakte winst, donderdag kreeg zij er twee senaatszetels bij. D'66 die woensdag iets terugliep ten opzichte van maart 1970, doet nu in de Senaat haar intrede met zes zetels. De grote winnaar van woensdag, DS'70. kreeg nu geen enkele zetel en de PPR, die woensdag verloor, steeg in de Eerste Kamer van één naar twee zetels. Dit alles is een gevolg van het feit dat de Eerste Kamer „getrapt" geko zen wordt door de provinciale Staten; de vorig jaar maart gehouden verkie zingen voor deze Staten werkten nu door in de Eerste Kamer en dit te meer nu deze geheel vernieuwd wordt (en niet, zoals gewoonlijk, maar voor een gedeelte). De uitslag van de Eerste Kamer verkiezingen volgt hieronder. Uitslag DEN BOSOH De plechtige om gang, die om de drie jaar in Den Bosch gehouden wordt ter ere van de Zoete Lieve Vrouwe van Den Bo^ch, zal niet meer worden gehouden. Het blijkt niet meer mogelijk voldoende deelnemers aan te trekken. Er zouden volgens het organiserend comité minstens duizend deelnemers moeten zijn om een dergelijke demonstratie van geloof en Mariaverering te kun nen houden. De jaarlijkse kleine of stille omgang blijft. Party Zetels 1969 Zetels 1! KVP 24 22 PvdA 20 13 CHU 8 7 VVD 8 8 ARP 7 7 BP 3 0 PSP 3 1 CPN 1 3 PPR 1 2 DS'66 6 DS'70 L- SGP 1 GPV FNP - Totaal 75 75 Bij deze 'verkiezingen (en bij de DEN HAAG Directeur-ge neraal H. Reinoud van de PTT verwacht, dat het bedrijfsresul taat van de PTT dit j§ar, en zeker ook in 1972, door de loon- inflatie onder zware druk zal staan. Hij verwacht voor het jaar 1971 een daling van meer dan 60 procent van de óp ruim f 360 miljoen begrote brutowinst. De heer Reinoud, die dit in de per- soneelskrant van de PTT mededeelt, voorspelt verder, dat het rendement van het PTT-bedrijf (winst en ver diende rente in verhouding tol het bedrijfsvermogen) scherp zal dalen. In 1969 was de PTT er eindelijk in geslaagd een redelijk rendemeni van 8 procent te bereiken. Over 1970 zal het niet meer dan bijna 5 procent bedragen, terwijl voor 1971 een rende ment van krap 4 procent wordt verwacht. „Een verontrustende ont wikkeling". noemt de heer Reinoud dit, „omdat de investeringen groten deels uit de winst en de afschrijvin gen moeten worden gefinancierd." De prijsstijgingen enerzijds en de investeringsbeperking, die de PTT in het kader van het regeringsbeleid is opgelegd, aan de andere kant bedrei gen het uitbreidingsprogramma van de telefoondienst. De telefoonwachtlijst zal spoedig opgelopen zijn tot 150 000 en een ver dere stijging bedreigt de PTT. als de situatie niet verandert. De PTT kan met de toegestane investeringsmidde len veel minder doen dan zij had ge dacht. Personeelsstop Met het oog op de kostensituatie. wordt grote behoedzaamheid in acht genomen bij het in dienst nemen van nieuw personeel. Er wordt een „voor zichtig en selectief" aanwervingsbe- leid gevoerd. Een echte algemene personeelsstop heeft de PTT-leiding (nog) niet willen afkondigen. Ook in de telecommunicatiesector zijn tariefverhogingen onontkoom baar, daar ook het rendement in deze sector is teruggelopen Het verlies op het postbedrijf zal dit jaar zeer hoog zijn, maar bij de Postgiro is dit jaar een belangrijke winst te verwachten. meeste n Eerste Kamer-verkiezingen) deed zich de (op het eerste gezicht vreemde) situatie voor dat statenle den niet op kandidaten van hun eigen partij stemden. Dit is een gevolg van tussen de verschillende partijen ge maakte afspraken, die verband hou den met de ingewikkelde berekening van de zetelverdeling in de senaat, waarbij de verdeling van restzetels een zeer grote rol speelt. Hier en daar kwamen fracties in de provinciale staten tot een akkoord om eikaars kandidaten te stemmen. Dat 'dit ook dit 'jaar gebeurd - is blijkt duidelijk 'Uit een 'paar voor beelden. In de Zeeuwse staten heeft de KVP zes zetels maar er werden tien KVP-stemmen uitgebracht; de CHU heeft er i zeven zetels maar kreeg zes stemmen, de ARP zes zetels en vijf stemmen. In Noord-Holland kreeg de PSP met twee zetels vijf stemmen, de CPN met acht zetels ook vijf stemmen, de ARP met vijf zetels zes stemmen en de CHU met vier zetels drie stemmen. Dergelijke „af wijkingen" kwamen in meer provin cies voor. Gekozenen Tenslotte: de namen van de geko zen senatoren volgen hieronder. KVP: .T. L. P. M. Teijssen, Waal wijk; P. A. J. M. Steenkamp. Eindho ven; mej. G. M. P. Cornelissen, Box meer; Th. L. M. Thurlings, Wagenin- gen: J. G. Gooden, Breda; K. M. van Kuik. Mierlo; G. E. G. van der Kruijs. Eindhoven; J. H. J. Maenen (nu Tweede Kamer-lid), Heerlen;C. G. A. Mertens. Venlo; L. J. C. Hor- bach. Roermond; J. H. Franssen, Hulsberg; W. J. Vergeer, Utrecht; J. L. M. Niers, iHengelo (O); A. P. J. J. M. van der Stee, Arnhem; D. de Zeeuw, Bennekom; F. T. van der Ma den, Assen; P. J. S. de 'Jong, Den Haag; "H. B. P. A. Letschert, Uit hoorn; W. M. J. Russell, Amsterdam; W. K. N. Schmelzer, Den Haag; N. F. A. Vugts. Den Haag; C. E. Schelfhout, Den Haag. P.v.d.A.: J. B. Broeksz, Hilversum; A. Mater. Geldrop; M. C. Verburg. Middelburg; G. W. Kolthoff, Sleen; M. Troostwijk, Groningen; A. R. Ver meer, Arnhem; A. A. C. Maaskant, Zwolle; A. Smit, Enschede: A. H. Kloos, Landsmeer; mevr. I. Vorrink, Amsterdam; C. A. Koopman. Alk maar; E. Steenbergen, Bussum; J. (H. Zoon, Leeuwarden; M. de Niet, Den Haag; F. Meester, 'Amsterdam; E. Cammelbeeck, Eindhoven; H. Ver sloot. Oostvoorne. C.H.U.: Jhr. L. E. de Geer van Oudegein, Vreeswijk; J. W. 'Beer- kamp. Hoogeveen; J. Hey, Scherpen- zeel; D. Rijnders, Amstelveen; K. de Vries, Leeuwarden; J. W. van Hulst, Amsterdam; F. H. Piket, Den iHaag. V.V.D.: Y. P. W. van der Werff, Breda: H. J. Witteveen. Wassenaar: J. Baas, Zulphen; H. J. Louwes, Ulrum; J. de Wilde, Amsterdam; C. H. F. Po lak, Oegstgeest; H van Riel, >Den Haag; G. Zoutendijk. Oegstgeest. A.R.P.: I. A. Diepenhorst, Zeist; W. P. Berghuis. Kampen; W. Albeda, Rotterdam; P. J. Boukema, Amstel veen; P. Tjeerdsma, Utrecht, W. F. de Gaay Fortman, Den Haag; P. C. Elff- rich. Delft P.S.P.: J. IH. van Wijk, Heemstede. UTRECHT De vrouwen bond van het Christelijk Natio naal Vakverbond heeft in een re solutie een ongelimiteerd vrij geven van soft drugs (zoals de raad voor de jeugdvorming had voorgesteld) van de hand gewe zen. In een resolutie, die de vrouwen bond op een vergadering in Utrecht aannam, werd verontrusting uitge sproken over het toenemend gebruik van drugs in Nederland, met name door jongeren. De CNV-vrouwen pleitten voor krachtige aanpak van dit probleem door de nieuwe rege ring, waarbij volgens hen hoge priori teit zal moeten worden gegeven aan een objectief onderzoek naar het ge bruik onder jongeren. De vrouwenbond meent, dat drug gebruikers eerder als patiënt dan als delinquent moeten worden beschouwd en dan ook als zodanig moeten wor den behandeld. Ook spreekt de vrou wenbond als zijn mening uit, dat vele Nederlandse onderwijsinstellingen met betrekking tot de voorlichting over drugs ernstig in gebreke blijven. AWW De resolutie zal naar de minister Verantwoordingsplicht GS aan Prov. Staten Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Beernink (binnenlandse zaken) wil voor zowel de commissaris van de koningin als voor gedeputeerde staten een verant woordingsplicht tegenover de provin ciale stalen invoeren. De minister heeft gisteren een wetsontwerp over deze kwestie bij de Tweede Kamer ingediend. De commissaris van de koningin hoeft geen verantwoording af te leg gen over de rijkstaken die hij ver vult. Hieronder vallen de organisatie van de civiele verdediging en de ram penbestrijding. Eerder gestelde be perkingen van de verantwoordings plicht van gedeputeerde staten tege nover de provinciale staten, het toe zicht op de gemeenten en het beslis sen in geschillen zijn in dit wetsont werp vervallen. van Sociale zaken en Volksgezond heid worden gestuurd, evenals een resolutie waarin de vrouwenbond de minister dringend vraagt, te bevorde ren dat de uitkeringen krachtens de A.W.W. op zo kort mogelijke termijn zodanig worden opgetrokken, dat we duwen voor de normale kosten van het bestaan geen beroep meer hoeven te doen op de Bijstandswet. In een resolutie over de problema tiek van de werkende jongeren doet de CNV-vrouwenbond een dringend beroep op de komende kabinetsfor mateur, bij de formatie van een nieu we regering hoge prioriteit te geven aan het beleid ten behoeve van de werkende jeugd. (van de enkele reis) Jaarkaart f 50.- voor echtparen f 75.- 3-Maandskaart f20.- voor echtparen f30.- Vraag folder voor volledige inlichtingen. Koop uw 65+kaart nu!

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5