COSTA BRA VA MIKT TOERISTEN BUITEN SEIZOEN 'P rof. m zijn Metz politieke theologie door LEO DULLAART door Dick Ringlever Hebben rampen in heelal invloed op aards leven? 1 ZATERDAG 1 MEI 1971 Waar zon en strand met gulle hand een vakantieland tot een topper maken in de rij van dorado's, waar het in vrije weken goed toeven is, wordt gevochten om de toerist. Want anno 1971 is de vakantieganger allang niet alléén meer een gast; veelmeer een geld binnenbrengende klant, die een monsterindustrie, waarin miljarden omgaan, op de been moet houden. Dit geldt ook en vooral voor Spanje, dat zijn toeristische attracties zo heeft gecultiveerd, dat de 21 miljoen vakantiegangers, die er jaarlijks komen (een Europees record) nu de belangrijkste kurk vormen, waarop Franco's economie drijft. En elk jaar groeit die kurk. De cijfers van de toeristenbureaus, de uit de grond schie tende torenhotels en de honderden bungalowparken-met-de- zonnige-n^men leveren er het bewijs voor. è- K- Het strand van Tossa: het hoogseizoen decor voor mas van de vissers. ale bikini-parades, daarbuiten het domein Toch, ondanks die respectabele cijfers: men wil ze nog hoger op voeren. Eén van de meest gere nommeerde en drukste vakantiege- bieden van Iberia doet dat zelfs met een gerichte campagne: de Costa Brava, 150 kilometer noorde- Volgende week komt de bekende Duitse theoloog prof. dr. J. B. Metz uit Münster in ons land op uitnodiging van de faculteit der godgeleerdheid van de Universiteit van Amsterdam. Prof. Metz geeft dan een gastcollege, dat ook zal worden bijgewoond door hoogleraren en studenten van de katholieke theologische hoge school in Amsterdam en van de Vrije Universiteit; voorts is een aantal predikanten en priesters uitgenodigd, het college aan te horen. Wij hebben de heer Leo Dullaart, die leerling is van prof. Metz, gevraagd te schrijven over de plaats en betekenis van zijn leermeester en diens politieke theologie. Wie de naam Metz noemt, denkt on- Jdellijk aan politieke theologie. Daar- hoef je niet per se theoloog te zijn. k buiten de nog steeds wat hermetisch loten kring van godgeleerden heeft tz met zijn politieke theologie de aan- ht getrokken. Dat is niet zo vreemd wie als theoloog zelfs het woord tiek maar in de mond neemt, krijgt nog jar al te vaak te horen: „schoenmaker, f bij je leest". Laat staan wanneer slogen ook nog tot de politieke daad rgaan. ihann Baptist Metz werd in 1928 geboren Velluok, een klein plaatsje in de buurt Bamberg. Hij is priester geworden van bisdom Bamberg in Beieren. Wie hem maakt, kan aan zijn royale en hartelijke ier van omgaan snel merken dat hij uit het wat koude noorden van Duits- afkomstig is. Toch heeft hij goed kun- aarden in het Westfaalse Munster waar sinds 1963 hoogleraar is in de fundamen- atheologie, een vak voor 'Duitse' grond- len van de theologie. Vanuit Munster [heeft hij bekéndheid gekregen omdat 'aaruit sinds een aantal jaren'zijn poli-, theologie werd verbreid. Vanaf die wordt zijn naam meestal gelijktijdig emd met die van Karl Rahner, Hans beiden aan katholieke zijde, en van en Moltmann aan de protestantse kant. Rahner, Congar, Schillebeeckx en Küng ort hij sinds kort tot het stichtingsbe- van het internationaal theologisch :hrift Concilium. k in Nederland is zijn politieke theo- snel verbreid; o.a. door een aantal Ne- inders die in Munster de opkomst van theologie hadden meegemaakt en aan- elijk vanuit die oriëntatietheologie en lek in hun samenhang wilden gaan on- ieken. Dat gebeurde vooral in het in- lels twee jaar oude tijdschrift Tegen- ik dat onder theologiestudenten in Ne- id een beperkte verspreiding heeft ge- n. ier dan in Nederland is vooral in Duits- Jde politieke theologie een omstreden 4 Metz kreeg al spoedig te horen of hij Jterug wilde naar een soort „heilig Is rijk" waarin de politiek met kerke- Ten theologische machtsmiddelen werd iv en. Op een dergelijk verwijt kan I terecht furieus worden; dan vooral Baart zich zijn wat offensieve stijl van Mgisch denken, die overigens weldadig -#• Franciscus van Assisi :t in een theologisch milieu dat ster- tblinkt door mild gemijmer over diepe dan door een onverzettelijke denk- Dat laatste kenmerkt Metz in bij- mate en je zou dan ook kunnen dat zijn voornaamste bijdrage voor ologie daarin bestaat, dat hij de théo- letterlijk weer eens te denken heeft n. wel het er soms op lijkt dat de poli- iheologie typisch theologisch uit mei is komen vallen, is eerder het eel waar. De politieke theologie van de vrucht van een conse.jueni. denk- dat hij in een aantal jaren onder van veel denkers heeft voltrokken, irte schets daarvan is niet alleen bio- h interessant maar dient vooral ook rstaan van de politieke theologie, promoveerde in 1952 in de filosofie op een proefschrift over Heidegger, am die met die van Bultmarm nu niet onder grondige kritiek over zijn lip- mt. Daarna heeft hij zich onmiddeJ- de theologie gewijd. In 1961- promo hij bij zijn latere collega en vriend ahner op een proefschrift dat ge- de lijn van de rooms-katholieke gewijd was aan Thomas van loek werd in 1964 in het Nederlands d en heeft de wat moeilijke titel elijke mensbetrokkenheid" meege- Het heeft in ons land nauwelijks be id gekregen Toch ligt hier het begin a doorbraak die later uitmondt in de e theologie. Bij nader inzien name- dit boek een pleidooi voor de moder- sofie van de verlichtingstijd, welke mens uitgaat ook wanneer het over it leer je eenmaal deze eerste door- hebt gemaakt, is in zekere zin het de dam. Dan staan de poorten open iel vormen van modern denken. Dan je er niet meer aan, het denkproces moderne tijd geheel door te maken, ie van huis uit een filosoof is, heeft eigenlijk nooit verloochend. Een ie die zomaar onbedacht uitgaat van oof in de openbaring heeft hij nooit voorgestaan. Theologie zonder filo- voor hem een fictie. Daarom ook is Mkkeling van zijn theologie te be-* Thomas van Aquino schrijven aan de hand van de etappes die hij als filosoof doormaakte. Na de periode waarin hij sterk afhanke lijk was van Rahner leerde Met,z rond 1963 ongeveer gelijktijdig met Moltmann, de marxistische filosoof Ernst Bloch kennen. Via Bloch heeft hij zich grondig in het marxisme verdiept en kwam hij tot de be vinding dat het marxisme de belangrijkste stroming is binnen de filosofie van de mo derne tijd. Op dat spoor is hij verder gegaan eri maakte hij kennis met de maatschappijtheorieën van de zogenaamde 'Frankfurter Schule'. De invloed die er van Adorno en Habermas op zijn denken is uit gegaan is onmiskenbaar. In confrontatie met deze marxistische denkers ontstond la ter de politieke theologie. Het is een soort ontwerp van een theo logie die met Bertold Brecht er van uit gaat dat er niets bestaat dat niet ook tot de maatschappij behoort. Ook de meest per soonlijke en intieme godsvoorstellingen staan niet buiten de maatschappelijke ont wikkelingen. Sterk beïnvloed door Habermas kwam Metz tot het inzicht dat het hele verschijn sel godsdienst (inclusief kerk en theologie) vanaf de middeleeuwen eigenlijk naar de rand van de maatschappij is verdrongen. In de zestiende eeuw wordt aan de godsdienst oorlogen een einde gemaakt door politici die gewoon zeggen; godsdienst is een privézaak, je-mag denken wat je wilt, maar maak er geen ruzie over. Die neutralisering van de godsdienst is in onze tijd voltooid. Godsdienst is in veel lan den niet of nauwelijks nog van invloed op beslissingen die politiek van belang zijn. Het wordt wel zo voorgesteld alsof een christelijke of evangelische politiek van be lang zou zijn, maar, zo stelt Metz, in feite wordt door al dat gepraat over christelijk of niet-christelijk alleen maar verdoezeld dat de centrale politieke beslissingen afhangen van economische maohten waaraan iedereen met handen en voeten gebonden is, christen of niet. De politieke theologie van Metz kun je niet vergelijken met een christelijke of evangelische politiek. Hij wil in eerste in stantie niet het christendom opnieuw opbla zen tot een politieke macht. Dat zou restau ratie zijn van maatschappij onder kerkelijke bevoogding. Metz zoekt allereerst naar de oorzaken van het feit dat godsdienst tot een grote mate van onmacht is gedwongen en lijdt daaraan voorzover hij inziet dat het hier gaaf om maatschappelijke machten die eigenlijk door niemand meer afdoende ge- kontroleerd kunnen worden, laat staan door de theologen. Een politieke theologie die ziet dat de onmacht van de godsdienst maat schappelijk is bepaald neemt mét een in nerlijke logica de gestalte aan van kritiek op die maatschappij. De kerk speelt in de politieke theologie van Metz een zeer centrale rol. Metz ver wacht niets van een 'verlicht onkerkelijk christendom. De kwalijke politieke resulta ten daarvan zijn historisch vooral in Duits land overduidelijk geworden. Wat Metz met kerk bedoelt, vormt overi gens telkens weer een punt van veel dis cussie. Is de feitelijke kerk een instituut van maatschappijkritische vrijheid? Neen, zegt Metz, de feitelijke kerk loopt eerder het gevaar door mentale blikvernauwing en autoritair optreden in een sekte te ontaar den. Denkt Metz dan bij een kritische kerk aan kritische gemeenten van kleine groepen christenen? Ook niet direkt, want daarvan ziet hij eveneens het gevaar van religieuze inteelt. Hij zoekt naar een verbinding van beide, niet vanuit het bekende katholieke èn - èn, maar vanuit een sociologisch inzicht in de historische resultaten van de „ket ters". De geschiedenis leert ons dat deze ofwel terugkeren in de moederschoot van de kerk of dat ze extra eeclesiam afgaan, naamloos of met de hele nasleep van weer een nieuwe kerk. In kerkelijke afscheidingen ziel Metz voor onze tijd niet veel heil. Voor onze maatschappij is het niet meer van invloed of er nu twintig of dertig kerken zijn, ook hun eenheid is van betrekkelijk weinig be lang. Het vraagstuk van de kerken heeft Metz in oecumenische zin nooit zo erg kun nen boeien. Hij zag van meet af aan te zeer dc maatschappelijke problematiek die zich voor alle kerken gelijkelijk stelt. Alle ker ken worden tot sekten als de maatschappij waarbinnen zij staan voor hen een blinde vlek blijft. Als filosoof staat Metz op dit moment binnen een marxistische denktraditie. Als de katholiek theoloog die hij in zijn hart is, gaat hij terug op twee mensen die lang voor Marx hebben geleefd. Thomas van Aquino die voor hem aan het begin staat van een traditie van vrijheid van denken. Francis cus van Assisi die voor hem model staat als een ketter die een vermolmde kerk weer leven wist in te blazen. Een klein en meestal verwaarloosd boekje van Metz gaat over de geest van de armoe de. Een pragmatisch geworden welvaarts- christendom kan door politieke theologie aan het denken gezet worden over dingen die niet gedaan werden omdat ze ook niet werden bedacht. Prof. dr. 1. B. Metz (tweede van links) met zijn vakgenoten Lehmann (geheel links), Rahner (derde van links) lljke kust, die tien jaar geleden aarzelend begonnen als toeristisch dorado nu jaarlijks miljoenen vakantiegangers aantrekt. Waarom dat Initiatief in een landstreek, die bijna haar verzadi gingspunt heeft bereikt? In een ge bied, waar de toerist 's zomers nauwelijks meer de ruimte heeft om zijn luie ledematen op heet zand uit te strekken, en waar 147.000 hotel-, pension- en appar tementsbedden en campingplaatsen bij lange na .niet voldoende blijken om de massale stroom zonzoekers te bergen? Juan Cargol, de kleine maar energieke burgemeester van bad- plaats-nleuwe-stljl Playa de Aro en voorzitter van de belangengemeen schap, die enkele tientallen Costa Brava-dorpen hebben gevormd, helpt gauw uit de droom: „no, no, niet nog meer toeristen In de zo mer. We zouden ze niet aankun nen. Maar wel graag wat meer be zoek in voor- en naseizoen". Waar mee hij de wens van tientallen ge meentebesturen tot uitdrukking brengt het seizoen in dit noordelijk stukje Spanje te verlengen. AlshiJ zijn zin zou krijgen van april tot en met oktober. De Costa Brava-bestuurderen is er alles aan gelegen dèt al binnen een paar jaar te bereiken. „Want", zegt Cargol, „is het niet zonde, al die voorzieningen voor maar een paar maanden? Voorzieningen voor een onvoorstelbaar aantal mensen, als men de omvang van de autochtone bevolking in aanmerking neemt?" Als voorbeelden noemt hij pret- centrum Lloret de Mar, dat 's win ters maar 7000 inwoners heeft en in juni, juli en augustus niet minder dan 125.000 en Playa de Aro met 3000 Inwoners in de winter en een dikke 100.000 's zomers. Voor de vakantiedorpen is het elk jaar opnieuw een bijna onuit voerbare opdracht die ongelijkmati ge golven te verwerken. Voor drie maanden moet een legioen extra horeca-personeel worden aange trokken, de watervoorziening moet een zodanige capaciteit hebben, dat zij bijna het vijftigvoudlge van de normale bevolking kan verwer ken, de reinigingsdiensten vergen legers extra personeel, kortom: al die toeristen vragen enorme krachtsinspanningen van de dorps besturen, die in geen enkele ver houding staan tot de tijd, waarvoor ze worden verricht. Vandaar het nieuwe initiatief van de Comunidad Turistica de la Cos ta Brava die drie maanden van de hoogzomer te gaan verlengen. Een actie, die overigens ook is ingege ven al geeft men dat niet zo direct toe door de toenemende concurrentie van Spanjes zuide lijke kusten, die elk jaar meer toe risten trekken, voor een belangrijk deel ten koste van de Costa Brava. Een stroom, die ook meer gespreid is, want in tegenstelling tot de noordelijke kusten, boekt men aan de Costa del Sol al jaren voor voor- en na-seizoen, zelfs voor de winter. Zover, dat men aan de Costa Brava ook nog eens overwinte- ringsreizen zal kunnen organiseren, zal het overigens wel nooit komen. Daarvoor leent in de streek, die zo vlak onder de Pyreneeën ligt, het weer zich niet. Niet alleen omdat het er nogal eens regent, ook om dat de temperaturen er lager lig gen. Januari laat een gemiddelde van slechts 7,3 graden noteren. April geeft met 12,8 weer een aan zienlijk gunstiger gemiddelde even als oktober, dat met 16 graden het kwik nog hoger houdt. Maar dal neemt niet weg, dat men ook in deze off-season-maanden altijd re kening moet houden met regenda gen in tegenstelling tot de zomer wanneer het in deze streken weken achtereen kurkdroog kan zijn. Wat is dèn de attractie van de Costa Brava buiten het seizoen? Vooral dit: de rust en de lage prij zen. Aan de stranden, waar men 's zomers nauwelijks meer plaats vindt voor een zonnebad Tossa is er een aansprekend voorbeeld van vindt men in april en mei en in oktober nog de leegte en ervaart men dit fraaiste stukje Spanje nog zoals het een twintig jaar geleden was: met vissersboot jes op het strand en vissers, die In alle rust hun netten boeten. De bi kini-parades en de vakantiejool van tienduizenden op een paar kilome ter strand zijn er dèn taboe. Die rust geeft hun trouwens ook alle gelegenheid eens verder te kij ken dan naar het strandje voor zijn hotelraam alleen. Een mogelijkheid, die er in de hoogzomer nauwelijks is. De wegen zijn in die maanden overvol met zwaar beladen autoca- ravanen en een trip in het heuvel achtige beboste achterland is dan meer een opgave dan een genoe gen, een wedloop met hindernissen in de vorm van opstoppingen en wolken dieselroet. Buiten het seizoen heeft men daar geen last van en kan men er ongestoord op uit in een streek, die als de mooiste van Spanje geldt, qua natuur nog een stuk aantrekkelijker dan het veel ge roemde zuiden, dat achter die strandboulevards maar weinig biedt, waarvan een verwende toe rist ondersteboven raakt. Een paar tips voor zulke trips. Vergeet vooral niet een bezoek aan Ampurias aan de zuidkant van de Baai van Rosas, een van de best bewaarde ruïnes, daterend van 550 v. Chr. toen de Grieken er een nederzetting stichtten. Later 200 v. Chr. hebben de Romei nen er bezit van genomen en bo ven de oude<étad een nieuwe ge bouwd. Nog steeds is men er be zig met opgravingen en nog altijd worden er waardevolle vondsten gedaan. Natuurliefhebbers kunnen te recht in de subtropische planten tuin in Cabo Roig even ten zuiden van Calella de Palafrugell, onder houden door een aristocratisch Brits echtpaar en zeven tuinman nen. Voor wie er gevoel voor heeft: daar rond te dwalen is als te lopen in een sprookjestuin met ver- Zo zien de stranden er uit buiten het seizoen: de toeristen zijn te tellen, autochtone vissers hebben het rijk alleen Ampurias: veelgezocht excur- siedoel voor hen, die eens wat anders willen dan toeristische jool alléén gezichten, die men bijna nergens elders zo ziet. En als men daar toch in de buurt is, rij dan ook eens een handvol kilometers het binnenland in, waar het oude dorpje Pais ligt te dromen. Een schijnbaar volledig verlaten dorp met nauwe straatjes, waar de auto is uitgebannen en de klok een eeuw lang stil lijkt te blij ven staan. Overigens Is die verla tenheid maar schijn. Er wonen al tijd nog een paar honderd mensen. Alleen: men ziet ze nauwelijks. Zo stil is het er, dat men er zich in een spookachtig Hitchcock-dorp zou kunnen wanen. Het zijn maar enkele tips. Be zienswaardigheden biedt de Costa Brava meer al waren het alleen maar de rustieke vissershaventjes. Niet die van de grote plaatsen, maar juist de kleine, die men op de kaart nauwelijks vindt. Die te ontdekken is slechts een kwestie van autorijden, want ze zijn met royale hand neergelegd aan de rotskust. Voor de fijnproever is er toeris tisch genoeg te beleven in voor- en naseizoen aan de Costa Brava. Meer dan in de zomer wanneer al die attracties bedolven lijken onder joolzoekend massatoerisme. Trou wens, er is nog een belangrijk voordeel voor hen, die voor het buitenseizoen kiezen: de prijzen. Tot juni en na half september gaan die aanzienlijk omlaag. Een voorbeeld daarvan levert het luxe vijfsterren-hotel Aiguablava in het gelijknamige dorp, een van de beste hotels van de noordelijke kust, waar men buiten het seizoen slechts zeventien gulden voor een tweepersoonskamer betaalt, terwijl men in het hoogseizoen achten twintig gulden moet neertellen. Het opvallendst zijn de verschil len bij de verhuur van appartemen ten. Buiten het seizoen betaalt men gemldde'd voor een appartement voor vier of vijf personen zo'n 650 gulden per maand, in het hoogsei zoen loopt dat op tot het dubbe leVoor toeristen, die niet aan schoolvakanties gebonden zijn Is dat een aantrekkelijke zaak, te meer omdat men weet, dat er met die prijzen niet gemarchandeerd wordt, want meer dan elders in vakantie landen worden de tarieven in Spanje stevig in de hand gehou den. Al jaren achtereen zijn ze op hetzelfde peil gebleven. Dat wil zeggen: de logiesprijzen. De tarieven van de maaltijden zijn wél gestegen. Dit jaar met niet minder dan vijftien procent. Sterker nog stijgt de grondprijs. Voor het grootste deel is dit te wijten aan de buitenlanders, die elk jaar bereid zijn meer te betalen voor een zonnig stukje eigen bezit aan de Spaanse kust. In een stadje als Playa de Aro tien jaren ge leden bestaande uit nog geen tien vissershuisjes, nu een stad met tientallen torenhoge hotels be taalt men voor een goed stuk grond nu al zo'n 500 gulden per vlerkante meter. Wel te verstaan: een stuk grond op kilometers af stand van de kust, want daar is vrijwel alles al bebouwd. Vooral Belgische bouwondernemingen doen er goede zaken mee. In snel tempo worden de luxueuze villa's uit de grond gestampt. Buitenhul zen, die voor gemiddeld een ton grif van de hand gaan. Met de flats is het al niet anders. Voor apparte menten, die men een paar jaar te rug nog voor een kleine 20.000 gulden kon kopen, betaalt men nu al een dikke 35000 gulden. Overigens hangen die prijzen in belangrijke mate af van de plaats, die men kiest. De drukke dorpen zijn uiteraard het duurst. Goedko per is men uit in de zgn. ontwikke lingsgebieden, voor zover die er althans nog zijn. Eén daarvan: Am- puriabrava, aan de baai van Rosas, een vrij vlak terrein, dat tot voor kort nauwelijks in de belangstelling was, maar nu onder druk van buitenlanders lijkt uit te groeien tot een van de meest luxueuze toe ristische centra van de Costa Bra va. Een rijke hereboer ver fami lielid van generalissimo Franco wil er met zijn 600 hectaren grond, doorsneden door een aantal kana len, die uitmonden in zee (ideaal voor watersporters) goede zaken mee gaan doen.. Op de tekentafel liggen al de plannen voor hondér- den villa's en appartementen, waar van de grond alleen al 350 tot 500 gulden per m2 kost. Voor de geïn teresseerde: zo'n villa wordt ver kocht voor bedragen, die variëren van 45 tot 90 mille (inclusief 800 meter grond). Maar daarvoor heeft men dan ook alle comfort, Inclusief de aanwezigheid van een vliegveld je, waar men voor een dikke tach tig gulden per uur een vierper- soons Piper Cherokee kan huren. Belanghebbende gemeentebestu ren van Spanjes noordelijke Mld- dellandse-Zeekust laten niets na om zulke attracties onder de aan dacht te brengen. Toerisme is nu eenmaal „business" en daarvan willen ook de kustdorpen graag een flink graantje meepikken. Van daar hun initiatief om krachten te bundelen in de Comunidad. Tot nu toe heeft dit geleid tot een subsi* die-aanvrage bij het ministerie van toerisme van acht miljoen gulden voor verwarming van zwembaden" en tot openstelling van vijftien pro cent van de hotels In de komende oktobermaand. Van de belangstel ling van buitenlandse vakantiegan gers hangt af of men die acties In de komende jaren zal uitbreiden. Vooruitlopend op de resultaten daarvan heeft Madrid al besloten zijn steentje bij te dragen aan in frastructurele verbeteringen. Ko mende zomer al zal de autobaan van Barcelona tot Gerona (100 km) gereed zijn, zodat deze drukste Spaanse weg aanzienlijk minder stagnaties zal opleveren dan thans. Medio 1973 hoopt men de weg tot aan de Franse grens klaar te heb ben. In liet geologisch verleden van de aarde zijn verscheidene tijdstippen aan te wijzen waarop schijnbaar een reuzenhand het le ven heeft gedecimeerd. Het bekendste voor beeld is het "plotseling" uitsterven van de sauriërs, de kolossale reptielen die vele eeuwen geleden de aarde hebben beheerst. In de loop van de tijd zijn een groot aantal theorieën opgesteld, die dit geologisch ge sproken onverwacht snelle sterven van een gehele diersoort moeten verklaren. Er is gewezen op een mogelijke stijging van dc zeespiegel, waardoor de woonplaat sen van deze dieren zouden zijn overspoeld. Ook een verdikking van de eierschaal die het uitkomen zou hebben belemmerd is wel eens aangevoerd. Maar deze verklaringen voldoen niet geheel, evenals de suggestie dat bij de omkering van het aardmagneet- veld de beschermende Van Allen-gordels tijdelijk zouden zijn verdwenen en de aarde zou hebben blootgestaan aan dodelijke stra ling vanuit het heelal. Twee natuurwetenschappelijke onderzoe kers, dr. Dale Russell, verbonden aan het Nationale Museum voor de Natuurweten schappen in Ottawa en dr. Wallace Tucker van de American Science and Engineering, hebben aan de lijst een nieuwe theorie toe gevoegd die door deskundigen serieus wordt genomen, ^ij hebben namelijk berekend dat cr eens in ie vijftig miljoen jaar kans be staat op een supernova (uit elkaar ploffende ster) op een afstand van 100 lichtjaar van dc aarde. Ter vergelijking: de explosie van dc krabnevel in 1054 gebeurde op 3000 lichtjaren van de aarde. Dc twee onderzoekers menen- dat hierbij zowel kosmische straling, gammastraling, als zachte röntgenstralen vrij kunnen ko men. Een deel van de energie kan de ozon laag en dc ionosfecr beschadigen. Het effect op de atmosfeer van de aarde zal dan cata strofaal zgn: klimaatsveranderingen die diep ingrijpen op het leven. Russell en Tucker hebben de overgang van Krijt naar Tertiar (zestig miljoen jaar geleden) bestudeerd, die gepaard ging met dc massale uitsterving van reptielen, week dieren en plankton. De slachtpartij moet van korte duur zijn geweest, waarschijnlijk ten gevolge van een plotselinge daling van de temperatuur. Aangezien het leven zich in voorafgaande tijden had ontwikkeld in een mild klimaat, was het bijzonder kwetsbaar geworden. Het plankton moet volgens dc twee onder zoekers het eerst zijn getroffen door de temperatuursomslag, hetgeen uiteindelijk heeft doorgewerkt in dc gehele voedselketen tot aan de reptielen toe PAUL van LANGSTRAAT -

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13