Autobiografie MARINA ZAL MORRIS DOEN HERLEVEN Krant van FORMAAT Ascona nu ook in snelle 2-liter versie 1 wee wetsontwerpen Veringa naar Kamer Vredestein heeft nieuwe Sprint GT-radiaalband door Sicco de Jong Oude BMC-lijn wordt Austin Wetenschappelijk en beroepsonderwijs Van der Rijn-prijs rii voor Snrinamers Schoenmaker komt met schone ciuto Autokeus: Peugeot 504 Kleuters mochten wel naar christelijke school MEJ. OZINGA VRIJGEMAAKT *11 WOENSDAG 28 APRIL 1971 De British Leyland Motor >rporation introduceert deze eek een nieuw Morris-model: Marina. Het is een conventio- ;le middenklasser, die aange- reven wordt door de bekende 00 cc- of 1800 cc-motor. Dit euwe model vervangt in de orris-rangen de 1100/1300, die verder uitsluitend als Austin lider op het British Leyland- •ogramma staat. Tevens fungeert de nieuwe Morris irina als een tegenhanger van de ïstin Maxi. Het merk Morris krijgt in feite een nieuwe identiteit mee, wijl Austin de oude BMC-lijn erneemt. Deze lijn is na de intro- ktie van de Mini in 1959 gevormd, lar beide merken kregen toen :eds dezelfde modellen. Dit is te jten geweest aan de kortzichtigheid n de oude direktieleden van de itish Motor Corporation, die dan geheel uit de british Leyland-or- lisatie verdwenen zijn. De Morris Marina is het eerste mo- dat op naam van de nieuwe di ctie komt. Het is al duidelijk dat introduktie van de Marina de re latie van Morris zal doen herleven. Dprichter van de Morris-fabriek te wley was William Richard Morris, latere Lord Nuffield, die vanouds meest „marktgerichte" autocon- ucteur van Engeland is geweest. bouwde de auto's, waar de meeste iag naar was en won zo de concur- ïtie van Ford met diens T-Ford in jaren '20. n 1924 wilde zijn voornaamste [current, Herbert Austin, reeds met n tot een fusie komen, maar Wil li Morris wees dit voorstel van de ld. Een jaar eerder was hij begon- met het merk MG (Morris Gara- ih 1927 nam hij Wolseley over in 1938 Rilep. e fusie met Austin kwam in 1952 1 tot stand, waarbij Lord Nuffield een half jaar president-direkteur BMC bleef. Hij is in 1963 overle- Zijn opvolgers hadden veel eite een werklijk Samenwerking sen de fabrieken van Austin en •ris tot stand te brengen. Wel be nen zij beide modellenreeksen sa- i te smelten: er kwamen een iden- Austin Cambridge en Morris ford. de Mini verscheen en daarna een aantal modellen met voor- [laandrijving voor beide merken. verschil bestond uit de grille én :r niet Deze aanpak bleek com- •cieel geen succes Paleisrevolutie oen in 1968 BMC. waarbij zich in- d*éls Jaguar aangesloten had, fu- leerde met Leyland en Rover, fde een paleisrevolutie, waarbij de ictic van Leyland aan de leiding im. Buiten een onvolmaakt proto- e van de Maxi was er op dat mo lt geen enkel nieuw model in rbereiding. waren zelfs geen plannen toe. d Stokes, de topman van de ren- ele Leyland Motor Corporation, ep nog in. terwijl de laatste BMC- sident, Sir George Harriman, in m president van de nieuwe Bri- land- groep was Morris moest een denklasser krijgen. Hel merk !St bovendien andere modellen n voeren dan Austin, dat >n 1969 WilliamMorrisin 1962 gefotografeerd bij de nieuwe Morris 1100. die nu door de Marina vervangen wordt en alleen als Austin zal voortbestaan. William Morris was toen deze foto genomen werd 85 jaar; hij viert tegelijk zijn 50-jarig jubileum als autoconstructeur. De nieuwe Morris Marina, de eerste wagen, die geheel ontwikkeld werd door British Leyland. Ook de vormgeving van deze „saloon" is conventioneel, maar suggereert niet ten onrechte ruimte. de verbeterde Maxi uitbracht, welk model vorig jaar opnieuw verbeterin gen onderging. Voor de nieuwe Morris-midden klasser werden op de motoren na nieuwe ontwerpen gemaakt, waar bij besloten werd tot de oude ver trouwde achterwielaandrijving. De kracht van dit model moet voor de fabriek vooral liggen in een rendabe le produktie. Daartoe is maar liefst 380 miljoen gulden geïnvesteerd. De Morris-fabrieken zijn nu ook beter geïntegreerd met de carrosseriefa- briek, die in Cowley aan de overkant van de weg ligt: het vroeger zelfstan dige bedrijf van de Pressed Steel-Fis- her groep. Tevens is de beloning van de arbeiders, die aan weerszijden van de bewuste straat sterk verschilde, nu aangepast door één systeem, waarbij de prestatie beter in loon wordt uige- drukl. Prijs Mieral Motors introduceert bin- Vort in Nederland een twee liter van de Opel Ascona. Deze As- „Steinmetz" is goed voor ruim )IN-pk vermogen en een topsnel- q boven de 200 km. per uur. Duitse bedrijf Steinmetz Auto- cmiltechniek heeft in samenwerking Opel de onlangs uitgebrachte 1.9 i motor tot deze zeer hoge presta- iopgevoerd. Daarbij werd niet al- gbaade cilinderinhoud iets vergroot, F werd tever.s gebruik gemaakt [de vinding van een aluminium cilinderkop. terwijl de Opel voor races: de nieuwe Ascona kan opgevoerd de 220 km per uur bereiken. motor nu twee horizontale carbura teurs heeft. Het chassis werd ook ge wijzigd. waarbij o.m. de voorras is versterkt. De nieuwe 2-liter Ascona is be stemd voor races. Binnenkort zal er ook een uitvoering met ZF-vijfver- sr.ellingsbak verschijnen, die goed zal zijn voor een topsnelheid van iels meer dan 220 km. per uur. Veel zal ook in Nederland af hangen van de prijs, om te kunnen verwachten dat het nieuwe model Marina een succes wordt. Het heeft verder de eigenschappen om dit voor British Leyland .broodnodig succes te bereiken wel. De Morris Marina voorziet in de behoefte aan een rede lijk ruime en confortabele midden klasser, welke behoefte domineertin de Europese landen. Onze eerste indruk met deze wagen in Engeland is dat ook met de schakelpook links en het stuur rechts het rijden vrijwel moeiteloos gaat, de stoelen prima zijn en het motorge ruis zeer gering is voor de 1800 cc- motor en gering voor de 1300 cc-ver- sie. Die 1300 cc heeft dank zij goede mogelijkheden met de derde versnel ling souplesse genoeg, al blijft de top snelheid beperkt tot 132 km. per uur. Voor de 1800 cc-versie is dat 153 km. per uur; voor de 1800 TC met tvee carburateurs 161 km. per uur. Er zijn twee versies uitgebracht: een vierdeurs Saloon en een twee- deurs Coupé, beide als 1300, 1800 en 1800 TC leverbaar. In ons land zullen de leveringen op z'n vroegst in sep tember beginnen. De Morris-dealers zullen er met smart op wachten. Maar ook voor hen is het een geruststelling, dat Austin- Morris-direkteur Filmer Paradise al vast heeft gezegd met deze wagen te mikken op de zeer prijsbewuste auto kopers. En wal dat betreft hebben de Ne derlanders een reputatie, zo '.ei hij. „We hebben een brood-en-boter-au1o gemaakt om de koper waar voor zijn geld te bieden", aldus de heer Para dise, die er optimistisch aan toevoeg de: „De donkere dagen liggen achter ons". Het is bekend, dat British Leyland met de voorwielaandrijvers 1800 Maxi en de 3-liter veel technische '-■roblemen heeft moeten overwinnen De Morris Marina is zo convention!?! geconstrueerd, dat dit risico sterk verkleind is. De nieuwe Vredestein-riaalband Sprint GT voor sportief rijden. Temidden van het tumult over de overnemii\gskwestie tussen de Ameri kaanse bandenconcerns Goodyear en Goodrich, heeft Vredestein een nieuw type radiaalband ontwikkeld. Met de ze band richt dc autobandenfabriek te Enschede zicih tot automobilisten, die „meer dan normale prestaties van hun wagen verlangen". Dp nieuwe Sprint GT is dan ook geschikt om er continu 210 km. per uur mee te rijden, terwijl de normale radiaalband, de Sprint, afgestemd is op een constante topsnelheid van 180 km. per uur. Bij Vredestein zelf noemt men de Sprint GT „maatwerk" en de prijzen zijn dienovereenkom stig: afhankelijk van de maat van 82,08 tot 199,50. Er komen in totaal elf maten, goed voor acht van elke tien automerken, die voor een band als deze in aan merking komen. De eerste vier hier van zijn inmiddels verschenen; de overige zeven komen in augustus. De nieijve GT-versie vormt uiteraard niet meer dan een aanvulling op de radiaalband Sprint, die op het ogen blik al 70 pet. van de autobandenpro- duktie bij Vredestein uitmaakt. Bij de ontwikkeling van de nieuwe band is niet alleen gelet op snelheid en een sportief uiterlijk, maar ook door toepassing van een speciaal soort nylon voor het kax-kas en door een profilering, die resonantie tegen gaat op het comfort van de band, aldus Vredestein. Verder is er voor gezorgd, dat als de profieldiepte vsn het loopvlak nog slechts 1.5 mm be draagt. dit zichtbaar is doordat de groefdiepte wordt aangegeven. Hoewel schoenmakers autofabri kanten als hun meest direkte concur renten mogen zien. heeft de Duitse leerlooier Frans Soukop een uitvin ding gedaan, waarmee de produkten van zijn concurrenten aanzienlijk verbeterd zouden kunnen worden. Bij koolmonoxide-tests in (Merce des' eigen) Stuttgart bleek een oud VW-busje van de heer Soukop een miniem percentage van dit schade lijke uitlaatgas te laten ontsnappen. Met een volgens de schoenmaker even goedkope als ingenieuze appara tuur bereikte hij een koolmonoxide- gehalte van 0.2 pet. tegen 3,5 a 4.5 pet. voor andere wagens, die getest werden. Hoe hij dit bereikt heeft, wil hij niet verklappen, omdat zijn sys teem nog gepatenteerd moet worden. Wat van dit verhaal waar is, mag voorlopig Joost weten, maar het stond in ernstig geformuleerde bewoordin gen in een persbericht van de Duitse overheid. Of de tests op 1 april plaatsgevonden hebben, stond er niet bij. Wel stonden de controleprs bij de meetinstallatie van de schone-lucht- test paf en dachten zij, dat hun meet apparaat faalde. Maar de heer Soukop maakte even de slang los, die naar zijn ontgiftings- installatie leidt en onmiddellijk steeg bij de volgende meting het koolmon- oxidevercenlage van de oude VW- motor tot 4,5 pet. Zijn apparatuur om de auto schoon uitlaatgas te laten produceren, kost zo zei hij 5 gulden per stuk. Over de levensduur er van, heeft de heer Soukop zich nog niet uitgela ten. Van een verslaggever DEN i HAAG Minister Veringa (onderwijs en wetenschappen) heeft gisteren twee wetsontwerpen inge diend bij de Tweede Kamer. Het ene wetsontwerp betreft de herstructure ring van het wetenschappelijk onder wijs. Het andere behandelt de samen hang van het hoger beroepsonderwijs en het wetenschappelijk onderwijs. Met dit laatste ontwerp wordt een regeling voorgesteld, die het voor het hoger beroepsonderwijs (HBO) moge lijk maakt op bepaalde terreinen af te wijken van de wet op het voortge zet onderwijs (manmoetwet), die tot nu toe het wettelijk kader is voor het HBO In het wetsontwerp is rekening ge houden met adviezen, die verschil- houden met adviezen, die van ver schillende organisaties en van de on derwijsraad werden ontvangen sedert vorige maand een voorontLverp van de wet wereldkundig werd gemaakt. De minister beschouwt het als een te grote stap vooruit als nu een geheel nieuw wettelijk kader tot stand wordt gebracht om de samenhang van HBO en WO reliëf te geven Met de nieuwe wet zal het mogelijk zijn afzonderlijke regelingen te tref fen voor die HBO-instellingen, die een samenwerkingsverband met een universiteit of hogeschool aangaan. Dat geldt zowel voor de onderwijs kundige inrichting en examens als voor de eisen waaraan leraren zullen moeten voldoen. Ook wat de bekosti ging betreft kan dan voor het HBO van de mammoetwet worden afgewe ken. De wet zal een werkingsduur hebben tot 31 juli 1977. Aangekondigd is een voorontwerp van bredere op zet. een soort raamwet voor het ter tiair onderwijs. Hel wetsontwerp tot herstructure ring van het wetenschappelijk onder wijs wijkt enigszins af van het voor ontwerp van wet, dat vorige maand werd gepubliceerd. De belangrijkste wijziging betreft het assistent-onder zoekerschap waarop de academische raad, de onderwijsraad en verschil lende universiteiten en hogescholen ernstige kritiek hadden. Comité aakzaamheid AMSTERDAM Het comité Waakzaamheid, dat werd opgericht ter bestrijding van de volkstelling, gaat zich nu richten op een kritische begeleiding van databanken. Op 16 april is een werkgroep „Registratie persoonsgegevens" opgericht, die zal bestuderen welke gevaren verbonden zijn aan de automatische verwerking van persoonlijke gegevens. De wetgeving is niet of onvoldoen de aangepast aan de laatste ontwik kelingen op dit gebied, aldus het comité. Intussen gaan overheid en bedrijfsleven verder gegevens over mensen per computer te verwerken. De overheid heeft reeds een per- soonsnummr ingevoerd, er zijn ge automatiseerde salaris- en belasting administraties, de burgerlijke stand wordt geautomatiseerd, banken en gi ro's en alle mogelijke andere badrij- ven slaan eveneens miljoenen gege vens op in computergegevens. Het comité Waakzaamheid meent dal de persoonlijke vrijheid door deze auto matisering van de registratie in ge vaar kan komen. Het wordt in Frankrijk een nieuwe mode om een paar jaar na de intro duktie van een nieuw model, dit van een grotere motor te voorzien. Zo heeft ook de 1971-versie van de Peu geot 504 er twee jaar na de introduk tie 200 cc hijgekregen en heeft het nu omdat het meer vermogen uit de 2 liter-motor kan putten een iets snellere acceleratie en topsnelheid lan de 1800 cc had. Deze 1800 cc-vcr- sie is thans uit produktie. Wie weet, komt deze motor nog eens in de 304. De verandering houdt bepaald geen metamorfose in. Peugeot is geen merk voor coureurs hoewel er wel Safa ri-rally's mee gewennen zij.l maar het heeft meer de naam van be trouwbaarheid en degelijkheid. De Fransman ziet de leeuw van Peugeot ongeveer als de Duitser de ster van Mercedes. Een Peugeot wordt alge meen erkend als een klassewagen zeker deze ruime 504 en dan met name een auto. die een groot ïïjcom- fort aan een perfecte wegligging paart. Wat die wegligging betreft kan de Peugeot 504 wedijveren met de meerderheid van de Franse autoty- oen, die voorwielaandrijving hebben. Daartoe behoren trouwens ook Peu- geot's 1100 cc 204 en 1300 cc 304. Smaken verschillen, maar de 504 heeft een fraaie vorm die vrijwel iedereen aanspreekt. Het model is ontworpen door Pininfarina. de be faamde carrossier uit Turijn, die o»-k de koetswerken voor Peugeot's Coupé-versies vorm gaf. Vooral dit smaakvolle ontwerp heeft er toe bij gedragen, dat de 504 in 1968 Autovi- sie's „Auto van het jaar" werd Pluspunt Wat wij als voornaamste pluspunt van dit model ervaren hebben, is dat men er moeiteloos mee rijdt. De be sturing is licht, de stuurschakelVig eveneens en het weggedrag in boch ten is voortreffelijk. Trouwens, elk commando wordt gemakkelijk over gebracht. De remr.ien schijfrem men zijn bekrachtigd en er is een remkrachtbegrenzing op de achter wielen. De koude start met hand choke is prima. De Peugeot 504 is een wagen, waarin men zich onmiddellijk op z'n gemak voelt. De stoelen en de vering bieden een optimaal comfort voor de ze auto, die in tegenstelling tot de grote Citroëns van een klassieke conceptie is. Het uitzicht is wijds, achterruitverwarming is thans bij de prijs inbegrepen en het dashboard is overzichtelijk. De stoelen hebben uit- schuifbare hoofdsteunen. De bedie ning voor ventilatie en verwarming die eveneens goed voldoen ligt binnen handbereik, ook voor wie zich vastzet in de nieuwe Renault-Peó- geot-autogordel. Met die gordel om ligt alleen de handrem juist buiten bereik. Ruimte Voor en achter heeft de op één cen timeter na 4"i meter lange wagen al le ruimte; de bagageruimte is nor maal voor een auto in deze klasse. Natuurlijk is dit model een vierdeurs wagen Franse autokopers willen niet anders maar bovendien be hoort er bij Peugeot vanouds een schuif dak bij. dat z'n voordelen heeft, maar ook het nadeel van windgeruis bij hoge snelheden. De motor is daarentegen geruisarm. Was de topsnelheid van de oude 1800 cc-motor 155 km. per uur, de 2-liter 504 haalt er 162 km. per uur uit en de versie met benzine-inspui- ting 169 km. per uur. Voor de carbu rateur-motor staat een vermogen van 93 DIN-pk; voor de injectie-motor 104 DIN-pk vermogen. In het kort: aantal cilinders: 4; ci linderinhoud: 19J/. cc; maximum ver mogen: 93 DIN-pk; pk per 100 kg: 7,9; topsnelheid: 162 km. pe.r uur; ben zineverbruik: circa 1 op 8 a 1 op 9; inhoud benzinetank: 56 liter; rem men: schijfremmen voor en achter met servo-bekrachtiging; leeg ge wicht: 1175 kg.: lengte: 4.49 meter; breedte: 1,69 meter; hoogte: 1,46 me ter: prijs incl. BTW: 12.495.-. Luwicli van Muiier De Van der Rijn-prijs, een aan moedigingsprijs, ingesteld door een belangrijke Handelsonderneming, is voor 1970 toegekend aan Rita Rah man, een in Paramaribo wonende, negentien-jarige HBS-leerlinge voor haar verhaal „Tra-tamara" en aan Ludwich van Muiier, een in 1948 ge boren student in de psychologie te Nijmegen, voor zijn inzending: „Ie sa matig!?". Ieder van hen zal ƒ2500. ontvangen. Een bloemlezing uit de inzendingen zal worden gepubliceerd door De Be zige Bij te Amsterdam. Men zal trachten, de paperback in Suriname te doen drukken. De jury, die onder voorzitterschap van dr. E. van Vries land gewerkt heeft, bestond uit zowel Nederlandse als Surinaamse publicis ten. Aan het rapport ontlenen wij. dat de ingezonden werkstukken sterk po litiek en maatschappelijk engagement vertoonden. Gelukkig was het literair gehalte dusdanig, dat de jury tot be kroning kon overgaan. Zij heeft afge zien van een splitsing van de prijs in meer dan twee delen, omdat de prijs dan haar feitelijke karakter zou ver liezen. Het peil van de inzendingen zou echter een verdere deling niet in de weg hebben gestaan. Rita Rahman Kerkelijk jaar (4) Inderdaad, mijnheer Van Holten, hoewel wij duidelijke, bijbelse geeg- vens ter beschikking hebben, komt het niet tot een adequate visie en levens praktijk. Ik krijg de indruk dat men tegenwoordig meer bereid is het Wóórd te corrigeren dan denken en leven op dat Woord af te stemmen, hetgeen de bedoeling is. Een hoogleraar aan de VU heeft de stelling geponeerd, dat de Mozaïsche Wet noch de Tien Geboden voor ons als wet gelden. Moge dit ten dele ge weest zijn om dispuut uit te lokken, bevreemdend acht ik zijn conclusie dat Jak. 2 12 een mysterie blijft, nl. de Wet der Vrijheid. Sommigen menen dat dit betekent, dat wij vrij van de Wet mogen leven. Maar wie Jakobus goed leest, ziet dui delijk dat hij met 'Wet der Vrijheid' gewoon de Zedewet bedoelt (zie vers 10 en 11). Jezus noch Paulus waren antinomianen. Hel eeuwigdurend karakter van de Zedewet komt o.a. tot uitdrukking in het feit dat zij in steen gegraveerd werd: wat in steen staat blijft. De schaduwwetten etc. werden op papyrus geschreven en naast de Ark bewaard. Al vanwege bovenstaand feitenma teriaal. kunt U nagaan hoe mijn hou ding is t.a.v. de Sabbath. Ook dit Ge bod is een onderdeel van de Zedewet, waaraan niet mag worden getornd. De rustdag is noch verschoven noch ver vangen. Alleen door de genade Gods zijn wij in staat naar Zijn Geboden te leven en dan zijn ze niet zwaar. Wie echt lief heeft, gaat immers de tweede mijl! ROTTERDAM F. L. Stolk Cewestvormmg Uw kleurloos commentaar over de dreigende invoering van gewesten doet mij vermoeden dat u een keihard „neen" met enige moeite onderdrukt. Ik hoop niettemin dat ons parlement dit „neen" wél zal laten vallen, want als mijn Informatie juist is, is deze hele gewesten-affaire een speels pro ject van politicologische zijde, dat he laas ten onrechte serieus ls opgevat. En zo zouden we dan nu tussen pro vincie en gemeente een nieuwe, vol strekt overbodige bestuurslaag moeten krijgen met nog meer ambtenarij, nog meer verkiezings- en benoemingspro cedures, nog meer papierlawines èn met de inbouw van een extra ambte lijk remaggregaat in het raderwerk der overheidsbemoeiingen. Deze onnodige verspilling van geld en tijd. deze grove miskenning van de competentie van provinciale en ge meentelijke bestuurscolleges, behoren bepaald niet bij een efficiënt en wijs overheidsbeleid anno 1971. DEN HAAG Dr. A. E. Schouten DEN HAAG Tot de christelijke kleuterschool te Leerbroek (Z.H.) worden alle kleuters uit het eigen voedingsgebied van de school toegela ten. Ook de kleuters die later niet de onder hetzelfde bestuur staande christelijke lagere school zullen be zoeken. Staatssecretaris Grosheide (Onder wijs en" wétenschappen) zei dit in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Laban (PvdA) Deze had de staatssecretaris gevraagd of hij kon bevestigen, dat zes kleuters uit de buurtschap Achterdijk (gem Kedichem) niet zijn toegelaten tot ge noemde kleuterschool, omdat de ouders niet wilden verklaren dat zij hun kinderen later ook naar de chris telijke lagere school zouden zenden. Volgens de staatssecretaris is van de ouders nooit een dergelijke ver klaring gevraagd. Omdat Achterdijk niet in het voe- dingsgebied lag, had een commissie het schoolbestuur geadviseerd acht kleuters uit die plaats niet toe te la ten. Het schoolbestuur, aldus Gros heide, heeft dit advies niet opgevolgd en besloten de kleuters op school te nemen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Mej. T E. N. Ozinga, lerares en publiciste, is over gegaan van de gereformeerde kerken naar de gereformeerde kerken (vrij gemaakt) .„Niet omdat deze kerk vol maakt is. maar wel omdat zij echt gereformeerde kerk is en omdat van haar leden een getuigenis uitgaat ook in het publieke leven, op staatkundig, maatschappelijk en onderwijsgebied", schrijft zij in haar afscheidsbrief aan de Middelburgse gereformeerde ker- keraad. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9