Duel om Zijlstra's kritiek Duizenden guldens sehade aan tuinbouw door gassen rinses Armgard (87) overleden Avro liet uitzending met lijsttrekkers vervallen Kiezers kregen geen oproep Schaduwkabinet: voor Confessionelen: links kabinet vernietigend program veroordeeld Eenstemmigheid over afremmen in Randstad tteveen wil geen vroegere maar tere Prinsjesdag Paula F. vrijgesproken Grote partijen deden niet mee Werkgevers in houw handhaven hun standpunt rita) 't Blijft koud Geen alternatieve prijs voor Weinreb ieuwe Leicis e Courant Woensdag 28 april 1971 52ste jaargang CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Aluminium jaloezieën 30 KORTING Vraag folders en kleuren bij: BEKKERS ZONWERING Buitenwatersloot 142, Delft. 01730 - 43756. Tevens fabrikant van zonne schermen en vouwdeuren. jkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Koninginnedag zal blad niet verschijnen; ze kantoren zijn die c gesloten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het voorwoord van dr. J. Zijlstra in het jaarverslag van de Nederlandsche Bank is inzet geworden van het laatste duel tussen het zittende en het alternatieve kabinet voot de verkiezingen van vandaag. Premier Den Uyl van het „schaduwkabinet" leest in het voorwoord van Zijlstra een ver nietigend oordeel over het door het zittende kabinet gevoerde beleid. Daarentegen vinden de lijst trekkers van de drie confessio nele partijen, dat de woorden van Zijlstra vernietigend zijn voor het programma van het alternatieve kabinet. De diagnose van dr. Zijlstra zoals we die gisteren uitvoerig vermeldden is: de Neder landse economie lijdt aan een structurele overbesteding. Drs. Den Uyl zei naar aanleiding van Zijlstra's voorwoord: „De enige kans op verbetering is een progressief kabinet, dat bereid is investeringen te beheersen en dat het vertrouwen heeft van de vakbeweging". De lijsttrekkers van de drie confes sionele partijen spreken van een ver nietigend oordeel over het program ma van het alternatieve kabinet, ,,dat een niet te financieren omvang, van overheidsuitgaven en uitbreiding van sociale verzekeringen voor een perio de van vier jaar bepleit en daarmee een hollende inflatie in gang zet". Randstad Van een verslaggever HAAG Prinses Arm- e moeder van prins Bern- is gisteravond op 87-jarige njd in Diepenheim overleden. ,ngin Juliana, prins Bern- prins Aschwin, de broer li prins Bernhard, en diens r waren op kasteel Warme- i prinses Armgard aanwe- I particulier secretaris van prins pard deelde gisteravond mee dat 30 april om 11 uur. in de .-katholieke kerk in Geer een [emmis zal worden opgedragen. is er gelegenheid de familie Ijndoleren. De begrafenis vindt |lag 1 mei in Detmold plaats, rises Armgard is geruime tijd ;t. Zij heeft ruim twintig 1 ons land gewoond. Eerder de- week was het jaarlijkse I endefilé voor paleis Soestdijk april, de verjaardag van de ko- al afgelast. De koningin had loe het afgelopen weekeinde be- j in verband met de zorgwek- gezondheidstoestand van de Ijises Armgard, die in 1951 toe- tot de rooms-katholieke kerk; op de zaterdag voor pasen de menten voor de zieken loege- door de dorpspastoor van Die- [tim. Toen eind vorige week haar |nd verslechterde, keerde prins ird voortijdig terug uit Ameri- Ifraar hij de Bilderberg-confe- llBURG „Prinsjesdag moet jaar een vroegere datum verzet maar naar een latere". Dit minister Witteveen van :iën verklaard na "afloop van ergadering van EEG-minister- nanciën en economische zaker. sburg. ninisters hebben besloten zich ian voorheen toe te zullen leg- coördinatie van de Europese aire politiek. Aangezien de an- anden zo laat mogelijk met hun ing komen om meer inzicht te i in de conjunctuur van het de jaar, zou Nederland zich volgens de bewindsman bij i aanpassen. De verlating zou Heen in 1971 maar ook in vcl- jaren moeten plaatsvinden rentie in Woodstock voorzat. Prinses Beatrix en prins Claus, die ook in Woodstock waren, zijn inmiddels in Nederland teruggekeerd. Zie ook pagina 7 DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag heeft woensdagmorgen de 19-jarige Paula F. uit Rotterdam conform de eis van de advocaat- fiscaa! vrijgerproker. van het haar ten laste gelegde, dat zij schuldig zou zijn aan de dood van een 68- jarige patiënt in het Sint-Franciscus- gasthuis in Rotterdam in juli 1970. Paula werkte in het ziekenhuis als leerling-verpleegster. Zij had de patiënt, die pas geopereerd was en een bloedtransfusie kreeg, bloed ge geven van een verkeerde bloedgrpep. Zij had tegen de voorschriften in de zak bloed niet gecontroleerd op de juiste naam en verzuimd de zak bloed ter controle te tonen aan een hoofdverpleegster. Samen met de hoofdverpleegster had Paula de zorg voor twaalf ernstige patiënten. Het gerechtshof achtte met name niet bewezen, dat Paula onder de gegeven omstandigheden roekeloos, althans onachtzaam en onvoorzichtig heeft gehandeld. De advocaat-generaal bij het hof had vrijspraak gevorderd, omdat er zijns inziens geen sprake is geweest van grove schuld. Hij had daarbij in aanmerking genomen, dat Paula op het beslissende moment niet kon terugvallen op de hoofdverpleegster, omdat die druk bezig was met een operatiepatiënt. De rechtbank in Rotterdam had Paula eerder tot een week voorwaardelijk veroordeeld. Paula's raadsman, de arts-jurist mr dr. W. Schuurmans Stekhoven, had bij de behandeling van de zaak voor het hof gesteld dat Paula geen enkele verantwoordelijkheid voor de zaak zou worden aangerekend. Hij vroeg het hof Paula te ont slaan van rechtsvervolging. Dr. Schuurmans Stekhoven stelde dat het na het verlaten van haar dienst tien minuten na het toedienen van de transfusie geen enkele verant woordelijkheid meer had. Hij vestig de er de nadruk op dat de behande lend geneesheer de uiteindelijke ver woordelijkheid droeg. Daarbij komt nog het feit dat de arts drie kwartier na toediening van de transfusie zelf met de hand bloed heeft bijgepompt. Pas daarna werd ontdekt dat het de verkeerde transfusie was. Dr. Schuurmans Stekhoven vroeg ontslag van rechtsvervolging, omdat dan de beslissing valt dat Paula op geen enkele wijze schuldig is aan het ten laste gelegde. Wel komen zittend en alternatief kabinet elkaar nader wat betreft de investeringsdrang in het westen des lands: de confessionelen zijn het eens met een onderzoek naar het natio- naal-economisch rendement van de investeringen in het westen en het alternatief kabinet spreekt van „on gebreidelde uitbreiding van particu liere investeringen in de randstad". Opmerkelijk is dat niet alleen de confessionele en de alternatieve drie. maar ook de werkgevers in hun reac ties het zwijgen bewaren over de loonontwikkeling. Alleen het overleg orgaan van de drie vakcentrales vindt dat de president van de Neder landsche Bank tot berekeningen komt omtrent de mogelijke stijging van het reële loon, die duidelijk pessimisti scher zijn dan die van het Centraal Planbureau. Zo krachtig als het Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen de door dr. Zijlstra aanbevolen methoden tot terugdringing van de bestedingen toejuicht, zo krachtig worden ze verworpen door de drie vakcentrales, „als zijnde volleidg in strijd met hun gemeenschappelijk ac tieprogramma". Prioriteiten AMSTERDAM De drie confes sionele partijen zeggen naar aanlei ding van het jaarverslag opnieuw, dat ze een beleid zullen voeren, dat zeer zorgvuldig is afgestemd op de financieel-economische mogelijkhe den Daarbij zal voor duidelijke prio riteiten worden gekozen. Ook de regering heeft volgens hen in de afgelopen jaren een gezondere dekking van uitgaven bewerkstelligd dan bij het aantreden van het kabi net was aangetroffen. Den heer Den Uyl zegt namens het alternatief kabinet, dat, naarmate de financiering verzekerd is. de over heidsinvesteringen de voorrang moe ten hebben. „Alle inspanningen moeten erop gericht zijn te voorkomen dat voor zieningen zoals de woningbouw en het onderwijs worden opgeofferd aan ongebreidelde uitbreiding van parti culiere investeringen in de randstad". Investeringen Het Verbond van Nederlandse On dernemingen verklaart al eerder te hebben gewezen „op het feit dat de sterke toeneming van de collectieve bestedingen in do laatste tien jaar vrijwel uitsluitend is 'gefinancierd uit het zogenaamd overige inkomen, waarvan de bedrijfsresultaten de be langrijkste post vormen. De rende menten in het bedrijfsleven zijn dan ook onrustbarend gedaald. Op grond hiervan is een versnelde teruggang van de investeringen te vrezen. Tegen deze achtergrond doet een discussie over de vraag of de overbesteding kan worden teruggedrongen via be perkend beleid ten aanzien van de investeringen wel wat onwezenlijk aan." Ook aan de kinderén zijn de verkiezingen niet onge merkt voorbijgegaan. Bit bleek toen enkele schoolkinderen de gestalte aannameri van bekende Nederlandse politici Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Grote woede en teleurstelling ontstond gister avond bij de lijsttrekkers van twintig partijen, toen de AVRO besloot, de uitzending van Tele- vizier in studio Bellevue te Am sterdam niet door te laten gaan. De grote partijen zoals zij zichzelf noemden, de CHU. AR. KVP, VVD, PPR, PvdA en D'66, deelden vlak voor de uitzending mee, dat zij niet mee zouden doen. De opzet van het programma was, dat de lijsttrekkers van 27 partijen de SGP zou uit godsdienstige overtuiging niet mee doen vragen zouden beantwoorden uit het publiek en dat er op telefoni sche vragen van kijkers zou worden gereageerd. Een woordvoerder van de Partij van de Arbeid had 's middags om drie uur de AVRO opgebeld met de eis dat het programma een andere opzet zbu krijgen. Hij sprak namens de zeven grote partijen. Hij stelde voor, de 27 partijen in drie blokken te verdelen: de kleine partijtjes, de partijen die zitting hebben in de Tweede Kamer uitgezonderd de „gro te" en daarna apart de drie confessio nele partijen, de linkse combinatie en de VVD. Als de laatste groep uitein delijk aan de beurt zou komen, zou het afgelopen zijn met de reacties en Kan onze correspondent [OLLE Verschillende gerechtigde Zwollenaren geen oproepkaart ont- len voor de verkiezingen van feag. Dit kwam aan het licht, jlat één van de gedupeer- nevrouw Muilaart, contact met het Zwolse gemeen- Daar kreeg mevrouw Mullaart als eerste reactie: „Kijkt u maar eens tussen de oude kranten. Daar zult u de biljetten wel hebben laten slinge ren." Mevrouw Muilaart was over de ze reactie zeer verbolgen en verdiepte zich verder in deze zaak. Bij haar onderhoek bleken alleen al in de Zwolse Willem Barentszstraat waar mevrouw Mullaart zelf woont vijf kiezers gean oproepkaart te hebben ontvangen. Dat iemand anders de oproepkaart van de familie Mullaart heeft ont vangen en daarvan misbruik wil ma ken is niet geheel uitgesloten. De ge meentelijke voorlichtingsambtenaar A. Pfeiffer daarover: „In theorie is fraude niet helemaal onmogelijk." Hij kon geen verklaring geven voor het zoekraken van de biljetten: „maar het hoeft niet bij de afzender of be zorger te liggen". Bij de geadresseerden kunnen klei ne kinderen de kaart uit de bus vis sen en er mee gaan spelen, een hond kan hem verscheuren, en andre huisgenoot kan hem achteloos ergens neerleggen of hij kan tussen de recla mefolders komen en worden wegge gooid." In het plaatselijk dagblad ver scheen gisteren een oproep aan alle Zwollenaren die geen kaart hadden ontvangen toch naar het stembureau te gaan. De voorzitter van een stem bureau kan na legitimatie eigenhan dig een nieuwe oproepkaart uitschrij ven. interrupties uit het publiek. Het pro gramma zou volgens hen anders te onoverzichtelijk worden. De AVRO gaf tenslotte op enkele punten toe: geen interrupties meer, maar wel zouden alle partijen voort durend in beeld blijven. Om acht uur was er nog geen be slissing gevallen. Vlak voor de uit zending die om half tien zou begin nen bleek dat de grote partijen bij hun standpunt bleven: ze deden niet mee. Presentator Wibo van der Lin den „Ik heb helemaal geen zin meer in dit programma". Omdat de opzet van het programma volledig mislukt was, wilde de AVRO de uitzending niet op deze manier voortzetten. Dit tot grote woede en veel protes ten van de aanwezige lijsttrekkers. „Dictatuur van de grote partijen", riep een van de vertegenwoordigers van de Nederlandse Middenstands Partij uit. Van Rappard zei: „Het was hun opzet, onze kleine partijen als vullis op een hoop te gooien. We zijn toch geen kwajongens!"' „Laten we toch doorgaan", riepen de lijsttrek- DEN HAAG De Raad van Be stuur Bouwbedrijf heeft gistermiddag een brief aan de drie bouwvakbonden opgesteld waarin in antwoord op hun brief over de voorgenomen stakings acties (met ingang van donderdag) wordt verklaard dat de werkgevers organisaties hun standpunt handha ven en dat zij niet bereid zijn een nieuw bod te doen om de mislukte cao-onderhandelingen weer op gang te brengen. Een woordvoerder van de Raad, het overkoepelende orgaan van de cen trale werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf, verklaarde dat gehoopt wordt op een nieuwe bemiddelingspo ging en dat er „iemand gevonden kan worden die bereid en in staat is zijn goede diensten aan te bieden". I aor een dubbeltje weldaad verwacht menigeen een gulden dankbaarheid. DE BOISSOK. enTweede Kamertje spelen. Van links naar rechts Biesheuvel, Fre Meis, (onder) Veringa. Drees jr.. Den Uyl en Geertsema. kers van alle kanten. We hebben toch al zo weinig publiciteit gehad! De Kabouters probeerden ook Wibo van der Linde te overreden, toch nog door te gaan met de aanwezige lijsttrek kers en het publiek. Maar de AVRO besloot tenslotte een film te draaien. Onder protest verlieten de lijsttrek kers en het publiek de studio. Lang werd er voor het gebouw nog opge wonden nagepraat... Aanvankelijk hadden alle lijsttrekkers de AVRO gezegd dat op hun medewerking ge rekend kon worden. Echtpaar omgekomen Van een verslaggever OUD LEUSDEN De 43-jarige A H. Kappert en de 45-jarige mevrouw W. B. T. Kappert-Klink uit Hellen- doorn zijn gisteren op rijksweg 34 lij Oud-Leusden op slag gedood. Het echtpaar werd frontaal aange reden door een vrachtwagen die bij een inhaalmanoeuvre op de linker weghelft reed. Hoe weet je dat het water niet verontreinigd is? •iff DE BILT Achter een vore van lage druk, die in de nacht van dinsdag op woensdag over ons land naar het zuidoosten trok, werd onstabiele lucht aangevoerd, waarin vooral in de kustprovin cies buien voor kwamen. Verder landinwaarts was er minder be wolking en weinig wind. De tem peratuur daalde daar op veel plaatsen op anderhalve meter hoogte tot iets onder het vries punt. De vore wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die na passage over Nederland in de middag en avond de weg vrij maakt voor een frontaal systeem, dat bij een van de Shetlandeilan- den naar Denemarken koersende depressie behoort. Verwacht wordt, dat de fronten, in het begin van de nacht het noorden, van het land bereiken en tegen donder dagmiddag vrijwel het gehele land zullen zijn overgetrokken, vergezeld van regen of mogelijk natte sneeuw en vrij veel wind. Barometerstand: heden 10 uur 76.2 cm (1015 millibar), stijgend. Zou en maan 29 april; son op f.16. on4er 20.00; maan op 7.45. otvler 0.56; 2 mei E K. Hoog water Hoog water, 29 april: Rotterdam le getij 7.19, 2e getij 19.50; Sche- veningen 5.42-18.12; Vlissingen 4.26-16.52; Haringvliet, a.d. Zee zijde 6.15-18.44. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De Amsterdamse kunstraad heeft bij nader inzien be sloten toch geen alternatieve Amster damse prozaprijs te willen toekennen aan drs. F. Weinreb voor zijn boek ..Het land der blinden". Deze beslis sing werd met vijftien tegen veertien stemmen genomen. Zoals bekend nam de Amsterdamse kunstraad op 16 maart de beslissing Weinreb een alternatieve literaire prijs toe te kennen nadat B en W. van Amsterdam hadden laten weten hem niet in aanmerking te willen la ten komen voor de "echte" Amster damse prozaprijs. Het besluit van de kunstraad was toen genomen op voorstel van Harry Mulisch, die niet aanwezig was. toen de raad op zijn eerder genomen beslissing terug kwam. Reden om de prijs tenslotte toch niet toe te kennen was het feit, dat de hele kunstraad moet verdwijnen in de huidige vorm en dat de procedure van het toekennen van prijzen hele maal herzien moet worden. BRIELLE Verscheidene groentensoorten op Voorne zijn de laatste da gen door brandvlekken aangetast. Zij zijn voor consumptie onbruikbaar en voor vele tuiders betekent dit een schade van duizenden guldens per week. Algemeen neemt men aan, dat de gassen van de industrie in Europoort en Botlek, die immers op enkele kilometers afstand van de tuinbouwgebieden zyn gelegen, de oorzaak zijn. Bodcmdeskundige J. Wessels van het biologisch station Oostvoornc schraagt deze mening: „Hoewel wij niet zijn belast met het onderzoek van deze brandvlekken geloof ik stellig dat industriegassen daar van de oorzaak zijn. De fabrieken stoten niet alleen zwaveldioxyde uit, maar een mengsel van ver schillende gassen. Ik heb de uitwerking daarvan persoonlijk in het Wcstland geconstateerd". De tuinder Izaak Hoogvliet in Rockanje zit met zijn aangetaste spinazie en constateert: „Als ik by mijn buurman schade aanricht, moet ik dat vergoeden. Maar voor deze schade kryg ik geen enkele vergoeding". De heer Hoogland heeft vorige jaar eind mei eveneens zware schade geleden door brandvlekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1