Nixons politiek het zwaarst in weegt nog Santiago Vier miljoen mensen in Oost-Pakistan aan rand van hongerdood apitein uit VS erminkte een Vietnamees Seato blij met China's ping-pong' E aiit8te aanbod aan ebellen op Ceylon S Houding van Israël lijkt wat soepeler Kosmonauten l^ijna te water Onderivijsboekje over verzet Chili en het socialistisch experiment Noordse landen gaan vervuiling zee verbieden en naar Ankara zwaar bewaakt Italiaanse artsen zeggen staking af Toch steun voor lockheedfabrieken? PRL TT WOENSDAG 28 APWl 1971 ISKOU (UPI) Toen de Rus- J ruimtecabine Sojoez-10 neerk- gebeurde dat op veertig meter oever van een meertje. Dit het dagblad Komsomolskaja lamgisteren in Moskou onthuld, [het geval de drie kosmonauten water zouden zijn geland, al kikvorsmannen klaar om >dden. [wel hierover geen officiële ge- bekend zijn. wordt vermoed i Sojoez-cabines bij landing op [ater niet blijven drijven zoals lerikaanse Apollo. Alle Rus- I ruimtevaarders zijn tot nog toe I land neergekomen. mding vlakbij open water be- eens te meer de vermoedens reis van de Sojoez-10 aller- rolgens de plannen is verlopen, k de normale Russische praktijk [moeilijk denkbaar dat het gep- ndingsgebied een meer bevat- 1 vermoedens worden ook vcr- door de uitlatingen van ruim- Nikolaj Roekawisnikow. I kort na de landing berichten ruimteziekte uit de medede- van ass waren geschrapt, l|ii hij nu zelf dat hij onaange- jervaringen van enige betekenis Ibben gehad. CALCUTTA, NEW DEHLI (UPI, Reuter, AP) Hongersnood heerst in een deel van Oost-Pakistan, waar niet gevochten is, maar waar ongeveer vier miljoen overlevenden van de watersnoodramp in november vrijwel van de buitenwereld zijn afgesloten. Internationale organisaties hebben veel gedaan om het lijden van de bevolking, die niet alleen dakloos was geworden, maar ook haar oogsten verloren zag gaan, te helpen verlich ten. Aan deze hulpverlening kwam een abrupt einde, toen het Pakistaan se leger op 25 maart in Oost-Pakistan T|-|*J|o in de aanval ging om de afscheidings beweging van sjeik Moedjiboer Rach- man de kop in te drukken. delen van Oost-Pakistan. Bovendien zijn er in het getroffen gebied vrijwel geen bestuursambtenaren. Veel brug gen in wegen, die naar de delta lei den zijn door verzetslieden opgebla zen. Al langer dan een maand zijn (voorzover bekend) geen voedsel en andere hulpgoederen het getroffen deltagebied langs de Golf van Benga len binnengekomen. De havensteden Tsjittagong en Tsjalna, waar de goe deren werden uitgeladen, kunnen als gevolg van de gevechtshandelingen niet gebruikt worden. Het leger houdt zich alleen bezig met acties tegen de rebellerende bevolking in d overige 4[aSHINGTON (UPI, Reu- iAP) Alsof de betogingen if. B AP) Alsof de betogingen Washington en de hearings het Congres nog niet vol- pde zijn om het Amerikaan polk te overtuigen van de flwelijkheid van de Vietna- ■lie oorlog, heeft ook het lerikaanse leger aandacht 3raagd voor het gedrag van aaide militairen, door een les te beginnen tegen een 9jtein, die een Vietnamese pgene gemarteld zou heb- ït proces vindt plaats in Fort herson (Georgia). De be- 'gde, kapitein Eugene Kotouc, volgens de aanklacht op 16' rt een Vietnamese gevangene ..vinger hebben afgehakt en hem IJlsnee in de hals hebben gege- '|J[ omdat hij hem er van ver- I^t tot de Viet Gong te behoren. Ondervraging gebeurde enkele meters van Son My, enkele BI nadat het bloedbad daar vol uten was. een inlichtingenofficier, "1 toegegeven dat hij .aanjagen vrees' gebruikte bij het onder van drie Vietnamezen, die verdacht werden tot de Viet te behoren. Hij wilde inlich- hebben over booby-traps, lijnen en verborgen wapens, ivens van Amerikaanse solda- lingen af van het succes van ondervraging', verklaarde de Per ongeluk zou hij een van de pink van een Vietna- afgehakt hébben en hij was ïokt en verbaasd', toen het ge- Medina ar de getuigen, die aan het 1 kwamen, waren er niet zo ivertuigd, dat het een ongeluk- as. Eén vertelde dat kapitein It Medina (de chef van luite- Calley) de hand van de Viet- vast hield, toen Kotouc de afsloeg. Volgens de getuige Kotouc de vinger af te n, als de Vietnamees niet wil- aten. .Kapitein Kotouc drukte es tegen de vinger, tilde zijn >p en kwam neer en een ge- van de vinger werd afge- Kotouc kan veroordeeld wor- ot tien jaar gevangenisstraf, chter heeft een tweede aan tegen de officier ingetrokken jury gevraagd de kapitein spreken, wegens gebrek aan telingen en gruwelijkheden ook ter sprake bij hearings n congrescommissie, onder van Ronald Dellums (De- at). Vijf oud-officieren ver en dat Amerikaanse soldaten itnam martelingen en ver en van vijandelijke gevange- lestonden. het onderzoek van mmissie is niet officieel. De isleden willen een officieel onderzoek «aar Amerikaanse oor logsmisdaden forceren. Een oud-legerarts getuigde, dat de zoon van oorlogsheld George Patton hem opdracht had gegeven ernstig gewonde Vietnamezen 'even' voor een ondervraging in le ven te houden om hen daarna te laten sterven. De chirurg, Gordon Livingstone, zei dat medische be handeling voor gevangenen dik wijls werd uitgesteld om van hen inlichtingen te verkrijgen. Op een keer, zo vertelde de oud- majoor, had generaal George Pat- ton III (zijn commandant) hem be vel gegeven twee ernstig gewonde gevangenen zo lang in leven te houden, dat ze nog ondervraagd konden worden. Patton III is de zoon van de held uit de tweede we reldoorlog, generaal George Patton, naar wie een film is gemaakt. Deze film inspireerde president Nixon tot de invasie van Cambodja, verle den jaar. Houdt die Viet Congs voor een paar minuten in leven, totdat ze praten en laat ze dan sterven', had Patton III volgens de chirurg ge zegd. Bij een andere gelegenheid had een hogere officier gezegd dat hij blij zou zijn, dat hij in plaats van het gebruikelijke waarheids serum, een verlammingsvloeistof zou kunnen gebruiken op gevangen Vietnamezen. Verlamd „Hij zei blij te zullen zijn succi- nyl chlorine, dat de spieren ver lamt, te gebruiken op de gevange nen,' verklaarde Livingstone. ,Naar mijn weten werd het nooit ge bruikt, magr ik meen, dat het voor naamste is, dat het werd voorge steld door een arts en het geeft een aanwijzing van de ontmenselijking', aldus de arts. Een vroegere legerkapitein ver- teMe de commissie, dat Amerikaan se soldaten opdracht was gegeven de oren van gevangen genomen Vietnamese gevangenen af te snij den, zodat een accurate telling van gesneuvelde vijanden kon worden bijgehouden. Fred Laughlin, die in Vietnam pelotonscommandant was, zei dat hij in een jungle-opleidings school instructies gekregen had hoe oren afgesneden moesten worden. Zwijgen Over deze opleiding zei Laughlin: ,De vraag werd gesteld hoe wij het aantal gesneuvelde vijanden kon den controleren. Een goed idee was de afgesneden oren te tellen.' Op de vraag of dit de officiële taktiek was, verklaarde de oud-kapitein: Het was een informele taktiek, die echter' kracht bijgezet werd doordat ze op school werd onderwezen, maar het werd zo verteld dat er van ons verwacht werd dat we er niet over zouden praten'. Volgens Laughlin waren de gruwelijkheden niet de officiële Amerikaanse poli tiek. Maar de houding van Ameri kaanse commandanten moedigde een harde behandeling van het Vietnamese volk door Amerikaanse soldaten aan. >M)MBO (Reuter, AP) ^Rring van Ceylon heeft de ^■elingen tot 1 mei tijd ge- ^B>m de wapens neer te leg- zich over te geven in ruil ai „redelijke behandeling", frnen zich individueel of epen melden bij politie- belastingkantoren, of ^nken. We leeft angst voor een aan- hoofdstad Colombo. Militai- [politie zijn bijzonder actief. Overal in de stad worden auto's door zocht op wapens. Ook elders op het eiland worden nieuwe aanvallen ver wacht, als de rebellen willen probe ren in de oerwouden een veilig heen komen te zoeken. Van helikopters uit zijn boven junglegebieden een half miljoen pam fletten afgeworpen me de details van de voorwaarden voor overgave. Ge schat wordt dat zich thans tenminste 10.000 opstandelingen op Ceylon be vinden. Uit een gisteren gepubliceerd communiqué valt op te. maken, dat zich totdusver nog geen overgave op grote schaal heeft voorgedaan. De spanning tussen India en Pakis tan wordt intussen met de dag groter. De regering te New Delhi heeft op nieuw een protest laten horen, omdat haar diplomatieke staf in Dacca (Ost- Pakistan) zo goed als geïnterneerd is. Het vertrek van de Indiase Hoge commissarsi, B. K. Atsjarya, naar Islamabad is opnieuw uitgesteld. Vier dagen geleden werd hij teruggeroe pen naar New Delhi. India wil eerst afwachten, wat er met zijn diploma ten in Pakistan gebeurt. Als niet spoedig een oplossing wordt gevonden voor het conflict tus sen beide landen kan verbreking van de diplomatieke betrekkingen niet uitblijven. De Indiase minister van defensie, Djagdjivan Ram zei giste ren, dat zijn land niqt naar oorlog verlangt. Als het zover zou komen, zou India echter een verbijsterend antwoord geven. Hij voegde er aan toe: „Wij willen niet, dat onze men sen naar Bangla Desj gaan om de vrijheidsstrijders daar te helppn. Er zijn essentiële voorzieningen nodig om de vluchtelingen te helpen, die India binnenstromen". Botsingen Radio Pakistan heeft gisteren om geroepen, dat zondag twee Indische militairen gevangen zijn genomen en dat er nog 300 zijn uitgeschakeld, na dat zij Pakistan waren binnengedron gen. Pakistaanse troepen zouden 'zon der verzet' een Indiase strijdmacht bij Golabganj, op 25 km. van de grens met India, omsingeld en geëlimineerd hebben. De gevangenen zouden bij hun verhoor gezegd heb ben, dat zij op 22 april uit hun t»asis Gartala naar Oost-Pakistan werden gedirigeerd. De Pakistaanse troepen zouden ge weldige hoeveelheden wapens en mu nitie hebben buitgemaakt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 1'De 4-mei-com- missies van de drie onderwijzersbon den hebben een boekje laten ver schijnen met verhalen over vier Ne derlandse verzetsmensen. Deze voor het onderwijs bestemde vertellingen gaan over Lodewijk van Hamel, Jo hannes Post, Titus Brandsma en Ger- rit Jan van der Veen. Het is een traditie van de onder wijzersverenigingen om de scholen documentatie aan te bieden voor de herdenking van 4 mei. Het boekje „4-mei-herdenking" is uitgegeven ->bij Wolters Noordhof f, Groningen, prijs ƒ2,40. LONDEN (UPI, Reuter, AP) De leiders van de Zuid- oostaziatische verdragsorganisa tie (SEATO) zijn tot de conclu sie gekomen, dat de Noordviet- namezen de laatste 12 maanden zodanig zijn verzwakt dat zij geen belangrijk offensief meer kunnen ontketenen. Zij verwel komden China's vriendelijke ge baren tegenover het Westen, maar noemden het „een strohalm met geen wind erachter". Minister William Rogers van Ame rika verklaarde op de conferentie, dat de Verenigde Staten nu „aan de laat ste stap" bezig waren wat betreft de beëindiging van de Vietnamese oor log. „Wij zullen de verantwoordelijk heid voor de strijd op de grond in dat gebied deze zomer aan de Zuidvietna- mezen overdragen. Met andere woor den, de politiek van Vietnamisering werkt. De president komt zijn belofte ne, dat de VS de oorlog zullen stop pen. We zijn nu bezig aan de laatste stap". Ook haakte hij in op China's „ping- pong-diplomatié". De uitnodiging aan het Amerikaanse tafeltennisteam noemde hij „op zichzelf een kleine stap, maar ik geloof dat het een zeer belangrijke stap is". De motieven van de Chinezen waren Rogers niet ge heel duidelijk. „Wat «ook hun motie ven mogen zijn, wij verwelkomen de Chinese ouverture. Premier Tsjoe En- lai heeft gezegd, dat het een nieuwe bladzijde was. Wij geloven dat China een steeds grotere rol heeft te spelen in Azië. Het doel van onze politiek is niet het onthouden van die rol, maar het aanmoedigen daarvan. Aanmoedi gen dat het eerder een constructieve rol dan een vernietigende rol zal zijn". JERUZALEM (UPI, Reuter, AFP, AP) Israël eist geen Egyp tische verklaring, dat het de staat van oorlog zal beëindigen, maar wil liever een ongelimiteerd bestand, omdat dit laatste belangrijke militaire betekenis heeft. Aldus heeft Abba Eban, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, gisteren op een persconferentie verklaard. Politieke en militaire leiders in Israël hebben de laatste tijd gezegd, dat de bepaling ten aanzien van beëindiging van de oorlogstoestand een sleutelprobleem is. Eban is echter de eerste minister, die officieel ver klaart, dat Israël deze voorwaarde niet zal stellen. Men ziet hierin een verzachting van het Israëlische standpunt en legt verband met het komende bezoek van William Rogers, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, aan het Midden-Oosten. Eban zei voorts, meer belang te hechten aan een ongelimiteerd be stand, omdat in de resolutie van de Veiligheidsraad om een permanent bestand wordt gevraagd. Of dit be stand in een formele overeenkomst moet worden vastgelegd of alleen kan worden „geconstateerd", zou tijdens onderhandelingen uitgemaakt kunnen worden. Wel zal Israël bij zijn eis blijven, dat onder welke regeling ook Egyptische of Sowjet-troepen niet zal worden toegestaan het Suezkanaal over te steken om de stellingen te bezetten, die Israëlische militairen zouden hebben verlaten. „Dit zou lei den tot uitbreiding en niet tot beëindiging van de oorlog", aldus Eban. Hoessein Het was opvallend, dat Eban geen enkele maal sprak over „terugtrek king" van de Israëlische troepen, maar over „hergroepering". Hij be toogde, dat heropening van het Suez kanaal een dubbele Israëlische con cessie zou betekenen, nl. hergroepe ring van de Israëlische troepen en het betrekken van een minder gun stige verdedigingslinie en anderzijds de voordelen, welke heropening voor Egypte biedt. 220 cent voor 20 geurige, pittige, fijne Medina's-^-"- Wie geeft er nog zo veel f voor zo weinig'? Velasques! V J De komst van de marxist Salvador Allende en zijn Unidad Popular heb ben in de internationale politieke arena geen geringe opschudding ver oorzaakt. Allende's streven naarvol- ledige politieke èn economische auto nomie en naar vriendschap met alle landen, maakte in Washington gevoe lens van voorzichtige afkeer los en leidde in de cammunistische hoofd steden tot vreugde bij de kameraden. Wat niet uitzonderlijk is, want de Veernigde Staten hebben in Latijns Amerika zeer veel en de communis tische wereld nog maar weinig te verliezen. Een bijkomend succes voor Moskou is, dat Allende langs vreed zame parlementaire banen aan de macht kwam en niet via „gewapend avonturisme" (guerrilla-strijd), wat in de discussies met militante castristen en maoïsten beslist van pas zal ko men. Toch hebben de nieuwe Chileense machthebbres nog maar weinig daad werkelijke steun van de Russen mo gen ontvangen. Vorige maand nag probeerde oresident Allende in een vraaggesprek voor de Moskouse tele visie deze Russische terughoudend heid te doorbreken met een vurig pleidooi voor „kapitaalhulp en tech nische bijstand, die onmisbaar zijn voor onze potentiële ontwikkeling". Maar geen land lijkt zo beducht te zijn voor de financiële consequenties van een eventueel „tweede Cuba". Waarnemers in Santiago neigen tot de gedachte, dat de Russen niet al leen economisch! maar ook strategisch momenteel nog niet sterk genoeg zijn om de positie van de Amerikanen over te nemen. Men verwacht daar om, dat' Rusland voorlopig eerder sta biliserend dan revolutionair zal in werken op de Chileense politiek. Niet alleen om tijd te winnen, maar ook in de hoop, dat intussen meer Latijns- door Ferry Versteeg President Allende van Chili amerikaanse landen het voorbeeld van Chili zullen volgen. De kans, dat Mao binnen afzienba re tijd zijn licht over de Andes zal laten schijnen, is nog veel geringer. De redenen voor de Russische terug- houdenedheid gelden in nog veel sterkere mate voor peking, mwaar men boven dien volksfrontregeringen met scepsis pleegt te bezien als volks vijandige compromiscollege.s Deat Chili China binnenkort koper gaat le veren is een meevaller voor beide partijen. Vooralsnog weegt de Amerikaanse politiek het zwaarst in Santiago, al weet men nog weinig over de inhoud. Zo die al vast ligt, want de snelle ontwikkelingen op het Latijnsameri- kaanse continent nopen het State De partment tot voortdurende koerswij zigingen en aanpassingen. In de jaren vijftig hanteerde Dulles niet zonder succes de botte bijl, tot dit apparaat in 1960 afknapte op Castro's Cuba en de Amerikanen zich op dit Caraïbis- che eiland buiten de lijnen plaatsten. In het begin van de jaren zestig was Kennedy's idealistische politiek gericht op de promotie van de Latijn- samerikaanse middenklasse, die de militairen in de kazernes zou dwin gen en de weg naar economische ont wikkelingen en stabiele democratie zou openbreken. Helaas bleef de mid denklasse van Latijns Maerika even amorf en weinig ondernemend als in het verleden en bestegen de militai ren met opvallende regelmaat het'po litieke strijdros. President Johnson maakte van de nood een deugd en keerde de hele Kennediaanse politiek om. Hij besloot de politiserende militairen te steunen, wat wel politieke stagnatie opleverde, maar wellicht nog meer economische groei. Dit zou, naar het inzicht van Johnson, de middenklasse weer ten goede komen en daardoor de demo cratisering van Latijns Amerika. Maar dit keer stak opvlammend La- tijsnamerikaans nationalisme een spaak in het wiel en in landen als Peru en bolivia begonnen -in de Ver enigde Staten opgeleide militiaren een kruistocht tegen de Amerikaanse invloed in hun regio's. Nixon reageerd hier eind 1969 op met zijn zogenaamde 'low-profile'-po- litiek. Hierbij werd de Amerikaanse aanwezigehdi ln Latijns Amerika minder scherp geaccentueerd, kreeg handel voorrang boven hulp en trachtte Washington de diverse rege ringen realistisch te benaderen zon der acht te slaan op hun politieke formules. Deze politiek werd behalve door verstand ook door noodzaak in gegeven: Vietnam eiste het leeuwe- deel van de Amerikaanse aandacht en een protectionistisch gestemd con gres besnoeide drastisch op de uitga ven voor Latijns Amerika. Maar sinds de verkiezingsoverwinning van Allend is 't de vraag of deze politiek nog een lang leven is beschoren, want hij was immers afgestemd op na- tionslistische militairen en iet op marxistische burgers. Tot nu toe wordt de Amerikaanse diplomatie nog gekenmerkt door voorzichtigheid en herhaalt Allende bij voortduring, dat hij de realties met de Verenigde Staten niet wil verslechteren. Maar er zijn al andere geluiden te vernemen, zo verzekerde Henry Kis singer, de architect van Nixons bui tenlandse politiek, een groep journa listen, dat Chili nooit meer vrije ver kiezingen zal beleven en dat Peru, Bolivia en Argentinië aan het wanke len worden gebracht om als domino's President Nixon van VS in het communistische net te val len. In Santiago eiste senator Altamira- no, leider van de socialisten, een ster ker anti-Amerikaanse politiek na de onverwachte aflasting van een Ame rikaans vlootbezoek. Rechtse Ameri kaanse politici hebben er op aange drongen de Chileense volksfrontrege ring zo snel mogelijk politiek en eco nomisch te wurgen. Anderen menen echter, dat Allende met mate moet worden gesteund om te voorkomen, dat een cahos ontstaat, waarin de communisten aan het langste eind kunnen trekken. Een enkeling durft zelfs de Chileense ontwikkelingsbe hoeften centraal te stellen. Het meest aannemelijk is echter, dat Nixon zijn 'low-profile'-politiek nog enige tijd zal voortzettën in af wachting van Allende's toekomstige activiteiten. Daartoen zal zeker de nationalisering van een aanzienlijk deel van het Amerikaanse bedrijfsle ven in Chili behoren. De allang voor bereide nationalisering van de koper mijnen zal vermoedelijk niet zonder fristie verlopen. En bedrijven als Ge neral Motors, Ford, International Te lephone, Xerox, Firestone, Dow Che mical en Bethlehem Steel staan op dezelfde nominatie. Veel zal daarom van de schadeloossteling afhangen. Maar het meest gevolig blijven de Verenigde Staten voor de Russische invloed in Chili en vooral voor de Chileense invloed in overleg Latijns Amerika. Chili vormt met Peru en Bolivia al een links Andes-blok en ondanks Allende's plechtige verzeke ringen, dat er geen revolutie zal wor den 'geëxporteerd', is de kans groot, dat zijn 'socialisme in vrijheid' elders zal worden nagebootst, zoals dat lan ge jaren het geval was met Castro's guerilla. In Colombia beloofde Rojas Pinilla, die vorig jaar slechts enkele tienduizenden stemmen te kort kwam om preisdent te worden, allende na te volden. Ook de Colombiaanse socialis tische partij voelt veel voor een volksfront. In Uruguay werd een Frente Amplia'. (Breed Front) ge vormd van christen-demodraten, communisten en kleinere linkse gro- peringen, dat in november met vrij wel gelijke doelstellingen als Allen de's Unidad Populair en zeker niet kansloos aan de algemene verkiezin gen gaat deelnemen. En naar aanlei ding van een zelfbewust artikel van de Chileense communistenleider Cor- valan in het Italiaanse partijblad L'Unita hoorde men in Washington in alle ernst spreken over 'spaghetti met Chileense saus...' Dit is het zevende artikel in deze serie. Zaterdag: Nieuw Havana. Terwijl Egypte bij zijn oude opvat tingen over een vredesregeling blijft en van Israël de toezegging eist, dat het een regeling voor het Suezkanaal als de eerste fase van totale terug trekking uit alle bezette gebieden be schouwt, heeft koning Hoessein van Jordanië in een interview met het Westduitse blad Die Welt gezegd, dat de toestand in het Middenoosten veel explosiever is dan in het alge meen wordt aangenomen. Het gevaar dat een nieuwe oorlog uitbreekt, zou verder toegenomen zijn. De koning gaf ook te kennen dat hij pogingen doet, de groei van de Russische invloed in het Midden-Oos ten tegen te gaan. „Ik heb gewaar schuwd tegen de opvatting, dat het conflict met Israël beëindigd kan worden met een patent-oplossing, die het mogelijk maakt, simpelweg de Russen door Amerikanen te vervan gen". Hoessein zei, de Palestijnse guerril la's in zijn land weer geheel onder controle te hebben. Het is niet de be doeling van zijn regering, de com mando's aan banden te leggen. „Nie mand heeft het morele recht", aldus de koning, „de Palestijnen iets in de weg te leggen bij hun strijd om hun geboorteland terug te winnen". Herverdeling In Jeruzalem heeft een belangrijk Israëlisch raadslid een politieke her verdeling van de stad voorgesteld en het instellen van een Arabische ge meenteraad onder Jordaanse soeve reiniteit.' Het voorstel, waarvan het blad Maariv melding maakte, is van Mirom Benvenisti, commissaris voor de vroegere Jordaanse sector van Je ruzalem. STOCKHOLM (UPI) De minis ters van buitenlandse zaken van Zweden, Denemarken, Noorwegen, Finland en IJsland hebben gisteren op een vergadering in Stockholm aangekondigd wetten te zullen aan nemen om de vervuiling van de zeeën tegen te gaan. Nog dit jaar zullen deze landen het lozen van „zekere niet-oplosbare, ver giftigde stoffen" in de zee verbieden. In een verklaring roepen de minis ters de andere landen van de Noor doost-Atlantische Visserij Conventie op soortgelijke maatregelen te tref fen. Engeland, West-Duitsland, Neder land en België zijn uitgenodigd voor een conferentie om over deze proble matiek te praten. Deze conferentie zal vanaf 28 september tot 1 oktober in Oslo worden gehouden. Denemarken en Noorwegen hebben eerder geprotesteerd tegen het plan van Engeland om elk jaar 375.000 ton afval in de Noordzee te lozen. ANKARA Na afkondiging van de staat van beleg in elf van de 67 Turkse provincies zijn op de wegen naar Ankara controleposten ingericht. In de stad zelf zijn op talloze plaat sen huiszoekingen gehouden. De activiteiten zijn gericht tegen de stadguerrilla's, die aansprakelijk worden gesteld voor bankovervallen, ontvoeringen «en bomaanslagen. De afkondiging van de staat van beleg moet nog door het parlement worden goedgekeurd. 'De debatten 'hierover zouden vandaag beginnen. De politie van Izmir heeft de uni versiteit van die stad doorzocht. Ne gen studenten werden aangehouden, nadat wapens en 'extreem linkse' lec tuur was gevonden. In Eskisehir zijn vijf studenten gearresteerd na ge vechten tussen rivaliserende groepen studenten. ROME (Reuter) Ongeveer 12.000 Italiaanse artsen hebben gisteren een staking van vier dagen afgelast en besloten «vandaag met de regering hun grieven aangaande hervormingen op het gebied van de volksgezondheid te bespreken. Aan de andere kant Is het perso neel van particuliere klinieken in Italië begonnen met een staking van twee dagen om kracht bij te zetten aan zijn eisen met betrekking tot hernieuwing van de arbeidsovereen komsten. De artsen, die in dienst zijn bij de staatsvolksgezondheidsorganisaties, waren maandag in staking gegaan. Zij protesteerden tegen voorgenomen hervormingen, die zij schadelijk ach ten voor het medische beroep. De art sen «vrezen, 'dat deze hervormingen hun vrije beroepsuitoefening te niet zullen doen en hen zullen opnemen in een grote, het gehele land omvat tende, gezondheidsdienst. WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse minister van financiën, John Connally, heeft gezegd, dat de Lock heed vliegtuigfabrieken vermoedelijk een regeringslening ter grootte van 250 miljoen dollar nodig hebben om van voortbestaan verzekerd te zijn. Er is nog geen beslissing genomen, omdat afgewacht wordt, hoe de on derhandelingen met Engeland verlo pen, dat zelf nog de problemen met Rolls Royce moet oplossen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11