EXPLOSIEF STADIUM DICHTBIJ Bouwvakbonden klaar voor gevecht om cao GS CM CJ1 Udul Eind maken aan overbesteding Geel morgen aan Vooruitzichten ongunstig Gevaarlijk niemandsland Advies aan Nixon: erken China ram Het Kwartet Internationale ballonrace op Koninginnedag 11 N POLY-LUXE A VAN DAM e! Ook werkgevers betrekken de stellingen Studente gewurgd 200 aanhangers Obote gedood i/OOR FATSOEN VANRAPPARD (RITA) Nachtvorst aeinwe Leidse Courant Dinsdag 27 april 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" jofdkantoor leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur TILBURG Op 30 april zal Til- irg de startplaats zijn van een grote ternationale ballonrace die in het ider van de campagne Tilburg To- al wordt georganiseerd door het ranje-comité. Er zullen zestien ballonnen met jftig ballonvaarders uit Nederland, elgië, Duitsland. Engeland, Frank- jk, Japan, de Verenigde Staten en vitserland aan deze race deelnemen. :n deel van de ballonnen start per ije vaart waarbij het gaat om de ootste afstand. De andere ballonnen an op vossejacht met de opdracht dicht mogelijk bij de eerst gestarte Hon te landen. N Polyester weefsel in visgraat-dessin voor pantalons en blazers wash and wear in tendenz kleuren 150 cm. breed 9.95 p.m. Gebruik onze knippatronen van Vogue-Simplicity- Burda. I - 4>l Zyistra MODESTOFFEN Botermarkt 10 Haarlemmerstraat 99, Leiden WASHINGTON (Reuter. AP) Een door president Nixon ingestelde commissie heeft aanbevolen dat Ame rika een „politiek van twee China's" gaat voeren en het toelaten van Pe king tot de Verenigde Naties steunt. Dit laatste mag onder geen beding gepaard gaan met uitstoting van For mosa uit de VN. 'Het advies van de 50 leden tellende commissie was unaniem. Ze bestaat uit politieke leiders, hoge functiona rissen uit het bedrijfsleven -en acade mici en staat onder leiding van Hen ry Cabot Lodge. Tot de senatoren in de groep behoren J. William Ful- bright, de voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandse aangele genheden. en George Aiken, de nestor van de Republikeinen in de Senaat. uw stem A.R.P. C.H.U. G.P.V. S.G.P. AMSTERDAM „De ervaring in 1970 is. belaas, geweest dal de spanningen in onze economie niet zijn overwonnen, maar ons voor ernstiger vraagstukken hebben gesteld. Het is niet overdre ven te stellen, dat een explosief stadium tbans dicht lijkt te zijn genaderd. Ietwat gelaten wachten wij af, wanneer de werkelijke klappen zullen vallen." Met deze woorden vangt dr. J. Zijl stra, president van De Nederiandsche Bank, het algemeen overzicht aan in het jaarverslag over 1970 van de bank. „Hoogste wijsheid", aldus de centrale bankpresident. „dreigt meer en meer te worden, dat „de wal het schip maar moet keren". Het is trou wens de enige wijsheid die overblijft, indien niet tijdig vaart werd gemin derd en de steven gewend." De huidige economische situatie scherp analyserend, komt dr. Zijlstra tot de onontkoombare conclusie, dat aan de binnenlandse overbesteding een eind gemaakt moet worden. Een hierop gericht beleid dient geen uit stel te lijden ook omdat de perspec tieven met betrekking tot de externe situatie naar de huidige inzichten voor 1971 nóg ongunstiger zijn. Lonen en prijzen Met betrekking tot de loon- en prijsinflatie constateert dr. Zijlstra. dat men niet moet verwachten, dat de huidige graad hiervan een stabiele toestand is. „waarmee men moet Ie ren leven". Dezelfde krachten die de loon- en prijsspiraal hebben opge voerd tot de huidige intensiteit blij ven werkzaam. Gevreesd moet worden, dat deze krachten een steeds sterker cumula tief karakter krijgen, vooral tenge volge van de thans bestaande intensi teit van de afwentelingsprocessen Jaarlijkse prijsstijgingen tot 5 a 6 procent kan men trachten voorzichtig en geleidelijk tot een lager niveau terug te dringen. Prijsstijgingen van 10 procent of meer brengen een volkshuishouding echter in een toe stand van 'voltooide inflatie, die slechts met onvoorstelbaar drastische maatregelen zou kunnen worden be teugeld en teruggeschroefd. „Wij be vinden ons thans in een gevaarlijk niemandsland. Geheel zonder een pijnlijke aanpassing zal een redres niet meer mogelijk zijn. „Te meer", aldus dr. Zijlstra, „klemt het om direct ter hand te nemen wat thans moet en kan worden gedaan." In de eerste plaats moet de overbe steding ongedaan worden gemaakt. Dat zal eisen stellen aan de overheidsfinanciën en met name aan het stiigingstempo van de overheids uitgaven. hetgeen tot een soberder beleid moet voeren dan misschein thans wel eens wordt aangenomen In de tweede plaats zou de Sociaal- Economische Raad de draad van liet veertiende halfjaarlijkse economische rapport moeten opvatten teneinde de vraag te beantwoorden hoe tc ontko men aan do zinloze en gevaarlijke toestand van loonsomstijgingen van 12 pet. of meer, resp. prijsstijgingen van 6 pet. of meer. Ook indien men aanneemt dat de feitelijke loonvorming in de bedrijfs takken geheel in handen van par tijen berust, dan nog is het dringend noodzakelijk beter dan thans het geval is te analyseren wat ter zake van lonen, premiedruk, belastingen en overheidsuitgaven wel en niet ver- i enigbaar is op straffe =- uiteindelijk van stagnatie en werkloosheid. „Geheel te vermijden", zo meent dr. Zijlstra, „zal dit vermoedelijk niet meer zijn. Voor de derde maal na de oorlog zal een prijs voor ons falen in termen van werkgelegenheid worden betaald. Het is echter nog niet te laat te trachten deze schade zoveel moge lijk te beperken." Voor vervolg zie pag. 13 Bg de vechtpartij tussen de po litie en demonstranten van dc actiegroep Nicuwmarkt raakten raakten enige mensen gewond. De betoging was gericht tegen het rooien van bomen langs de Oo- sterdokdam. die ten behoeve van het verkeer moet worden ver breed. GRONINGEN Gisteravond rond zeven uur is in Groningen de 19- jarige studente fysiologie L. H. den Hollander uit Katwijk aan Zee door wurging om het leven gebracht. De vermoedelijke dader, haar vriend, de 22-jarige student C. J. C. K. uit Bem- mel is, nadat hij 40 pijnstellende ta bletten had ingenomen, door een arts naar het academisch ziekenhuis over gebracht. Hij is thans buiten levensgevaar. De politie heeft hem nog niet kun nen horen. Het gewurgde meisje, dat zich op de kamer van de jongen aan de Ver lengde Nieuwstraat bevond, had al vijf maanden omgang met K. Boven buren van K. hebben maandagavond niets van ruzie gemerkt. Er werden op de kamer, waar het slachtoffer werd gevonden, geen sporen van een worsteling aangetroffen. Rond drie uur maandagnacht zou K. naar twee boven hem wonende studenten, de 24-jarige P. F. Mulder en de 22-jarige A. Suiding zijn ge gaan. Hij nam hen mee naar zijn kamer. Deze studenten brachten K. naar een dokter, die K. naar het zie kenhuis stuurde. Daarna ging de arts poolshoogte nemen op de karper van K. Daar trof hij, geheel gekleed, het ontzielde lichaam van Laurette den Hollander aan. K. was niet eerder met de politie in aanraking geweest. Over het motief van de moord tast de politie nog in het duister. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De vakbonden en de werkgevers in het bouw bedrijf hebben gisteren hun oor logsstellingen betrokken. Tenzij er nog een wonder gebeurt (als gevolg van de nieuwe bemidde lingspoging bijvoorbeeld) zal de strijd om de overwinning in de vastgelopen onderhandelingen donderdagmorgen losbranden. De gespreide vakbondsacties worden centraal vanuit Utrecht ge leid en zullen ter plaatse worden be geleid door bondsbestuurders, die daartoe in diverse districten in het land een standplaats krijgen aange wezen. De werkgevers hebben een stakingsbureau gevestigd in Den Haag, van waaruit zo goed mogelijk tegenspel zal worden gegeven. Gistermiddag maakten de besturen van de drie bouwvakbonden op een persconferentie bekend van hun bondsraden de opdracht te hebben gekregen om „een rechtvaardige cao voor de bouwvakarbeiders af te dwingen met alle passende middelen die een breed, beweeglijk en geva rieerd karakter moeten hebben". Deze acties „zullen ten doel hebben een voortdurende druk uit te oefenen op de individuele werkgevers, teneinde hun organisaties te noodzaken ak koord te gaan met de eisen dei- bouwbonden". MIDDELEN Besloten werd de volgende midde len aan te wenden als de werkgevers de eisen niet voor donderdagmorgen hebben aanvaard: Werkstaking en tijdelijke werk onderbreking op aanwijzing van de bondsbesturen Voeren van besprekingen over de ontstane situatie tijdens de werk tijd; Extra-aandacht voor de uitvoe ring van het werk; Weigeren van overwerk; Strikt in acht nemen van de vei ligheidsvoorschriften Niet meewerken aan het tot stand komen van ondernemingsraden of het functioneren daarvan; Voeren van besprekingen met de werkgevers over onderwerpen als winstdeling, goede schaftgelegenhc- den en hygiënische voorzieningen. De bouwbonden, die reeds telegra fische solidariteitsbetuigingen ontvin gen van de Federatie van Heiwerkers en van werknemers uit de wegen bouw en die op korte termijn ook een officiële steunverklaring verwachten van de drie vakcentrales, roepen hun leden op „massaal aan de acties deel te nemen en de aanwijzingen van de bondsbesturen op te volgen". KAMPALA (Reuter) Bij gevech ten aan de Soedanese grens tussen het Oegandese leger en aanhangers van de afgezette president Milton Obote zijn meer dan 200 mensen ge dood, aldus president Idi Amin. Er zijn volgens hem bewijzen dat Obote voortgaat met zijn pogingen om guer rilla-infiltraties in Oeganda te orga niseren. Eerder beschuldigde Amin Tanza nia en Soedan van het opleiden van Oegandese ..rebellen" die het bewind van Obote zouden moeten herstellen. In het kantoor van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf aan de Benoor- denhoutseweg te Den Haag hebben de werkgevers een stakingsbureau on dergebracht. dat permanent met des kundigen bezet zal zijn om de tegen actie te leiden en de ondernemers met advies ter zijde te staan. In een brief aan alle aannemers verzoekt de RBB elke moeilijkheid, in welke vorm ook, onmiddellijk te melden. Dit geldt ook voor besprekingen van werknemers tijdens het werk, het on geoorloofd verlengen van schafttijden en het betreden van het werk door vakbondsbestuurders. Voor vervolg zie pag. 11 Waarom CHU stemmen? Er zijn luxe paarden en werkpaarden. De CHU is ty pisch een partij van werkpaarden. Klinkt niet aantrek kelijk. We maken geen show. Steken geen vuurwerk af. We zijn een partij van nuchtere, werkende Neder landers. Als u met beide benen op de grond staat, als u daden wilt zien in plaats van woorden, stem dan op de CHU. Dan kiest u de wijste partij. I Nederlands Appèl I jQ Nederlands Appèl Wie op dankbaarheid re kent, is een koopman, maar geen weldoener. it latter 35? Ik had niet gedacht dat ze ons zomerhuis zouden vinden na de be schrijving die ik ze gegeven heb. Zon en maan Zon en maan 28 april; zon op 5.18, onder 19.59; maan op 6 43, onder 2 mei E.K. Hoog water Hoog water, 28 april: Rotterdam le getij 6.31. 2e getij 19.08; Schc- veningen 4.58-17.25; Vlissingen 3.39-16.05; Haringvliet a.d Zeezij de 5.31-17.59. Een kleine depressie, die van nacht over België naar West- Duitsland trok was er de oor zaak van, dat er in het zuiden van het land op uitgebreide schaal regen viel. In Noord- Brabant en Limburg werd de meeste neerslag afgetapt, 13 tot 20 mm. Nachtvorst werd alleen in het noorden gemeld. Inmid dels stroomt met noordeiyke winden koude lucht over de Noordzee naar het zuiden. In Schotland en Noord-Engeland werden sneeuwbuien gemeld. Deze stroming staat aan de oostflank van een hogedrukge- bied. dat maandagochtend nog boven Groenland lag, maar dinsdagochtend al tot het zuiden van IJsland was gevorderd, daarbij in sterkte afnemend. De koude lucht zal vooral in de komende nacht van betekenis zijn, wanneer bij weinig wind en opklaringen op uitgebreide schaal nachtvorst moet worden verwacht. Barometerstand: heden 10 uur 75.4 cm (1005 millibar), dalend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1