Geschil bouw-cao: kwestie een van andere rekensommen QJ^- Ziiidmolukkers in gevangenis herdenken proclamatie der RMS Bataljon politie kamt woonwagenkamp uit 2W-Jamenwerken mag geen \)dewoord zijn scheepsbouw Woonhuis bij felle brand gelegd in as "beroep tegen boringen in I.Isselmeer Zeventien aanhoudingen Advocaat vraagt asiel aan voor gevluchte Portugees Portretten van verdachten in moordzaak verspreid 16 APRIL bericht 5—13.300 Zaanlandse orgen: f>sbouw Maatschappij heeft de küstfialen gepoogd om tot samen- -JÏ MAANDAG 26 APRIl 197; met andere werven te ko- marümaar s^ee(^s hebben wij nul kab rekest gekregen. Als het or op sten sclomt dan blijkt de bereidheici ige afstand te doen van de ou- Mi Vette per kg -4.35. - 3.70—3 Coöp. 384.840 in guldt ;eland, eden e andere slecht, |kse) n i idukten,, 13—31, e weri wa irselie i eenheerschappij te gering. Dit "erdag de heer A.J. van den Ab- ks han directeur van de Zaanlandse per kg slegenheid van de stapelloop Vento di Maestrale, een con- schip voor Sea Containers Ltd iden. zijn een duidelijk voorstander 52 grarJamenwerking op het gebied 61-62 inkoop, research en ontwikke- L-10- In dit verband wees de heer ia en Abbeele op een dergelijke i werking op kleine schaal tus- pef werven De Biesbosch te Dor- Jonker Stans te H.I. Am- ÏJsselwerf te Rotterdam en het de Ka eursbureau Vlieger in Amster- (Zaanlandse heeft van de nood awatCb gemaakt door de plannen werk een vergroting van productie teren, (joductiviteit nu alleen ten uit te leggen. Wij blijven echter lening dat nu het moment ge er terub is om onze positie als scheeps- >r veilig te stellen. Samenwer- we°ana in groter verband is daarom jakelijk. Vento di Maestrale kan 117 ners vervoeren. Het schip deel uit van een order van in 19 schepen voor Sea Contai- noem vaarvan de Zaanlandse er acht (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Negen uur achtereen koortsachtig vergaderen, diverse schorsingen voor gespannen intern beraad en enkele verwachtingsvolle consultaties bij de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, dit alles was niet in staat om de werkgevers- en werknemersorganisaties in het bouwbedrijf zaterdag tot een loonakkoord te brengen. Toch zijn beide partijen het erover eens, dat de ruim 250.000 bouwvakarbeiders zowel in 1971 als in 1972 een reële loonstijging van 2,75 pet. moeten hebben. [SBANE Landen als Neder- Engeland, Frankrijk en Zweden, een steun geven aan de Ameri- in Vietnam, zijn „bastaard- Dat is de mening van het ssen jalische parlementslid Robert ,r 7 r, die deze uitspraak deed op iJljjeugdbijeenkomst. witlof n deda Westeuropese landen, die zich 2+—28. h de oorlog hebben gehouden n^lc'olgens hem de „grootste schul- in de kwestie-Vietnam. geven hoog op over de „heilig- van het behoud van de westerse cratie, aldus Katter, maar wan de strijd tegen het communisme nden kilometers ver, in Vietnam, 2.13, gestreden, laten ze het vechten chtruijaan één land de VS. uur, i jrter, p In hun „uiterste bod" van zaterdag {voor een tweejarige cao) wilden de werkgevers dat ideaal als volgt reali seren. Er wordt, na de loonniveaustij ging van ongeveer 10 procent, inclu sief de extra 400-uitkering, in 1970. vanuit gegaan dat er op 1 januari jl. een „schone lei" is. Voorts wordt er van uitgegaan, dat de door de alge mene loonmaatregel tot 1 juli gebon den loonsverhogingen van 3 procent op 1 januari en 1 procent op 1 april kunnen worden „weggestreept" tegen de prijsverhogingen in het eerste half jaar Óiet half-april-cijfer was 3,2 procent), zodat de werknemers op 1 juli op 0 procent reële loonstijging zitten. Prijsstijging Welnu, zo zeggen de werkgevers: we beginnen dan op 1 juli met de beoogde reële loonstijging van 2.75 procent en vanaf 1 juli willen we bovendien door middel van indexe ring de prijsstijgingen opvangen; om dat dit alleen achteraf kan, zijn we bereid een voorschot (zogenaamd op stapje) te geven van 2 procent. Dat is dus 4.75 procent per 1 juli. Voorts willen de werkgevers per 1 januari 1972 opnieuw 2.75 procent geven en ook in 1972 door indexering per 1 januari en 1 juli de prijsstijging in de lonen opvangen. Maar", omdat de werknemers ook over het eerste half jaar van 1971 een reële inkomensver betering willen, zijn zij bereid die tweede 2.75 procent reeds 1 juli 1971 uit te betalen. Samen met de verwerking van de 400-uitkering per 1 januari jl. en ervan uitgaande, dat de prijsstijging zijn is. r. Van onze verslaggevers HAAG/CULEMBORG De „jidmolukse bezetters hebben gis- in de gevangenis in Vught de .nderamatie vao de Republiek der l befcMolukken 21 jaar geleden ie Djtig herdacht. verzoek om de grote herden- jyeenkomst in de Haagse Hout- allen te mogen bijwonen, was I minister Polak geweigerd. Wel hen toegestaan op de binnen- van de gevangenis een korte )tigheid te houden, waarbij onder jijsen van de Zuidmolukse' vlag de Mest van de indertijd afgelegde verlfankelijkheidsverklaring werd L 1^Pr°ken. De Zuidmolukse pre- pt ds. Lawalata, die met de gees- je zorg van de bezetters is belast, een speciale dienst. Later op de r teftracht hij de groeten van de 34 ide Iters over aan de ongeveer 4000 ïg^molukkers in de Haagse Hout- 31 ellen Manusama, de president van de bracht bij deze herdenkingsbij- pmst de affaire-Wassenaar nog 3U'in de herinnering. Hij wees er kt de Nederlandse regering na de van de Indonesische resi- e ineens veel belangstelling voor foblematiek en de rechtstoestand Zuidmolukkers in Nederland gekregen. let was en is go°d dat de affaire- >bbeienaar heeft plaatsgevonden om pliik te maken hoe ernstig wij van een onafhankelijke re- lek nemen. Ik waarschuw echter ig tegen de gedachte dat ons i- 3r v via de weg van geweld zou zijn ligirfrwezenlijken", aldus ir. manusa- md( ie verder zei ervan overtuigd te dat een groot deel van de Zuid- kkers het met hem op dit punt ris riep de aanwezigen op bij de 'Jmde kamerverkiezingen te stem- op de vijfde kandidaat van wel- thouf makfen dat het probleem van de Zuidmolukkers nog niet is opgelost. De 21ste verjaardag van de procla matie van de Republiek der Zuid- Molukken is zaterdag door de aan- hangers van de andere Zuidmolukse president, de in Amerika in balling schap verblijvende generaal Tamaela, in Culemborg gevierd. In toespraken van onder andere luitenant-kolonel J. J. Manuputty en mevrouw Sahureka, respectievelijk minister van defensie en minister van buitenlandse zaken van deze regering, werd de houding van de Nederlandse regering en an dere mogedheden ten aanzien van de Republiek der Zuid-Molukke ge hekeld Een verklaring van premier De Jong en minister Luns dat de RMS volkenrechtelijk en juridisch zou zijn afgedaan werd fel aangeval- len. De ongeveer tweeduizend aanwe zigen spraken hun tevredenheid uit over de sympathie en steun die gene raal Tamaela bij de Verenigde Naties in New York heeft weten te verwer- da»c tot artij dan ook, om zo duidelijk te Van een onzer verslaggevers) lARLEM Gedeputeerde Staten Noord-Holland znn bii de Kroon eroep gegaan tegen de beschik- van de minister van economi- zaken, waarbij aan drie maat- poiien vergunning is verleend het boren naar olie en aardgas en deel van het I.Tsselmeer bh maken bezwaar tegen het ver van deze vergunning aan hel rikaanse bedrijf Amoco, het se bedrijf Gelsenberg A. G en de oratie- en Produktie-Maat- boii DY AS N.V. in TTtrecht. om- de winning van drinkwater uit I.Tsselmeer door middel van de inciale waterfabriek in Andjjk de boringen in gevaar zou ko- Deze waterwinning is van we lk belang voor de drinkwater- ziening in Noord-Holland. ROTTERDAM Een korte maar felle uitslaande brand heeft zondagmorgen om zes uur een woonhufs aan de Feyenoorddijk volledig verwoest. Er deden zich g^en persoonlijke ongelukken vóór, niet door de brand zelf ten minste. Een van de bewoners var het pand echter, de 53-jarige heer J. van Smaalen, kreeg, toen hij de ravage stond te bekijken, een hartaanval. Met spoed werd hij naar het Clara-ziekenhuis over gebracht. Over de oorzaak van de brand tast de brandweer, die onder leiding van brandweercommandant F Klouwen.- met groot materieel uitrukte, nog vol ledig in het duister. De materiële schade is bijzonder groot. De brand is ontstaan op de begant grond in het huis van de 24-jarige H Rosaria Deze had de tegenwoordig heid van geest om snel en effektiei alarm te slaan, waardoor de bewo ners van de eerste en tweede verdie ping tijdig het al snel als een fakke' brandende huis konden verlaten. Nog tot twaalf uur gistermorgen is de brandweer bezig geweest met hel nablussen van de felle brand, die men overigens vrij snel na de alar mering al onder de knie had. Daar 'werden dan ook zeven stralen voor ingezet. in het contractjaar 1971 minder sterk zal stijgen dan het gemiddelde van 1971 ten opzichte van 1970 (waarvan de vakbonden uitgaan), komen de werknemers zowel in 1971 als in 1972 toe aan een reële loonstijging van 2.75 procent, zo stellen de bouwonderne mers, die zich ook bereid verklaarden de eerste 2.75 procent in de vorm van een uitkering-ineens uit te betalen op 1 juli (op jaarbasis neerkomend op ongeveer 150). Werknemers De vakbonden zijn het met de re kensom van de werkgeversonderhan delaars volkomen oneens. In de eerste plaats willen zijn de verwerking van de ƒ400 niet beschouwen als een stukje „nieuw inkomen" in 1972, om dat deze „niveauverhoging" al in 1970 bereikt werd. Ook willen de vakbon den, evenals het Centraal Planbu reau, uitgaan van een prijsstijging van ongeveer 6.5 procent in 1971 (ge middeld ten opzichte van het gemid delde in 1970). Dit betekent, zo zeggen de bonden, dat de eerste 2,75 procent gegeven moet worden als de reële inkomens verbetering m het eerste half iaar en de tweede 2 7' procent voor het twee de halfiaar het „opstapje" van 2 pro cent wordt achteraf weer bij de ornsindexering verrekend, zodat er in 1972 van geen enkele reële loonstij ging sprake is. alleen maar van prijs- verwerkingen. De vorm van de uitke ring-ineens wezen de bonden af, om dat er voor de uitbetaling daarvan opnieuw een lening zou moeten wor den gesloten bij het vakantiefonds, waaraan al een miljoenenschuld be staat als gevolg van de /400-uitke ring. Looncommissie De commissie van loondeskundigen uit de Stichting van de Arbeid heeft, de cao-partners vrijdagavond enkele richtlijnen gegeven op basis waarvan volgens haar overeenstemming moge lijk zou zijn. Daarbij werd de bouw werkgevers duidelijk gemaakt, dat hun aanvankelijke berekening (waardoor het overleg op 21 april vastliep) fout was. Als gevolg daar van hebben de werkgevers zaterdag hun bod gewijzigd. Tijdens de onderhandelingen even wel bleken de rekensommen nog zo ver uiteen te liggen, dat op verzoek van de werkgevers twee leden van de looncommissie opnieuw in het overleg kwamen: mr. J. C. van Gorkum (Ver end van Nederlandse Ondernemin gen) en de heer A. de Boon (NVV). Er werden diverse berekeningschema's opgezet, maar bij de uitwerking daarvan bleken de twee deskundigen geen unaniem advies te kunnen uit brengen. De heer De Boon is het met de vakbonden eens, dat de werkge- versvoorstellen geen reële loonstij- ging bieden in 1972, zulks in tegen stelling tot de mening van mr. Van Gorkum „De 7.5 procent die de werkgevers al met al op 1 juli willen geven, lijkt heel mooi, maar het vervelende is dat zij dan per 1 januari 1972 niets meer willen doen, behalve de prijsverwer king. Als we bedenken, dat er juist tegen die datum nieuwe loonbewegin- gen (o.m. in de metaalindustrie) op gang komen, dan is dat onmogelijk aan onze leden te verkopen", zp ver klaarde werknemerswoordvoerder A Buys zaterdagavond na afloop van het beraad op een persconferentie Hij voegde er aan toe, dat er een akkoord „in" had gezeten, indien de werkgevers bereid waren geweest „ook per 1 januari '72 nog eens 2.75 procent te geven. In hun voorstellen van nu is van een reële loonsverho ging in 1972 geen sprake". De heer Buys deelde mee. dat de vakbonden tijdens de onderhandelin gen hadden voorgesteld om op basis van de werkgeversvoorstellen verder te praten over een éénjarige cao. Dit idee werd echter afgewezen. Hij ver klaarde, dat in vrijwel alle actie- en partijprogramma's de woningbouw hoge prioriteit geniet, „maar dan moeten er goede arbeidsvoorwaarden en voldoende werknemers zijn. Als dat niet kan, komen alle bouw programma's in de lucht te hangen, en moeten de slachtoffers van de woningnood nog langer wachten". Meegedeeld werd, dat het aantal deelnemers aan het leerlingenstelsel in het bouwbedrijf van 1965 tot 1970 ongeveer 19 procent is gedaald. „T erugverdienen" In een commentaar op de mislukte onderhandelingen van zaterdag ver klaarde de heer J. H. Hazesz, voorzit ter van de Nederlandse Christelijke Bond van Bouwwerknemers, dat de werkgevers met hun voorstellen ken nelijk in 1972 willen inhalen wat .zij menen in 1971 te veel te geven. Als we, zoals in onze aanvankelijke uit gangsstellingen, alles goed op jaarba sis zouden berekenen, zou er per 1 juli een loonstijging van 9 a 10 pro cent moeten komen om dit jaar nog een reële verbetering van 2 5a 2.75 procent te halen. Wij beseffen echter, dat een derge lijk percentage te veel is en daarom zou er een goede kans van slagen zijn geweest, indien de werkgevers bereid waren geweest om met hun voorstel len een éénjarige cao aan te gaan. Overigens zouden we er met een loonakkoord nog lang niet uit geweest zijn, want er moet ook nog gepraat worden over punten als verhoging van het vorstverlet, vakantietoeslag De praalwagen „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" tijdens het jaarlijkse bloemencorso van de bollenstreek, dat zaterdag is gehouden. en vakantieverlenging", aldus de heer Hazesz, die zei nog steeds te ho pen op een tijdige oplossing, „want bij acties in de bouw, die er zeker komen, is niemand gebaat". Gevolgen Van onze correspondent EINDHOVEN Zeventien aanhoudingen, drie pistolen, vier geweren, vier alarmpistolen, val lend onder de Vuurwapenwet, grote hoeveelheden jachtpatro nen en munitie, twee stiletto's, drie bajonetten, snijbrandappa- ratuur alsmede een hoeveelheid gestolen goederen, dat was het resultaat van een uitgebreide politionele actie zaterdagmorgen in alle vroegte op het regionale woonwagenkamp van Eind hoven. Onder aanvoering van de officieren van justitie, mr. Messchaert en mr Peynenburg, werd het kamp van de buitenwereld afgesloten en drie uur lang doorzocht. Aan de actie namen 450 politieamb tenaren deel, afkomstig van korpsen rijkspolitie uit Limburg en B'abant en de vrijwel voltallige Eindhovense gemeentepolitie. Om op alles te zijn voorbereid werd een ambulance n gereedheid gehouden alsmede een arts. Ook de Eindhovense brandweer was ter nlaatse. De politiemacht werd aangevoerd in 45 auto's. Zowel het Eindhovense hoofdbureau van Dolitie als de nabijgelegen Constant Rebe- nuekazerne dienden a's opvangcentra voor de politieambtenaren. Directe aanleiding tot de actie vormden twee schietpartijen, eerder afgelopen wepk. waarbii vanuit het kamp surveillancewagens van de Eindhovense politie onder vuur wer den genomen. De actie is in alle rust verionen. De politiemacht was voor een deel uitgerust met helm en kara- bün. Een ander deel was gewapend met schild en lange wapenstok. De actie werd uitgevoerd 'n het kader van de opsporingsbijstand. Na verhoor en voorgeleiding wer den vier knapen ingesloten, te weten de 18-jarige H. B., de 17-jarige J. H„ diens 16-jarige broer A. H. en de 18-jarige C. P. Zij worden ervan ver dacht de schoten op de politieauto's te hebben gelost. Alle andere aange houden personen werden na voorge leiding heengezonden. Dezer dagen, hoorde ik de erva ringen van een kamerkandidale, die niet tot die categorie behoort van wie de woorden als politieke zweep slagen in het nieuws komen. Ze is nummer zoveel van de lijst. Haar kamerzetel is een vraagteken tot na de verkiezingen. Met animo en kun de knokt ze mee. Spreekt waar er te spreken is. In oost en noord en zuid en ze woont in het westen. Begon de campagne per auto tot ze in de nachtelijke terugritten zich zelf ging betrappen op overver moeidheid en de neiging de oogjes maar te sluiten. Nam toen het kloek hesluit het verder per trein te doen met hei voordeel dan nog een ..bezinnings- tijd" te hebben en een limiet aan df duur van de avond. Een laatste trein moet gehaald worden, een auto wacht wel. Zo werd het vermoeidheidsvraagstuk redelijk opgelost. Wat echter al die weken gebleven isde honger.... Menige dag was het om twee uur in de middag spre ken geblazen. Dat betekende dikwijls al voor twaalf uur op reis. Hoogstens met een sneetje brood mee voor in de trein. De ontvangst was steeds har telijk genoeg met aardige woorden Honger en een kopje thee in de pauze. Het bedankje een applaus. Dan verder.... weer in de trein, waar behalve een broodje kaas verder niets te krijger is. Op naar de nieuwe schare, de zaal net glaasje water voor de spreekster m.het kopie koffie in de pauze. Het applaus weerklonk, weer de trein in, waar geen koffie en broodje meer te vinden was. In de weinige slaapuren, die over bleven, heeft ze thuis menigmaal nog voor het fornuis gestaan om een pannetje soep te maken. De holle maae moest toch enigszins gedempt worden Alle politieke perikelen, valkuilen en strikvragen is ze te boven geko men. De leerschool van de politiek geeft voldoendes en onvoldoendes. Viel er eens een minnetje, dan werd er weer gestudeerd, georiënteerd en gerepeteerd. Daar was allemaal overheen te komen. Maar wat er ook gebeuren zal, in de Kamer komen of eruit blijven,'ze zal de herinnering bhouden aan een hongerperiode, ian een droge mond van het praten n brandende ogen van de slaap. Aan alle ogen uit de zaal die kap sel en japon noteerden aan kousen die gingen ladderen net als ze zou binnenkomen, aan de kapper die treuzelde en het hollen op de laatste minuut over nachtelijke perrons. En een maag die rammelde Drs. A. J. Drewes, sekretaris van het AVOB (de gefuseerde organisatie van rooms katholieke en prot. christelijke aannemers), zei dat inwilliging van de werknemerseisen zeer ernstige ge volgen zou hebben voor de continuït eit van de woningbouw, vooral de ge subsidieerde bouw. Het werkgever spakket komt reeds neer op een stij ging van het loonniveau in de bouw met zo'n 20 procent en daarom, aldus drs. Drewes, kunnen de werkgevers onmogelijk verder gaan. Ook de afwijzing van de uitkering- ineens noemde hij onbegrijpelijk, om dat het vakantiefonds naast de ƒ400 best ook nog een bedrag van 150 zou kunnen financieren, „en als de heer Buys zegt, dat niet-inwilliging van de vakbondseisen ten nadele kan zijn van de woningbouw, dan is die voorspelling zonder meer speculatief. Als wij zeggen, dat door inwilliging van de vakbondseisen de woningen extra duur worden dan is dat het constateren van bikkelharde feiten. Ik hoop daarom, dat de bouwbonden zich nog eens goed zullen bezinnen", aldus drs. Drewes. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De Amster damse advocaat mr. W. J. van Bennekom zal vandaag of mor gen bij de Amsterdamse politie een aanvraag voor politiek asiel indienen voor de twintigjarige Portugese vluchteling Antonio Lorenzo. Deze sinds januari in Nederland verblijvende jongeman heeft eind vo- Objectief zjjn (3) Mijn diepe verontwaardiging spreek ik uit over de sarcastische manier van schrijven (n.a.v. Klaaswaal) over een partij, die als enige nog iets beseft van de „nacht" waarin Nederland verkeert en daaromtrent de mening niet ver doezelt. Door de hele manier van schrijven proef je de haatgevoelens tegen een lijnrechte, principiële politiek die de SGP voert en dat ip een zgn. chris telijk dagblad. Objectieve voorlichting over een normale verkiezingsbijeen komst is niet meer mogelijk, maar men verslaat iets dergelijks als hoe de mensen er uit zien en wat voor kleren ze dragen. Het is uitermate bekrompen, een kleine partij met drie zetels zo discri minerend te behandelen. Slotconclusie: dat een christelijk dagblad een tegen stander is van een christelijke partij. Hoe is het mogelijk? DORDRECHT W. van Duinen Prof. Verkuyl (5) Hoewel men binnen de AR-kring bezig is met de problematiek van de NBC-bewapening, is de realiteit dat men voorlopig de Navo het recht geeft als eerste het atoomwapen te gebrui ken. Dat het Gereformeerd Vredesbe raad hierdoor in verlegenheid is ge bracht is niet verwonderlijk. Logisch gevolg moest wel zijn, niet op de AR te stemmen om niet persoonlijk mede verantwoordelijk te ziin voor deze stellingname van de ARP. Dat men het stemadvies openlijk heeft gedaan, bevordert de duidelijk heid en bewüst tevens dat er voor veel gereformeerden noe een duidelijk al ternatief is, nl. de PPR. DEN HAAG Mej. K. Geleijnse Prof. Vorkuyl (6) In tegenstelling met de heer Stange ben ik ervan overtuigd, dat prof Ver kuyl c.s. eerst na veel strijd tot stem advies zullen zijn gekomen omdat de liefde van Christus hen drijft tot lief de voor de naaste en derhalve tot strijd tegen het onrecht en tegen de duivelse machten in deze wereld. Is het de heer Stange niet mogelijk, hun beslissing te zien in dit licht? Is het christelijk, direct bij de ander kwade trouw te veronderstellen? Ik meen te moeten zeggen: Niet aldus, broeder; dit leidt iuist tot die verwar- ,ring der geesten die U zegt te betreu ren en waardoor in het verleden reeds zo ontzettend veel kwaad is gesticht DEN HAAG j. de Vries SGP-kaboufers Voor zover mij bekend heeft de hui dige SGP-burgemeester Smit van Riissen niet afkeurend gereageerd toen er in het verlden twee maal een voorkeuraetie werd gehouden voor een ^GP-kandidaat van hetzelfde kerkge nootschap als waarvan hij lid is Nu het deze keer gaat om een voorkeurs- "Ctie voor een SGP-er uit een ander kerkgenootschap, die zijn principe ook 'n praktiik wenst te brengen, heeft de heer Smit op de verkiezingsbijeen komst in Sommelsdijk deze actie voor is mallan een kabouterachtige operet- le genoemd. Dit hout dus in dat dertien zeer orincipi SGP-predikanten, die open- 'iik protest wensen aan te tekenen te gen de snel voortschrijdende beginsel- '■erzaking door de leiders der SGP. door hun partijgenoot bespottelijk worden gemaakt en als kabouters worden betiteld. Eén ding is echter zeker: Rijssen zou bijzonder bevoorrecht zijn als hun burgemeester ook zo'n soort kabouter mocht zijn. Want een kabouter is klein rige week van de Amsterdamse poli tie de mededeling gekregen, dat hij, wanneer hij niet op korte termijn uit Nederland vertrekt, het land zal wor den uitgezet. De Portugees heeft zijn land twee jaar geleden, op achttienjarige leef tijd veriaten, omdat hij niet in dienst wilde Kort na zijn vertrek uit Portu gal kwam er een oproep voor de dienst bij zijn familie. Lorenzo, die een paar maanden ondergedoken heeft gezeten bij kennissen, is via de vereniging „Verzet en Werk" een groep in Nederland wonende Portu gezen in contact gekomen met de advocaat Van Bennekom en met het PSP-Tweede Kamerlid Van der Spek, die bij de Amsterdamse politie ge weest is om een verblijfsvergunning voor de jongeman te vragen. Lorenzo is niet fci het bezit van geldige papieren, hij heeft alleen een verlopen verblijfsvergunning van de Franse autoriteiten. De werkplaats „Kritiese gemeente Gooi-Noord" heeft in een telegr.vn aan de regering met klem geprotes teerd tegen de eventuele uitwijzing van Antonio Lorenzo. Zij zegt, dat uitwijzing uit Nederland Lorenzo zal komen te staan op terugsturing naar Portugal, waar hem waarschijnlijk drie jaar gevangenisstraf wacht en waar hij alsnog in dienst zal moeten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft aan 2700 horecabedrijven in Amsterdam een brief met de signalementen en aan de hand van gegevens van getuigen gerecon strueerde portreten van de verdach ten van de moord op de Amsterdamse diamantair J. Barber gestuurd. Bo vendien zijn bij de brief foto's van bij Barber gestolen horloges en een armband gevoegd. De politie hoopt hierdoor informa tie te krijgen over de plaats waar de man en de vrouw hebben overnacht en of gegeten. Op de Amsterdamse Diamantbeurs gaat de politie een bul letin verspreiden met dezelfde gege vens. Op de Wereldfederatie der Dia mantbeurzen in Antwerpen zal een ♦weetalig bu'letin worden verspreid. Volgens setuisen is vooral het door de politie gereconstrueerde portret van de mannelijke verdachte van de moord op 14 april goed gelijkend. Nieuwe organisatie chr. «eheelont- hondersverenicing ARNHEM De Nationaal Chris telijke Geheelonthoudersvereniging heeft zaterdag besloten in principe akkoord te gaan met het voorstel van het hoofdbestuur om zichzelf op te heffen en over te gaan in een nieuwe organisatie, die ook gericht is od drugbestrijding: het Blauwe Kruis. Deze zaak zal ln een extra verga dering nog nader worden bestudeerd. Tijdens de gezamenlijke vergade ring met de Gereformeerde Vereni ging voor Drankbestrijding heeft staatssecretaris Kruisinga (Volksge zondheid) gezegd dat het plan be staat om in de begroting van zijn departement voor 1972 een aparte post op te nemen voor de voorlich ting op het gebied van de gezond heidszorg. De Nationale Commissie tegen het Alcoholisme heeft de staatssecreta-'» ris een aantal voorlichtingsobjecten voorgelegd. Dr. Kruisinga wees er op, dat de uitgaven voor alcoholge bruik in ons land in tien jaar tijd met 300 pet zijn gestegen. en blijft klein. Zulke kabouters heb ben jarenlang de SG Pgeleid in afhan kelijkheid van Hem Die „needrig maakt ende kleen" Gods kracht werd in hun zwakheid volbracht Maar helaas zitten er nu te veel reuzen aan het roer om dat met reu- zenverstand en reuzenkracht om te wenden. We willen immers wel mee- regeren! Of moesten we eigenlijk pro testeren? O land. land, land, hoort des Heeren Woord- Wie het laatste wil, kieze no. 10 van lijst 12: Ds. Mallan. GORINCHEM L. Krijgsman

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5