NU gaat het erom: „Werklozen van de toekomst" in de RAI De Hezenberg - pastorale zorg - gaat uitbreiden DS'70 wil nationaal planbureau onderwijs Jongeling: „Wat Hitlel niet lukte, gebeurt nul Subsidie voor omstreden boek over drugs Cursus over drugvoorlichting WIJ EIU ONZE KINDEREN leven? xCS* ABMA Wnlaat geen stem verloren gaan: Uw probleem is het onze Verklaring Lanser valt slecht bij progressie ven BEROEPINGSWERK Lanser: Geen stemadvies zendingsarbeiders op West-Irian Dr. Arntzen en prof. Strijd op geref. jeugddag Een woord voor vandaag Zevenduizend aanhangers van GPV bijfl Werkende jongeren manifesteren massaal E DEN HAAG Ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van het werk van het centrum voor pastorale zorg 'De Hezenberg' te Hattem (voordien te Bredevoort) is een folder uitgestuurd aan (oud)bezoekers en -gasten. In antwoord op deze folder is een stroom van giften en leningen op gang gekomen, die binnen een maand de waarde van meer dan een ton bereikte. Nog dagelijks komen er bijdragen binnen die het voorlopig totaal tot ver boven de 100.000 gulden doen stijgen. Met dit geld, gevoegd bij een reeds aanwezig fonds van twee ton komt voor De Hezenberg de moge lijkheid binnenkort te beginnen aan de verwerkelijking van het eerste deel van een omvangrijker uitbrei dingsplan. Enkele jaren geleden werd de be scheiden basis voor het nieuwbouw- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Tweede-Kamer leden Lamberts (PvdA) en Van der Lek (PSP) hebben staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid) (CHU) schriftelijk gevraagd of het waar is dat het boekje .Jeugd onder drug" met financiële hulp van bet ministe rie van sociale zaken en volksgezond heid verspreid zal worden onder mid delbare scholieren. Lamberts noemt het boekje „een blijk van onzindelijk denken, en door eenzijdigheid gevaarlijk voor de gees telijke volksgezondheid." Hij wil we ten of de minister van Onderwijs en wetenschappen de verantwoordelijk heid voor de financiële steun deelt. Van der Lek wil weten of Krui singa de aanvallen voor zijn rekening neemt die in dit boekje worden ge daan op het ministerie van CRM. In het boekje wordt onder meer gespro ken van „zeer ernstige deformaties van het Nederlandse cultuurbeleid" door dit ministerie dat „druggebrui kers in de watten legt". Van der Lek spreekt over „regel rechte misleiding" wanneer het in derdaad zo is dat het ministerie het boekje geheel of gedeeltelijk heeft gefinancierd voor verspreiding onder scholieren, en hij vraagt de staatsse cretaris of deze duidelijk kan maken wat hij daar dan mee heeft beoogd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vanmorgen opent dr Siderius, directeur-generaal van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, de eerste cursus 'drug-voorlichting'. Deze cursus wordt georganiseerd door de afdeling voorlichting van de Jellinek-kliniek, in Amsterdam, die daardoor subsidies krijgt van gemeente, provincie en rijk De cursus, die vier dagen duurt, is bestemd voor leraren en schoolart sen. werkzaam bij het middelbaar onderwijs. Van een aantal scholen zijn telkens drie leraren uitgenodigd plus de aan die school verbonden arts. Het ligt in de bedoeling, dat op die wijze binnen de school teams worden gevormd die de voorlichting op basi vsan de stof. die in de cursus wordt gedoceerd, zelf ter hand ne men. Deze eerste cursus moet gezien worden als een experiment. fonds gelegd, dat daarna gedurig eni ge aanvulling kreeg vgn dankbare jonge en oudere gasten van De He zenberg, die iets terug wilden doen voor de daar ontvangen zegen. Maar het resultaat van de onlangs uitge zonden folder verraste gelfs de lei ding van dit pastoraal centrum, waar de mogelijkheid wordt geboden tot het deelnemen aan retraiten, bijbel studies, dagelijkse „andachten" en (pastorale) gesprekken, conferenties voor ouderen en jongeren, gespreks- kringen voor mensen werkzaam in hetzelfde beroep, zomerkampen enz. De nieuwbouwplannen van De He zenberg ter opvang van de geschatte behoeften voor de komende jaren, omvatten verschillende onderdelen, die op elkaar zijn afgestemd, maar die niet gelijktijdig gerealiseerd be hoeven te worden. Het eerdaags van de grond te brengen eerste kwart gaat omstreeks 400.000 gulden kosten. Voor dit geld zal het logeergebouw met conferentiezaal, n.l. het voorma lige koetshuis op het terrein van De Hezenberg worden uitgebreid. Onder meer zal daardoor de beddencapaci teit van nu vijftig bedden toenemen tot 62 door de aanbouw van 12 rusti ge eenpersoonskamers. Deze kamers zullen in perioden met minder confe rentiegangers ook kunnen dienen voor een eerste opvang van bijv. pas uit een ziekenhuis ontslagen mensen. De overheidswaardering voor het werk van De Hezenberg (onder dage lijkse leiding van drie hervormde predikanten, maar openstaande voor mensen uit verschillende kerken en kringen), kwam midden vorige maand tot uiting in een werkbezoek door staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid). De mogelijkheid van rijkssubsidie wordt momenteel onderzocht. in welke samenleving zullen Kies daarom voor een bewuste, oprecht-christelijke beginsel politiek handhaving van het gezag, met doeltreffende maatregelen tegen anarchistisch optreden en zedelijke verwildering geen dwaze subsidies, maar hulp waar het wèl nodig is: voor gepensionneerden, bejaarden, oud-militairen, gehandi capten, en eindelijk eens voorrang voor de positieverbetering van kleine middenstanders en agrariërs geen onnodige papierwinkel bij de woningbouw, maar mo bilisatie van alle krachten om het kwaad van de woningnood met wortel en tak uit te roeien geen verkwistend, maar een verantwoord beleid van de Overheid door de bureaucratie een halt toe te roepen en particuliere adviseurs e eerlijke kans te geven een krachtig beleid om de sluipende inflatie daadwerkelijk terug te dringen handhaving van de monarchie Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In oehandellng worden genomen. Ge- beimhoudlng Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. STAATKUNDIG GEREFORMEERDE PARTIJ Van een verslaggever AMSTERDAM De stem verklaring van 'Jan Lanser uit Utrecht' (zoals hij het zelf for muleerde, om het verschil met CNV-voorzitter J. Lanser te be nadrukken) heeft bij zijn politie ke tegenstanders dit weekeinde weinig waardering ondervonden. PvdA-voorzitter André van der Louw hekelde in Groningen Lansers steun aan de ARP, en vond die in consequent ten opzichte van de hou ding die het CNV in het verleden tegenover de a.r. minister Roolvink had aangenomen. PPR-voorman Bas de Gaay Fort man toonde zich bij dezelfde gelegen heid bepaald niet gelukkig over de manier waarop het christendom in verband met de politiek in het geding wordt gebracht. In het christen-demokratische kamp wordt dit uiteraard anders ge zien. Staatssecretaris Kruisinga vond in Apeldoorn dat de christelijke par tijen, en met name zijn eigen CHU, stelling moeten nemen tecen de uit sluitend materiële doelstelling in de politiek. Bij de wevaartsstijging staat het materieel welzijn te veel centraal, zei Kruisinga. Een nadere bezinning en een correctie op het einddoel noemde hij noodzakelijk. Bioloog In Zwolle moest dezelfde staatsse cretaris .zich bezinnen op £ijn eigen subsidiebeleid. Op de jaarvergadering van de Centrale van cn.-vrcuwen werd hem het mededelingenblad van de stichting Centrum milieuzorg overhandigd, met daarin een stemad vies ten bate van „de enige bioloog onder de kamerkandidaten", de PSP- er Van der Spek. Kruisinga had de stichting vorige week een subsidie van 35.000 toegezegd. KVP-lijsUrekker Veringa keerde zich in Hengelo tegen het „schemer-kabi- net" onder Den Uyl, dat werd gefor meerd voordat de kiezer daar iets over had kunnen zeggen. Veringa maakte een oude verkiezingsleuze van de PvdA tot de zijne: „Wie be slist er eigenlijk?". Niet de kiezer, concludeerde Veringa. Intussen maakte in Leeuwarden ex-PvdA-voorzitter Vondeling duide lijk wat hij tegen Veringa en diens politieke bondgenoten heeft. Hij ver geleek het blok der confessionele par tijen met een auto die weliswaar een nieuw koetswerk heeft, doch een ne- gentiende-eeuwse motor. Een auto waarin Veringa en Biesheuvel om het stuur vechten, terwijl Udink dienst doet als knalpot. In dat gevecht om het stuur noem de Veringa in Hengelo zijn KVP de eerst aangewezene om de minister-, president in het volgende kabinet te leveren. Tot slot een randverschijnsel: de burgemeester van Bunschoten heeft het „aanplakken", van het PSP-biljet (blote) Vrouw met koe in zijn gemeen te verboden. Winkelruiten sneuvelden in centrum van Assen Van onze correspondent ASSEN Ongeveer veertig Zuid- molukse jongeren hebben als vervolg op rellen die donderdagavond in As sen plaats vonden zaterdagmorgen omstreeks 2 uur de ramen van tien winkels in de Kruisstraat in het cen trum van de stad stukgegooid. Zij werden achternagezeten door leden van de mobiele eenheid van de politie van Assen en Emmen. Na de vernie lingen leek het of een windhoos door de winkelstraat in het centrum van Assen was gegaan. De jongeren had den de amusementsavond van de Zuidmolukse gemeenschap in Assen in Bellevue bijgewoond. Na afloop trokken veertig jongeren naar de Brink, waar voor het politiebureau werd gedemonstreerd tegen het vast houden van zes Zuidmolukse jongens die donderdagavond na rellen waren ry -I 1 gearresteerd Het politiebureau was Zf6V6Ï1 hervormde afgeschermd en de jongeren zongen strijdleideren. Op het verzoek van de politie om heen te gaan omdat de nachtrust werd verstoord, gingen zij niet in. De politie voerde toen een charge uit, waarbij een waarschu wingsschot werd gelost. De groep werd de Kruisstraat in gedreven, waar de vernielingen werden uitge voerd. Aan de. andere kant van de Kruisstraat stond een politieauto en men wist zes vernielers te arresteren. De jongens bleken over stenen, Hik jes en benzinebommen te beschikken. NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Huizen (N.H.), Wursten te Sprang-Capelle. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Apeldoorn-Zuid, Bruyne te Rotterdam. BAPTISTENGEMEENTEN Aangenomen: naar Emmen (2e pred.pl.), C. van Wier te Almelo. Bedankt: voor Stadskanaal (2e pred. pl.), Jac. Schouten te Eindho ven. AMSTERDAM De mededeling in de Kwartetbladen van zaterdag, dat CNV-voorzitter J. Lanser 'aanvanke lijk in deze functie nadrukkelijk heeft geweigerd, een stemadvies uit te brengen', zou de indruk kunnen wekken, dat de recente openlijke partijkeuze van de heer Lanser en 29 anderen wèl als stemadvies is be doeld. Deze indruk is onjuist. De 30 ar-stemmers beoogden niets anders dan een stemverklaring af te leggen. Van een verslaggever DEN HAAG DS'70 vindt dat er zo snel mogelijk een na tionaal planbureau voor het on derwijs moet worden gevormd. Dit onafhankelijke bureau moet de ontwikkelingen op het gebied van onderwijs in binnen- en bui tenland bestuderen. Deze studies zouden dan gebruikt moeten worden door een nationale beleidsgroep, die als taak moet krij gen beleidsadviezen voor de minister van onderwijs en wetenschappen op te stellen. In een rapport over het onderwijs schrijft DS'70. dat de enorme uitbrei ding van het hoger onderwijs in Ne derland onvoldoende beheerst wordt. Volgens het rapport is het noodzake lijk, dat het hoger beroepsonderwijs en het wetenschappelijk onderwijs worden samengevoegd tot één sys teem. Op die manier zou het hoger onderwijs een breed palet van moge lijkheden kunnen bieden. DS'70 vindt het wetenschapsbeleid op dit moment te weinig gecoördineerd. Het geeft te weinig ruimte aan zeer begaafde onderzoe kers. Daarom zou het wetenschapsbe leid van nu moeten worden omge bouwd tot een systeem, waarbij het onderzoek per project wordt opgezet. Op het gebied van onderwijs zou den belangrijke besparingen van overheidsuitgaven kunnen worden bereikt door de collegegelden hoger te stellen, zo meent DS'70. Daaraan zou dan wel een goed stelsel van studie toelagen moeten worden verbonden, zodat de kansen om deel te nemen aan het hoger onderwijs voor ieder een zoveel mogelijk gelijk worden. DEN HAAG Voor het werk van de Evangelische Christelijke Kerk op West-Irian zijn momenteel door de hervormde raad voor de zending te Oegstgeest zeven zendingsarbeiders ter beschikking gesteld: een theolo gisch docent, een arts, twee verpleeg sters, twee sociaal wèrksters en een landbouwkundige. Ds. J. Blommen- daal zal als theologisch docent naar West-Irian terugkeren zodra zijn pro motie in Nederland achter de rug is. Naast deze zendingsarbeiders vroeg de Evangelische Christelijke Kerk om een ervaren zendingspredikant om de leiding der kerk met zijn adviezen ter zijde te staan. De hervormde raad voor de zending vond ds. H. J. Visch, die sinds 1951 als zendingspredikant op Bali werkt, bereid om na zijn a.s. verlof naar West-Irian te verhuizen. Ds. Visch heeft inmiddels met zijn vrouw reeds een bezoek aan West- Irian gebracht. „Oegstgeest" zoekt nu nog naar een technicus voor werk in het binnenland. DRIEBERGEN „Wat heb je eigenlijk aan God" is het thema van de jeugddag die het landelijk cen trum voor gereformeerd jeugdwerk op Hemelvaartsdag, 20 mei, in de Meerpaal in Dronten houdt. Op deze vraag zullen zeven opinieleiders rea geren, waarna er gelegenheid bestaat met hen uitvoerig in discussie te gaan. De zeven opinieleiders zijn van ge deformeerde zijde dr. M. J. Arntze uit 's-Gravendeel, dr. A. J. Jelsma te Kampen en ds. J. Overduin te Vee- nendaal, van hervormde zijde ds. J. Visser te 's-Gravenhage en prof. dr. Kr. Strijd te Amsterdam en van rooms-katholieke kant Huub Ooster huis te Amsterdam en kapelaan J. Ruyter te Zaandam. Muzikale mede werking wordt verleend door het trio Louis van Dijk en door het parochie jongerenkoor van de Groenestraat uit Nijmegen, o.l.v. pater Verhoeven. Tijdens het pauzeprogramma zal een aantal organisaties en aktiegroe- pen zich presenteren op een informa tiemarkt. Hier zullen onder meer aanwezig zijn het algemeen diakonaal Uireau der gereformeerde kerken, het bijbelgenootschap, Sjaloom en de werkgroep Denken en Doen. Het pau ze-programma wordt besloten met een optreden van de uit priester-stu denten bestaande cabaretgroep „Grimlach". Ter afsluiting van deze jongeren dag zal een gemeenschappelijke slot manifestatie worden gehouden, waar in onder meer de conclusies uit de gespreksgroepen zullen worden ver werkt. Deze slotbijeenkomst staat on der leiding van ds. C. M. Boerma uit Huizen. Vraag: Wij willen graag deze zo mer een week in de protestante monnikenabdij Taizé in Frankrijk doorbrengen. Wat is de prijs per persoon van heen- en terugreis van mijn woonplaats en hoever kunnen we met de trein komen. Graag ver nemen we zo mogelijk de prijs per dag in het gastenbedrijf aldaar. In Frans corresponderen ligt ons niet zo best. Hoe is de Franse naam van het convent? Antwoord: Helaas ontvingen we op onze vele telefonische informaties niet veel resultaat. In de eerste plaats weet niemand te zeggen, hoe veel het verblijf per dag te Taizé kost, want velen gingen per caravan of met een gezelschap, reizen die door een kerkelijke groep georgani seerd worden. Voorts wordt men daar bij particulieren ondergebracht, meestal in de plaats Cormantier, die heel dicht bij het klooster ligt Wel verzekerde men ons dat de prijzen niet boven de kostprijs liggen. Men kan daar altijd wel terecht behalve in vakantietijd en in de buurt van de christelijke feestdagen, want dan moet men wel van tevoren besproken hebben. U kunt dan schrijven aan de Communauté de Taizé, c/o frère Leonard. Dat kunt u gewoon in het Nederlands doen, want deze broeder is een Amsterdammer, die u graag inlichtingen zal geven. U moet dan natuurlijk een internationale ant woordcoupon insluiten. Wat de reis betreft, deze is per trein niet goed te doen. U moet dan onderweg een nacht in een hotel sla pen. Dat zou u via een reisbureau moeten doen, en daarom kan men de kosten nog niet opgeven. Het Neder lands instituut voor culturele en oecumenische reizen heeft dit jaar een groepsreis naar Taizé georgani seerd, doch deze reis is reeds volge boekt. Een folder zenden we u toe. Misschien is dit iets voor volgend jaar. Het is aan te raden, deze reis in groepsverband onder leiding van protestantse en katholieke geestelij ken te maken. Men kan via een ad vertentie contact zoeken met ande ren, die ongetwijfeld gaarne naar Taizé willen, per autobus of in een particuliere wagen. Vraag: Onlangs las ik in uw blad over de Breedbandmiljoenen (de winst, die de overheid gemaakt heeft met de verkoop van de aandelen Breedband). Een gedeelte van dit bedrag zou bestemd worden voor de woningbouw. Bij aankoop of bouw van een huis zou men een voorschot als ik me goed herinner van ƒ2400 kunnen krijgen. Tot welke instantie moet men zich daarvoor wenden? Antwoord: Op het ogenblik van uw vraag was het wetsontwerp be treffende de Breedband-miljoenen reeds aangenomen door de Tweede Kamer maar nog niet door de Eer ste. Hierna volgen in de pers nadere mededelingen. Voorlopig is het dus wachten en de krant lezen. In Jesaja 54 lezen we dat als vrucht van het lijden en de opstM van Christus, ons leven vrucht zal dragen en God ons in allem lijkheden nabij zal zijn. Maar, zo zou men kunnen vragen, wij in staat zijn om precies te leven, zoals God het wil? gerechtvaardigd door Christus, maar allerminst volmaakt. D wordt een gemeenschap der heiligen genoemd, maar is beslis zondeloze gemeenschap. Jesaja herinnert in 54:4 aan de eed van God. Hij heeft dt wereld vernietigd. Nu vervolgt God met de belofte aan hen nieuwe leven ontvangen hebben: „Bergen mogen wijken en lu wankelen, maar Mijn goedertierenheid zal van u niet wijl Mijn vredesverbond zal niet wankelen. Onze zonden doen het vredesverbond niet te niet; ze heffen i dertierenheid van God niet op. Hij blijft de aarde trouw, ook i ontrouw zijn. We lezen vandaag Handelingen 19—14. HILVERSUM Ruim zeven duizend GPV'ers en NEV'ers (sympathisanten van het GPV, die geen lid kunnen worden van deze partij) waren zaterdag bijeen in de Expo-Hal in Hilver sum om niet minder dan tien redevoeringen aan te horen. In de morgenuren had lijsttrekker P. Jongeling de bezoekers van het Nationaal Appèl vqorgehouden, dat er nog ergere .dingen kunnen ge beuren dan in de tijd van oorlog en bezetting. De satan heeft nog meer pijlen op zijn boog, zei de heer Jongeling. Hij vervolgde: „Wat Hitier niet is gelukt, gebeurt nu. De zedelijk heidswetgeving wordt afgebroken door partijen, die deze vroeger heb ben opgebouwd. De merktekenen van de christelijke staat verdwij nen." Voorbeelden van die heer Jonge ling: de wijziging van de eedswet en begrafeniswet. De natie kan ont zield worden en doodgaan, merkte de heer Jongeling op. De gastspreker van het NEV, de heer B. S. van der Bijl, voorspelde, dat de nieuwe moraal 'ons volk rechtstreeks drijft in de armen van de anti-christ'. De leus is volgens de heer Van der Bijl: weg met alle fatsoensnormen, weg met alle ta boes. Op deze wijze, aldus de NE Ver, probeert de satan de jeugd in zijn ban te brengen. De nummer twee van de GPV- kandidatenlijst, dr. A. J. Verbrugh, was even pessimistisch over de eco nomische en financiële situatie. De Europese Monetaire Unie brengt nieuwe inflatiehaarden bij elkaar, luidde zijn betoog. In een versneld tempo gaat het naar de Duitse situa tie in 1923, toen de markt instortte en velen werden geruïneerd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wij zijn de werklozen van de toekomst. Deze en dergelijke leuzen, die aan dui delijkheid niets te wensen over lieten hingen zaterdag in de Rai, waar NVV-jongeren en katholie ke werkende jongeren vlak voor de verkiezingen een landelijke manifestatie hielden. De opzet' was, nog eens duidelijk de eisen van de werkende jongerenorga nisaties kenbaar te maken en om bij de werkende jongeren zelf po litieke bewustwording te bevor deren. Het werd een uiterst roerige en strijdbare bijeenkomst. Bij de onge veer 1500 aanwezigen was geen ge brek aan enthousiasme te bespeuren. Integendeel. Strijdkreten werden steeds opnieuw aangegeven, muzikaal ondersteund door trommels en ratels, en af en toe een wel wat vals klin kende trombone. Twee rode vlaggen, waarmee telkens heftig werd ge zwaaid zorgden voor de onmisbare franje bij een dergelijke manifestatie. Het was voor organisator Jan Jette beslist geen ondankbare taak om zijn KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P Ester, G. J. Brinkman J. van Hofwegen. openingstoespraak af te steken. Vaak onderbroken door gejuich en handge klap slingerde hij zijn woorden de zaal in. Hij begon met zijn spijt te betuigen over de schade die een ac tiegroep donderdagavond aan de auto van het kamerlid Vonhof had toege bracht. Maar, zei hij, de groep heeft inmiddels aangeboden die schade te vergoeden. Een van onze belangrijkste eisen is goed onderwijs voor iedereen tot achttien jaar, zei Jette. Of dat er komt hangt af van politieke beslissin gen. Dat is dus een grondige reden om je met politiek bezig te houden. Bemoei je maar rustig met politiek, want politiek bemoeit zich ook met jou, aldus Jette. „Praktisch alle poli tieke partijen zijn hier. Behalve de geen tijd (fluitconcert). „Jammer. Veel woorden, weinig daden. We had den graag gehad dat de werkende jongeren ook met déze partijen van daag hadden kunnen praten. Tenslot te hebben zij het vier jaar lang over ons te zeggen gehad. De bedoeling van deze landelijke bijeenkomst is, dat de werkende jongeren de komen de jaren scherp op alle politieke par tij en gaan letten. Dat de werkende jongeren nu zelf gaan knokken voor hun toekomst. Het geeft dus niet dat de KVP, ARP en CHU hier niet zijn. Ik zie het al we komen wel naar hen toe", aldus Jan Jette. In verschillende hoeken en zalen van de Rai was er vervolgens gele genheid met de aanwezige politici te discusiëren. Van de regeringspartijen was de WD wel aanwezig, in de per soon van kamerlid Henk Vonhof. Hij wilde de aanwezige werkende jonge ren geen hemel op aarde beloven, „zoals anderen, terwijl ze weten, dat het niet kan". Bij de PPR was het een rustige boel. De PSP was er met o.a. Hans Wiebenga, die zijn jasje er voor had uitgetrokken. Bij D'66 vertelde Hans van Mierlo dat hij geen mogelijkheid zag om het kleuteronderwijs vanaf vier jaar verplicht te stellen. Toen vanuit de zaal de opmerking kwam „Nu Professor J. Kamphuis en Boer (vertegenwoordiger va jongerenorganisatie) waarschu^ ook tegen het gevaar van de i reactie. Professor Kamphuis: 'Wij doenl mee aan de afgoderij van de stl man. Het is de zwakheid van iel rechts-reactionaire beweging da in die richting de oplossing van moeilijkheden zoekt. Wie Pekin Moskou wantrouwt, hoeft zÜnL nog niet te zoeken in Madridl Athene.' Ad de Boer: 'Ook de koloi^ mentaliteit keuren we af, die de staande verhoudingen alles vind niet gelooft in de vernieuw kracht van het Woord.' De hee Boer veroordeelde eveneens 'y "kaboutermentaliteit' als een mistisch vooruitgangsgeloof en fessor Kamphuis stelde tegenovi11 revolutie en de reactie (gecai'.d. fleerde revolutie, zei hij) het ej0t eeiie. h De heer J. P. de Vries wild onschendbaarheid van de w f- opheffen. De staten-generaal zo weer gecontroleerd kunnen wo j door de koning (bijgestaan door raad). Dit wordt geen Oranje-d tuur, meende de heer De Vries. J de koning zal iets tegen kun houden, als de politiek heeft gefL en iets heeft besloten, dat nié^J het belang van het land is. Gezien de roeping van het G wees de heer Jongeling een k netssamenwerking niet af. De lijsttrekker riep tot slot,, diep onder de indruk zijnde enl hij noemde 'grootste vergader van een bezielde mensenmassa', de strijd om de ziel van de n„ vastberaden voort te zetten en Nederlandse natie te redden. c |an al dat de PvdA het we.l kon zei hij: niet flauw zijn". De meeste belangstelling trok onge twijfeld de PvdA, die dan ook sterk was vertegenwoordigd. De Uyl over vomringswerk. Er rust een plicht op de werkgevers, maar ook op de ouders of de jongen en het meisje zelf. De landelijke organisaties moe ten hard werken om de voorzieningen mogelijk te maken en er moet toe zicht komen van de arbeidsinspectie. De discussiebijeenkomsten verliepen zonder veel moeilijkheden. Alleen Vonhof van de WD kreeg nog een rookbom onder zijn stoel, maar dat mocht geen naam hebben. In de lunch pauze kon er worden gestemd. De uitslag, die later op de middag be kend werd gemaakt was PvdA 40,3 procent, PPR 20,2, PSP 18,6, CPN 7,4 en '66 4,6 verder waren er partijen die beneden de 2pct blijven, terwijl op ARP en de CHU geen enkele stem werd uitgebracht. Het totale aantal uitgebrachte stemmen bedroeg 781 en met de verkiezingen in het vooruit zicht ziet dat er niet best uit, aldus Wim Bos. Het aardigste van het congres was eigenlijk wel de directe confrontatie tussen een zaal vol werkende jonge ren en de politici op het podium. Dis cussieleider Wim Baars bracht ach ter eenvolgens de onderwerpen onder wijs en vorming, werksituatie, mili taire dienst en jeugd en loonbeleid ter tafel. Er volgde een stortvloed van vragen. Aan het begin van de discussie werd nog een motie Ingediend om Veringa, Biesheuvel en Udink alsnog uit te nodigen. „Dat zijn de ware schuldigen en wij eisen dat zij hier komen". Udink liet uit Delft weten dat hij niet van plan was te komen, tenzij Biesheuvel en Veringa ook kwamen. Contact met de laatste twee bleek niet mogelijk. Wat antwoorden gelicht uit de dis cussie. Hans Wiebenga van de PSP over de invoering van het wettelijk minimumloon voor 18-jarlgen: „Ja, als er wordt vastgehouden aan de 4,2 12. e -Je in. P. -fc. fan< hu re' Invul-puzzel Horizontaal woorden invullen die bet kenen: 1. puistje, 2. sprookjesfiguur, 3. moerate\ vogel, 4. stapel, 5. paard, 6. turks beve ej hebber, 7. rivier, 8. werktuig van goudsmid, 9. opening van een fuik, 1 traag, 11. teken in de dierenriem. Bij juiste oplossing leest men Vertica 12: de naam van een bloem. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. boer, 2. roet, 3. omen, 4. eelt, 5. kaal, idem, 7. naar, 8. wilg, 9. ader, 10. teil, 1 eest, 12. riet, 13. last, 14. aalt, 15. niet, deel. BROEK IN WATERLAND. miljard voor defensie kan dat inir daad niet". Vonhof over zijn pa' „U heeft van de WD een volkoi). verkeerd idee U denkt dat de een rijkelui's-parij is, maar uit i eigen bittere ervaring weet ik dat niet het geval is. Max (PvdA) over de economie als heiP koe: „Voor het schaduwkabinet de prioriteit bij de mens en nietj.1 vrij spel van de economie. En V 15 benga over hetzelfde: „Voor de I staat de heilige koe op de ach grond en de vrije mens op de va1' grond". Vonhof daar boven op: .,e' mens komt er dan wel bekaaid af9< In zijn slotrede stelde Wim Bos. ij! de beweging van de werkende jonL ren niet meer is te stoppen. Er d ploften nog enkele rookbommen erf ging deze manifestatie letterlijkr rook op. Buiten lagen voor de nat door de regen en besmeurd i voetstappen wat pamfletten daarop de eisen van de werked jongeren. r-

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2