Nieuwe Leidse Govuant E „BOUW' KLAAR VOOR ACTIE Vreedzaam massaprotest tegen Vietnamoorlog i®Mi Winst voor CDU in Slees wij k-Holstein Weer grote schade in Emmerik na explosie bij chemisch bedrijf decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel I Het Kwartet (RITA) MET WIER Meer dan 300.000 betogers in Washington Prinses Armgard ernstig ziek bon Vriendelijk verzoek CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvaslich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Maandag 26 april 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Ökantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur £0RAKA de harde matras met alle comfort van een zachte... ze daden vormen de enige 'egel waarin we zien kunnen t we zijn. CARLYLE leine Kareltje speelt met ons. hij e baby die ik verwacht. Mannacht trad bij heldere hemel weinig wind een sterke uit- aling op, waardoor op uitge- eide schaal zware nachtvorst is meten. In het oosten van het ld daalde het kwik tot vijf a graden onder nul. Over het naai trok vanochtend een klei- depressie oostwaarts. Bijbeho- ïde fronten veroorzaakten veel wolking en regen boven Zuid geland en Noordwest-Frank- c. Vannacht zal vooral in het iden van het land veel bewol- ig aanwezig zijn, waardoor de ns op herhaling van de nacht- rst sterk wordt gereduceerd. )e depressie zal ten zuiden van land naar het oosten weg- kken zodat de aanvoer van ide lucht uit noordelijke stre- aanhqpdt. 1AROMETERSTAND: Heden uur 75.6 cm (1008 millibar), i gend. Zon en maan Zon en maan 27 april; zon op SO, onder 19.57; maan op 5.56, ider 23.54; 2 mei E.K. >og water og water, 27 april: Rotterdam getij 5.46, 2e getij 18.24; Sche- ïingen 4.17-16.43; Vlissingen 5-15.23; Haringvliet a.d. Zeezij- 449-17.13. e Van onze sociaal-economische redaktie DEN HAAG De drie bouwvakbonden zullen vanmiddag bekend maken, welke acties zijn gaan voeren om in de loononder handelingen toch bun zin te krijgen. Het cao-overleg is zaterdag? avond voor de negende achtereenvolgende maal vastgelopen, nadat de vakbonden een „uiterste bod" van de werkgevers hadden afgewezen. Daarmee mislukte tevens de bemiddelingspoging van de loon- commissie van de Stichting van de Arbeid (top-overlegorgaan van werkgevers- en werknemers centrales), die zowel vrijdag avond als zaterdag het uiterste heeft gedaan om de cao-partners op „het spoor van overeenstem ming" te brengen, waarbij echter tenslotte ook de loondeskundigen van de stichting zélf van menïng bleken te verschillen. De kwestie, waar het om gaat, is uiterst ingewikkeld en is ten diepste geworteld in de wijze van berekening van de door beide partijen beoogde inkomensverbetering van 2.75 pet. in 1971 en 1972. Zoals bekend hebben de bouwvak bonden de Raad van Bestuur Bouw bedrijf (werkgevers) vrijdag telegra fisch meegedeeld, dat „besluiten tot onmiddellijke acties alleen nog kun nen worden vermeden als de raad voor maandagmorgen 10 uur te ken nen geeft de voorstellen van de bouwbonden alsnog te zullen aan vaarden". De verwachting bestaat evenwel, dat de bonden voor de verkiezingen van woensdag geen akties zullen ont ketenen. Wellicht zullen zij de werk gevers de tijd geven om zich onder de druk van de dreigende acties nog enkele dagen op hun voorstellen te bezinnen. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf heeft zaterdag al duidelijk gemaakt niet verder te willen gaan en op eventuele acties voorbereid te zijn. „Er zullen passende tegenmaatregelen worden genomen", zo lieten zij de bouwbonden weten. Vermoedelijk wordt hier gedacht aan het aanspan nen van een of meer korte gedingen. (Zie ook pagina 5). Een eindeloze ry Amerikanen trok zaterdag over Pennsylvania Avenue in Washington in de richting van het Kapitool om tegen de oorlog in Indo-China te protesteren. Gisteravond laat zag het er naar uit dat de CDU in het parlement van deze Noordduitse deelstaat de absolu te meerderheid had behaald en ver moedelijk alleen zou gaan regeren in de hoofdstad Kiel. Volgens He computer-prognose kreeg de CDU 51,1 percent van het aantal uitgebrachte stemmen, de so cialisten (SPD) 41,7, de vrije demo craten (FDP) 3,9 en de uiterst rechtse Nationaldemokratische Partei Deutschlands (NPD) 1,2. FDP en NPD hebben dus niet de vijf percenthorde kunnen nemen en zullen niet meer in de Landdag ver tegenwoordigd zijn. Op grond van de computerberekening zal de CDU 40 van de 73 zetels in het parlement van WASHINGTON (AP. Reuter, UPI) Tijdens de massale demon- tie tegen de oorlog in Indo-China, die zaterdag in Washington is Duden, heeft de Democratische senator Vance Hartke uitgeroe- dat Amerika onmiddellijk al zijn troepen moet terugtrekken. et Amerikaanse volk weet, zelfs al weet zijn president dat niet, hj reeds te lang in Vietnam zijn, vij daar al te veel bloed hebben )ten en teveel afschuwelijke da- hebben bedreven, en dat nu de gekomen is om te vertrekken", artke. etta King, de weduwe van de oorde negerleider Martin Luther riep op tot de terugtrekking alle Amerikaanse strijdkrachten ndo-China voor 28 augustus, de Waarop het acht jaar geleden zal lat dominee King tijdens een be- g in Washington zijn beroemde raak „Ik had een droom" hield, ouw King zei dat de omvang de menigte bewees dat het Ame- nse volk de „cynische veronder- ng van de regering" heeft ver als zou de tegenstand tegen orlog verminderen als men de ing van de gevechtsacties maar eg zou inkrimpen. HALF MILJOEN betoging van zaterdag, die meer vijf uur heeft geduurd, was de ste, zo niet de allergrootste anti- gsdemonstratie. die ooit in de ïiede Staten is gehouden. De or- Batoren beweren dat za'n half en mensen tegen de oorlog in •China hebben gedemonstreerd. >olitie spreekt van 200.000 tot 00 deelnemers. it is ongetwijfeld de grootste be- g tegen de oorlog in de geschie- van de Verenigde Staten", zei Gordon een van de belang- te organisatoren. Hij meent dat gebeuren een miljoen mensen getrokken. Door de verkeers- s, die voor het begin van de de monstratie ontstond, zouden een half miljoen mensen in bussen en auto's zijn blijven steken. De grootste demonstratie tegen de oorlog, die tot nog toe in Washington was gehouden, vond plaats op 15 no vember 1969. De regering schatte het aantal deelnemers toen eerst op 300.000 zwakte dit daarna af tot 199.000, maar stelde het cijfer tenslot te vast op 320.000. VREEDZAAM Hoe zeer de meningen over het aantal deelnemers ook dit jaar sterk uiteenlopen, iedereen is het er over eens dat de betoging een indrukwek kend vreedzaam gebeuren is geweest. Jerry Wilson, het hoofd van de politic te Washington, omschreef de protes- teerders als „een zeer vreedzame me nigte". De burgemeester van Washington, Walter E. Washington, verklaarde op gewekt: „Deze demonstratie bewijst dat wij een klimaat hebben gescha pen, waarin de mensen naar de hoofdstad kunnen komen om hun Constitutionele rechten uit te oefe= nen". Minister van justitie John Mitchell had aan de vooravond van de demon stratie de waarschuwing laten horen dat de betoging wel eens tot geweld zou kunnen leiden. Hij voegde er aan toe dat de veiligheid van Amerika tegenwoordig meer van binnenuit dan van buitenaf in gevaar wordt ge bracht. GRAPJES Anders dan de heer Mitchell ver wacht had, hadden de politiemannen langs de route bijna niets te doen. Zij maakten zelfs grapjes met de over het algemeen jonge betogers. De de monstratie had geen grimmig karak ter en sommige Amerikaanse journa listen vonden zelfs dat er een carna- valsachtige stemming heerste tijdens de betoging, die begunstigd werd door verrukkelijk lenteweer De stoet werd geopend door Ameri kaanse soldaten, die nog in actieve dienst zijn. Om geen moeilijkheden te krijgen met het ministerie van defen sie, droegen zij niet hun volledige uniformen. Dit is namelijk verboden. Zij hadden in plaats daarvan borden bij zich, waarop de namen van hun KIEL (AP, DPA, Reuter, UPI) Als de computerberekeningen van Let eerste Westduitse tv-net kloppen, dan hebben de verkie zingen voor de Landdag in de Westduitse deelstaat Sleeswijk-Holstein een overwinning opgeleverd voor de christen-democratische partij, de CDU. de deelstaat krijgen en de SPD 32. De Zuidsleeswijkse kiezersbond (SRW) mag als vertegenwoordiger van de Deense minderheid in Sleeswijk- Holstein één afgevaardigde naar het parlement sturen. Bij de in 1967 ge houden verkiezingen voor het deel staatparlement kregen de CDU 34 ze tels, de SPD 30 en de FDP en de NPD elk 4 zetels. Het resultaat van de gis teren gehouden verkiezingen is in elk geval onvolledig omdat er naverkie- zingen nodig zijn in het kiesdistrict Husumland wegens het plotselinge overlijden van een kandidaat van de SPD. Het resultaat is van grote betekenis voor de regering-Willy Brandt en dat niet alleen als graadmeter voor haar populariteit, maar ook omdat het de ratificering van de Westduitse ver dragen met Moskou en Warschau kan beinvloeden. De ratificering in de Westduitse Bondsraad (de kamer van deelstaatvertegenwoordigers) waarin de CDU nu al een meerderheid van 21 tegen 20 stemmen heeft, loopt nu direct gevaar. Geen défilé op 30 april DEN HAAG De toestand van prinses Armgard, de 87-jarige moeder van prins Bernhard, is de laatste da gen aanzienlijk verslechterd. Konin gin Juliana heeft daarom besloten het traditionele défilé in de tuin van pa leis Soestdijk op haar verjaardag (30 april) af te gelasten. De toestand van prinses Armgard is dermate achteruit gegaan dat zij de zondag voor pasen al de sacramen ten der zieken heeft ontvangen. Als gevolg van de kritieke berich ten besloot prins Bernhard eind vo rige week voortijdig de Bilderberg- conferentie in het Amerikaanse Wood stock te verlaten. Hij is voorzitter van deze internationale gespreksgroep van hoogeplaatste autoriteiten. Samen met prins Aschwin en zijn echtgenote kwam prins Bernhard zaterdagmor gen op Schiphol aan. Per helikopter ging het gezelschap daarna naar Die- penheim in Overijssel, waar prinses Armgard woont. Prins Willem-Alexander, de oudste zoon van prinses Beatrix en prins Claus, wordt morgen vier jaar. Ter ge legenheid van dit festijn, maakte zijn vader dit plaatje van de jarige. UTRECHT De onderhandelingen over een nieuwe cao voor het huur auto- en taxibedrijf zijn vastgelopen. De vakbonden, die de onderhandelin gen hebben afgebroken, vragen om invoering van de vijfdaagse werk week, een kortere arbeidstijd dan 51 uur per week en een regeling van de overurenbetaling. Bejaarden kunnen niet staken Hopen we niet allemaal bejaard te worden? Kleine zelfstandigen kunnen niet staken. Rentetrekkers even min. Moeten we ze daarom vergeten? Is dat onze aard? Laten we alsjeblieft een beetje menselijk zijn. Onze nuchtere, verdraagzame aard niet verloochenen. Diep in zijn hart is elke Nederlander een beetje CHU. Kies de wijste partij dit jaar. onderdelen stonden. Aan het begin van dc optocht werd een vlag van de Viet Cong meegevoerd zij aan zij met een Amerikaanse vlag. NIXON Er werden ongeveer honderd meer dan levensgrote papieren koppen van president Nixon, zijn vrouw en van vice-president Agnew meegevoerd. De president en zijn echtgenote had den Washington reeds vrijdag verla ten om het weekeinde door te bren gen in het presidentiële buitenverblijf te Camp David. De grote leuzen tij dens de betoging waren „Nu weg uit Vietnam" en „Nu vrede". De demon stranten verzamelden zich bij het Kapitool. het Amerikaanse parle mentsgebouw. waar redevoeringen tegen de oorlog in Indo-China wer den gehouden en protestliederen ten gehore werden gebracht. (voor vervolg zie pag. 6) 300 tot 400 mensen weg bij Trieotbest Van een verslaggever BEST Van de 860 personeelsle den van de kousenfabriek Tricotbest zullen er drie- tot vierhonderd moe ten worden ontslagen. Dit blijkt uit een reorganisatieplan van het in moeilijkheden verkerende bedrijf waarmee de betrokken bank akkoord is gegaan. Op het ogenblik wordt bestudeerd waar de ontslagen moeten vallen. Tricotbest heeft een Belgische vesti ging waar 300 mensen werken, en fabrieken in Best en Tilburg. Dit ver klaarde districtsbestuurder Hijnen van de NKV-textielbond St. Lamber- tus. Van onze correspondent ARNHEM Een zware explosie vernielde zaterdagmiddag vrij wel voledig dc Oxydo-fabriek van Noury en Van de Lande in Em merik. Er ontstond door deze ontploffing ook grote schade in het centrum van het Duitse grensstadje. Eén werknemer van het ge troffen bedrijf is om het leven gekomen. Op 7 januari van dit jaar heeft zich ook een zware ontploffing voorgedaan op het terrein van Noury en Van der Lande, een dochter van de AKU. Ook toen was de schade in Emmerik zeer groot. De onrust onder de bevolking, die na de eerste explosie al zeer groot was, is na de ontploffing van zater dag zeer sterk toegenomen. U. knul- 'm GftAT/S alt U. UMt 'Hiuwt aJbcriwui, cp%ug~! Ik geef op als T nieuwe abonnee: straat: plaats: I betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktjviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. De schade, die de ontploffing op het fabrieksterrein aanrichtte wordt geschat op 3 miljoen gulden. Ver wacht wordt, dat de inwoners van Emmerik vandaag voor waarschijn lijk wel een miljoen gulden aan scha declaims zullen indienen bij Noury en Van der Lande. Het gemeentebestuur verplichtte dakdekkers en glazenwas sers zaterdag de ergste schade direct te herstellen. Anders waren de gevol gen door de regen waarschijnlijk nog ernstiger geworden. Na de explosie in januari besloot de gemeenteraad de herbouw van de Oxydo-fabriek in het centrum niet toe te staan, vooral omdat hiertegen vanuit de bevolking sterk verzet was gerezen. Noury en Van der Lande verzekerde toen, dat er zoveel veilig heidsmaatregelen waren genomen, dat een tweede katastrofe vrijwel uitgesloten was. Nu deze zich toch heeft voorgedaan is de kans groot, dat de bevolking zich als één man zal keren tegen de aanwezigheid van de chemische industrie in de stad. De man, die bij de ontploffing het leven liet is de 58-jarige Neder lander Johannes Bolk uit Emmerik. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden om niet zelf het abonnementsgeld te gireren, maar de accept-girokaart af te wachten, en uitsluitend daarmee te betalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1