REDERS MOETEN MILITANTER ZIJN Secondaire weg over Haringvlietdam deze week nog gereed „Praatplan" Reimerswaal voor zeehavenindustrie Dierenliefde in optima forma ilaiidengemeeiisehap verdiepen zien Zwaard van Damocles hangt boven Taptoe Delft 1972 Mr. J. J. Oyevciar teleurgesteld vw-Ouddorp wil exploitatie '66 wil licht in beleid woningbouw al In openbaar vergaderd Ridderkerks elftal liep achterstand in Man verdacht van doodslaan kleuter kampeerterrein veranderen Poes zorgt voor jonge duiven Tribunes waren vorig jaar voor 65 pet. bezet „Iiistuif-cursus"" Veilig Verkeer in Boskoop DONDERDAG 22 APRIL 1971 'deROTTERDAM Teleurgesteld zowel door de reders als door mi overheid voelt mr. J. J. Oyevaar zich over wat er is gebeurd keJdat hij eind 1968 op verzoek van de Nederlandse redersvereniging een rapport zuiver persoonlijke opvattingen over de scheepvaart ufjeft weergegeven. Hij achtte toen een algehele herstructurering modernisering van de Nederlandse koopvaardijvloot nodig, maar e kon volgens hem alleen worden uitgevoerd met handreiking ir de overheid. 'oor de havenvereniging Rotter- heeft de heer Oyevaar tijdens deze week gehouden vergadering instateerd dat er nu onmisken- grote activiteiten bij inmiddeJs irde rederijen zijn. maar hij die merendeels als defensief en als agressief, of beter offensief. inziens is de afhankelijkheid de lijnvaart nog eenzijdig groot, weieens gezegd dat de lijn een luxe is die men zich alleen veroorloven als men ook in de 'aart zit. In 1970 is de tankerton- van de wereld weer met twintig ton draagvermogen vergroot, -an namen de Noren twee mil- ton voor hun rekening. Neder- deed niet mee. ran grote plannen in de tankvaart mlkvaart of van nieuwe combina- is niets gebleken. BELASTINGEN de mi at heeft de overheid gedaan? Zij t maatregelen aangekondigd op tds gebied van het investeringsrisico g* ie belastingen. Mr. Oyevaar had omen dat de uitwerking van die wat het ministerie van ist iciën betreft niet geheel onbevre- 5tü nd verloopt. at de voorgenomen afschaffing de nieuwe onbelaste reserve R) aangaat, meende hij dat dit r meer is dan de reders hadden et i len verwachten. „Eindelijk zal de nasleep van de oorlogsverlie- van de Nederlandse scheepvaart 1£fn it punt definitief tot het verleden ristien gaan behoren", vond mr. trui 'aar- (tw begrijpelijk en teleurstellend is ITTERDAM Het lv66-gemeen- Islid mevrouw W. J. C. S.chui- f ITilmont heeft B. en W. schrifte- '"^gevraagd of ernstige beleidsfou- oe> en communicatiestoornissen bin- de de dienst van stadsontwikkeling lorzaak zijn van een forse ach- in het Rotterdamse woning- ^J/programma. dit licht vraagt zij of de 259 ~tagen aan de Smeetlandseweg en "PJoo woningen in Hoogvliet nog ir®I s niet van de grond kwamen t de desbetreffende bestem- splannen niet waren aangepast 1 /el geheel ontbraken, vraagt zij of GS aan het de gebouw De Kreek in het be- e ningsplan Kreekhuizen hun de. ;euring onthielden, omdat daar- mp en minuscuul klein deel zou ko- n 11 te liggen in het gebied van het uitbreidingsplan in hoofdzaak we^-IJsselmonde. ^zrouw Schuiten wil voorts we- >ert elke kosten met deze vertragin- ere"Jn gemoeid en welke invloed >npl hebben op de huren dezer ~vjhgen. P' slotte vraagt zij, welke maat- in B. en W. troffen om een goe- v aördinatie tussen alle bij deze "V^tie betrokken instanties te ver- en, stipt te voldoen aan de wet- omschreven eisen van hoger nje^jr ten aanzien van bestem- >nci plannen, hoger bestuur in het rea een belang tot enige soepelheid :oef wegen en bij dit alles betrokken ugd nteambtenaren ter verantwoor- te roepen voor zover er hunner- sprake is van nalatigheid dan kaï ïen van onverdiende blaam te apt en voorzover dit niet het geval J. HU dur uld< 1 akt!^ m 1 strJ [JKENISSE Voor het r heeft het algemeen bestuur de Eilandengemeenschap jeei ie-Putten en Rozenburg een ,are vergadering gehouden, ze vergadering werden de sta ikeningen en het jaarver- 1970 goedgekeurd even- gedl t statutenwijziging die een g is van de veranderingen structuur van de stichting. naamste punt daarbij is het i van secties. Er zijn reeds sec- or sport, cultuur en. hoewel dat et voor honderd nrocent rond r de ieu^d Hierb'j zou dan de Jeugd van Vonrne Putlen irihurg nnyaan in de Eilanden- ichap Het jeugdbestuur zou 'pns bestuur van de sectie tigef' wor<3en jlvormen van de secties is vol- ^oorzitter burgemeester P. J. Bliek het gevolg van de bespreking en studie over het verdiepen van de stichting. Hieraan is ondermeer voor afgegaan het memorandum van het ministerie van cultuur en maatschap pelijk werk over het maatschappelijk welzijn. Het dagelijks bestuur van de Eilan dengemeenschap hoopt door de on langs verhoogde bijdrage per inwoner en de subsidies te komen tot een goe de financiële basis in de komende ja ren. In het afgelopen jaar, zo blijkt uit het jaaroverzicht zijn enkele nieuwe cursussen gehouden zoals onder ande re ludieke vorming. Verder was er een gemeenschappelijke behandeling door versche'dene organisaties van de schets ruimtelijke struktuur van RHnmond. De st'chting is zich verleden jaar s*e*rls meer gaan bewegen in het ,.1„i. ,.pn fUppeMrprl.rnin'» het advies speciaal wat betreft allerlei za ken in de streek. not to be vertaalt in de aanschaffing van zeven Boeings 747B. Per stuk kosten ze 100 miljoen, ongeveer evenveel als een containerschip waarvan de HAL en de NSU er enige nodig hebben. Volgens mr. Oyevaar is het optre den van de redersgemeenschap verre van gelukkig geweest .In haar public relations heeft zij gefaald. Hij dacht dat hier een totale mentaliteitsveran dering nodig is. Men kan ook te fat soenlijk zijn. Mr. Oyevaar meende dat het de hoogste tijd is dat de Nederlandse re ders een consequent militante hou ding niet meer schuwen. Zij kunnen daarvoor misschien wel iets van de landbouw Ieren. Mr. Oyevaar het volgens hem dat de staatssecreta ris van financiën geen aanleiding heeft kunnen vinden voor het optrek ken van de investeringsaftrek tot het peil van de KLM. (Scheepvaart 2x5 pet., KLM 2x8 pet.) De kredietgarantieregeling schijnt thans door de ambtelijke molen te gaan. Misschien bestaat er nog gele genheid voor een nadere inbreng van rederszijde. Over toewijzing van fondsen voor economische en commerciële research en het verza melen van gegevens en documentatie is echter nog niets bekend. Mr. Oyevaar kon in de aangekon digde maatregelen onmogelijk een grote conceptie bij de overheid ont dekken die in enige verhouding staat tot de problemen die hij indertijd in zijn rapport had aangeduid. Wat er is gebeurd is volgens hem volstrekt on toereikend. Het is nog niet gelukt van de regering een beleidsuitspraak over de scheepvaart, met een sluitend pak ket maatregelen, te krijgen. Buitenparlementaire actie kan van de reders moeilijk worden verwacht, hoewel de heer Oyevaar van hen wel eens een sit-in op het Binnenhof zou willen meemaken. KLM Voor wat de scheepvaart vraagt .zijn volgens mr. Oyevaar preceden ten volledig aanwezig; rente-over brugging voor de scheepsbouw en steun aan de KLM, die het to be or ROTTERDAM Zwervers heeft gisteravond een 30 voorsprong uit handen gegeven tegen een Ridder kerks elftal, dat was samengesteld uit spelers van-Rijsoord, RVVH, Bolnes en Slikkerveer. In de 14e minuut na men de IJsselmonderen de leiding. De na acht weken afwezigheid weer teruggekeerde Rikaart zorgde voor een knappe voorzet, die door Wim van der Graaf koppend werd afge rond: 1—0. Kort voor rust profiteer de Wim van Lit van een foutje van keeper Plaat (Slikkerveer): 20. Al in de derde minuut na de hervatting zag Leo Vos zijn solo bekroond met een treffer (30). Even later ontplofte een projectiel van Wim van Lit tegen het houtwerk. In het laatste kwartier zou het Ridderkerksc elftal terugko men. Een geweldig afstandsschot van In 't Veld kwam achter Slobbe in het net tot stilstand (na 33 minuten). In de laatste minuten verkleinde Van Driel (Slikkerveer) de stand tot 32. Toen Leo Vos in de 44ste minuut even treuzelde en In 't Veld hem de bal afpakte werd het toch nog 33. Leu ke wedstrijd, redelijke arbiter Van Merkesteyn. Van een verslaggever SCHIEDAM De Schiedamse po litie heeft de 18-jarige H. J. van der K. gearresteerd op verdenking een driejarig kind te hebben doodgesla gen. Het jongetje was op 19 januari van dit jaar met ernstige verwondingen in het gemeenteziekenhuis te Schie dam opgenomen. De moeder van het kind, mevrouw K. die aanvankelijk ook werd aangehouden, maar later werd vrijgelaten, heeft gezegd dat het kind 'de verwondingen opliep toen het uit bed viel. De gerechtelijk patho loog-anatoom dr. J. Zeldenrust heeft dezer dagen echter sectie verricht op het lichaam van het kind. Deze sectie wees uit dat het jongetje waarschijn lijk door mishandeling ernstig inwen dig letsel heeft opgelopen. Het kind' was overleden nadat aanvankelijk geen duidelijke doodsoorzaak kon worden vastgesteld. De moeder, de 21-jarige L. K. woonde met de verdachte H. J. van der K. samen. OUDDORP Het bestuur en de le den van het WV in Ouddorp zoeken naar een andere regeling voor de ex ploitatie van haar kampeerterrein. Het terrein is 5,5 ha groot; er staan 100 vaste zomerwoningen op; onge veer 60 tenthuisjes en een gedeelte van het terrein is afgezonderd voor de echte kampeerder. Het werk van de VVV breidt zich uit en het bestuur van de vereniging zou jfraag zien, dat het terrein apart van het VVV-werk kwam te staan. In een ledenvergadering is besloten §en commissie in te stellen, die naar mogelijkheden zal zoeken. De vaste bewoners van het terrein steken momenteel de hoofden bij el kaar. Dat „bij elkaar steken", zal wel in Rotterdam gebeuren, want het gaat in hoofdzaak over Rotterdam mers, die op het terrein de zomer en de vakantie doorbrengen. Vandaar dat zij de meest belanghebbenden zijn. Voor het nu begonnen seizoen zul len er geen veranderingen optreden, maar te verwachten is, dat volgend jaar een andere exploitatie van start zal gaan. Wel is besloten, dat het ter rein niet verkocht zal worden. Het terrein kan nog uitgebreid wor den met 2300 m2. De vereniging voor vreemdelingenverkeer te Ouddorp werd in 1933 opgericht, toen de toerist nauwelijks het oog had laten vallen op het natuurgebied en de kust. Daar is vooral na de Tweede Wereldoorlog verandering in gekomen en het werk groeit nu de vereniging boven het hoofd. Wanneer er b.v. een apart beheer zou zijn, zou de recreant zelf zo nodig de touwtjes in handen kunnen heb ben en zou men niet afhankelijk zijn van bestuursbesluiten. Men verwacht van de nieuwe, de nog komende regeling veel goeds, maar er is nog niets van de grond gekomen. Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnements geld te gireren maar de ac cept-girokaart af te wachten, en uitsluitend daarmee te be talen. 4 (Van een onzer verslaggevers) meer worden gehouden. Deze gedachte DF.LFT Wanneer het aantal bezoc- leeft bij het Taptoecomilé en de Stich- kers aan Taptoe-Delft deze zomer ge- ting Delfesta, die Taptoe Delft organi- lijk zal zün of minder dan vorig jaar. seren. zal de taptoe het volgend jaar niet Het staat vast dat het militaire kijk spel deze zomer zal doorgaan. Op vrij- 1 dag 26 augustus wordt de generale re petitie gehouden, tot en met vier sep tember blijft het schouwspel in Delft. t'i: Vorig jaar was de bezetting van de tribunes rond het Marktplein ongeveer 65 pet. „Dit aantal wordt door het comité te gering geacht om nog door te gaan", aldus de voorlichtingsdienst van de gemeente Delft. Het uiteindelijke besluit tot afschaf- f ng van de Taptoe zal genomen moeten worden door de burgemeester van Delft en de minister van defensie. Het Taptoecomité en de Slichting Delfesta zijn adviserende instanties. De enquete, die onder de bewoners van Delft gehouden zou worden over de bestemming voor het Delftse markt plein, zal waarschijnlijk worden uitge steld tot na de Taptoe van deze zomer. Wanneer in september blijkt dat Tap toe Delft verleden tijd is, wordt deze enquête overbodig, daar de Taptoe veel invloed heeft op het bestaan van de Markt zoals die nu is. Het standbeeld van Hugo de Groot is aan de kant van het marktplein naast de Nieuwe kerk gezet. Slechts zes weken per jaar bepalen de tribunes Jiet stadsbeeld. WOERDEN De zakenlieden kun nen het over de afsluiting van de Voorstraat nog steeds niet eens wor den. Op een vergadering is met een kleine meerderheid van twee stem men besloten om te adviseren de hui dige proefperiode te verlengen. Alvorens een beslissing te nemen, wil het gemeentebestuur van Woer den niet alleen de zakenlieden, maar ook de consumenten enquêteren. Daarvoor is kontakt opgenomen met het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, welk in stituut zich bereid heeft verklaard een enquête onder de consumenten te organiseren. De kosten worden ge raamd op ƒ3000. DORDRECHT Dierenliefde in optima forma. Deze beschrij ving past bij de poes van de 20-jarige Ben Romijn, Emma- straat 7. Deze poes namelijk heeft zich opgeworpen als ..moe der" voor vier jonge, nu twaalf dagen oude duiven. De warmte- zoekende. kale jonge vogeltjes nestelen zich nu al zes dagen behaaglijk tussen de poten van de zorgzame poes. De jonge dui ven zijn afkomstig uit een nest dat zat in een boom aan de Vest. Toen deze boomenige tijd ge leden werd omgezaagd, vlogen de ouders weg, om niet meer terug te keren. Ben Romijn ont fermde zich over de hulpeloze diertjes. Het voeren gebeurt met de fles en met kleine hoeveel heden duivenvoer, die echter wel in de snaveltjes gepropt moeten worden. Voor de warmte zorgt poes. .,Het was een gok", geeft Ben toe. „De kans bestond natuurlijk dat de poes ze op zou eten. Maar ja, alles moet je een keer pro beren. Ik kon die duiven toch niet in een doos op de kachel zetten!" Ook als de duiven gro ter zijn, verwacht hij geen moei lijkheden tussen hen en de poes. Een duivenhok is al getimmerd. Poes zelf schijnt het wel jam mer te vinden dat z(j haar melk niet aan de vier kindertjes kwijt kan. Maar verder zorgt zij als een echte moeder voor haar kroost. Overdag loopt zij wel een paar maal weg van de stoel waarin de jonge duiven liggen, maar 's nachts is zij niet bij het jonge gevogelte weg te slaan. O BOSKOOP Afdeling Boskoop Veilig Verkeer organiseert vrijdag 23 april in de Brandweerkazerne aan de Zuidkade een „Instuif-cursus". Deze cursus wordt gegeven door de heer J. van Gelder, groepscomman dant der Rijkspolitie van Boskoop. Aan deze verkeerscursus kan een ieder gratis deelnemen. Aanvang 20 uur. Veilig Verkeer Boskoop zal dit jaar ook een cursus „Dimtest", „Pech onderweg" en een bromfiets cursus voor leerlingen van de V.G.L.O.-scholen organiseren. Op deze cursussen zal gebruik worden gemaakt van een dia-projector, die Veilig Verkeer Boskoop voor dit doel heeft aangeschaft. OUDDORP De secondaire weg over de Haringvlietdam komt waarschijnlijk deze week nog gereed. Dinsdagmorgen heeft men de beschikbare mate rialen en manschappen ingezet, en is men begonen met de aan leg van een wegdek van 1500 meter. Het betreft het wegge deelte vanaf Hellevoetsluis naar de weg over de sluizen in het Haringvliet. Het werk aan de zeewering heeft plaats moeten maken voor dit urgente werk. De weg bestemd voor langzaam verkeer sluit aan op de Haring vlietdam. Hij wordt 6.60 meter breed. Dinsdagavond was het wegdek gelegd over een lengte van bjjna 800 meter. Er komen drie lagen, de laatste daar van is de slijtlaag. Het is verder de be doeling dat de zeewering aan de voet van de Haringvlietdam op 15 juni ge reed zal zijn, waarna een begin wordt gemaakt met de grote verkeersweg, die een breedte krijgt van 34 meter. Bovendien zal men rekening hou den met de mogelijkheid, dat het ver keer mettertijd meer ruimte vraagt. Daarom heeft men een dubbele breedte gereed liggen De helft daar van zal worden afgedekt met teelt- aarde en wanneer het noodzakelijk is. kan men met. een kleine ingreep een rijbaan verdubbeling maken. Maandag over een week wordt een begin gemaakt met de aanleg van de verkeersweg vanaf Stellendam, de Korteweg, op de plaats waar eens het visfabriekje stond, dat plaats heeft moeten maken ten gerieve van de verkeersweg. Het Korteweegje zelf wordt ver dubbeld omdat het verkeer voorlopig gebruik moet maken van de weg, die tot op dit moment de toeleidingsweg is van Ouddorp en Middelharnis. De weg vanaf Stellendam tot nabij Brielle zal een lengte hebben van 10 km. Het zand voor deze weg ligt reeds gereed en zodra de weg tot Hellevoetsluis klaar is, zal men naar Brielle gaan. BEPERKT GEBRUIK De bevolking, die zich tot verleden jaar regelmatig op de hoogte kon houden van de vorderingen van de afsluiting in het Haringvliet, heeft sindsdien geen toegang meer tot het werk. De weg is te smal, te gevaar lijk en men zou het werk schaden. In september of oktober zullen de wegen voor beperkt gebruik beschikbaar zijn. Dan zal het verkeer vanaf Stel lendam naar de hoofdbaan ee'eid kunnen worden, zodat het werk geen hinder zal ondervinden van het ver keer. De weg over de Haringvlietdam zal voor eigen gebruik moeten dienen. Tot heden had men een materialen- weg. die aan geen enkele eis meer voldeed. Het rollend materiaal ging er niet op vooruit en bovendien wa ren er te weinig vluchthavens om het toenemend verkeer op de dam te la ten passeren. Gestaag gaat het werk aan de grote Verkeersweg door. Hij ligt 18 meter -f NAP. De secundaire weg bereikt die hoogte pas bij de spuisluizen, zodat ze gedeeltelijk veel lager ligt dan de grote verkeersweg. VIJF BANEN Dat wil echter nog niet zeggen dat voor oktober de weg voor het verkeer opengesteld zal worden. Het werk zou daarvan hinder ondervinden en wan neer men zou besluiten de weg voor beperkt verkeer open te stellen", blijft de moeilijkheid, dat te veel aanvragen de aannemer en Rijkswaterstaat zul len bereiken. In ieder geval zullen dan in totaal vijf rijbanen gereed zijn. De bevolking van Goeree-Overflak- kee heeft het afgelopen jaar maar weinig kennis kunnen maken met het werk in het Haringvliet. De afsluiting betreft nu de zijde van Hellevoetsluis en het zal verwondering wekken, wanneer men in het najaar of mis schien deze zomer, plotseling gebruik kan gaan maken van de verkeersweg van Stellendam naar Hellevoetsluis. Nu ziet men er zandvlakte van 450 m breedte, waarover 25 meter hoge zandhopen zijn verspreid; enorme machines en zware transporten. Waar vandaag nog een woestenij is. kan morgen wel gras ingezaaid 2ijn. Het zal een verrassing ziin. wanneer men met het grootste werk van West- Europa kennis kan maken. Van onze correspondent REIMERSWAAL De gemeente Reimerswaal heeft een ont- werp-ontwikkelingsschets gemaakt voor de aanleg van een zeeha venindustrieterrein in het oostelijk deel van de Oosterschelde van 25.245 hectare. Dit plan wijkt op vele punten be langrijk af van het eerder door de Werkgroep Ontwikkeling Wester- scheldebekken en de gemeente Ber gen op Zoom opgestelde Reimers- waalplan. De gemeente Reimerswaal wil zich met de publikatie van haar plan kennelijk verzetten tegen Noord-Brabant, dat al heeft aange kondigd dat alle plannen voor een industriegebied Reimerswaal kunnen vervallen wanneer de tweede natio nale luchthaven in deze provincie komt. De gemeente Reimerswaal heeft grote bezwaren tegen de aanleg van een kanaal vanaf de Westerschelde bij Waarde naar het geplande indus trieterrein in het Oosterscheldebek- ken. Ook vindt Reimerswaal de opzet van het door Bergen op Zoom gelan ceerde plan veel te groot. De Zeeuwse gemeente wil meer ruimte voor re creatie behouden in het toekomstige Zeeuwse Meer. Het industriegebied zou volgens Reimerswaal bereikbaar moeten wor den door een drastisch te verbeteren Kanaal door Zuid-Beveland en het Schelde-Rijnkanaal. Schepen die gro ter zijn dan 10 000 ton zouden jun lading in waarde moeten overslaan. Burgemeester mr. C. Peijl Hogeweg van Reimerswaal zei bij de introduc tie van het plan op een persconfe rentie dat het van belang is om niet te sterk te industrialiseren, omdat er of niet arbeiders genoeg aangetrok ken kunnen worden of niet genoeg ruimte beschikbaar zal zijn voor re creatie en woningbouw. Het ontwerp is bedoeld als „praatplan." Het is de bedoeling dat de bevolking en alle andere belanghebbenden erop reage ren. Het plan zou in 1985 verwezen lijkt kunnen zijn. Volgens de visie van Reimerswaal zou er dan werkge legenheid zijn voor 150.000 mensen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5