Kennedy: VS maken „dagelijks bloedbad" onder Vietnamezen Brood, Grond populaire een en Socialisme - leuze in Cautin Motie van links doet Franse regering niets beschermt tegen tandbederf Russen zwijgzaam over Saljoet-reis Cairo protesteert tegen Phantom-Ieverantie aan Israël Voorraad aardgas kan veel groter zijn dan nn aangenomen wordt Ir. Vondeling wil onderwijs vooral oed organiseren - 13 DONDERDAG 72 APRIL 1971 PARIJS (Reuter, UPI. AP) De Franse regering heeft gisteren met gemak een linkse motie van [afkeuring afgewezen, waarmee een zeldzaam debat over de binnen- en buitenlandse politiek werd af gesloten. De motie was de eerste, waarmee deze regering 'bedreigd' werd en de stemming (slechts 95 van de 487 stemmen voor) bewijst haar sterke positie in het parlement. De motie, ingediend door de socia- isten, had nooit een schijn van kans, naar de indieners achtten haar toch uttig omdat ze de oppositie-partijen ou dwingen kleur te bekennen, voor at de besprekingen zullen beginnen ver het vormen van een verenigd ront van de belangrijkste niet-com- mnistische linkse partijen. De motie volgde op een belangrijk ebat in de nationale assemblee, dat egon met één van premier Chaban- elmas' zeldzame parlementaire toe- iraken, waarin hij probeerde het ranse zelfvertrouwen op te schroe- en en een beroep deed op de Fran- :n hun lands grote belofte na te ko- Hij verdedigde krachtig de ranse politiek jegens het Britse toe eden tot de EEG, de problemen met ;erije en de sociale onrust in eigen ind. De rede van Chaban-Delmas kwam verschillende maanden van groei de kritiek op de regering.. Zowel uil gelederen van de partijen, die de •gering steunen, als van de kant van oppositie was onder meer kritiek lieverd op de aanpak van de olie- iderhandelingen met Algerije, die uitgelopen op een verkilling in Frans-Algerijnse betrekkingen. .Frankrijk betwist niet de soeve- ine rechten van dat land, inclusief aatregelen tot nationalisatie van drijven. Maar die rechten moeten ;1 overeenkomstig.de internationale gels worden uitgeoefend, met name at betreft de schadeloosstelling, iarbij elke onrechtvaardigheid moet irden vermeden. Het is dus aan de tatschappijen te beoordelen of de ladeloosstelling, die hun wordt jorgelegd juist is. Als dat niet het val is dan kunnen alle rechtsmid- ïen worden toegepast om de belan- te waarborgen", aldus de pre- EEG )ver het Britse verlangen lid te irden van de EEG merkte Chaban- mas op, dat als Frankrijk al eens iatieven neemt die de onderhan- ingen met Londen erg moeilijk ken. dit niet bedoeld is om obsta- te scheppen voor de toetreding Engeland en andere kandidaten, zijn er om dubbelzinnigheden uit weg te ruimèn, die op momenten de politieke en economische kaart Europa vervaagt gevaarlijk kun- zijn voor de toekomst van de neenschap, aldus Chaban-Delmas MIER CHABAN-DELMAS iankrijk wenst Groot-Britannië htvangen in een gemeenschap, die als economische eenheid steeds fukkelijker doet gelden en waar- het nog vage politieke gezicht in komende jaren duidelijker lijnen t krijgen. Deze Gemeenschap t langzamerhand de vorm krijgen een statenbond! kar aanleiding van de binnen- pe problemen zei de premièr dat ien voortdurende bedreiging is Van een onzer verslaggevers [STERDAM Schaduwminister ndenvijs Vondeling heeft in een dew met het maandblad 'Stu- een verklaring gegeven van zijn in het alternatieve kabinet, oormalige minister van land en later van fir.anc'ën ambieert irtefeuille van onderwijs in een essieve regering, vooral als or- itor en planner. e overtuiging", aldus dr. Von- „is dat langzamerhand een re- aantal mensen weet hoe het wijskundig moet, maar de grote ijkheden zitten op het terrein e planning en de organisatie. Er dit jaar al 9 miljard voor on- js uitgegeven. Het is een gewel- idrij f." schaduwminister zegt verder ïen van een progressieve rege- >ok niet alles mag verwachten, veel dingen in de eerstkomen- en al vastliggen. Zo zul je bij erkleinen van de klassen reke- noeten houden met het aantal 'ten dat nu op de pedagogische mies zit. Over de studieduur- rting zegt Vondeling dat hij het itwerp van minister Veringa ijp vindt voor definitieve wet- Met name de kwestie van de me studieduur wil hij opnieuw van de Franse economie door de „in- flathionistische tendens". Over de on rust op de Franse universiteiten en middelbare scholen en de sociale on tevredenheid in eigen land, merkte Chaban-Delmas op dat geen enkele maatschappij zonder spelregels kan leven. „In een vrije maatschappij draagt deze regel de naam „wet". Een strikte toepassing" ervan, zonder on nodig geweld maar ook zonder zwak heid is dus het geschikte antwoord op elke manifestatie van geweld. De wet is. met alles wat erbij hoort, de ge dragslijn die door de regering is vast gesteld". Volgens de Franse premier is de „huidige situatie irritant en kan zij gevaarlijk worden. Een democratische regering moet de samenleving behoe den voor een geest van geweld. Want er is niets giftiger dan dat. De men sen van mijn generatie weten waar ze zich aan moeten houden en waar toe wanorde leidt: tot een totalitaire orde, die zich communistisch of fas cistisch noemt." ORDE EN GENOEG Na een felle aanval op de oppositie waarschuwde Chaban-Delmas de gaullisten voor orde-en-gezag hyste rie en behoudzucht. „Laten zij bo ven alles oppassen, dat zij zich niet omvormen tot een macht van conser vatisme en onbeweeglijkheid in naam van de Orde. Want dat zou zowel haarzelf als Frankrijk schade berok kenen" Donorlanden zeggen definitief 640 min toe aan Indonesië AMSTERDAM De 640 miljoen dollar, die Indonesië voor het begro tingsjaar 1971/'72 had gevraagd van de tien donorlanden, komt beschik baar. Dit is gebleken na .afloop van de tweedaagse conferentie van de In- tergouvernementelegroep waarin de landen samenwerken. Eigenlijk was al na de laatste conferentie in de cember vorig jaar de kans groot, dat Indonesië het gevraagde bedrag zou krijgen. Van het totale bedrag komt 160 min ten goede aan voedselhulp, 210 min. aan programmahulp en 270 min. aan speciale projecten. Overi-r gens is het mogelijk, dat die voedsel hulp in de komende jaren vermindert als de huidige gunstige ontwikkeling in Indonesië doorzet. De Verenigde Staten hebben het leeuwedeel van de toezegging in de vorm van leningen op meestal gunstige voorwaarden op zich geno men. Zij verschaffen 125 min. Ook Japan komt tot dit bedrag, waarbij belangrijk is, dat dit land tegen een vepl lagere rente uitleent dan vorig jaar. Nederland komt tot 35 min. IOIOVSIL. 3K. W CAIRO, JERUZALEM (Reu ter, UPI, AP. DPA) Egypte heeft van de Amerikaanse rege ring een officiële verklaring ge- eist over de berichten, dat mo menteel twaalf Phantom-straal- jagers aan Israël worden gele verd. Dit heeft het semi-officiële blad Al Ahram bericht. Een der gelijke leverantie betekent vol gens de Egyptische regering al leen maar, dat Washington „de Israëlische agressie aanmoedigt en aan de bezetting van gebie den, die aan Syrië, Egypte en Jordanië toebehoren, zijn zegen geeft." Al Ahram heeft er tegelijkertijd op gewezen dat de Egyptische regering met klem de berichten heeft tegenge sproken dat het van de Sowjet-Unie een partij van de nieuwste en snelste jachtvliegtuigen de MIG 23 sa men met de daarbij behorende Sow- jet-bemannïngen heeft gekregen. Dit soort berichten was door de Israeli's gedebiteerd, met het uitsluitende doel ..eeb uitweg uit de impasse te zoe ken waarin zij terecht waren geko men toen zij weigerden zich uit de bezette gebieden terug-te- trekken In de Egyptische nota wordt erop gewezen dat iedere uitbreiding van het militaire vermogen van Israël slechts tot de onvermijdelijke oorlog zou leiden. „Cairo is van mening dat een escalatie van de crisis niet de belangen van één van de grote mo gendheden dient, omdat eeri explosie in het Midden-Oosten zich gemakke lijk buiten de regionale grenzen zoü kunnen uitbreiden." Officieel hebben de woordvoerders van de Amerikaanse regering de be richten over de levering van de 12 Phantoms niet willen bevestigen, maar een woordvoerder van het State Department heeft dinsdag gesteld dat de Amerikaanse militaire hulpverle ning aan Israël "een doorlopende zaak" is, die steeds weer in het licht van de Sowjet-leveranties aan de tegenpartij opnieuw wordt bezien en beslist. De woordvoerder zei te vens dat de VS in beginsel geen bij zonderheden over de militaire leve ranties aan Israël bekend maken. Het gemeenschappelijke Russisch- Egyptische communiqué. dat na af loop van het bezoek van de Egypti sche minister van buitenlandse zaken. Riad, aan Moskou is uitgegeven, heeft aanleiding eeeeven tot tal van sn^eu- laties dat de Russen een nieuw diplo matiek offensief voorbereiden. Vol gens het communiqué zijn de Sowjet- Unie en Egypte het nl. eens geworden over „nieuwe maatregelen ter norma- liserine van de toestand en voor de, vergroting van vrede en veiligheid in het Midden Oosten." Opnieuw wordt als eerste eis gesteld dat Israël alle bezette Arabische gebieden ontruimt. Drie officieren van het Israëlische leger een kolonel, een majoor en een luitenant zijn dinsdag om het leven gekomen en vier militairen ge wond, toen hun voertuig ten zuidwes ten van Jeruzalem op een 'mijn reed. Volgens militaire kringen was de mijn door Palestijnse commando's ge legd. De Jordaanse troepen, die nog steeds de hoofdstad Amman doorzoe ken, hebben in een opgedroogde bron een aantal menselijke skeletten ge vonden. naast ammunitie en raketten. Dit is door een regeringswoordvoer der bekend gemaakt. De troepen zou den in de afgelopen tien dagen zoveel zware wapens en munitie hebben ge vonden, dat men er 21 zware vracht auto's mee kon vullen. De Palestijnse commando's voltooi den op 11 april hun evacuatie uit Amman, waarover afspraken met de Jordaanse regering waren gemaakt. Tijdens die officiële aftocht hadden ze 20 vrachtauto's met wapens mee genomen. Daarna begonnen de Jor daanse veiligheidstroepen een soeur- tccht door heel Amman naar nog ver borgen wapens. Enorme aantallen daarvan zouden volgens de redering in grotten, kelders en zelfs in moskeeën zijn gevonden Een groot deel daarvan zou het eigendom zijn geweest van de door Syrië gesteunde organisatie El Saika. WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse hoofdstad komt steeds krachtiger in de greep van tegenstanders van Nixons Vietnam-beleid. Duizenden Amerikanen stromen toe naar Washing ton om er zaterdag deel te nemen aan een massale demonstratie, terwijl op het ogenblik Vietnam-veteranen de aandacht opeisen. Ook in het Congres is men een nieuwe campagne tegen de oorlog begonnen, waarbij senator Edward Kennedy een van de scherpste aanvallen op de regering ondernam. MOSKOU, BOCHUM, COCOA BEACH (UPI, Reuter, AFP, AP) De officiële mededelingen over het Russische ruimtestation Sal- joet gaan nog steeds nauwelijks verder dan de opmerking van partij secretaris Leonid Brezjnjew dat het een „nieuwe belangrijke stap in het onderzoek en de verovering van de ruimte is, en een belang rijk stadium in de verdere vooruitgang op dit gebied". Maar het weefsel van onofficiële uitspraken en filosofieën over beman de ruimtestations dat men in Moskou kan beluisteren wordt steeds dichter, en in het observatorium van het Westduitse Bochum verwachtte direc teur Heinz Kaminski gisteren een volgende lancering „in de komende door Ferry Versteeg Pan, Tierra y Socialismo Brood, Grond en Socialisme, is een veelgehoorde leuze in de Zuidchileense provincie Cautin. De geest van de Chileense revo lutie, van spanning, massaal en thousiasme en verbittering in kleine kring is duidelijk voelbaar in deze heuvelachtige streek met z'n grote tarwe- en veeboerde rijen. Dit is ook het gebied van de Mapu- ches, afstammelingen van de eens zo strijdbare Arauca-Indianen. die als semi-slaven voor grootgrondbezitters werken of in eigen gemeenschappen op kleine onvruchtbare lapjes grond vegeteren. Maar vooral sinds de komst van Al- lende zijn de Mapuches ontwaakt. Niet zelden gesteund door radicale studenten uit Santiago bezetten ze op grote schaal grond, die Chileense en Europese kolonisten hen de afgelopen decennia met steun van lokale rech ters en het korps carabineros afna men. De Mapuches van de gemeen schap Martin Meliman pakten 120 hectare terug, die grondbezitter Fer nandez Fusion ze in 1937 had afgeno men. De gemeenschap Antionio Quin- del nam met geweld de 137 ha grond in beslag, die de Duitse kolonist Pas- lack ze in 1940 had afgepakt. Zo zou men nog vele pagina's kunnen vullen. Soms slaan de grootgrondbezitters terug. Zoals eind vorig jaar. loen Herman Mery, de jonge chef van de „reforma agraria" in het district Li nares werd doodgeranseld, toen hij op weg was om de bezetting van dé fun- do „La Piedad" (De Vroomheid) te legaliseren. Maar verder kwam het nauwelijks tot bloedvergieten, omdat de meeste bezitters beseffen, dat hun verzet nutteloos is nu de traditionele regeringssteun uit Santiago ontbreekt en Allende zelfs het korps carabi neros heeft opgeheven. De Volksfrontregering heeft de Ma puches met klem maar zonder resul taat tot kalmte gemaand. Om de re volutie in de hand te kunnen houden zagen de nieuwe socialistische macht hebbers zich genoodzaakt het tempo van de landhervorming op te voeren tot vier fundos per week. Allende zond in januari zelfs minister van landbouw Jacques Chonchol met z'n staf voor onbepaalde tijd naar Temu- co. de hoofdstad van het roerige Cau tin. Een hoogst ongewoon gebeuren in Chili met z'n solide traditie van cen tralistisch bestuur. Tot dusver kenden de bewoners van Cautin de bewind hebbers in Santiago voornamelijk via verordeningen zonder mogelijkheden tot beroep. Maar nu snellen minister Chonchol en z'n mensen van de ene naar de andere fundo. onteigenen, ontvangen petities en bemiddelen. De 44-jarige Chonchol militant landbouwdeskundige met een inter nationale naam en leider van een groep afgescheiden christen-democra ten (MAPU) in Allende's Volksfront coalitie is ervan overtuigd, dat de regering hettempo van de landher vorming moet opvoeren om niet door het revolutionaire élan van verpau perde boeren te worden overspoeld. Maar hij zegt ook: „Ik verwelkom de agitatie, waarmee we te maken heb ben, zolang die in overeenstemming is met onze middelen. Op het ogenblik zijn de verwachtingen groter dan on ze middelen." Chonchol vroeg het Congres on langs extra geld om de peperdure landhervorming op verantwoorde* wijze te kunnen blijven uitvoeren. Zijn verzoek werd door de tegenwer king van z'n voormalige christen-de mocratische vrienden getorpedeerd. Ondanks deze tegenslag gelooft Chon chol niet, dat het straffe tempo van formele en informele landhervorming de agrarische produktie zal benade len. Waarnemers met een sceptischer inslag wijzen er echter op.'dat veel groot grondbezitters in afwachting van Chonchols komst niet meer heb ben gezaaid, arbeiders ontslaan en hun bedrijfsuitrusting van de hand doen, wat een normale voortgang van de produktie zal bemoeilijken. Maar ondanks deze problemen zijn er in Chili niet veel mensen meer, die het principe van landhervorming ver werpen, al wordt er hartstochtelijk gepolemiseerd over de wij,ze van uit voering. Deze principiële eensgezind heid is niet onbegrijpelijk. Van de 74 miljoen ha grond in Chili zijn er 30 miljoen bebouwbaar, maar worden er slechts 3 miljoen bebouwd. Op deze 3 miljoen ha wordt bovendien nog zo knullig gewerkt, dat Chili poten tieel in staat om tientallen miljoenen mensen te voeden jaarlijks voor 660 miljoen gulden voedingsmiddelen moet importeren om z'n tien miljoen inwoners in leven te houden. Een even grote als overbodige belasting voor de Chileense economie. De oorzaken van deze ridicule toe stand zijn niet moeilijk te ontdekken. Voor de komst van Allende was bijna 80 procent van de Chileense grond in handen van enkele duizenden bezit ters met meer dan twaalf mensen in dienst. Toch boden ze slechts 40 pro cent van de agrarische bevolking werk eri verzorgden ze slechts 60 pro cent van de agrarische produktie Geen opwindend resultaat, maar wel een geduchte aansporing voor de re- gering-Allende om de landhervorming Chili en het socialistisch experiment nacht, of misschien nog eerder". Hij zei dat de Saljoet tot dan toe slechts het noodzakelijke minimum aan ge gevens naar de aarde zond. en con cludeerde dat het station in een toe stand van afwachting verkeerde. De baan van de Saljoet ligt zo laag dat die binnenkort moet worden veran derd. zei Kaminski verder, anders zou het station door wrijving met de bo venste lagen van de atmosfeer wor den opgewarmd en afgeremd waar door het nog lager zou komen. In Moskou gaf de kosmonaut met de hoogste militaire rang, generaal- majoor Beregowoi een interview aan de vakbewegingskrant Troed, waarin hij voor de ruimtevaart een toekomst schetste met grote ruimtestations, waarvan de bemanning geregeld zou worden afgelost. Beregowoi sprak ook over een nog groter station, dat in een langgerekte baan om de aarde en de maan samen zou vliegen. „Dat zou natuurlijk een internationaal station moeten zijn", vertelde de generaal. Zijn collega Sjatalow verklaarde in dezelfde krant dat een expeditie naar Mars rijn voorstel voor een interna tionaal ruimteproject zou zijn. Intus sen maakte in Amerika de NASA be- Kennedy verklaarde dat door Amerikaanse bombardementen in Vietnam 45.000 burgers zijn gedood en sprak van een dagelijks bloed bad". „Voor de rechtstreeks betrok ken volken neemt de oorlog nauwe lijks af. Meer dan onz<: regering wil toegeven, draagt de Amerikaanse militaire activiteit, speciaal de onbe perkte luchtoorlog, m hevige mate by tot deze groeiende tol aan men senlevens", aldus Kennedy. Volgens een raming van zijn com missie voor vluchtelingenzaken zijn in Laos onder de burgerbevolking ze ker 30.000 slachtoffers, waaronder wel 10.000 doden gevallen, sinds de VS hun bombardementen in 1969 op voerden. In Cambodja werd bijna een derde van de bevolking vluchteling. Een regeringsfunctionaris, die be- zweerde dat de regering aan deze problemen hard werkt, kreeg Ken nedy te horen: „Dat horen we al vijf, zes jaar". Toen de man zei dat de meeste vluchtèlingen waren ontstaan door het Tet-offensief, joelden de Vietnam-veteranen, die de publieke tribune vulden. en sommigen schreèuwden: „Dat is een leugen". Een andere getuige, die beweerde dat het toegestaan was te schieten in bepaalde Zuidvietnamese gebie den om mogelijke vijanden op te jagen, kreeg ook de wind van voren van de veteranen. Toen senator Ken nedy vroeg naar een definitie van een dergelijke taktiek, ^v-hreeuwdpn de veteranen: „Genocide" er. „Moord". Bij een andere bijeenkomst ver klaarde senator Jacob Javits, dat president Nixon zijn verkiezingsman daat schendt, als de VS bepaalde troepen en luchtmachtonderdelen in Vietnam willen houden. Javits meen de dat Nixon de opdracht van het Amerikaanse volk had gekregen de troepen daar weg te halen. Vietnam- veteranen. die zich gisteren als „oor logsmisdadigers" aanmeldden bij het Pentagon om „met luitenant Calley gearresteerd te worden" zijn daar weggestuurd door een brigade-gene raal, die kortaf zei: „Wij nemen geen Amerikanen gevangen". T kend dat haar dubbele instrumenten pakket op 7 en 17 mei zal worden gelanceerd. De beide Mariner ruim teschepen moeten in november bij de planeet aankomen, en in banen er °f?^.een §aan draaien Samen zullen zij in drie maanden ruim tweederde van het Mars-oppervlak bestuderen met televisiecamera's en andere meet apparatuur. door Ferry Versteeg ondanks alle aanvangsproblemen met kracht door te zetten. Nu wordt er van grootgrondbezitterszijde vaak op gewezen, dat het jarenlange over- heidsgeb'.-uik van de prijsstop voor agrarische produkten (om de snel groeiende stedelijke bevolking te ont zien) nooit inspirerend heeft gewerkt. Maar dat geldt evengoed voor het klein- en middenbedrijf, dat nog veel erger onder deze prijsmaatregels ge bukt ging en het grootbedrijf toch in produktiviteit de baas bleef In 19134 stelde president Eduardo Frei drastische veranderingen in het vooruitzicht en beloofde hij 100.000 landloze boeren een stukje grond. Dat bij zijn aftreden vorig jaar novem ber pas 25.000 boeren aan hun trekken waren gekomen, was zeker niet alleen het gevolg van een onwil lig Congres, maar ook van een gebrek aan christen-democratische inzet. Volgens minister Chonchol zag Frei de landhervorming uitsluitend als een maatregel om een aanzienlijk deel van de boeren land en een beter in komen te bezorgen en niet als een middel om de bestaande machtsver houdingen in Chili wezenlijk te ver anderen. Cholchol wil dat laatste juist wel. Hij gelooft niet in de reformistische tactiek van machtige groepen met één of andere hang naar een hervor ming. omdat daardoor de machts structuren in takt worden gelaten, „er op z'n best sprake is van een matiging van sociaal onrecht, en op z'n slechts de zoetelijke verschijning van een geneesmiddel wordt gesugge reerd, dat de bestaande toestand be vestigt". Jacques Chonchol streeft dan ook met kracht naar een radicale „refor ma agraria", die moet meewerken aan de algehele herziening van de machtsverhoudingen in Chili. Daartoe zullen alle fundos, die de 550 gewone of 80 geïrrigeerde ha overschrijden, worden onteigend en omgezet in „asentamientos", een soort coöperatieve boerderij. In Chili's centrale vallei bezochten wij de asentamiento Union Chilena, 1800 ha groot en gelegen in- een prachtige heuvelachtige streek. Op dit bedrijf werken veertig gezinnen, die ieder jaar een vijfkoppige leiding kiezen, die zorg draagt voor de be drijfsvoering. Drie jaar lang blijft de asentamiento eigendom van de Cor- poracion de Reforma Agraria (CO- RA), een overheidsdienst, die kapitaal verschaft, kursussen organiseert, ad viseert en daarvoor tien procent van de oogst berekent. Na drie jaar kun nen de boeren officieel kiezen tussen een individuele, collectieve of ge mengde wijze van grondbewerking. In de praktijk komt het er op neer. dat de boeren het meest voelen voor de eerste mogelijkheid en de CORA voor de tweede, zodat vaak de derde „gemengde" mogelijkheid uit de bus komt. Wat inhoudt, dat de boeren bij hun huizen een stukje privé-grond hebben (ongeveer een halve ha), ter wijl het grootste deel van de grond collectief wordt bebouwd. Zo ook bij de Union Chilena. waar een van de leiders, José Morales, ons tevreden uitlegde, dat de lonen in drie jaar verdrievoudigd zijn. Toch heeft de CORA nogal wat kri tiek moeten incasseren, omdat zij in een aantal gevallen niet in staat bleek in drie jaar van eenvoudige boeren competente bedrijfsleiders en collectivisten te maken, wat niet zel den tot produktiedalingen leidde. Maar een jonge ingenieur van de CO- RA bleek niet onder de indruk: „Elke drastische landhervorming leidt aan vankelijk tot enige produktiedaling, maar op langere termijn tot produk- tiestijging". Hij trekt zich daarom niets aan van luidruchtig leedver- van bedreigde grondbezitters, die met maak van bedreigde grondbezitters, die met scepsis en ergernis toezien, hoe de jonge regeringstechnici en en thousiaste boeren trachten te doen. wat zij zelf nooit deden: streven naar een maximale benutting van de ver waarloosde grond. Zaterdag volgt het zesde artikel in deze serie: Het Volksfront staat of valt met de economie. Van onze redacteur wetenschappen ROTTERDAM Er zou her en der in de aardkorst wel eens veel meer aardgas kunnen zitten dan we op het ogenblik vermoe den. Want er wordt op waar schijnlijke plaatsen wel enthou siast gezocht, maar volgens een studie van de onderzoek- en ont wikkelingsmaatschappij van het olieconcern Gulf kunnen ook op „onwaarschijnlijke" plaatsen forse hoeveelheden worden ver wacht. Dat zou komen doordat behalve de algemeen aanvaarde manier waarop aardgas in de bodem is ontstaan, de mensen van Gulf nog een andere ont- staanswiize hebben ontdekt. Het ge bruikelijke beeld was dat aardolie en aardgas beide werden gevormd door ontbinding van organische stoffen (in het algemeen dode zee-organismen) en de daaropvolgende scheikundige reacties, bij de hoge temperatuur en druk die heersten in de inmiddels on der aardlagen bedolven afzetting. Maar het Gulf-team. onder leiding van dr. T. J. Weismann. heeft aanne melijk gemaakt dat aardgas ook kan zijn ontstaan uit dode materie, name lijk wanneer diep in de aarde ge smolten steen binnendrong in een koolstofhoudende rotslaag. Uit de verhoudingen tussen verschillende soorten koolstof in bestaande aard gasbronnen in West-Texas hebben zij berekend dat dit gas moet zijn ont staan bij een temperatuur van m'eer dan duizend graden. En dat valt niet te rijmen met het oude idee van de reacties ir. organische afzettingen, die in >het algemeen ibij temperaturen rond de honderd graden zich af speelden. Die temperaturen kan men aan het eindprodukt, aardgas, meten door de verhouding te bepalen tussen lichte en zware vormen van koolstof. Deze „isotopen" gedragen zich bij chemi sche reacties net niet helemaal gelijk, en die verschilletjes hangen weer af van de temperatuur waarbij de ge beurtenissen zich afspelen. Als het verhaal van de Gulf-men- sen klopt en om dat zeker te we ten zullen er nog meer voorbeelden moeten worden aangetoond heeft dat twee boeiende consequenties. Ten eerste dat er meer aardgas is dan wij denken. Want er is tot nog toe vooral gezocht in gebieden waar van men op geologische gronden wist dat er flinke afzettingen van deze zeeorganismen waren geweest, plus een bodemstructuur waarin het ge vormde mengsel van olie en gas werd vastgehouden. Nu men nieuwe ideeën over het ontstaan van aard gas heeft, moeten er ook nieuwe en tot dusver onwaarschijnlijk geachte gebieden zijn waar het zich heeft opgehoopt. Ten tweede Is het een aardig idee dat volgens de anorganische methode aardgas nog steeds in behoorlijke hoeveelheden wordt gevormd Gezien het feit dat wij in principe op het ogenblik in een paar honderd jaar aan het opstoken zijn wat zich in miljoenen jaren heeft gevormd, is dat eer. geruststellende gedachte. Niet in het minst voor de olieconcerns die aan dat opstoken hun boterham ver dienen, en met een kien oog op de toekomst zich toch al in toenemende mate met kernenergie gaan bezig houden. Hoe geruststellend die ge dachte is. kan intussen nog niemand zeggen. De olie-geologen zullen er eerst op uit moeten trekken om te zien of zij inderdaad nieuwe vind plaatsen kunnen ontdekken. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13