zeker, Gevolgen loonmaatregel worden nu zichtbaar s Door ongelukken in huis _zeker 40 doden per week 3 Huurverhoging door harmonisatie valt volgens Schut mee ARJOS vraagt Verkuyl toch ARP te stemmen makkelijk! NVV-voorzitter drs. H. ter Heide: 'Hveé jonge Belgen p lit Rusland gezet Stakings- wapen is onmisbaar „Huurders ten onrechte bezorgd neiging met boycot R°derneniin<ïsraa<ls- Pjrkiezing Philips Ter Heide: 30 Kamerzetels Actiegroep: werk Concertgebouworkest één dag voor vertrokken naar VS Grieks verzet NKV akkoord met concentratie-plan NW Den Bosch nil linkse regering DIHSDA.G 20 APRIL 1971 met de postgiro kunt u vanuit uw stoel postgiro jOSKOU (AP) Twee jonge Bel- zijn gisteren uit een Moskouse jngenis ontslagen en het land uit- Ezen. Nugo Sebreghts en Jozef kschote. hadden getracht in Mos- pamfletten te verspreiden, waar- ferd geprotesteerd tegen de arres- S van Sowjet-intellectuelen. twee jongelieden waren als toe- li in Moskou aangekomen en te- jhet eind van maart gearresteerd, ma werden zij naar een gevan- E overgebracht. (Van onze sociaal-economische redactie) SCHEVENINGEN „De ge volgen van de loonmaatregel van de regering worden nu lang zamerhand zichtbaar in de vorm van conflicten bij de onderhan delingen met werkgevers. Het conflict in het baggerbedrijf is daar een voorbeeld van en eens te meer blijkt dat de vakbewe ging het wapen van de staking niet kan missen". Dit zei de voorzitter van het NW, drs. H. ter Heide, vanmorgen op het driedaags congres van de metaalbe- drijfsbond van het NW. Hij zei de opvatting van het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond, dat sta king uit de tijd is en dat werkgevers Minister Roolvink bij opening Veiligheidsbeurs q een onzer verslaggeefsters MSTERDAM Zeker 40 'P 'jsen komen per week om het i tengevolge van een onge- in de woning. Dit getal wordt tn maar overtroffen door de ukken met dodelijke af- die op straat gebeuren: on er zestig per week. Volgens iatzichtige schattingen doen ja.arlijks ongeveer 2300 on- llen thuis voor, waarbij de .toffers overlijden. e cijfers noemde minister Rool- j (sociale zaken en volksgezond- vanmorgen in de RAI in Am- am bij de opening van de acht- 'eiligheidsbeurs. De beurs is deze .gecombineerd met de Vakbeurs ln t bedrijfsmatig onderhoud en Inmaak beter bekend onder de zon<) Interclean en de Vakbeurs gemeentereiniging en vuilver- Ing. len tie stand van het Veiligheidsin- t wordt bijzondere aandacht ge- _Jd voor de veiligheid thuis; een ——In dat volgens de minister nog traajideels onontgonnen is. Het Vei- Jdsinstituut heeft samen met an- utonorganisaties het initiatief geno- ^tiem cen afdeli"g °P te richten r^ jrh bezighoudt met de veiligheid MajPr'v^eer- E>eze afdeling werkt |n een voorbereidende fase Er i, atf105 veel wetenschappelijk werk óor3n verricht voordat gefundeerde fabffnotiveerde adviezen kunnen lijk jn verstrekt. ;£j SCHOONMAAK i Vr !3913r de bedrijfsmatige schoonmaak delderhoud zei Roolvink dat de zijig van de bedrijfsgebouwen. ke|huizen, hotels en dergelijke I geleid tot de constructie van ^vernuftige schoonmaakinstru- uunn' Jaarlijks wordt er een be- 1. 26ran a 2 miljard gulden be- ^^aan de schoonmaak van bedrij- ■A instellingen. De mechanisatie y*r pas de laatste jaren goed op "^jekomen. rg <f— De vuilverwijdering en de vuilver werking speelt zich af in het kader van het milieubeheer. Elk jaar ont staat er ongeveer vier miljoen ton huishoudelijke afvalstoffen. Deze af valstroom neemt steeds in gewicht en volume toe. „Daarbij moet met de grootste zorg worden toegezien dat de bodem beschermd wordt tegen ver ontreinigende invloeden. Ik wijs u in dit verband op een ontwerp van een wet inzake de bodemverontreiniging, dat binnenkort zal worden gepubli ceerd", zei minister Roolvink. VUILEFFICIENCY Ook bij de sjxilverwijdering en verwerking ia een vergaande mecha nisatie doorgevoerd. Door het gebruik van plastic vuilniszakken is een ver mindering van arbeidsbelasting per man van 2700 tot 2000 kilo per uur verkregen, merkt de minister in dit verband nog op. DRS. H. TER HEIDE en werknemers altijd in redelijk en goed overleg tot overeenstemming kunnen komen, bepaald niet te delen. „De vakbeweging ervaart voortdu rend dat overleg in de praktijk bete kent: niet tornen aan de bestaande inkomens en vooral aan de zeggen schapsverhoudingen en dat is voor ons principieel onaanvaardbaar". Investeringen Volgens drs. Ter Heide krijgt de regering „nu de rekening gepresen teerd van het eenzijdig op de werk nemers afwentelen van de lasten, die voortvloeiden uit het in het rechte spoor brengen van de economie: voor een belangrijk deel het gevolg van overmatige investeringen van het be drijfsleven". In dit opzicht achtte de NVV-voorzitter een periode van conso lidatie nodig. Het is z.i. onjuist dat de bestedingen van het bedrijfsleven „vrijwel ongeremd kunnen groeien, terwijl aan de bestedingen van de werknemers beperkingen worden op gelegd, nota bene in een overbeste- dingssituatie, die niet in de eerste plaats door de consumptieve uitgaven is veroorzaakt". M etaalindustrie De waarnemend voorzitter van de metaalbedrijfsbond, de heer A. Groe- nevelt (die als gevolg van het overlij den van voorzitter M. Zondervan het congres leidde, sprak van „geklungel op loonpolitiek gebied" en van ,dom onwijs en onzinnig kabinetsbeleid". Minister Roolvink noemde hij „de grote boosdoener" van, de algemene loonmaatregel, waarvan de metaalin dustrie „één van de ernstigste slacht offers zal worden, als tie nieuwe re gering niet van gedachten verandert". De heer Groenevelt betoogde dat door de loonmaatregel de invoering n ..1 atis dad >cht< mol ;nhol (MoPn onze sociaal-economische lefoq redactie) ;rstgf EVENINGEN ..Wij zullen ;e leden bespreken of het zin om aan de komende kern- en lemingsraadsverkiezingen deel 'ten als de Philips-directie ons cao-onderhandelingen niet ver- lemoet komt". ten. I dreigement sprak de waarne- 'ord1 voorzitter var> de metaalbe- torel nc' van het NVV> de heer A- D GFVeIt- vanmorgen uit op het ■jjrjtrongres in Scheveningen; en dag^eKde daaraan toe: „Wat doen jaar d'e organen, als de Philips-lei- oftr blijk van geeft de bonden te gj nauwelijks te erkennen?" dam« ïr. yïeer Groenevelt deelde mee, dat de cao-onderhandelingen be- het geschil over de bijdrage ■t vakbondswerk (de bonden ■sa 6 miljoen per jaar, het laat- ;Jd van Philips is ƒ750.000 per 'k verschil van mening is over Instijging. De vakbonden eisen 1 reële inkomensverbetering pet., Philips wil niet verder in 2 pet. deelde de heer Groenevelt £Bat waarschijnlijk in juni het K gesprek met Philips zal plaats- gg J in Europees verband. DEN HAAG Bij de huur ders is ten onrechte bezorgdheid ontstaan over de lasten, welke uit de huurharmonisatie voortvloe- en, aldus minister Schut van volkshuisvesting in zijn ant woord op vragen van de Eerste Kamer over de wet inzake huur harmonisatie. De bezorgdheid is volgens de minister een gevolg van het feit, dat in een aait tal gevallen de betekenis ervan on volledig, eenzijdig en soms zelfs onjuist is voorgesteld. Minister Schut zei, dat de huren van oude woningen als gevolg van de huurharmonisatie niet meer zullen stijgen dan het bedrag, waarmee de huren van nieuwe woningen omhoog gaan als gevolg van de jaarlijkse huuraanpassir.g van 7 of 6 procent. Effect In zijn antwoord geeft minister Schut een voorbeeld van het effect van de huurharmonisatiemaatregelen en wel voor wat betreft de na-oorlog- se woningwetwoningen. Het huurpeil van deze woningen ligt rond de ƒ1.000 tot ƒ1 200 per jaar. Zonder huurharmonisatie mogen de huren van deze categorie per jaar met 7 pet. verhoogd worden, dat is 70 tot ƒ85. Nieuwbouwwoningen hebben een huurpeil van rond 1800 per jaar en die huur mag eveneens met 7 pro cent dat is rond 125 per paar, stij gen. De naoorlogse woningwetwo ningen, aldus de becijfering van mi nister Schut, kunnen derhalve in het kader van de huurharmonisatie nog een huurverhoging hebben van ƒ125 min 70 a 80 per jaar. dat is 40 tot ƒ55 per jaar (ƒ3,50 tot ƒ4.50 per maand). Woonicaarde De laatstgenoemde bedragen, aldus minister Schut, zullen slechts een aantal jaren gelden. Het is namelijk niet de bedoeling in het kader van de harmonisatie de huren van oude wo ningen nominaal te verhogen tot de huren van nieuwe woningen. Het vrij aanzienlijke verschil in kwaliteit tus sen beide categorieën brengt namelijk mee, dat er, ook op langere termijn gezien, een verschil in huur afge stemd op het verschil in woonjwaarde zal moeten zijn. In de particuliere sector stijgen de huren (bestaande huurverhogingsper centages en huurharmonisatie teza men) gemiddeld met 170 per jaar of 14 per maand. van de geïntegreerde cao wordt ver traagd en dat er voor de metaalindu strie op 1 januari 1972 (als de meerja rige cao afloopt) slechts de keuze overblijft tussen 3 pet krachtens het loonmatigingsbesluit en de loonaan- passing van 2 a 3 pet als gevolg van .de prijsindexclausule, „maar dan be ginnen we in 1972 met niks. De me taalindustrie heeft overigens al eens meer een regering tot andere gedach ten weten te brengen en wie weet lukt dat nu ook weer. Wij wensen niet gestraft te worden voor het feit dat wij eind 1966 voor twee jaar cao'§ hebben afgesloten met de bedoeling de loon- en prijsspiraal te doorbre ken". (Van onze sociaal-economische redactie) SCHEVENINGEN In navolging van enkele andere NW-bonden heeft nu ook de metaalbedrijfsbond van het NW zijn leden geadviseerd hun stem op 28 april uit te brengen op „de partijen die tot de progressieve concentratie behoren of op partijen, waarvan verwacht mag worden dat zij een eventueel door de progressieve concentratie te vormen regering zul len steunen". De waarnemend voorzitter van deze bond, de heer A. Groenevelt, zei dit vanmorgen in zijn openingstoespraak op het driedaags bondscongres." Voor de partijen, die de regering-De Jong door dik en dun steunden en die zo onbeschaamd de klucht van het „loonmatigingsbesluit" hebben mee gespeeld, willen we onze leden na drukkelijk waarschuwen. Van een nieuwe regering-De Jong of een rege ring-Biesheuvel is niets goeds te ver wachten", aldus de heer Groenevelt. Ook NVV-voorzitter drs. H. ter Heide bracht in zijn toespraak de stembus ter sprake. Het bestuur van deze vakcentrale heeft zoals be kend besloten geen stemadvies uit te brengen. Wel wekte drs Ter Heide alle NVV-leden op van het kiesrecht gebruik te maken, want „iedere stem telt en uit de NVV-kring kunnen van leden en gezinsleden ongeveer 1 mil joen stemmen komen, goed voor ruim 20 zetels in de Tweede Kamer. Wan neer men bedenkt dat bij vorige ver kiezingen slechts 70 pet. van de kie zers is komen opdagen, dan zou een volledige opkomst van alle NVV-ers en hun gezinsleden bepalend kunnen zijn voor de bestemming van maar liefst zo'n 30 zetels, een-vijfde van het totaal", aldus drs. Ter Heide. Drie vakcentrales gaan weer praten (Van onze sociaal-economische redactie) SCHEVENINGEN De volgende maand zullen de drie vakcentrales, NW - NKV - CNV, opnieuw gaan praten over de mogelijkheden van verdere samenwerking. NVV-voorzit ter, drs. H. ter Heide, die dit vanmor gen op het congres van de metaalbe drijfsbond van het NW meedeelde, zei te hopen „dat het gevaar kan worden bezworen dat binnen de vak beweging tegenstellingen ontstaan, die niet in het belang van de werkne mers zijn". Hij zei de beslissing van het CNV om niet mee te werken aan de tot standkoming van een federatie in ho ge mate te betreuren, omdat z.i. daardoor de belangenbehartiging van en de dienstverlening aan de leden meer en meer in het gedrang komt. De NVV-metaalbedrijfsbond moet woensdag beslissen over de voorgeno men fusie met twee andere NVV- bonden, de Algemene Bedrijfsgroe pencentrale en de textielbond „De Eendracht". Gistermorgen is het Amsterdamse Concertgebouworkest voor een tou. nee door de Verenigde Staten van Schiphol vertrokken. Dirigent Bernard Haitink heeft zich voorzien van een grote hoeveelheid lectuur om de urenlange vliegtocht plezierig door te' komen. Van een verslaggever AMSTERDAM Onder het motto Een dag werken voor het Grieks ver zet wil de actiegroep Griekenland in Amsterdam geld gaan inzamelen voor de Griekse iller,?'e pers en ^n-'ere communicatiemedia. De actiegroep hoopt dst zoveel mogelijk menser. ge hoor zullen geven aan de oproep om het loon van één wrken af te staan voor dit doel. Scholieren wil de actiegroep h'ervoor desnoods nog aan een dag werk helpen. Het '"nitiat'ef voor de actie, die woensdag start, is genomen in ver band met het vierjarig bestaan van het kolonelsregiem in Griekenland. „Dat is vier jaar te lang", aldus de actiegroep, die de studentenver eniging USA in Amsterdam, de PSP, de Griekenland-werkgroep Amster dam en het PAM (het patriottisch front van o.a. Mikis Theodorakis) in zich verenigt. SCHIPHOL Niet voor 2 juni (om precies te zijn 6 uur 's morgens) komt het Concertgebouworkest weer op Schiphol terug. Dat is dan na een gigan tische toernee, die gisterochtend begon met het vertrek van het volledige or kest plus geneesheer, plus andere begeleiders, in totaal 160 personen. Er wor den 29 concerten gegeven in Noord- en Zuid-Amerika met Bernard Haitink en Roberto Benzi als dirigenten. Theo Bruins reist mee als piano solist voor de vertolking van het pianoconcert van Kees van Baaren. Verder worden onder meeer werken van Brahms, Beethoven, Strawinsky, Mahler, Schumann, Bartók, Strauss, Berlioz, Wagner, Honegger en Ravel gespeeld. Met nog de „Muziek voor straten en pleinen" van Robert Hep- pener als Nederlandse bijdrage. De reis wordt mogelijk gemaakt door subsidies van CRM, de stad Am sterdam, de KLM, Amsterdam Pro motion en Philips, die een zogeheten promotieplaat met het Concertgebouw orkest heeft gemaakt die, naar men hoopt, in massa's door het bedrijfs leven zal worden gekocht om als „re latiegeschenk" te worden gedistribu eerd. Programma Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de ARJOS heeft een dringend beroep gedaan op prof. dr. J. Verkuyl om nog eens na te denken over het advies niet op de ARP, maar op de PPR te stemmen. Het stemadvies is echter onvol doende getoetst .aan de werkelijkheid van de tegenwoordige politieke ver houdingen. Immers in de keus voor de PPR ligt ook de keus voor de PvdA en D'66 besloten, Dat zijn par tijen, die het bestaansrecht van de christelijke partijen ontkennen. „Uw handeling zal een bijdrage zijn tot verdergaande polarisatie", vermaant de ARJOS prof. Verkuyl. Het bestuur herinnert de hoogle raar eraan, dat juist in de ARP een discussie is ontstaan over defensie en veiligheid, welke discussie naar bui ten grote indruk heeft gemaakt. Maar het is de PPR geweest, die terwille van de samenwerking met de PvdA en D'66 haar standpunt over defensie en veiligheid sterk heeft afgezwakt en daarmee haar geloofwaardigheid heeft aangetast De ARJOS is bang, dat door de stap van prof. Verkuyl de noodzake lijke sfeer van vertrouwen zal ver dwijnen. De kunst van kamperen is mij al tijd ver gebleven. In de jongste ja ren mislukte alles wat die kant maar uitging. De tent die buurtkin deren van een oud kleed en wat stokken op het braakliggende landje bouwden, stortte prompt in, wanneer ik me er in wild enthousiasme mee ging bemoeien. Er was altijd een obstakel dat ik over het hoofd zag en dat is zo ge bleven Niet dat ik ooit zelf gekam peerd heb. gewoon nooit aan toege- kotnen en dat, zo mag ik wel zeggen, ondanks mijn goede wil. Het ketste altijd in het prilste begin al af om dat er iets mis ging. Maar lk mocht wel bij kampeerders op bezoek. De stakkers hebben het geweten.... En ik ook. Van elk bezoek aan de stralende natuurmensen kon ik terugkeren met een geschoten bok. Een keer vernietigde mijn hak een luchtbed; een andere keer kieperde ik de kost bare inhoud van een waterzak over een slaapstee, de derde keer schoot er een steekvlam uit een spiritustoe- stel. toen ik vriendelijk had aange boden de maaltijd te verzorgen. Dat is allemaal nog in de primi tieve kampeerjaren gebeurd. In de moderne tentpaleizen waag ik me niet meer. Maar ik heb er wel iets van over gehouden. Een afschuwelijke angst voor alles wat op kamperen lijkt. Nu kan men zeggen, dat ik de jeugdja ren ver achter me heb en er me niet meer druk om behoef te maken. Maar dat is een illusie. De verga derende mens zoekt wonderlijke plekken om met zijn intellect te spe len. Die plekken heten conferen tieoorden. Die conferentieoorden zijn opge bouwd uit slaapzalen en slaapcellen. Ook de slaapzalen heb ik sinds lang afgezworen. Ze zijn oorden van groot vermaak voor de ludieke mens, maar afschuwelijke kwel- Sukkel plaatsen voor wie er komt met de intentie werkelijk te slapen. En dat blijft voor mij de bedoe ling. Alweer na enige ervaring, waarbij de conferentiegangsters het moede hoofd nooit neerlegden, maar of in dartele speelsheid hun kinder jaren imiteerden met kussengevech ten of bloedemstig de contraversen van hun kribben af in het nachtelijk duister slingerden, heb ik ook dat afgeschreven. Blijft de cel! Inderdaad wat heeft een mens meer nodig dan een bed? Er is niets tegen deze soberheid in te brengen, alleen... dat ik er te suk kelig voor ben. Laatst nog... confe- rentieoord... smalle kamer met bed- boven-bed. Zelf bed opmaken, zei den ze. Ik was alleen en kon kiezen tussen onder of boven. Uit veilig heidsoverwegingen koos ik beneden. Dekens, lakens lagen klaar. Met huishoudelijke zwier zwaaide ik het laken over de matras. Maar de zwaairuimte was te gering en het wit daalde als een sneeuwwolk in het midden. Uitspreiden, het lukte, maar bij het oprichten uit mijn ge bukte houding klapte ik tegen de rand van het bovenbed. Maar die was bikkelhard. Na enig gedep met het koude wa ter uit een trage kraan, waarbij ik ontdekte, dat de afvoer nog enige tempo's langzamer werkte dan de kraan vocht verschafte, hervatte ik het bedkarwei. Toen kwam de puz zel, dat mijn armen te kort waren om uit knielende houding het laken in te stoppen, staande ken ik het niet zien en als ik hier trok. schoot het daar weer los. Nou ja, ik heb geslapen, zo nu en dan, want de lakens gleden af. de lakens lagen vertrapt aan het voeten eind en de kraan drupte ook nog. De volgende ochtend aan het ont bijt keek ik eens naar de ande ren...allemaal fris en vrolijkik voelde me weer echt de sukkel, die de tent omver gelopen had...! Het bestuur houdt prof. Verkuyl zijn woorden voor: „niet in de splin terpartijen (die hebben geen daad werkelijke invloed op het beleid) doch in de bestaande grote partijen moet het nieuwe denken doorbreken". Dat' nieuwe denken, aldus de ARJOS, is in de ARP aan het doorbreken. Het systeem van angst en verschrikking, in jaren opgebouwd, kan niet in maanden worden vernietigd. Hetzelf de geldt eveneens voor de denksyste men binnen de partijen. Het bestuur vraagt prof. Verkuyl het stemadvies te herzien en toch op de ARP te stemmen. Van onze soc.-economischc redactie UTRECHT De verbondsraad van het NKV heeft gisteren een rapport aanvaard, waarin wordt voorgesteld de bonden van het NKV te concen treren in drie sectoren. De sectoren zijn: overheid, gezondheidszorg, gees telijke en maatschappelijke belangen; dienstverlening in de meest rui me zin; industrie. Daarnaast bepleit het interimrap port van de centrale structuurcom missie een fusie van de beambten- bonden van het NKV. Tussen de groep van beambtenbonden en de groep van organisaties van uitvoeren den in de industriële sector dient vol gens de structuurcommissie een dui delijk samenwerkingsverband te ko men. Twee bonden, de AVG (agrarische en voedingsbond) en de BVA (ban ken, verzekeringen en administratie ve kantoren), waren tegen het rap port. Nadat het rapport met grote meerderheid door de verbondsraad was aanvaard, zegden deze teide bonden loyale medewerking toe aan de uitvoering. De verbondsraad van het NKV be sloot een topbestuurder opdracht te geven zich te oriënteren op de vraag hoe de eigen identiteit van het NKV kan worden omgezet in aansprekende richtlijnen voor het heden. Dit werd gedaan met het oog op de verder gaande samenwerking tussen de drie vakcentrales. 's-HERTOGENBOSCH De afde ling 's-Hertogenbosch van het NW heeft zijn leden opgeroepen om op 28 april tijdens de verkiezingen op één van de linkse partijen te stemmen. Het afdelingsbestuur zegt in een brief aan de besturen van de NVV-afdelin- gen in Noord-Brabant dat een duide lijk stemadvies gewenst is. Het herinnert er daarbij aan dat ook andere afdelingen van het NW en NKV inmiddels een stemadvies hebben uitgebracht. Volgens deze af delingen is een nieuwe regeringscom binatie beslist noodzakelijk om de door de vakbeweging gewenste fun damentele veranderingen door te voeren. In de brief zegt het afdelings bestuur het met deze uitspraak eens te zijn. Zoals bekend hebben de drie vak centrales nadrukkelijk geweigerd een stemadvies uit te brengen. Op de valreep heeft de artistieke leiding van het orkest op Schiphol gisterochtend nog het programma van het aanstaande muziekseizoen in Am sterdam toegelicht. Enkele saillante punten daaruit: Veel aandacht voor weinig gespeelde werken uit het ge matigd-moderne repertoire zoals de Vijfde Symfonie van Honegger, Les Bandar-Log van Charles Koechlin, de Tweede Symfonie van Rudolf Escher, Tre aspetti d'amore van Hans Henke- mans en het Harpconcert van Henk Badings. Witold Lutoslawski komt weer eigen werken dirigeren, waaron der het in 1969 geschreven „Livre pour orchestre", van Stockhausen gaat het „Gesang der Junglinge", een elek tronische compositie waarvoor veel technische apparatuur vereist is, en voorts wordt aan composities van Ne derlandse bodem veel aandacht beT steed. De C-serie op zondagmiddagen belicht weer het meest recente van de muziekliteratuur met o.a. werk van Boulez, Xenakis (Akatra), Messiaen en De Leeuw. Onder de gastdirigen- ten,wordt Josef Krips vermeld die al sedert ongeveer 15 jaar niet voor het Concertgebouworkest heeft gestaan. Ook de befaamde Russische dirigent Gennady Rosjdestwensky zal enkele concerten leiden. Voor het overige zijn Bernard Haitink (uiteraard), Eu- gen Jochum, Willem van Otterloo, Hans Vonk, David Zinman en Siji Ozawa degenen die in het seizoen 1971'72 voor het orkest zullen staan. Gereformeerde Bond In uw blad van 7 april werd een pptieelw van een artikel van ir. J. van der Graaf uit de Waarheidsvriend (orgaan van de Gereformeerde Bond) overgenomen. Hier valt op, dat er sprake zou kunnen zijn van een ver lengstuk van de uitspraak: „De gere formeerde Bond is de ruggegraat van de Nederlandse Hervormde Kerk", maar ook, dat men nog steeds vast houdt aan de drie groepen: vrijzinnig midden-orthodox-gereformeerde bond. Het is een onjuiste voorlichting, dat de gereformeerde prediking en pasto raat alleen bij de gereformeerde bond te vinden is. Er zijn tal van confessio nele predikanten te noemen, die gere formeerd zijn in prediking en pasto raat en zou men zich daar niet thuis- voelen Is de gereformeerde bond niet hard op weg op zijn zachtst uitgedruk een echte modaliteit te worden, waar tegen men zich toch altijd heeft ver zet ZWIJNDRECHT G. Ensink Prof. Verkuyl Wat is er toch een verwarring van de geesten waar te nemen. Ook bij deze verkiezingen. Prof. Verkuyl en nog enige predikanten hebben gemeend te moeten adviseren niet op de ARP maar op de PPR te stemmen. Ik schaam mij diep, zulke geestelijke leiders te hebben. Zijn wij nu werkelijk zo van God vervreemd, dat deze leiders er geen oog meer voor hebben dat in de linkse partijen voor God en zijn Woord geen plaats is? Of is het enkel en alleen dat eigen Ik dat de doorslag moet ge ven als men z'n zin niet krijgt? Daar lijden meerdere professoren aan. Zelf ben ik ook niet altijd voldaan over onze mensen in de Kamer, maar ik ben ervan overtuigd, dat wij allen juist in deze tijd de roeping hebben te stemmen op die partijen die nog wel rekening houden met God en zijn Woord, ook op het politieke erf. Daar om doe ik een beroep op jongeren en ouderen, het advies van prof. Verkuyl c.s.. naast zich neer te leggen. DINTELOORD A. Stange

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9