metaal niet Ameri haa ns verbiedt Mirages Parijs ,uit te lenen" SGP: na Schmelzer was het vier jaar nacht Zwitser Franse leverde Israël Mirageplannen De doordrukker. T WEU-landen niet over kwestie-Berlijn zL 11 Shoch Powell praat n Den Haag over ingeland en EEG Piet Nak geeft 11 Israëlisch v' ereteken terug Sierra Leone roept zich uit tot republiek Istizin %y hekelt ^president regering land en Chili en het - socialistisch experiment Het weer in Europa Russen lieten elf Chinezen verdrinken iDINSBAO 20 AjPRIL 1971 •ARIJS (Reuter. UPI) De Franse en (gering heeft gisteren herhaald, dat 19( de leveranties van Miragc-vlieg- jen aan Lybië zal blokkeren, in- n haar gebleken is dat deze vlieg- n ter beschikking van andere :n worden gesteld. 'J)e woordvoerder van het Franse 'v( ïisterie van buitenlandse zaken, n dit heeft meegedeeld, sprak naar q ileiding van de nieuw op te richten erg eratie tussen Lybië, Egypte >tis< ƒ1 ^est chl ig I ]evlon ontkent mlp van China aan rebellen :st OLOMBO (Reuter, AP, UPI) regering van Ceylon heeft giste- met kracht ontkend, dat China 'tokken zou zijn bij de opstanden, i twee weken geleden zijn begon- on(i. De buitenlandse berichten zijn a^r lkomen onjuist", zo heeft het mi- erie van buitenlandse zaken ver- ard. Zij waren de wereld ingezon- door lieden, die trachtten „de de betrekkingen tussen Colombo fYji 'eking te verstoren". ie regering van Ceylon heeft giste- bekend gemaakt dat de rebellen enkele delen van het eiland be- rsen en hun aanvallen op de be- ting hebben opgevoerd. Zij ver den contact met de strijdkrachten. imiddels roept de regering nog ds vrijwilligers op voor het leger, •een erop wijst dat de autoriteiten rbereid willen zijn op meer moei- ïeden. Een correspondent van het ibureau Associated Press isi uitge- en door de regering, die niet inge- ten was met zijn verslaggeving de opstand. ,er< lb. v.oe m: t Syrië. Verschillende Franse ochtend bladen hadden gisterochtend op een embargo aangedrongen van de 112 Franse Mirage-toestellen. die in 1970 aan Lybië werden verkocht. De Lybische leider, kolonel Moeam- mar Khaddaffi. heeft al enige tijd ge leden verklaard, dat Lybië niet 400 miljoen dollar heeft uitgegeven voor gevechtsvliegtuigen om deze als een show-objekt ten toon te stellen. De toestellen waren zo betoogde de Lybische leider bedoeld om tegen het imperialisme en het zionisme te strijden. Volgens een aantal Gaullisten is het echter hoogst onwaarschijnlijk, dat Frankrijk zijn speciale betrekkin gen met een Arabisch land zal ver breken, zeker niet nu de relaties met Algerije zo gespannen zijn. Vandaar, dat het maximum dat van Parijs te verwachten is, het opheffen van de boycot is van de vijftig door Israël gekochte en reeds betaalde Mirage- straaljagers. De vliegtuig-leveranties aan Lybië waaronder 80 straalbommenwer- pers zouden in ieder geval door gang vinden. (Van een onzer verslaggevers) KLAASWAAL Op een tafel liggen zo'n twintig zwarte hoeden, omgekeerd, met de handschoenen erin. De bijbehorende mannen, merendeels in donkere pakken gestoken, zitten zwijgend in de lang werpige kille zaal, die aan een gymnastieklokaal doet denken. De aanvoerder van het Amerikaanse tafeltennis-team, Jack Howard, toont één van de souvenirs, die hij bij het historische bezoek aan China heeft ge nomen: het rode boekje van Mao Tsetoeng. (Van een verslaggever) •ker SN HAAG Enoch Powell, de se conservatieve politicus, die een ent tegenstander is van de toetre- van Engeland tot'de EEG,, houdt f mei -een lezing in Den Haag. 's .ds zal hij in het Koninklijk In- lut voor Ingenieurs voor leden !nint het genootschap voor internatio- zaken een voordracht houden yrif het onderwerp „Gedachten over tie eland en de EEG", en t St Van onze Haagse redactie HAAG De bekende oud- ïtsstrijder Piet Nak zal vandaag ïoge Israëlische onderscheiding, lij in 1966 ontving voor zijn hulp de joden in de oorlog, terug ge- aan de Israëlische ambassadeur, kondigde dit gisteren in Den aan. heer Nak heeft zijn besluit ge- m omdat hij het volstrekt oneens et de behandeling van de Pales- n door Israël. De medaille werd uitgereikt door de Israëlische ting ter nagedachtenis van mar- en en helden „Yad-Vashem". Israëlische ambassadeur in Ne- nd, Shimson Arad, zal donder- 21 Nederlanders die zich in de ook voor de joden hebben in- met dezelfde medaille onder den. mde idsr dit lerin hun 3en toe chi oudi LAUSANNE (AFP, DPA, Reuter, AP, UPI) Voor het Zwitserse hoog gerechtshof in Lausanne is gisteren het spionageproces begonnen tegen de 44-jarige Zwitserse ingenieur Alfred Frauenknecht. Deze vroegere procu reur van de machinefabriek Sulzer Ag. in Winterthur wordt ervan be schuldigd na de juni-borlog van 1967 aan Israël meer dan 100.000 construc tie-plannen en -tekeningen van het Franse gevechtsvliegtuig Mirage-3 te hebben geleverd. Het gaat om de grootste spionage geschiedenis in Zwitserland sindi£ dë tweede wereld oorlog. Behalve Alfred Freuenknecht staat ook zijn neef, Josef Frauenknecht te recht. Deze zou een vrachtauto heb ben gecharterd voor het wegbrengen van de kisten met documentatie-ma- teriaal. Israël, kon de plannen voor de mo toren van het zgn. Atar-vliegtuig zeer goed gebruiken om zijn beschadigde Mirage-vliegtuigen te repareren en nieuwe Mirages te bouwen. Het land bevond zich in een,zeer moeilijke si tuatie. nadat generaal de Gaulle het embargo had uitgesproken over Fran se vliegtuig-leveranties. FREETOWN (Reuter) Premier Siaka Stevens van de Westafrikaanse slaat Sierra Leone heeft gisteren de republiek uitgeroepen. Tevoren had het parlement de nieuwe republikein se grondwet met 53 stemmen voor en 10 tegen aangenomen. De voormalige Britse kolonie Sierra Leone kreeg in 1961 de onafhankelijkheid. Het land bleef deel uitmaken van het Geme- nebest. Volgens de maandag aangenomen wet wordt de gouverneur-generaal van Sierra Leone de nieuwe presi dent. Dr. Stevens blijft premier. Vol gens parlementaire kringen komt woensdag echter een amendement in behandeling, dat voorziet in de be noeming van Stevens tot president. Volgens de Zwitserse aanklager dr. Walder, heeft Alfred Frauenknecht ongeveer tweeduizend tekeningen van motoren-onderdélen en bijna 100.000 pagina's inzake de constructie van deze motoren aan de Israëli's ver strekt. Daarvoor heeft hij van de Israëli's 200.000 dollar gekregen. Frauenknecht gaf toe, dat hij Israël de plannen verkocht had, maar hij ontkende de beschuldiging van eco nomische spionage en schending van de militaire geheimen. RISICOPREMIE De betaling van 200.000 dollar was volgens Frauenknecht overeengeko men zonder dat deze enig verband hield met de werkelijke waarde van de blauwdrukken. „Als ik tien mil joen dollar had gevraagd, hadden de Israëli's die ook gegeven." Het geld was uitsluitend een soort risico-pre mie geweest, in geval hij zijn baan mocht verliezen. In het komplot waren voorts be trokken de Israëlische kolonel Sjo- ham, lid van de directie van de Israëlische vliegtuigfabrieken en lui tenant-kolonel Simon, behorend tot de Israëlische inkoop-commissie in Parijs. Kolonel Kain, ondertussen be vorderd tot brigade-generaal, is se cretaris van de Israëlische veilig heidsdienst. Dertien dagen na de arrestatie van Frauenknecht op 23 september 1969 werd de Israëlische militaire attaché in Bern door de Zwitserse regering uitgewezen, op beschuldiging van mi litaire'spionage. Van een, bij hen vergeleken, vrij jonge man, al zal hij in de veertig zijn, horen de bijeengedrevenen dat ze in 'ernstvolle tijden' leven, 'in een tijd waarin met God en gebod geen rekening meer wordt gc-houden'. Spreker verwijst naar het schrift gedeelte dat hij zojuist heeft voor gedragen, dat handelt over koning Achab, een „lijstaanvoerder", die de strijd aanbond met de door de profeet Elia gepersonifieerde tegenpartij". Voor en tegen Ook nu, horen de aanwezigen, zijn er „eigenlijk maar twee partijen": een partij vóór en een partij tegen God. Recht op de mannen af, legt de inleider ze onmiddellijk daarop aeze vraag voor „Waar zijn de Elia's van onze dagen?" Een retorische vraag, want in de rest van zijn betoog laat hij er geen twijfel over bestaan c-at ze te vinden zijn in de SGP, de partij waarvan hij hoopt dat ze na de ver kiezingen met vier in plaats van drie zetels in de Tweede Kamer zal te rugkeren. Deze woorden leiden de lijstaan voerder van de SGP, het Tweede-Ka merlid ds. H. G. Abma uit Gouda :n. De opvolger van ir. C. N. van Dis. Het kabinet-De Jong, zegt hij: „Is gekomen na de nacht van Schmelzer en sindsdien is het eigenlijk voort durend nacht geweest". Hiermee is ds. Abma waar hij we zen wil: de zedelijkheidswetgeving van het nog zittende kabinet, die hij als een „werk van de nacht" karak teriseert. Alle grieven somt hij op: de gelijkstelling van de belofte met de eed, de wijziging van de huwelijks wetgeving, de liberale houding jegens homofilie, pornografie en abortus. Onder De Jong en de zijnen, houdt ds. Abma zijn gehoor voor, is volle dig gekozen voor de nieuwe moraal". Wie nog wat wil vragen, kan dat in de pauze doen, via bloknootvelle- tjes. De vragen worden beantwoord door een eigentijds forum, waarin naast ds. Abma drie mede-Kamer kandidaten zitting hebben. Een van hen is de zoon van Abma's voorgan ger, het Rotterdamse gemeenteraads lid C. N. van Dis jr. Als professioneel rekenaar krijgt de jonge van Dis de financieel-econo- mische vraagstukken voorgelegd. Zo mag hij zeggen hoe de SGP de infla tie, „waarover de andere partijen het steeds hebben", te lijf denkt te gaan. Die opwinding van de andere par tijen, zo mag uit de woorden van Van Dis worden afgeleid, is volstrekt misplaatst. Dat hele probleem, stelt hij de vragensteller gerust, is zo een voudig als wat: we moeten gewoon een beetje harder werken, een beetje minder uitgeven en een beetje meer sparen. Dat geldt ook voor de over heid, die haar subsidiebeleid wel eens mag herzien". Daarmee, zegt hij, „is de vraag wel een beetje aardig be antwoord". Fluoridering Van Dis beantwoord een vraag over de fluoridering van het drinkwater. Hij wijst het af, mede omdat hij er gens heeft gelezen dat fluor („een zwaar vergiftigde stof") de hersen functies van de mensen zo kan aan- tasten dat deze bepaalde opgedragen handelingen gaan verrichten. „Ik zeg niet dat het zo is", zegt hij voorzich tig, „maar dat werd in dat artikel ge suggereerd". Een van de mannen wil weten waarom er geen vrouwen in de zaal zijn. Kamerkandidaat B. Stolk wijst hem terecht. „God heeft", onthult Stolk, „twee geslachten geschapen, die wel gelijkwaardig, maar niet ge lijk zijn. Degenen die zo ijveren voor vrouwenemancipatie en de Dolle Mina's begaan dezelfde oerzonde als Adam in het paradijs." Dat zijn harde woorden, zoals de SGP-ers ze bij voorkeur laten vallen. Aan het slot van de bijeenkomst, als er ook nog mondelinge vragen worden gesteld, rijst een krasse be jaarde op om zijn lijstaanvoerder be rispend toe te spreken. Op een schriftelijke vraag heeft ds. Abma geantwoord dat hij eventueel wel regeringsverantwoordelijkheid zou willen dragen. De vragensteller zegt. door dat antwoord niet bevre digd te zijn, omdat zijn voorman daar mee „gans buiten het goddelijke woord, mitsdien niet principieel heeft gesproken. Kersten en Zandt, houdt hij Abma voor, moesten van rege ringsverantwoordelijkheid niets we ten. Bestraffend de vinger heffend, vermaant hij zijn herder: „Keer af van dwalingen uws weegs". De her der hoort de Filippica met gebogen hoofd aan. weer max. min. neer temp. temp. slag gist. gist. Amsterdam zw.bew 14 8 0 Brussel zw.bew. 17 7 0 Frankfort l.bew. 22 6 0 Genève zw.bew. 20 11 0 Innsbruck l.bew. 22 3 0 Kopenhagen zw.bew. 14 7 0 Locarno I.bew. 19 -1 0 Londen mist 15 5 0 Luxemburg onbew. 20 7 0 Madrid h.bew. 23 9 0 Majorca 21 11 0 München 19 8 0 Nice I.bew; 19 12 0 Parijs l.bew. 20 2 0 Rome onbew. 19 10 0 Wenen onbew. 20 7 0 ZUricb regenbui 20 9 0.1 Als de stoelgang meer 'n moeilijke zit wordt, helpt hij pijlsnel. De doordrukker van Istizin. Laxerende tabletten in doordrukstrip. Handig. Verstandig. Tabletten met 'n beschermend laagje. Aktief op de plaats waar 'n beetje hulp dringend nodig is. Istizin tabletten. Gewoon de beste oplossing. gever 1^°r\lGON (AP, Reuter) Ngoejen Cao Ky, de Agnew van Zuid-Vietnam, tv 8'steren fors uitgehaald tegen zijn president, zyn regering en zyn land. ^ed)resident noemde hij „ontrouw", de regering „corrupt" en het land „een e« boot bedekt met stinkverf". Zijn toespraak wordt gezien als een inlci- op zyn kandidatuur voor de presidentsverkiezingen. ülgens Ky doen zich in zijn land veel onrechtvaardigheden voor, waardoor militaire overwinningen op de communisten zonder betekenis werden, ^t we een middel aan het voorbereiden waren, waarop de communisten De corruptie in het land was on- Jgevecht zouden kunnen hervatten" 'eerc1baar, „omdat er voor alles en in alle lagen van het regeringsapparaat toptarieven bestonden". Ciale rechtvaardigheid kon alleen bereikt worden, als „de president en ften diens vrouw, de vice-president en diens vrouw, de premier en diens voor w en vice-premier en diens vrouw niet konden worden gekocht". Ky e met de officiële bewering over een overwinning in Laos, sprak van een "we klasse oorlogsprofiteurs en zei dat het volk alle vertrouwen in de Ing had verloren. door Ferry Versteeg Honderd kilometer ten zuiden van Santiago ligt aan de voet van het wilde Andesgebergte het stadje Rancagua. Weinig meer dan een uit zijn krachten ge groeid dorp. Maar startplaats van een dieseltrein, die ons in twee uur, door een steeds woes ter landschap en langs onpret tige diepe ravijnen, naar de grootste ondergrondse kopermijn ter wereld brengt: El Teniente, op bijne drieduizend meter hoog te, te midden van kale bergke tens met bestofte sneeuwresten. Bovengronds een indrukwekkend complex van fabrieken, raffina derijen, opslagplaatsen en flats, waar de ongeveer tienduizend mensen wonen, die direct of in direct bij deze gigantische onder neming zijn betrokken. Het geheel wordt overschaduwd door een reusachtige grijs-bruine berg, die bijna helemaal uit kopererts bestaat en van binnenuit wordt aan gevreten door een ingewikkeld stelsel van tunnels en gangen met een totale lengte van 950 kilometer! El Teniente is een zogenaamde "omgekeerde mijn", waar men van onder naar bo ven werkt. Grote ertsblokken worden losgeboord en storten via speciale schachten enkele honderden meters naar beneden, waar het verbrijzelde mineraal via lopende banden de verwerkingsmachinerieën indraait. Een deel wordt ter plaatse geraffi neerd, de rest gaat in halfverwerkte staat naar het buitenland. El Tenien te wordt op het ogenblik uitgebreid en men hoopt de produktie in twee jaar op te voeren van 200.000 naar 280.000 ton. Chili produceert in totaal 720.000 ton per jaar en is daarmee na de Verenigde Staten, Rusland en Zambia 's werelds vierde koperpro ducent. Maar Chili heeft grote plan nen en wil in 1975 de topproducent van de wereld worden met een jaar- produktie van anderhalf miljoen ton. Machtspositie De El Teniente-mijn was tot voor kort geheel eigendom van het Ameri kaanse Kennecott-concern, dat samen met een ander Amerikaans mam- moetbedrijf Anaconda tachtig procent van de Chileense koperpro- duktie voor z'n rekening nam. Ana conda exploiteert onder meer de grootste bovengrondse kopermijn van de wereld Chuquicamata in dc noordelijke Atacama-woestijn. De enorme machtspositie van deze Ame rikaanse bedrijven en de daarmee sa menhangende Chileense economische afhankelijkheid worden nog versterkt door het feit, dat het koper niet min der dan tachtig procent van de Chi leense exportverdiensten verzorgt. Van 1965 tot 1970 hield Chili aan de koperwinning jaarlijks 130 miljoen gulden over. Geen gering bedrag. Maar over dezelfde periode bedroeg de gecombineerde nettowinst van Anaconda en Kennecott niet minder dan 410 miljoen gulden per jaar, wat voor het ontwikkelingsland Chili, waar een derde van de bevolking in 1968 nog geen drie gulden per dag verdiende, bijvoorbeeld genoeg zou zijn om een kwart miljoen Chilenen anderhalf jaar geheel te onderhouden of om 2,5 miljoen Chilenen tien jaar lang schoeisel te garanderen. Nu wordt vaak opgemerkt, dat de Amerikanen recht op hun winst heb ben. omdat ze uiteindelijk hun kennis en organisatietalent in deze zaak heb ben gestoken. Maar deze argumenta tie valt wel erg schraal uit in het licht van de volgende schattingen, die ook door de christen-democraten worden onderschreven en vorige maand nog eens werden herhaald door de nieuwe minister van mijn bouw, Orlando Cantuarias: In het be gin van deze eeuw investeerden de Amerikanen voor dertien miljoen gulden aan eigen kapitaal in de Chi leense koperwinning, terwijl alle la tere uitbreidingen uit de winsten werden gefinancierd; daarnaast be haalden Anaconda en Kennecott, zelf en via dochterondernemingen, de laatste zestig jaar in Chili een totale nettowinst van 39,9 miljard gulden, terwijl het totale volksvermogen van Chili in z'n vierhonderd jarig be staan opgebouwd op 38,8 miljard gulden wordt geschat. T ussenoplossing De vorige christen-democratische president Eduardo Frei zag wel in, dat dit geen ideale toestand was. Toch weigerde hij tot totale nationa lisatie over te gaan, omdat Chili naar zijn inzicht niet tegelijk kon vechten tegen de onderontwikkeling en de Verenigde Staten. Hij kwam daarom met een tussenoplossing. Chili kocht 51 procent van de aan delen van de Amerikaanse bedrijven od met de bedoeling tezijnertijd de rest aan te trekken. Anaconda en Kennecott verplichtten zich daarbij een deel van de schadevergoeding te herinvesteren. Het Franse dagblad Le Monde meldde twee jaar geleden, dat men in Newyorkse zakenkringen niet erg verontrust was over de ge volgen van deze "nationalisering op lange termijn". Terecht, want beide maatschappijen ontvingen wat min der geld per ton koper, maar konden tegelijkertijd zoveel tonnen meer del- door Ferry Versteeg ven. dat hun winst nog steeg. In Chili stak bovendien een storm van kritiek op, toen uitlekte, dat de schadever goeding tussen de 2,5 en 3,5 miljard gulden zou komen te liggen. Het is daarom geen wonder, dat vorig jaar alle presidentskandidaten met in begrip van de rechtse Jorge Alessan- dri een totale nationalisering van het koper in hun programma's had den opgenomen. President Salvador Allende kon digde eind vorig jaar de nationalisa tie al aan en kreeg daarvoor toestem ming van het Congres. De president gaf geen exacte gegevens over de mate van schadeloosstelling, maar dat Anaconda en Kennecott minder zul len krijgen dan Frei hen destijds in bet vooruitzicht stelde, lijkt wel ze ker. Allende zei ook: "In 1969 behaal de Anaconda in de hele wereld een winst van 99 miljoen dollar. Daarvan kwam 79 miljoen of 80 procent uit Chili. Toch heeft dege maatschappij maar 16 procent van z'n investerin gen in Chili geconcentreerd Ver draaid, het is een hele beste zaak voor Anaconda om z'n geld in Chili te steken". Dr. Cremante In El Teniente spraken wij met dr. Franco Cremante, een Italiaanse ex pert op het terrein van de kopermar- keting, die door de Verenigde Naties enige tijd is uitgeleend aan Chili. „De koperwinning is een extreem winst gevende zaak", zo verzekerde hij. „De Amerikanen hebben hun geld er al vele keren uitgehaald. Daarom heb ben de Chilenen groot gelijk, dat ze de zaak nu overnemen. Het zijn en blijven tenslotte hun mineralen". Dr Cremante is er van overtuigd, dat de Chilenen h"1 technisch ze'f aankun nen. „In El Teniente werken nog maar vijf Amerikanen en in Chuqui camata vijfentwintig. De enkele Amerikaan, die nodig blijft, kan ge makkelijk door de regering worden gecontracteerd". De regering hoopt na volledige na tionalisering zeker driehonderd mil joen gulden per jaar extra te ontvan gen. Geld, dat Allende dringend no dig heeft om z'n sociale projecten te kunnen financieren. Vorige maand ontstond in Chili grote opschudding na berichten over een produktieda- ling in sommige kopermijnen als ge- Volg van sabotage, maar Allende ver zekerde later, dat dit probleem is op gelost. Verder zal veel afhangen van het verloop van de koperprijs. Dat deze vorig jaar van 70 naar 48 dollarcent per pond duikelde, wordt in Chili vaak toegeschreven aan een Ameri kaanse wraakoefening. Dr. Cremante wil wel geloven in tegenwerking van de Amerikanen, maar waarschuwt te gen overschatting van deze acties. „Chili verkoopt maar een zesde van z'n koper aan de Verenigde Staten, terwijl ruim vierzesde naar West- Europa gaat en de prijs van deze Europese afzet op de Londense me taalmarkt voornamelijk wordt be paald door uiteenlopende factoren als vraag en aanbod, de prijs van twee dehands metaal en acties van beurs mensen en aandeelhouders". Daarom is volgens deze Italiaanse expert niets zo onvoorspelbaar als de koperprijs. Inmiddels heeft Chili ook het grootste deel van de koperverkoop, die via Anaconda liep, aan zich ge trokken Een eigen verkooporganisa tie wordt opgebouwd en werkt al in Europa en Japan. Vorige maand sloot Chili zelfs bui ten de Londense markt om een con tract met de Chinezen voor koperle veranties. Iets wat in Londen blijk baar slecht is gevallen, want enkele weken geleden verklaarde Max Nolff, directeur van het Chileense staatsko- perbedrijf: „Er is een georganiseerde actie op de metaalmarkt van Londen om de prijs van het rode metaal laag te houden en er wordt druk uitgeoe fend om de nieuwe Chileense ver kooporganisatie in het buitenland te saboteren". Dit is het vierde artikel in deze serie. De vorige artikelen werden gepubliceerd op 11, 14 en 18 april. Minister Luns op de WEU-confe- rentie in gesprek met de Engelsman Rippon. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ministers van buitenlandse zaken van de West Europese Unie (de zes EEG-landen plus Engeland) waren gisteren op hun kwartaalbijeenkomst, die ditmaal rond een klein bloemperkje in de Ridderzaal werd gehouden, niet opti mistisch over de kwestie Berlijn. Het uitblijven van een akkoord der grote vier (Amerika. Frankrijk, Engeland en do Sowjet Unie) verontrustte met name Engeland, terwijl de bondsrer publiek het vertrouwen wil behouden op een uiteindelijke overeenstem ming. Unaniem was men het erover eens, dat een pan-Europese conferentie pas zin heeft, wanneer Berlijn geregeld. is. Minister Luns kon de conferentie genoten de positieve ervaringen van de Nederlandse reizende ambassa deur, Vivegeno, mededelen. De alge mene indruk is. dat de Oosteuropese landen prijs stellen op ontspanning tussen Oost en West. Ten aanzien van Zuid-Oost Azië bezien de zeven lan den kritisch de „ping-pong" politiek tussen China en Amerika. Frankrijk loonde waardering voor president Nixon's houding. De overige landen meenden dat de toenadering van Chi na gebaseerd is op de wens de inter nationale betrekkingen te verstevigen maar geen indicatie voor toegeeflijk heid is. De toestand in het Midden-Oosten stemde allen tot pessimisme. Men achtte de kans op vrede, die enige weken geleden redelijk scheen, nu geweken. Enig winstpunt is, dat Egypte op dit ogenblik geen militaire acties wenst. HONGKONG (Reuter) Het Chi nese persbureau Nieuw-China heeft een Russisch schip verantwoordelijk gesteld voor een 'ernstig scheepsonge- luk' op 31 maart jl., waarbij elf Chi nese vissers om het leven kwamen en elf werden gewond. Het bericht van het Russische pers bureau Tass wordt door Nieuw-China 'louter een verdraaiing van de feiten' genoemd. Het Chinese ministerie van buitenlandse zaken heeft zondag een nota gezonden naar de Sowjet-am- bassade in Peking, waarin veront waardiging werd uitgesproken over 'het ernstige scheepsongeluk dat door de Russische partij werd veroor zaakt.' Volgens de Chinese nota heeft het Russische schip, de Ernst Thael- mann, de internationale reglementen ter voorkoming van aanvaringen op zee overtreden, toen het op 60 mijl ten zuidwesten van het eiland Nainan in botsing kwam met het Chinese vaartuig. Volgens Nieuw China is het evenmin waar, dat zoals Tass had gemeld het Chinese schip zonder lichten voer. Het Chinese ministerie van buiten landse zaken heeft van de Sowjet- Unie schadevergoeding geëist en de verzekering dat 'dergelijke incidenten in de toekomst achterwege blijven.' Afgezien van de aanvaring zelf, beschuldigen de Chinezen de Russen ervan dat deze 'niet de noodzakelijke reddingsmaatregelen hebben geno men'. Van de 45 Chinese vissers op de gezonken boot, kwamen er 34 aan boord van het Sowjet-schip, nadat ze meer dan drie uur in het water had den doorgebracht en elkaar hadden bijgestaan om in leven te blijven.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7