Bregenzer Festspiele met Porgy and Bess SPITSR OEDENLOPEN IN DE STATIONSHAL Zwart Wit algemene nu naar kijkt amateurtitel Nmgeling: grauwsluier 1 van politiek halen Tien jaar protest in expositie Holiday on Ice tien dagen in sportpaleis Nieuwe stap tegen Turkse kamerbewoners „Je zou ze er zó wel uit willen slaan" Grote belangstelling voor 3 GPV-avond [Jioofdbouw- 3 kundige „inet pensioen Speelweek weer afgesloten 51 van de mannen zegt: „huwelijksvoorbereiding schoot te kort"* Ook Sjoukje Dijkstra in show Achthonderd heren- kostuums gestolen D. Burger (90) overleden DINSDAG 20 APRIL 1971 ITTERDAM Het is droog hal van Rotterdams Cen- Station, het is er warm, er [fie en warm eten te krijgen Ie automaten, en er passeren vrouwen. Aan alle noodza- ke voorwaarden wordt vol- om de hal van C.S. aan- ytelijk te maken voor al die- (i die thuis weinig te zoe- 3°fcebben of die zelfs helemaal °jthuis hebben. De spoorweg- Ie zit er maar mee. is zo langzamerhand een ver- geworden, een vergaarbak tanningen die maar al te vaak i in forse ruzies die niet zel- %et het mes of een kapotgesla- ferfles worden beslecht. Menige moet er spitsroeden lopen [een haag van grijnzende niets- s en het begint intussen uitzon- t te worden als een vrouw de l kan passeren zonder al dan ndtastelijk lastig gevallen te Ie kluizen van het station wordt jjjrote regelmaat ontlasting aan- 1 <j getroffen door het dienstdoende spoorweg-personeel, dat er ook allang niet meer gek van opkijkt als er op de vloer van de hal gedragen en be vuild ondergoed rondzwerft. „Je zou ze zo die hal wel willen uitslaan," vindt een man" die zijn naam uit angst voor represaillemaatregelen lie ver niet genoemd ziet, „maar begin daar maar eens aan, dan is het hek van de dam!" Vorig jaar kwam de hal van het station al herhaaldelijk in het nieuws door de moeilijkheden die er werden veroorzaakt door de koppelbazen die er personeel wierven uit de zwervers die in en rond de hal bivakkeren. Nu de koppelbazen, officieel ten minste, van het toneel zijn geveegd, leek het even wat rustiger te worden op het Stationsplein. Er werden niet mis te verstane biljetten aan de zui len geplakt, waarop stond dat het verboden is zich zonder aanwijsbare noodzaak in de hal op te houden. ONVEILIG De rust is maar van zéér korte duur geweest. Gemeente- en spoor wegpolitie hadden de illusie dat hun razzia's effekt zouden sorteren. Het Bi 'ERDAM Volgens de Jongeling, lijsttrekker Gereformeerd Politiek Dnd ligt er een grauwsluier Nederlandse politiek. Er witmakers nodig. Hij vast dat die dan een Bij- J fundering hebben op te ën optreden. Hij zei dat het W graag mee zal gaan met lsren die a^s witmakers in ^derlandse politiek willen Déden. nc ^DELHARNIS De heer H. 1 r, hoofdbouwkundigc van het it Goeree Overflakkee, zal in Öd niet het bereiken van de mgcrcchtigdc leeftijd zijn lamheden in dienst van de pro- Zuid Holland beëindigen, terband daarmee zal de heer recipiëren in hotel Jacobi in Iharnis en wel op vrijdag, 7 mei iven tot negen uur. leer Kuiper kwam op 15 okto- 18 voor de Provinciale Water- het eiland. ,16 oktober 1968 werd hij be- tot Ridder in de Orde van ri^-Nasseu. Het zal de heer Kui- de receptie niet aan be- dling ontbreken. De provinciale vergadering werd bijgewoond door ruim negenhon derd mensen. Vele anderen mochten van de brandweer de propvolle zaal niet meer binnen. Voordat de heer Jongeling het woord kreeg, sprak tweede voorzitter dr. A. J. Verburgh. Hij zei, hoewel hii niet achter de po litiek van AR, CHU en KVP staat, het toch te betreuren dat enkele pro minenten uit die partijen de kiezers hebben geadviseerd op de PPR te stemmen. „Wij slaan de toekomst van AR. CHU en KVP niet hoog aan. Het is een langzame terugtocht. Zolang de ze partijen echter nog bestaan zul len we ze helpen tegen de aanvallen der progressieve combinatie", aldus de heer Verburgh. Hij wees er verder op dat christenen de plicht hebben te kiezen. Christelijke poli tiek is een geloofsnoodzaak," zei hij. De heer Jongeling die tnet veel applaus werd begroet, stelde vast dat de vijf grote partijen steeds meer op elkaar gaan lijken. Slechts graduele verschillen zijn er. Ze stellen de mens in het middelpunt en dat is. volgens de heer Jongeling niet juist. Gods eer moet het middelpunt zijn. Ook het vormen van twee grote politieke blokken is volgens hem on juist. Het zou de duidelijkheid ze ker niet bevorderen. In zijn betoog stelde hij verder dat politiek een hoog niveau moet hebben. Uitvoerig ging hij in op het probleem van het gezag. Orde en tucht kunnen echter nooit doel in zichzelf zijn maar slechts middelen om een nieuwe bezielende aanpak van de gemeenschappelijke roeping mogelijk te maken. Over heidsgezag moet fundering en doel stelling hebben. De overheid is een ambt dat God heeft ingesteld, aldus de heer Jongeling. Volgens hem schiet de overheid nu tekort. ,,De sex-winkels schieten als giftige paddestoelen uit de grond", zei hij. „Met het praten en denken over euthanasie gaan we, aldus de heer Jongeling, „op kousevoeten naar Hitier". „We knoeien aan begin en eind van het leven", aldus de heer Jongeling die ook fel abortus (uil sociale indicatie) aanviel. Hij stelde tenslotte vast: „Het gaat niet goed met Nederland. Het neu tralisme viert hoogtij. Maar de over heid mag niet neutraal zijn. Het gaat om de natie. Nationale wedergeboorte is nodig. Daarbij kan het GPV als katalysator optreden." tegendeel blijkt. Een passerend rei zigster, geshockeerd door de wanorde in de hal, vraagt zich af hoe het mo gelijk is. „Ben je hier als vrouw eigenlijk nog wel veilig?", vraagt ze zich af. Ze is nog niet uitgesproken of de zoveelste vechtpartij is alweer aan de gang. Drie man spoorwegpolitie scheiden de vechtenden, die echter niet uit de hal worden verwijderd. „Nee, dat kan ook moeilijk," vindt desgevraagd de heer Van Geffen, rayonchef van de NS-spoorwegre- cherche. „Wij treden sowieso pas op wanneer die figuren echt moeilijkhe- t den veroorzaken, maar dikwijls zijn ze bij voorbaat al zo slim geweest om een treinkaartje te kopen, bijvoor beeld naar Schiedam, en dan zijn het gewoon wachtende reizigers tegen wie je nu eenmaal niet kunt optre den. AFDOENDE Ook de spoorwegrecherche zit er mee in de maag. „Er is een tijd ge weest dat niemand zich zonder reden mocht ophouden in de hal, maar daarmee dupeer je ook de bonafide reizigers," vindt de heer Van Geffen. „Als je hier echt goed tegen wilt kunnen optreden, dan zal er toch een wijziging moeten komen in het alge meen reglement voor reizigersver- voer. Maar nee, een afdoende oplos sing is niet mogelijk. Je kunt toch moeilijk de hele hal gaan afsluiten?" Nagenoeg dezelfde problemen doen zich overigens ook, nu het weer wat zachter gaat worden, voor het station voor, waar de uitstekende rand onder de grote klok vol mensen zit. Vorig jaar werd een politieverordening van kracht, die het onmogelijk moest ma ken nog langer op deze rand te bi vakkeren. De verordening is nog al tijd van kracht, maar de politie grijpt niet of nauwelijks in. Intussen wordt het voor reizigers steeds moeilijker uormaal de perrons te bereiken. „We zoeken een oplossing voor de proble men", is alles wat de heer Van Gef fen kan zeggen. DORDRECHT Het Rotterdamse schoonmaakbedrijf Frisco heeft der tien Turken gedagvaard om op don derdag 22 april voor de kantonrech ter te verschijnen. Deze dagvaarding is een vervolg op het kort geding van verleden week donderdag tussen Frisco en de negen tig buitenlandse arbeiders, voorname lijk Turken. Daarin eiste Frisco, dat de buitenlanders het pension aan de Nieuwe Haven in Dordrecht eigen dom van Frisco zouden verlaten. De rechter stelde echter de arbei ders in hun beroep op huurbescher- ming in het gelijk. Frisco wil nu dat de rechter bij de dagvaarding van 22 april als vonnis zal uitspreken dat de tussen haar en de dertien Turken gesloten overeen komst geen betrekking heeft op de huurbescherming en te gelasten dat onmiddellijk daarna het pension zal moeten worden ontruimd. Het Rotterdamse schoonmaakbedrijf voert als argument aan, dat de der tien Turken in november al uit eigen beweging het pension hebben verla ten, maar later zijn teruggekomen met het verzoek te mogen blijven tot de verbouwing ervan zou. worden be gonnen. Frisco voert aan, dat in ieder geval ontruiming kan worden gevorderd, zelfs al zou er sprake zijn van huur bescherming. HILVERSUM Wim de beyer uit Rotterdam en Herman ter Hcnnepe, Lexmond behoorden tot de vijftig prijswinnaars van de in de Hilver- sumse Expohal afgesloten speelweek- aktie „Maak zelf een stuk speelgoed". Ongeveer vierduizend kinderen uit alle delen van het land waren naar de Expohal gekomen om deel te ne men aan een grote speelmanifestatie ter afsluiting van de national speel week 1971. Zestienhonderd kinderen hadden zelf een stuk speelgoed ge maakt. Met deze speelmanifestatie wilden de commissie SPeelgoedweek en de Nationale Speelraad de creati viteit, het eigen initiatief en de speel- goedgewoonten van het kind testen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Muzieklief hebbers onder de toeristen die dit jaar Vorzarlberg „aandoen" kunnen tegelijk in Bregenz (overigens voor de 26ste maal) genieten van een grote serie uit voeringen in de „Bregenzer Festspiele". Hoogtepunt van het zich voor een groot deel op het water van de Bodensee afspelend festival is de opvoering van Gershwins opera Porgy and Bess. De organisatie van de „Festspiele" heeft er een zeer Jsostbare entoura ge voor gemaakt op de voor de kust staande „bühne-eiland". De direc teur van de Bregenzer Festspiele, prof. Bar. die maandag in Rotterdam over dit optreden, en over het hele festival, kwam vertellen, noemde het een unieke gebeurtenis. Volgens hem speelt de opera zich namelijk ook af in een havenplaats en vlak bij het water. Hij wees er verder op dat de opera in Amerika steeds de musical-uitvoering kreeg, totdat in Wenen in 1952 de integrale opera werd uitgevoerd. Dat zal nu ook in Bregenz gebeuren met een geheel uit negers bestaande cast. Dank zij speciale licht- en klankef fecten en de mogelijkheid bepaalde coulissen uit en in te varen, hoopt men er een bijzonder levensechte uit voering van te maken. De enscene ring is van Nathaniel Merrill van de Metropolitan Opera in New York. Dirigent is Lee Schaenen. De titelrol van Porgy wordt uitgevoerd door Wil liam Warfield die met zijn rol reeds grote bekendheid heeft gekregen. Volgens professor Bar staat het be zoek uit Nederland aan de Festspiele op de vierde plaats na Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland. Het door snee publiek komt uit de leeftijds groep tussen twintig en dertig jaar. Veertien procent is zelfs jonger dan 20. Het grootste deel is verschillende keren als bezoeker bij de Festspiele geweest. Het hele festival duurt van 22 juli tot 22 augustus. Behalve op het wa ter worden ook uitvoeringen gegeven in theaters, overigens van diverse opera's. Er is ook een concertserie mot de Wiener Symphoniker onder leiding van Vittorio Gui. ROTTERDAM In het kunstcen trum Lijnbaan is zond.ag de tentoon- stelfling „Protesten" geopend. Deze expositie, die in vier verschillende ruimten in de Maasstad wordt gehou den .geeft een overzicht van protest bewegingen zoals die de a/gelopen tien jaar in verschillende landen zijn gehouden. De protestbewegingen zijn onder meer in beeld gebracht in de vorm van affiches, pamfletten en stripver halen. In het Rotterdamse kunstcen trum Lijnbaan zijn werken over de Parijse studentenopstand van mei 1968 tentoongesteld, in de expositie ruimte van de Doelen is de tentoon stelling gewijd aan het studentenver- zet aan de universiteit van Berkeley en de Zwarte Pan ter-beweging, en in Het Venster en de Kunstzaal Zuid worden werken geëxposeerd over de Spaanse protestbeweging 'Estampa Popular en Provo en Kabouter. De expositie was aanvankelijk ge pland voor het Haagse Gemeentemu seum, maar kon daar bij nader inzien niet worden gehouden omdat de Haagse wethouder van kunstzaken er bezwaren teger. <had. Achteraf bekeken. Na 5 jaar getrouwd zijn. Dan blijkt dat men meer had moeten weten. Sexualiteit heeft zoveel kanten. 51% van de mannen en 48% van de vrouwen gaf dat toe. Achteraf. Gezond Gezin, maandblad voor sexualiteit en samen leving. Een eerlijk antwoord op vragen van vandaag. {jutvl/llU yuZIll r COUPON t NL 5 I I J Naam: j J Adres: J Woonplaats: J I ik wil: abonnement op GG a 9,- per jaar I gratis proefnummer J Bon (in enveloppe zonder postzegel) zenden aan ^ezond^Gezin, Antwoordnr. 1201, Den Haag uit CRM onderzoek 1970 Gezond Gezin maandblad van de Prot. Slichting t.b.v. Verantwoorde Gezinsvorming ROTTERDAM Na alle feestelijk heden in het sportpaleis Ahoy en op het stadhuis heeft Zwart Wit gister avond in het eigen clubhuis een offi cieel tintje gegeven aan het behaalde landskampioenschap. Dat alle promi nente en minder prominente sprekers in oprechte bewondering over de ver eniging, maar vooral over het eerste elftal daarvan spraken behoeft geen betoog. Eén onderwerp in al deze bloemrijke taal, uitgesproken in een bloemrijke omgeving zoals de man van de „verbindende teksten" Jan Sintemaartensdijk het noemde sprong er echter herhaaldelijk uit: de strijd om de algemene amateurtitel. Zwart Wit zal vermoedelijk in augustus tegen de kampioen van de zondagamateurs uitkomen en zo zei voorzitter Van der Sleet van aartsri vaal Huizen: „Jullie zullen dat zeker winnen. En dat is dan onze troost, want Zwart Wit is de enige ploeg die de eer toekomt". De voorzitter van de zaterdagsectie van de KNVB de heer Remmers zag er bijna een prestige- zaak in. Zo scherp stelde voorzitter Vaandrager, die al eerder op de be trekkelijkheid van een sportsucces had gewezen, het niet. Wel vond hij het jammer dat deze zo belangrijke wedstrijden min of meer als trai ningspartijtjes voor de nieuwe com petitie gespeeld zouden moeten wor den. VCV-vertegenwoordiger Van der Mede meende daarbij dat Zwart Wit in het nadeel is. omdat de zondag kampioen veel later bekend is. Zwart Wits prestaties op het veld zijn reeds in alle toonaarden beschre ven en werden gisteren ook voortdu rend geroemd; daarom deed het bij zonder plezierig aan dat Feijenoord- voorzitter Guus Couwenberg uit de grond van zijn hart opmerkte: „Ver geet één ding niet, Zwart Wit, jullie Voorzitter Vaandrager van Zwart Wit overhandigt trainer Wim van der Gijp een gouden polshorloge als aandenken aan zijn enorme aandeel in de successen. taak op sociaal gebied is minstens zo belangrijk. Het plezier dat je als ver eniging aan passieve en actieve beoe fenaars kan geven is enorm groot. Let vooral op dat aspect". Couwenberg overhandigde Zwart Wit een als polshorloge uitgedoste hangklok en dat sloot goed aan bij de gouden horloges die spelers en trainer van het bestuur kregen aangeboden. RENS KNEGT ROTTERDAM Sjoukje Dijkstra komt van 29 april tot en met 9 mei even uit Turijn overwippen om in Rotterdam in de Holiday on Ice-show te kun nen schaatsen. Het optreden in Rotterdam is extra. Holiday on Ice hoopt in de winter terug te komen en dan steeds ieder jaar op ongeveer dezelfde tijd Rot terdam aan te doen. Ondanks het feit dat de lente voor ijs-shows doorgaans een moeilijke tijd is, zijn reeds een aantal voorstel lingen in het 5500 stoelen tellende WAALWIJK De laatste weken wordt de ene inbraak na de andere gepleegd. Uit het magazijn van de eonfecticfabriek Cowa zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag bijna 850 herenkostuums gestolen. De totale waarde wordt geschat op 85.000. De daders braken de dubbele deu ren aan de achterzijde van de fabriek open en konden zo in in het magazijn komen. De politie is de inbrekers nog niet op het spoór. Reeds eerder werd ingebroken bij de confectiefabriek Thas. Daar was de buit een fljnke hoeveelheid lede ren kleding ter waarde van ƒ50.000. De gestolen kleding vervoerde men met een auto, die bij de fabriek ge parkeerd stond. De politie vond de wagen in Mierlo terug, maar de kle ding was verdwenen. Deze bleek door de inbrekers te zijn overgeladen in een andere auto. De politie ontdekte de wagen, toen deze ter reparatie bij een garagehouder in Deurne stonpi. De garagehouder bleek niets met de inbraak in Waalwijk te maken te hebben en kende ook de mensen niet die de auto bij hem brachten. STOLWIJK In liet bejaarden- verzorgingstehuis Stolwaard is op bijna 90-jarige leeftijd overleden de heer D. Burger. Dirk Burger genoot een grote bekendheid in Stolwijk en omgeving. In 1955 herdacht hij nog het feit, dat hij vijftig jaar als veeverloskun- dige bij nacht en ontij de veehouders assisteerde bij het kalveren van koei en. Ter gelegenheid van dit gouden jubileum speldde de toenmalige bur gemeester mr. Lepelaars de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, op. De begrafenis heeft plaats op woensdag. 21 april tussen 2 en 3 uur 's middags op de algemene begraafplaats. sportpaleis Ahoy' uitverkocht. Dat Sjoukje Dijkstra meerijdt, is een bij zonderheid. Holiday on Ice heeft momenteel twee Europese produk- ties. Sjoukje doet op het ogenblik mee in de andere. Grootste ster in de show die in Rotterdam komt. is eigenlijk de Zweedse kampioene An ne Nargret Frei. In totaal zijn er achttien solisten en 36 leden van het showballet. De bekendste zijn verder de Euro pese kampioene Hana Maskova de Canadese schaatskomiek Guy Long pré en de Tsjechische akrobaten- groep van Vaclav Zelenka. De opzet van de show is: veel gla mour en humor. Ook is. en die lijn wil men in de komende jaren voort zetten, veel aandacht gegeven aan kindernummers. In Europa doen de ijsshows het steeds beter. Vooral in Frankrijk. Typisch is dat niet slechts de goed kope plaatseri worden gekocht en dat verder voor de voorstellingen op de weekdagen juist veel belangstel ling bestaat. De nieuwe Ahoy' hal wordt niet helemaal gebruikt, slechts een deel van de ijsvloer. Ook zullen enkele rijen stoelen worden afgesloten. Voor Holiday on Ice is de hal uniek. Men hoeft geen eigen, ijsinstallatie mee te nemen en ook de tribunes hoeven niet gebruikt te worden. Holiday on Ice (in de hele wereld reizen zes shows tegelijk) gebruikt voor het vervoer van de coulissen en andere attributen sinds enige tijd containers. De show die Rotterdam nu aan doet treedt op onder de titel „Show boat". Er is een succesvolle tournee door Europa mee gemaakt. Vorig jaar werd ook opgetreden in de Sow- jet Unie. Men komt nu vanuit Düs- seldorf waar een grote sporthal wordt geopend. Na Rotterdam volgt weer een reis door Frankrijk. De muziek is geheel op banden vastgelegd met behulp van een groot Italiaans orkest. Er is nogal tegen protesteerd in de wereld van musi ci. Diverse posters zijn ovcrgeplakt met opschriften: „geen orkest". Ove rigens verwacht de leiding geen grote problemen. Holiday on Ice ge bruikt al zes jaar geen orkest. De toegangsprijzen lopen van 5,50 tot 14,50. Kinderen krijgen in al le voorstellingen half geld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5