I4t- Nieuwe (chemische) aanslag op eidereenden en aalscholvers e commentaar h !del;>k verzoek Massale sterfte dreigt door PCB's Eerste beperkende maatregel al in werking getreden NOS start na 1 juli met nieuwe kindertekenfilm Haarlems Dagblad eens per week huis-aan-huis 11 DINSDAG 20 APRIL 1971 sterk zijn stem! jppe bang Ï.W II ■Jsct >m niet zelf het abonnements geld te gireren maar de ac- tept-girokaart af te wachten, in uitsluitend daarmee te be- telen i Zakje patat de tweede helft van „De tuin (VARA) die gisteravond jvertoond, golden de bezwaren na zondagavond hadden in verminderde mate. Dat zal ichijnlijk zijn gekomen doordat ilijk meer tijd beschikbaar or informele benaderingen dan ;avond het geval was. Het be- meteen bij de kerkdienst; er vervolg toen bleek dat er 6n*ouw jarig was; er was een ksie van Wigbold dat er vriend en. ja zelfs hier en daar een waren ontstaan, ons erg opviel was, dat een rerp als milieuverontreiniging Jjks werd toegelicht. Het bleek iet nodig te zijn. De film die •iding van het onderwerp werd was niets anders dan een impressie. De doorsnee in had er genoeg aan om een ibeling van het voorgestelde voor de bestrijding van wa- mtreiniging aan te nemen. Het last niet anders of de televisie de afgelopen jaren flink heb- Jgedragen aan het inzicht dat j|f tegen de verontreiniging moet p gedaan. we het toch over de invloed Ie televisie en de inleidende u van gisteravond hebben: hoe d een programma soms kan bnen, bleek uit de film over Sroningen en sommige reacties uit het publiek. De stakings die in de film voorkwam, liet ip een moment ontvallen dat ideren zo nu en dan een zak moesten kunnen kopen. Een was meteen de rest van de fergeten en vond dat de man moest beginnen zijn kinderen mee te geven. Een aardig lesje unicatietheorie. geheel overziend zou je kun- ggen dat de uitzending van gis- Üus wat meer onspannen leek e van zondagavond. Je zag ook jnensen die zich met elkaar, of pn speelmachine vermaakten. |rde een mevrouw over „Her- praten als ze daarmee hoofd- fcur Wigbold van Het Vrije bedoelde. Dat zijn onweerleg- eiuitstekende zaken. Een paar aais ^us alleen over de conclusies eze zelfde Herman. Hij ont- ze dan wel met de nodige om- tertieid, maar hij zei toch maar j uitzending eigenlijk een aan- "^1 inhield tegen de politieke par- Hndat die er niet in zouden zijn £d de mensen duidelijk te ma- welke reële problemen het j was nu net het scheutje we- ïppelijke pretentie waarvoor bang waren geweest. Want een •f is wel een steekproef, maar handigheden waaronder je die •ef ondervraagt, telt duchtig 'eze steekproef besprak en be- een sfeer van „warmte, ichap en broederschap". Hij ertoe, bijna de helft van zijn ^^■tsstijging weg te schenken, .^■ag is, of een steekproef dat kwet. wanneer hij wordt onder- Li zoals het een steekproef be- ^Ljniet in een groep, maar geïso- ■fi zijn woning, drie hoog achter, ^ituin der lasten" mag deson- geslaagd heten. Want het was h uitzending die tamelijk veel kijkérs vroeg, maar het was !h maar een twee avonden vul- litzending, die zonder duidelij- Iptepunten verliep. Hoe vaak dat zeggen van twee doorsnee pavonden? C. J. L. Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT Eidereenden, aalscholvers en futen worden overal waar zij in ons land voorkomen, bedreigd met massale sterfte. Bin nen enkele jaren kan de tragedie zich herhalen die enkele jaren geleden de grote stern en de eidereend in de Waddenzee trof. Toen waren het insecticiden die bijvoorbeeld het aantal broedparen van de grote stern in enkele jaren terugbrachten van twaalfduizend tot nog geen zevenhonderd. Nu is het een groep van technische hulp stoffen, de polychloor-bifenylen. Een stervende eidereend tijdens een krampaanval (tekening uit het proefschrift van dr. J. H. Koeman. Deze PCB's behoren niet meer te worden toegepast in situaties van waar zij uiteindelijk in het milieu te recht kunnen komen vindt dr. J. H. Koeman, die gisteren in Utrecht pro moveerde op een uitgebreid onder zoek naar de verspreiding en de ge volgen van enkele chloorkoolwater- stoffen aan de Nederlandse kust tus sen 1965 en 1970. Onder de verzamelnaam chloor- koolwaterstoffen vallen zowel de fa tale 'insecticiden (dieldrin. telodrin, endrin) als de dreigende PCB's. Er zijn twee verschillen De verontreini ging met insecticiden werd voorna melijk veroorzaakt door de fabriek die ze in het Rijnmondgebied produ ceerde. Toen die fabriek, door het onder zoek van Koeman en de zijnen, in de gaten kreeg wat ze uitrichtte, werkte ze loyaal mee aan de naspeuringen, en nam intern maatregelen om ver dere verontreiniging van het water te voorkomen (Vandaar dat Koeman ook niet met grote verontwaardigde let ters in zijn proefschrift schrijft dat het Shell was Met de PCB's ligt het moeilijker, omdat de verontreiniging hier meer door de verbruiker dan door de fabri kant plaatsvindt. Deze vloeistoffen worden in zeer uiteenlopende situa ties toegepast, onder andere als be standdeel van vele soorten verf en lijm, om karton waterafstotend te maken, als isolatie- en koelvloeistof in grote transformatoren. Maatregelen Maar nu vaststaat dat de PCB's, op dezelfde manier als DDT en de mo dernere insecticiden van de dieldrin- familie, het milieu vergiftigen voor visetende en roofvogels, zullen er toch beperkende maatregelen moeten komen. Zo zijn bijvoorbeeld in aal scholvers uit Wanneperveen, Nijkerk en de Biesbosch al hoeveelheden PCB aangetroffen die dodelijk zouden kunnen zijn, vertelde dr. Koeman. Die cijfers staan overigen^ nog niet in .zijn proefschrift. Nu is de eerste beperkende maatre gel ge'ukkig al in werking getreden. Het chemie-concerr. Monsanto, dat met zijn PCB's onder de merknaam Aroclor de Amerikaanse en Britse markt beheerst, heeft eenzijdig beslo ten deze stoffen alleen nog maar te verkopen aan de (enkele) afnemers die ze in goed controleerbare gesloten systemen verwerken. Dat komt neer op transformatoren, condensatoren en warmtewisselaars, waarin PCB's van wege hun isolerende en brandveilige eigenschappen inderdaad moeilijk te vervangen zijn. De verf- en lijmfa- brikanten, die wèl uitwijkmogelijkhe den hebben, moeten maar zien dat ze het er zonder doen. En daarbij hoopt Monsanto natuur lijk, dat zij niet het overeenkomstige produkt van de concurrentie gaan ko pen. Want onder de naam Clophen brengt Bayer zijn PCB's op de markt, en uit Frankrijk is een overeenkom stig produkt Phenoclor te betrekken. Een internationale regeling tussen de grote fabrikanten is er nog niet, maar die zou er in eerste aanleg in Zweden betrekkelijk snel kunr.en ko men. Daar heeft zowel Monsanto als Bayer een groot marktaandeel, en als Bayer niet met de maatregel van Monsanto mee gaat dreigt een ver koopverbod door de Zweedse over heid, schreef milieuredacteur Jon Tinker van de New Scientist onlangs. Kwik: gevaar Het proefschrift van dr. Koeman geeft 'een nauwkeurige geschied schrijving van de insecticide-crisis Veringa gunt IKO dure electronen- versneller Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG Minister Veringa heeft het meerjarenplan van de We tenschappelijke Raad voor de Kerne nergie in grote lijnen aanvaard. Dat betekent dat het .Amsterdamse insti tuut voor kernfysisch onderzoek (IKO) de grote eiektronenversneller krijgt die de Nederlandse natuurkun digen nodig vinden om bij te blijven op het gebied van elementaire deel tjes. De '300 MeV lineaire versneller* gaat dertig miljoen gulden kosten en moet in 1978 gereedkomen. Voorwaarde is een nationaal sane ringsprogramma dat sluiting betekent van een aantal kleinere faciliteiten bij het IKO, de Groningse universi teit en de TH Eindhoven. De nieuwe Amsterdamse versneller komt in een eigen gebouw in de Wa tergraafsmeer. waar ook de thuisbasis wordt gevestigd voor Nederlandse on derzoekers die bij CERN in Genève met de Europese reuzenversnellers werken. die grote stem en eidereend aan de rand van de afgrond bracht. In zijn stellingen gaat hij nog op een paar andere milieuproblemen in. Het ster ven van zeehonden in ons kustmilieu door kwik. dient aanleiding te geven tot onmiddellijke vergaande maatre gelen ter beperking van de lozing van kwik in natuurlijke wateren, schrijft Koeman Dit is het meest uitgesproken ge luid dat uit het Nederlandse kwikon- derzoek tot nog toe naar buiten is gekomen. Dr. Koeman deelde ons mee dat van de twintig dode zeehonden die vorig jaar op diverse plaatsen werden gevonden er zeven door kwikvergiftiging waren omgekomen. In >een kort geleden gepubliceerd overzichtsartikel schreef De Goeij (die met Koeman en anderen in het zeehondenonderzoek samenwerkt), dat hij op grond van het toen bekende materiaal nog geen conclusies kon trekken over de schadelijkheid van kwik in het Nederlandse milieu. Volgens Koeman worden de zee honden trouwens niet direct met uit sterven bedreigd: men vond de dode lijke kiwikhoeveelheden alleen ir. de Van onze tv-redactie HILVERSUM De NOS zal na 1 juli dagelijks een nieuwe kinder-te- kenfilm uitzenden: Pip en Zip. De se rie zal de zomermaanden in de plaats komen van de Fabeltjeskrant. De se rie werd gemaakt door Cinecentrum in Hilversum, naar een idee van B Llppisch, de muziek werd gecompo neerd door Joop Stokkermans. De Fabeltjeskrant zal 31 mei met vakantie gaan. Er is dus een ruimte van een maand tussen de krant en de nieuwe serie. Die ruimte zal worden opgevuld met de Duitse serie „Tim en de leeuw". De Nederlandse bewerking van deze serie is vervaardigd door de producent van de Fabeltjeskrant, Thijs Chanowski. In de maand juli, te beginnen 4 juli, zal de NOS de jeugdserie klo ris" herhalen des zondags op Neder land 2. in de vooravond. In de zomer maanden wordt 's zondags tussen bei de afleveringen van Studio Sport de Franse serie „De schipper van Picardië" vertoond. Dat is een Franse produktie die handelt over het gezin van een Franse binnenschipper. In het zondagmiddagprogramma zal in de zomer de jeugdserie „Avontuur in Regenboogland" worden gebracht (tussen vier uur en half vijf). De serie is opgenomen in Noord-Canada. ELEVISIEl VAWYOYÓ 20.10 Wachtwoord quizpro gramma; 20.40 kleur: Houding, speelfilm (1953) van George Marshall. 22-25 Gastprogram- ma: De Katholieke gedachte: 22.55 Nieuws: Ierland I: NOS: 18.35 (K ■beltjeskrant; 18 40 Ver- •ultzending: V.V.D. 18.50 (K Reclame: 18 55 (K Journaal. 19.00 (K ReclameAV- 19.05 (K De schat van het 1 zonder naam. TV-serie CopPop Popshow voor d. STER: 19.55 (K NOS: 20.00 (K STER: 20.15 Peyton 1 TV-feuilleton; 2110 (K) Tlngelbert Humperdlnck 22.00 AVROs Televlzler NOS: 22.50-22.55 <K Ierland II: NOS: 18.45 (K Ibeltjeskrant: STER; 18.58 lameNOS: 18 55 (K STER: 19.00 (K Re- NOS: 19.05 Den Haag j: 19.10 Kunstrubriek; 19.30 Leven ln het kloos- ~'-serie; STER: 19 55 (K NOS: 20 00 (K Jour- STER: 20.15 (K Reclame, 20 31 (K De Andy Wil- I Show: 21.11 Brandpunt al; 21.56 (K Paul Vlaan- s L TV-serle: 22 46 Verkie- O Jltzendlng DS'70: NOS: IK Journaal: TELEAC: A, (3.31 (K En Francais, Les |t€ - Nederlands: 18.00 V Fabeltjeskrant: 18.05 VA, I Sklppy. Jeugdfeullleton 1.30 Tlcnerklanken; 19.05 bc: 19.35 Nederlandse ^Agnken en Zoeklicht: 19.43 ■Spelingen: 19 45 Nieuws: Hilversum 1 902 m: KRO 18.30 Nieuws; 18.91 Actualitei ten: 19.00 (S 11 dit ensemble met zangsollsten: 19.95 Evan gelie zonder masker, lezing: 20.00 Dinsdag avondtheater I: Antigone, opera van Tommaso mgMJny^ fejgRAPloi I MORGEN' Hilversum I «2: NCRV: 7.0, Nieuws; 7.11 Het levende woord; 7.16 (S Op het eerste gehoor: klassieke muziek (gr. <7 25 Horen en zien; 730 Nieuws: 7 32—7.50 Hier en nu: Nieuws: 8.11 Verzoekplaten- programma voor de militairen; (8.30—8.32 Nieuws; 9.0O-9JO Gymnastiek voor de huis vrouw: 935 Voor de kleuters: 9.50 Vier eeuwen muziek. 10.15 Voor de vrouw; 11.00 Nieuws; 11.03 Aktua-Magazinenieuws, nieuwtjes, reportages woensdagochtend. gevarieerd programma met om 9.35 Wa terstanden; om 9.40 Schoolra dio; om 10.15 Koning Klant: om ca 10 45 Voor de kleuters; om 11.00 Nieuws en om 1130 Koffiepauze: 12.00 (S Licht Strijkorkest: 12.25 Goede wijn behoeft geen kras: Jazz- cn amusementsmuziek13.00 Nieuws; 13.11 Actualiteiten; 13.25 Speelruimte: Gevarieerd programma met om ca 13.45 Gesproken Portret; ca 14 00 Operettewereld; ca 14 35 Kin derkoor; ca. 14.50 Een minuut je van uw tijd, hoorspel: ca 1S.40 Een grote naam van toen: proflei ln muziek: 16.00 Nieuws; 16.03 In mijn tijd. ge sprek: ca 16.30 In de Toon zaal: muziek voor de Jeugd. 17.0G (8 Metropole orkest met solisten; 17.90 (S Lichte zram- morfoonmuzlek17.55 Medede- Traetta (opn. 20.55 Klaveclm- belretlcal; 21.15 Dinsdagavond- theater H: De koning sterft, hoorspel; 22.25 Overweging: R^en' 2230 Nieuws; 22.90 Den Haag zoek; vandaag; 22.50 Kontekst: ma gazine waarin op de dingen wordt doorgepraat: 23.15 (s Stloker: licht platenprogram- ma; 23 55—24.00 Nieuws: KRO: 12.00 (S Van Twaalf tot Ungen; Hilversum III, 290 m en FM- kanalen: AVRO 9 00 Nieuws. twee (12.22 WIJ van het land. 1226 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.91 Actualiteiten; 13.00—13.05 maar. 19.00 Hulsbe- pastoraal gesprek; NCRV: 19.10 Orkest v.d Ber- lijnse Opera (historische op namen) 14 40 (S) Omroep Or kest; 15.00 In 't zilver: voot oudere luisteraars; 16 00 Nieuws; 16 03 Voor de kleu ters; 16.15 Voor de kinderen; 1630 (S Jeugdland: gevarieerd AVRO Jeugdprogramma: 1730 NCRV 1811 Radiojour- en Bloc: actueel programma t muzikale Illustratie; (17.50 18.10 naai 10.06 Arbeidsvitaminen, (li oo Nieuws) 12.00 Nieuws. 12.03 Platenprogramma (13 00 Nieuws) 14.00 Nieuws. 14 03 Gimmick. 15 00 Nieuws. 15.03 Muziek Boetiek. 16.00 Nieuws. 16.03-18 00 Licht platenpro gramma (17.00 Nieuws. 17.02 - 17.OS Radiojournaal). Hilversum II 298 18.00 Nieuws; 1811 naai 1835 (S Licht orkest; 18.45 Paris vous parle; 18.50 Overheidsvoorlichting. Amateurs musiceren: Stedelijk verkiezingsuitzending; Muziekcorps Sneek; 19.20 Ult- zendtng van D'66 19 30 Nieuws; 1935 Vanavond: gevarieerd programma; 22.30 Nieuws: 22.38 Mededelingen: 22.43 Radiojour naal; NOS: 22.55 (S) Zin-tuig nr. 39: kunstuitingen buiten het Nederlandse taalgebied: 23.55—24.00 Nieuws; Hilversum II. 298 m: VARA: 7.00 Nieuws; Ochtendgymnas tiek 730 (S Dag woensdag!: muziek en informatie, (ca. 7.33 Van de voorpagina. VPRO: 7 54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws: 8.11 Actualiteiten 82a (S) Dag woensdag (vervolg); 9 00 Vara-weekblad voor de Nederland I: NOS/NOT: 10.93 - 11 35 School-tv. AVRO: 17.00 - 17.30 (K Kinderprogramma; Belgte - Nederlands: 1730 Jevanjomg, voor de jeugd. oudere dieren. Dat betekent dat een zeehond in de loop van zijn leven steeds meer kwik in zijn lichaam op zamelt, en dat die hoeveelheid bij het vorderen der jaren het vergiftigings niveau bereikt. De leeftijd van over lijden wordt dus lager, maar het voortbestaan van de soort wordt (nog?) niet bedreigd. Van een orraer verslaggevers HAARLEM Het „Haarlems Dagblad" zal voortaan op woens dag huis aan huis verspreid wor den in Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Aerdenhout, Over- veen, Santpoort-Zuid, Spaarndam en Vogelenzang. Het ..Haarlems Dagblad', wil door deze maatregel adverteer ders trekken, die alleen in huis- aan-huisbladen advertenties plaatsen. Het dagblad zal voor de op woensdag in een oplage van 80.000 exemplaren huis aan huis verspreide krant dezelfde adver tentietarieven rekenen als voor de normale oplage van 55.000 exemplaren in dit gebied. Controle En dat voortbestaan hebben we no dig, aldus dr. Koeman. Al was het alleen maar om na te gaan of wij niet te veel kwik (en andere schadelijke zaken) in de omgeving loslaten. Want voor deze stoffen die zich in concen traties van milligrammen per kubieke meter water verspreiden, is de enige behoorlijke controlemogelijkheid een meting in organismen die het gif in hun lichaam concentreren. Dergelijke metingen behoren dan ook tot de taak van 'het volksgezondheidsappa- raat, meent hij. Andere stelling: Een te sterk op de jacht gericht natuurbeheer heeft er in ons land toe geleid, dat tal van ui terst interessante diersoorten uiterst zeldzaam zijn geworden (en andere te talrijk, voegt Koeman daar monde ling aar. toe). Om de vele, zeer vele, fazanten die worden uitgezet te be schermen, worden bunzing, hermelijn en wezel vervolgd. En er bestaat zelfs neiging om beschermde dieren te ver volgen. Zo is er in Scherpenzeel eens een dassenburcht compleet met jon gen uitgegraven, keurig netjes met vergunning van Faunabeheer, „we gens schade voor de jacht". En dat zou niet moeten mogen, vindt dr. Koeman. Vanavond te zien NEDERLAND 1 - AVRO 19.05 Schat van kasteel zonder naam 19.30 Toppop 20.21 Peyton Place 22.00 Televlzler NEDERLAND 2 - KRO 19.30 Leven in het klooster 20.21 Andy Williams Show 21.11 Brandpunt Special 21.56 Paul Vlaanderen Vanavond te horen HILVERSUM 1 KRO 7.00 Boertjes van Buuten 7.45 Evangelie zonder masker. lezing 8.00 Dinsdagavondtheater 10.50 Context, magazine 11.15 Sticker, platenprogramma HILVERSUM II - AVRO 7.35 Vanavond, gevarieerd amuse mentsprogramma 10.55 (NOS) Zin-tuig, kunstrubriek 129 Onafwendbaar als de wet van de dood waar een mens aan onderworpen wordt op het moment van rijn geboorte of zelfs nog vroeger: al op het moment van de ontkieming, als het wonder van de menswording zich in de verborgen diepten van het vrouwelichaam begint te voltrekken. Zuchtend deed Vera de kastdeur dicht, glipte in een ouderwetse kamerjas die Irina haar had gegeven, ging op de rand van het bed zit ten en'kcek met een bedachtzaam gefronst voorhoofd om zich heen. Wat was het hiér mooi! Die zware, kunstig besneden kast. Die kleurig beschilderde deken kist. Het prachtige, kleurige, Kaukasische tapijt. De wankele secre taire bij het raam. De geweldige fauteuils naast de kachel. Het ta feltje met de samowar, de lamp, het beklede voetenbankje, de schilde rijen Niets paste bij elkaar - terwijl alles toch tot een harmonisch ge heel vervloeide, die behaaglijkheid en levensvreugde uitstraalde Maar het kon immers helemaal niet anders zijn in dit huis van de oude professor die in elke kamer aanwezig leek te zijn. Hier moest het in de winter goed zijn om te zitten als buiten de ijzige stormen van de Oeral om het huis huilden. In de kachel een knappend vuur, de dampende samowar, zij op het voetenbankje en Alexander in de fauteuil met een dikke medische pil uit de biblio theek van de professor op zijn knieën. Twee gebeurtenissen in deze weken met Vera in Samara griften zich bijzonder diep in het geheugen van Dr. Berckheim. Hun werke lijke betekenis begreep hij weliswaar pas later. De eerste was het gesprek met Vera waarin hij haar vroeg zijn vrouw te worden. En de tweede de door de professor aangekondigde geboorte in de Smolenskerstraat, waar Vera hem bij hielp. Op een dag zei de professor onder het middageten, waar hij altijd ondanks de wachtende patiënten veel tijd voor nam, dat hij Dr. Berck heim die middag niet meer nodig zou hebben. Het bezwaar dat de wachtkamer en de gang even vol waren als anders accepteerde hij "Vroeger moest ik het met nog veel meer patiënten alleen klaar spelen. En luister nu eens goed. In de Malenskjasteeg heeft de oude Hrabalek zijn bakkerij weer geopend. Hij is een Tsjech die al veertig jaar in Samara woont. Zijn appelgebakEen betere is er zelfs in Wenen niet te krijgen 1 Ga er maar heen en eet ook voor mij een stukje mee. En maken jullie dan maar een wandeling langs de Wolga. Je zit teveel in je kamer, Veroesjka. Frisse lucht zal je goed doen." Toen de professor even later dacht dat Vera niet naar hem keek knipoogde hij naar Dr. Berckheim en maakte met zijn gekruiste handen een gebaar waarmee men soms een bokser voor het gevecht succes wenst. Doe het goed, mijn jongen, cn stel mij niet teleur 1 Samara bood in deze dagen bijna een vredige aanbKk. CWordt vervolffd) 33. „Wat is dat voor een geduvel op mijn schip!?" donderde de kapitein. ..Ik heb nog nooit zo'n ellendige reis meegemaakt! Vooruit, matroos! Mee naar de hut van de baron! Ik wil wel 'es weten waarom die kleine geleerde in die hut zit!" Met een passe par- tout dat is een sleutel, die op alle deuren past opende de kapitein de hut van de baron en nam ver volgens met enige verwon dering waar, dat er een luid gekreun en gesteun uit een muurkast kwam. De ma troos opende de kast en droeg de kleine geleerde naar buiten... Nu, die zette me toen een keel op, die je aan de andere kant van de aardbol had kunnen horen. Hij schreeuwde en tierde van drift en het meest woeste schuim spetterde hem van zijn trillende lippen af. De kapitein schrok ervan, zo'n afschuwelijke taal sloeg dat kleine manneke eruit. „De schelmen! De schoeljes! De schavuiten! Ze hebben mijn slimme dingetje gestolen!" tierde hij. „Zij moesten ze vieren delen, die namaak baron en zijn verpleegster!" „Kom kom, kom kom", suste de kapitein. „Zou U niet wat kalmer aan doen? Ze zijn namelijk allebei 34. Dr. ir. Blikslager rende als een woeste stier in vol le vaart dwars door de deur van zijn hut heen. Boem, pats, krak, ging het en een regen van versplin terend houtwerk daalde over hem neer. In één" oogopslag nam hij waar wat er in zijn hut allemaal voor akeligs was gebeurd en toen de kapitein en de matroos binnen waren, zat hij al ontredderd aan zijn tafel. „Mijn slimme dinge tje is gestolen," snikte hij. „Ze hebben de poot van het bed doorgezaagd en de kist meegenomen! De scha vuiten! Arresteer ze en smijt ze in het gevang!" „Haalt U nou maar eerst smidje Verholen onder dat bed vandaan," zei de kapitein. „Laat die sufferd daar maar liggen," bulderbaste Blikslager. „Iemand, die zich rustig laat vastbinden en onder een bed smijten, en die zich vervolgens een slim dingetje onder zijn handen laat uithalen, is mij geen knip voor de neus waard! Ik moet mijn kist terughebben! Dat is alles!" „Dat zal moeilijk gaan, beste man," zuchtte de kapitein. „De baron en zijn verpleegster zijn vannacht over boord geslagen en jammerlijk verdronken. Nu begrijp ik ook wat ze op het sloependek wilden. Ze wilden natuurlijk jammerlijk omgekomen in de zilte baren. Een koel zeemansgraf werd hun deel..." „Het kan me geen sikkepit schelen!" brulde de kleine geleerde. „Die verpleegster was een vermomde boef en de ouwe baron was ook een vermomde boef! En nou moet ik naar smidje Verholen!" Hij begon te snuiven als een spoortrein en stoof er snel als de weerlicht vandoor. De kapitein en de matroos kwamen hem onthutst achterna. een boot strijken om met de gestolen kist naar land te roeien. Een van mijn matrozen heeft het me verteld. Die is namelijk bewusteloos geslagen, toen hij bij de boten op wacht stond. De zaak is duidelijk, meneer Blikslager. Smidje Verholen overvallen en gebonden, U overvallen en in de kast, de wachtsman bewusteloos geslagen en als droevig einde van deze boeven- historie een tragisch verdrinkingsgeval. Zo komt boontje om zijn loontje, zeg ik altijd maar Een volkomen gebroken dr. ir. Blikslager barst te nu uit in een klagend gehuil. „D...dan ligt mijn sl...slimme dingetje voor altijd op de b..,bo...dem van de zeehuilde hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11