betaald voetbal stap dichter bij „gezondmaking" EIJEN00RD TOBT VERDER Sparta mocht consolideren xcelsior neer in HHB leurloze derby: 0-4 Ajacieden krijgen week voetbalvrij rk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde merk. MAANDAG 19 APRIL 1971 door ROB HARTOC AMSTERDAM Ajax. de laatste weken met de regelmaat van de klok tweemaal per week op één van de drie fronten (Europa Cup. nationale competitie, nationaal bekertoernooi) strijdend, krijgt na de woensdagavond in Den Haag te spelen halve finale voor de KNVB-beker tegen NEC, een weekje vrij. De Amsterdammers zijn met het Bredase NAC tot overeenstem ming gekomen over verschuiving van de voor zondag op het programma staande competitiewedstrijd AjaxNac naar 12 mei. De wedstrijd HaarlemPSV wordt daarentegen zondag wel normaal gespeeld. Haarlem heeft afwijzend gereageerd op een verzoek van de Eindhovenaren om het duel te vervroegen. Manager Ben van Gelder: „Haarlem wilde alleen dan wanneer PSV bereid was een flink bedrag op tafel te leggen. Daar zijn we niet op ingegaan". PSV vertrekt volgende week maandag morgen naar Madrid voor de return tegen Real op woensdag avond. 3EIST Het betaalde voetbal Aet afgelopen weekeinde weer sto theoretische stap dichter bij oplossing van de financiële stpdsituatie gekomen. Nadat de [fclubs eind maart met over- Lte meerderheid hadden be- it ken dat er volgend seizoen nog jar plaats is voor twee divisies Jt in totaal 38 clubs, heeft de knciële commissie van de p (Federatie van Betaald etbal Organisaties) zaterdag [end gemaakt welke dertien tos aan het eind van dit sei- ri zullen moeten verdwijnen etfnoeten terugkeren naar de kafeteurs. 50h deze clubs ook werkelijk zullen twijnen, staat nog geenszins vast, [t de KNVB heeft geen enkele —lelijkheid een vereniging te dwin gen het betaalde voetbal op te geven. De komende weken zal tussen de FBO en het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB enerzijds en de desbetreffende dertien clubs ander zijds worden gesproken, waarna ver dere beslissingen kunnen worden ge- nonmen op de algemene vergadering van de KNVB. die 15 mei in DEn Haag wordt gehouden. Fusie De dertien op de lijst voorkomende clubs staat nog een andere mogelijk heid open dan verdwijnen of terug keren naar de amateurs: zij kunnen een fusie aangaan. Cor Hilbrink (FC Twente), voorzitter van de financiële commissie: „Er zijn momenteel vijf reële fusie-mogelijkheden, maar nog nergens hebben de besprekingen een positief resultaat gehad. In Haarlem lijkt men het verst gevorderd. Die fusie-besprekingen, waarbij afge zien van RCH tien clubs betrokken zijn. zijn ingecalculeerd in de volg orde waarin de dertien clubs op de saneringslijst zijn geplaatst. Heeft de KNVB geen middelen eventuele „onwillige" clubs te dwin- ten het betaalde voetbal te verlaten, er staan, volgens Jos Coler, voorzitter van de sectie betaald voetbal, wel eni ge stokken achter de deur. De be langrijkste bedreiging is de onbe speelbaarheid van de tweede divisie, die dan zou moeten worden gehand haafd. Het aantal clubs is volgend seizoen zo gering, dat van een verantwoorde competitie geen sprake kan zijn. Over een andere mogelijk heid, het achterwege laten van financiële steun aan de clubs die vol gens het plan gesaneerd moeten wor den. is momenteel nog weinig con creets te zeggen. Het betaald voetbal beweegt zich in een vicieuze cirkel; alles grijpt in elkaar. Zo is het rap port van de wethouders van gemeen ten waarin betaald voetbal wordt ge speeld, die willen proberen volgend jaar meer eenheid in het subsidie-be- leid te brengen, nog niet gepubli ceerd. Het is niet ondenkbaar dat de gemjenten in de toekomst alleen steun geven aan clubs die niet op de „lijst van dertien" voorkomen. Ook de financiering, die aan het plan moet worden gekoppeld, is nog niet rond. Het rapport van de nationale Raad van Betaald Voetbal is gedepo neerd bij de ministeries van CRM, Financiën (afschaffing btw, vermake lijkheidsbelasting), Economische Za ken (prijsbeheer) en Justitie (toto). Een ander probleem is dat de clubs die willen terugkeren naar de ama teurs nog niet weten of er een veran dering van de reglementen komt. waardoor zij mogelijk in de hoogste amateurklasse terecht kunnen komen. Henk Burgwal, secretaris/penning meester van de KNVB: „Ik dacht dat er bij de amateurs wel bereidheid be stond bij een massale terugkeer een gunstige regeling te treffen. Ik ver moed dat ze wel willen meewerken de terugkerende clubs zo hoog moge lijk in te delen. Daarnaast is er nog een voorstel om de eerste klassen uit te breiden tot veertien verenigingen" Amusement Bij de opstelling van de lijst van dertien clubs is de commissie ervan uitgegaan dat betaald voetbal in de eerste plaats amusement is. Het pu bliek, de consument die passieve re creatie vraagt, is de bepalende faktor geweest voor de commissie. De com missie heeft echter niet alleen gelet op de vraag in hoeverre de clubs hun hoofdtaak, het bieden van passieve recreatie, de afgelopen jaren hebben vervuld, maar heeft de lijst ook ge toetst aan de minimale doelpopulatie per verzorginsgebied. Hiermee wordt bedoeld de mannelijke bevolking tus sen 15 en 65 jaar in het gebied dat de voetbalclub bestrijkt. Deze minimale doelpopulatie per verzorginsgebied. opgesteld door het Nederlands Cen trum voor Marketing Analyses N.V. geeft bij toetsing een indruk in welke mate een club potentieel voor zijn hoofdtaak opgewassen is. De commissie ziet het betaald voet bal als hét brengen van een show voor een aanvaardbaar aantal toe schouwers. ..Bij het vaststellen van de lijst, heeft men de clubs (25) on derzocht die gemiddeld 3.500 of min der toeschouwers per thuiswedstrijd trokken: een bezoekersaantal dat ook in de top van de amateurs niet onbe kend is. In het onderzoek zijn ook de toeschouwersaantallen van de laatste vijf seizoenen betrokken. Uitzonderingen Bij het vaststellen van de dertien te saneren clubs is voorbijgegaan aan de financiële positie van de clubs en aan bijvoorbeeld de sportieve succes sen. Zo staan ook twee clubs op de lijst die mogelijk aan het eind van het seizoen naar de eerste divisie pro moveren: Volewijckers (tweede in de tweede divisie, twaalfde op de lijst) en Hermes DVS (vierde in de tweede divisie, derde op de lijst). De proble men die uit dergelijke ontwikkelin gen kunnen voortvloeien zijn echter nog nauwelijks te overzien. Jos Coler: ..Het is een plan waarop uitzonderin gen mogelijk zijn en het staat of valt niet met het wel of niet bereiken van het gestelde aantal clubs van 38. Het is ook mogelijk veertig verenigingen in twee divisies onder te brengen. En blijven er voor de tweede divisie ze ven of acht clubs over, dan moet weer een andere oplossing worden gezocht". De voorlopige saneringslijst ziet er als volgt uit: 1. Baronie (13.387 toe schouwers), 2 EDO (7.945). 3 Hermes DVS (17.948). 4 ZFC (15.283). 5 NOAD (23.009). 6. Limburgia (24.246), 7 RCH (29.166), 8. Gooiland (15.926), 9. Drente (14.431), 10. RBC (26.873), 11. AGOVV (27.730). 12. Volewijckers (34.308), 13. Fortuna Vlaardingen (30.304). De tus- senhaakjes geplaatste getallen gever, het aantal toeschouwers aan in het seizoen 1969/1970. ROTTERDAM De periode dat Sparta vol afgunst en ont zag blikte naar zijn eeuwige rivaal Feijenoord lijkt, voorlopig althans, afgesloten. Het huidige Sparta heeft zich onder de streng opvoedende hand van George Kessler ontwikkeld tot een rijpe brigade die zelfs vedetten eigen neigt naar een lichte over moedigheid. Het meest verlammende wapen in de sport. Die overmoedigheid stak na afloop van de voor de Rotterdammers zo succesvol verlopen confrontatie met FC Utrecht (31) heel sohuchter, maar toch nadrukkelijk aanwezig, de kop op. ./■Nmrr.T7.TïT^ Slechts één kwartiertje liet Feijenoord zien nog voetballen. Slechts vijftien minuten lang tilde de eens zo formatie van de Oostenrijkse „maestro" Ernst Happel zich impasse, waarin de Rotterdammers al weken verkeren, was overigens voldoende voor eën ruime 40 overwin- op stadgenoot Excelsior, dat zich een klein uurtje staande wist in deze door ruim vijftienduizend toeschouwers bijge- Rotterdamse derby. harde kopstoot scoort Van Hanegem tegen Excelsior zijn hattrick en doelpunt voor de formatie uit de Kuip. jerman liet dat karwei later maar over aan Van Oudenallen. Toen lag echter FC Utrecht al in volmaakt verloren positie. Eerst door een wonderschone combinatie tussen de uitstekend spelende Venneker, Hei- jerman en Kowalik: 10. En in een later stadium door een al even fraaie combinatie van hetzelfde ka liber en met dezelfde rolverdeling: 2—0. FC Utrechts Bert Jacobs was toen al de wanhoop nabij, zoals hij achteraf toelichtte: „Ik heb er geer. woorden voor. Het ontbreken van drie spelers wil ik onder geen enkel beding als een excuus opvoeren. Ons uitgangspunt was vanuit een georganiseerde verdediging Sparta af te stoppen. Nou, dat gebeurde zo amateuristisch, dat we wel moesten verliezen". Sparta explodeerde kort voor het einde van de eerste drie kwartier opnieuw met een treffer van onge kende kwaliteit. Een hoekschop van Kristensen werd door Klijnjar. li- nea recta achter een verbijsterde Henriksen gevuurd: 30. Verzadigd FC Utrecht kreeg in de tweede acte wel wat meer ontplooiingsmo gelijkheden, maar dat was louter aan SDarta toe te schrijven dat kennelijk verzadigd was. Charley Bosveld, Sparta's teruggekeerde middenvelder: „We voelden ons zo zeker van onze zaak, zelfs na het uitvallen van Eijkenbroek (heup blessure, Visser verving hem), dat je je dan weinig druk meer maakt Daarom kon FC Utrecht een tegen doelpunt scoren". Dat gebeurde via Groenendijk die op zijn vertrouwde wijze een hoekschop van Van de Berg. door Van der Merkt naar zijn spitsspeler omgebogen, met het hoofd in een doelpunt omzette: 3—1. Daarna freewheelde Sparta hau tain naar het einde met een hand jevol kansen voor Kristensen, Ko walik. de wat uit de toon vallende Van der Veen en Venneker. Met hem heeft FC Utrecht vrijwel de gehele wedstrijd geen raad gewe ten. Linksbuiten Visser mocht dan in het begin nogal eens provoce rend de duels met Sparta's snelle vleugelverdediger aangaan, latei; liet hij zich volledig intimideren. De zee van vrijheid die Venneker genoot was de basis van het succes dat Sparta boekte. met de rug tegen de muur, maar de aanvalspatronen die Van Hanegem. Hasil en Boskamp op de grasmat leg den waren zo ontstellend steriel dal de overigens weinig zeker ingrijpende Excelsior-defensie slechts zelden in gevaar kwam. Te meer daar wanneer er voor de Kralingers gevaar school Henk Wery en Matthias Maiwald hun stinkende best deden de kleine kans jes, veelal ontstaan door gehele of ge deeltelijke misgrepen van doelman Eddy van der Roer, om zeep te bren gen. Eigenlijk waren de (sporadische) aanvalsacties van Excelsior nog ge vaarlijker. Te meer daar Thijs Li- bregts, ondanks permanente bewa king van Wim Jansen, herhaaldelijk met zijn geslepen acties verwarring stichtte in de weinig attent reage rende Feijenoord-defensie waar voor al Theo Laseroms zich vaak slechts met grote moeite staande wist te houden. Excelsior profiteerde ech ter niet van de misverstanden in Feij- enoords achterste linie. Daarvoor Jan van der Veen, een van Spar ta's talentrijke jeugdspelers was er de exponent var.. „Zondag pakken we Feijenoord in de kuip", durfde Van der Veen hardop uit te spre ken. Woorden die een enkel iaar geleden verbazing zouden hebben gewekt, maar die nu door iedereen volledig werden geaccepteerd. En dat komt niet alleen door de opval lende rol die Sparta dit sei,zoen in de elitezone van de ranglijst van de eredivisie vervult, maar is wellicht tevens toe té schrijven aan de vrij gemakkelijke overwinning die Sparta op een over alle linies zeer amateuristisch spelend FC Utrecht behaalde. Sparta kon het, vooral in de eerste helft, helemaal maken. Een weelde die een hevig gekoes terde wens van Kessler in vervul ling deed gaan, maar in de daarop volgende fase vielen de Rotterdam mers opvallend terug. Brokkelig 4f- Staande op de doellijn scoort Willem van Hanegem het derde doelpunt voor Feijenoord. Terwijl Excelsior-doelman Eddy van der Roer verslagen op de grond ligt, kopt „de Kromme" de van de lat terugspringende bal in. Kessler had er eer. duidelijke verklaring voor: „Er wacht de ploeg een bijzonder zware week. Woensdag de halve fina'e om de KNVB-beker en zondag Feijenoord. Daaróm heb ik geacceDteerd dat Sparta in de tweede helft de voor sprong (30) consolideerde". De drie gouden doelpunten (Kowalik 2x en Klijnjar.) waarmee Sparta in de eerste speelfase breed afstand nam van zijn opponent legde het verschil in persoonlijkheid tussen heide éouipes voluit open. FC Utrecht dat zich in de aanvang van de competite leek te ontwikkelen als een levensgevaarlijke outsider werd op Spangen gedegradeerd tot een brokkelige formatie die nage noeg alle elementen ontbeerde, die een waarborg vormen voor een eventueel bescheiden succes. De karakterloosheid van het geteister de Utrechtse geheel Pror.k. Van Stijn en Nieuwenhuys ontbraken wegens blessures uitte zich in een lusteloos optreden waarin voor al de afweerlinie een schitterende partij van de vreemdste schutterij opvoerde. Tekenend voor de Utrechtse ver warring wa sde onzekerheid waar mee vooral Huisstede, Adriaanse en Langerak (als laatste wankelende obstakel) de Spartanen Heijerman, Kowalik en Kristensen trachtten af te stoppen. Huisstede, aanvankelijk belast met de bewaking var. Hei- was voordat de strijd tegen begon in feite al kansloos. Excelsiors scheidende oefen- Bob Janse het zei: „Nederla- en Feijenoord moet je incalculeren. Je kan al maar hopen op een wondèr. amateurs kunnen nu niet opboksen tegen profes- wonder geschiedde op Spangen, was uitgeweken naar het van „buurman" Sparta, niet. is het verschil in kwaliteit de matige vorm waarin nog altijd steekt veel te Excelsior kon slechts hopen op goed mogelijk resultaat Dat er bijna een vol uur toch nog Een uur waarin Feijenoord slecht en zonder enige voetbalde. De wil was er de inspiratie en het.geloof kunnen ontbraken echter te ■Jt Steriel mist de formatie van Bob Janse te veel kwaliteit. Janse: „Voor rust heb ben we nog enkele kansen cadeau gekregen. Theo van Toledo kon het echter alleen niet opknappen. Hij kreeg te weinig steun van de overige aanvallers. Vooral Thijs Kwakker- naat was voor rust een beetje afwe zig". •Jt Wisseling Feijenoord startte de tweede helft met Joop van Daele in de spits naast Matthias Maiwald, terwijl Wim van Hanegem iets meer achter de vuurli nie ging opereren. Een en ander ging ten koste van de weli:Waar ijverige, maar toch weinig imponerende Jan Boskamp, die de strijd verder vanaf de reserve-bank kon volgen. Van Daele maakte het echter ook niet waar. Feijenoords lange, gebrilde aanvaller kwam nauwelijks uit de verf, waardoor de Excelsior-defensie waarin Tetteroo en Mühlenbruch etn betrouwbare rol Vertolkten aanvan kelijk zonder enige moeite stand kon houden. Coen Moulijn, voor rust nauwelijks imponerend, kwam Feijenoord echter op het juiste moment te hulp. Net op een moment dat Excelsior al heel voorzichtigjes aan het doelpuntloze wonder begon te denken. Van der Roer: „Wij hadden nog een kwartier langer stand moeten houden. Het werd voor Feijenoord steeds moeilij ker". Moulijn brak Excelsiors verzei ^felsior kon daardoor de rust met ^^ïog altijd dubbelblanke stand Eigenlijk niet eens met moeite. oor speelde Feijenoord vooral llend te pover. Met Matthias ^^ld in de spits in plaats van de gepasseerde Ove Kindvall •^^het Excelsior weliswaar vaak ■Jt Doelsaldo Happel: „Toen het 40 stond was het niet langer noodzakelijk Voordat Sparta's spits Janusz Ko walik gevaarlijk kan worden stort Utrechts doelman Henriksen zich op de bal. echter net op tijd. Na een klein kwartiertje in de tweede helft lever de Feijenoords grillige linksbuiten weer een van zijn perfecte, puntgave voorzetten af. Precies voor de voeten van Henk Wery, die met een listig tikje Fransz Hasil in staat stelde Ed dy van der Roer na een klein uurtje voor de eerste maal te kloppen. Feijenoord, ineens driftig en geva rieerd spelend Feijenoord drukte toen precies een kwartier door. Een kwar tier waarin Excelsior volkomen de vernieling in gespeeld werd. Door toedoen vooral van Wim van Hane gem, die met drie puntgave treffers, waarvan een op prachtige wijze met het hoofd gescoord, Feijenoord naar een (te) ruime 40 marge drukte. Feijenoord verviel in de laatste twintig minuten echter weer in het zelfde steriele spelletje als van voor de rust. Tot ontstemming van Ernst Happel die met het oog op Feijen oords doelsaldo graag meer treffers van zijn formatie had gezien. Daarom ook wisselde Happel Maiwald voor Rob Theuns, die de bewaking van Li- bregts overnam, waardoor Jansen meer in de gelegenheid kwam om Feijenoords vuurlinie van voedsel te voorzien. om Jansen bij Libregts te zetten. Ik wilde Jansen toen liever in meer vooruitgeschoven positie hebben. Het doelsaldo kan im mers aan het eind van de com petitie van doorslaggevende be tekenis zijn. Niet dat ik ver wacht dat we Ajax wat dat be treft nog inhalen. Daar geloof ik niet meer in. Maar we moeten wel een beter doelsaldo bewerk stelligen dan Sparta en PSV. Ajax kan tenslotte nog wegzak ken. Die hebben een heleboel aan hun hoofd. Wanneer we dan eventueel met PSV of Sparta gelijk bovenaan zouden eindigen moeten we wel een beter doel ge middelde hebben. Daarom had ik nog wel wat doelpunten wil len zien".

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9