Korte metten rebellen met Ceyl on Aantal baggeraars voert aktie voor totale staking Pakistan grendelt Indiase grens af Nieuwe aansla| in Noord-Ierlai Amerikanen wachten in Vietnam op vrijlating van krijgsgevangenen Griekse krijgsraden krijgen minder gezag Thieu niet m vrede wordt Parijs maar op slagveld beslist Scheuring beweging der Zwarte Panters Rechtsen slaags met litie in Milaan DDR blokkeert pasjesgesprek poli Enthousiast YS-team uit China terug Vrouw dood na val van paard 6 MAANDAG 19 APRIL 1 COLOMBO (AP, Reuter, UPI, AFP) gemaakt aan een bestand met jonge oproerlingen Gevangenen, van wie wordt aangenomen dat zij gefusilleerd. Ceylonese officieren hebben gisteren een eind en hun bolwerken met mortiervuur bestookt, tot de opstandelingen behoren worden ter plaatse „We hebben genoeg lessen geleerd van Vietnam en Maleisië", aldus lui tenant-kolonel Cyril Ranatoenga, die op de Britse militaire academie van Sandhurst zijn opleiding kreeg: „We moeten ze volledig vernietigen, we hebben geen keus". Een andere officier verklaarde: „Als we ervan overtuigd zijn, dat een gevangene een rebel is, nemen we hem mee naar het kerkhof en maken we korte metten met hem". Totdus- ver zijn al tien jonge mensen dood geschoten en in de komende dagen zullen er meer volgen. Vorige week zouden de rebellen al 200 man heb ben verloren. Ranatoenga is commandant van het leger, dat probeert het dichtbeboste gebied ten oosten van Colombo te zuiveren. Dit gebied wordt zwaar beschoten. Er zitten 4000 a 5000 rebel len, die de ruggegraat zouden vormen van het opstandelingenleger op het eiland. De commandant meent dat de enige manier om de rust te herstellen is, het gebied geheel te vernietigen. Leger en politie zouden opmerke lijk betrouwbare inlichtingen van de bevolking krijgen, waardoor ze ver borgen kampementen van de rebellen gemakkelijker kunnen overvallen. Zij hebben het grootste deel van het eiland nu onder controle, maar de re bellen blijven in enkele gebieden ac tief. India Vier fregatten met gevechtstroepen en helikopters met een Indiase be manning, die de regering van India op verzoek van premier (mevrouw) Sirimavo Bandaranaike heeft gezon den, houden het gebied rond de ha ven van Colombo in de gaten. Mevrouw Bandaranaike, die zater dag 55 jaar werd, heeft een com missie van zeven leden ingesteld, die onmiddellijk krachtige maatregelen NEW YORK (Reuter) Het lijk van de 32-jarige Samuel Napier, lid van de beweging der „Zwarte Pan ters", is zondag aangetroffen door brandweerlieden, die een brand blus ten in een hoofdkwartier van de be weging in New York. Lijkschouwing toonde aan, dat Na pier minstens zes kogels in zijn li chaam had. Zijn lijk werd aange troffen in het souterrain van het brandende gebouw. Later zijn vier mannen en vrou wen gearresteerd, die lid zouden zijn van de „Zwarte Panters". Zij zijn er van beschuldigd gevaarlijke wapens in hun bezit te hebben. De New Yorkse politie weigert zich over de arrestatie uit te laten. De moord op Napier is naar men meent, het jongste incident in een scheuring bij de Zwarte Panters. Een groep van de partij zou de minister van voorlichting Eldridge Cleaver volgen, die in ballingschap in Algerië verblijft terwijl de andere groep de opperbevelhebber Huey Newton uit Oakland in Californië zou volgen. MILAAN (AFP) In Milaan is het tot hevige gevechten tussen politie en rechtse betogers gekomen, nadat een anticommunistische manifestatie was verboden. Ondanks het verbod had den zich honderden betogers verza meld, die na hun weigering zich te verspreiden, door de politie met traangas werden bestookt. Een stoet, met de Italiaanse en de monarchistische vlag aan de kop, trok onder leiding van het neofascistische parlementslid Franco Servello naar het centrum. Een groep betogers pro beerde het gebouw van de vereniging „Italië-China" in brand te steken. Andere rechtse demonstranten, die de universiteit binnen wilden dringen, raakten daar slaags met linkse stu denten. Bijna 100 mensen zijn voor ondervraging aangehouden. Er vielen 40 gewonden. De anticommunistische betoging was verboden omdat in Milaan een gespannen sfeer bestond, nadat zich vorige week al een reeks incidenten had voorgedaan. moet nemen op sociaal en economisch gebied. Er zitten twee trotskisten en een communist in. Vijf leden zijn mi nister. De samenstelling van de commissie legt men uit als een teken, dat de regering bereid is radicale maatrege len te nemen om tegenmoet te komen aan de sociale implicaties van de op stand van de jongeren. De minister van financiën had al verklaard, dat Ceylon een „ontstel lende prijs" moet betalen voor de ge volgen van de jongste gebeurtenissen. Ook de toeristen, die naar de gouden kust tussen Galle en Colombo zouden komen, blijven nu weg. Van twee luxueuze hotels is er één al elf dagen dicht; het andere heeft miar één gast. Vrouwen en kinderen van leden van de Russische ambassade in Co lombo zijn naar hun land teruggevlo gen. Zij vertrokken in hetzelfde vliegtuig, dat de gehele Noordko- reaanse ambassadestaf meenam, na dat deze was uitgewezen wegens „steun aan de rebellie". BERLIJN (UPI, DPA, AP) De DDR blijft weigeren de Berlijnse muur te openen voor familiebezoek met Pinksteren, ten,zij het stadsbe stuur van West-Berlijn de besprekin gen tot de gehele situatie in de vroe gere Duitse hoofdstad wil uitbreiden. West-Berlijn heeft ook zaterdag tij dens een nieuw gesprek geweigerd aan dit verzoek te voldoen. Dit zou voorbijgaan aan de besprekingen van de Grote Vier over het Berlijnse pro bleem, die jnen niet in gevaar wil brengen. Besloten werd, op 6 mei opnieuw bijeen te komen. De dag daarop ver gaderen de ambassadeurs *an de Grote Vier weer over Berlijn. Het Oostduitse partijblad Neues Deutschland heeft de regering te Bonn en het Westberlijnse stadsbe stuur ervan beschuldigd, bij de on derhandelingen gebruik te maken van ,.de ergste koude oorlog-taktiek". Volgens het blad kan de Berlijnse kwestie pas worden geregeld, als de politieke aanwezigheid van West- Duitsland wordt beëindigd. Zondagmorgen brak brand uit in het nieuwe bejaardentehuis in Emmeloord. Alle bewoners kon den het pand veilig verlaten. Op de foto een overzicht van de re creatiezaal die in korte tijd ge heel uitbrandde. Dolle Mina: Vooral strijd nodig tegen sociale structuur VUGHT „De onderdrukking en discriminatie van de vrouw wordt mede door de klassestructuur in stand gehouden. De fundamentele te genstelling is niet die tussen man en vrouw, maar die tussen de sociale klassen. Daarom mag de strijd voor de bevrijding van de vrouw niet wor den tot een strijd tegen de man.Die bevrijding is alleen mogelijk in een socialistische maatschappij". Dit staat in de motie, die het afge lopen weekeinde is aangekomen op het tweedaagse congres van de lande lijke organisatie Dolle Mina in het studiecentrum Maria-oord in Vught. Er waren 150 leden van 40 afdelingen aanwezig. Son My-onderzoeker maakt er 'n eind aan WASHINGTON (AFP) Een Amerikaanse majoor, die belast, was met het onderzoek naar Amerikaanse oorlogsmisdaden in Vietnam, heeft zichzelf doodgeschoten. Majoor Carl Hensley leidde het onderzoek naar lü beschuldigingen van wreedheden, die Amerikaanse militairen in Zuid-Viet- nam zouden hebben gepleegd. Ook onderzocht hij de zaak van generaal- majoor John Barnes en overste Ross Franklin, die beschuldigd worden van het in de doofpot stoppen van geval len van moorden op en martelingen van Vietnamese burgers. NEW DELHI (Reuter, UPI, AP) Pakistaanse troepen zijn giste ren met steun vanuit de lucht, een krachtig offensief tegen de Oost- pakistaanse rebellen begonnen, teneinde hun gezag in de gebieden langs de Indiase grens te herstellen. Vanaf de Indiase grens zijn de bombardementen en artilleriebeschietingen te zien en te horen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een groot aantal baggeraars, die lid zijn zowel van het NVV als van de niet-erkende OVB (onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties) wil zich desnoods via harde aktie „meester maken" van de staking in het baggerbedrijf. Zij zeggen ontevreden te zijn over de beperkte opzet van de staking en de ondemocratische gang van zaken bii de organisatie. De NVV-ers en OVB-ers willen zich in een openbare vergadering van alle baggeraars uit spreken voor een totale staking. De ontevreden vakbondsleden zeggen dat de huidige stakingsleiding in Slie- drecht onder leiding van de NV V-er P. de Vreeze. een openbare vergade ring van de baggeraars moedwillig uit de weg gaat. De .heer De Vreeze zou een uit spraak van alle baggeraars vrezen. omdat de consequentie hiervan een onbeperkte staking zou kunnen zijn, waarover de vakbonden wel eens de controle zouden kunnen verliezen. In a fdelings verga deringen in IJmuiden en Den Haag van de erken de vakbonden, waar overigens ook OVB-ers recht van spreken hadden, is eind vorige week een reeks grieven geuit over het ondemocratisch ver loop van de staking. De vakbondsle den wensen dat zij zelf kunnen be slissen. Zij zijn gegriefd dat hun oor deel niet wordt gevraagd maar dat van bovenaf wordt bepaald waar en hoe gestaakt wordt. Volgens vluchtelingen, die India binnengekomen zijn, betekent de Pa kistaanse aanval het begin van het einde. Het dorpje Baidynathala, twee km van de Indiase grens, waar zater dag de 'soevereine democratische re publiek Bangla Desj' officieel onaf hankelijk werd verklaard, en daarna omgedoopt werd 'Moedjibnagar' naar sjeik Moedjiboer Rachman, zou in middels ook in handen van de Pakis taanse troepen zijn. Het Indiase persbureau PTI be weert dat het Pakistaanse leger niet er gzachtzinnng optreedt tegen de Ben gaalse rebellen. Het zou 10.000 onge wapende bewoners van Nagarbari hebben doodgeschoten, terwijl ze op de vlucht waren naar Rajasjahi. De 'premier' van Bangla Desj, Tajoeddin Achmed, beweerde dat in Dacca 30.000 bij de inval van Westpakis- taanse troepen zijn vermoord en dat sindsdien per dag 1000 Bengali's zijn gedood. Gouden Bengalen In de schaduw van een mangoboom hadden zaterdag de Oostpakistaanse verzetsleiders officieel de onafhanke lijkheid uitgeroepen. De onafhanke lijkheidsverklaring werd voorgelezen door vice-president en waarnemend president van Bangla Desh, Syed Nazroel Islam. De proclamatie werd voorafgegaan door het zingen van een gedicht van de Bengaalse dichter Ra- bindranath Tagore: „Amar sonar Bangla oami, tomai thalo bash." (O, miin gouden Bengalen, ik bemin u). Tijdens de plechtigheid werden de acties van het Pakistaanse leger „ge nocide erger dan Belsen en Ausch witz" genoemd. „Pakistan is nu dood en begraven onder een berg lijken. De honderdduizenden mensen, die in Bangla Desj door het leger zijn ver moord. vormen een niet te slechten barrière tussen de Westpakistani en NVV-ers en OVB-ers hebben in het weekeinde besloten de stakingsleiding te dwingen een groot gebouw op een centrale plaats in Nederland af te hu ren, om hier elke baggeraar, die dat wenst het woord te laten voeren. Het liefst zouden de ontevreden vakbondsleden zien dat al vandaag de zaak helemaal plat gaat. Ze zeggen dat het een idiote vertoning is dat 's maandagsmorgens een deel van de baggeraars thuis blijft om te staken en de rest verplicht is om aan het werk te gaan. In het hoofdkwartier van de sta kingsleiding in Sliedrecht werd zater dagavond gezegd dat de grieven bij de baggeraars bekend zijn. Maar een totale staking werd er niet haalbaar geacht. Het zou tot onoverzichtelijke en moeilijk te controleren situaties leiden. het volk van Bangla Desj". De onaf hankelijkheid werd uitgeroepen in naam van sjeik Moedjib, die „onder ons is op een veilige plaats". Volgens West-Pakistan is de sjeik gevangen. Inmiddels heeft West-Pakistan ook ontkend dat de onafhankelijkheids proclamatie uitgeroepen werd op Oostpakistaans grondgebied, hoewel buitenlandse correspondenten er ge tuige van waren. Pakistan beweert dat het het hele gebied onder controle heeft. Consulaat De Pakistaanse plaatsvervangende hoge commissie in Calcutta heeft haar aanhankelijkheid verklaard aan de nieuw gevormde republiek Bangla Desj. Het hoofd van het consulaat, Hossein Ali, bracht zelf de Bengaalse vlag op het gebouw aan. „Het is dui delijk uit de berichten, die ik heb ontvangen, dat het Pakistaanse leger genocide uitvoert in mijn land. Zij hebben honderdduizenden vermoord. Niemand weet precies hoeveel. Nu een regering van Bengla Desj is beëdigd, die de steun geniet van de bevolking, voel ik in mijn hart. dat ik deze regering moet steunen". Hij heeft het Westpakistaanse personeel de gelegenheid gegeven terug te ke ren naar Pakistan. WASHINGTON, (AP, Reuter) De Amerikaanse troepen zul len zich pas volledig uit Vietnam terugtrekken, als Hanoi de Ame rikaanse krijgsgevangenen heeft vrijgelaten en Saigon zich zelfstan dig kan verdedigen tegenover Noord-Vietnam. Dit heeft president Nixon in gesprek met journalisten verklaard. Het bewind in Saigon moet „niet het zekere vermogen, maar tenminste de kans" hebben om een communistische poging de macht over te nemen af te slaan, meende de president. De volledige terugtrekking uit Vietnam mag volgens Nixon niet af hangen van de verkiezingen, maar van de eerder genoemde twee punten. Nog steeds weigerde hij data te noe men voor de terugtrekking van de Amerikaanse soldaten. Op de vraag of Noord-Vietnam de Amerikaanse krijgsgevangenen tot ver in de toe komst als gijzelaar zou houden, ant woordde de president: „Wij hebben een behoorlijk moeilijke ervaring met de Noordvietnamezen, die in hun behandeling van gevangenen on getwijfeld het meest barbaars zijn van elke moderne staat". De Amerikaanse luchtaanvallen zouden echter „natuurlijk /worden voortgezet, als zij trachten zo'n spel letje met gevangenen te spelen", al dus Nixon. „Wij hebben ook troef kaarten en die zullen we tot het ein de toe uitspelen". De Amerikaanse luchtbases rond Vietnam .zijn er niet alleen voor oorlogsvoering, zei ixon, maar ook voor de verdragen met de omringende landen, bijvoorbeeld Thailand. „Zolang zij (Hanoi) gevan- TOKIO (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse tafeltennis ploeg is gisteren na het histori sche bezoek aan China naar huis teruggekeerd. De vijftien leden reisden via Hongkong en Tokio. „Ik weet niet, of wij op de een of andere manier een weg gebaand heb ben, maar wij hebben het erg fijn gevonden", aldus de 59-jarige ploeg leider Graham Steenhoven. Hij hoopt, dat niet alleen tafeitennisspe- lers en diplomaten, maar zoveel mo gelijk Chinezen met inbegrip van premier Tsjoe En-lai Amerika zullen bezoeken. Als hij gelegenheid krijgt, president Nixon te bezoeken, zal hij hem vertellen over de warme ont vangst, die de tafeltennisspelers in Peking kregen. De 15-jarige Judy Bochenski zei, dat zij nog wel eens naar China terug zou willen. Zij zou er echter niet al tijd willen leven: „Ik ben gewend aan mijn eigen manier van leven", aldus Judy, die vertelde, dat de le vensomstandigheden in China ongun stig afsteken bij die in Amerika. Zo was het haar opgevallen, dat jonge mensen zich niet verschillend kleed den en dat er niets in China is, dat een jeugdcultuur 'kan worden ge noemd. Leden van een Canadees tafelten- nisteam, die ook uit China zijn ver trokken, zeiden in Hongkong, dat een Chinees team naar Canada zal ko men. Jordaanse regering ontkent mislukte coup AMMAN (UPI, AP) Een woord voerder van de Jordaanse regering heeft Libische persberichten tegenge sproken, dat een groep Jordaanse le gerofficieren een poging ondernomen had om de regering-Hoessein ten val te brengen. Dit bericht is „absoluut niet waar", aldus de woordvoerder. Volgens het Libische bericht zouden 40 officieren gearresteerd zijn en hadden 52 anderen, samen met hon derden van hun soldaten, kans gezien naar Syrië uit te wijken. genen vasthouden, kan geen enkele Amerikaanse president onze troepen weghalen", beweerde de president. Calley Nixon verdedigde zijn persoonlijk ingrijpen in de strafzaak tegen eerste luitenant William Calley, die hij per ongeluk „kapitein Calley" noemde. „Ik geloofde dat het in het nationale belang was. Wij hebben inmiddels al gezien, dat de reacties over het proces Calley zijn verminderd". Hij stelde een algemene verklaring over oor logsmisdaden in het algemeen in het vooruitzicht, nadat hij de eindbeslis sing genomen zou hebben in de affai re. Hij meende dat het Amerikaanse volk een verklaring van het hoogste niveau verdiende. Natuurlijk kwam China ook ter sprake. Nixon meende dat het nu de beurt was aan Peking om iets te doen. „Wij hebben verscheidene stap pen ondernomen, zij een. Wij zijn be reid, nog meer te doen, maar wij kunnen maar één stap tegelijk doen". Hij zei te hopen dat zijn twee doch ters en hij nog eens China zouden bezoeken, al zal dat wel niet meer tijdens zijn ambtstermijn gebeuren. Nixon achtte een huwelijksreis van zijn dochter Tricia naar Azië en de Volksrepubliek China zeer geschikt. China' zou ook een aardige vakantie kunnen zijn voor andere dochter Ju lie en haar man. „En ik zou er ook zelf heen willen", voegde Nixon eraan toe. ATHENE (Reuter, AP, UPI) Het Griekse bewind heeft zater dag de competentie van de militaire tribunalen beperkt. Door deze maatregel zou „de schaduw van het militair gezag nog verder zijn teruggedrongen". De maatregel werd afgekondigd vlak voor het vierjarig bestaan van het kolonelsregime. De machtsover name door de militairen op 21 april 1967 had opschorting tot gevolg van de parlementaire democratie in Grie kenland. Premier Papadopoulos, die zijn aankondiging deed als minister van defensie, maakte een uitzondering voor de muziek van Mikis Theodora- kis en platen van actrice Melina Mer- couri. Ook blijven onder de krijgs raad vallen: pogingen het regime om ver te werpen, illegaal bezit van ex plosieven en het verspreiden van val se geruchten en berichten. Het aantal militaire orders, die be trekking hebben op het leven van de Griekse burger is nu teruggebracht van 46 tot 5. Het voortbestaan van de uitzonderingstoestand heeft volgens een regeringswoordvoerder nog slechts preventieve psychologische betekenis. Voor de gewone rechter worden voortaan behandeld: vergrijpen tegen de veiligheid van de slaat en tegen de bestaande constitutionele en sociale orde, zoals samenzweren om een com munistische machtsovername moge lijk te maken, belediging van het staatshoofd en verzet tegen arrestatie. In het eerste jaar van de machts overname spraken speciale militaire tribunalen 1.261 vonnissen uit. Dit aantal liep volgens de woordvoerder later sterk terug tot 308 vorig jaar en in de eerste drie maanden van dit jaar 21. Kv zal McGovern J persoonlijk uit Vietnam trappen SAIGON (AP) De ZuidvieJ namese vice-president Ngoejej Cao Ky heeft zondag woeden gezegd, dat als de Amerikaans senator George McGovern na* Zuid-Vietnani komt, hij hem persoonlijk uit zal trappen'. i De democraat is de enige tot n toe die zich officieel kandida> heeft gesteld voor de president verkiezingen van volgend jaar. J Enkele dagen geleden beschtil digde McGovern Ky ervan di hij betrokken is geweest b; opiumhandel in Zuidoost-Azii Ky heeft dit ontkend en McgJ vera een 'geheime agent van h(R1 internationale communisme' g'. noemd. McGovern heeft voortdurend aangedrongen op ®o volledige terugtrekking vi Amerikaanse troepen uit Zuio Vietnam. Ky verklaarde zondag McGovern 'er geen bewijs heeft dat ik bij smokkelarij 1 trokken ben, maar wij allen hetf ben het bewijs dat hij een kolfe, nialist is'. „Een man als McGovern co", aldus Ky, „kan de Verenigf, Staten van Amerika niet maken en een goede reputatie g ven. Als de dag ooit moclit kom dat hij hierheen reist, zal ik 1 er persoonlijk uit schoppen cn ij hoeft dan niet te eisen ga weg n Zuid-Vietnah" MOSKOU (AFP) De Sowjetil heeft met succes een ruimtelabor^ rium gelanceerd. Het station de naam „Saluut". Dit heeft het p bureau Tass bekendgemaakt. Het ruimtestation krijgt tot i „het verder perfektioneren van T ontwerp en de boordsystemen en pa doen van wetenschappelijk ondenj 1 en experimenten in de ruimte". De lancering is volgens Tass voji dig volgens plan verlopen. Het 1 tion bevindt zich in een baan om aarde waarbij de grootste afstandk kilometer en de kleinste 200 kiloj' ter bedraagt. De omlooptijd is minuten. SAIGON, NEW YORK (Reuter, UPI, AP, DPA) Presidjaa Thieu van Zuid-Vietnam heeft zaterdag gezegd, dat over vrede J1' zijn land op het slagveld en niet op de besprekingen te Parijs worden beslist. Ter gelegenheid van een militaire parade in Hoeé (niet ver beneden de gedemobiliseerde zone) zei Thieu tot 20.000 Zuidvietnamese militairen, dat Zuid-Vietnam tot de overwinning zal blijven vechten. Over de invasie in Laos zei Thieu, dat nog meer van dergelijke veld tochten zullen volgen, tot de vijand verslagen is. „De communisten zullen over de grens worden verdreven naar Laos en Cambodja, waar we tegen ze zullen strijden. Dit is één van de din gen, waar ze bang voor zijn. Zij kun nen zich nergens meer rustig voelen", aldus de president. Hij bevestigde, dat Zuidvietnamese troepen een nieuwe campagne hebben geopend om de A Shau vallei bij de grens met Laos van Noordvietname zen en de Vietcong te zuiveren. De operatie, waaraan ongeveer 10.000 man zouden deelnemen, wordt Lam Son 720 genoemd. De vorige (omstre den) actie van de Zuidvietnamezen had de codenaam Lam Son 719. Generaal Creighton Abrams. de Amerikaanse bevelhebber in Zuid- Vietnam, zei in Hoeé het niet uitge sloten achten, dat de Zuidvietname zen ook de grens met Laos overtrek ken. De A Shau vallei is een klas sieke Noordvietnemese infiltratierou te van Laos uit, die als een pijl sr1 Hoeé wijst. Ik Ky De vice-president van Zuid-F^ nam, Ngoejen Cao Ky, zei gistere 'c Saigon, dat „als vietnamisering tfr kent Zuid-Vietnam sterk maken1" zichzelf te verdedigen, dit 15 ?ZT jaar of nog meer tijd zal vergen! ie' Hij beschuldigt Amerika ervoi het Zuid-Vietnam ouderwetse tuigen levert, zoals de A36 tr< die „iets voor vrouwen" zou zijn. Ky vertelde het „zeer wel moi te achten", dat hij bij de kom] verkiezingen tegenkandidaat van" sident Thieu zal zijn. De langdi en veelomvattende persconfei had kennelijk ook ten doel, zijn didatuur te bevorderen. De vice-president eiste de eeiT dat hij het initiatief nam vooir vietnamiseringsprogramma. Hij r dat de Amerikaanse landmacht kan vertrekken, maar dat de lir macht moet blijven, totdat -Zuid-f nam ook deze taak voor zijn rekë* kan nemen. CIA-oorlog Drie leden van de koninklijke familie naar de Ver. Staten Van een verslaggever SCHIPHOL Prinses Beatrix, prins Claus en prins Bernhard zijn zaterdag vertrokken naar de Verenig de Staten, om in Woodstock de Bil- derberg-conferentie bij te wonen. Prins Bernhard zal voorzitter van de conferentie zijn. Om veiligheidsredenen wilde de rijksvoorlichtingsdienst niet meedelen wanneer de drie leden van de ko ninklijke familie naar huis terug zul len keren. Van een verslaggever HAAMSTEDE De 33-jarige me juffrouw P. H. Harlé uit Eindhoven is in het Rotterdamse ziekenhuis Dijk- zigt overleden nadat zij van een paard gevallen was. Zij logeerde in een bungalowpark te Haamstede en maakte zaterdag middag een rit langs het strand. Bij baar val liep zij een schedelbasisfrac- tuur op. Nadat zij naar het hotel ge bracht was, moest zij daar een uur op een ambulanceauto uit Zierikzee wachten. Aangekomen bij het zieken huis te Zierikzee, vond men haar toe stand zo ernstig dat zij werd doorge stuurd naar Rotterdam. De rijkspolitie vindt deze vertra ging verontrustend. Maar de oorzaak hiervan wordt een onderzoek inge steld. ak Een lid van bet Amerikaanse trj gres, kort geleden teruggekeerd een elfdaags bezoek aan IndocjJ verklaarde zaterdag, dat presij Nixon „de oorlog in Laos verdulL terwijl hij die in Vietnam laat opf" den". Het was de republikein L. McClosky uit Californië, die za| kandidatuur van Nixon in 197g| zullen bestrijden, als hij zijn ooifp politik niet wijzigt. De strijd in Laos noemde hij Lp CIA-oorlog". „Er lopen in dat volgens het congreslid 700.000 vlv« telingen rond als gevolg van kaanse bombardementen. Het iie; afschuwelijk verhaal van verwoei i< van een land, waarmee wij nir!* oorlog zijn." hie r f>0] BELFAST (Reuter, AP, UPIftl Twee gebouwen in de katholiekels" Bogside van Londonderry (de tvtta stad van Noord-Ierland) zijn zon dagnacht door explosies verwoest* n De ontploffingen deden zich voJat de' kleedkamers van het sportte Celtic Park, eigendom van de Gis Association, een voornamelijk k9- lieke organisatie. Er is geen melL2- gemaakt van gewonden. Tevoren hadden honderden BN militairen in Belfast en omgeving uitgebreide speuractie gehouden i wapens. Met name werd gezocliA een voetbalveld en een begraafplr^ Ook in de buurt van Dunganno®;^ de grens met de Ierse repulriu werd gezocht. De actie volgdr*' twee nieuwe aanslagen in Bel waarbij twee kinderen door scherven werden gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6