Ol/^' Mellema wil stuurgroep boven 3 partijen plaatsen Europees bedrijfsleven In discriminatie van vrouw roei overheidsuitgaven kan worden beperkt Haagse Comedie met flitsende Schakels Felle discussie verkiezing hoofdbestuur Rapport (in opdracht KVP) wijst uit: 2 «j/ijf hengelaars ternauwernood Van pier gered Hein Jordans' vreemde visie op Milhaud en S tra wins ky Vrou wenarbeid in veel landen teer punt I.T Uit de Haagse hof geplukt MAANDAG 19 APRIl 1971 Kerkelijk jaar (3) e heer Stolk noemt Pasen een rtollige luxe omdat we elke zon- het feest van de opstanding en. Heeft God dan de Sabbat af- Ch$haft? Mogen wy Gods geboden mderen? U zegt dat we Jezus ten volgen. Hij zegt toch immers dat er geen puntje van de wet aat! Waarom vieren wij de E >at dan niet? Waarom belijden we ïondag 34 en 38 dat we de zevende moeten heiligen? Waarom doen •hin^et dan n*et? Waarheid is vreem aan fantasie, mijnheer Stolk. 'AM H. van Holten Judas men van onbijbelse wegen ^keert op bijbels pad (priesters littreden), wordt men uitgemaakt Judas (door de paus). Als men an God ingeschapen natuurlijke opvolgt, wordt men voor Judas «naakt. ku belofte van het celibaat, enz. is ir niet afgelegd voor Christus en maar alleen voor hem die (ten onrechte) stedehouder van ),"nSstus noemt. n^DRECHT C. van der Linden rn- (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De CHU-fractieleider in de Tweede Kamer wil de zogenaamde 'stuurgroep', waarin de CHU, ARP en KVP zijn verce- genwoordigd, boven de drie christelijke partijen plaatsen. De heer J. T. Mellema, die op de algemene v.ergadering van de CHU pleitte voor een nauwere samenwer king tusen de drie christelijke par tijen, zei dat de stuurgroep geïnsti tutionaliseerd moet worden en de sta tus moet krijgen van een 'centraal overlegorgaan'. Dit overlegorgaan, dat de vakbeweging ook kent, zal bij voorbeeld voorstellen moeten doen om de samenwerking tussen de drie partijen in de regio te verbeteren. De heer Mellema maakte bezwaar tegen het begrip 'identiteit van de partij'. Dit begrip is te veel gericht op het behoud van wat nu bestaat. Lie ver legde hij de nadruk op de eigen 'nbreng' in het voortgaande denkpro ces tussen de drie partijen. Verder moesten de CHJO, KVP JG en ARJOS van de heer Mellema voorbeelden zijn voor de partijen voor een verdere samenwerking. In het parlement moet een betere coör dinatie tussen de drie fracties tot stand, komen. De heer Mellema wenst een maandelijks overleg van de drie fractiebesturen. Aan de bestuursverkiezing, waarbij de rechtse „Centrum gespreksgroep" geen succes had zij wilde uitstel J^an onze Haagse redactie EN HAAG De groei van zw(j overheidsuitgaven kan na a vijf jaar jaarlijks worden dén erkt met 640 miljoen. Na sb a tien jaar is zelfs een jaar- i ;e beperking mogelijk van erin ii 1.700 miljoen. 55C dus blijkt uit het vandaag ver bal nen rapport „Verlaging van de dat de stichting „Insti- ibari voor onderzoek van overheids- ten ven" in opdracht van de KVP >ver* samengesteld. t het produceren van deze cïj- die overigens geen aanspraak I ;n op nauwkeurigheid, menen de nstellers van het rapport het en s' tiveerde pessimisme over de mo- cheid van overheidsbezuinigin- te hebben weerlegd. Overigens minister Witteveen (financiën) ir reeds aangetoond, dat in de pei "»EK VAN HOLLAND Met ..moeite konden zaterdagmiddag [hengelaars uit het woelige water IJe Noorderpier in Hoek van Hol- ■kgered worden. het was hoog tijd ook" zegt (per P. Grootenboer, die overi- niet met de grote reddingboot, r met de vlet president Gou- pi de pier moest benaderen. e mensen hebber, geen idee van evaar. Ze behoren toch te weten, ils ze op het eind van de pier zitten, in moeilijkheden kunnen n." hengelaars lieten zich verrassen het snel opkomende water, fschijnlijk hadden ze gehoopt te overblijven, maar het snel ie(*tende water or.der de stevige maakte dat bij voorbaat onmo- 1. Toen de hengelaars afkomstig [otterdam en Den Haag, wilden keren, vonden ze de weg afge- d door het Faustusgat, waar het X al doorheen spoelde. Een loods- juig waarschuwde daarop de komende vier jaar een bezuiniging van ƒ600 miljoen mogelijk is. Het be zuinigingsplan van DS'70 komt met nog hogere cijfers, namelijk ƒ1.500 miljoen, uit de bus. Op basis van de begroting 1971 heeft het Instituut een aantal over heidsactiviteiten kritisch beoordeeld, op grond waarvan de volgende bezui nigingen denkbaar zijn: ruilverkaveling (begroot 220 miljoen, bezuiniging ƒ100 miljoen): de samenstellers van het rapport me nen, dat deze bezuiniging bereikt kan worden door een verlaging van het subsidiepercentage, een versnelling van de financiële afwikkeling, een verhoging van de ruilverkavelings- rente en een beperking van het pro gramma. planprocedure voortgezet onder wijs (begroting ƒ2.000 miljoen, bezui niging ƒ150 miljoen): het resultaat van een verhoging van de stichtings- en sluitingskosten, sluitingsnormen van scholen en in het bijzonder van gymnasia en een planning op basis van nauwkeuriger behoefteramingen. tertiair onderwijs (begroting 2.400 miljoen, bezuiniging 150 mil joen): integratie van het hoger be roepsonderwijs met het wetenschap pelijk onderzoek en hogere college gelden, rekening houdend met de no dige studievoorschotten. bezitsvorming (begroting 65 miljoen, bezuiniging ƒ5 miljoen): op heffing van de jeugd- en algemene spaarwet. welzijnsraden (een besparing van ƒ40 miljoen, wanneer de plannen van het ministerie van CRM in die rich ting niet worden uitgevoerd). sport (begroting 250 miljoen, be zuiniging 75 miljoen): beperking van de subsidiëring van de sport, ook door gemeenten, vooral opheffing van de verborgen subsidies. kunst (begroting ƒ335 miljoen, bezuiniging 75 miljoen)verhoging van de entreegelden en verlaging van subsidies, ook door gemeenten. Min der, althans geen nieuwe gezelschap pen. Meer propaganda, minder stimu lering van opleidingen, gezondmaking van het bibliotheekwerk. sociale werkyoorziening (begro ting 500 mlijoen, besparing 150 miljoen): alleen werkelijk vrijwillige plaatsing op aanvaardbare indicatie. Geleidelijke plaatsing van gehandi capten in bedrijfsleven. Tegengaan van uitkeringscumulatie. Commer cieel beleid. (Het rapport is door de NV Kluwer uitgegeven en in de boekhandel ver krijgbaar voor 11.50). Freule Wttewaall van Stoet wegen werd op de CHU-verga dering benoemd tot erelid van de partij. van de verkiezingen ging een felle discussie vooraf. Vooral de heer Baarda, de oud- landelijke voorzitter van de CHJO, had kritiek te verduren. De heer J. de Geus uit Wassenaar onderging een persoonlijke aanval, dmdat hij zich op een receptie kwa lijk zou hebben uitgelaten over een kandidaat-lid van de Tweede Kamer, de heer Jac. Huijsen. Met de samenstelling van het nieu we hoofdbestuur was lang niet ieder een tevreden. Drs. D. Bajema uit Rotterdam, die ook in de vergadering zijn bezwaren had laten horen, zei na afloop, verontrust te zijn over de CHU, zoals zovelen in het land. Gro te groepen in de CHU zijn nu onvol doende vertegenwoordigd in het be stuur. De heer Bajema. die zei dicht bij de centrumgespreksgroep te staan, had ook ernstige kritiek op de jonge ren, die gesproken hadden over een „rechtse onderwereld". De uitlating van het kandidaat-Tweede Kamerlid mevrouw De Ruiter, dat de kandidaat stelling te democratisch was gegaan, vond hij een dictatoriale poging om modern te doen en in het gevlei te komen bij de jongeren. Dat de vrede in de CHU met de CHJO nog lang niet door iedereen was getekend, bewees de heer Joh. W. Sluimer. Hij sprak over een aanval in de rug van lijsttrekker Udink, omdat de landelijke bestuursraad van de CHJO adviseert niet nummer één van de CHU-lijst maar nummer zestien, de heer Jac. Huijsen, te stemmen. „Dit gebeurt met geld van de Unie riep de heer Sluimer uit. De CHJO'ers antwoordden nauwe lijks. Zij paradeerden door de grote zaal van het Congrescentrum, be hangen met de CHU-affiche, waarop lijsttrekker Udink was vervangen door de heer Koos Huijsen. Een spontaan en daverend applaus kreeg de freule, jkvr. mr. Wttewaall van Soetwegen, die de Tweede Ka mer gaat verlaten. Zij werd benoemd tot erelid van de Unie. Ook minister Beernink, die de politiek zal verlaten, kreeg een ovatie. Tegen vergunning Pécliiney 1420 bezwaarschriften Van onze correspondente VLISSINGEN Bij de gemeente Vlissingen zijn 1420 bezwaarschriften ingediend tegen de hinderwet-ver gunning, die door die gemeente is verleend aan het aluminiumbedrijf Péchiney. De bezwaarschriften zijn verzameld door het Péchiney- collectief, waarin onder andere het Zeeuws aluminium comité deelneemt. Het collectief gaat in beroep bij de Kroon, omdat bij het opstellen van de vergunning geen rekening is gehou den met de vooraf ingediende bezwa ren van het collectief. De 1420 bezwaren zijn voorname lijk van politieke aard. Het collectief vindt dat er in Zeeland geen plaats is voor een bedrijf dat de uitbuiting van Suriname vergroot. Verder meent het collectief dat de overheid met betrek king tot de milieuverontreiniging slechts die voorwaarden aan het be drijf heeft gesteld, die bedrijfsecono misch gezien mogelijk zijn. DEN HAAG Wim van Rooij heeft opnieuw blijk gegeven als regisseur een buitengewoon ta lent te hebben om de psychologie van een stuk aan te voelen en in toneel om te zetten. En onder „psychologie" dient men dan niet alleen het gezicht te ver staan, de uiterlijke verschijning, maar ook het hart, dat wat in dertijd de schrijver bewoog. Met Heijermans .Schakels" heeft Wim van Rooy dit opnieuw be wezen. Heijermans is voor ons tegenwoor dig een moeilijk geval. Enerzijds was hij een Justus van Maurik, die het door R. N. Degens AMSTERDAM Er is altijd veel belangstelling voor de concer ten in de jaarlijkse serie Het Romantisch Pianoconcert die vrijdag avond in het Concertgebouw werd afgesloten door het Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans. In de programma's lag alweer een invul- formulier om abonnementen voor het volgend seizoen te werven en gezien het (voorlopig) toegezegde programma met o.a. Liszt, Rach maninoff, Grieg, Saint-Saëns en Brahms, lijkt de toeloop voor het a.s. seizoen ook wel weer verzekerd. Het was inmiddels geen glorieuze afsluiting van de reeks van zeven, dat concert onder Jordans met Hans Richter Haaser in het Tweede Piano concert van Brahms. Haaser deed het met een nogal forse, en bepaald niet altijd trefzekere, greep op de materie, daarin overigens geheel in stijl bij gestaan door de Brabanders onder Jordans die dit concert ook met een zeer onbekommerd-muzikanteske al lure presenteerden en weinig op de nauwkeurige afwerking van de de tails letten. Wat niettemin te horen gaf dat dit orkest soms een frappant fraaie sonoriteit kan produceren, en over individueel zeer bekwame krachten beschikt. Dat kon in Brahms, na de pauze, de (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Vrouwenarbeid is in veel landen nog steeds een teer punt: öf er willen niet genoeg vrouwen werken, öf de vrouwen krijgen vooral lage, slecht betaalde baantjes, of ze krijgen voor gelijke werkzaamheden lagere lonen dan hun mannelijke col lega's. Een van de Europese landen, waar de discriminatie van de vrouw in het bedrijfsleven het minst is, is Frank rijk. Van de EEG-landen heeft dit land, volgens de officiële cijfers, de kleinste verschillen tussen de salaris sen, die mannen en vrouwen verdie nen voor gelijke arbeid. Toch bete kent dit niet, dat er in Frankrijk steeds meer vrouwen gaan werken (procentueel gezien hebben in Frank rijk, vergeleken met de andere EEG- landen trouwens altijd veel vrouwen gewerkt). In Frankrijk maakten de vrouwen in 1906 38,9 procent uit van de totale beroepsbevolking, in 1968 was dit cij fer gedaald tot 27,9 procent. De vrou wenarbeid is hier, evenals in veel an dere landen, sterk van karakter ver anderd: in 1906 werkte bijna de helft van de werkende vrouwen in de landbouw, namelijk 3.300.000 van de totale 7.693.000, die een beroep uit- e Russen zijn, terecht, heel boos de explosie die hun handelsver- inwoordiging te Amsterdam heeft lield. 'e kunnen wel stellen, dat de Ne- anders er evenzeer door ge- >kt zijn. Staatssecretaris De Kos- die om vier uur in de nacht met slechte nieuws door burgemees- Samkalden uit zijn bed gebeld I'd heeft daarna echt geen oog er dicht gedaan. Direct telefo- irde hij met premier De Jor.g. Ie Nederlandse regering heeft op i manieren direct getoond hoe- rzij zich geschokt gevoelde. Don- Hagochtend reeds is aan de Rus- ie ambassadeur medegedeeld dat materiële schade door Neder- vergoed zal worden, tien voor een die donderdag op alle krantenbureaus het :ht: persconferentie op de Rus- ie ambassade. Om een uur was leger journalisten aanwezig In ambassadebijgebouw .Johan de laan 10. een bijna kale kamer was het vhten geblazen. De drie stoelen en j bank bezet door de gelukkigen, e er het eerst waren. De rest hing elin deurposten of strekte zich op de grond. Ergens in een andere ka mer ratelde een schrijfmachine, dat was alles wat we van de bewoners van het huis merkten. Om tien voor twee opeens een ge rucht beneden in de perszaal.... en ja hoor daar stond de persattaché Opolov met een papier in zijn hand. Hij is pas drie maanden in Neder land maar presteerde het in vrij goed Nederlands het papier voor te lezen. Het was het verslag van het be- Russen zoek .van ambassadeur Lavrov aan- staatssecretaris De Koster. Alles heel correct weergegeven, alleen ontbrak de Nederlandse toezegging van de schade vergoeding. Toen de persattaché was uitge sproken brandden de vragen los. Vriendelijke vragen: hoe de gewon den het maakten? Hoe erg ze er aan toe waren? Of er direct een dokter was geweest? Maar de persattache wist niks, mocht niks zeggen. Papier voorlezen en anders niet. dat Iwas zijn taak. Om twee uur stonden we op de stoep. Met ieder een doorslag van zijn papier. Vrijdagochtend. Om kwart voor een de mare: persconferentie bij de Russen om twee uur. Weer spoedden we ons uit alle stadshoeken derwaarts. Vijf over twee kwam de woordvoerder binnen. Ditmaal de ambassaderaad V.I. De- dov. Met een papier in zijn hand. Hij las het papier in zeer goed Nederlands voor. Inhoud: het zeer krachtige protest van de Sovjetrege ring over de gebeurtenissen in Am sterdam en de eis, de toegebrachte schade te vergoeden.. Of er vragen gesteld konden wor den? Neen. dat was niet de bedoeling. Het papier was alles. Toch r.og een vraag vlug in een apartje: „Weet U of de dader gear resteerd is?" Antwoord: „Neen, dat weet ik niet". ..Wij weten niets..." iHet waren persconferenties die geen .journalist van welke Neder landse instantie ook zou slikker- Naar de Russen kwamen we braaf opdraven. Een Sowjetoverwinning, die niet begrepen werd, dat is zeker. oefenden. In 1969 daarentegen waren er nog maar 993.000 in deze sector werkzaam (op een totaal van 7.123.000 werkende vrouwen). De vrouw werkt dus steeds minder op het land. Zij werkt echter ook niet uitsluitend in de industrie, want in deze sector is het absolute aantal werkende vrou wen eveneens gedaald. In 1906 vorm den de vrouwen 35 procent van de arbeidskrachten in de industrie, tegen 22,8 procent in 1968. De vrouwen hebben zich in Frank- rijk nu voornamelijk een plaats we ten te veroveren in de handel, het bankwezen, administratieve banen zowel bij de overheid als in het par- ticuliere bedrijfsleven het onder wijs en de vrije beroepen. In deze sectoren steeg hun aantal van 1.884.000 tot 4.360.000. West-Duit sland In de Bondsrepubliek werken erg veel vrouwen. Van de 18 miljoen vrouwen, die dit land heeft in de leeftijd van 18 tot 60 jaar werkt on geveer de helft. De inkomens van het merendeel van deze werkende vrou wen is nogal laag. Een van de twee vrouwelijke werknemers verdient tussen de 300 en 600 DM per maand en geen enkele vrouw verdient meer dan 1200 DM per maand. Hieruit blijkt dat de Duitse vrou wen over het algemeen vaak te werk gesteld worden in laagbetaalde baan tjes en dat ze bovendien voor ge lijke arbeid ongelijke betaling krijgen. Arbeiders verdienen in de Bondsrepubliek gemiddeld een inko men. dat tussen 600 en 800 DM per maand ligt. Slechts 10.3 procent van de vrouwelijke arbeiders kunnen bij gelijke arbeid op ditzelfde in komen rekenen. In de Duitse indu strie liggen eveneens bij gelijke arbeid de lonen van de vrouwen éénderde beneden die van de man nen. Van de in het bedrijfsleven wer» kende vrouwen in Duitsland zijn 212.000 vrouwen werkzaam in een overheidsfunctie (vrouwelijke postbo den, vrouwen, die kaartjes knippen bij de spoorwegen en vrouwelijke ambtenaren), ?.6 miljoen zijn werk zaam als bedienend personeel (ver koopsters, kapsters etc.) en 3,4 mil joen vrouwen werken als arbeidster in de een of andere industrie (mon- teuses in machine-industrieën, naai sters in de schoenenindustrie e.d.). De vrouwen bekleden slechts 1,7 procent van de hoogleraarsplaatsen in Duits land. Slechts een paar jaar geleden was 90 procent van de Duitse profes soren nog tegen een vrouwelijke pro fessor. Geen opleiding Dat veel vrouwen In Duitsland laag gekwalificeerd werk doen, ls o.a. te ergernissen doen vergeten die de wat critisch luisterende toehoorder bij ho pen bezorgd werden tijdens de uit voeringen van „La création du mon de" van Darius Milhaud en van „Pe- trouchka" van Strawinsky voor de pauze. Wat voor Milhauds in 1923 ge componeerde negerballet (met als ge geven: het ontstaan van de wereld) in de allereerste plaats vereist wordt, is enig benul van, en behoorlijk wat feeling voor de jazz uit de tijd waar in dit stuk werd geschreven. Op dit punt zou de vertolking die het groepje van 17 musici uit het Brabants orkest er onder Jordans van gaf, aanzienlijk beter door de eerste (en niet eens de beste) amateur-jazz- groep gerealiseerd kunnen worden. Want in die kringen weet men, via historische opnamen, van wanten op dit gebied. Jordans kennelijk niet; anders zou hij deze Milhaud niet mèt zo'n afschuwelijke kruising van Le ger des Heils dartelheid en lunch room strijkjes sentimentaliteit heb ben laten spelen. Het is, voorzover ik weet. nooit Milhauds bedoeling ge weest een parodie op de jazz van zijn dagen te schrijven; wel om het ja.zz- idioom (een vaag maar hanteerbaar begrip) in een westerse klassiek-eon- certante manier te verwerken. Hij is daar. als eerste, meesterlijk in ge slaagd, maar dat is pas bij een conge niale uitvoering van dit stuk te mer ken. Wanneer men bij een vertolking ervan maar even onder de streep blijft, wordt het al oimüik; bij Jor dans werd het een debacle. In Petrouchka was het mankement opoervlakkig minder duidelijk merk baar; met een ensemble van ongeveer honderd man kun je meer camoufle ren dan met een bezetting van zeven tien. Desondanks kon niet onopge merkt blijven hoe. door een niet af te remmen enthousiasme van paukenis- t(e) en koperblazers de door Stra winsky (ook in de lr'er gebruikte ver sie van 1947) zorgvuldig afgewogen klankmengingen bliimoedig in klon ters geslagen werden. Aannemend dat dit ook de dirigent niet kan zijn ont gaan, evenmin als de talloze andere gebeurlijkheden met betrekking tot o m. de stabiliteit van het metrum en de dosering van hard en zacht, moet worden aangenomen dat h'i hpf zo wel goed vond. Ik hoop dat hij daar aan eens zal gaan twii^e'en Want met dit orkest is echt h*el veel te bereiken. Dat was ook deze avond wel te horen. doen en laten van zijn medemensen nauwkeurig wist te observeren en daaraan danken we zijn vele rake Falklandjes. Maar deze uitbeelder van het Hollands realisme wilde ook een Ibsen zijn en diep doordringen in de tragiek van het menselijk bestaan. Als Samuel Falkland wist hij Justus van Maurik te overtreffen, niet in het minst doordat hij er een Jiddisch accent aan gaf, maar Ibsen haalde hij op geen stukken. Zodra de ernst van het leven zich doet gelden, valt Heijermans in een nogal banale melo- dramatiek. Het is die kant van zijn schrijverschap, waarmee we tegen woordig de meeste moeite hebben. Schakels spelen zoals Heijermans het in 1903 bedoeld heeft, wordt hui lerig uithalen. Wim van Rooy heeft dat terdege begrepen en de melodra- matiek in de opvoering door de Haag se Comedie danig aan banden gelegd. Zo heeft hij met name het laatste toneel helemaal geschrapt en hier en daar heeft hij over veel tranenrijke passages luchtigjes laten heen huppe len. Hij heeft dit echter gedaan, en hierin schuilt zijn meesterschap als regisseur zonder de psycholo gie van het stuk te vervalsen. Het was zaterdag dan ook volop „Schakels" wat in de Kon. Schouwburg het en thousiaste premièrepubliek werd voor gezet. Zij het dat het stuk een onmis kenbare vaart gekregen had en dat deed prettig aan, want we zijn nu eenmaal in deze wereld om het elkaar „aangenaam te maken" om Heijer mans te citeren. De regie werd voortreffelijk onder steund door welgekozen dekor en kos tuums van Harry Wlch. In de rolbezetting was Wim de Rooy gelukkig geweest. Ko van Dijk was natuurlijk de ruwe doch goedige Pancras Duif en hij deed dit met al de verve, waarover zijn rijk acteer talent beschikt. Zijn robuuste speel- toon stak welkom af bij het terecht zeer ingetogen spel van Anne-Wil Blankers als zijn aanbeden jonge huis houdster. Prachtig zoals Anne-Wil de melodramatische klippen wist te om zeilen. Dat Ida Wasserman een kostelijke venijnige Ka van Gerritje zou zijn was te verwachten. Het was weer een plezier haar zo azijnachtig bezig te zien. evenals Guus Verstraete als de bonkige zeeman Hein. Het was echt een paar apart, maar dan aan de top. De zonen en dochteren Duif kre gen stuk voor stuk goed gestalte van Trins Snijders, Kees Coolen, Eli Blom, Carl van der Plas en Do van Stek, terwijl Manfred de Graaf een echt authentieke student was anno 1903. Francine Dreessen was een leuk doch tertje. Hans Culeman een waardige dokter Van Rijn, Jan Veelo een hark van een boekhouder en Frans van der Lingen een prachtige gezagsgetrouwe arbeider. Ev. Grolle Scheepswerf zou failliet zijn: 50 man ontslag? LEMMER Volkens de vakbonden is Scheepsbouw Lemmer N.V. failliet. De vijftig werknemers van dit bedrijf zijn op staande voet ontslagen. De af gelopen week is het loon nog uitbe taald, maar voor deze week is er geen garantie meer voor de salarissen. Er is inmiddels contact opgenomen met het Arbeidsbureau. De Raiffeisen- bank is de grootste schuldeiser. Directeur L. J. IJben van de scheepswerf ziet nog mogelijkheden voor het failliete bedrijf en de 50 werknemers. Als de crediteuren be reid zijn acht weken te wachten, dan is er niets loos, zegt hij. Hij ontkent, dat de werknemers op straat zouden staan. Vandaag heeft er overleg plaats tussen een advocaat van de scheeps- werf en de Raiffeisenbank over de verdere gang van zaken. Mochten de crediteuren besluiten acht weken te wachten dan zal ook de bank de geldkraan weer opendraaien. wijten aan het feit, dat grote percen tages vrouwen, zowel getrouwde als ongetrouwde, hun studies niet afge maakt hebben en dus geen beroeps opleiding hebben. Uit studies die het Ministerie van Arbeid in Duitsland gemaakt heeft, is gebleken dat 51 procent van de getrouwde en 45 pro cent van de ongetrouwde vrouwen tussen de 30 en 59 jaar hun studies niet hebben afgemaakt. Scnvjet-Unie Ook in de Sowjet-Unie bestaat op het ogenblik grote ontevredenheid onder de vrouwen. De sociologen heb ben de regering gewaarschuwd voor de heersende onvrede. Een van de eisen van de vrouwen is: meer kindercrèches, die dag en nacht ge opend zijn. Een andere wens: het verlenen van een uitkering aan vrou wen, zodat zij thuis kunnen blijven en voor hun kinderen kunnen zorgen. Viervijfde van de vrouwen in de Sowjet-Unie verricht zware arbeid (zij halen huisvuil op, leggen straten aan etc.). Een van de oorzaken dat de vrouwen het zware werk moeten doen ligt in het feit, dat Rusland een vrouwenoverschot van ongeveer 1.9 miljoen heeft. Overigens is het in de Sowjet-Unie net zo als in veel andere Europese landen: de vrouwen blijken niet of nauwelijks te pas te komen aan de hogere, leidinggevende func ties. Viervijfde van de 60 miljoen vrou welijke arbeidskrachten verrichten zwaar werk, maar hoewel één op de twee arbeiders een vrouw is. telt men zes of zeven mannelijke opzichters en groepsleiders tegen één vrouwelijke. Bij de zogenaamde vrije beroepen ls de situatie hetzelfde. De vrouwen vormen 85 procent van het medische personeel, maar slechts de helft van hen kan chef de clinique worden. Bo vendien verdient een vrouwelijke arts slechts tweederde van het loon van een gespecialiseerde arbeider. Noordersluis van IJmuiden weer geramd Van een onzer verslaggevers IJMUIDEN Voor de tweede keer in korte tijd is de Noordersluis van IJmuiden zaterdagmiddag geramd. Nu was het de Italiaanse gasolietan- ker Marilen De aanvaring ontstond door het blokkeren van de telegraaf op de Marilen, waardoor vanaf de brug geen orders aan de machineka mer konden worden gegeven. Het ge volg daarvan was, dat het schip tegen de deze week aangebrachte reserve deur dreef. Hoewel de schade minder was dan vorige week, was de sluis toch ontzet en onbruikbaar geworden. Zaterdagavond is bij laag water het gat gedicht en omstreeks 2 uur .zater dagnacht kon de stremming worden opgeheven. Er is bijna geen sprake geweest van oponthoud voor het scheepvaartverkeer. Duizenden leden van het NV\ en NKV trokken zaterdag met borden en spandoeken naar de Martinihal in Groningen. Het startpunt was de oude veemarkt, waar Groningens omstreden cultuurcentrum inmiddels in een pril bouwstadium verkeert. Doel was het beleid op lange termijn voor een betere werkgelegenheid in het noorden positief te beïnvloeden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5