Geref. verontrusten bundelen acties Koers Lutheranen nog in discussie HJR reorganiseert j ong-volwassenenwerk Vervalsingen in omloop van Septuagint e0tondje friSSe "oorbij'tvje^ Priesterwerk raakt beperkt tot sacristie Nieuwe structuur van geref. jeugdwerk aanvaard J. Hoogewerff (50) overleden Een woord voor vandaag Mr. N. G. Rood voor CRM in ander' kabinet BEROEPINGSWERK Uw probleti het is onze Het weer in Europa Beroep op medechristenen: stem progressief Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM ..Christenen doen een beroep op medechristenen, op 28 april a.s. hun stem uit te brengen niet op behoudende partijen als de WD, noch op de traditionele confessionele partijen, maar op de Progressieve Ccncentratie (bestaande uit PvdA, D'66 en PPR) of op de PSP". Zó be gint de ..Oproep 28 april 1971", die is ondertekend door: K. D. Donnman, Hippolytushoef (PvdA), drs. J. P. Feddema, Amsterdam (PSP), D. Jon- gendijk, Wassenaar (D'66), dr. Th. A. M. van Kleef (PPR), ds. E. Pijlman, Amsterdam (partijloos) en ds. E. E. Stern, Amsterdam (PSP). Uit de motiveringen, die aan deze oproep ten grondslag liggen, geven we de volgende door: de evangelische gerechtigheids- idee heeft vooralsnog de meeste kans gestalte te krijgen bij partijen als de PvdA. D'66, PPR en PSP; de huidige confessionele par tijen kunnen door hun tweeslachtig heid, samenstelling en structurele in nerlijke verdeeldheid hun eigen uit gangspunt nietwaar maken; Van een onze redacteuren UTRECHT De beide organisaties van verontrusten in de gereformeerde kerken, dc persvereniging Waarheid en Eenheid en de vereniging Schrift en Getuigenis, hebben zaterdag in Utrecht besloten haar activiteiten te bundelen in een daartoe gevormde stichting, die Reforma torische Concentratie heet en waaraan de hoog leraar dr. A. Troost (sociale ethiek) van de Vrije Universiteit te Amsterdam voorzitter is geworden. De confessionele partijen KVP, ARP en CHU zijn, evenals de SGP en het GPV, in wezen partijen van een kerkelijke groepering of gezindte, re den dat zowel uiterst behoudende, meer centrumachtige, als soms ook redelijk vooruitstrevende vleugels bij hen voorkomen, het is dus moeilijk hier te spreken van homogene, laat staan evangelische partijen. De lijnen van conservatief en progressief lopen dwars door de grote confessionele partijen. Van het GPV kan tenminste nog gezegd worden, dat het homogeen DOlcanilCgCliUUw is als een uit de AR getreden stuk rechtervelugel; Dat de twee verenigingen (nog) geen complete fusie aangingen, houdt verband met het feit dat men van allebei komaf, kleur en klimaat wil respecteren. De stichting is niet: ge reformeerde, maar: reformatorische concentratie genoemd, omdat men de deur wenst open te houden voor me destanders buiten de gereformeerde kerken (men denkt ook aan contact en samenwerking met het confessio neel gereformeerd beraad). Voorzitter ds. M. Vreugdenhil uit Nijkcrkerveen zei het zo: we willen nieuwe moge lijkheden openen tot nauwe samen werking met andere groeperingen en uitbouw van een confessioneel gere- personen in en buiten de gerefor meerde kerken, die voorstaan het ontwikkelen van positief gerichte ac tiviteiten tot herstel, vernieuwing en formeerd leven. Ds. Vreugdenhil zei ook; stoor u niet aan al dan niet hooggeleerde adviezen om PPR te stemmen .stem straks réchts: een redelijk verkiezingspro gram kan niet verbloemen, dat in de KVP. ARP en CHU de behoudende vleugels, zoals steeds, de overhand hebben. De vergadering vond plaats in de westerkerk van de Utrechtse gerefor meerde gemeente, aan wie de gere formeerden dit doleantiegebouw een aantal jaren geleden hebben verkocht (de nieuwe eigenaresse heeft deze kerk bijzonder smaakvol laten res taureren). Prof. Troost, naar eigen ge tuigenis tot zaterdagochtend nog on georganiseerde verontruste vanwege zijn reserves jegens de bestaande verenigingen, legde er in zijn rede een en andermaal de nadruk op dat verontrust-zijn niet betekent: klaag zangen aanheffen en beschuldigingen uiten. Dit kan wel eens nodig zijn, maar hoofdzaak en hoofddoel Is: posi tief kerkelijk opbouwwerk doen. Daarbij zullen we, aldus de voorzitter in zijn maidenspeech, stellig een groot incasseringsvermogen nodig hebben, maar laten we in elk geval niet meteen in de clinch gaan. Prof. Troost ging in op de veelgehoorde vraag: kunnen we nog wel in de ge reformeerde kerken blijven? Zijn antwoord: een nieuwe gereformeerde afsplintering is een volstrekte over bodigheid en kerkelijke ongehoor zaamheid, we hebben de levenslange taak de kerk te reformeren, totdat dat ons onmogelijk zou worden ge maakt. Een andere vraag die men kan stellen, luidt: moet je per se ge- organiséerd werken? Prof. Troost: een louter geestelijk réveil geneest niet, daarbij is menselijke organisatie nodig. In dit verband merkte prof. Troost o.a. op dat de bestaande kerk rechtelijke strukturen geneigd zijn zichzelf te continueren en daarom ook geneigd, radicaal-reformatorisch be wegingen van zich af te houden (vaak onbedoeld). Programmapunten Van een medewerker EMMEN ..De club is voor. vele jongeren een veilige, rustige plek, waar ze zichzelf kunnen zijn. Daar wordt van hen geen individuele toppresta tie verwacht, maar samenwerking. Daar behoeft beslist geen programma afgewerkt te worden met als eindre sultaat het cijfer en diploma. Daar kunnen ze leren oefenen in democra tie en de daarbij behorende verant woordelijkheden. Daar kunnen ze naar elkaar leren luisteren en met elkaar spelen en handelen met de boodschap van het Evangelie van Jezus Christus. De gereformeerde jeugdclub is ook vandaag geen overtollige ballast voor onze jeugd, maar wil haar nog steeds vormen tot christen in woord en daad, tot getuigenis en dienst." Zo vatte drs D. Jol, voorzitter van de Bond voor Gereformeerde Jeugd organisatie (het jeugdwerk beneden de zestien jaar waaraan door bijna 50.000 jongens en meisjes wordt deelgeno men) in de Muzeval in Emm en voor ongeveer duizend leidster, leiders en leden van ouderbesturen, de bedoelin gen samen van het door hen geleide jongerenjeugdwerk. Deze 59e jaarver gadering, die in een volledig uitver kocht huis werd gehouden, was de laatste in deze vorm, want zaterdag gingen de aanwezigen geheel akkoord met de nieuwe structuurvoorstellen, waardoor de Bond voor G. J. O. en de Bond van G. J. V. (het jeugdwerk boven de zestien) volledig worden ge ïntegreerd in het door hen beide in 1965 opgerichte Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk, dat naast de uitvoerende taak. nu ook de beleidstaak krijgt toevertrouwd. Kritiek en bijval De heer Jol. die tevens voorzitter is van het LCGJ, ging ook uitvoerig in op de kritiek en de bijval die het LCGJ de laatste tijd ten deel valt. Het LCGJ is het afgelopen jaar nog al eens in het nieuws geweest. Het i3 ge prezen en verguisd, het is totaal onge- reformeerd genoemd, meer vrijzinnig dan orthodox en geporteerd voor re volutie en dienstweigering. Vooral het jongerenmaandblad Risiko en het werkmateriaalblad Combo moeten het daarbij ontgelden. „Bij mijn weten echter", zei de heer Jol „hebben de mensen en bladen die zo over het gereformeerd jeugdwerk schrijven, nog nooit van hun kant een gesprek gevraagd met het LCGJ. Ze schilderen een beeld dat ik niet ken. Het is blijkbaar erg eenvoudig om vanachter je schrijftafel van alles over een ander te beweren zonder hem eerst te spreken, zonder zijn bedoe lingen te kennen. En dit gebeurt in een tijd waarin wij graag spreken over informeren en communiceren. De tra giek van de dertiger jaren, de pole miek, die uiteindelijk uitliep op een scheuring in onze kerken, dreigt ook nu weer. Wij willen geen eenzijdige informatie geven, maar dragen ge sprekstof aan vanuit verschillende ge zichtspunten. Wij moeten niet met elkaar discussië ren in een sfeer van verdachtmaking. Een christen werkt vanuit een hoger niveau. Gelukkig heeft het LCGJ het laatste jaar vruchtbare contacten ge legd met het moderamen van de sy node en het deputaatschap Kerk en Jeugd. Het voornaamste bij deze con tacten is de vertrouwensrelatie. Wel licht heeft het gereformeerde jeugd werk in het verleden te lang achter de kerk aangelopen, terwijl ze nu in vele gevallen voorop loopt. En dat is haar goed recht" Subsidie De heer Jol ging uitgebreid in op de relatie tussen het vrije jeugdwerk en de rijksoverheid. Hij toonde zich hevig verontrust dat de definitieve afkondi ging van de nieuwe subsidieregeling nog niet heeft plaatsgevonden en sprak de hoop uit dat dit nog voor 28 april zal gebeuren voordat minister Klom- pé na de Kamerverkiezing aftreedt. „Wij moeten er niet aan denken, dat de regeling niet zal doorgaan. Al het werk is dan voor niets geweest Een triest resultaat na langdurige onder handelingen. Wij vertrouwen erop dat ook de minister er op uit is een posi tief resultaat te behalen aan het eind van haar ambtsperiode." De ochtend werd verder voor een groot deel gevuld door een met vele dia's gelardeerd verhaal van de Gro ningse psychologe, prof. Wilhelmina Bladergroen, over „Spel en speel ruimte". Zij noemde het spel voor de ontwikkeling van het kind van het allergrootste belang. Veel leermoeilijk heden zijn vaak terug te leiden tot het feit dat het kind niet heeft leren spelen. De middag kon op gevarieer de wijze worden doorgebracht. Afscheid werd genomen van vier bestuursleden, de heren D. Koffeman uit Mijdrecht, ir. J. Sche- ringa uit Groningen, drs. D. Th. Kui per uit Amsterdam en C. de Niet uit Den Haag, die onder luid applaus het erelidmaatschap kreeg aangebo den. Wat nu de programmapunten van de nieuwe reformatorische concentra tie (waarmee men hoopt doelgerichter en steviger dan tot dusver te kunnen strijden) betreft, prof. Troost noemde de volgende: 1. een goed en ruim ge reformeerd weekblad, waarin meer f dan louter kerkelijke vragen aan de orde komen; 2. een stevig georgani seerde confessionele modaliteit (daar aan is behoefte en zonder dat we er zomaar in mogen berusten, kan toch worden vastgesteld dat de gerefor meerde kerken in feite al een modali- teitenkerk vormen; bovendien is om invloed ten goede te kunnen oefenen voor de mens het middel van een ac tieve organisatie aangewezen; deze confessionele organisatie zal prac- tisch gerichte kerkelijke activiteit moeten ontplooien, bijv. nieuw jeugd werk opbouwen); 3. een school of leergang voor catecheten, waarbij praktische bijbelkennis voorop staat; 4. eventuele vorming van noodge- meenten daar, waar geen ander per spectief is voor een confessie-getrouw gereformeerd leven (dit punt is een uiterste remedie; de noodgemeente zou aan de betrokken classis moeten vragen om opname in het bestaande kerkverband); 5. de oprichting van een derde, door de kerken te steunen, theologische opleiding, die bijbel- en confessiegetrouw en wetenschappelijk is (de gereformeerde kerken hebben naast de kerkelijke opleiding in Kampen de theologische faculteit der Vrije Universiteit, eigenlijk een par ticuliere zaak dus; prof. Troost: waarom zou er niet nog een particu liere theologische faculteit gesticht kunnen worden?). Een en ander, al dus de voorzitter, om de kerken te dienen en daarin de Heer der kerk. Hervormd moderamen dringt aan op 2 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het breed modera men aan de hervormde synode heeft er bij alle gemeenten op aangedron gen om een begin te maken met de afzondering van een bedrag op de be groting ten behoeve van de ontwik kelingssamenwerking, dat in 1972 ge lijk moet gijn aan 2 percent van de totale begroting. Het moderamen vraagt dit bedrag over te maken op giro 205000 ten name van de generalfe diakonale raad ontwikkelingssamen werking te Utrecht. Aan de gemeenten wordt ook ver zocht in deze reservering een aanlei ding te zien om tot een nieuw finan cieel beleid te komen, waarin de be groting de neerslag vormt van de prioriteiten in de taken van de ge meente in haar geheel. Het moderamen beseft, dat hier zeer fundamentele zaken aan de orde worden gesteld, maar meent ook, dat de daarbij te verwachten moeilijkhe den geen reden mogen zijn om nieu we verantwoordelijkheden van de kerk in de samenleving te miskennen. UTRECHT Bij een noodlottig on geluk is vrijdagavond de heer J. Hoo gewerff, directeur van de Nederlands christelijke reisvereniging op 50-jari- ge leeftijd om het leven gekomen. Terugkomende van een vergade ring raakte de heer Hoogewerff. wo nende te Zoetermeer, op het verkeers plein Oude Rijn in een slip, waarna zijn auto tegen een lichtmast tot stil stand kwam. De twee andere inzit tenden, een bestuurslid en de directie secretaresse, bleven ongedeerd. Sinds 1956 was de heer Hoogewerff als adjunct-directeur in dienst bij het centraal bureau van de NCR(eis)Ver. in Den Haag. Drie jaar geleden volg de hij de heer Schouten als directeur op. Donderdag 22' april 's middags om 3 uur is de begrafenis op de begraaf plaats „De Tolsteeg" aan de Opaalweg te Utrecht. J. Hoogewerff Geen aparte werkgroep meer Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De hervorm de jeugdraad (HJR) gaat zijn werkgroep voor het jong-vol wassenenwerk als zodanig op heffen. Als werksoort hoort deze tak van arbeid bij alle onderde- ZAANDAM Onder de naam Septuagint, met ondertitel Helvoirtgrocp, worden vanuit Den Haag, Leiden, Voorschoten en Apeldoorn stencils gestuurd, waarin allerlei stukken uit Septuagint-publikaties, meestal verminkt, zijn ge publiceerd. In deze stencils wordt de gedachtengang van Septuagint geïdenti ficeerd met die van bisschop Simonis. De oplaag van de publikaties zou 50.000 zijn. De Septuagint-groep tekent hierbij aan, dat alleen publikaties met afzender Jan Ruyter, Zaandam als berichten van Septuagint kunnen worden gewaar deerd. Een woordvoerder van de Helvoirt-groep (kritische jezuïeten, gelieerd aan Septuagint) deelde mee, niets van de stencils te weten. De Helvoirt-groep heeft ze niet verstuurd. KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman J. van Hofwegen. natuurzuivere pepermunt len van de HJR thuis, zo is de gegroeide overtuiging. - In plaats van door een vaste werk groep wil de HJR het jong-volwasse- nenwerk in het vervolg aanpakken door werkgroepen en projectgroepen ad hoe. Gedacht wordt aan groepen voor de jaarlijkse vredesweek in sep tember, interkerkelijke contacten, verkeer, evangelie en natuur, wel- zijnbevordering. De werkgroep voor het jong-vol- wassenenwerk was de voortzetting van de „Jonge Kerk", die in 1963 is opgeheven Vrijgesteld secretaris van de werkgroep was ds. Th. M. Loran. Hij is nu in HJR-verband belast met de zorg voor de hervormde jonge-ge- zinnenbeweging In deze functie wordt hij het knooppunt voor om streeks vijfhonderd jonge-gezinnen- groepen overal in het land. In deze groepen spreken jong ge huwden en jonge ouders met elkaar over de bijbel, het vinden van nieuwe vormen voor een „huisdienst", chris telijke onderwijs. Zij zijn actief voor de plaatselijke gemeente, helpen el kaar bij ziekte, zetten zich in tegen luchtvervuiling en dergelijke en vooral van belang in nieuwbouwwij ken of gemeenten met een ander geestelijk klimaat zij bieden gezel ligheid. De hervormde jonge-ge^innenbe- weging is tien jaar landelijk gestimu leerd door ds. J. W. de Jong te Zoe termeer en zijn vrouw. Mede in ver band met het toenemend gemeente lijk werk in Zoetermeer achtten zij de tijd gekomen, om dit werk over te dragen. De dood is er door een mens, maar ook de opstanding der d& door een mens, schrijft Paulus. L Christus is als mens geborenals mens gestorven en als mensV wekt. Te vaak zien we Christus alleen als Gods Zoon, als God. Dat n juist, maar als God heeft noch zijn dood, noch zijn opstandin ons betekenis. Als mens leed Hij echter met ons onder de handen van mens droeg de gevolgen van de zonde en stierf onder mensenhand DEI zover is Zijn geschiedenis een typisch menselijke geschiedenis. ku hadden voor Hem op soortgelijke wijze geleden. Maar C werd door God opgewekt. Dat is het nieuwe. ,ncj. De mens keerde God de rug toe, maar in Christus komt deo mensenwereld binnen. Nu spreekt de genade. Daarin ligt voeib" de belofte dat er nog hoop, nog toekomst is. We lezen vandaag: Romeinen 9: 9-18. irda An\ t v eric ard ndi UTRECHT Mr. N. G. Rood, Ad vocaat en procureur te Amsterdam, is toegetreden tot het alternatieve kabi net van de progressieve combinatie. Mr. Rood zal in het 'kabinet' de func tie vervullen van minister van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk. Mr. Rood, geboren in 1927, is lid van D'66 en is voorzitter van het Humanistisch Verbond. Vitaal werk moet blijven liggen st ïnn eg de e Ucl et i UTRECHT Noodgedwon gen zal de priester zich steeds meer moeten beperken tot „li turgische service". Daarmee wordt de ambtsbediening, zoals in zoveel andere landen, naar de sacristie verwezen en uitgehold. Dit zegt het centraal adviesbureau voor priesters en religieuzen in zijn jongste jaarverslag. Het noemt de veroudering van het priesterbestand en het tekort aan priesters als oorza ken. Reeds lang dreigt het gevaar, dat ambtsdragers niet meer in staat, zijn contact op te nemen met rand- of buitenkerkelijken. Het bureau vreest, dat op korte termijn ook de kerkelijk gebonden gelovigen bij de priester al leen nog maar terecht kunnen voor dopen, preken, eucharistie vieren en andere sacramentele bedieningen en niet meer voor levensvragen. „De kerk in Nederland kan zich de luxe der onnodige uittredingen van bekwame, theologisch geschoolde krachten absoluut niet permitteren", aldus het bureau, dat de hoop uit spreekt, dat de bisschoppen door een krachtig beleid het principieel en ook praktisch financieel mogelijk zullen maken, om gehuwde goed geschoolde ambtsdragers voor het werk van de kerk te behouden. Het bureau (dat hulp biedt aan priesters en religieuzen, die rondlo pen met plannen tot uittreding of al uitgetreden zijn), constateert, dat er méér uittreden, maar minder met het NED. HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Geleen-Oost, G. A. Odé te Wilp. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Haarlem-Zuid- /Schalkwijk, A. Heuzeveldt te Goes, naar Harderwijk: L. G. Pleijsant te Hilversum. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt: voor Blija en Holwerd, E. J\ Oosterhuis te Lemelerveld. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt* voor Drachten A. v. d. Veer te Nieuwe Pekela. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Oud-Beijerland J. C. Weststra te te Meliskerke. Benoemd: de missionaire predikant van de chr. gereformeerde kerk in Hoogeveen, drs. J. A. van Rooy, is benoemd tot hoogleraar in de oud testamentische vakken aan de theolo gische hogeschool van de gerefor meerde kerken in Zuid-Afrika. AMSTERDAM De Nederlandse bond Maarten Luther, de lutherse vrouwenbond en de lutherse jeugd bond hebben zaterdag een conferentie gehouden over de koers van hun werk. De synode stelde er prijs op ook het oordeel van deze organisaties te horen, naast de consultatie van de gemeenten waarmee zij op grote schaal bezig is. Op de conferentie van zaterdag is men niet tot een conclusie gekomen over de vragen of de vor ming van één protestantse kerk wen selijk en mogelijk is. Evenmin op de vraag hoe de Nederlandse lutheranen moeten reageren op de opmerkelijke herwaardering van Luther en zijn theologie in roomskatholieke en gere formeerde kring. De discussies wer den goeddeels in beslng genomen door de plaats en de taak van de kerk in de wereld. Het hoofdbestuur van de Neder landse bond Maarten Luther had een voorlopige stellingname gepubliceerd, waarin opviel, dat een opgaan in één Nederlandse protestantse kerk weinig in overeenstemming werd geacht met de historische roeping der lutheranen, maar een „terugkeer" naar de r.k. kerk in de Nederlandse kerkprovincie zeer serieus werd besproken. („Prin cipieel kan er dunkt ons geen twijfel bestaan dat lutherse christenen van- Amsterdam zw.bew. Brussel orbew Frankfort onbew Genève Innsbruck Kopenhagen zw.bew Locarno Londen mist Luxemburg onbew Madrid zw.bew Majorca h bew. München onbew. Nice onbew. Parijs t.bew. Rome onbew. Wenen Züricta bureau in contact komen. Het deert daaruit, dat zij die ui maatschappelijk steeds minde gestotenen" blijken te zijn. krijgt geleidelijk meer zicht maatschappelijke bruikbaarhe ,et zijn opleiding en ervaring. :Siaj Onder de kliënten waren vd®^ ook twee ex-predikanten. Brieven die niet zijn vooi van naam en adres kunnen ni behandeling worden genomen, helmhouding Is verzekerd. Vi die niet onderling met elka; verband staan moeten In afzoi UJke brieven worden gesteld, brief dient een gulden aan po gels te worden Ingesloten. ten, 'el :cor trke ■t o roos jent oor. la Vraag: De^buurman heeft t ter van de grens van mijn eid| bomen staan. Hij laat die^' staan en snoeit ze niet. De ial> nemen het licht van mijn raiet 1 werkbank weg. Onze verstar€n ding is goed. Wat moet Ik doe(en' jt, v Antwoord: Men kan niet den c èn de geit sparen. Over hete meen heeft u het recht te eis# bomen die binnen twee met® de erf scheiding staan, wegge» worden. Het kan zijn dat lijke gebruiken of reglement! anders regelen. Daarnaar kunf formeren op het gemeentehuis) ee: men daar de plaatseljke gem niet kent, zal er wel een notarfet d die hiervan op de hoogte is. schillende streken in Holland namelijk geoorloofd de bomen; erfscheiding te plaatsen en d zijn er dure processen nodig,) bij oude mensen als getuigen den opgeroepen om een en aan te tonen. Voorts heeft u het recht divai ken over en wortels in uw erjelbo den verwijderd. Geschiedt op uw aanmaning, dan maglts zelf doen. Een zeer belangrijk punt eek he de verhouding met uw buj Het beste lijkt ons daarom de, matieke weg. Maak van de verstandhouding eens gebrul uw buurman uw werkkamer tL., zien op een zonnige dag. Voorf1,1'' nog altijd de overweging dat schonden of omgehakte boom Len reld niet mooier maakt. gjt ti hi J Ai G E !k e Eer G »dtr frgu daag in de r.k. kerk weer hartelijk welkom zouden zijn, zonder dat zij iets behoeven prijs te geven van de essenties van hun belijden".). Over de problemen daarvan werd door het hoofdbestuur een gesprek van het hoogste kerkbestuur met het r.k. episcopaat aanbevolen. Mogelijkerwijs zal de generale kerkvergadering die op 1 mei aan staande in de Maarten Lutherkerk aan de Dintelstraat in Amsterdam wordt gehouden de synode ook op dit aspect van de koers aanbevelingen kunnen doen. 1 2 3 4 5 6 7 Ig. I eer ich Invul-puzzel fk~„' Vul horizontaal In: 1 grap, 2 interest, 3 afgod der h se Saksers. 4 rijk man in Engels-]) 5 ragout van wild of gevogelte, 6f> christenprediker. 7 halfgod. Bij juiste oplossing vormen deK, en de eindletters beide van boven beneden gelezen de naam van e biersoort OPLOSSING VORIGE PUZH Hor.: 4 dertien, 5 obelisk, 6 entej genegen. Vert.: 1 verbonden, 2 stelregel, ti sneden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2