LEEFBAARHEID MOET CENTRAAL STAAN Saigon start nieuwe actie Verdachte aanslag ontkent Het ook Vrije Volk gesprek met R'dams Nieuwsblad in Situatie iiog niet rijp voor hoogoveiiprojekt Het Kwartet r. Kruisinga op jaarvergadering CHU: Naast contact Perscombinatie Crita) mmm Vleer regen Politie berispt wegens terug sturen Turk Twee weken cel voor blikgooier Lems als droevige ridderfiguur CNV doet niet mee aan demonstraties Kapper duurder Garagetarieven worden verhoogd Nixon: Amerikanen blijven voorlopig Corrie ten Boom Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 17 april 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hart in teghenspoet!" dkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00-^19.00 uur Van onze parlementaire redactie UTRECHT Voor het politiek beleid van de komende jaren moeten de vraagstukken van de leefbaarheid centraal staan. Het gaat dan om veel meer dan alleen de materiële aspecten van het be staan. In geding is de structuur van de gemeenschap en de plaats en de verantwoordelijkheid van ieder persoon in deze gemeenschap. Staatssecretaris van volksgezondheid dr. R. J. H. Kruisinga be toogde dit vandaag op de algemene vergadering van de CHU in Utrecht. Belangrijk is de vraag naar de ver antwoordelijkheid van de mens voor de naaste en naar de bijstand van de mens in geestelijke nood. Het gaat ook om de vraag naar de toenemende eenzaamheid van de mens in zijn verstedelijkte samenleving; naar de eenzaamheid van de zieke, de gebrek kige en de bejaarde in de samenle ving. Het bijbelwoord dat een mens niet alleen zou leven van brood (dat is materiële welvaart) krijgt juist in de economie van de overvloed een nieu we en kritische actualiteit, zei dr. Kruisinga. „Welvaart" De staatssecretaris van volksge zondheid hield de CHU-vergadering een somber beeld voor van de keer zijde van de medaille van de wel vaart. Hij zei: „Bij duizenden tellen we jaarlijks de slachtoffers van het verkeer. Bij honderden tellen we le venslange invaliditeit veroorzaakt door bromfietsongelukiken van zeer jeugdige bromfietsers. De helft van alle sterfgevallen tussen 15 en 24 jaar wordt in Europa door de toegenomen verkeersintensiteit veroorzaakt. De uitgaven voor alcoholgebruik zijn in 14 jaar gestegen met 300 pet- Het verbruik van alcoholhoudende dranken per jaar per hoofd van de bevolking is de laatste tien jaar meer dan verdubbeld. Ieder jaar meer slachtoffers, vooral jeugdigen, door het gebruik van verdovende middelen in al zijn verschillende vormen. Het is een épidemie die nu over de Wes terse wereld trekt. Het aantal slacht offers in de komende tien jaren laat zich slechts bevroeden. en verdovende middelen verontrus tend. Aan al deze verontrustende fei ten, aldus de staatssecretaris moet de komende jaren extra aandacht worden besteed. CHU-voorzitter prof. dr. J. W. van Hulst behandelde in zijn ope ningswoord vooral het probleem van het geweld, waarvan de wereld melaats is. Vroeger kon men zeg gen: „Ons land is in gevaar". Nu moeten we stellen dat de schepping Gods in gevaar is, zei prof. Van Hulst. We willen streven, zei hij, naar een maatschappij waarin de bijbelse gerechtigheid meer gestalte krijgt en waarin het welzijn van allen wordt gediend. Gezag r is veel verstand voor ig om sommige dingen on- rijpelijk te vinden. FRANCKE probeer de pap koud te blazen. ■X.OTlwWvWiwKvJ weken lang is er bijna regen gevallen, totdat gis- 'ond het eerste front met vijf egen mm neerslag passeerde, •pklaringen en enkele buien kt .zondag een tweede de- lie de Noordzee met opnieuw regen. ïrbij blijven de temperatu- tussen negen en elf graden >eneden normaal. Zon en maan en maan 18 april; zon op onder 19.42; maan op 2.55, |r 10.38; Laatste Kwartier p en maan 19 april; zon op onder 19.43; maan op 3.21, Ir 12.04; 25 april N.M. water water, 18 april: Rotterdam itij 9.28, 2e getij 21.47; Sche- igen 7.42-20.21; Vlissingen 19.20; Haringvliet a.d. Zeezij- 15-20.49. water, 19 april: Rotterdam tij 10.42, 2e getij 23.07; Sche ggen 8.52-21 42; Vlissingen ".40; Haringvliet a.d. Zeezij- 5-22.08. Prinses Irene en haar echtgenoot princ Carel Hugo na aankomst op Schiphol. Ze zijn gekomen voor een privé bezoek aan hun familie in ons land. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Polak (jus titie) heeft een politieambtenaar in Chaam berispt omdat deze de Turk Aykut Sunalp naar zijn land terug stuurde zonder na te gaan of de Turk wellicht een geldige verblijfsvergun ning voor een ander land bezat. De zaak kwam aan het rollen na publikatrie in ons blad en vragen van het PSP-Tweede-Kamerlid Wiebenga. Minister Polak argumenteerde, dat de Turk op geen enkele wijze te ken nen had gegeven, op grond van zijn politieke overtuiging of een andere reden, bezwaar te hebben tegen ver wijdering naar Turkije. De heer Su nalp. aldus minister Polak, had on voldoende middelen van bestaan en is daarom verwijderd. Hij had ook niet genoeg geld voor de reis naar een land waar zijn toelating gewaarborgd was. De bewindsman schrijft verder dat de Turk er van in kennis was gesteld dat om in Zweden te mogen worden toegelaten behalve een verblijfsver gunning, ook een wekvergunning ver eist was. Of de heer Sunalp daarover beschikt, is voor diens vertrek niet gebleken, aldus minister Polak In ieder geval is de Turk niet gezegd dat hij legaal in Zweden zou kunnen ver blijven. Melaats In de meeste Europese landen neept het aantal 'jeugdigen voor wie opname in een psychiatrisch zieken huis nodig is, toe. Voor de leeftijds groep van 20 tot 24 jaar is in de Europese landen met name de zie kenhuisopname wegens alcoholisme CTBU X/&ULUU/7l=\ INTERIEURVERZORGING CP'JNSBURGD HEER KEUS IN1 PASSENDE OMGEVING Van een verslaggever DEN BOSCH De 37-jarige koop man J.S. uit Eindhoven, die woens dagavond tijdens de wedstrijd PSV- Real Madrid vanaf de tribune de Ier se grensrechter David Barrett velde met een half vol bifrblkje, is vrij dagmiddag door de politierechter in Den Bosch veroordeeld tot twee we ken gevangenisstraf onvoorwaarde lijk. De officier van justitie had zes we ken. waarvan vier weken voorwaar delijke gevangenisstraf geëist wegens mishandeling. De officier had om on middellijke berechting gevraagd om dat hij het noodzakelijk vond dat een voorbeeld werd gesteld in verband met „het steeds toenemende aantal ontladingen van emoties tijdens sportevenementen." De snelle berechting moest zijns in ziens aan de werkelijke sportliefheb bers duidelijk maken dat de justitie snel en stringent kan optreden als het gaat om de bescherming van de be langen van spelers en officials. Lijsttrekker drs. Udink onder streepte in zyn toespraak weer het probleem van het gezag. Hij betoogde „Sedert wanneer zou er in Nederland niet meer in alle rust en redelijkheid gezegd kunnen worden dat in onze samenleving waarin zij zoveel vrij heid genieten thans ook een nieuwe waardering voor het gezag als be grenzer en behoeder van onze vrij heid en als onmisbaar cement van onze samenleving op haar plaats is? Die hernieuwde waardering voor ge zag en overheidi wordt hoog tijd en de CHU stelt haar uitdrukkelijk aan de orde, nu en in de komende vier jaren. Wij zullen als CHU altijd op de bres staan voor de handhaving van de wezenlijke rechten van de Kroon in ons staatskundig bestel. „Wij moe ten het wantrouwen van ons wer pen", betoogde de CHU-lijsttrekker. in ons denken en handelen weer een positieve functie geven aan overheid en gezag. Lanser De CHU-lijsttrekker merkte nog op dat hij de uitspraak van CNV-voor- zitter Lanser heel goed kon begrijpen dat er geen aanleiding is de werkne mers te adviseren niet op de christe lijke partijen te stemmen. Want de ARP, KVP en CHU leggen immers aan de kiezer een program voor, waarin de belangen van de werkne mer ruimschoots tot hun recht ko men. Drs. Udink zei verder dat hij een matiging van de loonbeweging drin gend nodig vond. Anders kan de overheid niet de taken aanvatten die het urgentieprogramma vermeldt. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Behalve on derhandelingen over toetreding van Het Vrije Volk tot de N.V. Perscombinatie (Het Parool, De Volkskrant), die nog gaande zijn, is er ook sprake geweest van contacten tussen Het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuwsblad. Laatstgenoemde gesprekken hadden betrekking op het vinden van een mogelijke samenwerking van beide bladen, uitsluitend in het gebied van Rotterdam en moeten, aldus de direc tie van Sijthoff, los gezien worden van de onderhandelingen over moge lijke toetreding van Het Vrije Volk tot de perscombinatie. Het waren oriënterende gesprekken tussen het Rotterdams Nieuwsblad en het Vrije Volk-Rotterdam, die het karakter van een brainstorming droe gen. Zij betoogden wegen te vinden in de zin van 'hoe men elkaar als grote avondbladen in deze regio wel licht wederzijds van dienst kan zijn'. Tot concrete resultaten is men (nog?) niet gekomen. Door de Arbeiderspers, die Het Vrije Volk uitgeeft, werd ons voor wat de onderhandelingen met de Perscombinatie aangaat, meegedeeld dat deze onderhandelingen voortgang hebben 'in de hoop dat er overeen stemming gevonden zal worden over de economische kant van eventuele toetreding', zoals dat'eerder officieel in een communiqué Is gezegd. Geruchten, als zou er sprake zijn van toetreding van Het Vrije Volk tot het Sijthoffconcern, werden zowel van Het Vrije Volk als van Sijthoff- zijde ontkend. BOLNES Drs. B. J. Udink, minister van Ontwikkelingshulp en lijstaanvoerder van de Chris telijke Historische Unie heeft vrijdagmiddag in Bolnes twee vliegen in één klap geslagen. Niet alleen opende hij het nieuwe kantoor van reclamebureau Hans Snel maar tevens startte hij de reclamecampagne van zijn partij door de opdracht hiervoor te overhandigen aan een aantal dagbladdirecteuren. In zijn toe spraak liet de heer Udink weten tegen verborgen verleiders te zijn. De CHU-aanvoerder liet zich daarom openlijk verleiden om een (dames) pruik op te zet ten om de leuze „Is Udink tegen lang haar" te ondersteunen. De minister bekende overigens dat het de eerste keer was dat hij een haarstukje op had omdat de affiche waarop hij met lang haar voorkomt het werk is geweest van recalmebureau Hans Snel. Door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM Hoewel hy be reikte dat de gemeenteraadsvergade ring van vrydagavond duurde tot za terdagochtend vroeg is de socialist drs. A. J. Lems ondanks alle moeite niet in zijn opzet geslaagd. Die opzet was. tegenover zyn kiezers te ver schijnen als de onder alle omstandig heden tegen een hoogovenvestiging op de Maasvlakte strijdende ridder, daar bij de confessionele fracties in de hoek van de perfide tegenstanders te druk ken cn bij dat alles maar dan zó bedekt dat zijn kiezers het niet zou den merken de poort voor Hoog ovens naar de Maarvlakte toch open te laten. Zodat convenantscommissie, regering en Rotterdams gemeentebe stuur rustig konden blyven doorwer ken volgens de lijnen die het indertijd genomen principe-besluit en het Ryn- mondraad-advies van de voorafgaan de dag aangaven. De heer Lems deed dit via een in terpellatie, die uitmondde in een mo- SAIGON (UPI) Zuidvietname.se eenheden zijn een grootscheepse actie begonnen om de Noordvietnamezen uit de Sjau-vallei te verdrijven. Deze vallei ligt in Zuid-Vietnam. langs de Laotiaanse grens. Dit is uit militaire bronnen in Saigon vernomen. Aan de actie zouden 10.000 Zuid- vietnamese Rangers en infanteristen eelnemen. Amerikaanse artillerie en vliegtuigen zouden de actie onders teunen. Volgens de zegslieden is de actie op touw gezet om de A-Sjau vallei, die al achttien maanden in Noordvietna- mese handen is, nu in te nemen. Voordat de Ho Tsji Minh-route in 1969 in gebruik werd genomen om troepen en materieel naar Zuid-Viet- nam te loodsen werd de A-Sjau vallei als bevoorradingsweg gebruikt. De vallei is ongeveer 56 kilometer lang. Vuurbasis Zes, in het grensgebied tussen Laos, Cambodja en Zuid-Viet nam, die geruime tijd door Noord vietnamezen is belegerd, is door Zuldvietnamese militairen en Ameri kaanse adviseurs gisteren naar veili ger plaatsen overgebracht. Zij hebben twee weken lang onder Noordvietna- mees vuur gelegen. De Viet Cong heeft in een radiouit zending ontkend dat het beleg om Vuurbasis Zes is doorbroken De troe pen van het Bevrijdingsfrónt houden de Saigontroepen in en rond de Vuurbasis Zes nog steeds omsingeld, aldus de radio-uitzending. ARNHEM De Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten heeft met de eigenares overeenstemming bereikt over de aankoop van een ge deelte (127 hectare) van het landgoed De Haspel tussen Ermelo en Harder- wijk. In dit gebied treft men hier en daar nog open stuifzanden aan. Met de aankoop is een bedrag van 840.000 gulden gemoeid, dat Rijk, pro vincie Gelderland en de gemeente Er melo en Harderwijk beschikbaar stelt. tie. Die motie was zodanig opgesteld, dat zij heel wat leek, maar dat men er in wezen alle kanten mee op kon. Zoals wethouder mr. H. C. G. L. Po lak (stadsontwikkeling) constateerde: „Zij heeft niets om het lijf". Met het geVolg dat iedereen be halve de liberalen voor de motie stemde en dat toen in de vroege och tend zij met vlag en wimpel de raad passeerde, de heer Lems nog altijd het loodzware gewicht van de confessio nele fracties, inclusief die van de heer C. N. van Dis. te torsen had. Op het allerlaatste ogenblik, spre kend in derde termijn, trachtte de beer Lems, gesteund door zijn fractie genoten F. van Heezik en C. P. E. Ribbius. via een bijzondere uitleg „wij zijn van oordeel, dat de aanvrage van Hoogovens voor een terrein op de Maasvlakte met deze motie, van de baan is en dat Hoogovens weer hele maal opnieuw samen met alle aanvra gers moet worden bezien volgens de in de motie gestelde normen" van dat gewicht af te komen. Hij ging zelfs zover, te verklaren het niet eens te zijn met de interpretatie van burge meester Thomassen dat gewoon kan worden doorgewerkt. Het mocht allemaal niet baten. Mr. L. A. Struik (kath.) maakte dui delijk, dat de raad van dergelijke kunstmatige constructies niet was ge diend en dat er alleen kon worden gestemd over de motie met alle gaten die zij vertoont. Waarmee de raad, net als de Rijn- mondraad, concludeerde: nu nog géén Hoogovens, omdat aan de gestelde cri teria van milieubeheersing, infrastruc tuur en arbeidsmarkt nog niet kar worden voldaan, maar over enkele jaren ligt de zaak anders. Er is tijd tot 1973. want pas dan moet Hoog ovens een beslissing nemen. En in die tijd is en dat is nu al zeker de technische ontwikkeling al zo ver, dat waarschijnlijk aan alle eisen kan wor den voldaan. N.V. A. SLUYTER ZN. VERZORGT AL UW TRANSPORTEN DOOR HEEL NEDERLAND Rotterdam Telefoon 010 - 3T.3t.28 Vandaag in Groningen (Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De christelijke vakbeweging vindt het zinvol om na de verkiezingen een demonstratie voor het noorden te houden. Zo een demonstratie vindt men nu niet veel zin hebben. Dat is de reden waarom het CNV niet meedoet aan de massale demonstratie die NVV cn NKV van daag in Groningen houden. Dit zei gisteravond de heer H van der Meulen, vice-voorzitter van de Christelijke Metaal Bond op een CMB-vergadering in Groningen. De verwachtingen over de opkomst voor deze demonstratie van vandaag lopen uiteen van 10.000 tot 25.000 arbeiders die dan een kilometerslange stoet zul len vormen Eerder heeft het CNV zich reeds van deze demonstratie gedistantieerd omdat men meent dat het in wezen om een politieke demonstratie gaat. Daarvoor past het CNV zo vlak voor de verkiezingen. Men zal echter graag meedoen aan een actie om druk uit te oefenean op het nieuwe kabinet UTRECHT Hogere kappérstarie- ven ,zijn nodig. Een nieuwe cao voor het kappersberlrjf, waarover een ak koord is bereikt, gaat uit van een doorberekening van diverse loonsver beteringen in de tarieven. Volgens de bonden van kappers- personeel bestaat er goede hoop, dat het ministerie van economische zaken een verhoging der tarieven zal toe staan, omdat de kappersproblemen al tot het opheffen van vele bedrijven, hebben geleid. Er zijn nu nog onge veer 10.000 bedrijven in ons land, waarvan de helft zonder personeel werkt. De andere helft werkt met on geveer 15.000 werknemers. DEN HAAG De ministers van economische zaken en van verkeer en waterstaat hebben toegestaan dat de garagetarieven worden verhoogd met 90 cent per uur bij uurtarieven en met 6 procent bij karweiprijzen. De verhogingen vloeien voort uit de per 1 januari en 1 april 1971 gestegen lonen. De tarieven kunnen oplopen tot 1,20 per uur WASHINGTON. (AP) President Nixon heeft gisteravond voor de Amerikaanse radio verklaard dat in elk geval een Amerikaanse strijd macht in zuidoost-Azië moet blijven, totdat alle Amerikaanse krijgsgevan genen zijn vrijgelaten en de Zuid- vietnamezen zich zelfstandig kunnen verdedigen tegen overname door de communisten. Willem Duys stelde haar aan u voor U kunt het nu zelf mee belevenhaar gevangenneming en verhoor (verteld en gespeeld door haarzelf tesamen met 15 anderen) op een 30 cm LP voor slechts f 1,- porto. Bestellen via giro 369795 T.a.v. stichting "de jonge koeriers" I Postbus 16 - Soest (tel. 02165 - 3476). AMSTERDAM De 35-jarige Amerikaanse kunstschilder F. R. W. uit Marken, die ervan wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij de aanslag op de Russische handelsvertegenwoordiging in Amsterdam, ontkent iets met de zaak te maken te hebben. Hij heeft dit gistermiddag gezegd In een uitvoerig gesprek met de Amster damse officier van justitie, mr. H. G. van Everdingen. De kunstschilder, die al enige jaren met zijn Nederlandse vrouw op Marken woont, zei dat hij dinsdagmorgen uit Israël in Nederland was terug gekeerd. In zijn woning vond de politie een lang, van schapenwol gebreid jack. Een soortgelijke kledingstuk zou één van de drie mannen hebben gedragen, die een getuige drie kwartier voor de aanslag had zien weghollen bij het gebouw van de handelsvertegenwoordiging op het Museumplein in Amsterdap.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1