Nixons China-stap overal krijgt lof Chinese school is kazerne VEN GROTE STAP VOORWAARTS Centrum-gespreksgroep wil verkiezingen CHlI-top uitstellen EË een verzet meer tegen zetel voor Peking in VN? Moord op zakenman in Sao Paulo Argentinië zoekt contact met Peron Rebellen wilden Ceylons premier vermoorden globaal gezien «fttUMi# tltëuWWfl il' >11, '9 VRIJDAG 16 APRIL 1971 WASHINGTON, SJANGHAI (Reuter. UPI, AP) President Nixons stappen om de contac ten niet China te verbeteren zijn in Amerika bijzonder goed ontvangen. Nixon schijnt een po litieke coup volbracht te hebben door de Amerikaanse boycot van China te verzachten, zonder de bittere reacties op te roepen, die het Amerikaanse politieke leven twee decennia lang ïenmerkten. nadat de door de VS gesteunde troepen van Formosa in 1949 verslagen werden in de Chinese burgeroorlog. De Amerikaanse president was in aat een nieuwe Chinapolitiek te ttwikkelen, nu de krachtige China- bby in Washington vrijwel verdwe- >n is. Gedurende de jaren vijftig en istig stond deze lobby klaar om bij rt geringste teken van toenadering >t Peking „verraad" te roepen. ,in Amerika wint de mening steeds terrein dat de Amerikaanse (lichtingen met Formosa niet de ladering tot een land met 700 mil- inweuers onbeperkt in de weg igen staan. )e democratische senator John jnnis. die de naam heeft een com- unisten-vreter te zijn, prees de po- ingen van Nixon tot toenadering tot eklng. De Democratische fractielei- er in de Senaat, Mike Mansfield, ad eveneens woorden van lof en se- ator Henry Jackson een van de otentiële Democratische presidents- andidaten meende dat de dooi iet China druk op de Russen zou itoefenen hun betrekkingen met merika te verbeteren. Het nieuwe Amerikaanse initiatief «ft de speculatie geïntensiveerd, it president Nixon overweegt het rzet tegen Pekings lidmaatschap an de Verenigde Naties op te geven. VS zijn steeds tegen toetreding China geweest, omdat zij de re- ig in Formosa als de ware verte- ïwoordigster van de Chinese be- ilking beschouwden. In VN-kringen ordt aangenomen, dat het VN-lid- van China niet al te lang zich zal laten wachten. ^aatschap y§eer op zi< WARSCHAU Amerikaanse functionarissen hopen it China op de Amerikaanse initia len zal antwoorden met de hervat- j van de ambassadeurs-besprekin- in in Warschau. Dit geheime overleg het enige officiële contact tussen twee landen werd een jaar ge ien afgebroken, toen Amerikaanse Nixon troepen Cambodja binnenvielen. Een krant in Warschau voorspelde dat de besprekingen spoedig hervat zullen worden, maar een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade daar ver klaarde dat de Chinezen nog geen stappen in die richting hebben onder nomen. De New York Times wees erop dat de Chinese dooi het gevolg kan zijn van de terugtrekking van Ameri kaanse troepen uit Indo-China. Het blad meende dat er door de leiders van beide landen zoveel goodwill was getoond, „dat geen onderwerp op de Chinees-Amerikaanse agenda nu nog langer als totaal onoplosbaar kan worden beschouwd". Het meende, dat Peking een zeer geschikt tijdstip had uitgekozen voor de toenadering, namelijk vlak voor de lente-marsen van de critici van Nixons politiek: „Premier Tsjoe heeft de heer Nixon een goede dienst be wezen". Het hoofdartikel vervolgde: „Het is mogelijk dat Mao Tse-toeng en zijn volgelingen oprecht geloofden dat zij in gevaar gebracht werden door een informele Russisch-Amerikaanse al liantie. die door Pekings propaganda dikwijls werd gelaakt. De nachtmerrie van Mao moet de gedachte aan een gecoördineerde aan val van Amerika en Rusland geweest zijn, waarbij de Russen binnen zou den rukken vanuit het noorden over de Siberische en Mongoolse grenzen, terwijl de Amerikaanse troepen uit Vietnam en Taiwan zouden komen. De voortgaande terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Vietnam kan die vrees weggenomen hebben en het idee versterkt hebben, dat de Chinezen alleen maar te winnen heb ben bij normale betrekkingen met Washington. Het historische bezoek van het Amerikaanse tafeltennisteam aan China is begonnen met een ontmoe ting van twee mannai bij een taxi standplaats in Nagoya, Japan, zo heeft één van de Amerikanen geschreven. Twee dagen later waren de spelers in China. De Amerikaan riep een taxi aan, waarin twee Chinezen zaten, die hij van gezicht kende en die hem vroe gen in de auto te komen. Daar werd het voorstel gedaan: „Zouden Ameri kaanse spelers en functionarissen een uitnodiging verwelkomen?". De Ame rikaan bracht het verzoek onmiddel lijk over aan het team, dat niet lang aarzelde de invitatie aan te nemen. Vriendelijk uitgewuifd door hun Chinese collega's zijn de Amerikaanse tennisspelers gisteren vanuit Peking naar China's grootste stad Sjanghai vertrokken. „Laten we nog eens sa menspelen, zo mogelijk in de Ver enigde Staten", zei één van de sport lieden tot zijn gastheren. Er werden veel handen geschud, adressen uitge wisseld en beloften gedaan om brie ven te schrijven. De ontvangst in Sjanghai was al even vriendelijk als in Peking. Ze werden op het vliegveld begroet door tafeltennissers uit Sjanghai. Vandaag zullen de Amerikanen een industriële tentoonstelling en een commune be zoeken, voordat ze naar Kanton ver trekken. Morgen keren ze terug naar Hongkong. Russisch blad: MOSKOU (UPI) Een Rus sisch blad heeft er gisteren op ge wezen dat de Chinezen ook heel andere „spelletjes" dan tafelten nis spelen. Volgens het jeugdblad Komsomolskaja Prawda worden Chinese schoolkinderen vanaf ze ven jaar getraind in het gebruik van handgranaten en bajonetten voor een gevecht tegen het Sow- jet-„revisionisme". Het schreef dat de Chinese scholen volkomen gemilitariseerd zijn. Het jeugdblad vertelde dat de met propaganda gevulde boeken, die de kinderen lezen, „alleen maar in algemene termen spre ken over de intriges van het Amerikaanse imperialisme, maar bijzondere aandacht schenken aan het moderne revisionisme" Peking heeft de Sowjet-unie voor revisionistisch uitgemaakt. Volgens het blad bieden Chine se steden en dorpen het volgende beeld: „Een kolonne kinderen van 7 tot 10 jaar marcheert over straat, gekleed in militaire uni formen. Zij hebben rugzakken op hun schouders, Mao's citaten in hun zak en oefen-handgranaten aan hun koppel. Embleems op hun mouwen zeggen: „Kleine Soldaten" en zij marcheren zwij gend. Van tijd tot tijd roepen zij uit: „Versla de revisionisten. Lang leve voorzitter Mao". Deze „kleine soldaten" zouden, volgens het blad de „jonge pio niers" vervangen hebben, die tij dens de culturele revolutie ont bonden werden. Het schrijft dat de scholen meer weg hebben van militaire barakken. „Miljoenen kinderen moeten dagelijks uren lang exerceren, verscheidene tac tieken in bajonet-vechten oefe nen en zich bekwamen in het werpen van handgranaten! De schoolbibliotheken zijn ge vuld met propaganda-lectuur, speciaal bestemd voor de „kleine soldaten". De jonge helden in de ze boeken „leven en werken niet zomaar ergens, maar juisl in het noorden van China, nabii de Rus- sisch-Chinese grens. Zij nemen deel aan de opbouw van militaire installaties langs de grensrivier de Oessoeri" Russische grens wachten worden „openlijk rovers genoemd", aldus de Komsomols kaja Prawda. k door John Roderick ■\E Amerikaans-Chinese be- trekkingen zijn plotseling F(i 'een grote sprong voorwaarts' lekomen. De grote vraag is nu f dit tempo van rasse schreden rel volgehouden kan worden. De duidelijke ommekeer in de ver- [udingen tussen beide staten werd pensdag met nadruk bevestigd door pmier Tsjoe En-lai. die op een ont- pgst voor de 15 Amerikaanse tafel- tinisspelers en -functionarissen ver jaarde dat een 'nieuwe bladzij' in de [trekkingen tussen de twee landen BS omgeslagen en dat binnenkort ellicht een grote stroom Amerika- r.[n naar China komt. Deze belofte brdt gestaafd door de aanwezigheid I de volksrepubliek van de Ameri kaanse tafeltennisspelers en drie ^jnerikaanse journalisten, dié hun ftiviteiten mogen verslaan. Dooi (Totdat Tsjoe de Amerikanen en nog lere buitenlandse tafeltenisspelers de Grote hal van het volk in Pe- ig ontving bestond nog geer. zeker- id, of de door China geïnitieerde >i tijdelijk of permanent was. Met hartelijkheid warmte is iwel- it een beter word waarmee de Amerikanen begroette, werd igetoond dat het Chinese aanbod vriendschappelijke betrekkingen normaal menselijk niveau ge lend is. Het verbazingwekkende van de 'dooi' is wel dat de Chinezen geen enkele voorwaarde hebben verbonden aan hun gebaar tegenover een land. waarvan zij de regering ten stelligste veroordelen, en die zij vooral koppig heid inzake Formosa en Vietnam ver wijten. Te veronderstellen, dat de huidige campagne van ',zeg het met een glimlach' gebaseerd is op eer. herontdekte affectie voor Amerika zou echter een onderschatting beteke nen van de Chinese leiders, die zowel John Roderick, correspondent van het Ameikaanse persbureau Associated Press in Tokio, ver gezelt het Amerikaanse lafc'ten- nis-team op hun historische reis door China. Lil bel om hun pragmatische aanpak als om hun hardnekkigheid bekend staan. De affectie voor de gewone Ameri kaan is vermoedelijk nooit verdwe nen, maar het werd bijna twee de cennia niet verstandig of nuttig geacht de contacten van mens tot mens te herstellen. Met het huidige herstel erkennen de Chinezen, dat de belemmeringen van deze contacten te lang hebben bestaan, maar zij rekenen beslist op een positief Amerikaans antwoord op regeringsniveau. Hoe dit antwoord eruit zal zien is nog niet bekend, maar vermoedelijk zal het spoedig openbaar worden gemaakt. De meest voor de hand liggende veronderstelling is dat het bewind in Peking hoopt op verandering in het Amerikaanse verzet tegen toelating van China tot de Verenigde Naties. Voorts is het mogelijk, dat de Chi nezen verlangen naar aanzienlijke verzachting van de door Amerika on gelegde beperkingen op de handel met China, die nog uit de periode van de Koreaanse oorlog, 18 jaar geleden, stammen. Goodwill Afgezien van de kansen op prakti sche beloningen kan nu al gezegd worden dat het Chinese initiatief enorm veel goodwill heeft opgeleverd, niet alleen in Amerika, maar ook el ders in de wereld. De meeste mensen in het Westen schijnen er overtuigd van te zijn dat vrede in Azië niet kan bestaan, zon der een oplossing voor de kwestie- China. In het verleden werd dan ook elke Chinese concessie, hoe klein ook. toegejuicht, en thans volgen zij el kaar in een bijna ongelofelijk tempo op. Charme De Amerikaanse tafeltenissers, uit verkoren voor de rol van katalysator voor het veranderen van het basis metaal van vijandigheid in een zui verder allooi van goodwill, bleken zeer gecharmeerd te zijn van de ont vangst. die Tsjoe hun had bereid. Tsjoe, die zich bij het optreden in het openbaar gesteund weet door een vroegere carrière bij de opera van Peking, waar hij eer. van de sterren was, boeide en amuseerde zijn ge hoor. en de Amerikanen antwoordden hierop met het beginnen van een le vendig gesprek, waarin heel wat vra gen werden gesteld. euzen De Amerikanen waren zichtbaar verward door het feit dat zij overal in China leuzen hebben gezien, waar in de Amerikaanse imperialisten in niet bepaald zachtzinnige termen, werden veroordeeld. Dit viel voor hen moeilijk te rijmen met alle hartelijk heid. Het is echter evenzeer een feit dat de leuzen een uiting vormen van de bedreiging, die de Chinezen r.aar hun zeggen jarenlang gevoeld hebben in de Amerikaanse militaire aanwezig heid in Azië. Lente In die toestand is nog geen verandering gekomen. En hoe wel Tsjoe zich tijdens de ont vangst van de Amerikanen op uiterst beleefde wijze onthield van een kwaad woord, zij hij evenmin iets lovends over de re gering van president Nixon. De leuzen blijven waar zij hangen. Er schijnt dan een nieuwe lente te zijn aangebroken in de Ame rikaans-Chinese betrekkingen, maar het kan nog lang duren voordat het zomer is. De NASA heeft een nieuwe brand- weerkledij ontwikkeld voor gebruik in brandende ruimtevaartuigen waarin door de aanwezige zuivere zuurstof brandbestrijding op speciale moeilijkheden stuit. Canadese gevangenen bedreigen gijzelaars KINGSTON (Reuter) 500 in op stand gekomen gevangenen van de grootste Canadese gevangenis, in Kingston, Ontario, hebben gedreigd een vinger af te snijden van hun gij zelaars voor ieder schot dat op hen gelost wordt. De gevangenen kwamen woensdagavond laat in opstand en wisten zich meester te maken van de meeste cellenblokken en de recreatie zaal. Zij maakten negen bewakers tot gijzelaars, maar later lieten ze er drie vrij. De belegerde gevangenen hebben hun eisen niet openbaar gemaakt. Wel hebben ze een lijst van tien vooraanstaande Canadezen opgesteld aan wie ze hun klachten willen voor leggen. SAO PAULO (AP UPI, Reuter) Een vooraanstaand Braziliaans za kenman van Deense afkomst is giste ren op klaarlichte dag in Sao Paulo doodgeschoten, waarschijnlijk als re presaille tegen de onderdrukkings campagne van het Braziliaanse mili taire bewind tegen de verzetstrijders. Het slachtoffer was Henning Albert Boilesen, de 55 jaar oude president van Ultragaz SA Boilesen, een doch termaatschappij van de Amerikaanse Ultrafertil. De aanslag vond plaats dicht bij de plek waar in 1969 de Braziliaanse opstandelingenleider Carlos Marighela door de politie werd doodgeschoten. RIJSWIJK De centrum gespreksgroep in de CHU heeft in een open brief verklaard dat zij „zeer ernstig verontrust" is door de recente ontwikkelingen in de unie. Zij vraagt de verkie zing voor nieuwe leden van de toporganen van de partij op za terdag uit te stellen. Zeven van de acht kandidaten be schouwt de groep als van „zeer linkse signatuur". De groep geeft het hoofd bestuur in zeer ernstige overweging om de stemmingen uit te stellen en een aanbeveling te doen, die meer in overeenstemming is met de juiste sterkte van de groeperingen in de In de open brief klaagt de gespreks groep verder over het optreden van de CHJO-jongeren en de benoeming van de heer R. W. van Dijk, „afkom stig uit de Huysen-club", tot hoofd redacteur van het CHU-weekblad „De Nederlander". „Het schijnt dal men het er op aan legt nog meer CH-mensen van de Unie te vervreemden. Zijn de grote verliezen bij de verkiezingen van vo rig jaar niet genoeg geweest?", zo be sluit de open brief. De ze is toegezon den aan de Unie-voorzitter, de leden van het hoofdbestuur en de Unieraad. „Opnieuw worden kandidaten waar in wij en zovelen vertrouwen stellen zonder meer opzij geschoven. Het be treft personen die het midden en rechts in de Unie vertegenwoordigden. Het hoofdbestuur en de Unieraad worden weer meer in linkse richting omgebogen. Bij het vaststellen van de Tweede-Kamerlijst is duidelijk geble ken dat de Unie in grote meerderheid hiervan niet is gediend", aldus de open brief. De passage over de CHJO-jongeren in de open brief vermeldt o.m.: „Deze club jongeren rondom Huysen. die weinig achter zich heeft, was onte vreden over de gekozen lijst voor de Tweede Kamer. Lijsttrekker Udink werd in de rug aangevallen. Gedreigd werd met een negatief stemadvies. De grote meerderheid in de Unie noemt men „de rechtse onderwereld". De gespreksgroep is geschokt door een opmerking van de heer Huysen in het CHU-weekblad „De Nederlan der". Deze stelde „Komt er een ver nieuwing op gang, dan staat de cen trumgespreksgroep klaar om als abor tusteam deze vrucht af te drijven". Deze wijze van uitdrukken wijst niet bepaald op innerlijke beschaving en is een belediging voor brede kringen in de Unie. Aan deze club nu worden concessies gedaan om hun waarde volle medewerking voor de Unie te behouden", aldus de gespreksgroep. „Huysen wordt stemhebbend lid van het dagelijks bestuur, nog een van hen komt in het hoofdbestuur, met het samenstellen van de Unie-organen zal rekening met hen worden gehou den, enz. Deze jongeren schijnen voor de Unie waardevoller te zijn dan het grote aantal verontruste Unie-men sen". BUENOS AIRES (UPI, DPA. ANP) De president van Argentinië, Ale jandro Lanusse. heeft uiting gegeven aan zijn bereidheid om samen met de ex-dictator Juan Domingo Peron naar 'een oplossing voor de problemen van het land' te zoeken. Politieke kringen in de Argentijnse-hoofdstad verwach ten dat zich reeds in de komende da gen spectaculaire ontwikkelingen zul len voordoen. Jose Rucci. de secretaris-generaal van het zeer machtige Argentijnse verbond voor vakverenigingen (CGT), die dit nieuws bekend maakte na een ontmoeting met Lanusse, zal vandaag naar Madrid reizen om daar met Pe ron overleg te plegen. Peron, die van 1946 tot 1955 dicta tor over Argentinië was. leeft sinds zestien jaar in ballingschap in Span je. Zijn persoonlijke vertegenwoor diger in Argentinië, Jorge Paladino, houdt zich thans ook in Madrid op, waar hij overleg pleegt met de thans 75-jarige Peron. COLOMBO (Reuter. AFP. AP. UPI) De Ceylonesc radio heeft gisteren meegedeeld, dat twee jonge opstande lingen van de „Gucvaristen-bcwe- ging" zijn gearresteerd, die bekend hebben op 5 april de premier van Ceylon, mevrouw Sirimavo Bandera- naike te hebben willen vermoorden. Een groep van vijftig opstandelin gen zou die avond de ambtswoning van de premier binnendringen, haar doden en het huis in brand steken. De leden van de groep zouden van handgranaten en vuurwapens worden voorzien. Ze zouden elkaar 's avonds om elf uur bij het huis ontmoeten. Maar de twee gevangenen waren de enigen, die waren verschenen De anderen waren niet op komen dagen. Ook niet de leider van de operatie. In hetzelfde huis werd in septem ber 1959 de echtgenoot van mevrouw Banderanaike door een boedhistische monnik vermoord. Hij was in die tijd eveneens premier van Ceylon. rechl V grot heeft bestudeerd, die werden buitgemaakt bij overvallen op kerkelijke en andere organisa ties in geheel Zuid-Afrika. „Het is een mammoettaak voor de mensen, die er aan werken". De politie probeert te bewij zen, dat de deken fondsen uit Engeland en andere landen ont ving die bestemd waren voor familieleden van politieke ge vangenen in Zuid-Afrika. Hij zou daarmee het verboden De fence and Aid Fund hebben ge holpen. dat vroeger dit werk in Zuid-Afrika deed. Venter zei op een persconfe rentie voorts, dat getrainde ter roristen het land met vervalste paspoorten binnenkomen. Zij kunnen moeilijker bestreden worden, dan wanneer zij open lijk terreur bedrijven. i-oorbeeld De Zuidafrikaanse justitie leeft tenminste een jaar nodig 'm een gedetailleerde aanklacht kunnen indienen tegen de inglicaansc deken van .Tohan- lesburg. bisschop Gonville A. French-Bcytagh. De 59-jarige leken, die in januari werd ge- irresteerd. werd beschuldigd fan het bezitten van pamfletten fan het verboden Afrikaanse Nationale Congres. Op 26 fc- iruari werd zijn voorlopige ïerhtenis verlengd tot 28 mei. Volgens het hoofd van de idafrikaanse veiligheidspoli- □J. Venter, zal het lang iren, voordat de politie de >te hoeveelheden documenten In Maleisië wordt op een nog al bizarre manier propaganda gemaakt voor geboortenbeper- king. Che Nik Abdoel Rahman, een arts van 63. die tweeëndertig torouwen en maar zeven kinderen heeft, wordt de bevolking ten voorbeeld gesteld als iemand. die verstandig ouderschap op een indrukrvek- kende wijze in praktijk brengt. Als bijzonderheid wordt er nog bij verteld dat de jongste vrouw van de arts pas 17 'jaar is. dag amerika Amerika is niet meer wat het geweest i9. Niet minder dan 16 miljoen volwassenen zouden het land van de onbegrensde moge lijkheden willen verlaten om el ders een nieuw bestaan op te bouwen. Als ze de kans kregen. Voordal de woelige jaren zes tig waren aangebroken voelden 8 miljoen Amerikanen wel wal voor emigratie. Vlak na de tweede wereldoorlog waren het er ruim 5 miljoen. Een veeg teken is, dat het verlangen om Amerika de rug toe te keren het grootst is onder do jongeren tussen 18 en 29 jaar met universitaire opleiding. Volgens een onderzoek van hel Gallup Institute willen 3 van de 10 jongeren emigreren. De pio niersgeest blijkt nog te bestaan: Australië staat bovenaan op de verlanglijst. Dan volgt Canada. Ook Engeland en Zwitserland zijn in trek. Is Amerika voor 12 procent van zijn volwassenen niet meer de moeite waard, in Engeland ziet niet minder dan 41 percent de toekomst in eigen land som ber in. Ook daar leeft een op merkelijke voorliefde voor Australië en vervolgens Nieuw- Zeeland. Opmerkelijk is dat de Neder lander die willen emigreren (16 percent) eenzelfde voorkeur hebben. Van de Westduitsers zou 27 percent naar Amerika, of Zwit serland willen „verhuizen". Amerika is ook in trek bij de de volwassenen van Uruguay, Griekenland. Finland, Zweden en Brazilië, waar resp. 32. 22. 19. 18 en 17 percent zou willen emigreren. nieuwe mens Het ontstaan van een nieuwe mens is de droom van alle com munisten. Op Cuba heeft men het niet alleen bij hardop dro men gelaten. Daar functioneert sedert een jaar een middelbare school met het speciale doel de leerlingenmeisjes en jongens in de leeftijd van 12 tot 16 jaar om te vormen tot nieuwe men sen. Het is een harde, maar mo dern ingerichte kostschool, waar studeren en het verrichten van handenarbeid zijn gecokbineerd. De leerlingen volgen vijf lessen van vijftig minuten per dag en werken in brigades van 10 tot 12 scholieren drie uur per dag op de bananenplantages, die bij de school horen. Het. behoort ook tot hun op voeding tot nieuwe mensen dat ze hun bezittingen niet achter slot en grendel kunnen bewa ren. Ze moeten kasten met el kaar delen. „Ze worden niet aangemoedigd te denken in ter men van privé-bezit". zegt de jonge directeur. Hij wijst er op dat de studieresultaten op zijn school uitstekend zijn, ook al is dat eigenlijk bijzaak. Ons be langrijkste doel is het ontwik kelen van nieuwe mensen", zo merkt hij trots op. kouseband De tijd heelt alle wonden. Ook die van keizer Hirohito van Japan. Hij krijgt in oktober, als hij op staatsbezoek in Engeland is, zijn Orde van de Kouseband terug. De Japanse keizer kreeg deze orde in 1929 tijdens een staatsbezoek van de toenmalige prims van Wales aan Japan. Maar na het beruchte bombar dement op Pearl Harbour werd deze Britse koninklijke orde van de keizer afgepakt. De orde is bestemd voor 24 uitgelezen personen, die Engeland zowel in oorlogstijd als gedurende de vrede grote diensten hebben be wezen. slavernij Alle regeringen zijn er tegen, de Verenigde Naties hebben het veroordeeld en alle grote reli gies verafschuwen het, maar {nog altijd zijn er mannen, vrou wen en kinderen, die in sla vernij leven. In sommige landen in de Sahara is een volwassen man evenwel waard als tien ka melen. In andere streken brengt hij vijftienhonderd gulden op en een torouw zelfs het dubbele. Tegen deze misstanden strijdt sinds 1823 de Britse Anti-sla- vernij Maatschappij, die nog al tijd zijn hoofdkwartier heeft dicht bij het Londense Viötoria Station. Volgens deze maat schappij bestaat onverijalste slavernijnog in elf landen, ter wijl verschillende vormen van semi-slavernij nog in dertig an dere landen voorkomen. Echte slavernij komt, volgens de Britse bestrijders van sla vernijnog voor in Algerije, Tsaad. Lybië, Mali, Mauretanië, Marokko, Niger, Oman. Pakis tan, Senegal en de Phillippij- nen. Dit ondanks het feit. dat slavernij in al deze landen tool- gens de wet is verboden. In de sfeer van de semi-sla vernij hekelen de Britten de lijfeigenschap in Afghanistan. Bolivia, Peru. Ecuador en Ethiopië. Schuldslavernij komt nog voor in Birma en India, terwijl verregaande uitbuiting en misbruik van kinderen nog plaats vindt in Libanon. Tur kije, Syrië, acht Afrikaanse lan den, acht in zuidelijk Azië en in nagenoeg alle 22 Latijnsameri- kaanse landen. Het aantal slachtoffers van deze kwalijke praktijken is moeilijk exact weer te geven, maar over schrijdt, volgens de Anti-sla- vernij Maatschappij ruim schoots de tien miljoen. bundeswehr Het Westduitsc leger blijft het zorgenkind van de rege rende politici in Bonn. Bonds kanselier Willv Brandt en mi nister van defensie Helmut Smidt maken zich ernstige zor gen over het stijgende aantal dienstwegieraars in de Bondsre publiek. Een militaire deskun dige heeft onlangs verklaard dat het aantal dienstplichtigen met gewetensbezwaren tegen militaire dienst in 1970 met een derde is toegenomen tot 19.363. In totaal heeft West-Duitsland 460.000 militairen. Brandt heeft nu verklaard dat maatregelen genomen moeten worden om het misbruik tegen te gaan van de mogelijkheden, die bestaan om op grond van gewetensbezwa ren aan het militaire pak te ontkomen. haarnetje? Het Zweedse leger heeft in West-Duitsland 50.000 wasbare haarnetjes gekocht ten behoeve van zijn manschappen met lang haar. De haarnetjes behoren nu tot de organieke uitrusting van alle langharige soldaten, die on danks al het aandringen van hun officieren niet naar de kap per wilden. In het Deense leger worden haarnetjes al meer dan een jaar gebruikt. Nieuwsgaring Er bevinden zich 26 Russische journalisten in New York en Washington tegen 22 Ameri kaanse journalisten in Moskou. Dc laatsten werken onder veel moeilijker omstandigheden dan hun Russische collega's, die in de Verenigde Staten zijn gesta tioneerd en. volop kunnen profi teren van het Amerikaanse recht op vrije nieuwsgaring. De Sowjet-autoriteiten proberen buitenlandse journalisten zoveel mogelijk in politieke quarantai ne te houden. Voor hen geldt in feite de regel: wat niet uitdruk kelijk is toegestaan, is verbo den. De buitenlandse correspon denten. die er naar streven hun kranten zo goed mogelijk te in formeren over wat er in de Sowjet-Unie werkelijk aan de gang is, dreigen uitgewezen te worden. De laatste tijd hebben heel wat Amerikaanse journa listen op bevel van het Kremlin de Sowjet-Unie moeten verla ten. Kan Amerika daar wat tegen doen? Dusko Doder, die tot voor kort correspondent van The Washington Post in de Rus sische hoofdstad was, schrijft dat „bijna alle westerse waar nemers in Moskou" van mening zijn dat snelle represaille-uit wijzingen het enige afdoende antwoord vormen. Wordt een Amerikaanse journalist Moskou uitgezet, dan moet dc Ameri kaanse regering direct een Rus sische correspondent naar huis sturen, ook al heeft mei» niets tegen de man. Doder wijst er op dat de posi tie van de correspondent van de Neue Ziircher Zeitung in Mos kou bewezen heeft dat het re- presaillesystecm werkt. Hoewei de Sowjct-autorileiton een af grijselijke hekel hebben aan de correspondent van het deftige, maar uitstekende Zwitserse dagblad, hebben ze hem niet durven terugsturen naar Ziirich. De Zwitserse regering had na melijk laten weten dat alle zes Russische correspondenten, die in Zwitserland zijn gestatio neerd, dan onmiddellijk zouden worden uitgewezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9