lichtvervuiling alleen door [unstig weer nog draaglijk Werknemerseisen ten dele gehonoreerd Biesheuvel leest Verkuyl es de les Christ, partijen moeten VVD maar laten staan oestand even erg als in Los Angeles DS '70 een „arme partij" W. in 't Veld naar PPR Personalia Uw probleem is het onze Fusie Rijn/Schelde-Verolme Prof. Verkuyl op verkeerde weg Grote bosbrand Felle aanval van dr. Grapperhaus: 7 VRIJDAG 16 APRIL 1971 Eerlijk zijn a.r. heren hebben gemeend témbusadvies te geven, nl. om op •PR te stemmen. Die immers gaf neest eerlijke getuigenis in de za an oorlog en vrede. Tot deze he- lehoorden o.a. prof. Verkuyl, dr. Jager, ds R. J. v.d. Veen, Borst- an het CNV en Ben van Kaam. het voor deze heren niet eerlijk, jk uit de ARP te treden? Dan we, wat ze aan hen hebben, mensen, die bij de partij blijven vergaderingen getuigenissen af- n, doch bij de verkiezing de men- raden, de partij in de steek te wat moet je daarmee? Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM De luchtverontreiniging door auto's is in Ne derland ernstiger dan wij denken. Overlast door uitlaatgassen is na melijk van twee dingen afhankelijk: ten eerste de hoeveelheid ge produceerde verontreiniging en ten tweede de mate waarin die ver ontreiniging blijft hangen dan wel zich verspreidt, de weersomstan digheden dus. Nu is uit onderzoek gebleken dat er drie weertypen zijn die de verontrei niging op grondniveau sterk bevorde ren. En door een merkwaardig toeval zijn juist deze weertypen de laatste jaren weinig voorgekomen, zodat wij verhoudingsgewijs schone lucht kon den inademen. Wanneer aan deze uit zonderingstoestand een einde komt kunnen we dus een aanmerkelijke verslechtering van de vervuilings- raad verwachten. Dit vertelde drs. G. F. A. van Zuylen gisteren in Amsterdam op de „Akademiedager." die de Koninklijke Nederlandse academie van weten schappen jaarlijks houdt om aan haar bestaan wat meer bekendheid naar buiten te geven. en we eerlijk tegenover elkaar ook zij jegens ons. Drs. Van Zuylen, die als meteoro loog verbonden is aan de universiteit van Amsterdam, maakte zijn opmer king aan het einde van een lezing waarin hij naging hoe de aanwezig heid van een stad het weer ter plaat se beïnvloedt. Die invloed is inder daad duidelijk aan te tonen: in een Dr J. H. Scheurer stad is het in het algemeen warmer Van onze Haagse redactie )EN HAAG A.R.-lijsttrekker Biesheuvel heeft gisteren in Den ag ernstige kritiek geleverd op het advies van professor Verkuyl om bij de verkiezingen in plaats van AR PPR te stemmen. ti", aldus Biesheuvel, „ver- t men de PPR als alternatief de ARP. Ik heb er oog voor in een zekere gewetensnood, st tégen de eigen partij nder het lidmaatschap daar- op te zeggen. Anders is het ech- ïubliekelijk een stemadvies uit te RAADSEL s men de PPR ziet als een onder- Jvan de linkse combinatie dan peert men eigenlijk op het ge- pschappelijk beleidsplan van V D'66 en PPR te stemmen. Hn# pnen als prof. Verkuyl dat een uitgang kunnen achten boven de 7 is mij een raadsel", aldus de lijsttrekker. j vond het onbegrijpelijk dat de als snipper van de KVP, ont- i uit onbehagen, als reactiever- og een bepaalde aantrek- cracht schijnt te hebben. „De bepaalt niet de betekenis van de e drie", aldus mr. Biesheuvel. DS'70 (halve het stemadvies en de PPR AR-voorman ook voor DS'70 ïgoed woord over. „Deze partij is Beesgeworden synthese van PvdA vD. De WD liet in de afgelopfjn kietsperiode, als grote voorvechter bezuiniging op de overheidsuit gaven, deze uitgaven stijgen van 18 tot 33 miljard, terwijl de PvdA in het gemeenschappelijk program met D'66 en PPR haar socialisatie van de grond en het bankwezen heeft laten vallen. ARME PARTIJ In Nederland worden, aldus de heer Biesheuvel, wl erg lichtvaardig partijen opgericht. Zo vraag ik me ten aanzien van de DS'70 af of men niet beter politiek onderdak hid kun nen zoeken bijde WD, ik zie de WD zich ontwikkelen als een WD met socialistische trekjes. Volgens de AR-lijsttrekker is DS'70 eigenlijk maar een arme partij: zij heeft geen algemene visie op de maatschappelijke ontwikkelingen; ze berijdt slechts een aantal stokpaard jes. Het officiële staatsbezoek, dat de Canadese gouverneur-generaal Ro land Michener aan ons land brengt, weerhoudt hem niet van een uurtje trimmen in het Amsterdamse Von delpark. In de vroege morgenuren kon deze onverwachte foto worden gemaakt van het Canadese regerings hoofd. dan in de omgeving, de lucht is er wat droger maar er valt meer regen, en er waait bij rustig weer altijd een lichte „plattelandwind" door de bui tenwijken naar het centrum toe. Dat het in de stad warmer is (in Amsterdam overdag gemiddeld onge veer een halve graad, als je alleen naar de minimumtemperatuur 's nachts kijkt zelfs meer dan een he le graad, had drs. Van Zuylen uitge rekend), heeft een hele serie oorza ken. Er wordt door de stedelijke bebou wing per hectare meer zonnewarmte opgenomen dan op het platteland, doordat het bebouwde oppervlak on regelmatig gevormd is. Daar staat te genover dat er minder zonnestralen doordringen, omdat over de hele stad heen zich een honderden meters ho ge „stofkoepel" heeft gevormd als ge volg van alle bedrijvigheid beneden. Maar dat wordt meer dan goedge maakt doordat die zelfde stofkoepel 's nachts de warmte-uitstraling be lemmert. Verder wordt een aanzienlijk deel van de „ingestraalde" zonnewarmte op het platteland gebruikt voor de verdamping van water. In de stad krijgt dat proces geen kans omdat het regenwater door riolen wordt afge voerd. Ook dat levert ware winst op, en het veroorzaakt ook de iets droge re atmosfeer. Voor Amsterdam had drs. Van Zuylen dat laatste trouwens niet door metingen kunnen bevesti gen, waarschijnlijk omdat Amster dam zoveel open water heeft. INDUSTRIËLE WARMTE En tenslotte is het in een stad war mer omdat behalve de zon ook de mens warmte produceert Hoeveel warmte, had de heer Van Zuylen be trekkelijk nauwkeurig kunnen uitre kenen, aan de hand van gegevens over de afzet van elektriciteit, aard gas en stookolie in de hoofdstad, het verkeer (in Amsterdam worden jaar lijks zo'n anderhalf miljard auto-ki lometers afgelegd) en de vuilverbran ding. Het resultaat was een warmte- Van een onzer verslaggevers APELDOORN De heer Wim in 't Veld, die eerder deze week met negen anderen, onder wie prof. dr. J. Verkuyl, de kiezers van confessio nele partijen opriep deze keer bij wijze van signaal van verontrusting op de PPR te stemmen, is uit de ARP gestapt en lid geworden van de PPR. Hij was één van de oprichters van de werkgroep christen-radicalen en behoorde met o.a. Bas de Gaay Fort man vier jaar geleden tot de spijt stemmers van de ARP. Toen had hij nog enige hoop op een radicale rich ting van deze partij, maar dat is qji een duidelijke teleurstelling uitgelo pen. Ik blijf echter, aldus In 't Veld, in een christelijke politiek geloven, die inspireert tot radicale daden. Hij verklaart zich tegen de lijn Biesheu vel/Veerman en noemt zich een Berg huis-fan, maar die is helaas uitge praat. Ik ben het me De Gaay Fort man eens, die zegt: de ARP-program- ma's worden links geschreven, maar door rechts uitgevoerd. Biesheuvel kan zich wel uiten in radicale be woordingen, maar hij neemt de kleur van zijn omgeving aan. Wim in 't Veld heeft de afgelopen tien jaar tal van functies binnen de ARP gehad. Zo was hij o.a. secreta ris van de ARP Gelderland, lid van de AR-Kamercentrale Apeldoorn en lid van het partijconvent. produktie per hectare die 's zomers neerkomt op een derde van de zonne warmte, 's winters zelfs op anderhalf maal de warmte die de (dan zwak kere) zon ons toeschijnt. Een gegeven dat niet zo vreselijk veel zegt, omdat de warmte die de industrie maakt vooral op enkele punten vrijkomt. Een elektriciteits centrale brengt bijvoorbeeld zestig procent van de energie in de vorm van warmte in de omgeving, en le vert slechts de resterende veertig procent in de vorm van elektriciteit aan de verbruikers. Daardoor ont staan binnen het stadsgebied een aantal warmte „cellen" bij industriële concentraties. GESPAARD DOOR WEER Omdat hij nu toch cijfers had over de hoeveelheid benzine die in de stad wordt verreden, zou drs. Van Zuylen graag verder rekenen aan de hoeveel heid koolmonoxide en onvolledig ver brande benzinedampen die daardoor in de lucht worden gebracht. Maar dat hangt af van de cilinderinhoud en de leeftijd van de auto's, en daarover zijn voor Amsterdam geen gegevens bekend. Een bijzonder ruwe schatting leer de dat de situatie in de hoofdstad even ongunstig is als in het beruchte Los Angeles voor het in werking tre den van de wet op de luchtverontrei niging daar. Maar terwijl het weerty pe dat smog-vorming bevordert in Los Angeles zeer vaak voorkomt, zijn wij er, zoals gezegd, min of meer toe vallig juist voor gespaard gebleven, de afgelopen jaren. Prinses Margriet in gesprek met een Canadese doedelzakspeler, die de plechtige kranslegging op de Canadese begraafplaats in Holten opluisterde. Zij vergezelde de Canadese gouverneur-generaal Michener op diens tocht naar het oorlogskerkhof. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het akkord over een fusie tussen Verolme en Rijn-Schelde, dat woensdag werd bereikt, komt gedeeltelijk tegemoet aan de eisen die de werknemers tijdens de hearingen Benoeming: Het bestuur van de Vere niging van Nederlandse Gemeenten heeft de burgemeester van Arnhem, drs J. A. F. Roeien, benoemd tot voorzitter van de ver eniging. De benoeming van de heer Roeien gaat per 1 september In. Dan zal de hui dige voorzitter, de heer J. Lindeboom, af treden in verband met zijn pensionering als burgemeester van Bedum. Ontslag: dr. G H. J. Abeln, (57). direc teur van de economische voorlichtings dienst. heeft om gezondheidsredenen zlin ontslag aangeboden. Binnenkort gaat hij met vervroegd pensioen uit de overheids dienst. Dr. Abeln is officier ln de orde van Oranje Nassau, ridder ln de orde van de Nederlandse Leeuw en drager van ver schillende buitenlandse onderscheidingen. Onderscheiding: staatssecretaris Van der Poel zal op 21 april aan de reclame-ont werpers G. Keuken en K. Ooms de Bron nen-medaille uitreiken. De twee ontwer pers hebben zich vorig Jaar veel moeite getroost om de aandacht te vestigen op het natuurbeschermingsjaar, waarvoor zij de affiches, de stickers en dergelijke uitvoer den. Overleden: De heer H. H. Spruit, com missaris van politie te Voorburg, is ln Adelboden (Zwitserland), waar hij met va kantie was, overleden. De heer Spruit, die 56 jaar was en aan een hartverlamming overleed, was ook bekend als penning meester van de Nederlandse volleybalbond. hebben gesteld. De commissie heeft de minister geadviseerd di rect na de fusie een herstructure ringsplan op te stellen. Verder moet de nieuwe onderne ming met de vakbonden eens worden over een sociaal plan. waarin de be geleiding van deze herstructurering vordt geregeld. De werknemers krij gen een zekere invloed op de samen stelling va nde raad van commissaris sen. Hiermee loopt de commissie voor uit op het nicuwevennootschapsrcht dat nog de Eerste Kamer moet pas seren. Tenslotte zou een onafhankelijk ad ministratiekantoor moeten worden ge formeerd dat de aandelen moet gaan beheren. Ook op de samenstelling van dit kantoor krijgen de werkne mers een zekere invloed. Deze aanbevelingen van de com missie verschillen van de wensen van de werknemers die eerst een her structureringsplan verlangden op grond waarvan de fusie van de grond zou kunnen komen. Volgens de com missie kan een dergelijk plan echter eerst na de fusie worden opgesteld. Dit als gevolg van de dan pas ter beschikking komende gedetailleerde informatie en met het oog op de voor de fusie nog bestaande belangente genstellingen. De invloed die de werknemers krijgen op de raad van commissarissen en het bestuur van het administratiekantoor is geringer dan de werknemers zich hadden voorgesteld. Het komt erop neer dat de raad van commissarissen overeenkomstig de nieuwe wet een voordracht doet over zijn samenstelling aan de werk nemers. Zij kunnen wijzigingen aan brengen en het aantal commissarissen zelfs uitbreiden van 9 tot maximaal 12. Het recht van veto dat de nieuwe wet de werknemers wel toekent, ont breekt echter. De eventuele gevaren van de fusie zoals die naar voren zijn gebracht door de heer Verolme en de voorzit ter van de stichting Verolme-trust prof. Hofstra worden in het rapport van de commissie-Winsemius van de hand geweten. Zo werd gesuggereerd ook van de zijde van de werknemers van het Verolme-concern, dat de Rijn-Schel- de-groep door zijn meerderheidsposi tie de scheepsnieuwbouw om zeep zou helpen. De commissie wijst er echter op dat dit tegen het belang van de Rijn-Schelde-groep zou zijn. Dit concern houdt zich voor een groter gedeelte met scheepsnieuw bouw bezig dan men oppervlakkig heschouwd geneigd is aan te nemen. Wanneer de nieuwbouw berekend wordt op basis van de toegevoegde waarde per schip, dan luidt de ver houding ongeveer 2 (Verolme) en 1 (Rijn-Schelde). Deze verhouding be draagt 5:1 wanneer uitsluitend geke ken wordt naar het aantal geprodu ceerde tonnenmaten. Brieven die nlei zijn voorzien van naam cn adres kunnen niet in nrhandHIns worden genomen. Ge- neimliouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Wat betekent deze kande laar, waarvan ik u een afbeelding zend? Hoe heet deze? Antwoord: De achtarmige kande laar, die u bedoelt, mag men niet verwarren met het symbool van Israël de zevenarmige kandelaar. De achtarmige menorrah (ook wel menourah genoemd) ziet men in Israël en in veel Joodse gezinnen branden ten tijde van het Chanoe kafeest. het feest van de inwijding van de tempel, eind december, ook voorkomend in het Evangelie naar Johannes. Zoals u weet, werd Kan afin door verschillende wereldmachten over heerst. Toen dit gebeurde door de Grieken, werd de tempel leeggeroofd en ontwijd, o.a. door offers van on reine dieren. Judas Maccabeüs en de zijnen organiseerden het eerst on dergronds verzet. Na de overwinning heeft een van de Maccabeeën de tempel weer Ingewijd. Het eeuwige licht was gedoofd en het zou acht dagen duren voor de gewijde olie weer volgens het rituele voorschrift toebereid zou zijn. Maar gelukkig werd ergens een klein kruikje ge wijde olie gevonden dat door een wonder toereikend was voor acht dagen. In die dagen was het een groot feest in Jeruzalem, maar in de tempel brandde alleen het kleine pitje. Tegenwoordig begint men op de eerste dagen van het inwijdings feest rechts een kaars te zetten, die aangestoken wordt. De tweede dag komen 'er rechts twee kaarsen, waarvan de linker het eerst wordt aangestoken. De derde dag steekt men drie kaarsen aan, enz. De losse kaars in het midden (een negende kaars dus), de zogenaamde dienaar, wordt gebruikt om de andere kaar sen aan te steken. Er worden vrolij ke versjes bij gezongen en men geeft elkaar cadeau's. Minister Bakker: SPIJKEN1SSE De AR-minister van verkeer- en waterstaat drs. J. Bakker heeft tijdens een verkiezings bijeenkomst kritiek geuit op het ad vies van prof. Verkuyl om bij deze verkiezingen te stemmen op <Je Poli tieke Partij Radicalen. Hij bleek voor dit stamadvies van prof. Verkuyl geen goed woord over te hebben. Minister Bakker zei: „Ik kan de houding van prof. Verkuyl niet begrijpen omdat de studie over de kernbewapening nog niet is beëindigd. Het is volstrekt onjuist wat de profedssor heeft gezegd en Ik betreur het dat bij deze verkeerde weg inslaat omdat hijzelf heeft deel uitgemaakt van een werkgroep over de kernbewapening Terwijl boven dien deze zaak ook uitvoerig aan de orde is geweest in het partijconvent". Eerder deze dag bezocht de heer Bakker, maar dan in zijn functie van minister van verkeer en waterstaat de gemeenten 's-Gravendeel en Spij- kenisse om daar met vertegenwoordi gers uit de streek te praten over hun specifieke problemen. De verkiezings bijeenkomst in Spijkenisse was het besluit van zijn rondreis. TILBURG In de Drunense dui nen in de gemeente Loon op Zand/- Kaatsheuvel, zijn gistermiddag 30 ha bos in vlammen opgegaan. Er zijn zo van dip dingen, waar sommigen van dromen. Mannen, zegt men, dromen vooral. Hel is bijna onbillijk om hun nu de ogen uit te steken met te vertel len. dat voor mij een paar van die dromen werkelijkheid zijn gewor den. Droom één: machinist zijn op een echte trein. Nou machinist ben ik niet geweest, maar heb wel lang ge leden eens een lieve lange dag op dat vitale punt aan de kop van de trein gestaan. Eerst in een echte ko- lenlokomotief en later in de cabine van een elektrische trein. Troost voor de mannen, die het niet beleefd hebben: ik vond het niet zo boeiend. Geen weg rechter dan een rail, de wereld opzij telt niet! Wel heb ik sindsdien een onbe perkte bewondering voor de mannen die uur aan uur die rails berijden. De tweede droom is nog stouter... helemaal aan het hoofd varen van een echte vloot. Eerlijk gezegd, ik - heb dat helemaal per ongeluk ge presteerd. Het was in Den Helder, waar we als publiciteitsmensen de taak van de mijnendienst mochten bestude ren. De dienst met de spreuk ,.Sit marum securum': opdat de zee vei lig zij. We mophten op en in en rond de mijnenvegers, die keurig aan de kade gemeerd lagen. Trappetje op. trappetje af. Dan is het varen gebla zen. Je laat het natuurlijk niet merken, maar op een schip voel ik me als een kip die in het water gegooid wordt. En dat is heel naar. Je stapt de loopplank qp, groet de vlag en knikt daarmee een stel ma- trozengezichten toe. Alweer trappe- Dromen tje op. Een jong officier, van wie ik de rang vergeefs tracht vast te stel len. Geeft niet zegt iemand, hij is commandant. De commandanl van de M 853 H M Blaricum. Er gaan onbegrijpelijke bevelen en de Blaricum glijdt de haven uit. De zee blinkt, er is de witte horizon die Texel heet en er is een houten stoel op een verhoginkje. Op die stoel ga Ik zitten, waarom niet? Ik kijk eens om... en daar... in kiellinie achter ons nog zes mijnen vegers... Ik zit lekker op mijn troontje en geniet. De commandant legt vrien delijk van alles en nog wat uit, zegt zijn bevelen in een toeter die uit de vloer oprijst... dan komt er iemand, die me in het oor fluistert: „Je zit op de commandostoel..." Vlootvoogd... de droom der dro men... Dan zwenken we de andere zwen ken mee. Hoe dat allemaal mogelijk is gaat boven mijn denkvermogen. Opeens is een van de andere mij nenvegers bijna naast ons... er is een schrille bootmansfluit... alles staat in de houding op beide boten en ik ook... We passeren elkaar... De hoge stoel blijft verder leeg, wat is er beter dan rechtop, de voe ten stevig op dek geplant, de neus in de wind en de hemel koepelend daarboven, een vaste koers te va ren? Daar zorgt de commandant wel voor. Weer aan wal voel ik me vreemd, de wereld is gekrompen. De werkelijkheid vol harde straat stenen... (Van onze parlementsredactie) AMERSFOORT De drie christen-democratische partijen moeten de WD, zoals deze par tij zich nu opstelt, maar laten staan. Wat de liberale partij wil, betekent een relatieve achteruit gang in het voorzieningsniveau van de afgelopen jaren op een aantal terreinen. Deze frontale aanval op de WD deed gisteravond de staatssecretaris van financiën, dr Grapperhaus, tij dens een verkiezingsbijeenkomst van de KVP in Amersfoort De voortekenen duiden op ernstige moeilijkheden tussen de drie christe lijke partijen en de WD. Deze partij, aldus dr. Grapperhaus, wenst geen werkeliike verruiming van de belas tingmiddelen. Dat is onaanvaardbaar voor de confessionele partijen. Ook het brengen van de jaarlijkse huur verhogingen van 7 op 10 procent is niet te accepteren. Wat zal er terecht komen van de sociale maatregelen en wat heeft de WD de bejaarden nog te bieden naast de optrekking van de AOW?, vroeg dr. Grapperhaus. Belastingen Een belastingverzwaring is de basis voor de uitvoering van het urgentie programma van de KVP, ARP en CHU. Voorwaarde is wel, dat we in staat zullen zijn in vier jaar 800 mil joen gulden in de groei van de be staande takken van overheidszorg af te remmen en dat er, in overleg met het bedrijfsleven een matige loonstij ging zal komen. Er blijft dan nog twee miljard gul den over voor essentiële zaken uit het programma. Op deze wijze ls het ur gentieprogramma op een gezonde wijze door de economie te verwerken zonder de inflatie te versterken. Offer Aanval Als de heer Geertsema zijn zin krijgt, vervolgde dr. Grapperhaus zijn aanval, kunnen de schoolklassen niet worden verkleind, is het niet mogelijk de ontwikkelingshulp te verhogen, kan het aantal gesubsi dieerde woningen jaarlijks niet met 3.000 worden uitgebreid en is het niet mogelijk meer iets voor de werkende jongeren te doen, afgezien van de partiële leerplicht. Staatssecretaris Grapperhaus lan ceerde in zijn verkiezingsrede nog een suggestie om de inflatie te be strijden bij de verzwaring van de be lastingdruk met 0,5 procent per jaar: een aantal in de rijksbegroting aan gegeven posten worden voorwaarde lijk geblokkeerd. De uitgaven mogen pas worden ge daan als de burgers bereid zijn de belastingverzwaring voor eigen reke ning te nemen. De lasten mogen niet afgewenteld worden. Er wordt dus een offer gevraagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7