Breed recreatieonderzoek Delta de gehele voor s Haags paviljoen 100 jaar geleden inentingslokaal Aktie voor de restauratie van ~n 16e eeuws kerkje *1 PROVINCIE EN RIJNMOND BETALEN Vliegveldtarief Zestienhoven gaat omhoog Brielle zuinig op monumenten Congres over mens en milieu SGP-er: desnoods met Van Rappard tegen blote PSP Politiekorpsen straks groter VRIJDAG 16 APRIL 1971 ,flet zal wel beroering gaan geven in het gebied", zegt het bestuur van het recreatieschap Brielse Maas. Dat slaat op het strenge toezicht dat nu gehouden wordt op de verbodsbepaling om langer dan drie dagen op eenzelfde plaats met een vaartuig te blijven liggen. Het verbod heeft altijd bestaan, maar de politie had nooit mensen genoeg om er op te letten. Nu heeft rijkswaterstaat daarvoor twee ambtenaren aan- esteld. ROTTERDAM De passagiersver goeding internationaal bekend als luchthavenbelasting voor Zestien hoven wordt van ƒ5,00 gebracht op 5,50, overeenkomstig het voorstel van B. en W., maar in september wordt die nogmaals verhoogd tot 6,20. Dat laatste als gevolg van een amende ment op een amendement, afkomstig van de heer J. Riezenkamp (soc.). De heer Riezenkamp constateerde dat Schiphol zijn luchthavenbelasting heeft gebracht op 7,75 per passagier, meende dat een lager tarief voor Zes tienhoven een extra-vliegtuigenaanbod zou inhouden, dus nög meer overlast voor de omwonenden en wilde per amendement ook de luchthavenbelas ting voor Zestienhoven maar meteen op 7,75 brengen. Tot begrijpelijk ongenoegen van mr. F. H. Kernkamp (prot.chr.), mevrouw drs. N. Smit-Kroes (lib.) en de heer C. N. van Dis (sgp) wilden velen dit eenvoudige voorstel aangrijpen om in ellenlange debatten te fulmineren te gen eventuele luchthavenuitbreiding. In een zo hoog mogelijk opvoeren van de luchthavenbelasting zag men een wapen. Wethouder mr. H. C. G. L. Polak sprak over „filibusteren", zag de luchthavenbelasting als rechtstreeks verbonden aan ten behoeve van pas sagiers gedane investeringen, die op Schiphol nu eenmaal veel hoger zijn dan op Zestienhoven en wenste niet mee te gaan. Voor het argument dat het procen tuele verschil tussen de Schiphol- tarieven en de Zestienhoventarieven nu groter zou worden dan tevoren bij de voorgestelde verhogingen, had de heer Polak begrip. Verhoging tot een zelfde procentuele verschil als vroeger wilde hij aanvaarden, maar dan na het zomerseizoen: de luchtvaartmaat schappijen hebben nu al met de nieu we tarieven in hun prospectussen re kening gehouden. Wat de heer F. van Heezik (soc.) tot de opmerking bracht dat, als er al af spraken zijn gemaakt, deze tariefstel ling veel te laat in de gemeenteraad is gebracht. Landdag NCVB Z.-Hollaud midden ROTTERDAM Op dinsdag 27 april wordt in de Doelen de landdag gehouden van de afdeling Zuid-Hol- land-midden van de Nederlandse Christen Vrouwenbond. Spreekster is mevrouw L. Kuijl- man-Hoekendijk over het onderwerp: Werken God en mens samen in team verband? Otto Sterman draagt voor en Rei- nata Heemskerk zingt. (Van een onzer verslaggevers) Aansluitend op een reeds in een vergevorderd van uitvoering verkerend recreatie-onderzoek in de pro- Sincie Zeeland is een door de Commissie Inrichting Deltawerken in !t leven geroepen studiegroep „Coördinatie Recreatieonderzoek in j i Delta" bezig aan de voorbereiding van een breed opgezet verge- ^kend objectenonderzoek voor het gehele Deltagebied. Het werk is iraamd op 240.000, waarvan de provincie Zuidholland en Rijn- ond elk dertig en de recreatieschappen Brielse Maas en Oude Maas. k twintig procent voor hun rekening zouden moeten nemen. Voor wat betreft het recreatieschap •lse Maas komt de zaak aan de s op de vrijdagmiddag 23 april in Dorpshuis van Vierpolders te uden vergadering van het alge- ien bestuur. Al eerder werd in deze ing gesteld dat de betere ontslui- g van het gebied, o.a. door het ge- dkomen van de Brielse Brug een veelvuldiging van het recreatiebe- heeft veroorzaakt, wat een i - uw onderzoek wenselijk maakt. In eerste instantie werd alleen ge it aan een telling plus enquête in gebied van de Brielse Maas. Later erop aangedrongen het onder- ik tot een groter aantal objecten te breiden. OOK VOORNE isteld werd dat de verschillende ecten op Voorne geografisch ge- i alle min of meer dezelfde relatie het stedelijk gebied hebben als de else Maas. De te onderzoeken ob- ten zouden naast het Brielse Meer ook kunnen zijn: het strand, de ie duinen, het natuurwetenschap- ijk duingebied, toeristische routes |t attractiepunten en het polderge- )ok het gebied van Voorne moet in iwe relatie worden gezien met het :1e Deltagebied dat door het ge- Ikomen van nieuwe verbindingen directer bereik van de inwoners het stedelijk gebied komt. Vooral aanzien van de weekend- en ver- recreatie gaat de Delta een be- igrijke functie vervullen. [en wil nu een vergelijkend object- lerzoek op Voorne laten volgen ir een onderzoek in het stedelijk tied, vooral gericht op de dag- en :endrecreatie. 'it onderzoek kan in samenwer- met Rijnmond ter hand worden tomen, maar omdat Goeree-Over- :kee buiten de Rijnmond en bui- het Zeeuwse onderzoek valt leek gewenst ook daar een onderzoek laten uitvoeren, vooral gericht op jverblijfsrecreatie. Een en ander houdt de volgende lering in: In 1971 is samenwerking Jt Rijnmond het voorbereiden en I jNoeren van een vergelijkend objec- r f onderzoek op Voorne en in 1972 91 onderzoek naar de dag- en week- irecreatie in de stedelijke gebie- t van Rijnmond alsmede een on- j-j. zoek naar de verblijfsrecreatie op I eree-Overflakkee. lit deze onderzoeken is informatie n verwachten over de aard en om- m tg van het bezoek aan een aantal !n reatieobjecten; gebruik en waar- a' ing van deze objecten: inzichten in 3 i t actuele recreatiepatroon: gegevens II voorbereiding van basisplannen, 1 'gnoses enz. en inzichten met bc- 0 kking tot do inrichting van nieuwe iéi reatiegebieden zowel op regionaal "i wop landelijk niveau, all Afgezien van de financiering van dit onderzoek, die gelet op de voorbe reidende bemoeienis van het provin ciebestuur en van Rijnmond vermoe delijk weinig moeilijkheden zal ge ven, ontstaat bij de provincie de laat ste tijd wel steeds meer weerstand tegen de bepaling in de gemeen schappelijke regelingen voor recrea tiegebieden dat de provincie de beta ling van de rente en aflossing van geldleningen op zich neemt. Gezien de sterke toeneming van de investe ringskosten (Brielse Maas 12 min, Rottemeren, en Reeuwijkse plassen 90 min. en straks 's-Gravenwoude. Mid den-Delfland en Grevelingenbekken nog veel duurder) is dat begrijpelijk. Het dagelijks bestuur van de Briel se Maas kan voor dit standpunt dan ook begrip opbrengen en stelt het da gelijks bestuur voor het desbetreffen de artikel van de gemeenschappelijke regelijk geheel te laten vervallen. Omdat de Brielse Maas de grootste investeringen al achter de rug heeft, verwacht het dagelijks bestuur hier van in de praktijk geen moeilijkhe den. LIGGELDEN Wel zal de komende algemene be stuursvergadering nog moeten beslis sen over een investering van ƒ75.000 voor de aanleg van een afsluitbare opleghaven. Deze voorziening is nodig om de met politiedwang verwijderde vaartuigen, waarvan de eigenaren de liggeldverordening overtreden, in op te leggen. Het recreatieschap gaat namelijk de z.g. "drie-dagenregeling", die al drie jaar bestaat maar door gebrek aan een controle-apparaat praktisch nog nooit heeft gewerkt, verscherpen Dit is mogelijk omdat de provinciale waterstaat twee ambtenaren in dienst heeft gekregen die hun krachten gaan wijden aan de naleving van onder meer dit verbod. De_ redactie van de desbetreffende bepaling wordt nu als volgt gewij zigd: „Het is verboden in het recrea tiegebied met enig bedrijfsvaartuig, woonschip of ander vaartuig langer dan drie achtereenvolgende dagen of gedeelten daarvan op dezelfde plaats ligplaats te hebben". Het bestuur van het recreatieschap verwacht dat een krachtiger optreden tegen overtreders van dit verbod in het recreatiegebied de nodige beroe ring zal geven, maar dit mag ons, zo zegt het dagelijks bestuur, niet belet ten op de eenmaal ingeslagen weg voort te gaan. Het Paviljoentje met de semi- klassieke zuilen in de rustiger dagen van het Rijswijkseplein. DEN HAAG Leprozen, paarde- jongens, belastingambtenaren, vee- alachters, doktoren, dorstige voorbij gangers en biljartliefhebbers maken deel uit van de stoet mensen, die sinds het jaar 1450 het stuk grond op de hoek van het Zieken en het Rijs wijkseplein betreden hebben. Hon derd jaar geleden nam hier de Vereni ging voor Koepokinentingen haar in trek teneinde met een stierkalf dat stevig lag vastgebonden op een ijze ren tafel de toenmalige pokkenepide mie in de Residentie te bestrijden. Het stierkalf moest de koepokstof le veren die de jonge Hagenaars moet behoeden voor verminkingen of de dood. Waar eertijds het kalf lag staat nu al jaren een biljart in het restau rant aan de oude uitvalsweg van Den Haag naar Rijswijk. Lepi >rozen Omstreeks 1450 werd hier, helemaal buiten het toenmalige Den Haag, een onderkomen gebouwd voor de lepro zen. Hun onderdak gaf tevens een naam aan dat gedeelte van de Delftsche vaart, die het Zieken ge noemd ging worden. De leprozen hadden hier niet alleen een onderdak maar konden ook begeleid door rate lende kleppers hier nog rondwande len. Bij het teruglopen van het aantal zieken verdween het Leprooshuis hier om in 1814 de ruimte te verschaffen aan een stal voor zestig paarden die betreden werden door de toenmalige landmilitie. Ruim dertien jaar later kreeg de plaats een nieuwe bestemming. Er werd aan het Zieken een onderkomen gebouwd voor de dienst der stedelijke belastingen, een onderkomen dat deel uitmaakte van een aantal van deze huisjes, die ook verrezen aan de Ko- ningsbrug, de Loosduinsebrug en de Schenkweg. Het ontwerp, in antiek Griekse stijl, was van de hand van gemeen tearchitect Revers. De gouverneur der Residentie, graaf Van Limburg Sti- rum opende in augustus 1827 met het nodige feest vertoon de eerste van de ze huisjes aan de Koningsbrug. Twee jaar later verzocht de inspecteur der stedelijke belastingen het gemeente bestuur om „autorisatie voor de aan leg van vuur en licht in drie wacht huisjes der ambtenaren ter recher che" waaronder ook „Het Paviljoen'. Verkenning Dat huisje werd later in die eeuw gebruikt als onderdak voor de keu ringsdienst voor slachtvee. Voor de omwonenden van het plein 'bepaald geen genoegen, omdat de dieren vaak laat in de avond werden aangevoerd uit de omstreken van Leiden en dan de gehele nacht in pakschuiten ston den te loeien. In 1871 werd aan het Zieken de ruimte ingericht voor de koepokinentingen. Vele Hagenaars BERKENWOUDE Om geld bij een te brengen voor de restauratie van het vriendelijke kerkje in Ber- kenwoude in de Krimpenerwaard wordt een bijzonder originele aktie gevoerd! Een zeer oud gebruik werd daartoe in ere hersteld en in het kader van deze aktie kan men aan de hervorm de pastorie botersehaapjes bestellen. De opbrengst van deze botersehaapjes is bestemd voor de restauratie van de kerk. Reeds nu al belooft de aktie een grandioos succes te worden en zelfs minister Biesheuvel behoort tot een gewaardeerd afnemer van de schaap jes. Wat zijn eigenlijk botersehaapjes, die nu plotseling in Berkenwoude en omgeving weer zo in de belangstel ling opduiken. Vele eeuwen lang maakte men op de boerenhoeven hoofdzakelijk in de Krimpener waardzogenaamde botersehaapjes, die tussen twee halve beukehouten mallen werden gevormd. De oor sprong van dit gebruik gaat terug naar tot de pre-christelijke tijd, waar als vruchtbaarheidssymbool in het voorjaar dierenoffers werden ge bracht. In grote delen van Europa ziet men voorstellingen in brood, die zo de oor spronkelijke dierenoffers vervingen. Het oude gebruik 'ivverd, zoals dat zo dikwijls is voorgekomen, gekerstend. In de Krimpenerwaard echter, geïsoleerd tussen Lek en IJssel ont stonden dierenvormen van boter, die als eerste lentevrucht van het gras land op de dis werden gebracht. Gebruik Van dit oude gebruik zijn nog slechts schaarse sporen terug te vin den. Toen de Krimpenerwaard zich ging moderniseren, was er geen tijd meer om de met veel zorg en toewij ding gebeitelde vormen te maken. Van de mooiste botervormen, die nog zijn teruggevonden, heeft men stenen botersehaapjes gemaakt van ongeveer 11 cm. lengte, die nauwkeurig over eenkomen met de originele boteraf- drukken van eertijds. Iedereen, die de kerk van Berken woude een goed hart toedraagt, kan in aanmerking komen voor een boter- schaapje, boterkoetje, boterhaantje of botervisje. De botersehaapjes kunnen worden afgehaald en kosten dan slechts ƒ3.50 per stuk. Men kan ze ook bestellen voor 4,50 per stuk, in clusief verzendkosten, door'dit bedrag over te maken op de giro ten name van het comité kerkrestauratie Ber kenwoude, Dorpsstraat 18, Berken woude. Giro 510653 of door storting op de Coöp Raiffeisenbank, Berken woude, Gironummer 125495. Na binnenkomst van betaling volgt onmiddellijke toezending van de be stelde nummers, die op de betaalop dracht vermeld moeten zijn. Het is dus van belang de bestel ling te nummeren. De nummers zijn 1 boterschaapje, 2 hebben hier dan ook indertijd hun picures op de bovenarm gekregen. In Het Paviljoen is nu al vele jaren een kalm café. Er bestaan plannen voor het gebied achter dit gebouw, maar zoals de zaken nu staan zal het paviljoentje met kollonades en al niet hoeven te verdwijnen, een deeltje oud-Den Haag dat wellicht voor ver nieuwing gespaard blijft. boterkoetje, 3 boterhaantje, Krimpe nerwaard, 4. botervisje. Het prachtige kerkje van Berken woude verdient zeer zeker eep res tauratie. Het fraaie gebouw heeft een toren die dateert van het begin van de zestiende eeuw, toen het kerkje op een terp werd gebouwd. Vooral de preekstoel is bijzonder mooi en is versierd met fraai houtsnijwerk. Er is een wapenschild aangebracht, waarop de initialen van de toenma lige kerkmeesters, prijken. In 1732 ■ging door brand een deel van de kerk verloren, maar de preekstoel kon be waard blijven. Al met al een aktie, die het waard is gesteund te worden. En als deelne mer aan deze aktie houdt men een bijzonder attractieve herinnering aan een oud streekgebruik aan over. Ds. A. de Vos, organisator van de aktie, toont ons wat oude gebruiken. De opbrengst is bestemd voor de res tauratie van de prachtige kerk. BRIELLE heeft binnen de vesting wallen 432 huizen op de Lijst voor Beschermde Monumenten, dat is bijna de helft van het totaal. Dat de gemeenteraad zuinig is op zijn Monu menten bleek in de zitting toen enke le raadsleden hun verontrusting uit spraken over het zware vrachtver keer in de oude straten en het parke ren van auto's op de oude pleintjes. Burgemeester H. van Es deelde me de dat B. en W. een verzoek hebben gericht aan de Minister van Verkeer en Waterstaat voor een eigen snel heidsmeetapparaat in Den Briel om op deze wijze wat rust te brengen in de binnenstad. Het middeleeuwse pleintje, de Wel- lerondom, zal mogelijk met palen worden afgezet zodat daar niet meer kan worden geparkeerd. Wanneer een hoofdstraat, de Ven kelstraat. zal worden herbestraat zal een proef worden genomen een deel van de binnenstad alleen voor voet gangers te reserveren. De Stichting Europoort-Botlekbe- langen heeft de gemeente 10.000 ge schonken voor de restauratie van het Carillon van de St. Catharijnetoren in dit stadje Het fraaie uit de zestiende eeuw da terende kerkje is een restauratie meer dan waard! DELFT De secretaris van da Technische Hogeschool te Delft, ir. I* Schepers zal in zijn hoedanigheid van president van het Koninklijk Insti tuut van. Ingenieurs een inleiding houden op het jaarcongres van het KIVI, dat op 3 juni in de Doelen te Rotterdam wordt gehouden. Het congres heeft als onderwerp, „Mens en milieu, prioriteiten en keu ze". Een aantal deskundigen zal op het congres een inleiding houden over de milieuverontreiniging en de daar aan verbonden aspecten en vraag stukken. De bijeenkomst is toeganke lijk voor leden van het KIVI. GORINCHEM De SGP-fractie- voorzitter in de Gorkumse gemeente raad, de heer A. M. Westrate, vindt het opplakken van de PSP-affiches (bloot meisje voor koe) op verkie zingsborden in strijd met de gemeen telijke verordening, dat geen reclame mag worden gemaakt, die gevaar kan opleveren voor de openbare orde en zedelijkheid. Hij schrijft dit in een open brief in een plaatselijke krant Zijn advies: „als het college van B en W hier niets tegen doet, moet Van Rappard de schraper maar ter hand nemen". Van Rappard voor fatsoen „dient geen holle frase te zijn". De zaak zal waarschijnlijk vol gende week in de vergadering van B en W aan de orde komen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Beernink verwacht dat de organieke sterkte van de gemeentelijke politiekorpsen met uitzondering van de grote steden, in 1972 zal zijn gestegen van 8.967 tot 9.415. Deze verhoging zal het gevolg zijn van een nieuwe methode waarop de gemeentelijke politiekorpsen de beno digde sterkte moeten berekenen. Vooral de gemeenten met een aan tal inwoners tussen de 100.000 en de 200.000 zullen van het nieuwe sys teem profiteren. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5